Widelands - en to cs translation catalogue (1221 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
cs: Opevnění

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
cs: Opevnění obydleno tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
cs: Opevnění objevilo nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvé opevnění.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
cs: Nepřítel dobyl tvé opevnění.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
cs: Opevnění nepřítele dobyto.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
cs: Pevnost

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
cs: Pevnost obydlena tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
cs: Pevnost objevila nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji pevnost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
cs: Nepřítel dobyl tvoji pevnost.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
cs: Pevnost nepřítele dobyta.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
cs: Hlídkovací věž

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
cs: Hlídkovací věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
cs: Hlídkovací věž objevila nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji hlídkovací věž.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji hlídkovací věž.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
cs: Hlídkovací věž nepřítele dobyta.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
cs: Hlídkovací stanoviště

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
cs: Hlídkovací stanoviště obydleno tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
cs: Hlídkovací stanoviště objevilo nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoje hlídkovací stanoviště.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
cs: Nepřítel dobyl tvoje hlídkovací stanoviště.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
cs: Hlídkovací stanoviště nepřítele dobyto.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
cs: Věž

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
cs: Věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
cs: Věž objevila nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji věž.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji věž.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
cs: Věž nepřítele dobyta.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
cs: Strážnice na stromě

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
cs: Strážnice na stromě obydlena tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
cs: Strážnice na stromě objevila nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji strážnici na stromě.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
cs: Nepřítel dobyl tvoji strážnici na stromě

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
cs: Strážnice na stromě nepřítele dobyta.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
cs: Bojové ležení

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
cs: Bojové ležení obydleno tvou posádkou.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
cs: Bojové ležení objevilo nepřítele.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoje bojové ležení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
cs: Nepřítel dobyl tvoje bojové ležení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
cs: Bojové ležení nepřítele dobyto.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
cs: Hrad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
cs: Hrad obydlen tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
cs: Hrad objevil nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvůj hrad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
cs: Nepřítel dobyl tvůj hrad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
cs: Hrad nepřítele dobyt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
cs: Velká strážnice

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
cs: Velká strážnice obydlena tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
cs: Velká strážnice objevila nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji velkou strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
cs: Nepřítel dobyl tvoji velkou strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
cs: Velká strážnice nepřítele dobyta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
cs: Strážnice

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
cs: Strážnice obydlena tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
cs: Strážnice objevila nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
cs: Nepřítel dobyl tvoji strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
cs: Strážnice nepřítele dobyta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
cs: Věž

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
cs: Věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
cs: Věž objevila nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
cs: Věž nepřítele dobyta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
cs: Vysoká věž

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
cs: Vysoká věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
cs: Vysoká věž objevila nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji vysokou věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji vysokou věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
cs: Vysoká věž nepřítele dobyta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
cs: Malá věž

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
cs: Malá věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
cs: Malá věž objevila nepřítele.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji malou věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji malou věž.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
cs: Malá věž nepřítele dobyta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
cs: Hradba

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
cs: Hradba obydlena tvou posádkou.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
cs: Hradba objevila nepřítele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji hradbu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
cs: Nepřítel dobyl tvoji hradbu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
cs: Hradba nepřítele dobyta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
cs: Tvrz

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
cs: Tvrz obydlena tvou posádkou.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
cs: Tvrz objevila nepřítele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji tvrz.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
cs: Nepřítel dobyl tvoji tvrz.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
cs: Tvrz nepřítele dobyta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
cs: Pevnost

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
cs: Pevnost obydlena tvou posádkou.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
cs: Pevnost objevila nepřítele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji pevnost.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
cs: Nepřítel dobyl tvoji pevnost.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
cs: Pevnost nepřítele dobyta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
cs: Strážnice

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
cs: Strážnice obydlena tvou posádkou.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
cs: Strážnice objevila nepřítele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji strážnici.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
cs: Nepřítel dobyl tvoji strážnici.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
cs: Strážnice nepřítele dobyta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
cs: Věž

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
cs: Věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
cs: Věž objevila nepřítele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji věž.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji věž.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
cs: Věž nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
cs: Hradba

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
cs: Hradba obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
cs: Hradba objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji hradbu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
cs: Nepřítel dobyl tvoji hradbu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
cs: Hradba nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
cs: Malá pevnost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
cs: Malá pevnost obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
cs: Malá pevnost objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji malou pevnost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
cs: Nepřítel dobyl tvoji malou pevnost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
cs: Malá pevnost nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
cs: Hrad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
cs: Hrad obydlen tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
cs: Hrad objevil nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvůj hrad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
cs: Nepřítel dobyl tvůj hrad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
cs: Hrad nepřítele dobyt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
cs: Pevnost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
cs: Pevnost obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
cs: Pevnost objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji pevnost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
cs: Nepřítel dobyl tvoji pevnost.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
cs: Pevnost nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
cs: Hláska

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
cs: Hláska obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
cs: Hláska objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji hlásku.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
cs: Nepřítel dobyl tvoji hlásku.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
cs: Hláska nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
cs: Strážnice

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
cs: Strážnice obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
cs: Strážnice objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji strážnici.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
cs: Nepřítel dobyl tvoji strážnici.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
cs: Strážnice nepřítele dobyta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
cs: Věž

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
cs: Věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
cs: Věž objevila nepřítele.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji věž.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji věž.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
cs: Věž nepřítele dobyta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
cs: Pevnost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
cs: Pevnost obydlena tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
cs: Pevnost objevila nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji pevnost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
cs: Nepřítel dobyl tvoji pevnost.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
cs: Pevnost nepřítele dobyta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
cs: Hláska

