Widelands - en to la translation catalogue (32 entries)

en: Welcome to the Widelands Tutorial!
la: Salve ad Widelands ludi tutorialem!

en: Welcome to Widelands!
la: Salve ad Widelands ludum!

en: Building the Lumberjack
la: De casam lignatoris aedificando

en: Building a Connecting Road
la: Fac viam coniungentem!

en: That won’t do yet. I still need to connect the lumberjack’s hut to the rest of my road network. After ordering the construction site, I was automatically put into road building mode, so all I have to do is click on the blue flag in front of my headquarters.
la: Non satis est. Casa lignatoris cum aliis viis coniungere debeo. Cum area facta statim aedificandi modus inceperit, solum caeruleum pro principiis insigne crepere possum.

en: Waiting for the Lumberjack to Go Up
la: Lignatori praestolari

en: Build a flag to divide the road to the lumberjack
la: Pone insigne, ut viam ad lignatorem ducentem dividas.

en: Build a Flag on the Road
la: Pone insigne in viam

en: Placing Another Flag
la: Insigne alium deponere

en: The Construction Site
la: Ea area

en: Excellent. The lumberjack’s hut is done. A lumberjack will now move in and start chopping down trees, so our log income is secured for now. Now on to the granite.
la: Bene! Casa lignatoris facta! Lignator ibi immgraverit et arbores cadere inceperit, satis ligna trabalia habebimus. Nunc ad granitum.

en: Some Rocks Were Found
la: Nonnulla saxa inventa sunt

en: Getting a Quarry Up
la: De lapidicinarum aedificando

en: Onward to the Quarry
la: Ad lapidicinas

en: Build a quarry next to the rocks
la: Prope saxa lapidicinas aedifica

en: Build a Quarry
la: Lapidicinas aedifica

en: How to Build a Quarry
la: Quomodo lapidicinas aedifices

en: Red building symbols can only hold small buildings and flags.
la: Sola parvae casae insigneque super rubas domus imagines aedificari potest.

en: And finally, the yellow flag symbol only allows for flags.
la: Et ultimum: Flavum insignis signum solum insignia ibi ponere posse indicit.

en: Road Building
la: Viam facere

en: Connect the quarry to the headquarters
la: Lapidicinas cum principiis coniunge

en: Connect Your Construction Site
la: Aream coniunge

en: Messages
la: Nuntia

en: Close the messages window
la: Nuntiorum fenestram claude

en: Close the Messages Window
la: Nuntiorum fenestram claude

en: Closing Windows
la: De fenestras claudendo

en: Destroy the two quarries
la: Dele duas lapidicinas

en: Messages Arrived!
la: Nuntii advenīunt!

en: Expand your territory
la: Auge tuum territorium

en: Expanding Your Territory!
la: Territorium auge!

en: Your territory has just grown!
la: Territorium modo crevit!

en: Conclusion
la: Conclusio
