Widelands - en to ar translation catalogue (29 entries)

en: Build up a wood economy
ar: إبني إقتصاد الخشب

en: Wood Economy
ar: إقتصاد الخشب

en: Build three lumberjack’s houses, a forester’s house and a sawmill.
ar: إبني ثلاثة منازل حطابين، مسكن حراب و منشرة.

en: Build a quarry
ar: إبني محجر

en: Quarry
ar: محجر

en: Build a quarry to the south of your headquarters.
ar: إبني محجر إلي الجنوب من مركز قيادتك.

en: Protect your colony
ar: إحمي مستعمرتك

en: Protect Your Colony
ar: إحمي مستعمرتك

en: Start mining marble
ar: إبدأ تعدين الرخام

en: Marble
ar: رخام

en: Expand to the east, to start mining marble from the mountain.
ar: توسع إلي الشرق، لكي تبدأ تعدين الرخام من الجبال.

en: Provide your miners with food
ar: زود عمال مناجمك بالطعام

en: Food For Your Miners
ar: طعام من أجل عمال مناجمك

en: Protect your eastern frontier
ar: إحمي حدودك الشرقية

en: Protect Your Eastern Frontier
ar: إحمي حدودك الشرقية

en: Destroy the Barbarian tribe
ar: دمر قبيلة البرابرة

en: Destroy the Barbarian Tribe
ar: دمر قبيلة البرابرة

en: Build a barracks to start training soldiers.
ar: إبني ثكنات لكي تبدأ تدريب الجنود.

en: A New Island
ar: جزيرة جديدة

en: Diary of Lutius
ar: يوميات لوتيوس

en: The Green Forests
ar: الغابات الخضراء

en: The Rocks
ar: الصخور

en: Wood for the Colony
ar: الخشب من أجل المستعمرة

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Good news! Today our wood economy was completed. Now we can be sure that we will have enough wood for our future building projects.
ar: أخبار جيدة! اليوم إقتصادنا من الخشب إكتمل الأن. الأن يمكننا أن نتأكد أن هناك خشب كافي من أجل مشاريع البناء المستقبلية.

en: Stones for the Colony
ar: الحجارة من أجل المستعمرة

en: Dangerous Ship Parts
ar: أجزاء السفينة الخطيرة

en: Saledus looks unhappy
ar: ساليدوس يبدو غير سعيد

en: Marble on the Mountain
ar: رخام في الجبل

en: Saledus smiles
ar: ساليدوس يبتسم