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
cs: Hláska obydlena tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
cs: Hláska objevila nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji hlásku.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
cs: Nepřítel dobyl tvoji hlásku.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
cs: Hláska nepřítele dobyta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
cs: Sentinel obydlen tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
cs: Sentinel objevil nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvůj sentinel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
cs: Nepřítel dobyl tvůj sentinel.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
cs: Sentinel nepřítele dobyt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
cs: Věž

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
cs: Věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
cs: Věž objevila nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
cs: Věž nepřítele dobyta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
cs: Dřevěná věž

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
cs: Dřevěná věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
cs: Dřevěná věž objevila nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji dřevěnou věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji dřevěnou věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
cs: Dřevěná věž nepřítele dobyta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
cs: Vysoká dřevěná věž

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
cs: Vysoká dřevěná věž obydlena tvou posádkou.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
cs: Vysoká dřevěná věž objevila nepřítele.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
cs: Nepřítel napadl tvoji vysokou dřevěnou věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
cs: Nepřítel dobyl tvoji vysokou dřevěnou věž.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
cs: Vysoká dřevěná věž nepřítele dobyta.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
cs: Staveniště

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
cs: Rozebrat stavbu

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
cs: Manioková plantáž

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
cs: vyrábění

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
cs: sázení manioků

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
cs: sklízení manioků

en: No Fields
cs: Žádná pole

en: Out of Fields
cs: Došla pole

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
cs: Pěstitelka pracující na této maniokové plantáži nemá k dipozici volnou půdu pro výsadbu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
cs: Manioková kuchyně

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
cs: pečení chleba

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
cs: Uhlířská pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
cs: vyrábění dřevěného uhlí

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
cs: Čokoládová varna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
cs: vaření čokolády

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
cs: Kakaová farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
cs: setí kakaa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
cs: sklízení kakaa

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
cs: Pěstitelka kakaa z této farmy nemá k dipozici volnou půdu pro výsev semen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
cs: Krejčovství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
cs: šití haleny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
cs: vyrábění lehkého dřevěného brnění

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
cs: vyrábění dřevěné přilby

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
cs: šití bojového kabátce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
cs: šití pevných bot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
cs: šití mrštných bot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
cs: šití hrdinných bot

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
cs: šití vycpané vesty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
cs: šití vycpávkového chrániče

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
cs: Konzervárna potravin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
cs: chystání malé svačiny

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
cs: Pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
cs: tavení zlata

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
cs: Zahradnictví

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
cs: zlepšování úrodnosti půdy

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
cs: Chýše zlatokopky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
cs: dolování zlata

en: No Gold
cs: Došlo zlato

en: Main Gold Vein Exhausted
cs: Hlavní zlatá žíla je vyčerpaná

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla této chýše zlatokopky je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Zvaž její rozebrání, nebo zničení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
cs: Chata lovkyně-sběračky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
cs: sbírání

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
cs: lovení masa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
cs: chytání ryb

en: No Game, No Fish
cs: Žádná zvěř, žádná ryba

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
cs: Došla zvěř i ryby

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
cs: Lovkyně-sběračka pracující z této chaty nemůže najít žádnou zvěř ani ryby ve své pracovní oblasti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
cs: Iniciační tábor

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
cs: verbování

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
cs: Chata ochránkyně džungle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
cs: sázení stromů

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
cs: Chata sběračky lián

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
cs: řezání lián

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
cs: Žádné stromy

en: No Tree to Cut Lianas
cs: Žádné stromy na řezání lián

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
cs: Sběračka lián pracující na tomto místě nemůže najít žádné stromy ve své pracovní oblasti. Zvaž rozebrání, nebo zničení budovy, nebo stavbu chaty ochránkyně džungle.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
cs: Chata na těžbu vzácných dřevin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
cs: sklízení balsy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
cs: sklízení kaučuku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
cs: sklízení železného dřeva

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
cs: Plantáž vzácných dřevin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
cs: sázení balzovníku jihoamerického

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
cs: sázení kaučukovníku brazilského

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
cs: sázení stromu na železné dřevo

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
cs: Provaznická bouda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
cs: zhotovení lana

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
cs: Chata průzkumnice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
cs: prozkoumávání

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
cs: Loděnice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
cs: stavění lodě

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
cs: Kamenická dílna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
cs: vyrábění lopaty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
cs: vyrábění těžební sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
cs: vyrábění krumpáče

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
cs: vyrábění mačety

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
cs: vyrábění kuchyňského náčiní

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
cs: vyrábění kladiva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
cs: vyrábění dláta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
cs: vyrábění jehlic

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
cs: vyrábění kamenné mísy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
cs: vyrábění dřevěného oštěpu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
cs: vyrábění oštěpu s kamenným hrotem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
cs: vyrábění vyztuženého oštěpu

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
cs: Chata kamenice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
cs: lámání žuly

en: No Rocks
cs: Žádné skály

en: Out of Rocks
cs: Došlo kamení

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
cs: Kamenice pracující v této chatě nemůže najít žádné skály ve své pracovní oblasti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
cs: Důl na kámen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
cs: lámání žuly

en: No Granite
cs: Není žula

en: Main Granite Vein Exhausted
cs: Hlavní žulová žíla je vyčerpaná

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na kámen je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
cs: Tapíří farma

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
cs: chování tapíra

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
cs: Chýše sběračky vody

en: No Water
cs: Žádná voda

en: Out of Water
cs: Došla voda

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
cs: Nosička pracující v této chýši sběračky vody nemůže ve svém okolí najít žádnou vodu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
cs: Stan ochránkyně fauny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
cs: chování ryb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
cs: navracení divoké zvěře

