Widelands - en to fr translation catalogue (1203 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
fr: Vos soldats ont occupé votre fortification.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
fr: Votre fortification a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
fr: Votre fortification est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la fortification.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la fortification.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fr: Forteresse

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fr: Vos soldats ont occupé votre forteresse.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fr: Votre forteresse a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
fr: Votre forteresse est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la forteresse.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la forteresse.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
fr: Tour d'observation

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour d'observation.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour d'observation a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
fr: Votre tour d'observation est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour d'observation.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour d'observation.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
fr: Poste de Patrouille

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste de patrouille.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
fr: Votre poste de patrouille a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
fr: Votre poste de patrouille est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste de patrouille.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au post de patrouille.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fr: Tour

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
fr: Votre tour est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
fr: Sentinelle de la cime des Arbres

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
fr: Vos soldats ont occupé votre sentinelle de la cime des arbres.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
fr: Votre sentinelle de la cime des arbres a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
fr: Votre sentinelle de la cime des arbres est attaquée.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la sentinelle de la cime des arbres.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la sentinelle de la cime des arbres.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
fr: Demeure de guerriers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
fr: Vos soldats ont occupé la demeure de guerriers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
fr: Votre demeure de guerriers a découvert un assaillant.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
fr: Votre demeure de guerriers est attaquée

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
fr: L'ennemi à vaincu vos soldats à la demeure des guerriers.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la demeure des guerriers

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fr: Château

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
fr: Vos soldats ont occupé votre chateau.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
fr: Votre château a découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
fr: Votre château est attaqué.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au château.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au château.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
fr: Salle de garde

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
fr: Vos soldats ont occupé votre salle de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
fr: Votre salle de garde a découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
fr: Votre salle de garde est attaquée.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la salle de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la salle de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
fr: Poste de garde

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
fr: Votre poste de garde a découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
fr: Votre poste de garde est attaqué.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste de garde.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fr: Tour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour a découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
fr: Votre tour est attaquée.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
fr: Haute tour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour haute.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour haute à découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
fr: Votre tour haute est attaquée.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour haute.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour haute.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
fr: Petite tour

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre petite tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
fr: Votre petite tour a découvert un assaillant.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
fr: Votre petite tour est attaquée.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la petite tour.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la petite tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
fr: Barricade

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
fr: Vos soldats ont occupé votre barricade.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
fr: Votre barricade a découvert un agresseur.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
fr: Votre barricade est attaquée.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la barricade.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la barricade.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
fr: Citadelle

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
fr: Vos soldats ont occupé votre citadelle.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
fr: Votre citadelle a découvert un assaillant.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
fr: Votre citadelle est attaquée.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la citadelle.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la citadelle.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fr: Forteresse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fr: Vos soldats ont occupé votre forteresse.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fr: Votre forteresse a découvert un assaillant.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
fr: Votre forteresse est attaquée.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la forteresse.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la forteresse.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
fr: Guérite

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste de faction.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
fr: Votre poste de faction a découvert un assaillant.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
fr: Votre poste de faction est attaquée.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste de faction.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste de faction.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fr: Tour

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour a découvert un assaillant.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
fr: Votre tour est attaquée.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
fr: Barricade

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
fr: Vos soldats ont occupé votre barricade.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
fr: Votre barricade a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
fr: Votre barricade est attaquée.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la barricade.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la barricade.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
fr: Place-forte

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
fr: Vos soldats ont occupé votre place-forte.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
fr: Votre place-forte a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
fr: Votre place-forte est attaquée.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la place-forte.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la place-forte.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
fr: Château

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
fr: Vos soldats ont occupé votre château.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
fr: Votre château a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
fr: Votre château est attaqué.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au château.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au château.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fr: Forteresse

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fr: Vos soldats ont occupé votre forteresse.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fr: Votre forteresse a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
fr: Votre forteresse est attaquée.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la forteresse.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la forteresse.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
fr: Poste avancé

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste avancé.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
fr: Votre poste avancé a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
fr: Votre poste avancé est attaqué.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste avancé.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste avancé.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
fr: Guérite

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste de sentinelle.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
fr: Votre poste de sentinelle a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
fr: Votre poste de sentinelle est attaqué.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste de sentinelle.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste de sentinelle.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fr: Tour

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour a découvert un assaillant.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
fr: Votre tour est attaquée.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
fr: Forteresse

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
fr: Vos soldats ont occupé votre forteresse.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
fr: Votre forteresse a découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
fr: Votre forteresse est attaquée.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la forteresse.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la forteresse.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
fr: Poste avancé

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste avancé.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
fr: Votre poste avancé a découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
fr: Votre poste avancé est attaqué.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste avancé.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste avancé.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
fr: Sentinelle

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
fr: Vos soldats ont occupé votre poste de sentinelle.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
fr: Votre poste de sentinelle à découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
fr: Votre poste de sentinelle est attaqué.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats au poste de sentinelle.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi au poste de sentinelle.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
fr: Tour

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour a découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
fr: Votre tour est attaquée.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
fr: Tour en Bois

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour en bois.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour en bois a découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
fr: Votre tour en bois est attaquée.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour en bois.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour en bois.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
fr: Grande Tour en Bois

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
fr: Vos soldats ont occupé votre tour haute en bois.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
fr: Votre tour haute en bois a découvert un assaillant.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
fr: Votre tour haute en bois est attaquée.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
fr: L'ennemi a vaincu vos soldats à la tour haute en bois.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
fr: Vos soldats ont vaincu l'ennemi à la tour haute en bois.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
fr: Site de Construction

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
fr: Démanteler le site

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
fr: Plantation de Manioc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
fr: travaille

