Widelands - en to eo translation catalogue (533 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
eo: Kastelo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
eo: Gard-barako

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
eo: Gard-domo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
eo: Turo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
eo: Turego

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
eo: Tureto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
eo: Barilo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
eo: Citadelo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
eo: Fortikaĵo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
eo: Gardejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
eo: Turo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
eo: Barilo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
eo: Kastelo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
eo: Fortikaĵo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
eo: Gardejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
eo: Turo

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
eo: Konstruejo

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
eo: Malkonstruejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
eo: laboranta

en: No Fields
eo: Neniom da kampoj

en: Out of Fields
eo: Ne plu kampoj

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
eo: aranĝanta manĝeton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
eo: fandanta oron

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
eo: ekspluatanta oron

en: No Gold
eo: Neniom da oro

en: Main Gold Vein Exhausted
eo: Elĉerpita ora ĉef-vejno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
eo: plantana arbojn

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
eo: Neniom da arboj

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
eo: skoltanta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
eo: konstrunta ŝipon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
eo: faranta ŝovilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
eo: faranta arb-hakilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
eo: faranta pioĉon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
eo: faranta kuirilojn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
eo: faranta martelon

en: No Rocks
eo: Neniom da ŝtonoj

en: Out of Rocks
eo: Ne plu ŝtonoj

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
eo: ekspluatanta kristalon

en: No Granite
eo: Neniom da granito

en: Main Granite Vein Exhausted
eo: Elĉerpita granita ĉef-vejno

en: No Water
eo: Neniom da akvo

en: Out of Water
eo: Ne plu akvo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
eo: bredanta fiŝojn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
eo: dehakanta arbon

en: Out of Trees
eo: Ne plu arboj

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
eo: Kiras-forĝo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
eo: forĝanta ŝtalan ŝildon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
eo: forĝanta altgradan ŝildon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
eo: Bakejo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
eo: Soldatejo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
eo: Skorzoner-farmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
eo: plantanta skorzoneron

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
eo: rikoltanta skorzoneron

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
eo: La skorzoner-farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi skorzoner-farmo, ne povas trovi taŭgan grundon por planti siajn semojn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
eo: Karbigejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
eo: faranta karbon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
eo: Karba-minejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
eo: ekspluatanta karbon

en: No Coal
eo: Neniom da karbo

en: Main Coal Vein Exhausted
eo: Elĉerpita karba ĉef-vejno

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi karb-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
eo: Minejo kristal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
eo: ekspluatanta kvarcon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
eo: ekspluatanta diamantojn

en: Main Crystal Vein Exhausted
eo: Elĉerpita kristala ĉef-vejno

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi kristal-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
eo: Maiz-farmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
eo: plantanta maizon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
eo: rikoltanta maizon

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
eo: La farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi farmo, ne povas trovi taŭgan grundon por planti siajn semojn.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
eo: Fiŝ-bredejo

en: No Fish
eo: Neniom da fiŝo

en: Out of Fish
eo: Ne plu fiŝo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
eo: Fiŝkaptist-kabano

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
eo: fiŝkaptanta

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
eo: La fiŝ-kaptisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi fiŝojn ĉe sia labor-regiono. Sciu, ke vi povas altigi la nombron da fiŝoj per konstrui fiŝ-bredejon.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
eo: Arbarist-kabano

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
eo: Or-ŝpinejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
eo: ŝpinanta or-tvirnon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
eo: Minejo ora

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi or-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
eo: Ĉeval-farmo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
eo: Ĉasist-kabano

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
eo: ĉasanta

en: No Game
eo: Neniom da bestoj

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
eo: Ne plu bestoj

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
eo: La ĉasisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi bestojn ĉe sia labor-regiono.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
eo: Fer-minejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
eo: ekspluatanta feron

en: No Iron
eo: Neniom da fero

en: Main Iron Vein Exhausted
eo: Elĉerpita fera ĉef-vejno

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi fer-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
eo: Muelejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
eo: muelanta maizon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
eo: muelanta skorzoneron.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
eo: Ŝton-minejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
eo: ekspluatanta graniton

