Widelands - en to da translation catalogue (859 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
da: Befæstning

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
da: Dine soldater har indtaget din befæstning.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
da: Din befæstning opdagede en fjende.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
da: Din befæstning er under angreb.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
da: Fjenden besejrede dine soldater ved befæstningen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
da: Dine soldater besejrede fjenden ved befæstningen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
da: Borg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
da: Vagthal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
da: Vagthus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
da: Tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
da: Stort tårn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
da: Lille tårn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
da: Fort

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
da: Kastel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
da: Fæstning

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
da: Forpost

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
da: Tårn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
da: Fort

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
da: Blokhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
da: Borg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
da: Fæstning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
da: Forpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
da: Forpost

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
da: Tårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
da: Fæstning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
da: Forpost

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
da: Vagthus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
da: Tårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
da: Trætårn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
da: Højt trætårn

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
da: Byggeplads

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
da: Nedrivningsplads

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
da: arbejde

en: No Fields
da: Ingen marker

en: Out of Fields
da: Ikke flere marker

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
da: bagning af brød

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
da: tilbedredning af ration

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
da: smeltning af guld

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
da: udvinding af guld

en: No Gold
da: Ingen guld

en: Main Gold Vein Exhausted
da: Guldets hovedåre er udtømt

en: No Game, No Fish
da: Intet vildt, ingen fisk

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
da: Ikke mere vildt og fisk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
da: plantning af træer

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
da: Ingen træer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
da: spejdertur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
da: bygning af et skib

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
da: tilvirkning af skovl

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
da: fremstilling af skovøkse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
da: tilvirkning af hakke

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
da: fremstilling af køkkenredskaber

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
da: tilvirkning af hammer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
da: fremstilling af nåle

en: No Rocks
da: Ingen sten

en: Out of Rocks
da: Ikke flere sten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
da: udvinding af sten

en: No Granite
da: Ingen granit

en: Main Granite Vein Exhausted
da: Granittens hovedåre er udtømt

en: No Water
da: Ingen vand

en: Out of Water
da: Ikke mere vand

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
da: opdræt af fisk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
da: fældning af træ

en: Out of Trees
da: Ikke flere træer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
da: Rustningsmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
da: smedning af en hjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
da: smedning af et avanceret skjold

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
da: Bageri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
da: bagning af brød

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
da: Barakker

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
da: rekrutterer soldat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
da: Rodfrugtslandbrug

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
da: såning af rodfrugter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
da: høst af rodfrugter

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden på denne rodfrugtgård har ingen ryddet jord til sine frø.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
da: Trækulsovn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
da: fremstilling af kul

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
da: Kulmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
da: udvinding af kul

en: No Coal
da: Ingen kul

en: Main Coal Vein Exhausted
da: Kullets hovedåre er udtømt

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
da: Krystalmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
da: udvinding af kvarts

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
da: udvinding af diamanter

en: No Crystals
da: Ingen krystaller

en: Main Crystal Vein Exhausted
da: Krystalhovedåren er udtømt

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
da: Denne krystalmines hovedåre er udtømt. Forvent kraftigt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
da: Gård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
da: såning af majs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
da: høst af majs

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden der arbejder på denne gård har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
da: Færgegård

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
da: Fiskeopdræt

en: No Fish
da: Ingen fisk

en: Out of Fish
da: Ikke flere fisk

en: The fishing grounds are full
da: Fiskeområderne er fyldt op

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
da: Fiskerhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
da: fangning af fisk

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
da: Fiskeren i dette fiskerhus kan ikke finde nogen fisk inden for sin fiskeradius. Husk at du kan øge antallet af fisk ved at bygge et fiskeopdræt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
da: Skovfogedhus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
da: Guldspindemølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
da: spindning af guld

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
da: Guldmine

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
da: Hestestutteri

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
da: opdræt af heste

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
da: Jagthytte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
da: jagt

en: No Game
da: Intet vildt

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
da: Ikke mere vildt

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
da: Jægeren i denne jagthytte kan ikke finde mere vildt inden for sit arbejdsområde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
da: Jernmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
da: udvinding af jern

en: No Iron
da: Ingen jern

en: Main Iron Vein Exhausted
da: Jernets hovedåre er udtømt

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
da: Mølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
da: maling af majs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
da: maling af rodfrugter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
da: Stenbrud

