Widelands - en to pt_BR translation catalogue (46 entries)

en: Build up a wood economy
pt_BR: Construa uma economia madeireira

en: Wood Economy
pt_BR: Economia madeireira

en: Build three lumberjack’s houses, a forester’s house and a sawmill.
pt_BR: Construa três casas de lenhador, uma casa de reflorestador e uma serraria.

en: Build a quarry
pt_BR: Construa uma pedreira

en: Quarry
pt_BR: Pedreira

en: Build a quarry to the south of your headquarters.
pt_BR: Construa uma pedreira ao sul de seu quartel general

en: Protect your colony
pt_BR: Proteja sua colônia

en: Protect Your Colony
pt_BR: Proteja sua colônia

en: Start mining marble
pt_BR: Comece a minerar mármore

en: Marble
pt_BR: Mármore

en: Expand to the east, to start mining marble from the mountain.
pt_BR: Expanda para o leste, para começar a escavar mármore da montanha.

en: Provide your miners with food
pt_BR: Supra seus mineiros com comida

en: Protect your eastern frontier
pt_BR: Proteja sua fronteira leste

en: Protect Your Eastern Frontier
pt_BR: Proteja sua fronteira leste

en: Destroy the Barbarian Tribe
pt_BR: Destrua a tribo bárbara

en: A New Island
pt_BR: Uma nova ilha

en: Diary of Lutius
pt_BR: Diário de Lutius

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally! This island appears to have been made for us, it is a gift from the Gods to my people and myself. Until now, we have only seen a small part of this island, but this part alone is already bringing sunlight to my mind. I feel as if we have found a priceless treasure, a land like paradise.
pt_BR: Finalmente! Essa ilha parece ser feita para nós, é um presente dos deuses para o meu povo e para mim. Até agora, nós só vimos pequenas partes dessa ilha, mas essa parte sozinha já está trazendo muita iluminação à minha mente. Eu sinto como se tivéssemos encontrado um tesouro inestimável, uma terra como o paraíso.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: On this island, we will start our new life. We will build up an outpost for our exile, which perhaps will become a new, beautiful home for every one of us.
pt_BR: Nessa terra, nós iremos começar nossa nova vida. Nós construiremos um posto avançado para nosso exílio, que poderá tornar-se um novo e lindo lar para cada um de nós.

en: The Green Forests
pt_BR: As florestas verdes

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: As Saledus and I walked through these wonderful forests in the north, we felt that our future had just begun. This land is so peaceful, good and beautiful, I could stay here until the end of my life.
pt_BR: Enquanto Saledus e eu andávamos por essas lindas florestas no norte, sentimos que nosso futuro havia acabado de começar. Essa terra é tão pacífica, boa e bonita, que eu poderia ficar aqui para o resto de minha vida.

en: The Rocks
pt_BR: As rochas

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Again, I felt like I was in paradise when I noticed that some marble-like stones were among the rocks. It seems that we will soon be able to build strong, luxurious buildings, like those we were accustomed to in Fremil.
pt_BR: Novamente, eu me senti como se estivesse no paraíso quando notei que algumas pedras parecidas com mármore estavam junto às pedras. Parece que em breve nós poderemos construir fortes, luxuosas estruturas, assim como as com as quais estávamos acostumados em Fremil.

en: Wood for the Colony
pt_BR: Madeira para a colônia

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Good news! Today our wood economy was completed. Now we can be sure that we will have enough wood for our future building projects.
pt_BR: Boas notícias! Hoje nossa economia de madeira foi completada. Agora podemos nos certificar de ter madeira o suficiente para nossos projetos futuros.

en: Dangerous Ship Parts
pt_BR: Peças de Navio Perigosas

en: Saledus looks unhappy
pt_BR: Saledus parece infeliz

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Perhaps the people aboard that ship were caught in the same storm which brought us to Malac’ Mor – and were brought to this island.
pt_BR: Talvez o povo que estava naquele navio foi pego pela mesma tempestade que nos trouxe a Malac' Mor - e foram trazidos a essa ilha.

en: Marble on the Mountain
pt_BR: Mármore na montanha

en: Saledus smiles
pt_BR: Saledus sorri

note: TRANSLATORS: Saledus
en: It would be a good source for bolstering our supply of quality marble, beyond the meager quantities available from the quarry. Perhaps you were right when you said that this island was like paradise.
pt_BR: Seria uma boa fonte para impulsionar nossos suprimentos de mármore de qualidade, além das quantidades escassas disponíveis da pedreira. Talvez você estivesse certo quando disse que essa ilha é como o paraíso.

en: Further Mountains
pt_BR: Demais montanhas

note: TRANSLATORS: Saledus
en: After everything, we can now begin to live like we did in Fremil.
pt_BR: Afinal, agora podemos começar a viver como vivíamos em Fremil.

en: Food for the Miners
pt_BR: Comida para os mineiros

en: Our New Tavern
pt_BR: Nossa nova taverna

en: Amalea smiles
pt_BR: Amalea sorri

note: TRANSLATORS: Amalea
en: It is good to see that we have now got a warmer and more familiar environment on our island. Thank you, Lutius.
pt_BR: É bom ver que agora temos um ambiente mais familiar e aconchegante em nossa ilha. Obrigada, Lutius.

en: The Barbarians
pt_BR: Os Bárbaros

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: By the Gods! This is absolutely terrible. It seems as if we stand close to a test – and it seems as if Saledus was right with his fear concerning the shipwreck he found.
pt_BR: Pelos deuses! Isso é absolutamente terrível. Parece que estamos próximos a um teste - e parece que Saledus estava certo por seus temores relacionados ao navio destruído que encontrou.

en: Command to Attack
pt_BR: Ordem de Ataque

en: Victory
pt_BR: Vitória

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today is a proud day. We have fought for our new home and risen victorious.
pt_BR: Hoje é um dia de orgulho. Nós lutamos por nosso novo lar e vencemos.

en: As Time is Running By
pt_BR: Com o passar do tempo

en: A Message
pt_BR: Uma mensagem

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today a pigeon landed on our island. It brought a message which fills me with dark thoughts and brings back my fears.
pt_BR: Hoje um pombo pousou em nossa ilha. Ele trouxe uma mensagem que me preenche com pensamentos obscuros e traz de volta os meus temores.

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
pt_BR: Você completou essa missão. Você pode continuar jogando se desejar, ou prosseguir para a próxima missão.
