Widelands - en to gd translation catalogue (1228 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
gd: Daingneachadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh san daingneachadh agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an daingneachadh agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
gd: Tha an daingneachadh agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig an daingneachadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig an daingneachadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gd: Dùn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh san dùn agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an dùn agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
gd: Tha an dùn agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig an dùn.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig an dùn.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
gd: Tùr-coimheadachd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh san tùr-coimheadachd agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr-coimheadachd agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
gd: Tha an tùr-coimheadachd agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig an tùr-coimheadachd.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr-coimheadachd.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
gd: Bothan-cuairteachain

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh sa bhothan-chuairteachain agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
gd: Mhothaich am bothan-cuairteachain agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
gd: Tha am bothan-cuairteachain agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig a’ bhothan-chuairteachain.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig a’ bhothan-chuairteachain.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gd: Tùr

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh san tùr agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
gd: Tha an tùr agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig an tùr.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
gd: Craobh-faire

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh air a’ chraobh-fhaire agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an craobh-faire agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
gd: Tha an craobh-faire agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig a’ chraobh-fhaire.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig a’ chraobh-fhaire.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
gd: Fàrdach bhana-ghaisgeach

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
gd: Ghabh na bana-ghaisgich agad còmhnaidh san fhàrdach bhana-ghaisgeach agad.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
gd: Mhothaich am fàrdach bhana-ghaisgeach agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
gd: Tha am fàrdach bhana-ghaisgeach agad fo ionnsaigh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na bana-ghaisgich agad aig an fhàrdach bhana-ghaisgeach.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
gd: Chuir na bana-ghaisgich agad ruaig air an nàmhaid aig an fhàrdach bhana-ghaisgeach.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
gd: Caisteal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa chaisteal agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an caisteal agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
gd: Tha an caisteal agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ chaisteal.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ chaisteal.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
gd: Talla-faire

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san talla-fhaire agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an talla-faire agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
gd: Tha an talla-faire agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an talla-faire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an talla-faire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
gd: Bothan-faire

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa bhothan-fhaire agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
gd: Mhothaich am bothan-faire agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
gd: Tha am bothan-faire agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ bhothan-fhaire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ bhothan-fhaire.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gd: Tùr

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
gd: Tha an tùr agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
gd: Tùr àrd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr àrd agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr àrd agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
gd: Tha an tùr àrd agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr àrd.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr àrd.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
gd: Tùr beag

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr bheag agad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr beag agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
gd: Tha an tùr beag agad fo ionnsaigh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr bheag.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr bheag.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
gd: Taigh-faire

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san taigh-fhaire agad.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an taigh-faire agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
gd: Tha an taigh-faire agad fo ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an taigh-fhaire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an taigh-fhaire.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
gd: Cathair

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa chathair agad.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
gd: Mhothaich a’ chathair agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
gd: Tha a’ chathair agad fo ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ chathair.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ chathair.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gd: Dùn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san dùn agad.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an dùn agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
gd: Tha an dùn agad fo ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an dùn.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an dùn.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
gd: Freiceadan

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san fhreiceadan agad.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
gd: Mhothaich am freiceadan agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
gd: Tha am freiceadan agad fo ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an fhreiceadan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an fhreiceadan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gd: Tùr

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr agad.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
gd: Tha an tùr agad fo ionnsaigh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
gd: Taigh-faire

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san taigh-fhaire agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an taigh-faire agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
gd: Tha an taigh-faire agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an taigh-fhaire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an taigh-fhaire.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
gd: Taigh-bloca

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san taigh-bhloca agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an taigh-bloca agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
gd: Tha an taigh-bloca agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an taigh-bloca.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an taigh-bloca.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
gd: Caisteal

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa chaisteal agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an caisteal agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
gd: Tha an caisteal agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ chaisteal.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ chaisteal.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gd: Dùn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san dùn agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an dùn agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
gd: Tha an dùn agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an dùn.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an dùn.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
gd: Gearastan

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa ghearastan agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an gearastan agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
gd: Tha an gearastan agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ ghearastan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ ghearastan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
gd: Freiceadan

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san fhreiceadan agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
gd: Mhothaich am freiceadan agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
gd: Tha am freiceadan agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an fhreiceadan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an fhreiceadan.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gd: Tùr

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr agad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
gd: Tha an tùr agad fo ionnsaigh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gd: Dùn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san dùn agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an dùn agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
gd: Tha an dùn agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an dùn.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an dùn.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
gd: Gearastan

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh sa ghearastan agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an gearastan agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
gd: Tha an gearastan agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig a’ ghearastan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig a’ ghearastan.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
gd: Taigh-caithris

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san taigh-chaithris agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an taigh-caithris agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
gd: Tha an taigh-caithris agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig taigh-caithris.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig taigh-caithris.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gd: Tùr

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
gd: Tha an tùr agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig an tùr.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig an tùr.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
gd: Tùr fiodha

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr fiodha agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr fiodha agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
gd: Tha an tùr fiodha agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig tùr fiodha.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig tùr fiodha.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
gd: Tùr fiodha àrd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
gd: Ghabh na saighdearan agad còmhnaidh san tùr fiodha àrd agad.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
gd: Mhothaich an tùr fiodha àrd agad dha dh’ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
gd: Tha an tùr fiodha àrd agad fo ionnsaigh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
gd: Chuir an nàmhaid ruaig air na saighdearan agad aig tùr fiodha àrd.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
gd: Chuir na saighdearan agad ruaig air an nàmhaid aig tùr fiodha àrd.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
gd: Làrach togail

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
gd: ’Ga thoirt às a chèile

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
gd: Planntachadh casabha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
gd: obair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
gd: casabha a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
gd: casabha a bhuain

en: No Fields
gd: Dìth achaidh

en: Out of Fields
gd: Chan eil achadh ann

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig a’ phlanntachadh casabha seo sìol.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
gd: Taigh a’ chasabha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
gd: aran fhuineadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gd: Sloc guail-fhiodha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
gd: gual a dhèanamh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
gd: Taigh na seòclaide