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
eo: La ŝton-tajlisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi ŝton-minejo, ne povas trovi ŝtonojn en sia labor-regiono.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
eo: Segejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
eo: seganta trunkon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
eo: Skolt-kabano

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
eo: Ŝip-konstruejo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
eo: Metal-fandejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
eo: fandanta feron

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
eo: Fumaĵejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
eo: fumaĵanta karnon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
eo: fumaĵanta fiŝon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
eo: Arane-farmo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
eo: Laboril-farejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
eo: faranta pan-pleton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
eo: faranta sitel-paron

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
eo: faranta fajro-krampon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
eo: faranta fiŝ-reton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
eo: faranta hok-stangon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
eo: faranta ĉes-arkon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
eo: faranta melk-krampon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
eo: faranta segilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
eo: faranta falĉilon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
eo: Armil-forĝo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
eo: forĝanta tridenton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
eo: forĝanta longan tridenton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
eo: forĝanta ŝtalan tridenton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
eo: forĝanta duoblan tridenton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
eo: forĝanta fortan duoblan tridenton

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
eo: Teksejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
eo: teksanta arane-silk-ĉemizon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
eo: tajlanta jakon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
eo: tajlanta jakon oran

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
eo: Puto

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
eo: La portisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi puto, ne povas trovi akvon en sia puto.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
eo: Arb-hakist-kabano

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
eo: La arb-hakisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi arbojn en sia labor-regiono. Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui la konstruaĵon aŭ konstrui arborist-kabanon.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
eo: Hakil-farejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
eo: faranta hakilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
eo: faranta akran hakilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
eo: faranta larĝan hakilon

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
eo: Bakejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
eo: Kazerno

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
eo: Restoraciego

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
eo: aranĝanta manĝon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
eo: aranĝanta manĝegon

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
eo: Bier-farejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
eo: faranta fortan bieron

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
eo: Bov-farmo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
eo: Karbigejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
eo: Karb-minejo

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi karb-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
eo: Karb-minejo profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
eo: Karb-minejo profundega

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi karb-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
eo: Farmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
eo: plantana tritikon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
eo: rikoltanta tritikon

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
eo: La farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi farmo, ne povas trovi taŭgan grundon por planti siajn semojn.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
eo: Fiŝ-kaptist-kabano

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
eo: La fiŝ-kaptisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi fiŝojn ĉe sia labor-regiono.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
eo: Best-stok-protektist-kabano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
eo: Or-minejo

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi or-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
eo: Or-minejo profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
eo: Or-minejo profundega

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉefa vejno de tiu ĉi or-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
eo: Granit-minejo

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi granit-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
eo: Kiras-forĝo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
eo: forĝanta kaskon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
eo: forĝanta maskon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
eo: forĝanta milit-kaskon

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
eo: Ĉasist-kabano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
eo: La ĉasisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi bestojn ĉe sia labor-regiono. Sciu, ke vi povas altigi la nombron da bestoj per konstrui Best-stok-protektist-kabanon.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
eo: Restoraciego

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
eo: Fer-minejo

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi fer-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
eo: Fer-minejo profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
eo: Fer-minejo profundega

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi fer-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
eo: Kalk-brulejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
eo: faranta morteron

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
eo: Arb-hakist-kabano

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
eo: La arb-hakisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi arbojn en sia labor-regiono. Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui la konstruaĵon aŭ konstrui arborist-kabanon.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
eo: Il-forĝo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
eo: faranta fiŝ-kaptilon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
eo: faranta ĉas-lancon

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
eo: Bier-farejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
eo: faranta bieron

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
eo: Ŝton-minejo

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
eo: La ŝton-hakisto, kiu laboras ĉe tiu ŝton-minejo, ne povas trovi ŝtonojn ĉe sia laborejo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
eo: Arborist-kabano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
eo: Kan-korto

