Widelands - en to ar translation catalogue (14 entries)

en: Your Economy and its Settings
ar: إقتصادك وإعدادته

en: Economy
ar: الاقتصاد

en: Welcome back. In this tutorial, I’ll tell you what you can do to check how well your economy works.
ar: أهلاً بعودتك. في هذا الدرس التعليمي، أنا سوف أخبرك ماذا يمكنك أن تفعل لفحص كيفية عمل الإقتصاد.

en: Building your economy up and making it work well and grow is the main part of Widelands. But you can’t control the workers directly – they will follow the general conditions you set.
ar: بناء إقتصادك وجعله يعمل بشكل جيد والتأكد من نموه هو الجزء الأساسي من "الارض الواسعة". لكنك لا يمكنك التحكم بالعاملين مباشرة -- هم سوف يتبعون الشروط الأساسية التي تضعها.

en: This is what I’ll show you in this tutorial: what actions can you take to define those general conditions?
ar: هذا ما سوف أريك فى هذا الدرس التعليمي: ما الأوامر التي يمكنك أن تفعلها لكي تحدد هذه الشروط الاساسية؟

en: A Peaceful Land
ar: أرض مُسالمة

en: Now about the map: you have settled in a nice valley between two mountains, rich in marble, iron ore and coal. All were hoping for a peaceful life.
ar: الأن عن الخريطة: أنت الأن مستقر في الوادى الجميل بين جبلين، الوادي غني بـ الرخام ،خام الحديد و الفحم. كل ما كنا نتمناه لحياة مسالمة.

en: You had not been prepared for war, and you have to hurry now to build up an army.
ar: انت لم تُجهز للحرب، وأنت عليك الأن أن تسرع فى بناء جيش.

en: An accident
ar: حادثة

en: The Tavern is Burning!
ar: الحانة تحترق!

en: Oh no, look at this: our tavern is burning! In all the hurry, our innkeeper accidentally dropped a torch. She is fine, but we could not extinguish the fire in time.
ar: اه لا، أنظر لهذا: الحانة الخاصة بنا تحترق! في كل هذه العجلة، الحاني بالصدفة أوقع شعلة. هي بخير، لكننا لم نستطع إطفاء النار في الوقت.

en: Building statistics
ar: إحصائيات البناء

en: Check out your taverns
ar: تحقق من الحانات الخاصة بك

en: At first, we should find out how many taverns we currently have. Widelands offers you a window where you can easily check this.
ar: أولاً، يجب علينا أن نعرف كم عدد الحانات لدينا حالياً. "الارض الواسعة" تقدم نافذة حيث يمكنك بسهولة التحقق من هذا.