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
gd: seòclaid a tharraing

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
gd: Tuathanas còco

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
gd: craobh-còco a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
gd: còco a bhuain

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig an tuathanas còco seo sìol.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
gd: Ceàrdach dhreasaichean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
gd: earrasaid fhuaigheal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
gd: armachd fiodha aotrom a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
gd: clogaid fiodha a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
gd: còta bana-ghaisgich fhuaigheal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
gd: brògan tapaidh a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
gd: brògan sgiobalta a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
gd: brògan bana-ghaisgich a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
gd: lèine fhillte fhuaigheal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
gd: còta fhillte fhuaigheal

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
gd: Feur-lios

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
gd: Grèidheadh bìdh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
gd: greimeag ullachadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
gd: Fùirneis

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
gd: òr a leaghadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
gd: Ionad gàirneilearachd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
gd: torrachas na tìre a leasachadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
gd: Fàrdach ruamhaire òir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
gd: òr a thochladh

en: No Gold
gd: Dìth òir

en: Main Gold Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle òir air a caitheamh

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle aig fàrdach an ruamhaire òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
gd: Bothan sealgair ’s cruinniche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
gd: a chruinneachadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
gd: sitheann a chruinneachadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
gd: iasg a chruinneachadh

en: No Game, No Fish
gd: Dìth beathaich

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
gd: Chan eil sitheann no iasg ann

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
gd: Cha do lorg an sealgair ’s cruinniche a tha ag obair aig a’ bhothan seo iasg no sitheann sam bith taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
gd: Ionad tùs-ghabhail

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
gd: bana-ghaisgeach a thrusadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
gd: Bothan glèidheadair-coille

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
gd: craobh a chur

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
gd: Bothan eidhne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
gd: eidheann a ghearradh

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
gd: Dìth chraobhan

en: No Tree to Cut Lianas
gd: Chan eil craobh ann airson eidheann a ghearradh uaithe

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
gd: Cha do lorg tè nan eidheann a tha ag obair an-seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no bothan glèidheadair-coille a thogail.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
gd: Bothan chraobhan ainneamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
gd: balsa a bhuain

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
gd: rubair a bhuain

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
gd: fiodh cruaidh a bhuain

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
gd: Planntachadh chraobhan ainneamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
gd: craobh-bhalsa a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
gd: craobh-rubair a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
gd: craobh chruaidh a chur

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
gd: Bùth ròpannan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
gd: ròpa a dhèanamh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
gd: Bothan-rabhadair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
gd: rùrachadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
gd: Doca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
gd: long a thogail

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
gd: Ceàrdach cloiche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
gd: sluasaid a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
gd: tuagh leagail a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
gd: piocaid a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
gd: sgian-choille a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
gd: acainnean cidsin a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
gd: òrd a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
gd: sgeilb a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
gd: snàthadan a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
gd: bobhla cloiche a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
gd: sleagh fiodha a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
gd: sleagh le ceann-cloiche a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
gd: sleagh chruaidhichte a dhèanamh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
gd: Bothan tochailteir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
gd: gaireal a thochladh

en: No Rocks
gd: Dìth carraige

en: Out of Rocks
gd: Chan eil carraig ann

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
gd: Chan urrainn dhan tochailtear a tha ag obair aig a’ bhothan tochailteir seo carraig a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
gd: Mèinn cloiche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
gd: gaireal a thochladh

en: No Granite
gd: Dìth gaireil

en: Main Granite Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle gaireil air a caitheamh

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne cloiche seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
gd: Rainse thaipirean

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
gd: taipir àrachadh

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
gd: Bothan an t-uisge

en: No Water
gd: Dìth uisge

en: Out of Water
gd: Chan eil uisge ann

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair a tha ag obair aig bothan an t-uisge seo uisge a lorg am fagas tuilleadh.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
gd: Bothan glèidheadair bheathaichean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
gd: iasg a thàrmachadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
gd: beathach a leigeil mu sgaoil

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
gd: Bothan buaineadair-fhiodha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
gd: craobh a leagail

en: Out of Trees
gd: Chan eil craobhan ann

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
gd: Cha do lorg am buaineadair-fhiodha a tha ag obair aig am bothan buaineadair-fhiodha seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no bothan glèidheadair-coille a thogail.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
gd: Ceàrdach armachd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
gd: clogaid a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
gd: sgiath adhartach a dhèanamh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gd: Taigh-fuine

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
gd: aran fhuineadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
gd: Taigh-feachd

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
gd: saighdear a thrusadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
gd: Tuathanas fhreumhagan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
gd: freumhagan a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
gd: freumhagan a bhuain

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach fhreumhagan a tha ag obair aig an tuathanas fhreumhagan seo sìol.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gd: Sloc guail-fhiodha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
gd: gual a dhèanamh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gd: Mèinn guail

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
gd: gual a thochladh

en: No Coal
gd: Dìth guail

en: Main Coal Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle guail air a caitheamh

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
gd: Mèinn criostail

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
gd: èiteag a thochladh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
gd: daoimean a thochladh

en: No Crystals
gd: Dìth criostail

en: Main Crystal Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle criostail air a caitheamh

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne criostail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gd: Tuathanas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
gd: coirce a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
gd: coirce a bhuain

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig an tuathanas seo sìol.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
gd: Taigh-aiseig

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
gd: Ionad-àraich èisg

en: No Fish
gd: Dìth èisg

en: Out of Fish
gd: Chan eil iasg ann

en: The fishing grounds are full
gd: Tha an grunnd-iasgaich loma-làn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
gd: Taigh-iasgair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
gd: dol a dh’iasgach

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
gd: Cha do lorg an t-iasgair a tha ag obair aig an taigh-iasgair seo iasg sam bith taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh. Thoir an aire gur urrainn dhut cur ris na tha ann de dh’èisg ma thogas tu ionad-àraich èisg.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
gd: Taigh planntair-choille