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
cs: Chýše dřevorubkyně

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
cs: kácení stromů

en: Out of Trees
cs: Došly stromy

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
cs: Dřevorubkyně pracující v této chýši nemůže nají žádné stromy ve své pracovní oblasti. Zvaž rozebrání, nebo zničení budovy, nebo stavbu chaty ochránkyně džungle.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
cs: Platnéřství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
cs: kování ocelového štítu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
cs: kování vylepšeného štítu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
cs: Pekárna

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
cs: pečení chleba

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
cs: Kasárna

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
cs: verbování

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
cs: Pěstírna rozrazilu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
cs: pěstování rozrazilu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
cs: sklízení rozrazilu

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Pěstitel rozrazilu nemůže sázet rozrazil, protože nemá žádnou volnou půdu na osev.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
cs: Milíř na dřevěné uhlí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
cs: pálení dřeva na uhlí

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
cs: Důl na uhlí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
cs: dolování uhlí

en: No Coal
cs: Došlo uhlí

en: Main Coal Vein Exhausted
cs: Hlavní uhelná žíla je vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
cs: Důl na křišťál

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
cs: dolování křemene

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
cs: dobývání diamantů

en: No Crystals
cs: Žádný křišťál

en: Main Crystal Vein Exhausted
cs: Hlavní žíla křišťálu je vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na křišťál je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho rozebrání nebo zničení.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
cs: Statek

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
cs: setí kukuřice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
cs: sklízení kukuřice

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Sedlák pracující na tomto statku nemá žádnou volnou půdu na osev.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
cs: Domek porybného

en: No Fish
cs: Nejsou ryby

en: Out of Fish
cs: Došly ryby

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
cs: Porybnému, pracujícímu v tomto domku porybného, se nedaří ve svém okolí najít žádnou vodu vhodnou k chovu ryb. Nezapomeň, že obnovovat populaci ryb lze pouze tehdy, pokud v okolí nějaké ryby jsou.

en: The fishing grounds are full
cs: Loviště ryb jsou plná

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
cs: Domek rybáře

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
cs: chytání ryb

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
cs: Rybář, pracující v tomto domku rybáře, nemůže ve své pracovní oblasti najít žádné ryby. Pamatuj, že na udržení rybí populace je potřeba postavit domek porybného.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
cs: Domek lesníka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
cs: Přádelna zlata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
cs: předení zlata

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
cs: Důl na zlato

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
cs: Stáje

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
cs: chování koně

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
cs: Domek lovce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
cs: lovení

en: No Game
cs: Není co lovit

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
cs: Došla zvířata

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
cs: Lovec pracující v tomto domku lovce nemůže najít žádnou zvěř ve svém okolí.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
cs: Důl na železo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
cs: dolování železa

en: No Iron
cs: Došlo železo

en: Main Iron Vein Exhausted
cs: Hlavní železorudná žíla je vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
cs: Mlýn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
cs: mletí kukuřice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
cs: mletí rozrazilu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
cs: Lom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
cs: lámání žuly

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
cs: Kameník pracující v tomto lomu nemůže v okolí najít žádné skály.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
cs: Pila

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
cs: řezání klád

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
cs: Domek průzkumníka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
cs: Loděnice

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
cs: Slévárna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
cs: tavení železa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
cs: Udírna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
cs: uzení masa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
cs: uzení ryby

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
cs: Pavoučí farma

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
cs: Kovárna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
cs: vyrábění lopaty na chléb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
cs: vyrábění kýble

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
cs: vyrábění kovářských kleští

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
cs: vyrábění rybářské sítě

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
cs: vyrábění háku na tyči

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
cs: vyrábění loveckého luku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
cs: vyrábění pavoučích kleští

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
cs: vyrábění pily

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
cs: vyrábění kosy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
cs: Zbrojířství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
cs: kování lehkého trojzubce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
cs: kování dlouhého trojzubce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
cs: kování ocelového trojzubce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
cs: kování dvojitého trojzubce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
cs: kování těžkého dvojitého trojzubce

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
cs: Tkalcovna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
cs: spřádání pavoučí látky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
cs: šití tabardu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
cs: šití zlatého tabardu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
cs: Studna

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
cs: Nosič pracující u této studny nemá ve studni žádnou vodu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
cs: Domek dřevorubce

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
cs: Dřevorubec pracující v tomto domku dřevorubce nemůže ve svém okolí najít žádné stromy. Zvaž jeho rozebrání, jeho zničení, nebo postavení domku lesníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
cs: Dílna na sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
cs: kování sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
cs: kování ostré sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
cs: kování široké sekery

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
cs: Pekárna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
cs: pečení chlebové placky

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
cs: Kasárna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
cs: verbování

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
cs: Velký hostinec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
cs: chystání svačiny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
cs: vaření jídla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
cs: Pivovar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
cs: vaření silného piva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
cs: Dobytčí farma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
cs: chování dobytka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
cs: Milíř na dřevěné uhlí

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
cs: Důl na uhlí

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
cs: Hlubinný důl na uhlí

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
cs: Hlubší důl na uhlí

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
cs: Statek

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
cs: setí pšenice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
cs: sklízení pšenice

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Sedlák pracující na tomto statku nemá žádnou volnou půdu na osev.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
cs: Rybářova chata

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
cs: Rybář pracující v této rybářské chatě nemůže ve svém okolí najít žádné ryby.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
cs: Chata hajného

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
cs: Důl na zlato

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
cs: Hlubinný důl na zlato

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
cs: Hlubší důl na zlato

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
cs: Důl na žulu

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na žulu je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
cs: Kovárna přileb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
cs: kování přilby

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
cs: kování masky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
cs: kování válečné přilby

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
cs: Lovecká chata

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
cs: Lovec pracující v této lovecké chatě nemůže najít žádnou zvěř ve svém okolí. Pamatuj, že je možné postavit chatu hajného, aby vypouštěl divokou zvěř do volné přírody.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
cs: Hostinec