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
fr: plante du manioc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
fr: récolte de manioc

en: No Fields
fr: pas de champs

en: Out of Fields
fr: En dehors des champs

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
fr: Le fermier qui travaille dans cette plantation de manioc n'a pas de sol défriché pour planter ses graines.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
fr: Cuisinier de racines de Manioc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fr: cuit du pain

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fr: Four à charbon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
fr: produit du charbon de bois

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
fr: Chocolaterie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
fr: Mélange du chocolat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
fr: Ferme à Cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
fr: plante du cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
fr: récolte du cacao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
fr: Le fermier qui travaille dans cette ferme à cacao n'a pas de sol défriché pour planter ses graines.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
fr: Atelier de couture

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
fr: coud une tunique

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
fr: construit une armure de bois légère

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
fr: construit un casque en bois

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
fr: coud un manteau de guerrier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
fr: construit des bottes solides

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
fr: construit des bottes de rapidité

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
fr: construit des bottes de héro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
fr: construit un gilet rembourrée

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
fr: construit un gilet de protection

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
fr: Conservateur de nourriture

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
fr: Prépare une ration

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
fr: fourneau

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
fr: fond de l'or

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
fr: Centre de jardinage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
fr: augmente la fertilité de vos terres

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
fr: Logement de chercheur d'or

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
fr: mine de l'or

en: No Gold
fr: Pas d'or

en: Main Gold Vein Exhausted
fr: Veine d'Or principale épuisée.

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine d'or principale de ce ogement de chercheur d'or est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à la démanteler ou la détruire.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
fr: Cabane de chasseur-cueilleur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
fr: rassemble

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
fr: rassemble de la viande

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
fr: rassemble du poisson

en: No Game, No Fish
fr: Pas de gibier, pas de poisson

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
fr: Plus de gibier ni de poisson

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
fr: Le chasseur-cueilleur de cette hutte ne trouve plus de gibier ni de poisson dans sa zone d'activité.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
fr: Site d'initiation

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fr: recrute un soldat

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
fr: Hutte de garde-jungle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
fr: plante des arbres

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
fr: Hutte de coupeur de liane

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
fr: coupe des lianes

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
fr: Pas d'arbres

en: No Tree to Cut Lianas
fr: Aucun arbre où couper des lianes

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
fr: La coupeuse de liane qui travaille sur ce site ne trouve plus d'arbres dans sa zone d'activité. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire le bâtiment, ou de construire une hutte de garde-jungle.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
fr: Hutte de coupeur d'arbres rares

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
fr: récolte du balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
fr: récolte du caoutchouc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
fr: récolte du bois ferreux

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
fr: Plantation d'arbres rares

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
fr: plante des arbres de balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
fr: plante des arbres à caoutchouc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
fr: plante des arbres ferreux

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
fr: Stand de tisserand de corde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
fr: Fabrique une corde

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
fr: Cabane d'éclaireur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
fr: Explore

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fr: Chantier naval

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
fr: construit un navire

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
fr: Atelier de pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
fr: construit une pelle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
fr: construit une cognée

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
fr: construit une pioche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
fr: Construit une machette

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
fr: construit des ustensiles de cuisine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
fr: construit un marteau

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
fr: Fabrique un ciseau

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
fr: forge des aiguilles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
fr: fabrique un bol en pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
fr: construit une lace de bois

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
fr: fabrique une lance à bout de pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
fr: Construit une lance renforcée

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
fr: Cabane du tailleur de pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
fr: Coupe le granit

en: No Rocks
fr: Pas de roches

en: Out of Rocks
fr: Plus de roches

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
fr: Le tailleur de pierres travaillant dans cette cabane ne trouve plus de roches dans sa zone de travail.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
fr: Mine de pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
fr: mine du granite

en: No Granite
fr: Pas de granite

en: Main Granite Vein Exhausted
fr: Veine principale de granite épuisée

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de pierre est épuisée. Attendez-vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à la démanteler ou la détruire.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
fr: Ferme de Tapirs

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
fr: élève des tapirs

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
fr: Hutte de porteur d'eau

en: No Water
fr: Pas d'eau

en: Out of Water
fr: Plus d'eau

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
fr: Le porteur travaillant à cette hutte ne trouve plus d'eau dans sa zone de travail.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
fr: Tente de garde-champêtre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
fr: élève des poissons

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
fr: débloque la partie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
fr: Cabane du bûcheron

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
fr: Abat des arbres

en: Out of Trees
fr: Plus d'arbres.

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
fr: La bûcheronne travaillant dans cette hutte ne trouve plus d'arbres dans sa zone d'activité. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire ce bâtiment, ou de construire une maison de garde-jungle.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fr: Forgeron d'armures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
fr: forge un bouclier en acier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
fr: forge un bouclier avancé

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fr: Boulangerie

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fr: Cuit du pain

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fr: Caserne

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fr: recrute un soldat

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
fr: Ferme de racines noires

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
fr: sème des racines noires

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
fr: récolte des racines noires

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Le fermier qui travaille dans cette ferme de racines noires n'a pas défriché le sol pour planter ses graines.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fr: Four à Charbon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
fr: produit du charbon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fr: Mine de charbon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
fr: mine du charbon

en: No Coal
fr: Pas de charbon

en: Main Coal Vein Exhausted
fr: Veine principale de charbon épuisée

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
fr: Mine de quartz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
fr: mine du quartz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
fr: mine des diamands

en: No Crystals
fr: Pas de cristaux

en: Main Crystal Vein Exhausted
fr: Veine principale de cristal épuisée

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de cristal est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement très diminués. Vous devriez penser à la démanteler ou à la détruire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fr: Ferme

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
fr: plante du maïs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
fr: récolte du maïs

