Widelands - en to hu translation catalogue (1223 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
hu: Erődítmény

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
hu: A katonáid elfoglalták az erődítményedet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
hu: Az erődítményed felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
hu: Az erődítményedet megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az erődítménynél.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az erődítménynél.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hu: Erőd

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
hu: A katonáid elfoglalták az erődödet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
hu: Az erődöd felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
hu: Az erődödet megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az erődnél.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az erődnél.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
hu: Kilátótorony

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
hu: A katonáid elfoglalták a kilátótornyodat.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
hu: A kilátótornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
hu: A kilátótornyodat megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a kilátótoronynál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a kilátótoronynál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
hu: Járőrház

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
hu: A katonáid elfoglalták a járőrházadat.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
hu: A járőrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
hu: A járőrházadat megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a járőrháznál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a járőrháznál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hu: Torony

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
hu: A katonáid elfoglalták a tornyodat.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
hu: A tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
hu: A tornyodat megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a toronynál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a toronynál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
hu: Lomb őrház

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
hu: A katonáid elfoglalták a lomb őrházat.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
hu: A lomb őrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
hu: A lomb őrházadat megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a lomb őrháznál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a lomb őrháznál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
hu: Harcosok Háza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
hu: A katonáid elfoglalták a harcosok házát.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
hu: A harcosok háza felfedezett egy támadót.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
hu: A harcosok házát megtámadták.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a harcosok házánál.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a harcosok házánál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
hu: Vár

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
hu: A katonáid elfoglalták a váradat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
hu: A várad felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
hu: A váradat megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a várnál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a várnál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
hu: Őrterem

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
hu: A katonáid elfoglalták az őrtermedet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
hu: Az őrtermed felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
hu: Az őrtermedet megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrteremnél.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrteremnél.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
hu: Őrház

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
hu: A katonáid elfoglalták az őrházadat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
hu: Az őrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
hu: Az őrházadat megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrháznál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrháznál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hu: Torony

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
hu: A katonáid elfoglalták a tornyodat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
hu: A tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
hu: A tornyodat megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a toronynál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a toronynál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
hu: Magas torony

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
hu: A katonáid elfoglalták a magas tornyodat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
hu: A magas tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
hu: A magas tornyodat megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a magas toronynál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a magas toronynál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
hu: Kis torony

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
hu: A katonáid elfoglalták a kis tornyodat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
hu: A kis tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
hu: A kis tornyodat megtámadták.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a kis toronynál.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a kis toronynál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
hu: Határőrház

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
hu: A katonáid elfoglalták a határőrházadat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
hu: A határőrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
hu: A határőrházadat megtámadták.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a határőrháznál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a hátárőrháznál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
hu: Fellegvár

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
hu: A katonáid elfoglalták a fellegváradat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
hu: A fellegvárad felfedezett egy támadót.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
hu: A fellegváradat megtámadták.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a fellegvárnál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a fellegvárnál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hu: Erőd

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
hu: A katonáid elfoglalták az erődödet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
hu: Az erődöd felfedezett egy támadót.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
hu: Az erődödet megtámadták.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az erődnél.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az erődnél.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
hu: Őrház

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
hu: A katonáid elfoglalták az őrházadat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
hu: Az őrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
hu: Az őrházadat megtámadták.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrháznál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrháznál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hu: Torony

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
hu: A katonáid elfoglalták a tornyodat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
hu: A tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
hu: A tornyodat megtámadták.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a toronynál.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a toronynál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
hu: Határőrház

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
hu: A katonáid elfoglalták a határőrházadat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
hu: A határőrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
hu: A határőrházadat megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a határőrháznál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a hátárőrháznál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
hu: Őrbódé

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
hu: A katonáid elfoglalták az őrbódédat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
hu: Az őrbódéd felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
hu: Az őrbódédat megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrbódénál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrbódénál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
hu: Vár

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
hu: A katonáid elfoglalták a váradat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
hu: A várad felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
hu: A váradat megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a várnál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a várnál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hu: Erőd

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
hu: A katonáid elfoglalták az erődödet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
hu: Az erődöd felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
hu: Az erődödet megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az erődnél.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az erődnél.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
hu: Előőrs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
hu: A katonáid elfoglalták a előőrsödet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
hu: A előőrsöd felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
hu: A előőrsödet megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az előőrsnél.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az előőrsnél.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
hu: Őrház

