Widelands - en to tr translation catalogue (28 entries)

en: Readme
tr: Beni Oku

en: License
tr: Lisans

en: Developers
tr: Geliştiriciler

en: Translators
tr: Tercümanlar

en: Widelands Development Team
tr: Widelands Geliştirme Takımı

en: Licensing information for Widelands
tr: Wideland için Lisans Bilgilendirmesi

note: TRANSLATORS: Placeholder is copyright end year
en: Copyright 2002 - %1% by the Widelands Development Team.
tr: Telif hakki 2002 - %1% Widelands Gelistirme Ekibi.

en: This game is Free and Open Source (FOSS), licensed under the GNU General Public License (GPL) V2.0.
tr: Bu oyun Ozgur ve Acik Kaynak (FOSS), GNU Genel kamuya acik lisans kapsamindadir (GPL V2.0).

en: You can find more information on FOSS and the GPL by visiting the following webpage: %s
tr: FOSS ve GPL hakkinda daha fazla bilgi icin: %s

en: You can find the full text of the license there as well as further information about its philosophy and the legal implications.
tr: Lisansin tum metnini, ayrica felsefesi ve kanuni yaptirimlari ile ilgili ayrintilari bulabilirsiniz.

en: We are also shipping the GPL as a text document with Widelands itself.
tr: Widelands ile birlikte, GPL'i metin dokumani olarak gonderiyoruz.

en: On Linux, you can find the file called COPYING in the root of the source or standalone binary package, or in the installation directory (like ‘%1%’).
tr: Linux'ta, COPYING adli dokumani kok kaynakta veya bagimsiz binari paketinde veya yukleme dosyasinda( ‘%1%’ , gibi).

en: an open source strategy game
tr: açık kaynak strateji oyunu

en: Status
tr: Durum

en: Widelands Translators
tr: Widelands Tercümanları

en: Coders
tr: Kodlayıcılar

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Musicians
tr: Müzisyenler

en: Other
tr: Diğer

en: Sound
tr: Ses

en: Sound Effects
tr: Ses Efektleri

en: Tongues
tr: Diller

en: Translation
tr: Tercüme

en: Online Help
tr: Çevrimiçi Yardım

en: Introduction
tr: Giriş

en: Client settings
tr: İstemci ayarları

en: Player settings
tr: Oyuncu ayarları

en: If you like to live dangerously, pressing Ctrl while clicking the enhance, dismantle or destroy building buttons will skip the confirmation.
tr: Eğer tehlike içinde yaşamayı seviyorsan, binaları iyileştirme, sökme veya yok etme düğmelerine basarken Ctrl tuşuna basmak onay kısmını atlatacaktır.