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Le fermier qui travaille à cette ferme n'a pas défriché le sol pour planter ses graines.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
fr: Cabane de pisciculteur

en: No Fish
fr: Pas de poisson

en: Out of Fish
fr: Plus de poisson

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
fr: Le pisciculteur qui travaille dans cette maison de pisciculteur ne peut trouver d'eau où il peut élever du poisson dans sa zone d’activité. Rappelez vous que vous ne pouvez régénérer les poissons que si il en avait en tout premier lieu.

en: The fishing grounds are full
fr: Les terrains de pêche sont pleins

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fr: Cabane de pêcheur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
fr: pêche

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
fr: Le pêcheur de cette maison ne trouve plus de poisson dans sa zone de travail. Souvenez-vous que vous pouvez augmenter la quantité de poisson en construisant une maison de pisciculteur.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fr: Maison de garde forestier

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
fr: Moulin à filer l'or

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
fr: file l'or

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fr: Mine d'or

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine d'Or principale de cette mine est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
fr: Haras

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
fr: élève des chevaux

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fr: Cabane de chasseur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
fr: chasse

en: No Game
fr: Pas de gibier

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
fr: Plus de gibier

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fr: Le chasseur de cette maison ne trouve plus de gibier dans sa zone de travail.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fr: Mine de fer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
fr: mine du fer

en: No Iron
fr: Pas de fer

en: Main Iron Vein Exhausted
fr: Veine principale de fer épuisée

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de fer est épuisée. Attendez-vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fr: Moulin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
fr: mouds du blé

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
fr: mouds des racines noires

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fr: Carrière

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
fr: extrait du granite

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fr: Le tailleur de pierres travaillant dans cette carrière ne trouve plus de roches dans sa zone de travail.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fr: Scierie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
fr: scie des troncs

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fr: Maison d'éclaireurs

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fr: Chantier naval

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fr: Fonderie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
fr: fond du fer

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
fr: Fumoir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
fr: fume de la viande

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
fr: fume du poisson

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
fr: Ferme d'araignées

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fr: Fabrique d'outils

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
fr: construit une planche à pain

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
fr: construit une paire de seaux

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
fr: construit des tenailles de forge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
fr: construit un filet à poisson

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
fr: construit un bâton à suspendre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
fr: construit un arc de chasse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
fr: construit des pinces à traire

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
fr: construit une scie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
fr: construit une faux

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fr: Fabrique d'arme

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
fr: forge un trident léger

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
fr: forge un grand trident

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
fr: forge un trident d'acier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
fr: forge un double trident

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
fr: forge un double trident lourd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fr: Atelier de tissage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
fr: tisse de l'étoffe de soie d'araignée

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
fr: confectionne un tabard

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
fr: confectionne un tabard doré

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fr: Puits

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fr: Le porteur travaillant à ce puits ne trouve plus d'eau dans son puits.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
fr: Maison du coupeur de bois

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fr: Le bûcheron travaillant dans cette maison ne trouve plus d'arbre dans sa zone de travail. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire ce bâtiment, ou de construire une cabane de sylviculteur.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
fr: Boutique de haches

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
fr: forge une hache

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
fr: forge une hache pointue

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
fr: forge une grande hache

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fr: Boulangerie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
fr: cuit un pain pitta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fr: Caserne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fr: recrute un soldat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
fr: Grande Auberge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
fr: Prépare un casse-croûte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
fr: Prépare un repas

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fr: Brasserie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
fr: Brasse de la bière corsée

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
fr: Ferme à bétail

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
fr: élève du bétail

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fr: Four à charbon

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fr: Mine de charbon

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fr: Mine de charbon profonde

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
fr: Mine de charbon très profonde

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fr: Ferme

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
fr: plante du blé

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
fr: récolte le blé

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Le fermier qui travaille à cette ferme n'a pas défriché le sol pour planter ses graines.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
fr: Cabane de pêcheur

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
fr: Le pêcheur besognant hors de sa cabane n'a pas trouvé de poisson dans sa zone d'activité.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
fr: Cabane du garde-chasse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fr: Mine d'or

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'or est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fr: Mine d'or profonde

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
fr: Mine d'or très profonde

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'or est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
fr: Mine de granite

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de granite est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
fr: Fabrique de casques

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
fr: forge un casque

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
fr: forge un masque

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
fr: forge un casque de guerre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
fr: Cabane du chasseur

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
fr: Le chasseur de cette cabane de chasse ne peut plus trouver de gibier dans sa zone d'activité. Souvenez-vous que vous pouvez construire une cabane de garde-chasse pour lâcher plus de gibier dans la nature.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
fr: Auberge

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fr: Mine de fer

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de fer est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fr: Mine de fer profonde

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
fr: Mine de fer très profonde

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de fer est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
fr: Four à chaux

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
fr: mélange de la chaux

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
fr: Cabane du bûcheron

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
fr: Le bûcheron qui travaille dans cette cabane ne peut plus trouver d'arbre dans sa zone d'activité. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire le bâtiment, ou de construire une cabane de sylviculteur.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
fr: Forge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
fr: construit une canne à pêche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
fr: construit une lance de chasse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
fr: Petite brasserie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
fr: brasse de la bière

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fr: Carrière

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fr: Le tailleur de pierre besognant dans cette carrière ne trouve plus de roches dans sa zone d'activité.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
fr: Cabane du garde forestier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
fr: Plantation de roseaux

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
fr: plante des roseaux

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
fr: récolte des roseaux

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
fr: L'horticulteur qui travaille dans cette plantation de roseaux n'a pas de sol défriché pour planter ses graines.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
fr: Cabane d'éclaireur

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fr: Chantier naval

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fr: Fonderie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fr: Taverne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
fr: Moulin de guerre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
fr: forge une hache en bronze

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
fr: forge une hache de bataille

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
fr: forge une hache de guerrier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fr: Atelier de tissage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
fr: tisse