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
cs: Důl na železo

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
cs: Hlubinný důl na železo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
cs: Hlubší důl na železo

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
cs: Vápenná pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
cs: míchání malty

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
cs: Chata dřevorubce

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
cs: Dřevorubec, pracující v této chatě dřevorubce, nemůže ve svém okolí najít žádné stromy. Zvaž její rozebrání, zničení nebo postavení chaty lesníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
cs: Dílna na železo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
cs: vyrábění rybářského prutu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
cs: vyrábění loveckého oštěpu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
cs: Malý pivovar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
cs: vaření piva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
cs: Lom

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
cs: Kameník pracující v tomto lomu nemůže v okolí najít žádné skály.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
cs: Chata lesníka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
cs: Rákosové pole

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
cs: sázení rákosí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
cs: sklízení rákosí

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Zahradník nemůže pěstovat rákos, protože nemá kam sázet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
cs: Chata průzkumníka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
cs: Loděnice

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
cs: Slévárna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
cs: Hospoda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
cs: Válečná akademie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
cs: kování bronzové sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
cs: kování bojové sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
cs: kování válečné sekery

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
cs: Tkalcovna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
cs: tkaní

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
cs: Studna

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
cs: Nosič pracující u této studny nemá ve studni žádnou vodu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
cs: Lakýrna dřeva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
cs: tužení dřeva

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
cs: Platnéřství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
cs: kování zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
cs: kování kroužkové zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
cs: kování zlacené zbroje

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
cs: Pekárna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
cs: pečení chleba

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
cs: Kasárna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
cs: verbování

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
cs: Pivovar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
cs: Milíř na dřevěné uhlí

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
cs: Důl na uhlí

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
cs: Hlubinný důl na uhlí

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
cs: Oslí farma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
cs: chování oslů

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
cs: Statek

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Sedlák pracující na tomto statku nemá žádnou volnou půdu na osev.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
cs: Domek rybáře

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
cs: Rybář pracující v rybářském domku, nemůže najít ve svém okolí žádné ryby.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
cs: Domek lesníka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
cs: Důl na zlato

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
cs: Hlubinný důl na zlato

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
cs: Domek lovce

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
cs: Lovec pracující v tomto domku lovce nemůže ve svém okolí najít žádnou zvěř.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
cs: Hostinec

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
cs: Důl na železo

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
cs: Hlubinný důl na železo

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
cs: Domek dřevorubce

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
cs: Dřevorubec, pracující v tomto domku dřevorubce, nemůže ve svém okolí najít žádné stromy. Zvaž jeho rozebrání, zničení nebo postavení domku lesníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
cs: Důl na mramor

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
cs: lámání mramoru

en: No Marble
cs: Není mramor

en: Main Marble Vein Exhausted
cs: Hlavní mramorová žíla je vyčerpaná

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na mramor je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
cs: Hlubinný důl na mramor

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na mramor je vyčerpaná. Očekávej významný pokles v návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, proto zvaž jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
cs: Mlýn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
cs: mletí pšenice

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
cs: Vepřín

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
cs: chování prasat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
cs: Lom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
cs: lámání mramoru

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
cs: Kameník pracující v tomto lomu nemůže v okolí najít žádné skály.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
cs: Pila

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
cs: Domek průzkumníka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
cs: Ovčinec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
cs: chování ovcí

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
cs: Loděnice

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
cs: Slévárna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
cs: Domek kameníka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
cs: tesání mramorového sloupu

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
cs: Hospoda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
cs: Kovárna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
cs: vyrábění koše

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
cs: Vinohrad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
cs: vysazování vinné révy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
cs: sklízení hroznů

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
cs: Vinař nemůže pracovat na svém vinohradu, protože nemá kam sázet vinici.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
cs: Zbrojířství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
cs: vyrábění dřevěného oštěpu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
cs: kování kopí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
cs: kování vylepšeného kopí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
cs: kování těžkého kopí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
cs: kování bojového kopí

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
cs: Tkalcovna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
cs: Studna

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
cs: Nosič pracující u této studny nemá ve studni žádnou vodu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
cs: Vinný sklep

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
cs: vyrábění vína

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
cs: Rybí sádka

en: No Ponds
cs: Nejsou rybníčky

en: Out of Fish Ponds
cs: Došly rybníčky

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
cs: Rybář pracující na této rybí sádce nemůže ve své pracovní oblasti najít žádné rybníčky. Prosím zajisti, aby byl v blízkosti aktivní jámový výkop a rybí sádka měla dostatek potřebných surovin nebo zvaž rozebrání či zničení budovy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
cs: Velké zbrojířství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
cs: kování širokého meče

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
cs: kování dvoubřitého meče

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
cs: kování zlaté přilby

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
cs: Malé zbrojířství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
cs: kování krátkého meče

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
cs: kování dlouhého meče

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
cs: Pekárna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
cs: Kasárna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
cs: verbování

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
cs: Včelařský domek

en: No Flowers
cs: Žádné květy

en: Out of Flowers
cs: Došly květy

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
cs: Sad ovocných bobulí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
cs: sázení keřů

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
cs: Kovárna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
cs: kování těžební sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
cs: kování krumpáče

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
cs: Pivovar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
cs: Cihelna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
cs: pálení cihel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
cs: Uhlířův domek

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
cs: kopení haldy na pálení uhlí

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
cs: sbírání uhlí

en: Out of Clay Ponds
cs: Došly hliněné jámy

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
cs: Uhlíř pracující v tomto domku nemůže ve své pracovní oblasti najít žádné hliněné jámy. Prosím zajisti, aby byl poblíž aktivní jámový výkop a aby měl uhlíř všechny potřebné suroviny, nebo zvaž rozebrání, nebo zničení této budovy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
cs: Uhlířská pec