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
hu: A katonáid elfoglalták az őrházadat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
hu: Az őrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
hu: Az őrházadat megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrháznál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrháznál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hu: Torony

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
hu: A katonáid elfoglalták a tornyodat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
hu: A tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
hu: A tornyodat megtámadták.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a toronynál.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a toronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
hu: Erőd

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
hu: A katonáid elfoglalták az erődödet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
hu: Az erődöd felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
hu: Az erődödet megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az erődnél.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az erődnél.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
hu: Előőrs

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
hu: A katonáid elfoglalták a előőrsödet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
hu: A előőrsöd felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
hu: A előőrsödet megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az előőrsnél.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az előőrsnél.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
hu: Őrház

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
hu: A katonáid elfoglalták az őrházadat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
hu: Az őrházad felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
hu: Az őrházadat megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat az őrháznál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget az őrháznál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
hu: Torony

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
hu: A katonáid elfoglalták a tornyodat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
hu: A tornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
hu: A tornyodat megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a toronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a toronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
hu: Fatorony

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
hu: A katonáid elfoglalták a fatornyodat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
hu: A fatornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
hu: A fatornyodat megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a fatoronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a fatoronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
hu: Magas fatorony

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
hu: A katonáid elfoglalták a magas fatornyodat.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
hu: A magas fatornyod felfedezett egy támadót.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
hu: A magas fatornyodat megtámadták.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
hu: Az ellenség legyőzte a katonáidat a magas fatoronynál.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
hu: A katonáid legyőzték az ellenséget a magas fatoronynál.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
hu: Építési terület

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
hu: Épület lebontása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
hu: Manióka ültetvény

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
hu: A munka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
hu: Manióka ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
hu: Manióka betakarítása

en: No Fields
hu: Nincs mező

en: Out of Fields
hu: A mezők kifogytak

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
hu: A manióka ültetvényen dolgozó földművesnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
hu: Maniókafőzde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
hu: Kenyér sütése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hu: Faszénégető kemence

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
hu: Faszén égetése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
hu: Csokoládé főzde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
hu: Csokoládé főzése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
hu: Kakaó ültetvény

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
hu: Kakaó ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
hu: Kakaó betakarítása

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
hu: A kakaóültetvényen dolgozó kakaótermesztőnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
hu: Ruhakészítő műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
hu: Tunika varrása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
hu: Könnyű fapáncél készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
hu: Fa sisak készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
hu: Harci köpeny varrása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
hu: Erős csizma készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
hu: Gyors csizma készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
hu: Hősi csizma készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
hu: Gumimellény készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
hu: Gumipáncél készítése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
hu: Tartósító

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
hu: Harapnivaló készítése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
hu: Kemence

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
hu: Arany olvasztása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
hu: Kertészet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
hu: Talajminőség javítása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
hu: Aranyásó kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
hu: Arany bányászata

en: No Gold
hu: Nincs arany

en: Main Gold Vein Exhausted
hu: Fő arany telér kimerült

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: Az aranyásó fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
hu: Vadász-gyűjtögető kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
hu: Gyűjtögetés

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
hu: Hús gyűjtése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
hu: Hal gyűjtése

en: No Game, No Fish
hu: Se vad, se hal

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
hu: A vadak és a halak elfogytak

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
hu: Az itt dolgozó vadász-gyűjtögető nem talál se vadat, se halat a munkaterületén.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
hu: Beavató Oltár

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
hu: Katona toborzása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
hu: Dzsungelfenntartó kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
hu: Fa ültetése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
hu: Liánvágó kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
hu: Lián vágása

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
hu: Nincs fa

en: No Tree to Cut Lianas
hu: Nincs fa lián vágásához

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
hu: Az itt dolgozó liánvágó nem talál fát a munkaterületén. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy dzsungelfenntartó kunyhó építését.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
hu: Ritkafa vágó kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
hu: Balzafa betakarítása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
hu: Gumi betakarítása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
hu: Vasfa betakarítása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
hu: Ritkafa ültetvény