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
da: tilhugning af sten

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
da: Stenhuggeren i stenbruddet kan ikke finde flere sten inden for sit arbejdsområde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
da: Savværk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
da: udskæring af træstammer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
da: Spejderhytte

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
da: Skibsværft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
da: Smelteværk

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
da: smeltning af jern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
da: Røgeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
da: røgning af kød

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
da: røgning af fisk

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
da: Silkegård

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
da: Klejnsmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
da: tilvirkning af brødspade

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
da: tilvirkning af spande-par

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
da: tilvirkning af ildtang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
da: tilvirkning af fiskenet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
da: tilvirkning af bådshage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
da: tilvirkning af jagtbue

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
da: tilvirkning af malketang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
da: tilvirkning af sav

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
da: tilvirkning af le

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
da: Våbensmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
da: smedning af let trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
da: smedning af lang trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
da: smedning af ståltrefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
da: smedning af dobblet trefork

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
da: smedning af kraftig dobbelt trefork

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
da: Væveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
da: vævning af silketøj

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
da: syning af våbenkjortel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
da: syning af gylden våbenkjortel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
da: Brønd

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
da: Bæreren, der arbejder på denne brønd, kan ikke finde vand i brønden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
da: Skovhuggerhus

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
da: Skovhuggeren der arbejder i dette skovhuggerhus, kan ikke finde nogen træer inden for sit arbejdsområde. Du bør overveje at rive huset ned eller bygge et skovfogedhus.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
da: Økseværksted

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
da: smedning af økse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
da: smedning af skarpøkse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
da: smedning af bred økse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
da: Bageri

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
da: bagning af pittabrød

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
da: Barakker

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
da: rekruttering af soldat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
da: Storkro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
da: tilberedning af mellemmåltid

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
da: tilberedning af måltid

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
da: Bryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
da: brygning af stærk øl

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
da: Kvægbrug

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
da: opdræt af kvæg

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
da: Trækulsovn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
da: Kulmine

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
da: Dyb kulmine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
da: Dybere kulmine

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
da: Gård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
da: såning af hvede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
da: høst af hvede

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden der arbejder på dette landbrug har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
da: Færgegård

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
da: Fiskerhytte

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
da: Fiskeren i fiskerhytten kan ikke fange flere fisk inden for sit arbejdsområde.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
da: Vildtforvalterhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
da: Guldmine

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
da: Dyb guldmine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
da: Dybere guldmine

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
da: Granitmine

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne granitmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Denne mine kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
da: Hjelmsmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
da: smedning af hjelm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
da: smedning af maske

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
da: smedning af krigerhjelm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
da: Jagthytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
da: Jægeren i jagthytten kan ikke finde mere vildt inden for sit arbejdsområde. Husk at du kan bygge en vildforvalterhytte for at få mere vildt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
da: Kro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
da: Jernmine

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
da: Dyb jernmine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
da: Dybere jernmine

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Denne mine kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
da: Kalkovn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
da: fremstilling af mørtel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
da: Skovhuggerhytte

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
da: Skovhuggeren i dette skovhuggerhus kan ikke finde nogen træer inden for sit arbejdsområde. Du bør overveje at rive huset ned eller bygge et skovfogedhus.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
da: Metalværksted

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
da: fremstilling af fiskestang

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
da: fremstilling af jagtspyd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
da: Mikrobryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
da: brygning af øl

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
da: Stenbrud

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
da: Stenhuggeren i stenbruddet kan ikke finde flere sten inden for sit arbejdsområde.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
da: Skovfogedhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
da: Stråbrug

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
da: plantning af strå

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
da: høst af strå

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
da: Gartneren på dette stråbrug har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
da: Spejderhytte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
da: Skibsværft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
da: Smelteværk

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
da: Værtshus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
da: Våbenfabrik

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
da: smedning af bronzeøkse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
da: smedning af stridsøkse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
da: smedning af krigerøkse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
da: Væveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
da: vævning

