Widelands - en to ar translation catalogue (29 entries)

en: Introduction
ar: مُقدمة

en: Soldiers, Training and Warfare
ar: الجنود، التدريب و الحرب

en: Soldiers’ abilities
ar: مقدرات الجنود

en: Health:
ar: الصحة:

en: Attack:
ar: الهجوم:

en: Defense:
ar: الدفاع:

en: Evade:
ar: التفادي:

note: TRANSLATORS: the current stats are: 25% evade, increases in steps of 15%. TRANSLATORS: The last two %% after the placeholder are the percent symbol.
en: Evade is the chance that the soldier is able to dodge an attack. A level 0 Barbarian has a %1%%% chance to evade an attack, and this increases in steps of %2%%% for each level.
ar: التفادي هي فرصة الجندي أن يكون قادر علي تفادي هجوم. بربري مستوي 0 لديه %1%%% فرصة لكي يتفادي هجوم، وهذا الفرصة تزداد بنسبة %2%%% لكل مستوي.

en: The Battle Arena
ar: ميدان القتال

en: Build a battle arena
ar: إبني ميدان القتال

en: Build a battle arena. It is a big building.
ar: إبني ميدان القتال. هو مبني كبير.

en: The Training Camp
ar: مُخيم التدريب

en: Build a training camp.
ar: إبني مخيم تدريب.

en: Build a training camp
ar: إبني مخيم تدريب

en: Heroes and Rookies
ar: الأبطال والمبتدئين

en: While our soldiers are training, let me tell you what we can do with them.
ar: في حين أن جنودنا يتدربون، سوف أخُبرك ماذا يمكنك أن تفعل معهم.

en: Soldier capacity
ar: كمية الجنود

en: Adjusting the number of soldiers
ar: تحكم في عدد الجنود

en: Enhance Your Fortress
ar: عزز قلعتك

en: Enhancing Buildings
ar: تعزيز المباني

en: Enhance your fortress to a citadel now.
ar: عزز قلعتك إلى حصن الأن.

en: Enhance your fortress to a citadel
ar: عزز قلعتك إلى حصن

en: Enhance your fortress to a mighty citadel.
ar: عزز قلعتك إلى حصن جبار.

en: Defeat your Enemy
ar: إهزم أعدائك

en: Defeat the Enemy
ar: إهزم الأعداء

en: Defeat Your Enemy
ar: إهزم أعدائك

en: Defeat the enemy tribe
ar: إهزم قبيلة الأعداء

en: Defeat the nearby enemy.
ar: إهزم الأعداء القريبون منك

en: Conclusion
ar: خاتمة
