Widelands - en to gl translation catalogue (59 entries)

en: Nice And Easy Does It All the Time
gl: Está ben e faino todo o tempo

en: I am sorry, but will I have to tear this down again. We might need the space here later on. If I am too slow for you, you might want to play a real game and just find everything out for yourself. Otherwise, please bear with me, I am not the youngest and quickest anymore.
gl: Síntoo, pero temos que tirala de novo. Máis tarde poderiamos necesitar o espazo. Se vou lento de máis para ti, ao mellor deberías xogar unha partida de verdade e ir descubrindo as cousas pola túa conta. Senón, ten paciencia comigo, que xa me pesan os anos.

en: Welcome to the Widelands Tutorial!
gl: Benvido á aprendizaxe de Widelands!

en: Welcome to Widelands!
gl: Benvido a Widelands!

en: Let’s dive right in!
gl: Mergullémonos!

en: Lumberjack’s Spot
gl: Fogar do leñador

en: Building the Lumberjack
gl: Construír a cabana para un leñador

en: Building a Connecting Road
gl: Construír un camiño entre dous puntos

en: That won’t do yet. I still need to connect the lumberjack’s hut to the rest of my road network. After ordering the construction site, I was automatically put into road building mode, so all I have to do is click on the blue flag in front of my headquarters.
gl: Iso non abondará. Aínda teño que conectar a cabana do leñador co resto da rede de camiños. Tras comezar unha obra, entrei de maneira automatica no modo de construción de camiños, así que o único que teño que facer é premer na bandeira que hai fronte ao cuartel xeral.

en: Waiting for the Lumberjack to Go Up
gl: Esperando a que suba o leñador

en: Now watch closely while a builder leaves the headquarters and goes to the construction site. Also, a carrier will take position in between the two blue flags and carry wares from one blue flag to the other.
gl: Agora fíxate en como o construtor sae do cuartel xeral e vai á obra. O mesmo fará un transportador, que levará os materiais dunha bandeira azul á outra.

en: Build a flag to divide the road to the lumberjack
gl: Pon unha bandeira para bifurcar o camiño cara a cabana do leñador

en: Build a Flag on the Road
gl: Pon unha bandeira no camiño

en: The shorter your road segments are, the faster your wares will be transported. You should therefore make sure that your roads have as many flags as possible.
gl: Canto máis curtos sexan os tramos dos camiños, máis axiña se transportarán os materiais. Polo tanto deberías asegurarte de que os camiños teñan tantas bandeiras como sexa posible.

en: Build a blue flag now in the middle of the road that connects your headquarters to your lumberjack’s hut.
gl: Agora pon unha bandeira azul no camiño que conecta a cabana do leñador co teu cuartel xeral.

en: Placing Another Flag
gl: Poñer outra bandeira

en: Well done! Let’s wait till the hut is finished.
gl: Ben feito! Esperemos a que remate a construción da cabana.

en: The first one is to use the cursor keys on your keyboard.
gl: Unha é utilizar as teclas de frecha.

en: The second one is the more common and faster one: press-and-hold the right mouse button anywhere on the map, then move your mouse around and you’ll see the view scroll.
gl: A outra ─máis habitual e rápida─ consiste en manter premido o botón dereito do rato nalgunha parte do mapa e movelo.

en: Some Rocks Were Found
gl: Atopáronse algunhas rochas

en: Getting a Quarry Up
gl: Construír unha canteira

en: Moving Your View
gl: Mover a vista

en: Onward to the Quarry
gl: A pola canteira

en: Great. Now about that quarry…
gl: Xenial. Agora, acerca da canteira…

en: Build a quarry next to the rocks
gl: Constrúe unha canteira preto das rochas

en: Build a Quarry
gl: Constrúe unha canteira

en: There are some rocks to the west of your headquarters. Build a quarry right next to them.
gl: Hai algunhas rochas ao oeste do cuartel xeral. Constrúe unha canteira canda elas.

en: Just click on any house symbol next to the rocks, select the small buildings tab in the window that opens up, then click on the quarry symbol.
gl: Preme en calquera símbolo de casa que haxa preto das rochas, escolle a lingüeta dos edificios pequenos na fiestra que apareza, e preme no símbolo da canteira.

en: How to Build a Quarry
gl: Construír unha canteira

en: Build a quarry next to those rocks here. Remember how I did it earlier?
gl: Constrúe unha canteira onda as rochas esas. Lembras como o fixen eu antes?

