Widelands svnVERSION - en to pt translation catalogue (106 entries)

en: Build a wood economy and a reed farm
pt: Estabelece uma economia da madeira e um caniçal

en: Wood Economy
pt: Economia da madeira

en: Build at least one woodcutter’s house and two forester’s houses to start producing logs, and a reed farm to start growing reed.
pt: Constrói pelo menos uma cabana de lenhador e duas de silvicultores para começar a produzir troncos, e um caniçal para produzir canas.

en: Start producing bricks
pt: Começar a produzir tijolos

en: Brick Economy
pt: Economia de Tijolos

en: Build a brick kiln, a coal mine, a rock mine, a clay pit and a well to start producing bricks.
pt: Constrói uma fábrica de tijolos, uma mina de carvão, uma pedreira, um poço de argila e um poço de água para começar a produzir tijolos.

en: Gather building materials
pt: Reunir os materiais de construção

en: Stockpile Building Materials
pt: Armazenar os Materiais de Construção

en: Stockpile some building materials in your headquarters. Gather at least:
pt: Armazena alguns materiais de construção no teu quartel-general. Pelo menos :

en: 30 × Log
pt: 30 × Troncos

en: 30 × Granite
pt: 30 × Granito

en: 10 × Clay
pt: 10 × Argila

en: 40 × Brick
pt: 40 × Tijolo

en: 20 × Coal
pt: 20 × Carvão

en: Remember that you can set target quantities for most of these wares in your economy settings.
pt: Lembre-se que pode controlar a quantia produzida na configuração da economia.

en: Produce food for the miners
pt: Produz comida para os mineiros

en: Food Economy
pt: Economia da Alimentação

en: Build a tavern, a fisher’s house, a smokery, a berry farm and a fruit collector’s house.
pt: Constrói uma taberna, uma casa do pescador, um fumeiro, uma plantação de cerejeiras e uma fruteira.

en: Enhance your food economy
pt: Melhora a tua economia alimentar

en: Enhance Food Economy
pt: Melhorar a Economia Alimentar

en: Build at least two farms, a beekeeper’s house (next to the berry farm), a bakery, a brewery, and another tavern.
pt: Constrói pelo menos duas fazendas, uma casa do apicultor (perto da fruteira), uma padaria, uma cervejeira, e outra taberna.

en: Build an iron mine and a mining infrastructure
pt: Constrói uma mina de ferro e uma infraestrutura mineira

en: Build Mines and Mining Infrastructure
pt: Construir Minas e Infraestrutura de Mineração

en: Build an iron mine, a furnace, a blacksmithy and a small armor smithy.
pt: Constrói uma mina de ferro, uma fundição, um ferreiro e um armeiro.

en: Start recruiting soldiers
pt: Começa a recrutar soldados

en: Recruiting Soldiers
pt: Recrutar Soldados

en: Build a barracks, a reindeer farm and a sewing room.
pt: Constrói uma caserna, uma criação de renas e uma tecelagem.

en: Discover more of the island
pt: Descobrir o resto da ilha

en: Expand and Discover
pt: Expande-te e Descobre

en: Expand further and discover more of the island.
pt: Expande mais e descobre o resto da ilha.

en: Train your soldiers
pt: Treina os teus soldados

en: Training Soldiers
pt: Treinar Soldados

en: Train a soldier to the highest possible level. Soldiers are trained in training camps and training arenas. We will need a gold mine, a tailor’s shop to sew sturdier garments, and a large armor smithy for better weapons and helmets.
pt: Treina um soldado até ao nível máximo possível. Os soldados são treinados nos campos e arenas. Nós vamos precisar de uma mina de ouro, uma alfaiataria para costurar fatos resistentes, e um grande ferreiro de armas para melhores armas e elmos.

en: Defeat the enemy!
pt: Derrotar o inimigo!

en: Defeat the Enemy!
pt: Derrotar o Inimigo!

en: Destroy the enemy tribe’s headquarters.
pt: Destrói o quartel-general da tribo inimiga.

en: Escape from the floods
pt: Escapa da inundação

en: Flee from the Floods
pt: Fugir das Águas

en: Build a port, a weaving mill and a shipyard, then start an expedition to flee before the storm flood drowns the island.
pt: Constrói um porto, uma tecelagem e um estaleiro naval, e começa uma expedição para fugir antes que o diluvio atinja a ilha.

en: You can build the port either on the easternmost tip of the island or in the place where the enemy’s headquarters stood.
pt: Podes construir o porto seja na beira ao leste ou nu lugar onde estava o quartel-general inimigo.

en: Introduction
pt: Introdução

en: Welcome!
pt: Bem-vindo!

