Widelands svnVERSION - en to it translation catalogue (15 entries)

en: You appear not to have completed the previous mission. You may still play this scenario, but you will be at a disadvantage. I recommend that you complete the previous scenario first and then restart this mission.
it: Sembra che tu non abbia completato la precedente missione. Puoi sempre giocare questo scenario, ma avrai degli svantaggi. Ti suggerisco prima di completare lo scenario precedente, poi di reiniziare questa missione.

en: Build a basic economy
it: Costruisci un'economia di base

en: Supply All Basic Materials
it: Fornisci tutti i materiali di base

en: Build a quarry, a reed farm, a clay pit, a well, a charcoal kiln, a brick kiln, and houses for a woodcutter and a forester.
it: Costruisci una cava, una fattoria per le canne, una cava di argilla, un pozzo, una carbonaia, una fornace di mattoni e le case per il taglialegna e la guardia forestale.

en: Expand to the south
it: Espanditi verso sud

en: Spy on Murilius
it: Spia Murilius

en: Decipher the poem
it: Decifra la poesia

en: Defeat the Barbarians!
it: Sconfiggi i barbari!

en: Defeat the Barbarians
it: Sconfiggi i barbari

en: Defeat Murilius!
it: Sconfiggi Murilius!

note: TRANSLATORS: Reebaud – Introduction 1
en: The storms maintained a firm grip on the ship throughout our voyage. There was hardly a day on which we did not wonder whether it would be our last. We were compelled to drop the precious metals we had taken with us overboard to steady the ship, feeling as though it were a squalid sacrifice to the gods to give us hope to live a few hours longer.
it: Le tempeste mantennero fieramente il loro artiglio sulla nave durante tutto il nostro viaggio. Non ci fu quasi giorno in cui non ci chiedemmo se non sarebbe stato l'ultimo. Per stabilizzare la nave fummo costretti a gettare fuori bordo i metalli preziosi che avevamo portato con noi, con la sensazione che fosse uno squallido sacrificio agli dei per darci la speranza di vivere ancora qualche ora.

note: TRANSLATORS: Reebaud – Train and recycle 2
en: I have seen some advanced weapons in our warehouses. Perhaps it would be possible to smelt them back into metal? But that seems like a waste of the precious swords…
it: Ho visto alcune armi avanzate nei nostri magazzini. Sarebbe forse possibile fonderli nuovamente nei metalli di cui sono composte? Anche se potrebbe sembrare uno spreco delle preziose spade…

note: TRANSLATORS: Murilius – Supply Murilius 8
en: If you fail to deliver these wares, the Empire shall treat you like enemies. And so as to prevent you wasting your precious metal, I forbid you to expand your territory from this moment on until you have given us your gift. Fail to obey, and the Empire shall treat you like enemies.
it: Se mancherete di consegnare questi beni, l'Impero dovrà trattarvi come nemici. Ed in modo da prevenire che dilapidiate i vostri preziosi metalli, vi proibisco di espandervi da questo momento in poi, finché non ci avrete consegnato il vostro omaggio. Mancate di obbedire, e l'Impero vi tratterà come nemici.

note: TRANSLATORS: Murilius – enemy of the Empire: player built forbidden military buildings
en: Barbarians! You have refused my offer of friendship most ungraciously by basely wasting your precious resources on expansion!
it: Barbari! Avete sgraziatamente rifiutato la mia offerta di amicizia e sprecato ignobilmente le vostre preziose risorse per espandervi!

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
it: Hai completato questa missione. Puoi continuare a giocare, se lo desideri, altrimenti passa alla prossima missione.