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
gd: Ceàrdach òr-shnìomhaidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
gd: òr a shnìomh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gd: Mèinn òir

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
gd: Stàball

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
gd: each àrachadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
gd: Taigh-sealgair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
gd: dol a shealg

en: No Game
gd: Dìth sìthne

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
gd: Chan eil sitheann ann

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
gd: Cha do lorg an sealgair a tha a’ fuireach san taigh-shealgair seo sitheann taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
gd: Mèinn iarainn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
gd: iarann a thochladh

en: No Iron
gd: Dìth iarainn

en: Main Iron Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle iarainn air a caitheamh

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
gd: Muileann

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
gd: coirce a bhleith

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
gd: freumhagan a bhleith

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gd: Cuaraidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
gd: gaireal a thochladh

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
gd: Chan urrainn dhan tochailtear a tha ag obair aig a’ chuaraidh seo carraig a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
gd: Muileann sàbhaidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
gd: fiodh a shàbhadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
gd: Taigh-rabhadair

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
gd: Doca

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gd: Ceàrdach leaghadair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
gd: iarann a leaghadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
gd: Taigh-toitidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
gd: feòil a thoiteadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
gd: iasg a thoiteadh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
gd: Rainse dhamhan

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
gd: Ceàrdach acainnean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
gd: crann-arain a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
gd: dà pheile a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
gd: clobha teine a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
gd: lìon-èisg a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
gd: crann-greimiche a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
gd: bogha seilg a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
gd: clobha bleoghainn a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
gd: sàbh a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
gd: fàl a dhèanamh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
gd: Ceàrdach arm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
gd: muirgheadh aotrom a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
gd: muirgheadh fhada a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
gd: muirgheadh stàilinn a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
gd: muirgheadh dhùbailte a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
gd: muirgheadh dhùbailte throm a dhèanamh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gd: Taigh nam beart

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
gd: sìoda fhighe

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
gd: lèine a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
gd: lèine òrach a dhèanamh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gd: Tobar

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair a tha ag obair aig an tobar seo uisge a lorg san tobar aige tuilleadh.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
gd: Taigh buaineadair-fhiodha

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
gd: Cha do lorg am buaineadair-fhiodha a tha ag obair aig an taigh buaineadair-fhiodha seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no taigh planntair-choille a thogail.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
gd: Ceàrdach thuaghan

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
gd: tuagh a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
gd: tuagh gheur a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
gd: tuagh mhòr a dhèanamh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gd: Taigh-fuine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
gd: aran tur fhuineadh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
gd: Taigh-feachd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
gd: saighdear a thrusadh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
gd: Taigh-seinnse

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
gd: lòn ullachadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
gd: mias ullachadh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
gd: Taigh-grùide

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
gd: togail grùdaireachd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
gd: Taigh-buaile

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
gd: crodh àrachadh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gd: Sloc guail-fhiodha

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gd: Mèinn guail

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
gd: Mèinn guail dhomhain

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
gd: Mèinn guail as doimhne

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gd: Tuathanas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
gd: cruithneachd a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
gd: cruithneachd a bhuain

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig an tuathanas seo sìol.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
gd: Taigh-aiseig

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
gd: Bothan-iasgair

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
gd: Cha do lorg an t-iasgair a tha ag obair aig a’ bhothan-iasgair seo iasg sam bith taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
gd: Bothan-geamair

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gd: Mèinn òir

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
gd: Mèinn òir dhomhain

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
gd: Mèinn òir as doimhne

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
gd: Mèinn gaireil

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne gaireil seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
gd: Ceàrdach chlogaidean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
gd: clogaid a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
gd: aghaidh-choimheach a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
gd: clogaid cogaidh a dhèanamh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
gd: Bothan-sealgair

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
gd: Cha do lorg an sealgair a tha a’ fuireach sa bhothan-sealgair seo sitheann taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh. Thoir an aire gur urrainn dhut bothan-geamair a thogail gus barrachd bheathaichean a leigeil fa sgaoil.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
gd: Taigh-òil

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
gd: Mèinn iarainn

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
gd: Mèinn iarainn dhomhain

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
gd: Mèinn iarainn as doimhne

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
gd: Àth-aoil

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
gd: aol-tàthaidh a mheasgadh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
gd: Bothan coillteir

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
gd: Cha do lorg an coilltear a tha ag obair aig a’ bhothan coillteir seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no bothan maoir-choille a thogail.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
gd: Ceàrdach meatailt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
gd: slat-iasgaich a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
gd: sleagh seilg a dhèanamh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
gd: Taigh-grùide beag

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
gd: togail grùdaireachd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gd: Cuaraidh

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
gd: Chan urrainn dhan chlachair a tha ag obair aig a’ chuaraidh seo carraig a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
gd: Bothan maoir-choille

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
gd: Feur-lios

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
gd: feur a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
gd: feur a bhuain

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an gàirnealair a tha ag obair san fheur-lios seo sìol.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
gd: Bothan-rabhadair

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
gd: Doca

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gd: Ceàrdach leaghadair

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
gd: Taigh-tàirn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
gd: Ceàrdach-cogaidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
gd: tuagh umha a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
gd: tuagh-chatha a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
gd: tuagh-ghaisgich a dhèanamh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gd: Taigh nam beart

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
gd: fighe a dhèanamh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gd: Tobar

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair a tha ag obair aig an tobar seo uisge a lorg san tobar aige tuilleadh.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
gd: Cruadhaichear fiodha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
gd: fiodh a chruadhachadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
gd: Ceàrdach armachd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
gd: armachd a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
gd: màilleach a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
gd: lùireach òraichte a dhèanamh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gd: Taigh-fuine

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
gd: aran fhuineadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
gd: Taigh-feachd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
gd: saighdear a thrusadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
gd: Taigh-grùide

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gd: Sloc guail-fhiodha

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gd: Mèinn guail

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
gd: Mèinn guail dhomhain

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
gd: Stàball

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
gd: asal àrachadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gd: Tuathanas

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig an tuathanas seo sìol.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
gd: Taigh-aiseig