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fr: Puits

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fr: Le porteur travaillant à ce puits ne trouve plus d'eau dans son puits.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
fr: Durcisseur de bois

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
fr: durci le bois

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
fr: Forgeron d'armures

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
fr: forge une cotte de mailles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
fr: forge une cotte de mailles

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
fr: forge une armure de plaques

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fr: Boulangerie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
fr: cuit du pain

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fr: Caserne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fr: recrute un soldat

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fr: Brasserie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fr: Four à charbon

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fr: Mine de charbon

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fr: Mine de charbon profonde

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
fr: Elevage d'âne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
fr: élève des ânes

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fr: Ferme

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Le fermier qui travaille à cette ferme n'a pas défriché le sol pour planter ses graines.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fr: Maison de pêcheur

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
fr: Le pêcheur travaillant hors de sa cabane n'a pas trouvé de poisson dans sa zone d'activité.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fr: Maison de garde forestier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fr: Mine d'or

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'Or est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fr: Mine d'or profonde

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'or est épuisée. Attendez-vous à une forte diminution du rendement. Cette mine ne peut pas être améliorée. Vous devriez donc penser à la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fr: Maison de chasseur

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fr: Le chasseur de cette maison de chasseur ne peut plus trouver de gibier dans sa zone d'activité.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
fr: Auberge

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fr: Mine de fer

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de fer de cette mine est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fr: Mine de fer profonde

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de fer est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
fr: Maison de bûcheron

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fr: Le bûcheron qui travaille dans cette cabane ne peut plus trouver d'arbre dans sa zone d'activité. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire le bâtiment, ou de construire une cabane de sylviculteur.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
fr: Mine de marbre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
fr: mine du marbre

en: No Marble
fr: Pas de marbre

en: Main Marble Vein Exhausted
fr: Veine de marbre principale épuisée.

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de marbre est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
fr: Mine de marbre profonde

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de marbre est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
fr: Moulin

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
fr: Mouds le blé

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
fr: Porcherie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
fr: élève des cochons

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fr: Carrière

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
fr: extrait du marbre

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fr: Le tailleur de pierre besognant dans cette clairière ne trouve plus de roches dans sa zone d'activité.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
fr: Scierie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fr: Maison d'éclaireurs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
fr: Bergerie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
fr: élève des moutons

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fr: Chantier naval

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
fr: Fonderie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
fr: Maison du tailleur de pierre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
fr: sculpte une colonne de marbre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fr: Taverne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
fr: Fabrique d'outils

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
fr: fabrique un panier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
fr: Vignoble

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
fr: Plante des vignes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
fr: Récolte des grappes de raisin

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
fr: Le fermier qui travaille à cette ferme n'a pas défriché le sol pour planter ses graines.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
fr: Fabrique d'armes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
fr: Fabrique une lance de bois

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
fr: Forge une lance

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
fr: Forge une lance avancée

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
fr: Forge une lance lourde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
fr: Forge une lance de guerre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fr: Atelier de tissage

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fr: Puits

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fr: Le porteur travaillant à ce puits ne trouve plus d'eau dans son puits.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
fr: Pressoir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
fr: Fait du vin

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
fr: Pisciculture

en: No Ponds
fr: Pas d'étangs

en: Out of Fish Ponds
fr: Plus d'étangs poissonneux

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
fr: Le pêcheur qui travaille dans cette cabane ne peut plus trouver d'étangs poissonneux dans son périmètre de travail. Assurez-vous d'avoir une carrière d'argile fonctionnelle et qu' aucune marchandise ne manque à la ferme, ou démantelez le bâtiment.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
fr: Grande Fabrique d'armure

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
fr: forge un glaive

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
fr: forge une épée à double tranchant

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
fr: forge un casque doré

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
fr: Petite Fabrique d'armure

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
fr: forge une épée courte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
fr: forge une épée longue

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
fr: Boulangerie

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
fr: Caserne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
fr: recrute un soldat

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
fr: Maison de l'apiculteur

en: No Flowers
fr: Pas de fleurs

en: Out of Flowers
fr: Plus de fleurs

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
fr: L'apiculteur qui travaille dans cette cabane ne peut plus trouver de champs fleuris dans son périmètre de travail. Vous devriez envisager de construire une ferme à proximité, ou démanteler ou détruire le bâtiment.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
fr: Ferme à Baies

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
fr: plante des buissons

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
fr: Forge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
fr: forge une cognée

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
fr: forge une pioche

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
fr: Brasserie

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
fr: Four à Briques

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
fr: cuit des briques

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
fr: Maison de charbonnier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
fr: Fait une pile de charbon

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
fr: Ramasse du charbon

en: Out of Clay Ponds
fr: Plus de bassins d'argile

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
fr: Le charbonnier qui travaille dans cette maison de charbonnier ne peut plus trouver de bassins d'argile dans son périmètre de travail. Assurez-vous d'avoir une argilière fonctionnelle pas loin et que la maison du charbonnier soit approvisionnée avec les marchandises nécessaires, ou considérez le démantèlement ou la destruction de ce bâtiment.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
fr: Four à Charbon

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
fr: Mine d'Argile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
fr: amasse l'argile

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
fr: Plus de terre

en: No Level Ground
fr: Plus de terre argileuse

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
fr: Le ramasseur d'argile qui travaille dans cette fosse ne peut plus trouver de terre argileuse dans son périmètre de travail. Vous devriez envisager de démanteler le bâtiment et le reconstruire ailleurs.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
fr: Mine de charbon

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
fr: Mine de charbon profonde

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de charbon est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
fr: Maison de cueilleur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
fr: ramasse des baies

en: No Bushes
fr: Plus de buissons

en: Out of Berries
fr: Plus de Baies

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
fr: L'arboriculteur qui travaille dans cette cabane ne peut plus trouver de buissons de baies dans son périmètre de travail. Vous devriez envisager de construire une autre ferme à baies, ou démanteler ou détruire le bâtiment.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
fr: Maison de l'endigueur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
fr: Endigue