en: You can build four things on fields in Widelands: flags, small houses, medium houses and big houses. But not every field can hold everything. The build space symbols ease recognition:
gl: Hai catro cousas distintas que podes construír nos campos de Widelands: bandeiras, edificios pequenos, edificios medianos e edificios grandes. Pero non podes construír cada cousa onde queiras. O asistente de construción facilita o recoñecemento:

en: Everything can be built on the green house symbol.
gl: No símbolo da casa verde pode construírse de todo.

en: Everything except for big buildings can be built on a yellow house symbol.
gl: No símbolo da casa amarela pode construírse de todo menos edificios grandes.

en: Red building symbols can only hold small buildings and flags.
gl: Nos símbolos de casa vermellos só poden poñerse edificios pequenos e bandeiras.

en: And finally, the yellow flag symbol only allows for flags.
gl: E para rematar, o símbolo da bandeira amarela indica que só se admiten bandeiras.

en: If you place something on a field, the surrounding fields might have less space for holding buildings, so choose your fields wisely.
gl: Se pos algo nunha zona, as zonas que a rodean poderían ver reducido o seu espazo e por tanto a diversidade de edificios que se poden construír nelas, así que escolle coidadosamente.

en: Road Building
gl: Construción de camiños

en: Now, about this road. Remember: we are already in road building mode since you just ordered the quarry. You can either make it longer by one field at a time by left-clicking multiple times on neighboring fields for perfect control over the route the road takes, like so:
gl: Agora falemos do camiño. Lembra que xa estamos no modo de construción de camiños porque acabas de comezar a construción dunha canteira. Podes ampliar o camiño tramo por tramo premendo continuamente co botón dereito do rato nos puntos que arrodean o extremo do camiño para así ter un maior control sobre o seu percorrido. Sería así:

en: Or, you can directly click the flag where the road should end, like so:
gl: Tamén podes premer directamente na bandeira onde vai rematar o camiño. Sería así:

en: Connect the quarry to the headquarters
gl: Constrúe un camiño entre a canteira e o cuartel xeral

en: Connect Your Construction Site
gl: Constrúe un camiño á obra

en: One more thing: around the field where your road would end, you can see different markers. They have the following meaning:
gl: Unha cousa máis, arredor da zona onde remata o camiño pode haber distintos marcadores. Estes teñen o seguinte significado:

en: The terrain is flat here. Your carriers will be very swift on this terrain.
gl: Aquí o terreo está plano. Os transportadores moveranse con facilidade por este terreo.

en: Now we know what’s going on. Let’s wait for the quarries to finish.
gl: Agora sabemos o que pasa. Agardemos a que remate a obra.

en: Archive all messages in your inbox
gl: Arquivar todas as mensaxes da caixa de entrada

en: Archive Your Inbox Messages
gl: Arquivas as mensaxes da caixa de entrada

en: Archive all your messages in your inbox now.
gl: Agora arquiva todas as mensaxes da caixa de entrada.

en: Messages
gl: Mensaxes

en: Introducing Messages
gl: Introdución ás mensaxes

en: Hi, it’s me again! This time, I have sent you a message. Messages are sent to you by Widelands to inform you about important events: empty mines, attacks on your tribe, won or lost military buildings, resources found…
gl: Boas, son eu de novo! Desta vez envíoche unha mensaxe. Widelands envíache mensaxes para informarte de eventos importantes: minas baleiras, ataques, conquistas ou perdas de instalacións militares, descubrimento de recursos, etc.

en: Close the messages window
gl: Pecha a fiestra das mensaxes

en: Close the Messages Window
gl: Pecha a fiestra das mensaxes

en: Close the messages window now by right-clicking into it.
gl: Agora pecha a fiestra de mensaxes premendo nela co botón dereito do rato.

en: Closing Windows
gl: Pechar fiestras

en: Messages Arrived!
gl: Hai unha nova mensaxe!

en: Expanding Your Territory!
gl: Expandir o territorio!

en: There is one more thing I’d like to teach you now: Expanding your territory. The place that we started with around our headquarters is barely enough for a basic building infrastructure, and we do not have access to mountains, which we need to mine minerals and coal. So, we have to expand our territory.
gl: Agora hai algo máis que me gustaría ensinarche: a expandir o teu territorio. O espazo co que comezamos ao redor do cuartel xeral apenas permite levantar unha infraestrutura de edificios e non temos acceso ás montañas, que será necesario para extraer minerais e carbón. Así que temos que expandir o noso territorio.

en: Conclusion
gl: Conclusión

en: Thanks for playing this tutorial. Enjoy Widelands and remember to visit us at
gl: Grazas por xogar esta campaña de aprendizaxe. Goza do Widelands e non esquezas visitarnos en