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
cs: Jámový výkop

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
cs: mísení cihlářské hlíny

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
cs: Žádná země

en: No Level Ground
cs: Žádná plocha

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
cs: Kopáč hlíny pracující na tomto jámovém výkopu nemůže ve své pracovní oblasti najít žádnou volnou plochu. Zvaž rozebrání tohoto jámového výkopu a jeho přesun na jiné místo.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
cs: Důl na uhlí

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto uhelného dolu je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
cs: Hlubinný důl na uhlí

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na uhlí je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, zvaž proto jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
cs: Domek sběrače ovoce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
cs: sbírání bobulí

en: No Bushes
cs: Žádné keře

en: Out of Berries
cs: Došly ovocné bobule

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
cs: Sběrač ovoce pracující v tomto domku nemůže ve své pracovní oblasti najít žádné ovocné keře. Zvaž rozebrání, nebo zničení budovy, nebo stavbu dalšího sadu ovocných bobulí.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
cs: Hodovní síň

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
cs: Obilná farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
cs: setí ječmene

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
cs: sklízení ječmene

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Sedlák pracující na tomto statku nemá žádnou volnou půdu pro osev.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
cs: Domek rybáře

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
cs: Rybář pracující v tomto domku nemůže ve své pracovní oblasti najít žádné ryby .

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
cs: Domek lesníka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
cs: Pec

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
cs: Důl na zlato

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
cs: Hlubinný důl na zlato

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na zlato je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, zvaž proto jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
cs: Pekárna na medový chléb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
cs: pečení medového chleba

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
cs: Domek lovce

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
cs: Lovec pracující v tomto domku lovce nemůže ve svém okolí najít žádnou zvěř.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
cs: Důl na železo

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto železorudného dolu je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
cs: Hlubinný důl na železo

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na železo je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, zvaž proto jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
cs: Varna medoviny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
cs: vaření medoviny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
cs: Lom

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
cs: Kameník pracující v tomto lomu nemůže v okolí najít žádné skály.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
cs: Recyklační dvůr

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
cs: recyklování kožešiny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
cs: recyklování železa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
cs: recyklování železa a zlata

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
cs: Rákosová farma

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
cs: Pěstitel rákosí pracující na této farmě nemá žádnou volnou půdu pro osev.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
cs: Sobí farma

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
cs: chování sobů

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
cs: vyrábění kožešiny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
cs: Důl na kámen

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto kamenného dolu je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Zvaž jeho vylepšení, rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
cs: Hlubinný důl na kámen

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
cs: Hlavní žíla tohoto dolu na kámen je vyčerpaná. Očekávej významný pokles návratnosti těžby. Tento důl již nelze vylepšit, zvaž proto jeho rozebrání, nebo zničení.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
cs: Domek průzkumníka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
cs: Šicí dílna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
cs: šití kožichu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
cs: Loděnice

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
cs: Udírna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
cs: Krejčovství

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
cs: šití okovaného kožichu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
cs: šití zlatem kovaného kožichu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
cs: Hospoda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
cs: chystání jedné malé svačiny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
cs: chystání malých svačin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
cs: Tkalcovna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
cs: tkaní látky

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
cs: Studna

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
cs: Nosič nemůže v této studni najít žádnou vodu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
cs: Domek dřevorubce

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
cs: Dřevorubec pracující v tomto domku dřevorubce nemůže ve svém okolí najít žádné stromy. Zvaž jeho rozebrání, jeho zničení, nebo postavení domku lesníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
cs: Tréninkový palouk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
cs: podřimování

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
cs: cvičení úhybu z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
cs: cvičení úhybu z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
cs: cvičení úhybu z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
cs: vylepšení zdraví bojovnice z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
cs: vylepšení zdraví bojovnice z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
cs: vylepšení zdraví bojovnice z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
cs: cvičení obrany bojovnice z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
cs: cvičení obrany bojovnice z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
cs: Nejsou bojovnice k výcviku!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezena bojovnice pro požadovanou úroveň výcviku!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
cs: Bojový sněm

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
cs: cvičení útoku bojovnice z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
cs: cvičení útoku bojovnice z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
cs: Kobky

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 3 na úroveň 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
cs: Žádný voják k výcviku!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezen voják pro požadovanou úroveň výcviku!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
cs: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
cs: cvičení obrany vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
cs: cvičení obrany vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
cs: Bitevní aréna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
cs: Žádný voják k výcviku!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezen voják pro požadovanou úroveň výcviku!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
cs: Výcvikový tábor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 3 na úroveň 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 4 na úroveň 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
cs: Aréna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
cs: Žádný voják k výcviku!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezen voják pro požadovanou úroveň výcviku!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
cs: Koloseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
cs: cvičení úhybu vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
cs: Výcvikový tábor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 3 na úroveň 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 3 na úroveň 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
cs: Výcviková aréna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 3 na úroveň 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 4 na úroveň 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 5 na úroveň 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
cs: cvičení obrany vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
cs: Žádný voják k výcviku!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezen voják pro požadovanou úroveň výcviku!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
cs: Výcvikový tábor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
cs: cvičení útoku vojáka z úrovně 2 na úroveň 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
cs: vylepšení zdraví vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
cs: cvičení obrany vojáka z úrovně 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
cs: Přístav

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
cs: Sklad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
cs: Přístav

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
cs: Sklad

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
cs: Přístav

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
cs: Sklad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
cs: Hlavní budova ve vraku lodi