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
hu: Balzafa ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
hu: Gumifa ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
hu: Vasfa ültetése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
hu: Kötélfonó bódé

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
hu: Kötél fonása

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
hu: Felderítő kunyhója

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
hu: Felderítés

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
hu: Hajó építése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
hu: Kőfaragó műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
hu: Lapát készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
hu: Favágóbalta készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
hu: Csákány készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
hu: Macsete készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
hu: Konyhai eszközök készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
hu: Kalapács készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
hu: Véső készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
hu: Tű készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
hu: Kőtál készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
hu: Fa lándzsa készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
hu: Kőhegyű lándzsa készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
hu: Keményített lándzsa készítése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
hu: Kőfejtő kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
hu: Gránit kifejtése

en: No Rocks
hu: Nincs kő

en: Out of Rocks
hu: A kő elfogyott

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
hu: A kunyhónál dolgozó kőfejtő nem talál követ a munkaterületén.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
hu: Kőbánya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
hu: Gránit bányászata

en: No Granite
hu: Nincs gránit

en: Main Granite Vein Exhausted
hu: Fő gránit telér kimerült

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: A kőbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
hu: Tapírtelep

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
hu: Tapír tenyésztése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
hu: Vízgyűjtő kunyhó

en: No Water
hu: Nincs víz

en: Out of Water
hu: Kifogyott a víz

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
hu: A vízgyűjtőnél dolgozó hordár nem talál vizet a közelben.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
hu: Vadonőrző kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
hu: Halak tenyésztése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
hu: Vad kitelepítése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
hu: Favágó kunyhó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
hu: Fa kivágása

en: Out of Trees
hu: Kifogyott a fa

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
hu: Az itt dolgozó favágó nem talál fákat a munkaterületén. Fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy dzsungelfenntartó kunyhó építését.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
hu: Páncélkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
hu: Acélpajzs kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
hu: Fejlesztett pajzs kovácsolása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hu: Pékség

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
hu: Kenyér sütése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
hu: Laktanya

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
hu: Katona toborzása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
hu: Feketegyökér ültetvény

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
hu: Feketegyökér ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
hu: Feketegyökér betakarítása

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: Az ültetvényen dolgozó feketegyökér termesztőnek nincs üres termőtalaja a magok elültetéséhez.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hu: Faszénégető kemence

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
hu: Szén termelése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hu: Szénbánya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
hu: Szén bányászata

en: No Coal
hu: Nincs szén

en: Main Coal Vein Exhausted
hu: Fő szén telér kimerült

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
hu: Kristálybánya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
hu: Kvarc bányászata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
hu: Gyémánt bányászata

en: No Crystals
hu: Nincs kristály

en: Main Crystal Vein Exhausted
hu: Fő kristály telér kimerült

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: A kristálybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hu: Földbirtok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
hu: Kukorica vetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
hu: Kukorica betakarítása

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A földbirtokon dolgozó földművesnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
hu: Haltenyésztőház

en: No Fish
hu: Nincs hal

en: Out of Fish
hu: A halak elfogytak

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
hu: Az itt dolgozó haltenyésztő nem talál halat a munkaterületén. Ne felejtsd el, hogy csak akkor tudja szaporítani a halakat, ha volt már valamikor hal a közelben.

en: The fishing grounds are full
hu: A halászhelyek tele vannak

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
hu: Halászház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
hu: Hal fogása

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
hu: Az itt dolgozó halász nem talál halat a munkaterületén. Ne felejtsd el, hogy növelheted a halak számát, ha építesz egy haltenyésztőházat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
hu: Erdészház

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
hu: Aranyszálfonó malom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
hu: Aranyszál fonása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hu: Aranybánya

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
hu: Ménesgazdaság

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
hu: Ló tenyésztése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
hu: Vadászház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
hu: Vadászat

en: No Game
hu: Nincsenek vadak

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
hu: A vadak elfogytak

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
hu: A vadász, aki ennél a vadászháznál dolgozik, nem talál vadat a munkaterületén.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
hu: Vasércbánya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
hu: Vas bányászása

en: No Iron
hu: Nincs vas

en: Main Iron Vein Exhausted
hu: Fő vasérc telér kimerült

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
hu: Malom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
hu: Kukorica őrlése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
hu: Feketegyökér őrlése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hu: Kőfejtő