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
gd: Taigh-iasgair

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
gd: Cha do lorg an t-iasgair a tha ag obair aig an taigh-iasgair seo iasg sam bith taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
gd: Taigh planntair-choille

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gd: Mèinn òir

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
gd: Mèinn òir dhomhain

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
gd: Taigh-sealgair

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
gd: Cha do lorg an sealgair a tha a’ fuireach san taigh-shealgair seo sitheann taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
gd: Taigh-òil

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
gd: Mèinn iarainn

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
gd: Mèinn iarainn dhomhain

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
gd: Taigh coillteir

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
gd: Cha do lorg an coilltear a tha ag obair aig an taigh coillteir seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no taigh planntair-choille a thogail.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
gd: Mèinn marmoir

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
gd: marmor a thogail

en: No Marble
gd: Dìth marmoir

en: Main Marble Vein Exhausted
gd: Tha prìomh-chuisle marmoir air a caitheamh

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne marmoir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
gd: Mèinn marmoir dhomhain

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne marmoir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
gd: Muileann

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
gd: cruithneachd a bhleith

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
gd: Fail

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
gd: muc àrachadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gd: Cuaraidh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
gd: marmor a thochladh

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
gd: Chan urrainn dhan chlachair a tha ag obair aig a’ chuaraidh seo carraig a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
gd: Muileann sàbhaidh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
gd: Taigh-rabhadair

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
gd: Faing

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
gd: caora àrachadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
gd: Doca

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gd: Ceàrdach leaghadair

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
gd: Taigh clachair

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
gd: colbh marmoir a shnaidheadh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
gd: Taigh-tàirn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
gd: Ceàrdach acainnean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
gd: cliabh a dhèanamh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
gd: Fìon-lios

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
gd: crann-fìona a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
gd: dearcan-fìona a bhuain

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach-fìona a tha ag obair aig an fhìon-lios seo sìol.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
gd: Ceàrdach arm

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
gd: sleagh fiodha a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
gd: sleagh a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
gd: sleagh adhartach a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
gd: sleagh throm a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
gd: sleagh cogaidh a dhèanamh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gd: Taigh nam beart

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gd: Tobar

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair a tha ag obair aig an tobar seo uisge a lorg san tobar aige tuilleadh.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
gd: Fìon-lann

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
gd: fìon a dhèanamh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
gd: Tuathanas-uisge

en: No Ponds
gd: Gun pholl

en: Out of Fish Ponds
gd: Chan eil poll ann

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
gd: Chan urrainn dhan iasgair a tha ag obair aig an tuathanas-uisge seo poll-èisg a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh. Dèan cinnteach gu bheil sùil-chriadha faisg air agus gu bheil an tuathanas-uisge a’ faighinn nam batharan uile a dh’fheumas e no thoir às a chèile no mill e.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
gd: Ceàrdach armachd mhòr

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
gd: claidheamh-leathann a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
gd: claidheamh dà-fhaobharach a dèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
gd: clogaid òrach a dhèanamh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
gd: Ceàrdach armachd bheag

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
gd: claidheamh goirid a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
gd: claidheamh fhada a dhèanamh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gd: Taigh-fuine

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
gd: Taigh-feachd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
gd: saighdear a thrusadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
gd: Beachlann

en: No Flowers
gd: Dìth blàith

en: Out of Flowers
gd: Chan eil blàth ann

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
gd: Croit-dhearc

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
gd: preas a chur

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
gd: Ceàrdach gobhainn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
gd: tuagh leagail a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
gd: piocaid a dhèanamh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
gd: Taigh-grùide

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
gd: Àth bhreigichean

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
gd: breigichean a losgadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
gd: Taigh loisgeadair fiodha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
gd: cruach guail a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
gd: gual a chruinneachadh

en: Out of Clay Ponds
gd: Chan eil poll-criadha ann

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
gd: Chan urrainn dhan loisgeadair fiodha a tha ag obair aig an taigh loisgeadair fiodha seo poll-criadha a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh. Dèan cinnteach gu bheil sùil-chriadha faisg air agus gu bheil an  taigh loisgeadair fiodha a’ faighinn nam batharan uile a dh’fheumas e no thoir às a chèile no mill e.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gd: Sloc guail-fhiodha

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
gd: Sùil-chriadha

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
gd: criadh a dhèanamh

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
gd: Dìth talmhainn

en: No Level Ground
gd: Chan eil talamh rèidh ann

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
gd: Cha do lorg an digear-criadha a tha ag obair aig an t-sùil-chriadha seo talamh rèidh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an sùil-chriadha seo a thoirt às a chèile ’s tè ùr a thogail am baideigin eile.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gd: Mèinn guail

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
gd: Mèinn guail dhomhain

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne guail seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
gd: Taigh-cruinniche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
gd: dearcan a chruinneachadh

en: No Bushes
gd: Dìth pris

en: Out of Berries
gd: Chan eil dearcan ann

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
gd: Cha do lorg an cruinniche a tha ag obair aig an taigh-chruinniche seo preas dearcan taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut croit-dhearc eile a thogail faisg air no an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
gd: Talla-òil

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gd: Tuathanas

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
gd: eòrna a chur

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
gd: eòrna a bhuain

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach a tha ag obair aig an tuathanas seo sìol.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
gd: Taigh-aiseig

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
gd: Taigh-iasgair

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
gd: Cha do lorg an t-iasgair a tha ag obair aig an taigh-iasgair seo iasg sam bith taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
gd: Taigh planntair-choille

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
gd: Fùirneis

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gd: Mèinn òir

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
gd: Mèinn òir dhomhain

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne òir seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
gd: Taigh arain-mheala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
gd: aran-meala fhuineadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
gd: Taigh-sealgair

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
gd: Cha do lorg an sealgair a tha a’ fuireach san taigh-shealgair seo sitheann taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
gd: Mèinn iarainn

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
gd: Mèinn iarainn dhomhain

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne iarainn seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
gd: Taigh-grùide meala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
gd: togail mil-dhighe