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
fr: Bistrot

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
fr: Ferme

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
fr: sème de l'orge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
fr: récolte de l'orge

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Le fermier qui travaille dans cette ferme n'a pas de sol défriché pour planter ses graines.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
fr: Maison de pêcheur

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
fr: Le pêcheur travaillant hors de sa cabane n'a pas trouvé de poisson dans son périmètre de travail.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
fr: Maison de garde forestier

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
fr: fourneau

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
fr: Mine d'or

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'Or est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
fr: Mine d'or profonde

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine d'or est épuisée. Attendez-vous à un retour sur investissement fortement diminué. Cette mine ne peut plus être amélioré, vous devriez penser la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
fr: Pâtisserie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
fr: cuit du pain au miel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
fr: Maison du chasseur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
fr: Le chasseur de cette cabane ne peut plus trouver de gibier dans sa zone de travail.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
fr: Mine de fer

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: Le filon de cette mine de fer est épuisé. Attendez-vous à une forte diminution du rendement. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
fr: Mine de fer profonde

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de fer de cette mine est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement fortement diminués. Vous devriez penser à l'améliorer, la démanteler ou la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
fr: Brasserie d'hydromel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
fr: brasse de l'hydromel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
fr: Carrière

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
fr: Le tailleur de pierre besognant dans cette clairière ne trouve plus de roches dans sont périmètre de travail.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
fr: Centre de Recyclage

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
fr: recycle de la fourrure

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
fr: recycle du fer

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
fr: recycle du fer et de l'or

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
fr: Roselière

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
fr: Les planteurs de roseaux qui travaillent dans cette ferme n'ont plus de terres défrichées pour planter ces graines.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
fr: Élevage de rennes

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
fr: Élève des rennes

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
fr: prépare des fourrures

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
fr: Mine de rochers

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de rochers est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement très diminués. Vous devriez penser à la démanteler où à la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
fr: Mine de rochers profonde

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
fr: La veine principale de cette mine de rochers est épuisée. Attendez vous à des retours sur investissement très diminués. Vous devriez penser à la démanteler où à la détruire.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
fr: Maison d'éclaireur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
fr: Atelier de Couture

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
fr: coud des vêtements en fourrure

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
fr: Chantier naval

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
fr: Fumoir

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
fr: Échoppe de tailleur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
fr: coud des vêtements en fourrure cloutés

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
fr: coud des vêtements de fourrure dorés

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
fr: Taverne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
fr: prépare seulement une ration

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
fr: prépare des rations

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
fr: Moulin à tisser

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
fr: tisse de l'étoffe

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
fr: Puits

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
fr: Le porteur travaillant à ce puits ne trouve plus d'eau dans sa zone de travail.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
fr: Maison de bûcheron

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
fr: Le bûcheron travaillant dans cette cabane de bûcheron ne peut plus trouver d'arbres dans son secteur de travail. Vous devriez envisager de démanteler ou détruire ce bâtiment, ou de construire une maison de sylviculteur.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
fr: Clairière d'entraînement

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
fr: endormi

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fr: Améliorer l'esquive du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 1 au niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 2 au niveau 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fr: Améliore la santé du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fr: améliore la santé du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fr: Améliore la santé du soldat du niveau 2 au niveau 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en défense du niveau 0 au niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fr: améliore la défense du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fr: Pas de soldat à entraîner !

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
fr: Comité de guerriers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fr: Améliore l'attaque du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fr: Améliore l'attaque du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
fr: Donjon

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 0 au niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 1 au niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 2 au niveau 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 3 au niveau 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fr: Pas de soldat à entraîner !

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
fr: Labyrinthe

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en défense du niveau 0 au niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en défense du niveau 1 au niveau 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en santé du niveau 0 au niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 0 au niveau 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 1 au niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
fr: Arène de combat

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 0 au niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 1 au niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fr: Pas de soldat à entraîner !

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fr: Camp d'entraînement

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 0 au niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 1 au niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 2 au niveau 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 3 au niveau 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 4 au niveau 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en santé du niveau 0 au niveau 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en santé du niveau 1 au niveau 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en santé du niveau 2 au niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
fr: Arène

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 0 au niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fr: Pas de soldat à entraîner !

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
fr: Colisée

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en esquive du niveau 1 au niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fr: Camp d'entraînement

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 0 au niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 1 au niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 2 au niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fr: améliore un soldat en attaque du niveau 3 au niveau 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fr: améliore un soldat en santé du niveau 0 au niveau 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fr: améliore un soldat en santé du niveau 1 au niveau 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
fr: améliore un soldat en santé du niveau 2 au niveau 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
fr: améliore un soldat en santé du niveau 3 au niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
fr: Arène d'entraînement

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
fr: améliore l'attaque du soldat du niveau 3 au niveau 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
fr: améliore l'attaque du soldat du niveau 4 au niveau 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
fr: améliore l'attaque du soldat du niveau 5 au niveau 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
fr: améliore la défense du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
fr: améliore la santé du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
fr: Pas de soldat à entraîner !