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
hu: Gránit kifejtése

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
hu: A kőfejtőnél dolgozó kőfaragó nem talál követ a munkaterületén.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
hu: Fűrészmalom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
hu: Farönkök fűrészelése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
hu: Felderítőház

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
hu: Kohó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
hu: Vas olvasztása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
hu: Füstölő

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
hu: Hús füstölése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
hu: Hal füstölése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
hu: Póktenyészet

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
hu: Szerszámkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
hu: Péklapát készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
hu: Egy pár vödör készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
hu: Parázsfogó készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
hu: Halászháló készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
hu: Kampós rúd készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
hu: Vadászíj készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
hu: Fejőfogó készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
hu: Fűrész készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
hu: Kasza készítése

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
hu: Fegyverkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
hu: Könnyű szigony kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
hu: Hosszú szigony kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
hu: Acélszigony kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
hu: Kétvégű szigony kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
hu: Nehéz kétvégű szigony kovácsolása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
hu: Szövőmalom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
hu: Pókszövet szövése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
hu: Köntös szabása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
hu: Aranyköntös szabása

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hu: Kút

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
hu: A kútnál dolgozó hordár nem talál vizet a kútjában.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
hu: Favágóház

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
hu: Az itt dolgozó favágó nem talál fákat a munkaterületén. Fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy erdészház építését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
hu: Fejszekészítő műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
hu: Fejsze kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
hu: Éles fejsze kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
hu: Nagy fejsze kovácsolása

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hu: Pékség

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
hu: Pita kenyér sütése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
hu: Laktanya

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
hu: Katona toborzása

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
hu: Nagy fogadó

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
hu: Uzsonna készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
hu: Ebéd készítése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
hu: Sörfőzde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
hu: Erős sör főzése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
hu: Marhatelep

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
hu: Marhák nevelése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hu: Faszénégető kemence

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hu: Szénbánya

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
hu: Mély szénbánya

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
hu: Mélyebb szénbánya

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hu: Földbirtok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
hu: Búza vetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
hu: Búza aratása

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A földbirtokon dolgozó földművesnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
hu: Halászkunyhó

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
hu: A halász, aki ennél a halászkunyhónál dolgozik, nem talál halat a munkaterületén.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
hu: Vadőrkunyhó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hu: Aranybánya

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
hu: Mély aranybánya

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
hu: Mélyebb aranybánya

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
hu: Gránitbánya

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A gránitbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
hu: Sisakkészítő műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
hu: Sisak kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
hu: Maszk kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
hu: Harci sisak kovácsolása

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
hu: Vadászkunyhó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
hu: Az itt dolgozó vadász nem talál vadat a munkaterületén. Ne felejtsd el, hogy építhetsz vadőrházat a vadak szaporításához.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
hu: Fogadó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
hu: Vasércbánya

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
hu: Mély vasércbánya

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
hu: Mélyebb vasércbánya

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
hu: Mészégető kemence

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
hu: Habarcs keverése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
hu: Favágókunyhó

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
hu: Az itt dolgozó favágó nem talál fát a munkaterületén. Fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy erdőőrkunyhó építését.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
hu: Szerszámkészítő műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
hu: Horgászbot készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
hu: Vadászlándzsa készítése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
hu: Kis sörfőzde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
hu: Sör főzése

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hu: Kőfejtő

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
hu: A kőfejtőnél dolgozó kőfaragó nem talál követ a munkaterületén.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
hu: Erdőőrkunyhó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
hu: Nádudvar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
hu: Nád ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
hu: Nád betakarítása

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A nádudvarnál dolgozó kertésznek nincs termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
hu: Felderítő kunyhója

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
hu: Kohó

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
hu: Kocsma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
hu: Fegyvermalom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
hu: Bronz fejsze kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
hu: Harci fejsze kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
hu: Csatabárd kovácsolása

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
hu: Szövőmalom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
hu: Szövés

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hu: Kút

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
hu: A kútnál dolgozó hordár nem talál vizet a kútjában.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
hu: Faedző műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
hu: Fa megedzése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
hu: Páncélkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
hu: Páncél kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
hu: Lánc páncél kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
hu: Aranyozott páncél kovácsolása