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gd: Cuaraidh

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
gd: Chan urrainn dhan chlachair a tha ag obair aig a’ chuaraidh seo carraig a lorg taobh a-staigh an raoin-obrach tuilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
gd: Ionad ath-chuairteachaidh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
gd: bian ath-chuairteachadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
gd: iarann ath-chuairteachadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
gd: iarann ’s òr ath-chuairteachadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
gd: Tuathanas-feòir

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
gd: Chan eil tìr fosgailte ann ach an cuireadh an tuathanach-feòir a tha ag obair aig an tuathanas-feòir seo sìol.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
gd: Tuathanas rèin-fhèidh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
gd: rèin-fhiadh àrachadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
gd: bian a dhèanamh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
gd: Mèinn cloiche

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne cloiche seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Bu chòir dhut a leasachadh, a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
gd: Mèinn cloiche dhomhain

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
gd: Tha prìomh-chuisle na mèinne cloiche seo air a caitheamh. Bi an dùil gum faigh thu mòran nas lugha a-mach aiste a-nis. Cha ghabh a leasachadh tuilleadh, mar sin bu chòir dhut a thoirt às a chèile no a mhilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
gd: Taigh-rabhadair

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
gd: Bùth banalachd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
gd: còta-bèin fhuaigheal

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
gd: Doca

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
gd: Taigh-toitidh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
gd: Taigh tàillearachd

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
gd: còta-bèin reulagach fhuaigheal

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
gd: còta-bèin òrach fhuaigheal

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
gd: Taigh-tàirn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
gd: aon ghreimeag ullachadh

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
gd: greimeagan ullachadh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gd: Taigh nam beart

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
gd: clò fhighe

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gd: Tobar

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
gd: Chan urrainn dhan ghiùlanair a tha ag obair aig an tobar seo uisge a lorg san tobar aige tuilleadh.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
gd: Taigh buaineadair-fhiodha

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
gd: Cha do lorg an coilltear a tha ag obair aig an taigh buaineadair-fhiodha seo craobh taobh a-staigh an raoin-obrach. Bu chòir dhut an togalach a thoirt às a chèile no a mhilleadh no taigh planntair-choille a thogail.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
gd: Blàran-coille

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
gd: cadal

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
gd: teàrnadh bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
gd: teàrnadh bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
gd: teàrnadh bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
gd: slàinte bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
gd: slàinte bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
gd: slàinte bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
gd: dìon bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
gd: dìon bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
gd: Chan eil bana-ghaisgeach ri oideachadh ann!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
gd: Cha deach bana-ghaisgeach airson an leibheil de dh’oideachadh seo a lorg!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
gd: Tionail nam bana-ghaisgeach

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
gd: ionnsaigh bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
gd: ionnsaigh bana-ghaisgich àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
gd: Toll-dubh

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 3 gu leibheil 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
gd: Chan eil saighdear ri oideachadh ann!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
gd: Cha deach saighdear airson an leibheil de dh’oideachadh seo a lorg!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
gd: Cuartan

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
gd: dìon saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
gd: dìon saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
gd: Raon catha

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
gd: Chan eil saighdear ri oideachadh ann!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
gd: Cha deach saighdear airson an leibheil de dh’oideachadh seo a lorg!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
gd: Campa oideachaidh

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 3 gu leibheil 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 4 gu leibheil 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
gd: Raon spòrs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
gd: Chan eil saighdear ri oideachadh ann!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
gd: Cha deach saighdear airson an leibheil de dh’oideachadh seo a lorg!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
gd: Coileasam

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
gd: teàrnadh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
gd: Campa oideachaidh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 3 gu leibheil 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 3 gu leibheil 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
gd: Raon oideachaidh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 3 gu leibheil 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 4 gu leibheil 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 5 gu leibheil 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
gd: dìon saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
gd: Chan eil saighdear ri oideachadh ann!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
gd: Cha deach saighdear airson an leibheil de dh’oideachadh seo a lorg!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
gd: Campa oideachaidh

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 1 gu leibheil 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
gd: ionnsaigh saighdeir àrdachadh o leibheil 2 gu leibheil 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
gd: slàinte saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
gd: dìon saighdeir àrdachadh o leibheil 0 gu leibheil 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gd: Taigh-stòrais

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gd: Taigh-stòrais

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gd: Taigh-stòrais

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
gd: Long bhriste ’na h-àras

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gd: Taigh-stòrais

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gd: Taigh-stòrais

en: Efficiency
gd: Èifeachdas

en: Stockpile
gd: Stòras

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
gd: Luaithre

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
gd: Achadh eòrna (air a bhuain)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
gd: Achadh eòrna (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
gd: Achadh eòrna (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
gd: Achadh eòrna (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
gd: Achadh eòrna (beag bìodach)

en: Blueberry Bush (medium)
gd: Preas dhearcan-gorma (meadhanach)

en: Blueberry Bush (ripe)
gd: Preas dhearcan-gorma (abaich)

en: Blueberry Bush (small)
gd: Preas dhearcan-gorma (beag)

en: Blueberry Bush (tiny)
gd: Preas dhearcan-gorma (beag bìodach)

en: Black Currant (medium)
gd: Preas dhearcan-dubha (meadhanach)

en: Black Currant (ripe)
gd: Preas dhearcan-dubha (abaich)

en: Black Currant (small)
gd: Preas dhearcan-dubha (beag)

en: Black Currant (tiny)
gd: Preas dhearcan-dubha (beag bìodach)

en: Red Currant (medium)
gd: Preas dhearcan-dearga (meadhanach)

en: Red Currant (ripe)
gd: Preas dhearcan-dearga (abaich)

en: Red Currant (small)
gd: Preas dhearcan-dearga (beag)

en: Red Currant (tiny)
gd: Preas dhearcan-dearga (beag bìodach)

en: Desert Hackberry (medium)
gd: Preas dhearcan-fhàsaich (meadhanach)

en: Desert Hackberry (ripe)
gd: Preas dhearcan-fhàsaich (abaich)

en: Desert Hackberry (small)
gd: Preas dhearcan-fhàsaich (beag)

