Widelands - en to uk translation catalogue (12 entries)

en: Introduction
uk: Вступ

en: Soldiers, Training and Warfare
uk: Солдати, тренування та ведення бою

en: In this scenario, I’m going to tell you about soldiers, their training and their profession: warfare. Although Widelands is about building up, not burning down, there is an enemy you sometimes have to defeat. Yet warfare is mainly focused on economics, not on military strategies, and its mechanics deserve explanation.
uk: У цьому сценарії я збираюся розповісти вам про солдатів, їх підготовці та їх військової професії. У Widelands іноді є ворог, якого ви повинні перемогти. Але війна в основному зосереджена на економіці, а не на військовій стратегії, і її механіка заслуговує пояснення.

en: I’ve set up a small village that contains the most important buildings. You also have enough wares, so you do not have to take care of your weapons production. In a real game, you will not have this luxury.
uk: Я створив невелике село, яке містить самі важливі будівлі. У вас також є досить виробів, так що ви не повинні турбуватися про ваше виробництві зброї. В реальній грі, у вас не буде такої розкоші.

en: Soldiers’ abilities
uk: Здібності солдатів

en: Attack:
uk: Атака:

en: Defense:
uk: Захист:

en: Evade:
uk: Ухилення:

en: Dismantle your sentry
uk: Демонтувати сторожу

note: TRANSLATORS: 'it' refers to the Barbarian sentry
en: Dismantle it.
uk: Демонтуйте її.

en: Dismantle your north-western sentry
uk: Демонтувати північно-західну сторожу

en: Conclusion
uk: Висновок