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
da: Brønd

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
da: Bæreren, der arbejder på denne brønd, kan ikke finde vand i brønden.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
da: Træhærder

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
da: hærdning af træ

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
da: Rustningsmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
da: smedning af rustning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
da: smedning af ringbrynje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
da: smedning af forgyldt rustning

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
da: Bageri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
da: bagning af brød

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
da: Barakker

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
da: rekruttering af soldat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
da: Bryggeri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
da: Trækulsovn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
da: Kulmine

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
da: Dyb kulmine

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
da: Æselstutteri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
da: opdræt af æsler

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
da: Landbrug

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden der arbejder på dette landbrug har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
da: Færgegård

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
da: Fiskerhus

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
da: Fiskeren, der arbejder i fiskerhuset, kan ikke fange flere fisk indenfor sin arbejdsradius.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
da: Skovfogedhus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
da: Guldmine

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
da: Dyb guldmine

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
da: Jagthytte

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
da: Jægeren i jagthytten kan ikke finde mere vildt indenfor sit arbejdsområde.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
da: Kro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
da: Jernmine

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
da: Dyb jernmine

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
da: Skovhuggerhus

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
da: Skovhuggeren i dette skovhuggerhus, kan ikke finde nogen træer inden for sit arbejdsområde. Du bør overveje at rive huset ned eller bygge et skovfogedhus.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
da: Marmormine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
da: udvinding af marmor

en: No Marble
da: Ingen marmor

en: Main Marble Vein Exhausted
da: Marmorminens hovedåre udtømt

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne marmormines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
da: Dyb marmormine

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne marmormines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
da: Mølle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
da: maling af hvede

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
da: Svinestald

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
da: opdræt af grise

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
da: Stenbrud

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
da: tilhugning af marmor

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
da: Stenhuggeren der arbejder i stenbruddet, kan ikke finde flere sten inden for sit arbejdsområde.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
da: Savværk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
da: Spejderhytte

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
da: Fåreavl

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
da: opdræt af får

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
da: Skibsværft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
da: Smelteværk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
da: Stenhuggerhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
da: tilhugning af marmorsøjle

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
da: Værtshus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
da: Klejnsmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
da: tilvirkning af kurv

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
da: Vingård

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
da: plantning af vin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
da: høst af druer

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
da: Vinavleren der arbejder på denne vingård, har ikke ryddet jord til at plante sin vin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
da: Våbensmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
da: smedning af træspyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
da: smedning af spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
da: smedning af forfinet spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
da: smedning af kraftigt spyd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
da: smedning af krigsspyd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
da: Væveri

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
da: Brønd

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
da: Bæreren, der arbejder på denne brønd, kan ikke finde vand i brønden.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
da: Vinbrygger

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
da: tilvirkning af vin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
da: Vandlandbrug

en: No Ponds
da: Ingen damme

en: Out of Fish Ponds
da: Ikke flere fiskedamme

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
da: Fiskeren der arbejder på dette vandlandbrug har ingen fiskedamme indenfor sit arbejdsområde. Sikr dig at der er en lergrube i nærheden og at dette vandlandbrug har alle krævede ressourcer, eller overvej at ødelægge eller rive bygningen ned.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
da: Stor rustningssmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
da: fremstilling af stor økse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
da: fremstilling af sværd med dobbeltkant

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
da: fremstilling af en gylden hjelm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
da: Lille rustningssmedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
da: fremstilling af et kort sværd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
da: fremstilling af et langt sværd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
da: Bageri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
da: Barakker

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
da: rekrutterer soldat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
da: Biavlers hus

en: No Flowers
da: Ingen blomster

en: Out of Flowers
da: Ikke flere blomster

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
da: Bærfarm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
da: plantning af buske

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
da: Smedje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
da: fremstilling af en skovøkse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
da: fremstilling af en hakke

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
da: Bryggeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
da: Murstensovn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
da: brænding af mursten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
da: Kulsvierhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
da: tilvirkning af trækulstabel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
da: indsamling af kul

en: Out of Clay Ponds
da: Ikke flere lergruber

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
da: Kulsvieren der arbejder i dette kulsvierhus kan ikke finde nogle lergruber indenfor sit arbejdsområde. Sikr dig, at der er en lergrube i nærheden og at kulsvierhuset har alle krævede ressourcer, eller overvej at ødelægge eller rive bygningen ned.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
da: Trækulsovn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
da: Lergrube