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
cs: Přístav

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
cs: Sklad

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
cs: Přístav

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
cs: Sklad

en: Efficiency
cs: Výkonnost

en: Stockpile
cs: Zásoba

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
cs: Popel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
cs: Ječné pole (sklizené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
cs: Ječné pole (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
cs: Ječné pole (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
cs: Ječné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
cs: Ječné pole (oseté)

en: Blueberry Bush (medium)
cs: Borůvkový keř (vzrostlý)

en: Blueberry Bush (ripe)
cs: Borůvkový keř (zralý)

en: Blueberry Bush (small)
cs: Borůvkový keř (malý)

en: Blueberry Bush (tiny)
cs: Borůvkový keř (drobný)

en: Black Currant (medium)
cs: Černý rybíz (vzrostlý)

en: Black Currant (ripe)
cs: Černý rybíz (zralý)

en: Black Currant (small)
cs: Černý rybíz (malý)

en: Black Currant (tiny)
cs: Černý rybíz (drobný)

en: Red Currant (medium)
cs: Červený rybíz (vzrostlý)

en: Red Currant (ripe)
cs: Červený rybíz (zralý)

en: Red Currant (small)
cs: Červený rybíz (malý)

en: Red Currant (tiny)
cs: Červený rybíz (drobný)

en: Desert Hackberry (medium)
cs: Pouštní břestovec (vzrostlý)

en: Desert Hackberry (ripe)
cs: Pouštní břestovec (zralý)

en: Desert Hackberry (small)
cs: Pouštní břestovec (malý)

en: Desert Hackberry (tiny)
cs: Pouštní břestovec (drobný)

en: Juniper (medium)
cs: Jalovec (vzrostlý)

en: Juniper (ripe)
cs: Jalovec (zralý)

en: Juniper (small)
cs: Jalovec (malý)

en: Juniper (tiny)
cs: Jalovec (drobný)

en: Raspberry Bush (medium)
cs: Maliník (vzrostlý)

en: Raspberry Bush (ripe)
cs: Maliník (zralý)

en: Raspberry Bush (small)
cs: Maliník (malý)

en: Raspberry Bush (tiny)
cs: Maliník (drobný)

en: Sea Buckthorn (medium)
cs: Rakytník (vzrostlý)

en: Sea Buckthorn (ripe)
cs: Rakytník (zralý)

en: Sea Buckthorn (small)
cs: Rakytník (malý)

en: Sea Buckthorn (tiny)
cs: Rakytník (drobný)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
cs: Smradlavý pastýřský strom (vzrostlý)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
cs: Smradlavý pastýřský strom (zralý)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
cs: Smradlavý pastýřský strom (malý)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
cs: Smradlavý pastýřský strom (drobný)

en: Strawberries (medium)
cs: Jahodník (vzrostlý)

en: Strawberries (ripe)
cs: Jahodník (zralý)

en: Strawberries (small)
cs: Jahodník (malý)

en: Strawberries (tiny)
cs: Jahodník (drobný)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
cs: Pole rozrazilu (sklizené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
cs: Pole rozrazilu (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
cs: Pole rozrazilu (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
cs: Pole rozrazilu (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
cs: Pole rozrazilu (oseté)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
cs: Maniokové pole (sklizené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
cs: Maniokové pole (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
cs: Maniokové pole (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
cs: Maniokové pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
cs: Maniokové pole (osázené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
cs: Kukuřičné pole (sklizené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
cs: Kukuřičné pole (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
cs: Kukuřičné pole (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
cs: Kukuřičné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
cs: Kukuřičné pole (oseté)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
cs: Zničená budova

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
cs: Vinná réva (vzrostlá)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
cs: Vinná réva (zralá)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
cs: Vinná réva (malá)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
cs: Vinná réva (drobná)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
cs: Hořící halda dřevěného uhlí

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
cs: Jáma s dřevěným uhlím

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
cs: Suchá jáma

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
cs: Rybníček s potěrem

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
cs: Rybníček s rybou

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
cs: Rákosové pole (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
cs: Rákosové pole (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
cs: Rákosové pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
cs: Rákosové pole (drobné)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
cs: Něco zlata

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
cs: Hodně zlata

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
cs: Žádné suroviny

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
cs: Něco žuly

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
cs: Hodně žuly

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
cs: Něco uhlí

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
cs: Hodně uhlí

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
cs: Něco železa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
cs: Hodně železa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
cs: Nějaké krystaly

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
cs: Hodně krystalů

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
cs: Voda

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
cs: Něco mramoru

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
cs: Hodně mramoru

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
cs: Rozestavěná loď

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
cs: Balzovník jihoamerický (vzrostlý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
cs: Balzovník jihoamerický (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
cs: Balzovník jihoamerický

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
cs: Balzovník jihoamerický (stromek)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
cs: Balzovník jihoamerický (sazenice)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
cs: Kakaovník (vzrostlý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
cs: Kakaovník (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
cs: Kakaovník (stromek)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
cs: Kakaovník (sazenice)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
cs: Suchý strom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
cs: Železodřevný strom (vzrostlý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
cs: Železodřevný strom (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
cs: Železodřevný strom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
cs: Železodřevný strom (stromek)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
cs: Železodřevný strom (sazenice)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
cs: Kaučukovník brazilský (vzrostlý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
cs: Kaučukovník brazilský (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
cs: Kaučukovník brazilský

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
cs: Kaučukovník brazilský (stromek)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
cs: Kaučukovník brazilský (sazenice)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
cs: Pšeničné pole (sklizené)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
cs: Pšeničné pole (vzrostlé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
cs: Pšeničné pole (zralé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
cs: Pšeničné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
cs: Pšeničné pole (oseté)

en: The Widelands Development Team
cs: Vývojový tým Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
cs: Mořeplavec objevitel

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
cs: Zahaj hru s třemi loďmi uprostřed oceánu a hrstkou zboží

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
cs: Opevněná vesnice

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
cs: Začít hru s obsazenými vojenskými budovami

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
cs: Hlavní budova

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
cs: Začít hru pouze s hlavní budovou

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
cs: Nový Svět

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
cs: Zahaj hru se sedmi loďmi plnými zboží uprostřed oceánu

