Widelands - en to gl translation catalogue (267 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
gl: Castelo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
gl: Sala do vixilante

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
gl: Casa do vixilante

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gl: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
gl: Torre alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
gl: Torre baixa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
gl: Gran cuartel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
gl: Cidadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gl: Fortaleza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
gl: Posto de garda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gl: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
gl: Gran cuartel

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
gl: Castelo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
gl: Fortaleza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
gl: Posto de avanzada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
gl: Posto de garda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
gl: Torre

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
gl: Construcción

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
gl: Ferrería de armaduras

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gl: Panadería

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
gl: Horta de raíces negras

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
gl: plantar raíz negra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
gl: recoller raíz negra

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gl: Casa do queimador de carbón

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gl: Mina de carbón

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
gl: Mina de cristal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gl: Granxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
gl: recoller millo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
gl: Casa do criador de peixes

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
gl: Casa do pescador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
gl: Casa do forestal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gl: Mina de ouro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
gl: Carbaliza

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
gl: Casa do cazador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
gl: Muíño

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gl: Canteira

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
gl: Serraría

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
gl: Casa do explorador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gl: Fundición

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
gl: Afumaría

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
gl: Granxa de arañas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
gl: Ferrería

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
gl: Ferrería de armas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gl: Tear

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gl: Pozo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
gl: Casa do leñador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gl: Panadería

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
gl: Gran pousada

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
gl: Cervexaría grande

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
gl: Granxa do gando

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gl: Casa do queimador de carbón

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gl: Mina de carbón

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
gl: Mina de carbón fonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
gl: Mina de carbón máis fonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gl: Granxa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
gl: sementar trigo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
gl: recoller trigo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
gl: Peixaría

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
gl: Cabana do zoólogo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gl: Mina de ouro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
gl: Mina de ouro fonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
gl: Mina de ouro máis fonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
gl: Mina de granito

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
gl: Ferraría

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
gl: Choza do cazador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
gl: Pousada

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
gl: Forno de pedra calcaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
gl: Cabana de leñador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
gl: Forxa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
gl: Cervexaría pequena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gl: Canteira

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
gl: Choza do forestal

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
gl: Xunco (listo)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
gl: Choza do explorador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gl: Fundición

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
gl: Taberna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
gl: Gran armeria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gl: Tear

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gl: Pozo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
gl: Reforzador de madeira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
gl: Ferrería de armaduras

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
gl: Panadería

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
gl: Cervexaría grande

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
gl: Casa do queimador de carbón

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
gl: Mina de carbón

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
gl: Mina de carbón fonda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
gl: Granxa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
gl: Casa do pescador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
gl: Casa do forestal

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
gl: Mina de ouro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
gl: Mina de ouro fonda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
gl: Casa do cazador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
gl: Pousada

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
gl: Muíño

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
gl: Canteira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
gl: Serraría

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
gl: Casa do explorador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
gl: Fundición

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
gl: Taberna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
gl: Ferrería

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
gl: Ferrería de armas

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
gl: Tear

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
gl: Pozo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
gl: Calabozo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
gl: Labirinto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
gl: Arena de batalla

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
gl: Campo de adestramento

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
gl: Campo de adestramento

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gl: Cuartel xeral

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gl: Almacén

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gl: Cuartel xeral

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gl: Almacén

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
gl: Cuartel xeral

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
gl: Almacén

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
gl: Cinzas

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
gl: Campo de raíces negras (recollido)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
gl: Campo de raíces negras (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
gl: Campo de raíces negras (anano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
gl: Campo de raíces negras (pequeno)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
gl: Campo de raíces negras (anano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
gl: Campo de millo (recollido)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
gl: Campo de millo (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
gl: Campo de millo (anano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
gl: Campo de millo (pequeno)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
gl: Campo de millo (anano)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
gl: Edificio destruído

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
gl: Construcción

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
gl: Helmo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
gl: Machado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
gl: Machado de batalla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
gl: Machado grande

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
gl: Macha de de bronce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
gl: Machada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
gl: Machado de guerreiro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
gl: Cervexa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
gl: Cervexa forte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
gl: Raíz negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
gl: Fariña de raíz negra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
gl: Viga

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gl: Pita

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
gl: Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
gl: Pita

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
gl: Cubos

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
gl: Tea

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
gl: Carbón

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
gl: Millo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
gl: Diamante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
gl: Tenaces para o lume

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
gl: Peixe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
gl: Rede de pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
gl: Cana de pescar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
gl: Ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
gl: Mineral de ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
gl: Cemento

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
gl: Martelo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
gl: Máscara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
gl: Casco de guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
gl: Gancho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
gl: Arco de caza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
gl: Lanza de caza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
gl: Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
gl: Mineral de ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
gl: Utensilios de cociña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
gl: Comida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
gl: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
gl: Pinzas de muxir

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
gl: Pico

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
gl: Táboas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
gl: Cuarzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
gl: Ración

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
gl: Serra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
gl: Gadaña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
gl: Escudo avanzado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
gl: Escudo de aceiro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
gl: Pá

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
gl: Pescado afumado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
gl: Carne afumada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
gl: Merenda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
gl: Tea de araña

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
gl: Tabardo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
gl: Tabardo dourado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
gl: Tridente dobre

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
gl: Tridente dobre pesado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
gl: Tridente lixeiro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
gl: Tridente longo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
gl: Tridente de aceiro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
gl: Auga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
gl: Trigo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
gl: Ferrería

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gl: Panadeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
gl: Agricultor de raíz negra

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gl: Construtor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gl: Transportista

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gl: Granxeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
gl: Criador de peixes

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gl: Pescador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
gl: Forestal

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gl: Xeólogo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
gl: Cabalo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
gl: Criador de cabalos

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gl: Cazador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
gl: Muiñeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gl: Mineiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
gl: Serrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gl: Explorador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gl: Fundidor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
gl: Afumador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gl: Soldado

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
gl: Criador de arañas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
gl: Canteiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
gl: Ferreiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gl: Adestrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
gl: Ferreiro de armas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gl: Tecedor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
gl: Leñador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gl: Panadeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
gl: Ferreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
gl: Mestre ferreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
gl: Cervexero

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
gl: Mestre cervexeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gl: Construtor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gl: Transportista

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
gl: Criador de gando

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gl: Granxeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gl: Pescador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
gl: Zoólogo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
gl: Reforzador de madeira

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gl: Xeólogo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
gl: Planchista

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gl: Cazador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
gl: Pousadeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
gl: Queimador de cal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
gl: Leñador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gl: Mineiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
gl: Xefe de mina

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
gl: Mestre mineiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
gl: Boi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
gl: Forestal

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gl: Explorador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gl: Fundidor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gl: Soldado

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
gl: Canteiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gl: Adestrador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gl: Tecedor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
gl: Ferrería

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
gl: Panadeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
gl: Cervexero

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
gl: Construtor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
gl: Transportista

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
gl: Granxeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
gl: Pescador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
gl: Forestal

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
gl: Xeólogo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
gl: Cazador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
gl: Pousadeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
gl: Leñador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
gl: Muiñeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
gl: Mineiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
gl: Mestre mineiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
gl: Explorador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
gl: Fundidor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
gl: Soldado

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
gl: Canteiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
gl: Ferreiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
gl: Adestrador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
gl: Ferreiro de armas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
gl: Tecedor