note: TRANSLATORS: Reebaud – Introduction 1
en: Welcome to the beautiful isle of Langeness! I am Reebaud, the chieftain of this pristine island.
pt: Bem vindo na linda ilha de Langeness! Sou Reebaud, o grande-chefe desta ilha isolada.

en: A new home
pt: Uma nova terra

note: TRANSLATORS: Reebaud – Introduction 2
en: This is as good a place as any to start building our new home. First of all, we must ensure a stable supply of basic building materials.
pt: Isto é um bom sítio para construir a nossa nova aldeia. Primeiro, precisamos de produzir materiais de construção simples.

en: The first buildings
pt: Os primeiros edifícios

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 3
en: Like all Frisians, we build our houses mainly with bricks. We improve them by adding some logs and granite. The roofs are thatched with reed, naturally. Nothing is better suited to keep the rain out.
pt: Como todos os Frísios, nós construimos as nossas casa com tijolos. Melhoramos-las com alguns troncos e granito. Os telhados são cobertos de junco, naturalmente. Nada é melhor para proteger a chuva.

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 3
en: We should start by taking care of our wood production. Trees don’t seem to grow well on this island; better build at least two houses for foresters and one for a woodcutter.
pt: Deveríamos começar por produzir madeira. Esta ilha não parece boa para as árvores ; mais vale construir pelo menos duas casa para silvicultores e uma para os lenhadores.

en: Building our new home
pt: Construindo uma nova aldeia

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 4
en: Our wood and reed supplies are ensured. Now, we must take care of our brick supply. Bricks are burned in a brick kiln out of granite and clay, so we first need to produce those. On the mainland, we used to cut granite out of rocks, but I don’t see any here. Perhaps these hills contain enough stones to mine some granite.
pt: A madeira e os junco estão assegurados. Agora, devemos preocupar-nos com os tijolos. Eles são cozidos na fábrica de tijolos com granito e argila, portanto precisamos deles primeiro. Na grande terra, talhávamos rochas para obter o granito, mas aqui não vejo nenhuma. Talvez estas colinas contenham pedras a extrair para obter granito.

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 4
en: Clay is easy to make: A clay digger working at a clay pit will simply dig up some earth and mix it with water. Just make sure that he has plenty of space for digging around his clay pit. It might be a good idea to build some sentinels to expand.
pt: A argila é fácil de obter : um barreiro trabalhando num poço de argila vai simplesmente extrair terra e misturar-la com água. Basta assegurar-se de ter espaço livre arredor do poço para escavar. Pode ser uma boa ideia de construir algumas sentinelas para expandir-nos.

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 4
en: To burn bricks, the brick kiln needs a fire. We need to use coal as fuel. Build a coal mine to make sure we don’t run out. No coal means no bricks, no bricks means no mines, no mines mean no coal… you can see the problem.
pt: Para cozer tijolos, a fábrica de tijolos precisa de um fogo.  Utilizamos carvão como combustível. Constrói uma mina de carvão para que não falte. Sem carvão não há tijolos, sem tijolos não há minas, sem minas não há carvão... percebeste o problema.

note: TRANSLATORS: Hauke – Introduction 4
en: Also, build a well – nobody likes to drink salt water, and it is no good for making clay.
pt: Constrói também um poço – ninguém gosta de beber água salgada, e não presta para fazer argila.

en: Our first settlement
pt: Primeira povoação

note: TRANSLATORS: Reebaud – Introduction 5
en: You did well. Our entire building material production is working now. Let’s wait until we have gathered some more materials. We could expand our territory some more, to see what else can be found on this island.
pt: Fizeste bem. Toda a nossa cadeia de produção está agora funcional. Vamos esperar de armazenar alguns materiais. Podemos expandir mais o nosso território, para ver o que há mais nesta ilha.

en: Reed Shortages
pt: Falta de junco

en: Build another reed farm
pt: Construa outra quinta do colmo

note: TRANSLATORS: Hauke – no reed
en: I noticed we have been short of reed for a while now. Our buildings seem to need quite a lot of it. We should build another reed farm or two. Reed is also used for making fishing nets and other tools; therefore, resolving this shortage should be a priority.
pt: Vi que estamos com falta de junco por um momento. Os nossos edifícios parecem exigir muito. Deveríamos construir mas uma ou duas quintas de colmo. Ele também serve para fabricar as redes de pesca e outras ferramentas ; é portanto uma prioridade resolver esta carência.

en: Clay Shortages
pt: Falta de argila

en: Build another clay pit
pt: Constrói outro poço de argila

note: TRANSLATORS: Hauke – no clay
en: Our brickmakers have been complaining about a shortage of clay for a while now. No clay means no bricks can be produced, so this shortage is slowing us down a lot. It would be better to build one or two more clay pits, and wells to supply them with water.
pt: Os fabricantes de tijolos queixam-se de uma falta de argila. Sem ela não podem produzir, assim esta falta está a travar-nos muito. É melhor construir mais um ou dois poços de argila, e poços de água para os abastecer.

