Widelands svnVERSION - en to pl translation catalogue (37 entries)

en: Get to the North
pl: Dostań się na Północ

en: Go North
pl: Idź na Północ

en: Sail to the North as far as possible, as fast as you can.
pl: Płyń na Północ tak daleko jak to możliwe, tak szybko, jak potrafisz.

en: Destroy Angadthur’s Palace
pl: Zniszcz pałac Angadthur'a

en: Destroy the Atlantean Headquarters and Build a Port
pl: Zniszcz kwaterę główną Atlantydów i zbuduj port

en: Build a port on the northern shore of the island. The port space is located under Angadthur’s Headquarters.
pl: Zbuduj port na północnym wybrzeżu wyspy. Miejsce na port jest położone pod kwaterą główną Angadthur'a.

en: Pay or Fight
pl: Zapłać lub walcz

en: Pay the Empire or Destroy Their Port
pl: Zapłać Imperium lub zniszcz ich Port

en: You have two hours to accomplish this objective.
pl: Na wykonanie tego celu masz dwie godziny.

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Welcome back!
pl: Witaj ponownie!

en: Eight Weeks Ago
pl: Osiem tygodni temu

en: An unfair fight
pl: Nieuczciwa walka

note: TRANSLATORS: Claus Lembeck – Introduction 4
en: But I will not accept defeat!
pl: Ale nie zaakceptuję porażki!

en: Dark Future
pl: Ciemna przyszłość

en: Reconquest
pl: Ponowny podbój

en: Gaining Land
pl: Pozyskiwanie gruntów

en: Port Space Found
pl: Znaleziono miejsce na port

en: One step closer to the North
pl: Jeden krok bliżej Północy

en: A Strange Island
pl: Tajemnicza wyspa

en: An apprehension
pl: Lęk

en: Strangers
pl: Nieznajomi

en: Who are they?
pl: Kim oni są?

en: Who are you?
pl: Kim jesteś?

en: Greetings
pl: Pozdrowienia

en: Congratulations
pl: Gratulacje

en: The next island
pl: Kolejna wyspa

en: Port space found
pl: Znaleziono miejsce na port

en: The North
pl: Północ

en: In the North
pl: Na Północy

en: No troubles, please
pl: Bez problemów, proszę

note: TRANSLATORS: M. C. Iniucundus – Strangers 2
en: Greetings, Strangers! I am Marcus Caius Iniucundus, a legate of the Empire. Is this your island? We are only passing through, I hope you don’t mind. We don’t want any trouble.
pl: Witajcie Nieznajomi! Jestem Marcus Caius Iniucundus, zarządcą tego Imperium. Czy to Twoja wyspa? Tylko przejeżdżamy, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko. Nie chcemy żadnych kłopotów.

en: %d piece of gold. | %d pieces of gold.
pl[0]: %d kawałek złota.
pl[1]: %d kawałków złota.
pl[2]: %d kawałków złota.
pl[3]: %d kawałków złota.

en: Victory
pl: Zwycięstwo

en: Victory!
pl: Zwycięstwo!

en: You Have Lost
pl: Przegrałeś

en: Goodbye!
pl: Do widzenia!