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
da: fremstilling af ler

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
da: Ingen jord

en: No Level Ground
da: Ingen basisjord

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
da: Lerarbejderen i denne lergrube kan ikke finde egnede områder inden for sit arbejdsområde. Overvej at rive denne lergrube ned og genopbygge den et andet sted.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
da: Kulmine

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minden, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
da: Dyb kulmine

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne kulmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
da: Frugtsamlerhus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
da: indsamling af bær

en: No Bushes
da: Ingen buske

en: Out of Berries
da: Ikke flere bær

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
da: Frugtsamleren der arbejder i dette frugtsamlerhus kan ikke finde nogen bærbuske indenfor sit arbejdsområde. Du bør overveje at bygge en anden bærfarm, eller ødelægge eller rive bygningen ned.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
da: Drikkehal

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
da: Landbrug

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
da: planter byg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
da: høster byg

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden der arbejder på dette landbrug har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
da: Færgegård

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
da: Fiskerhus

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
da: Fiskeren, der arbejder i fiskerhuset, kan ikke fange flere fisk indenfor sin arbejdsradius.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
da: Skovfogedhus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
da: Ovn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
da: Guldmine

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
da: Dyb guldmine

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne guldmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Minen kan ikke udvides yderligere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
da: Honningbrødsbageri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
da: bagning af honningbrød

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
da: Jægerhus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
da: Jægeren, der arbejder fra jægerhuset, kan ikke finde mere vildt indenfor sin radius.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
da: Jernmine

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at udvide minen, rive den ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
da: Dyb jernmine

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne jernmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Denne mine kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
da: Mjødbryggeri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
da: brygning af mjød

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
da: Stenbrud

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
da: Stenhuggeren der arbejder i stenbruddet, kan ikke finde flere sten inden for sit arbejdsområde.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
da: Genbrugscenter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
da: genbrug af pels

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
da: genbrug af jern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
da: genbrug af jern og guld

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
da: Stråbrug

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
da: Landmanden der arbejder med strå på dette landbrug har ikke ryddet jord til sine frø.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
da: Rensdyrfarm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
da: opdræt af rensdyr

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
da: fremstilling af pels

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
da: Stenmine

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
da: Denne stenmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Du bør overveje at forbedre minen, rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
da: Dyb stenmine

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
da: Denne stenmines hovedåre er udtømt. Forvent stærkt formindsket udbytte på din investering. Denne mine kan ikke udvides mere, så du bør overveje at rive minen ned eller ødelægge den.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
da: Spejderhytte

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
da: Systue

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
da: syr pelsbeklædning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
da: Skibsværft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
da: Røgeri

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
da: Skrædderbutik

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
da: syr udsmykket pelsbeklædning

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
da: syr gylden pelsbeklædning

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
da: Værtshus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
da: forbereder kun en ration

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
da: forbereder rationer

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
da: Væveri

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
da: væver tøj

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
da: Brønd

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
da: Bæreren, der arbejder på denne brønd, kan ikke finde vand i brønden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
da: Skovhuggerhus

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
da: Skovhuggeren, der arbejder i dette skovhuggerhus, kan ikke finde nogle træer indenfor sin arbejdsradius. Du bør overveje at rive huset ned eller ødelægge bygningen eller eventuelt at bygge et skovfogedhus.

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
da: søvn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterforsvar fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
da: Fangekælder

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
da: opgraderer  soldaterangreb fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 3 til niveau 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
da: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterforsvar fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterforsvar fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
da: Kamparena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
da: Træningslejr

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
da: opgraderer  soldaterangreb fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 3 til niveau 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 4 til niveau 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
da: Amfiteater

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterundvig fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
da: Træningslejr

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
da: opgraderer  soldaterangreb fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 3 til niveau 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 3 til niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
da: Træningsarena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 3 til niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
da: opgrader soldaterangreb fra niveau 4 til niveau 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 5 til niveau 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterforsvar fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
da: Træningslejr

