Widelands - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: Welcome to the Widelands Tutorial!
ar: مرحباً بكم في الدروس التعليمية ل الأرض الواسعة!

en: Welcome to Widelands!
ar: مرحباً بكم في الأرض الواسعة

en: Let’s dive right in!
ar: لنبدأ في الحال

en: Building the Lumberjack
ar: يبني الحطاب

en: Building a Connecting Road
ar: يبني طريق متصل

en: Waiting for the Lumberjack to Go Up
ar: ينتظر للحطاب لكي ينطلق

en: Build a Flag on the Road
ar: أبني عٙلم علي الطريق

en: Placing Another Flag
ar: يضع علم أخر

en: The Construction Site
ar: موقع الإنشاء

en: Moving your view is essential to get a complete overview of your whole economy. There are three ways to move your view in Widelands.
ar: هناك ثلاث طرق لكي تحرك مشهدك في الأرض الواسعة.

en: The first one is to use the cursor keys on your keyboard.
ar: الأول أن تستخدم مفاتيح الأسهم في لوحة المفاتيح.

en: Some Rocks Were Found
ar: بعض الصخور وُجدت

en: Learn to use the minimap
ar: تعلم إستخدام الخريطة المصغرة

en: Moving Your View
ar: حرك مشهدك

en: Road Building
ar: بناء الطريق

en: You Destroyed the Construction Site!
ar: أنت دمرت موقع البناء!

en: Messages
ar: الرسائل

en: Introducing Messages
ar: يُقدم الرسائل

en: Close the messages window
ar: أغلق نافذة الرسائل

en: Close the Messages Window
ar: أغلق نافذة الرسائل

en: Closing Windows
ar: إغلاق النوافذ

en: Messages Arrived!
ar: رسائل وصلت!

en: Expand your territory
ar: وسع منطقة نفوذك

en: Expanding Your Territory!
ar: وسع منطقة نفوذك!

en: Your territory has just grown!
ar: منطقة نفوذك قد نمت للتو
