Widelands svnVERSION - en to pt_BR translation catalogue (9 entries)

en: Get to the North
pt_BR: Vá para o Norte

en: Go North
pt_BR: ´Vá Norte

en: Sail to the North as far as possible, as fast as you can.
pt_BR: Navigate as far north as possible as fast as you can

en: Destroy Angadthur’s Palace
pt_BR: Destrua o Palácio de Angadthur's

en: Destroy the Atlantean Headquarters and Build a Port
pt_BR: Destrua a sede atlantiana e construa um porto

en: Build a port on the northern shore of the island. The port space is located under Angadthur’s Headquarters.
pt_BR: Construa um porto na orla do norte da ilha. O espaço do porto é localizado embaixo da sede de Angadthur

en: Pay or Fight
pt_BR: Pague ou lute

en: Pay the Empire or Destroy Their Port
pt_BR: Pague o Império ou destrua o seu porto

en: Introduction
pt_BR: Introdução
