Widelands svnVERSION - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

en: Build a wood economy and a reed farm
pt_BR: Construa uma economia madeireira e uma fazenda de junco.

en: Wood Economy
pt_BR: Economia Madeireira

en: Build at least one woodcutter’s house and two forester’s houses to start producing logs, and a reed farm to start growing reed.
pt_BR: Construa ao menos uma Casa do Lenhador e duas Casas do Silvicultor

en: Build a brick kiln, a coal mine, a rock mine, a clay pit and a well to start producing bricks.
pt_BR: Construa um Forno de Tijolos, uma Mina de Carvão, uma Pedreira, uma Argilaria e um Poço para começar a produzir tijolos.

en: 30 × Granite
pt_BR: 30 × Granito

en: 10 × Clay
pt_BR: 10 × Argila

en: 40 × Brick
pt_BR: 40 × Tijolos

en: 20 × Coal
pt_BR: 20 × Carvão

en: 30 × Reed
pt_BR: 30 × Juncos

en: Introduction
pt_BR: Introdução

en: Build another clay pit
pt_BR: Construa outra Argilaria

note: TRANSLATORS: Hauke – no clay
en: Our brickmakers have been complaining about a shortage of clay for a while now. No clay means no bricks can be produced, so this shortage is slowing us down a lot. It would be better to build one or two more clay pits, and wells to supply them with water.
pt_BR: Nossos Oleiros têm reclamado de falta de argila por algum tempo. Sem argila significa sem tijolos sendo produzidos, e essa carência está nos retardando muito. Seria melhor construir uma ou duas Argilarias a mais, e poços para supri-las com água.