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterangreb fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
da: opgrader soldaterangreb fra niveau 1 til niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
da: opgraderer  soldaterangreb fra niveau 2 til niveau 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterhelbred fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
da: opgraderer soldaterforsvar fra niveau 0 til niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
da: Hovedkvarter

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
da: Havn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
da: Lager

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
da: Hovedkvarter

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
da: Havn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
da: Lager

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
da: Hovedkvarter

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
da: Hovedkvarter-skibbrud

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
da: Havn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
da: Lager

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
da: Hovedkvarter

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
da: Havn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
da: Lager

en: Efficiency
da: Effektivitet

en: Stockpile
da: Lager

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
da: Aske

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
da: Bygmark (høstet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
da: Bygmark (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
da: Bygmark (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
da: Bygmark (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
da: Bygmark (meget lille)

en: Blueberry Bush (medium)
da: Blåbærbusk (mellem)

en: Blueberry Bush (ripe)
da: Blåbærbusk (moden)

en: Blueberry Bush (small)
da: Blåbærbusk (lille)

en: Blueberry Bush (tiny)
da: Blåbærbusk (meget lille)

en: Black Currant (medium)
da: Solbær (mellem)

en: Black Currant (ripe)
da: Solbær (moden)

en: Black Currant (small)
da: Solbær (lille)

en: Black Currant (tiny)
da: Solbær (meget lille)

en: Red Currant (medium)
da: Ribs (mellem)

en: Red Currant (ripe)
da: Ribs (moden)

en: Red Currant (small)
da: Ribs (lille)

en: Red Currant (tiny)
da: Ribs (meget lille)

en: Desert Hackberry (medium)
da: Ørkennældetræ (mellem)

en: Desert Hackberry (ripe)
da: Ørkennældetræ (moden)

en: Desert Hackberry (small)
da: Ørkennældetræ (lille)

en: Desert Hackberry (tiny)
da: Ørkennældetræ (meget lille)

en: Juniper (medium)
da: Enebær (mellem)

en: Juniper (ripe)
da: Enebær (moden)

en: Juniper (small)
da: Enebær (lille)

en: Juniper (tiny)
da: Enebær (meget lille)

en: Raspberry Bush (medium)
da: Hindbærbusk (mellem)

en: Raspberry Bush (ripe)
da: Hindbærbusk (moden)

en: Raspberry Bush (small)
da: Hindbærbusk (lille)

en: Raspberry Bush (tiny)
da: Hindbærbusk (meget lille)

en: Sea Buckthorn (medium)
da: Havtorn (mellem)

en: Sea Buckthorn (ripe)
da: Havtorn (moden)

en: Sea Buckthorn (small)
da: Havtorn (lille)

en: Sea Buckthorn (tiny)
da: Havtorn (meget lille)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
da: Stinkbusk (mellem)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
da: Stinkbusk (høstet)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
da: Stinkbusk (lille)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
da: Stinkbusk (meget lille)

en: Strawberries (medium)
da: Jordbær (mellem)

en: Strawberries (ripe)
da: Jordbær (moden)

en: Strawberries (small)
da: Jordbær (lille)

en: Strawberries (tiny)
da: Jordbær (meget lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
da: Rodfrugtmark (høstet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
da: Rodfrugtmark (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
da: Rodfrugtmark (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
da: Rodfrugtmark (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
da: Rodfrugtmark (meget lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
da: Majsmark (høstet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
da: Majsmark (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
da: Majsmark (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
da: Majsmark (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
da: Majsmark (meget lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
da: Ødelagt bygning

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
da: Vin (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
da: Vin (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
da: Vin (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
da: Vin (meget lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
da: Brændende trækulstabel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
da: Grube med trækul

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
da: Tørlagt dam

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
da: Dam med fiskeyngel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
da: Fiskedam

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
da: Stråmark (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
da: Stråmark (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
da: Stråmark (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
da: Stråmark (meget lille)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
da: Lidt guld

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
da: En masse guld

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
da: Ingen ressourcer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
da: Lidt granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
da: En masse granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
da: Lidt kul