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hu: Pékség

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
hu: Kenyér sütése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
hu: Laktanya

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
hu: Katona toborzása

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
hu: Sörfőzde

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hu: Faszénégető kemence

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hu: Szénbánya

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
hu: Mély szénbánya

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
hu: Szamártelep

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
hu: Szamarak nevelése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hu: Földbirtok

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A földbirtokon dolgozó földművesnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
hu: Halászház

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
hu: A halász, aki ennél a halászháznál dolgozik, nem talál halat a munkaterületén.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
hu: Erdészház

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hu: Aranybánya

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
hu: Mély aranybánya

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
hu: Vadászház

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
hu: A vadász, aki ennél a vadászháznál dolgozik, nem talál vadat a munkaterületén.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
hu: Fogadó

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
hu: Vasércbánya

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
hu: Mély vasércbánya

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
hu: Favágóház

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
hu: Az itt dolgozó favágó nem talál fát a munkaterületén. Fontold meg a favágóház lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy erdészház építését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
hu: Márványbánya

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
hu: Márvány kifejtése

en: No Marble
hu: Nincs márvány

en: Main Marble Vein Exhausted
hu: Fő márvány telér kimerült

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A márványbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
hu: Mély márványbánya

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A márványbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
hu: Malom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
hu: Búza őrlése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
hu: Sertéstelep

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
hu: Sertések nevelése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hu: Kőfejtő

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
hu: Márvány kifejtése

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
hu: A kőfejtőnél dolgozó kőfaragó nem talál követ a munkaterületén.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
hu: Fűrészmalom

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
hu: Felderítőház

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
hu: Juhtelep

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
hu: Juhok tenyésztése

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
hu: Kohó

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
hu: Kőfaragóház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
hu: Márványoszlop faragása

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
hu: Kocsma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
hu: Szerszámkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
hu: Kosár fonása

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
hu: Szőlőskert

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
hu: Szőlőtőkék ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
hu: Szőlő szüretelése

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
hu: A szőlőskertnél dolgozó szőlősgazdának nincs termőtalaja a szőlőtőkék elültetéséhez.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
hu: Fegyverkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
hu: Fa lándzsa kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
hu: Lándzsa kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
hu: Fejlesztett lándzsa kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
hu: Nehéz lándzsa kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
hu: Harci lándzsa kovácsolása

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
hu: Szövőmalom

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hu: Kút

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
hu: A kútnál dolgozó hordár nem talál vizet a kútjában.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
hu: Borászat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
hu: Bor készítése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
hu: Halgazdaság

en: No Ponds
hu: Nincsenek gödrök

en: Out of Fish Ponds
hu: Nincsenek halastavak

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
hu: A halgazdaságban dolgozó halásznak nincsenek halastavai a munkaterületén. Gondoskodj róla, hogy legyen működő agyagverem a közelben, a halgazdaság pedig legyen ellátva minden szükséges áruval, vagy fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
hu: Nagy páncélkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
hu: Pallos kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
hu: Kétélű kard kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
hu: Aranysisak kovácsolása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
hu: Kis páncélkovács műhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
hu: Rövid kard kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
hu: Hosszú kard kovácsolása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
hu: Pékség

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
hu: Laktanya

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
hu: Katona toborzása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
hu: Méhészház

en: No Flowers
hu: Nincsenek virágok

en: Out of Flowers
hu: Elfogytak a virágok

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
hu: A méhészháznál dolgozó méhész nem talál virágzó mezőket vagy bokrokat a munkaterületén. Fontold meg egy földbirtok vagy gyümölcsös építését, esetleg az épület lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
hu: Gyümölcsös

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
hu: Bokor ültetése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
hu: Kovácsműhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
hu: Favágóbalta kovácsolása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
hu: Csákány kovácsolása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
hu: Sörfőzde

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
hu: Téglaégető

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
hu: Tégla égetése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
hu: Faszénégető ház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
hu: Faszénrakás készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
hu: Faszén begyűjtése

en: Out of Clay Ponds
hu: Nincsenek agyaggödrök

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
hu: Az itt dolgozó faszénégető nem talál gödröt a munkaterületén. Gondoskodj róla, hogy legyen működő agyagverem a közelben, és a faszénégető ház el legyen látva minden szükséges áruval, vagy fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
hu: Faszénégető kemence

