Widelands - en to pt_BR translation catalogue (18 entries)

en: Introduction
pt_BR: Introdução

en: Soldiers, Training and Warfare
pt_BR: Soldados, treinamento e guerra

en: In this scenario, I’m going to tell you about soldiers, their training and their profession: warfare. Although Widelands is about building up, not burning down, there is an enemy you sometimes have to defeat. Yet warfare is mainly focused on economics, not on military strategies, and its mechanics deserve explanation.
pt_BR: Neste cenário, irei lhe ensinar sobre soldados, seu treinamento e sua profissão: Guerra. Apesar de Widelands ser um jogo sobre construir, e não sobre pôr abaixo, há um inimigo que, as vezes, você precisa derrotar. Ainda assim, a guerra é principalmente focada na economia, não em estratégias militares, e suas mecânicas merecem ser explicadas.

en: Attack:
pt_BR: Ataque:

en: Defense:
pt_BR: Defesa:

en: Evade:
pt_BR: Evasão:

en: You can use the minimap to see the exploration’s progress.
pt_BR: Você pode usar o Mini-Mapa para ver o progresso da exploração.

en: Enhance Your Fortress
pt_BR: Melhore sua fortaleza

en: Enhancing Buildings
pt_BR: Evoluindo construções

en: Enhance your fortress to a citadel now.
pt_BR: Evolua sua fortaleza para uma cidadela agora.

en: Enhance your fortress to a citadel
pt_BR: Melhore sua fortaleza para uma citadela

en: Enhance your fortress to a mighty citadel.
pt_BR: Evolua sua fortaleza para uma poderosa cidadela.

en: Defeat the Enemy
pt_BR: Derrote o inimigo

en: Attack and conquer all military buildings of the enemy and destroy their headquarters.
pt_BR: Ataque e conquiste todos os edifícios militares do inimigo e destrua o quartel-general deles.

en: Defeat Your Enemy
pt_BR: Derrote seu inimigo

en: Defeat the enemy tribe
pt_BR: Derrote a tribo inimiga

en: Defeat the nearby enemy.
pt_BR: Derrote os inimigos próximos.

en: Conclusion
pt_BR: Conclusão
