Widelands svnVERSION - en to it translation catalogue (104 entries)

en: Dismantle the unproductive buildings
it: Smantella gli edifici improduttivi

en: Dismantle Buildings
it: Smantella gli edifici

en: Clear all unnecessary roads
it: Elimina tutte le strade non necessarie

en: Click on one of the farms
it: Clicca su una delle fattorie

en: Quarries and Lumberjacks
it: Cave e taglialegna

en: Produce fish and rations
it: Produci del pesce e delle razioni

en: Food Production
it: Produzione alimentare

en: Find the monastery in the north
it: Trova il monastero a nord

en: Find the Monastery
it: Trova il monastero

en: Diplomacy: Trade or War
it: Diplomazia: commercio o guerra

en: Train at least 3 heroes
it: Addestra almeno 3 eroi

en: Hero Training
it: Addestramento dell'eroe

en: To train a soldier to the highest level in one site, consider stopping the trainingsite until it is fully equipped with all food and weapons needed.
it: Per addestrare un soldato al massimo livello in un sito, prendi in considerazione la possibilità di fermare il centro addestramento interessato finché non sia completamente equipaggiato con tutto il necessario, cibo e armi.

en: Produce at least 10 tools
it: Produci almeno 10 strumenti

en: Tool Production
it: Produzione di strumenti

en: Recruit new soldiers
it: Recluta dei nuovi soldati

en: New Soldier Recruiting
it: Reclutamento di nuovi soldati

en: Defeat the Barbarians
it: Sconfiggi i barbari

en: Defeat the Enemy
it: Sconfiggi il nemico

en: Training is Important
it: L'addestramento è importante

en: Home, Sweet Home
it: Casa, dolce casa

en: Diary of Lutius
it: Diario di Lutius

en: Tools, Tools, Tools
it: Strumenti, strumenti, strumenti

en: Military Strength
it: Forza militare

en: The Battle is Won
it: La battaglia è vinta

en: Victory
it: Vittoria

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
it: Hai completato questa missione. Puoi continuare a giocare, se lo desideri, altrimenti passa alla prossima missione.

en: Chaos
it: Caos

en: Lutius is disappointed
it: Lutius è deluso

en: Explanation Needed
it: Spiegazione richiesta

en: Lutius greets the official
it: Lutius accoglie l'ufficiale

note: TRANSLATORS: Lutius
en: Ave! Who are you and what happened to our beautiful land?
it: Ave! Chi sei, e cos'è successo alla nostra bella terra?

en: Difficult Times
it: Tempi difficili

en: Lutius accepts the challenge
it: Lutius accetta la sfida

en: Welcome Back
it: Bentornato

en: A Long Story
it: Una lunga storia

en: Amalea Looks Puzzled
it: Amalea sembra confusa

en: Amalea is doubtful…
it: Amalea è dubbiosa...

en: Amalea Investigates
it: Amalea investiga

en: Amalea has Bad News
it: Amalea ha delle cattive notizie

en: Amalea recommends…
it: Amalea consiglia...

en: Amalea Looks Confident
it: Amalea sembra sicura di sé

en: Amalea is more confident
it: Amalea è più sicura di sé

en: Amalea is Somewhat Relieved
it: Amalea è in un qualche modo rincuorata

en: Amalea has Good News
it: Amalea ha delle buone notizie

en: Amalea smiles for the first time in weeks…
it: Amalea sorride per la prima volta da settimane...

en: Amalea is Pleased
it: Amalea è soddisfatta

note: TRANSLATORS: Amalea
en: Now we can focus on rebuilding our economy.
it: Ora possiamo concentrarci nel ricostruire la nostra economia

en: Amalea Shakes Her Head
it: Amalea scuote la testa

en: Amalea Laughs Sarcastically
it: Amalea ride in modo sarcastico

en: Amalea is laughing sarcastically…
it: Amalea sta ridendo in modo sarcastico...

en: Amalea Shrugs
it: Amalea alza le spalle

en: Amalea is getting used to bad news…
it: Amalea si sta abituando alle cattive notizie...

en: Amalea Looks Happy
it: Amalea sembra felice

en: Amalea comes in…
it: Amalea entra...

en: Amalea Looks Sad
it: Amalea sembra triste

en: Amalea is really sad…
it: Amalea è veramente triste...

en: Amalea is Very Content
it: Amalea è molto contenta

en: Amalea claps her hands…
it: Amalea applaude...

en: Amalea is Satisfied
it: Amalea è soddisfatta

en: Amalea is satisfied with the progress…
it: Amalea è soddisfatta dei progressi...

en: Amalea has Some Advice
it: Amalea ha qualche consiglio

en: Amalea is providing economic advice…
it: Amalea sta fornendo dei consigli economici...

en: Amalea is in a Good Mood
it: Amalea è di buonumore

en: Amalea is celebrating success…
it: Amalea sta festeggiando il successo...

en: Amalea is sorrowful…
it: Amalea è addolorata...

en: Amalea is Positively Surprised
it: Amalea è positivamente sorpresa

en: Amalea is celebrating a happy event…
it: Amalea sta festeggiando un evento felice...

en: Amalea Analyzes the Economy
it: Amalea analizza l'economia

en: Amalea reminds Lutius of the farms…
it: Amalea ricorda a Lutius le fattorie...

en: Amalea’s Restrictions
it: Le restrizioni di Amalea

en: Defeated!
it: Sconfitto!

en: Amalea reports our defeat…
it: Amalea riporta la nostra sconfitta...

en: Amalea in a Hurry
it: Amalea di fretta

en: Saledus looks very relaxed…
it: Saledus sembra molto rilassato...

en: Saledus raises his voice…
it: Saledus alza la voce...

en: Easy Victory
it: Vittoria facile

en: Saledus asserts his point…
it: Saledus asserisce il suo punto...

en: Pride
it: Orgoglio

en: Saledus asks for a stronger army…
it: Salus chiede un esercito più forte...

en: Training is Needed
it: È necessario dell'addestramento

en: Saledus is happy…
it: Saledus è felice...

en: We Just Need Another Hero
it: Abbiamo semplicemente bisogno di un altro eroe

en: Saledus is in a good mood…
it: Saledus è di buonumore...

en: Saledus is excited…
it: Saledus è emozionato...

en: Victory is Ours
it: La vittoria è nostra

en: The Enemy is Near
it: Il nemico è vicino

en: Saledus is alerted…
it: Saledus è allertato...

[ctx: empire_building]
en: Farm
it: Fattoria

[ctx: empire_building]
en: No Fields
it: Nessun campo

[ctx: empire_building]
en: Out of Fields
it: Campi esauriti

[ctx: empire_building]
en: planting trees
it: piantando degli alberi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
it: Macina il grano per produrre farina.

[ctx: empire_building]
en: Lumberjack’s House
it: Casa del taglialegna

[ctx: empire_building]
en: No Trees
it: Nessun albero

[ctx: empire_building]
en: Out of Trees
it: Alberi esauriti

[ctx: empire_building]
en: Mill
it: Mulino

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Temple of Vesta
it: Tempio di Vesta

[ctx: empire_building]
en: Training Camp
it: Campo di addestramento

[ctx: empire_building]
en: sleeping
it: dormendo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: empire_building]
en: Well
it: Pozzo

[ctx: empire_building]
en: No Water
it: Niente acqua

[ctx: empire_building]
en: Out of Water
it: Acqua esaurita