note: TRANSLATORS: Hauke – no clay
en: Clay is also used in shipbuilding and to improve charcoal kilns. If we ever need to build a ship, or the mines cannot provide us with enough coal, we will need more clay, so the shortage must be resolved.
pt: A argila também serve para construir navios e melhorar as carvoeiras. Se precisar-mos de um barco, e as minas não derem carvão que chegue, vamos precisar de mais argila, temos de resolver esta falta.

en: Brick Shortages
pt: Falta de Tijolos

en: Build another brick kiln
pt: Constrói outra fábrica de tijolos

note: TRANSLATORS: Hauke – no bricks
en: I noticed we are running out of bricks. This slows down construction of our buildings a lot, since we need so many bricks. We should really start to construct another brick kiln, and assign it the highest priority for bricks in the construction site window so as to resolve the shortage as soon as possible.
pt: Temos falta de tijolos. Deverias construir outra fábrica de tijolos e dar-lhe a prioridade máxima para resolver o problema o mais rápido possível.

en: You should assign the new brick kiln the highest priority for bricks in the construction site window.
pt: Deves dar á nova fábrica de tijolos a mais alta prioridade na janela de construção do edifício.

en: Warehouses
pt: Armazéns

en: Build a warehouse in the east
pt: Constrói um armazém ao leste

note: TRANSLATORS: Hauke – build a warehouse
en: We are expanding our territory further and further to the east, and wares need to be transported over longer distances. We should build warehouses near our eastern border in certain distances and preferably store construction materials in the easternmost one. Our headquarters is too far in the west to be useful for long-time ware storage.
pt: Estamos a expandir o nosso território cada vez mais ao leste, e as mercadorias devem ser transportadas em longas distancias. Deveríamos construir uns armazéns porto da fronteira leste e dar a prioridade de armazenamento ao mais ao leste. O nosso quartel-general é demasiado longe ao oeste para servir de armazenamento de mercadorias.

en: Hungry Miners
pt: Mineiros Esfomeados

en: The miners are protesting…
pt: Os mineiros protestam...

note: TRANSLATORS: Hauke – no rations left
en: Chieftain Reebaud! I bring bad news. The miners are working so hard that they have no time to prepare their own food. They demand to be supplied with it.
pt: Grande-chefe Reebaud! Trago más noticias. Os mineiros trabalham tanto que não têm tempo de cozinhar. Podem que lhes levemos comida.

note: TRANSLATORS: Hauke – no rations left
en: We need to build a tavern for preparing rations. To get the raw food, we have to build a fisher’s house, and as nobody likes raw fish, a smokery to smoke it. Furthermore, build a berry farm which will plant berry bushes, and a fruit collector’s house so the bushes will be harvested.
pt: Devemos construir uma taberna para preparar rações. Para obter alimentos, precisamos de uma casa do pescador, e como ninguém gosta de peixe cru, um fumeiro para o secar. Além disso, uma plantação de cerejeiras e alguém que as colha.

note: TRANSLATORS: Hauke – no rations left
en: We should start expanding our territory faster in order to have enough space for many berry farms, and a longer coastline for fishing.
pt: Deveríamos expandir-nos mais depressa para ter espaço suficiente para as plantações, e mais beira-mar para a pesca.

en: Enhancing the Food Economy
pt: Melhorando a Economia Alimentar

en: Feeding the soldiers
pt: Equipando os soldados

note: TRANSLATORS: Hauke – better food
en: Well done. The miners are satisfied and have started working again.
pt: Bem jogado. Os mineiros estão satisfeitos e recomeçaram a trabalhar.

note: TRANSLATORS: Hauke – better food
en: A drinking hall needs better food. Build a bakery, a brewery, and two or three farms to start growing barley. Keep in mind that barley grows very slowly; therefore, these few farms won’t suffice when we actually need the bread and beer. We should keep expanding quickly to have more space for farming.
pt: Os bebedouros pedem melhor comida. Constrói uma padaria, uma cervejeira, e duas ou três quintas para fazer cevada. Guarda em mente a a cevada cresce muito devagarinho ; portanto estas quintas não vão chegar quando começar-mos a produzir pão e cerveja. Temos de continuar a expandir-nos depressa para ter mais espaço para fazendas.

note: TRANSLATORS: Hauke – better food
en: The bakery and brewery should be enhanced as soon as the workers have enough experience. They can then produce mead, and bread sweetened with honey. Build a beekeeper’s house next to the berry farm to produce some honey, which we can store until we need it.
pt: A padaria e a cervejeira devem ser melhoradas logo que os trabalhadores tenham experiência suficiente. Eles podem então produzir hidromel, e pão de mel. Constrói uma cabana de apicultor perto da plantação de cerejeiras para produzir algum mel, que poderemos guardar até que seja preciso.