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
fr: Camp d'entraînement

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
fr: Améliore l'attaque du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
fr: Améliore l'attaque du soldat du niveau 1 au niveau 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
fr: Améliore l'attaque du soldat du niveau 2 au niveau 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
fr: Améliore la santé du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
fr: augmenter la défense du soldat du niveau 0 au niveau 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fr: Quartiers Généraux

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fr: Entrepôt

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fr: Quartier Général

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fr: Entrepôt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fr: Quartier Général

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fr: Entrepôt

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fr: Quartier Général

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
fr: Epave de navire / Quartier Général

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fr: Entrepôt

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
fr: Quartier Général

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Efficiency
fr: Efficacité

en: Stockpile
fr: Stock

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
fr: Cendres

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
fr: Champ d'orge (moissonné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
fr: Champ d'orge (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
fr: Champ d'orge (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
fr: Champ d'Orge (petit)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
fr: Champ d'orge (petit)

en: Blueberry Bush (medium)
fr: Buisson de myrtilles (moyen)

en: Blueberry Bush (ripe)
fr: Buisson de myrtilles (mûr)

en: Blueberry Bush (small)
fr: Buisson de myrtilles (petit)

en: Blueberry Bush (tiny)
fr: Buisson de myrtilles (minuscule)

en: Black Currant (medium)
fr: Cassis (moyen)

en: Black Currant (ripe)
fr: Cassis (mûr)

en: Black Currant (small)
fr: Cassis (petit)

en: Black Currant (tiny)
fr: Cassis (minuscule)

en: Red Currant (medium)
fr: Groseilles (moyennes)

en: Red Currant (ripe)
fr: Groseilles (mûres)

en: Red Currant (small)
fr: Groseilles (petites)

en: Red Currant (tiny)
fr: Groseilles (minuscules)

en: Desert Hackberry (medium)
fr: Micocoulier (moyen)

en: Desert Hackberry (ripe)
fr: Micocoulier (mûr)

en: Desert Hackberry (small)
fr: Micocoulier (petit)

en: Desert Hackberry (tiny)
fr: Micocoulier (minuscule)

en: Juniper (medium)
fr: Genévrier (moyen)

en: Juniper (ripe)
fr: Genévrier (mûr)

en: Juniper (small)
fr: Genévrier (petit)

en: Juniper (tiny)
fr: Genévrier (minuscule)

en: Raspberry Bush (medium)
fr: Buisson de framboises (moyen)

en: Raspberry Bush (ripe)
fr: Framboisier (mûr)

en: Raspberry Bush (small)
fr: Framboisier (petit)

en: Raspberry Bush (tiny)
fr: Buisson de framboises (minuscule)

en: Sea Buckthorn (medium)
fr: Argousier (moyen)

en: Sea Buckthorn (ripe)
fr: Argousier (mûr)

en: Sea Buckthorn (small)
fr: Argousier (petit)

en: Sea Buckthorn (tiny)
fr: Argousier (minuscule)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
fr: Arbre Bois-puant (moyen)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
fr: Arbre Bois-puant (mûr)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
fr: Arbre Bois-puant (petit)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
fr: Arbre Bois-puant (minuscule)

en: Strawberries (medium)
fr: Fraises (moyennes)

en: Strawberries (ripe)
fr: Fraises (mûres)

en: Strawberries (small)
fr: Fraises (petites)

en: Strawberries (tiny)
fr: Fraises (miniuscules)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
fr: Champ de racines noires (récolté).

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
fr: Champ de racines noires (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
fr: Champ de racines noires (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
fr: Champ de racines noires (petit)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
fr: Champ de racines noires (minuscule)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
fr: Champ de manioc (récolté).

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
fr: Champ de manioc (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
fr: Champ de manioc (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
fr: Champ de manioc (jeune)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
fr: Champ de manioc (naissant)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
fr: Champ de maïs (moissonné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
fr: Champ de maïs (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
fr: Champ de maïs (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
fr: Champ de maïs (petit)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
fr: Champ de maïs (minuscule)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
fr: Bâtiment détruit

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
fr: Vigne (moyenne)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
fr: Vigne (mûre)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
fr: Vigne (petite)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
fr: Vigne (minuscule)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
fr: Pile de charbon ardente

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
fr: Étang de charbon

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
fr: Étang asséché

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
fr: Étang avec des poissons qui fraient

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
fr: Étang avec des poissons

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
fr: Champ de roseau (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
fr: Champ de roseau (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
fr: Champ de roseau (petit)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
fr: Champ de roseau (minuscule)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
fr: De l'or

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
fr: Beaucoup d'or

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
fr: Pas de ressources

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
fr: Du granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
fr: Beaucoup de granit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
fr: Du charbon

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
fr: Beaucoup de charbon

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
fr: Du fer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
fr: Beaucoup de fer

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
fr: Quelques cristaux

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
fr: Beaucoup de cristaux

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
fr: Eau

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
fr: Du marbre

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
fr: Beaucoup de marbre

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
fr: Site de construction navale

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
fr: Balsa (Mature)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
fr: Balsa (Vieux)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
fr: Arbre de balsa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
fr: Balsa (Arbuste)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
fr: Balsa (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
fr: Cacaoyer (Mature)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
fr: Cacaoyer (vieux)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
fr: Cacaoyer (Arbuste)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
fr: Cacaoyer (Jeune pousse)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
fr: Arbre mort

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
fr: Arbre Bois de Fer (adulte)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
fr: Arbre Bois de Fer (jeune arbre)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
fr: Arbre de bois ferreux

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
fr: Arbre Bois de Fer (perche)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
fr: Arbre Bois de Fer (jeune arbre)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
fr: Arbre à caoutchouc (Mature)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
fr: Arbre à caoutchouc (Vieux)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
fr: Arbre à caoutchouc

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
fr: Arbre à caoutchouc (Arbuste)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
fr: Arbre à caoutchouc (Jeune pousse)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
fr: Champ de blé (récolté)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
fr: Champ de blé (moyen)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
fr: Champ de blé (mûr)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
fr: Champ de blé (petit)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
fr: Champ de blé (minuscule)

en: The Widelands Development Team
fr: L'équipe de développement de Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
fr: Découverte

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
fr: Commencez le jeu avec trois navires sur l'océan et seulement une poignée de provision