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
da: En masse kul

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
da: Lidt jern

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
da: En masse jern

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
da: Nogle krystaller

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
da: En masse krystaller

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
da: Vand

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
da: Lidt marmor

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
da: En masse marmor

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
da: Skibsbyggeplads

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
da: Hvedemark (høstet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
da: Hvedemark (mellem)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
da: Hvedemark (moden)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
da: Hvedemark (lille)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
da: Hvedemark (meget lille)

en: The Widelands Development Team
da: Widelands' udviklingshold

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
da: Opdagelse

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
da: Start spillet med tre skibe på havet og kun en håndfuld forsyninger

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
da: Befæstet landsby

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
da: Start spillet med en befæstet militærinstallation

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
da: Hovedkvarter

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
da: Start spillet med dit hovedkvarter kun

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
da: Ny verden

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
da: Start spillet med syv skibe på havet fuld af varer

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
da: Stakkels Hamlet

en: Be careful
da: Vær forsigtig

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
da: Kæmpende forpost

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
da: Handelsforpost

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
da: Hvis denne spiller er ved at løbe tør for vigtige varer, vil de blive genopfyldt gratis

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
da: Landsby

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
da: Start spilet med en fredfyldt landsby

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
da: Atlantere

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
da: Denne stamme er kendt fra de ældste sagn, sønnerne og døtrene af Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
da: Du har kun en portion jern for hvert værktøj du skal bruge for at starte din økonomi. Sikr dig at intet unødvendigt værktøj fremstilles.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
da: Barbarer

en: The mighty tribes of the east-lands.
da: De mægte stammer fra landene i øst.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
da: Imperium

en: This is the culture of the Roman Empire.
da: Det romerske imperiums kultur.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
da: Friserne

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
da: Indbyggerne fra kystområderne i det rå Nordsøen.

en: Tribal Encyclopedia
da: Stammeleksikon

en: General
da: Generelt

en: Introduction
da: Introduktion

en: Controls
da: Kontroller

en: Tips
da: Fif

en: Wares
da: Varer

en: Workers
da: Arbejdere

en: Buildings
da: Bygninger

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
da: Skib

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
da: Ametyst

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
da: Atlanterfæstning

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
da: Kats øje

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
da: Kong Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
da: Kong Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
da: Månesten

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
da: Mystisk kvarts

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
da: Perle

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
da: Safir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
da: Solsten

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
da: Tigerøje

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
da: Skib

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
da:  Bjørn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
da: Rød ræv

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
da: Vildsvin

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
da: Skib

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
da: Adriaterhavet

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
da: Azurehavet

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
da: Østersøen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caesar
da: Cæsar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
da: Imperiets stolthed

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
da: Iulius Cæsar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
da: Marmor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
da: Neptun

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
da: Skib

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
da: Rustning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
da: Ringbrynje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
da: Forgyldt rustning

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
da: Hjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
da: Økse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
da: Stridsøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
da: Bredøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
da: Bronzeøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
da: Skarpøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
da: Krigerøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
da: Byg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
da: Kurv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
da: Øl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
da: Stærk øl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
da: Rodfrugt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
da: Rodfrugtsmel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
da: Hårdttræ

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
da: Brød

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
da: Fladbrød

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
da: Brød

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
da: Brød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
da: Brødspade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
da: Mursten

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
da: Spande

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
da: Chokolade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
da: Ler

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
da: Klæde

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
da: Kul

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
da: Majs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
da: Majsmel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
da: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
da: Skovøkse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
da: Ildtang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
da: Fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
da: Fiskenet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
da: Fiskestang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
da: Mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
da: Frugt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
da: Pels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
da: Pelsbeklædning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
da: Gylden pelsbeklædning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
da: Gammel pelsbeklædning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
da: Udsmykket pelsbeklædning

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
da: Guld

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
da: Guldmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
da: Guldtråd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
da: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
da: Vindruer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
da: Mørtel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
da: Hjelm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
da: Gylden hjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
da: Maske

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
da: Krigshjelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
da: Honning

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
da: Honningbrød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
da: Bådshage

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
da: Jagtbue

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
da: Jagtspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
da: Jern

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
da: Jernmalm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
da: Køkkenredskaber