en: Build a Mining Economy
pt: Estabeleça uma Economia Mineira

en: Mining economy
pt: Economia mineira

note: TRANSLATORS: Reebaud – mining economy
en: We can now produce all the kinds of food that we are used to. I wonder what treasures these hills might contain? We should find out.
pt: Podemos agora produzir toda a comida que gostamos. Pergunto-me que tesouros estas serras podem conter? Deveríamos procurar.

note: TRANSLATORS: Reebaud – mining economy
en: Build an iron mine and perhaps a gold mine. As they produce only ores, we will need a furnace to smelt them. Also build a blacksmithy to ensure we won’t run out of tools – and yes, a small armor smithy as well. It produces helmets as well as swords. I hope we won’t meet enemies here, but it’s better to be prepared.
pt: Constrói uma mina de ferro e talvez uma de ouro. Como só produzem minério, vamos precisar de uma fundição para o refinar. Constrói também uma Ferreira para não faltar-mos de ferramentas – e sim, um pequeno ferreiro de armas também serve. Faz elmos assim como espadas. Espero que não cruzemos inimigos aqui, mas é melhor estar pronto.

en: Be Prepared
pt: Estar Pronto

note: TRANSLATORS: Reebaud – recruit 1
en: Our mines are working well. We can now produce all the tools we need, and some weapons as well.
pt: As minas estão a render bem. Podemos produzir todas as ferramentas necessárias, e algumas armas.

note: TRANSLATORS: Reebaud – recruit 1
en: We could use these weapons to equip some new soldiers. I hope we won’t find enemies here, but it is always better to be prepared. New soldiers are equipped in a barracks with a short sword and a fur garment, the uniform of all honorable warriors.
pt: Podemos equipar alguns novos soldados com as armas. É sempre bom estar preparado. Os novos soldados são  equipados na caserna com um gládio.

note: TRANSLATORS: Hauke – recruit 2
en: We will need a barracks, of course; a reindeer farm to produce fur, and a sewing room to sew the fur into garments. The reindeer farm produces some meat as a by-product of fur, and it also trains reindeer to help our carriers on busy roads.
pt: Precisamos de uma caserna, está claro ; de uma criação de renas para obter peles, e de uma  costureira para as trabalhar. As renas também dão outros serviços : carne, e ajuda para transportar mercadorias nos caminhos muito ocupados.

en: Explore the Island
pt: Explorar a Ilha

en: Expanding
pt: Expandir

en: Enemies!
pt: Inimigos!

en: Enemy sighted!
pt: Inimigo à vista!

note: TRANSLATORS: Reebaud – enemy sighted
en: Another tribe! On OUR island! What are you doing here, invaders?
pt: Outra tribo! Na NOSSA ilha! Que estão fazendo aqui, invasores?

note: TRANSLATORS: Maukor – enemy sighted. The great storm flood of 1362 was supposed to be a sign of the victory of the Christian God over the old northern gods
en: This is MY island! YOU are the intruder here! I pray to the one and solely true God that we will kill you all, and your souls shall be tormented in hell for ever!
pt: Isto é a MINHA ilha! TU és o invasor! Rezo o grande, único e verdadeiro Deus que vos matemos, e que as vossas almas atormentem no inferno eternamente!

en: Our soldiers are strong
pt: Os nossos soldados estão fortes

note: TRANSLATORS: Reebaud – attack enemy 1
en: We finally have our first fully trained soldier. Let’s attack!
pt: Temos enfim o nosso primeiro soldado completamente treinado. Ao ataque!

en: Are our soldiers strong enough?
pt: Estarão os nossos soldados suficientemente fortes?

en: Our soldiers are strong enough
pt: Os nossos soldados estão suficientemente fortes

en: Enemy Defeated
pt: O Inimigo foi derrotado!

en: Enemy defeated!
pt: O Inimigo foi derrotado!

en: Storm Flood
pt: Inundação

en: The island is flooding!
pt: A ilha está a afundar-se!

note: TRANSLATORS: Reebaud – enemy defeated 3
en: His God has granted his wish! The ocean is rising! The island is almost flat – we will all drown!
pt: O seu Deus está a fazer o pedido! O oceano está a subir! A ilha é quase rasa – vamos afogar-nos!

en: Don’t Forget the Soldiers
pt: Não esqueças os soldados

en: Soldiers to the port!
pt: Soldados no porto!

en: Victory
pt: Vitória

en: We escaped!
pt: Estamos salvos!