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
eo: plantanta kanon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
eo: rikoltanta kanon

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
eo: La kan-farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kan-korto, ne povas trovi taŭgan grundon por planti siajn semojn.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
eo: Skolt-kabano

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
eo: Ŝip-farejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
eo: Metal-fandejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
eo: Taverno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
eo: faranta hakilon bronzan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
eo: forĝanta hakilon batalan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
eo: forĝanta hakilon militan

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
eo: Teksejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
eo: teksanta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
eo: Puto

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
eo: La portisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi puto, ne povas trovi akvon en sia puto.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
eo: Ligno-malmoligejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
eo: malmoliganta lignon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
eo: Kiras-forĝo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
eo: Bakejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
eo: Kazerno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
eo: Bier-farejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
eo: Karbigejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
eo: Karb-minejo

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi karb-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
eo: Karb-minejo profunda

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi karb-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
eo: Azen-bredejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
eo: Farmo

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
eo: La farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi farmo, ne povas trovi taŭgan grundon por planti sian semaĵon.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
eo: Fiŝkaptist-kabano

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
eo: La fiŝ-kaptisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi fiŝojn ĉe sia labor-regiono.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
eo: Arbarist-kabano

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
eo: Or-minejo

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi or-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
eo: Or-minejo profunda

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi or-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
eo: Ĉasist-kabano

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
eo: La ĉasisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi bestojn ĉe sia labor-regiono.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
eo: Restoraciego

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
eo: Minejo fera

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi fer-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
eo: Fer-minejo profunda

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi fer-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
eo: Arb-hakist-kabano

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
eo: La arb-hakisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi kabano, ne povas trovi arbojn en sia labor-regiono. Eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui la konstruaĵon aŭ konstrui arborist-kabanon.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
eo: Marmor-minejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
eo: ekspluatanta marmoron

en: No Marble
eo: Neniom da marmoro

en: Main Marble Vein Exhausted
eo: Elĉerpita marmora ĉef-vejno

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
eo: La ĉefa vejno de tiu ĉi marmor-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Eble estus pli bone pliprofundigi, malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
eo: Marmor-minejo profunda

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
eo: La ĉef-vejno de tiu ĉi marmor-minejo estas elĉerpita. Atendu malaltegan bilancon! Tiu minejo ne pliprofundigeblas, do eble estus pli bone malkonstrui aŭ detrui ĝin.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
eo: Muelejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
eo: muelanta tritikon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
eo: Pork-bredejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
eo: bredanta porkojn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
eo: Ŝton-minejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
eo: ekspluatanta marmoron

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
eo: La ŝton-hakisto, kiu laboras ĉe tiu ŝton-minejo, ne povas trovi ŝtonojn ĉe sia laborejo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
eo: Segejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
eo: Skolt-kabano

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
eo: Ŝaf-bredejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
eo: bredanta ŝafojn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
eo: Ŝip-farejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
eo: Metal-fandejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
eo: Ŝtontajliejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
eo: tajlanta marmor-kolonon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
eo: Taverno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
eo: Laboril-farejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
eo: faranta korbon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
eo: Vinberejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
eo: plantanta viton

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
eo: rikoltanta viton

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
eo: La vin-farmisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi vinberejo, ne povas trovi taŭgan grundon por planti siajn semojn.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
eo: Armil-forĝejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
eo: forĝanta lancon lignan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
eo: forĝanta lancon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
eo: forĝanta lancon altgradan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
eo: forĝantan lancon fortan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
eo: forĝantan lancon militan

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
eo: Teksejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
eo: Puto

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
eo: La portisto, kiu laboras ĉe tiu ĉi puto, ne povas trovi akvon en sia puto.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
eo: Winfaristejo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
eo: faranta vinon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
eo: dormanta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
eo: Ublieto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 0 al 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 1 al 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 2 al 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 3 al 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
eo: Labirinto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan defensiv-gradon de 0 al 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan defend-gradon de 1 al 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan san-gradon de 0 al 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 0 al 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 1 al 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
eo: Batal-areno