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
da: Træstamme

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
da: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
da: Marmorsøjle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
da: Mjød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
da: Måltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
da: Kød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
da: Mælketang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
da: Nåle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
da: Hakke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
da: Brædder

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
da: Kvarts

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
da: Strå

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
da: Sav

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
da: Jernskrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
da: Blandet metalskrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
da: Le

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
da: Forfinet skjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
da: Stålskjold

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
da: Skovl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
da: Røget fisk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
da: Røget kød

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
da: Mellemmåltid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
da: Spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
da: Forfinet spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
da: Kraftigt spyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
da: Krigsspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
da: Træspyd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
da: Edderkoppesilke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
da: Silketøj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
da: Bredsværd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
da: Sværd med dobbeltæg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
da: Langsværd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
da: Kort sværd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
da: Våbenkjortel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
da: Gylden våbenkjortel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
da: Dobbelt trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
da: Kraftig dobbelt trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
da: Let trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
da: Lang trefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
da: Ståltrefork

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
da: Vand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
da: Hvede

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
da: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
da: Uld

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
da: Byggearbejder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
da: Rustningssmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
da: Bager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
da: Rodfrugtsavler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
da: Byggemand

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
da: Bærer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
da: Kulsvier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
da: Landmand

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
da: Færge

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
da: Fiskeopdrætter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
da: Fisker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
da: Skovfoged

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
da: Geolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
da: Hest

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
da: Hesteavler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
da: Jæger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
da: Møller

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
da: Minearbejder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
da: Rekrut

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
da: Savskærer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
da: Spejder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
da: Skibsbygger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
da: Smelteværksarbejder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
da: Røgeriarbejder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
da: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
da: Silkeavler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
da: Stenhugger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
da: Klejnsmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
da: Træner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
da: Våbensmed

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
da: Væver

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
da: Skovhugger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
da: Bager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
da: Smed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
da: Mestersmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
da: Brygger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
da: Mesterbrygger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
da: Byggemand

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
da: Bærer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
da: Kvægavler

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
da: Kulsvier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
da: Landmand

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
da: Færge

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
da: Fisker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
da: Vildtforvalter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
da: Gartner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
da: Geolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
da: Hjelmsmed

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
da: Jæger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
da: Kroholder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
da: Kalkbrænder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
da: Skovhugger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
da: Minearbejder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
da: Mineleder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
da: Minemester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
da: Okse

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
da: Skovfoged

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
da: Rekrut

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
da: Spejder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
da: Skibsbygger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
da: Smelteværksarbejder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
da: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
da: Stenhugger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
da: Træner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
da: Væver

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
da: Rustningssmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
da: Bager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
da: Brygger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
da: Byggemand

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
da: Tømrer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
da: Bærer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
da: Kulsvier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
da: Æsel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
da: Æselavler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
da: Landmand

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
da: Færge

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
da: Fisker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
da: Skovfoged

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
da: Geolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
da: Jæger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
da: Kroholder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
da: Skovhugger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
da: Møller

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
da: Minearbejder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
da: Minemester

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
da: Svineopdrætter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
da: Rekrut

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
da: Spejder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
da: Hyrde

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
da: Skibsbygger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
da: Smelteværksarbejder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
da: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
da: Stenhugger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
da: Værktøjsmager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
da: Træner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
da: Vinavler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
da: Vinbrygger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
da: Våbensmed

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
da: Væver

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
da: Bager

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
da: Bagermester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
da: Biavler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
da: Bærlandmand

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
da: Smed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
da: Ekspertsmed

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
da: Brygger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
da: Brygmester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
da: Murstensarbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
da: Byggearbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
da: Fragtmand

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
da: Kulsvier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
da: Lerarbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
da: Bonde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
da: Færge

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
da: Fisker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
da: Skovfoged

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
da: Frugtsamler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
da: Geolog

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
da: Jæger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
da: Værtinde

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
da: Minearbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
da: Minemester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
da: Strålandmand

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
da: Rensdyr

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
da: Rensdyravler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
da: Spejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
da: Syerske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
da: Oversyerske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
da: Skibsbygger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
da: Smelteværksarbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
da: Røgeriarbejder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
da: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
da: Stenhugger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
da: Træner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
da: Skovhugger