en: Desert Hackberry (tiny)
gd: Preas dhearcan-fhàsaich (beag bìodach)

en: Juniper (medium)
gd: Aiteann (meadhanach)

en: Juniper (ripe)
gd: Aiteann (abaich)

en: Juniper (small)
gd: Aiteann (beag)

en: Juniper (tiny)
gd: Aiteann (beag bìodach)

en: Raspberry Bush (medium)
gd: Preas-shuibheag (meadhanach)

en: Raspberry Bush (ripe)
gd: Preas-shuibheag (abaich)

en: Raspberry Bush (small)
gd: Preas-shuibheag (beag)

en: Raspberry Bush (tiny)
gd: Preas-shuibheag (beag bìodach)

en: Sea Buckthorn (medium)
gd: Preas ràmh-dhroighinn (meadhanach)

en: Sea Buckthorn (ripe)
gd: Preas ràmh-dhroighinn (abaich)

en: Sea Buckthorn (small)
gd: Preas ràmh-dhroighinn (beag)

en: Sea Buckthorn (tiny)
gd: Preas ràmh-dhroighinn (beag bìodach)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
gd: Craobh cìobair tùdaidh (meadhanach)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
gd: Craobh cìobair tùdaidh (abaich)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
gd: Craobh cìobair tùdaidh (beag)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
gd: Craobh cìobair tùdaidh (beag bìodach)

en: Strawberries (medium)
gd: Sùbhan-làir (meadhanach)

en: Strawberries (ripe)
gd: Sùbhan-làir (abaich)

en: Strawberries (small)
gd: Sùbhan-làir (beag)

en: Strawberries (tiny)
gd: Sùbhan-làir (beag bìodach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
gd: Achadh fhreumhagan (air a bhuain)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
gd: Achadh fhreumhagan (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
gd: Achadh fhreumhagan (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
gd: Achadh fhreumhagan (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
gd: Achadh fhreumhagan (beag bìodach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
gd: Achadh casabha (air a bhuain)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
gd: Achadh casabha (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
gd: Achadh casabha (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
gd: Achadh casabha (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
gd: Achadh casabha (beag bìodach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
gd: Achadh coirce (air a bhuain)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
gd: Achadh coirce (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
gd: Achadh coirce (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
gd: Achadh coirce (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
gd: Achadh coirce (beag bìodach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
gd: Togalach air a mhilleadh

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
gd: Crann-fìona (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
gd: Crann-fìona (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
gd: Crann-fìona (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
gd: Crann-fìona (beag bìodach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
gd: Cruach guail ’na theine

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
gd: Poll le gual

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
gd: Poll tioram

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
gd: Poll le iuchair-èisg

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
gd: Poll-èisg

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
gd: Achadh feòir (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
gd: Achadh feòir (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
gd: Achadh feòir (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
gd: Achadh feòir (beag bìodach)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
gd: Beagan òir

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
gd: Mòran òir

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
gd: Gun stòras

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
gd: Beagan gaireil

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
gd: Mòran gaireil

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
gd: Beagan guail

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
gd: Mòran guail

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
gd: Beagan iarainn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
gd: Mòran iarainn

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
gd: Beagan chriostalan

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
gd: Mòran chriostalan

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
gd: Uisge

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
gd: Beagan marmoir

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
gd: Mòran marmoir

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
gd: Làrach togail luinge

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
gd: Craobh-balsa inbheach

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
gd: Seann chraobh-balsa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
gd: Craobh-balsa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
gd: Craobhag-balsa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
gd: Fiùran balsa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
gd: Craobh-còco inbheach

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
gd: Seann chraobh-còco

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
gd: Craobhag-còco

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
gd: Fiùran còco

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
gd: Craobh mharbh

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
gd: Craobh chruaidh inbheach

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
gd: Seann chraobh chruaidh

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
gd: Craobh chruaidh

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
gd: Craobhag chruaidh

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
gd: Fiùran cruaidh

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
gd: Craobh-rubair inbheach

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
gd: Seann chraobh-rubair

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
gd: Craobh-rubair

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
gd: Craobhag-rubair

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
gd: Fiùran rubair

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
gd: Achadh cruithneachd (air a bhuain)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
gd: Achadh cruithneachd (meadhanach)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
gd: Achadh cruithneachd (abaich)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
gd: Achadh cruithneachd (beag)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
gd: Achadh cruithneachd (beag bìodach)

en: The Widelands Development Team
gd: An sgioba leasachaidh Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
gd: Triall

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
gd: Tòisich air a’ gheama le trì longan air a’ chuan agus stòras gann

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
gd: Baile daingnichte

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
gd: Tòisich an geama le ionad daingnichte an airm

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
gd: Prìomh-àras

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
gd: Tòisich an geama leis a’ phrìomh-àras agad a-mhàin

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
gd: Saoghal ùr

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
gd: Tòisich air a’ gheama le seachd longan làn stòrais air a’ chuan

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
gd: Clachan bochd

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
gd: Tòisich air a’ gheama le taigh-stòrais agus stòras èiginneach airson eaconamaidh a stèidheachadh. Rabhadh: Chan eil an IF comasach air seo.

en: Be careful
gd: Thoir an aire

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
gd: Chan eil ach na batharan agad airson gach acainn a dh’fheumas tu airson an eaconamaidh agad a stèidheachadh. Dèan cinnteach nach dèid acainn a shaothrachadh gun fheum oirre.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
gd: Tuineachadh fo èiginn

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
gd: Tòisich air a’ gheama le prìomh-àras agus stòras gann airson eaconamaidh a stèidheachadh. Rabhadh: Chan eil an IF comasach air seo.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
gd: Raon malairt

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
gd: Nuair a dh’fhàsas batharan cudromach a’ chluicheadair seo gann, thèid an lìontachadh an-asgaidh

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
gd: Clachan

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
gd: Tòisich an geama le clachan sìtheil