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 0 al 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 1 al 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
eo: Ekzercejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 0 al 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 1 al 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 2 al 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 3 al 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 4 al 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan san-gradon de 0 al 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan san-gradon de 1 al 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
eo: altiganta soldatan san-gradon de 2 al 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
eo: Areno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 0 al 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
eo: Koloseo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan evit-gradon de 1 al 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
eo: Ekzercejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 0 al 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 1 al 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 2 al 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
eo: altiganta soldatan atak-gradon de 3 al 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
eo: altiganta soldatan san-gradon de 0 al 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
eo: altiganta soldatan sanon de 1 al 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
eo: altiganta soldatan san-gradon de 2 al 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
eo: altiganta soldatan san-gradon de 3 al 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
eo: Stabejo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
eo: Haveno

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
eo: Stokejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
eo: Stabejo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
eo: Haveno

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
eo: Stokejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
eo: Stabejo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
eo: Stabeja ŝipruino

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
eo: Haveno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
eo: Stokejo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
eo: Cindro

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
eo: Kampo skorzonera rikoltita

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
eo: Kampo skorzonera mezgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
eo: Kampo skorzonera matura

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
eo: Kampo skorzonera malgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
eo: Kampo skorzonera eta

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
eo: Kampo maiza rikoltita

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
eo: Kampo maiza mezgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
eo: Kampo maiza matura

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
eo: Kampo maiza malgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
eo: Kampo maiza eta

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
eo: Detruita konstruaĵo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
eo: Vito mezgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
eo: Vito matura

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
eo: Vito malgranda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
eo: Vito eta

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
eo: Ŝipo nepreta

en: The Widelands Development Team
eo: La Widelands-disvolvant-skipo

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
eo: Vilaĝo sekurigita

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
eo: Komenci la ludon kun sekurigitaj militaj konstruaĵoj

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
eo: Stabejo

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
eo: Komenci la ludon kun nur la stabejo

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
eo: Atlantidoj

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
eo: Tiu tribo estas famkonata de la malnovaj rakontoj. La filoj de Atlantido.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
eo: Barbaroj

en: The mighty tribes of the east-lands.
eo: La fortegaj triboj de la orientaj landoj.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
eo: Imperio

en: This is the culture of the Roman Empire.
eo: Tio estas la kulturo de la Roma imperio.

en: Tribal Encyclopedia
eo: Trib-enciklopedio

en: General
eo: Ĝenerale

en: Introduction
eo: Enkonduko

en: Controls
eo: Stirado

en: Wares
eo: Varoj

en: Workers
eo: Laboristoj

en: Buildings
eo: Konstruaĵoj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
eo: Kiraso kutima

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
eo: Kiraso ĉena

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
eo: Kiraso plada

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
eo: Kasko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
eo: Hakilo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
eo: Hakilo batala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
eo: Hakilo larĝa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
eo: Hakilo bronza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
eo: Hakilo akra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
eo: Hakilo milita

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
eo: Korbo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
eo: Biero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
eo: Biero forta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
eo: Skorzonero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
eo: Faruno skorzonera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
eo: Malmola ligno

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
eo: Pano

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
eo: Pano pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
eo: Pano

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
eo: Pan-pleto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
eo: Siteloj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
eo: Vestaĵo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
eo: Karbo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
eo: Maizo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
eo: Maiz-faruno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
eo: Diamanto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
eo: Arbhakilo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
eo: Fajro-krampo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
eo: Fiŝo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
eo: Fiŝkaptad-reto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
eo: Fiŝkaptad-vergo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
eo: Faruno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
eo: Oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
eo: Or-minaĵo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
eo: Tvirno ora

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
eo: Granito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
eo: Vinbero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
eo: Mortero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
eo: Martelo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
eo: Masko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
eo: Milit-kasko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
eo: Hok-stango