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
fr: Village Fortifié

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
fr: Démarrer le jeu avec une installation militaire fortifiée

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
fr: Quartier Général

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
fr: Démarrer le jeu avec votre quartier-général seulement

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
fr: Nouveau monde

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
fr: Commencez le jeu avec sept navires pleins de marchandises sur l'océan

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
fr: Pauvre Hameau

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
fr: Commencez le jeu avec juste un entrepôt et le strict minimum pour démarrer une économie. Avertissement: L'IA n'arrive pas à démarrer depuis ceci.

en: Be careful
fr: Soyez prudent

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
fr: Vous avez exactement les ressources pour chaque outil dont vous aurez besoin pour démarrer votre économie. Assurez vous qu'aucun outil inutile ne soit produit.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
fr: Avant-poste en difficulté

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
fr: Commencez le jeu avec juste vos quartiers-généraux et quelques marchandises pour démarrer votre économie. Avertissement: L'IA n'arrive pas à démarrer depuis ceci.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
fr: Avant-poste commercial

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
fr: Si ce joueur tombe à cours de ressources importantes, elles seront réapprovisionnées gratuitement

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
fr: Commencer la partie dans un village paisible

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
fr: Les Atlantes

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
fr: Cette tribu est connue par les plus vieux récits. Les fils et les filles d'Altlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
fr: Vous avez seulement une morceau de fer pour chaque outil donc vous aurez besoin pour démarrer votre économie. Assurez vous qu'aucun outil inutile ne soit produit.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
fr: Les Barbares

en: The mighty tribes of the east-lands.
fr: Les puissantes tribus des terres de l'est.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
fr: L'Empire

en: This is the culture of the Roman Empire.
fr: Voici la culture de l'Empire Romain.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
fr: Les Frisons

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
fr: Les habitants des rudes rivages de la Mer du Nord.

en: Tribal Encyclopedia
fr: Encyclopédie Tribale

en: General
fr: Général

en: Controls
fr: Contrôles

en: Tips
fr: Astuces

en: Wares
fr: Marchandises

en: Workers
fr: Ouvriers

en: Buildings
fr: Bâtiments

en: Tribes Immovables
fr: Inamovibles des tribus

en: World Immovables
fr: Inamovibles du monde

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
fr: Navire

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
fr: Amazone

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
fr: Bateau

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
fr: Ambre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
fr: Améthiste

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Anguilla
fr: Anguille

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Antigua
fr: Antigue

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
fr: Aigue-Marine

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
fr: Forteresse Atlante

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Barbados
fr: Barbade

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
fr: Béryl

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
fr: Oeil du Chat

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
fr: Dominique

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
fr: Emeraude

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Grenada
fr: Grenade

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
fr: Roi Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
fr: Roi Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
fr: Pierre de Lune

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
fr: Quartz Mystique

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
fr: Perle

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
fr: Saphir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
fr: Araignée

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
fr: Spinelle

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
fr: Oeil du Tigre

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
fr: Bateau

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
fr: Ours

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
fr: Renard Rouge

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
fr: Cochon Sauvage

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
fr: Bateau

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
fr: Mer Adriatique

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
fr: Alexandrie

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
fr: Mer d'azure

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
fr: Mer Baltique

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bounty
fr: Prime

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Camilla
fr: Camille

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caesar
fr: César

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cicero
fr: Ciceron

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Diana
fr: Diane

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
fr: Gloire de l'Empire

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
fr: Jules César

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
fr: Marbre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Minerva
fr: Minerve

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Portus Bellus
fr: Porto Bello

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
fr: Saturne

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Sparta
fr: Sparte

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
fr: Bateau

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Langeneß
fr: Langene

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Pellworm
fr: Peau de Ver

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Strand
fr: Plage

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
fr: Armure

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
fr: Cotte de maille

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
fr: Armure de Plaques

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
fr: Casque

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
fr: Armure de bois légère

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
fr: Hache

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
fr: Hache de bataille

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
fr: Hache large

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
fr: Hache de bronze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
fr: Hache affilée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
fr: Hache de guerrier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
fr: Orge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
fr: Panier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
fr: Bière

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
fr: Bière corsée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
fr: Racine noire

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
fr: Farine de racine noire

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
fr: Bois dur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
fr: Bottes de héro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
fr: Bottes solides

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
fr: Bottes de rapidité

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fr: Pain

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fr: Pain

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
fr: Pain pitta

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fr: Pain

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
fr: Pain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
fr: Planche à Pain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
fr: Brique

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
fr: Seaux

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
fr: Racine de manioc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
fr: Ciseau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
fr: Chocolat

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
fr: Argile

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
fr: Tissu

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
fr: Charbon

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
fr: Graines de cacao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
fr: Maïs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
fr: Farine de maïs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
fr: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
fr: Cognée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
fr: Tenailles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
fr: Poisson

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
fr: Filet de pêche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
fr: Canne à pêche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
fr: Farine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
fr: Fourrure

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
fr: Vêtements en Fourrure

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
fr: Vêtements en fourrures dorées

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
fr: Vieilles Fourrures Dorées

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
fr: Vêtements en fourrure cloutés.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
fr: Or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
fr: Poussière d'or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
fr: Minerai d'or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
fr: Fil d'or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
fr: Granit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
fr: Grain de raisin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
fr: Chaux

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
fr: Marteau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
fr: Casque

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
fr: Casque en Or

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
fr: Masque

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
fr: Casque de guerre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
fr: Casque en bois

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
fr: Miel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
fr: Pain au miel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
fr: Bâton à crochet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
fr: Arc de Chasse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
fr: Lance de Chasse

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
fr: Fer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
fr: Minerai de fer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
fr: Bois de fer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
fr: Ustensiles de Cuisine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
fr: Liane