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
gd: Na h-Atlantaich

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
gd: Tha sinn eòlach air an treubh seo o shean. Seo mic is nigheannan Atlantais.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
gd: Chan eil ach aon chnap iarainn agad airson gach acainn a dh’fheumas tu airson an eaconamaidh agad a stèidheachadh. Dèan cinnteach nach dèid acainn a shaothrachadh gun fheum oirre.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
gd: Na Tùsanaich

en: The mighty tribes of the east-lands.
gd: Treubhan cumhachdach an taoibh an ear.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
gd: An Ìmpireachd

en: This is the culture of the Roman Empire.
gd: Seo cultar na h-Ìmpireachd Ròmanach.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
gd: Na Frìoslannaich

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
gd: Tha an sluagh seo a’ fuireach air cladach garbh a’ Chuain a Tuath.

en: Tribal Encyclopedia
gd: Leabhar-eòlais na treubha

en: General
gd: Coitcheann

en: Introduction
gd: Ro-ràdh

en: Controls
gd: Stiùireadh

en: Tips
gd: Gliocasan

en: Wares
gd: Batharan

en: Workers
gd: Luchd-obrach

en: Buildings
gd: Togalaichean

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
gd: Long

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
gd: Long

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
gd: Agait

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
gd: Alastairit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
gd: Òmar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
gd: Amaitist

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Anguilla
gd: Anguillia

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Antigua
gd: Aintìoga

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
gd: Clach-mhara

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
gd: Daingeann nan Atlantach

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
gd: Atlantais

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Bahama
gd: Bathama

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
gd: Beiril

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Caicos
gd: Caiceo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
gd: Casaiteirit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
gd: Sùil-chait

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
gd: Sitrin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
gd: Doiminicea

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
gd: Smàrag

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Grenada
gd: Greanàda

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
gd: Guadalup

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
gd: Rìgh Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
gd: Rìgh Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
gd: Naomh Crìstean

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
gd: Malachait

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
gd: Mairtinic

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Montserrat
gd: Montsarat

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
gd: Clach-ghealaich

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
gd: Èiteag dhìomhair

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nevis
gd: Nibheis

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
gd: Oibsidian

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
gd: Oinisg

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
gd: Neamhnaid

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
gd: Saifear

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
gd: Sfalairit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
gd: Damhan-allaidh

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
gd: Spineil

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
gd: Clach-ghrèine

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
gd: Sùil-thìgeir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
gd: Topas

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
gd: Tùrmailin

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
gd: Long

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
gd: Mathan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Boldreth
gd: Boldrad

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Chat’Karuth
gd: Cat’Charud

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Khantrukh
gd: Kantrach

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
gd: Lincs

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
gd: Madadh-ruadh

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Thron
gd: Tron

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
gd: Torc fiadhaich

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
gd: Taghan

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
gd: Long

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
gd: Am Muir Àigeanach

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
gd: Am Muir Gorm

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
gd: Am Muir Baltach

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bounty
gd: Saidhbhreas

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caesar
gd: Cèasar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
gd: Glòr na h-Ìmpireachd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
gd: Iulius Cèasar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
gd: Iupatar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
gd: Marmor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
gd: Màrs

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
gd: Neaptun

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
gd: Plùto

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
gd: Satarn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venus
gd: Bhèineas

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
gd: Long

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
gd: Armachd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
gd: Màilleach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
gd: Lùireach òraichte

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
gd: Clogaid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
gd: Armachd fiodha aotrom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
gd: Tuagh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
gd: Tuagh-chatha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
gd: Tuagh mhòr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
gd: Tuagh umha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
gd: Tuagh gheur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
gd: Tuagh-ghaisgich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
gd: Fiodh-balsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
gd: Eòrna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
gd: Cliabh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
gd: Leann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
gd: Leann làidir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
gd: Freumhag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
gd: Min-fhreumhaige

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
gd: Fiodh cruaidhichte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
gd: Brògan bana-ghaisgich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
gd: Brògan tapaidh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
gd: Brògan sgiobalta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gd: Aran

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gd: Aran

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
gd: Aran tur

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gd: Aran

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gd: Aran

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
gd: Crann-arain

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
gd: Breige

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
gd: Peilichean

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
gd: Casabha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
gd: Sgeilb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
gd: Seòclaid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
gd: Criadh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
gd: Clò

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
gd: Gual

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
gd: Còco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
gd: Coirce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
gd: Min-choirce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
gd: Daoimean

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
gd: Tuagh leagail

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
gd: Clobha teine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
gd: Iasg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
gd: Lìon-èisg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
gd: Slat-iasgaich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
gd: Flùr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
gd: Dearcan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
gd: Bian

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
gd: Còta-bèin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
gd: Còta-bèin òrach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
gd: Seann chòta-bèin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
gd: Còta-bèin reulagach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
gd: Òr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
gd: Mìrean òir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
gd: Clach-òir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
gd: Snàth òir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
gd: Gaireal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
gd: Fìon-dhearc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
gd: Aol-tàthaidh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
gd: Òrd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
gd: Clogaid

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
gd: Clogaid òrach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
gd: Aghaidh-choimheach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
gd: Clogaid cogaidh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
gd: Clogaid fiodha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
gd: Mil

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
gd: Aran-meala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
gd: Crann-greimiche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
gd: Bogha seilg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
gd: Sleagh seilg

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
gd: Iarann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
gd: Clach-iarainn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
gd: Fiodh cruaidh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
gd: Acainnean cidsin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
gd: Eidheann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
gd: Fiodh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
gd: Sgian-choille

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
gd: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
gd: Colbh marmoir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
gd: Mil-dheoch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
gd: Mias

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
gd: Feòil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
gd: Clobha bleoghainn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
gd: Snàthadan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
gd: Piocaid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
gd: Maide

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
gd: Còta fillte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
gd: Èiteag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
gd: Greimeag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
gd: Feur

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
gd: Ròpa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
gd: Rubair

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
gd: Sàbh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
gd: Fuigheall iarainn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
gd: Fuigheall meatailte measgaichte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
gd: Fàl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
gd: Sgiath adhartach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
gd: Sgiath stàilinn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
gd: Sluasaid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
gd: Iasg-rèiste