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
hu: Agyagverem

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
hu: Agyag készítése

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
hu: Nincs szabad földterület

en: No Level Ground
hu: Nincs sík terep

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
hu: Az agyagveremnél dolgozó vályogvető nem talál sík terepet a munkaterületén. Fontold meg az agyagverem lebontását és máshol való felépítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
hu: Szénbánya

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
hu: Mély szénbánya

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A szénbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
hu: Gyümölcsszedő ház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
hu: Gyümölcs szüretelése

en: No Bushes
hu: Nincsenek bokrok

en: Out of Berries
hu: Nincsenek gyümölcsök

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
hu: Az itt dolgozó gyümölcsszedő nem talál bokrokat a munkaterületén. Fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy gyümölcsös építését.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
hu: Gátépítő ház

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
hu: Gát építése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
hu: Hullámtörő építése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
hu: Ivó

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
hu: Földbirtok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
hu: Árpa ültetése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
hu: Árpa betakarítása

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A földbirtokon dolgozó földművesnek nincs üres termőtalaja a magok elvetéséhez.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
hu: Halászház

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
hu: A halász, aki ennél a halászháznál dolgozik, nem talál halat a munkaterületén.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
hu: Erdészház

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
hu: Kemence

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
hu: Aranybánya

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
hu: Mély aranybánya

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: Az aranybánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
hu: Mézeskenyérpékség

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
hu: Mézes kenyér sütése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
hu: Vadászház

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
hu: A vadász, aki ennél a vadászháznál dolgozik, nem talál vadat a munkaterületén.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
hu: Vasércbánya

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
hu: Mély vasércbánya

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A vasércbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
hu: Mézsör főzde

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
hu: Mézsör főzése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
hu: Kőfejtő

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
hu: A kőfejtőnél dolgozó kőfaragó nem talál követ a munkaterületén.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
hu: Újrahasznosító telep

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
hu: Szőrme újrahasznosítása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
hu: Vas újrahasznosítása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
hu: Vas és arany újrahasznosítása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
hu: Nád ültetvény

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
hu: A nád ültetvényen dolgozó nádtermesztőnek nincs szabad termőföldje nád ültetéséhez.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
hu: Rénszarvastelep

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
hu: Rénszarvas nevelése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
hu: Szőrme készítése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
hu: Kőbánya

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
hu: A kőbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. Fontold meg a fejlesztését, lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
hu: Mély kőbánya

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
hu: A kőbánya fő telére kimerült. Számíts erősen csökkent megtérülésre. A bánya nem fejleszthető tovább, fontold meg a lebontását vagy megsemmisítését.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
hu: Felderítőház

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
hu: Varroda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
hu: Kacagány varrása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
hu: Füstölő

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
hu: Szabóműhely

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
hu: Szegecses kacagány varrása

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
hu: Aranyozott kacagány varrása

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
hu: Kocsma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
hu: Csak egy harapnivaló készítése

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
hu: Harapnivaló készítése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
hu: Szövőmalom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
hu: Ruha szövése

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
hu: Kút

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
hu: A kútnál dolgozó hordár nem talál vizet a kútjában.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
hu: Favágóház

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
hu: Az itt dolgozó favágó nem talál fákat a munkaterületén. Fontold meg az épület lebontását vagy megsemmisítését, vagy egy erdészház építését.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
hu: Kiképző tisztás

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
hu: Alvás

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
hu: Katona kitérésének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
hu: Katona kitérésének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
hu: Katona kitérésének fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
hu: Katona életerejének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
hu: Katona életerejének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
hu: Katona életerejének fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
hu: Katona védelmének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
hu: Katona védelmének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
hu: Nincs kiképezhető katona!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
hu: Harcosok gyűlése

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
hu: Katona támadásának fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
hu: Katona támadásának fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
hu: Kazamata

