Widelands - en to eo translation catalogue (15 entries)

en: Welcome to Widelands!
eo: Bonvenon al Widelands!

en: Widelands is a slow-paced build-up strategy game with an emphasis on construction rather than destruction.
eo: Widelands estas malrapida kunstruada stertegia ludo, kies fokuso estas en konstruado ol detruo.

en: You will be guided through this tutorial by objectives.
eo: Vi estos gvidata per taskoj en tiu ĉi instrua misio.

en: Objectives and how to handle them
eo: Taskoj kaj kiel trakti ilin

en: Handling of the ‘Objectives’ window
eo: Trakti la 'Taskoj' fenestron

en: Like most other windows, you can also close the window by right-clicking on it.
eo: Kiel aliajn fenestrojn, vi povas ĝin fermi per dekstra klako sur ĝi.

en: When you have accomplished an objective, it will disappear from the list.
eo: Se  vi sukcese finis taskon, ĝi malaperos de la listo.

en: Connect the quarry to the headquarters
eo: Konekti la ŝtonminon al via sidejo

en: The terrain is flat here. Your carriers will be very swift on this terrain.
eo: La tereno ĉi tie estas plata. Viaj transportistoj estos pli rapidaj en ĉi tiu tereno

en: Archive all messages in your inbox
eo: Arkivu ĉiujn mesaĝojn en via enirkesto

en: Messages
eo: Mesaĝoj

en: Close the messages window
eo: Fermu la fenestron de mesaĝoj

en: Close the Messages Window
eo: Fermu la fenestron de mesaĝoj

en: Close the messages window now by right-clicking into it.
eo: Fermu la fenestron de mesaĝoj nun per dekstra klakado sur ĝi.

en: Conclusion
eo: Konkludo