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
eo: Ĉas-arko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
eo: Ĉas-lanco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
eo: Fero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
eo: Fer-minaĵo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
eo: Kuiriloj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
eo: Trunko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
eo: Marmoro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
eo: Marmor-kolono

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
eo: Manĝego

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
eo: Manĝego

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
eo: Melk-krampo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
eo: Pioĉo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
eo: Tabuloj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
eo: Kvarco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
eo: Manĝeto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
eo: Segilo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
eo: Falĉilo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
eo: Ŝildo altgrada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
eo: Ŝildo ŝtala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
eo: Ŝovilo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
eo: Fumaĵita fiŝo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
eo: Fumaĵita karno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
eo: Manĝo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
eo: Lanco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
eo: Lanco altgrada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
eo: Lanco forta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
eo: Lanco milita

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
eo: Lanco ligna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
eo: Arane-silko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
eo: Arane-silk-ĉemizo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
eo: Jako

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
eo: Jako ora

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
eo: Tridento duobla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
eo: Tridento forta duobla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
eo: Tridento simpla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
eo: Tridento longa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
eo: Tridento ŝtala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
eo: Akvo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
eo: Tritiko

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
eo: Vino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
eo: Lano

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
eo: Kiras-forĝisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
eo: Bakisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
eo: Skorzoner-farmisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
eo: Konstruisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
eo: Portisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
eo: Karbigisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
eo: Farmisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
eo: Fiŝ-bredisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
eo: Fiŝisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
eo: Arbaristo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
eo: Geologo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
eo: Ĉevalo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
eo: Ĉeval-bredisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
eo: Ĉasisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
eo: Muelisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
eo: Ekspluatisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
eo: Soldatiĝonto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
eo: Segisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
eo: Skolto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
eo: Ŝip-faristo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
eo: Fandisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
eo: Fumaĵisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
eo: Soldato

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
eo: Arane-bredisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
eo: Ŝton-tajlisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
eo: Laboril-forĝisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
eo: Ekzercisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
eo: Armil-forĝisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
eo: Teksisto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
eo: Arbohakisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
eo: Bakisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
eo: Forĝisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
eo: Forĝisto majstra

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
eo: Bier-faristo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
eo: Bier-faristo majstra

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
eo: Konstruisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
eo: Portisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
eo: Bov-bredisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
eo: Karbigisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
eo: Farmisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
eo: Fiŝ-kaptisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
eo: Best-stok-protektisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
eo: Ĝardenisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
eo: Geologo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
eo: Kask-forĝisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
eo: Ĉasisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
eo: Restoraciestro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
eo: Kalk-brulisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
eo: Arbhakisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
eo: Ekspluatisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
eo: Ekspluatisto sperta

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
eo: Ekspluatisto majstra

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
eo: Okso

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
eo: Arbaristo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
eo: Soldatiĝonto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
eo: Skolto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
eo: Ŝip-faristo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
eo: Fandisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
eo: Soldato

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
eo: Ŝton-Tajlisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
eo: Ekzercisto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
eo: Teksisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
eo: Kiras-forĝisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
eo: Bakisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
eo: Bier-faristo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
eo: Konstruisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
eo: Lignaĵisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
eo: Portisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
eo: Karbigisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
eo: Azeno

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
eo: Azen-bredisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
eo: Farmisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
eo: Fiŝ-kaptisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
eo: Arbaristo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
eo: Geologo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
eo: Ĉasisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
eo: Restoraciestro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
eo: Arbhakisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
eo: Muelisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
eo: Ekspluatisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
eo: Ekspluatisto majstra

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
eo: Pork-bredisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
eo: Soldatiĝonto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
eo: Skolto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
eo: Ŝafisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
eo: Ŝip-faristo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
eo: Fandisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
eo: Soldato

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
eo: Ŝtontajlisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
eo: Laboril-forĝisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
eo: Ekzercisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
eo: Vin-farmisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
eo: Vin-faristo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
eo: Armil-forĝisto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
eo: Teksisto