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
hu: Katona támadásának fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
hu: Katona támadásának fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
hu: Katona támadásának fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
hu: Katona támadásának fejlesztése 3-asról 4-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
hu: Nincs kiképezhető katona!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
hu: Labirintus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
hu: Katona védelmének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
hu: Katona védelmének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
hu: Katona életerejének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
hu: Katona kitérésének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
hu: Katona kitérésének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
hu: Harci Aréna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
hu: Katona kitérésének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
hu: Katona kitérésének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
hu: Nincs kiképezhető katona!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hu: Kiképzőtábor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
hu: Katona támadásának fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
hu: Katona támadásának fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
hu: Katona támadásának fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
hu: Katona támadásának fejlesztése 3-asról 4-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
hu: Katona támadásának fejlesztése 4-esről 5-ös szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
hu: Katona életerejének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
hu: Katona életerejének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
hu: Katona életerejének fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
hu: Aréna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
hu: Katona kitérésének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
hu: Nincs kiképezhető katona!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
hu: Kolosszeum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
hu: Katona kitérésének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hu: Kiképzőtábor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
hu: Katona támadásának fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
hu: Katona támadásának fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
hu: Katona támadásának fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
hu: Katona támadásának fejlesztése 3-asról 4-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
hu: Katona életerejének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
hu: Katona életerejének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
hu: Katona életerejének fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
hu: Katona életerejének fejlesztése 3-asról 4-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
hu: Kiképző aréna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
hu: Katona támadásának fejlesztése 3-asról 4-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
hu: Katona támadásának fejlesztése 4-esről 5-ös szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
hu: Katona támadásának fejlesztése 5-ösről 6-os szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
hu: Katona védelmének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
hu: Katona életerejének fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
hu: Nincs kiképezhető katona!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
hu: Kiképzőtábor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
hu: Katona támadásának fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
hu: Katona támadásának fejlesztése 1-esről 2-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
hu: Katona támadásának fejlesztése 2-esről 3-as szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
hu: Katona életerejének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
hu: Katona védelmének fejlesztése 0-sról 1-es szintre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hu: Kikötő

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hu: Raktár

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hu: Kikötő

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hu: Raktár

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hu: Kikőtő

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hu: Raktár

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
hu: Főhadiszállás hajóroncs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hu: Kikötő

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hu: Raktár

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
hu: Kikötő

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
hu: Raktár

en: Efficiency
hu: Hatékonyság

en: Stockpile
hu: Felhalmozás

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
hu: Hamu

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
hu: Árpaföld (learatott)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
hu: Árpaföld (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
hu: Árpaföld (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
hu: Árpaföld (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
hu: Árpaföld (csíra)

en: Blueberry Bush (medium)
hu: Áfonyabokor (közepes)

en: Blueberry Bush (ripe)
hu: Áfonyabokor (érett)

en: Blueberry Bush (small)
hu: Áfonyabokor (kicsi)

en: Blueberry Bush (tiny)
hu: Áfonyabokor (csíra)

en: Black Currant (medium)
hu: Feketeribizli (közepes)

en: Black Currant (ripe)
hu: Feketeribizli (érett)

en: Black Currant (small)
hu: Feketeribizli (kicsi)

en: Black Currant (tiny)
hu: Feketeribizli (csíra)

en: Red Currant (medium)
hu: Ribizli (közepes)

en: Red Currant (ripe)
hu: Ribizli (érett)

en: Red Currant (small)
hu: Ribizli (kicsi)

en: Red Currant (tiny)
hu: Ribizli (csíra)

en: Desert Hackberry (medium)
hu: Sivatagi ostorfa (közepes)

en: Desert Hackberry (ripe)
hu: Sivatagi ostorfa (érett)

en: Desert Hackberry (small)
hu: Sivatagi ostorfa (kicsi)

en: Desert Hackberry (tiny)
hu: Sivatagi ostorfa (csíra)

en: Juniper (medium)
hu: Boróka (közepes)

en: Juniper (ripe)
hu: Boróka (érett)

en: Juniper (small)
hu: Boróka (kicsi)

en: Juniper (tiny)
hu: Boróka (csíra)

en: Raspberry Bush (medium)
hu: Málna (közepes)

en: Raspberry Bush (ripe)
hu: Málna (érett)

en: Raspberry Bush (small)
hu: Málna (kicsi)

en: Raspberry Bush (tiny)
hu: Málna (csíra)

en: Sea Buckthorn (medium)
hu: Homoktövis (közepes)

en: Sea Buckthorn (ripe)
hu: Homoktövis (érett)