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
gd: Feòil-rèiste

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
gd: Lòn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
gd: Sleagh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
gd: Sàr-shleagh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
gd: Sleagh chruaidhichte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
gd: Sleagh throm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
gd: Sleagh le ceann-cloiche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
gd: Sleagh cogaidh

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
gd: Sleagh fiodha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
gd: Snàth-sìoda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
gd: Sìoda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
gd: Bobhla cloiche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
gd: Claidheamh-leathann

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
gd: Claidheamh dà-fhaobharach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
gd: Claidheamh-mòr

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
gd: Claidheamh-beag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
gd: Lèine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
gd: Lèine òrach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
gd: Muirgheadh dhùbailte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
gd: Muirgheadh dhùbailte throm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
gd: Muirgheadh aotrom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
gd: Muirgheadh fhada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
gd: Muirgheadh stàilinn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
gd: Earrasaid

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
gd: Lèine fhillte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
gd: Còta bana-ghaisgich

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
gd: Uisge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
gd: Cruithneachd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
gd: Fìon

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
gd: Clòimh

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gd: Tè-thogail

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gd: Giùlanair

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
gd: Tuathanach-casabha

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
gd: Loisgeadair fiodha

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
gd: Tuathanach còco

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
gd: Còcaire

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
gd: Tè-dhreasaichean

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
gd: Bàta-aiseig

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gd: Clach-eòlaiche

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
gd: Ruamhaire òir

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
gd: Leaghadair òir

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
gd: Sealgair ’s cruinniche

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
gd: Maighistir-coille

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
gd: Glèidheadair-coille

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
gd: Tè nan eidheann

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gd: Rabhadair

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
gd: Saor-luinge

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gd: Bana-ghaisgeach

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
gd: Snaidheadair

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
gd: Tochailtear

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
gd: Taipir

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
gd: Rainsear thaipirean

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gd: Maighstir

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
gd: Glèidheadair bheathaichean

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
gd: Buaineadair-fiodha

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
gd: Sàr-bhuaineadair-fiodha

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
gd: Ceàrd-armachd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gd: Fuineadair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
gd: Tuathanach fhreumhagan

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gd: Fear-togail

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gd: Giùlanair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
gd: Loisgeadair fiodha

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gd: Tuathanach

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
gd: Bàta-aiseig

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
gd: Gille-iasg

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gd: Iasgair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
gd: Planntair-coille

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gd: Clach-eòlaiche

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
gd: Each

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
gd: Gille-each

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gd: Sealgair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
gd: Muillear

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gd: Mèinnear

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
gd: Glas-laoch

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
gd: Saor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gd: Rabhadair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
gd: Saor-luinge

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gd: Leaghadair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
gd: Toitear

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gd: Saighdear

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
gd: Rainsear dhamhan

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
gd: Tochailtear

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
gd: Ceàrd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gd: Maighstir

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
gd: Airm-cheàrd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gd: Breabadair

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
gd: Buaineadair-fiodha

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gd: Fuineadair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
gd: Gobha

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
gd: Sàr-ghobha

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
gd: Leannair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
gd: Sàr-leannair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gd: Fear-togail

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gd: Giùlanair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
gd: Buachaille

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
gd: Loisgeadair fiodha

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gd: Tuathanach

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
gd: Bàta-aiseig

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gd: Iasgair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
gd: Geamair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
gd: Gàirnealair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gd: Clach-eòlaiche

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
gd: Gobha chlogaidean

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gd: Sealgair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
gd: Tàrnadair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
gd: Loisgeadair aoil

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
gd: Coilltear

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gd: Mèinnear

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
gd: Àrd-mhèinnear

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
gd: Sàr-mhèinnear

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
gd: Damh

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
gd: Maor-coille

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
gd: Glas-laoch

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gd: Rabhadair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
gd: Saor-luinge

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gd: Leaghadair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gd: Saighdear

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
gd: Clachair

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gd: Maighstir

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gd: Breabadair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
gd: Ceàrd-armachd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gd: Fuineadair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
gd: Leannair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gd: Fear-togail

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
gd: Saor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gd: Giùlanair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
gd: Loisgeadair fiodha

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
gd: Asal

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
gd: Gille-stàbaill

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gd: Tuathanach

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
gd: Bàta-aiseig

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gd: Iasgair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
gd: Planntair-coille

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gd: Clach-eòlaiche

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gd: Sealgair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
gd: Tàrnadair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
gd: Coilltear

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
gd: Muillear

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gd: Mèinnear

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
gd: Sàr-mhèinnear

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
gd: Mucair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
gd: Glas-laoch

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gd: Rabhadair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
gd: Cìobair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
gd: Saor-luinge

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gd: Leaghadair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gd: Saighdear

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
gd: Clachair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
gd: Ceàrd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gd: Maighstir

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
gd: Tuathanach-fìona

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
gd: Grùdair

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
gd: Airm-cheàrd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gd: Breabadair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gd: Fuineadair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
gd: Sàr-fhuineadair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
gd: Beachlannair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
gd: Fear nan dearcan

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
gd: Gobha

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
gd: Sàr-ghobha

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
gd: Leannair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
gd: Sàr-leannair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
gd: Fear nam breigichean

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gd: Fear-togail

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gd: Giùlanair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
gd: Loisgeadair fiodha

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
gd: Digear-criadha

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gd: Tuathanach

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
gd: Bàta-aiseig

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gd: Iasgair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
gd: Planntair-coille

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
gd: Cruinniche

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gd: Clach-eòlaiche

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gd: Sealgair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
gd: Bana-ghrùdair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gd: Mèinnear

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
gd: Sàr-mhèinnear

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
gd: Tuathanach-feòir

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
gd: Rèin-fhiadh

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
gd: Gille rèin-fhèidh

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gd: Rabhadair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
gd: Banalaiche

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
gd: Sàr-bhanalaiche

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
gd: Saor-luinge

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gd: Leaghadair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
gd: Toitear

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gd: Saighdear

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
gd: Clachair

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gd: Maighstir

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
gd: Buaineadair-fiodha