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
cs: Král cizinec

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
cs: Začni hru jen se skladem a nejzákladnějším minimem pro rozběh hospodářství. Pozor: UI za těchto podmínek nedokáže úspěšně zahájit hru.

en: Be careful
cs: Dávej pozor

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
cs: Máš přesně tolik surovin, aby bylo možné vyrobit všechny nástroje, které budeš potřebovat pro start hospodářství. Dej si pozor, aby nebyl vyroben žádný nepotřebný nástroj.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
cs: Provinční osada

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
cs: Začni hru jen s hlavní budovou a velmi málo surovinami pro rozběh hospodářství. Pozor: UI za těchto podmínek nedokáže úspěšně zahájit hru.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
cs: Obchodní stanice

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
cs: Pokud hráči dochází důležité suroviny, jsou zdarma doplněny

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
cs: Vesnice

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
cs: Začít hru s mírumilovnou vesnicí

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
cs: Atlanťané

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
cs: Tento kmen je známý z nejstarších příběhů. Synové a dcery Atlantidy.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
cs: Máš jen jedno železo na každý nástroj, který budeš potřebovat pro start hospodářství. Postarej se, aby nebyl vyroben žádný nepotřebný nástroj.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
cs: Barbaři

en: The mighty tribes of the east-lands.
cs: Mocné kmeny východních zemí.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
cs: Císařství

en: This is the culture of the Roman Empire.
cs: Toto je kultura římského císařství.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
cs: Frísové

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
cs: Obyvatelé nehostinného pobřeží Severního moře.

en: Tribal Encyclopedia
cs: Encyklopedie kmenů

en: General
cs: Obecné

en: Introduction
cs: Úvod

en: Controls
cs: Ovládání

en: Tips
cs: Tipy

en: Wares
cs: Suroviny

en: Workers
cs: Dělníci

en: Buildings
cs: Budovy

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
cs: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Orinoco
cs: Orinoko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
cs: Amazonka

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
cs: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
cs: Achát

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
cs: Alexandrit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
cs: Jantar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
cs: Ametyst

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
cs: Akvamarín

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
cs: Atlantská pevnost

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
cs: Cínovec

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
cs: Kočičí oko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
cs: Citrín

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
cs: Dominika

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
cs: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
cs: Guadalupe

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
cs: Král Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
cs: Král Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
cs: Svatý Kryštof

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
cs: Malachit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
cs: Martinik

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
cs: Měsíční kámen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
cs: Křišťál

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
cs: Obsidián

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
cs: Perla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
cs: Safír

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
cs: Sfalerit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
cs: Nohatka

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
cs: Tygří oko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
cs: Turmalín

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
cs: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Agilaz
cs: Egil

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Aslaug
cs: Kráka

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
cs: Medvěd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Karl Hundason
cs: Dagaz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Khantrukh
cs: Jilm

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
cs: Rys

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Mani
cs: Týr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
cs: Červená liška

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
cs: Vlk

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
cs: Kanec

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
cs: Vlčí tlapa

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
cs: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
cs: Jadran

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
cs: Alexandrie

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
cs: Azurea

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
cs: Balt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
cs: Chlouba impéria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
cs: Janus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
cs: Julius Caesar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
cs: Juno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
cs: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latium
cs: Lazio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
cs: Diskobolos

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
cs: Neptun

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
cs: Tibera

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
cs: Loď

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
cs: Zbroj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
cs: Kroužková zbroj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
cs: Zlacená zbroj

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
cs: Přilba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
cs: Lehké dřevěné brnění

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
cs: Sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
cs: Bojová sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
cs: Široká sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
cs: Bronzová sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
cs: Ostrá sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
cs: Válečná sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
cs: Ječmen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
cs: Koš

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
cs: Pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
cs: Silné pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
cs: Rozrazil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
cs: Drcený rozrazil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
cs: Tvrzené dřevo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
cs: Hrdinné boty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
cs: Pevné boty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
cs: Mrštné boty

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
cs: Chléb

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
cs: Chléb

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
cs: Chlebové placky

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
cs: Chléb

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
cs: Chléb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
cs: Lopata na chléb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
cs: Cihla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
cs: Kýble

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
cs: Manioková hlíza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
cs: Dláto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
cs: Čokoláda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
cs: Cihlářská hlína

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
cs: Látka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
cs: Uhlí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
cs: Kakaové boby

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
cs: Kukuřice

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
cs: Kukuřičná mouka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
cs: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
cs: Těžební sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
cs: Kovářské kleště

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
cs: Ryby

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
cs: Rybářská síť

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
cs: Rybářský prut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
cs: Mouka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
cs: Ovoce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
cs: Kožešina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
cs: Kožich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
cs: Zlatem kovaný kožich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
cs: Obnošený kožich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
cs: Okovaný kožich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
cs: Zlato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
cs: Zlatý prach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
cs: Zlatá ruda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
cs: Zlatá příze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
cs: Žula

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
cs: Hrozny

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
cs: Malta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
cs: Kladivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
cs: Přilba

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
cs: Zlatá přilba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
cs: Maska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
cs: Válečná přilba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
cs: Dřevěná přilba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
cs: Med

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
cs: Medový chléb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
cs: Tyč s háky

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
cs: Lovecký luk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
cs: Lovecký oštěp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
cs: Železo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
cs: Železná ruda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
cs: Železné dřevo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
cs: Kuchyňské náčiní

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
cs: Liána

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
cs: Kláda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
cs: Mačeta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
cs: Mramor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
cs: Mramorový sloup

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
cs: Medovina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
cs: Jídlo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
cs: Maso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
cs: Pavoučí kleště

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
cs: Jehlice

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
cs: Krumpáč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
cs: Prkna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
cs: Vycpávkový chránič