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
fr: Tronc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
fr: Machette

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
fr: Marbre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
fr: Colonne de marbre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
fr: Hydromel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
fr: Repas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
fr: Viande

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
fr: Pinces à traire

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
fr: Aiguilles

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
fr: Pioche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
fr: Planches

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
fr: Gilet rembourré

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
fr: Roseau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
fr: Corde

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
fr: Caoutchouc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
fr: Scie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
fr: Ferraille

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
fr: Ferrailles diverses

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
fr: Faux

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
fr: Bouclier avancé

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
fr: Bouclier d'acier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
fr: Pelle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
fr: Poisson fumé

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
fr: Viande fumée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
fr: Casse-croûte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
fr: Lance

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
fr: Lance avancée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
fr: Lance renforcé

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
fr: Lance lourde

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
fr: Lance à bout de pierre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
fr: Lance de guerre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
fr: Lance en bois

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
fr: Soie d'araignée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
fr: Tissu d'araignée

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
fr: Bol en pierre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
fr: Glaive

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
fr: Épée à double tranchant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
fr: Épée Longue

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
fr: Épée Courte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
fr: Tabard doré

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
fr: Double trident

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
fr: Double trident lourd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
fr: Trident léger

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
fr: Grand trident

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
fr: Trident d'acier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
fr: Tunique

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
fr: Gilet rembourré

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
fr: Manteau de guerrier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
fr: Eau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
fr: Blé

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
fr: Vin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
fr: Laine

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fr: Bâtisseur

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fr: Porteur

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
fr: Fermier de manioc

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fr: Charbonnier

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
fr: Fermier de cacao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
fr: Cuisinier

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
fr: Couturier

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fr: Géologue

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
fr: Chercheur d'or

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
fr: Fondeur d'or

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
fr: Chasseur-cueilleur

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
fr: Maitre de la jungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
fr: Garde-jungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
fr: Coupeur de liane

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fr: Éclaireur

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fr: Charpentier maritime

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fr: Soldat

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
fr: Tailleur de pierre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
fr: Tailleur de pierre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
fr: Éleveur de tapirs

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fr: Entraîneur

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
fr: Garde-champêtre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fr: Bûcheron

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
fr: Maître Bûcheron

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
fr: Forgeron d'armures

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fr: Boulanger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
fr: Fermier de racines noires

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fr: Bâtisseur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fr: Porteur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fr: Charbonnier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fr: Fermier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
fr: Pisciculteur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fr: Pêcheur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fr: Garde forestier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fr: Géologue

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
fr: Cheval

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
fr: Éleveur de chevaux

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fr: Chasseur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fr: Meunier

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fr: Mineur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fr: Recrue

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
fr: Scieur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fr: Éclaireur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fr: Constructeur de navires

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fr: Fondeur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
fr: Fumeur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fr: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
fr: Éleveur d'araignées

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
fr: Tailleur de pierres

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fr: Forgeron d'outils

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fr: Entraîneur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fr: Forgeron d'armes

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fr: Tisserand

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fr: Bûcheron

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fr: Boulanger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
fr: Forgeron

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
fr: Maître forgeron

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fr: Brasseur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
fr: Maître brasseur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fr: Bâtisseur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fr: Porteur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
fr: Éleveur de bétail

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fr: Charbonnier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fr: Fermier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fr: Pêcheur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
fr: Garde-chasse

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
fr: Horticulteur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fr: Géologue

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
fr: Forgeron de casques

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fr: Chasseur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
fr: Aubergiste

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
fr: Brûleur de chaux

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fr: Bûcheron

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fr: Mineur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
fr: Chef mineur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fr: Maître Mineur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
fr: Bœuf

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
fr: Garde forestier

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fr: Recrue

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fr: Éclaireur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fr: Constructeur de navires

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fr: Fondeur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fr: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fr: Tailleur de pierre

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fr: Entraîneur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fr: Tisserand

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
fr: Forgeron d'armures

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fr: Boulanger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fr: Brasseur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fr: Bâtisseur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
fr: Charpentier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fr: Porteur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fr: Charbonnier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
fr: Âne

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
fr: Eleveur d'ânes

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fr: Fermier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fr: Pêcheur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fr: Garde forestier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fr: Géologue

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fr: Chasseur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
fr: Aubergiste

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
fr: Bûcheron

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
fr: Meunier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fr: Mineur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fr: Maître Mineur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
fr: Éleveur de cochons

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
fr: Recrue

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fr: Éclaireur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
fr: Berger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fr: Constructeur de navires

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fr: Fondeur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fr: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fr: Tailleur de pierre

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
fr: Forgeron d'outils

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fr: Entraîneur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
fr: Vigneron

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
fr: Négociant en vin

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
fr: Forgeron d'armes

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
fr: Tisserand

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
fr: Boulanger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
fr: Maître Boulanger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
fr: Apiculteur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
fr: Arboriculteur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
fr: Forgeron

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
fr: Maître forgeron

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
fr: Brasseur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
fr: Maître Brasseur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
fr: Cuiseur de briques

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
fr: Bâtisseur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
fr: Porteur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
fr: Charbonnier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
fr: Creuseur d'argile

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
fr: Endigueur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
fr: Fermier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
fr: Pêcheur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
fr: Garde forestier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
fr: Cueilleur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
fr: Géologue

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
fr: Chasseur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
fr: Propriétaire

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
fr: Mineur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
fr: Maître Mineur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
fr: Cultivateur de roseaux

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
fr: Renne

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
fr: Éleveur de rennes

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
fr: Éclaireur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
fr: Couturière

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
fr: Couturière Experte

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
fr: Constructeur de navires

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
fr: Fondeur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
fr: Fumeur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
fr: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
fr: Tailleur de pierre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
fr: Entraîneur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
fr: Bûcheron