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
cs: Křemen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
cs: Malá svačina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
cs: Rákos

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
cs: Lano

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
cs: Kaučuk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
cs: Pila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
cs: Železný šrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
cs: Směsný kovový šrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
cs: Kosa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
cs: Vylepšený štít

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
cs: Ocelový štít

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
cs: Lopata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
cs: Uzené ryby

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
cs: Uzené maso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
cs: Svačina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
cs: Kopí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
cs: Vylepšené kopí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
cs: Vyztužený oštěp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
cs: Těžké kopí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
cs: Oštěp s kamenným hrotem

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
cs: Bojové kopí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
cs: Dřevěný oštěp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
cs: Pavoučí hedvábí

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
cs: Pavoučí látka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
cs: Kamenná mísa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
cs: Široký meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
cs: Dvoubřitý meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
cs: Dlouhý meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
cs: Krátký meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
cs: Zlatý tabard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
cs: Dvojitý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
cs: Těžký dvojitý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
cs: Lehký trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
cs: Dlouhý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
cs: Ocelový trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
cs: Halena

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
cs: Vycpaná vesta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
cs: Bojový kabátec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
cs: Voda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
cs: Pšenice

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
cs: Víno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
cs: Vlna

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
cs: Stavařka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
cs: Nosička

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
cs: Pěstitelka manioku

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
cs: Uhlířka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
cs: Pěstitelka kakaa

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
cs: Kuchařka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
cs: Švadlena

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
cs: Přívoz

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
cs: Průzkumnice zdrojů

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
cs: Zlatokopka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
cs: Slévačka zlata

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
cs: Lovkyně-sběračka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
cs: Paní džungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
cs: Ochránkyně džungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
cs: Sběračka lián

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
cs: Průzkumnice

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
cs: Stavitelka lodí

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
cs: Bojovnice

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
cs: Brusička kamene

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
cs: Kamenice

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
cs: Tapír

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
cs: Chovatelka tapírů

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
cs: Cvičitelka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
cs: Ochránkyně divoké fauny

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
cs: Dřevorubkyně

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
cs: Dřevorubkyně specialistka

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
cs: Platnéř

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
cs: Pekař

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
cs: Pěstitel rozrazilu

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
cs: Stavitel

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
cs: Nosič

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
cs: Uhlíř

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
cs: Sedlák

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
cs: Přívoz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
cs: Porybný

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
cs: Rybář

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
cs: Lesník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
cs: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
cs: Kůň

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
cs: Chovatel koní

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
cs: Lovec

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
cs: Mlynář

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
cs: Horník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
cs: Rekrut

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
cs: Dělník na pile

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
cs: Průzkumník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
cs: Stavitel lodí

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
cs: Slévač

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
cs: Uzenář

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
cs: Voják

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
cs: Chovatel pavouků

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
cs: Kameník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
cs: Kovář

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
cs: Cvičitel

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
cs: Zbrojíř

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
cs: Tkadlec

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
cs: Dřevorubec

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
cs: Pekař

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
cs: Kovář

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
cs: Mistr kovář

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
cs: Sládek

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
cs: Mistr sládek

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
cs: Stavitel

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
cs: Nosič

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
cs: Chovatel dobytka

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
cs: Uhlíř

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
cs: Sedlák

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
cs: Přívoz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
cs: Rybář

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
cs: Hajný

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
cs: Zahradník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
cs: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
cs: Zbrojíř

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
cs: Lovec

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
cs: Hostinský

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
cs: Vápeník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
cs: Dřevorubec

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
cs: Horník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
cs: Vrchní horník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
cs: Mistr horník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
cs: Vůl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
cs: Lesník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
cs: Rekrut

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
cs: Průzkumník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
cs: Stavitel lodí

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
cs: Slévač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
cs: Voják

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
cs: Kameník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
cs: Cvičitel

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
cs: Tkadlec

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
cs: Platnéř

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
cs: Pekař

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
cs: Sládek

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
cs: Stavitel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
cs: Tesař

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
cs: Nosič

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
cs: Uhlíř

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
cs: Osel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
cs: Chovatel oslů

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
cs: Sedlák

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
cs: Přívoz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
cs: Rybář

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
cs: Lesník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
cs: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
cs: Lovec

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
cs: Hostinský

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
cs: Dřevorubec

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
cs: Mlynář

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
cs: Horník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
cs: Mistr horník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
cs: Pasáček vepřů

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
cs: Rekrut

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
cs: Průzkumník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
cs: Pastýř

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
cs: Stavitel lodí

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
cs: Slévač

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
cs: Voják

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
cs: Kameník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
cs: Kovář

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
cs: Cvičitel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
cs: Vinař

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
cs: Sklepmistr

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
cs: Zbrojíř

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
cs: Tkadlec

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
cs: Pekař

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
cs: Mistr pekař

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
cs: Včelař

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
cs: Sadař

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
cs: Kovář

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
cs: Mistr kovář

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
cs: Sládek

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
cs: Vrchní sládek

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
cs: Cihlář

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
cs: Stavař

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
cs: Nosič

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
cs: Uhlíř

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
cs: Kopáč hlíny

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
cs: Sedlák

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
cs: Přívoz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
cs: Rybář

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
cs: Lesník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
cs: Sběrač ovoce

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
cs: Geolog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
cs: Lovec

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
cs: Hostinská

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
cs: Horník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
cs: Mistr horník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
cs: Pěstitel rákosí

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
cs: Sob

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
cs: Chovatel sobů

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
cs: Průzkumník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
cs: Švadlena

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
cs: Vrchní švadlena

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
cs: Stavitel lodí

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
cs: Slévač

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
cs: Uzenář

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
cs: Voják

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
cs: Kameník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
cs: Cvičitel

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
cs: Dřevorubec