en: Sea Buckthorn (small)
hu: Homoktövis (kicsi)

en: Sea Buckthorn (tiny)
hu: Homoktövis (csíra)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
hu: Bűzösbokor (közepes)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
hu: Bűzösbokor (érett)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
hu: Bűzösbokor (kicsi)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
hu: Bűzösbokor (csíra)

en: Strawberries (medium)
hu: Földieper (közepes)

en: Strawberries (ripe)
hu: Földieper (érett)

en: Strawberries (small)
hu: Földieper (kicsi)

en: Strawberries (tiny)
hu: Földieper (csíra)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
hu: Feketegyökér (learatott)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
hu: Feketegyökér (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
hu: Feketegyökér (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
hu: Feketegyökér (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
hu: Feketegyökér (csíra)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
hu: Manióka ültetvény (learatott)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
hu: Manióka ültetvény (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
hu: Manióka ültetvény (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
hu: Manióka ültetvény (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
hu: Manióka ültetvény (csíra)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
hu: Kukoricamező (learatott)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
hu: Kukoricamező (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
hu: Kukoricamező (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
hu: Kukoricamező (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
hu: Kukoricamező (csíra)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
hu: Lerombolt épület

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
hu: Hullámtörő

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
hu: Szőlőtőke (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
hu: Szőlőtőke (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
hu: Szőlőtőke (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
hu: Szőlőtőke (csíra)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
hu: Izzó faszénrakás

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
hu: Gödör faszénnel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
hu: Száraz gödör

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
hu: Halastó halivadékokkal

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
hu: Halastó

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
hu: Nádas (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
hu: Nádas (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
hu: Nádas (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
hu: Nádas (csíra)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
hu: Kevés arany

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
hu: Sok arany

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
hu: Nincsenek nyersanyagok

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
hu: Kevés gránit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
hu: Sok gránit

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
hu: Kevés szén

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
hu: Sok szén

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
hu: Kevés vas

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
hu: Sok vas

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
hu: Kevés kristály

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
hu: Sok kristály

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
hu: Víz

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
hu: Kevés márvány

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
hu: Sok márvány

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
hu: Hajóépítési terület

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
hu: Balzafa (kifejlett)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
hu: Balzafa (öreg)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
hu: Balzafa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
hu: Balzafa (közepes)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
hu: Balzafa (csemete)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
hu: Kakaófa (kifejlett)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
hu: Kakaófa (öreg)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
hu: Kakaófa (közepes)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
hu: Kakaófa (csemete)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
hu: Halott fa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
hu: Vasfa (kifejlett)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
hu: Vasfa (öreg)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
hu: Vasfa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
hu: Vasfa (közepes)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
hu: Vasfa (csemete)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
hu: Gumifa (kifejlett)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
hu: Gumifa (öreg)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
hu: Gumifa

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
hu: Gumifa (közepes)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
hu: Gumifa (csemete)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
hu: Búzamező (learatott)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
hu: Búzamező (közepes)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
hu: Búzamező (érett)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
hu: Búzamező (kicsi)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
hu: Búzamező (csíra)

en: The Widelands Development Team
hu: A Widelands fejlesztőcsapat

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
hu: Amazonok

en: The people of the amazonian jungle.
hu: Az amazóniai őserdők népe.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
hu: Felfedezők

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
hu: A játék indítása három hajóval az óceánon és csak minimális árukészlettel

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
hu: Erődített falu

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
hu: A játék indítása egy erődített katonai létesítménnyel

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
hu: Főhadiszállás

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
hu: A játék indítása csak a főhadiszállással

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
hu: Újvilág

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
hu: A játék indítása hét áruval megrakott hajóval az óceánon

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
hu: Szegény falucska

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
hu: A játék indítása csak egy raktárral és a gazdaság elindításához minimálisan szükséges árukkal. Figyelem! A mesterséges intelligencia nem tud sikeresen elindulni innen!

en: Be careful
hu: Csak óvatosan

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
hu: Csak pontosan a gazdaság beindításához szükséges szerszámok elkészítéséhez elég áruval indulsz. Vigyázz, nehogy szükségtelen szerszám készüljön!

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
hu: Küszködő előörs

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
hu: A játék indítása csak egy főhadiszállással és a gazdaság elindításához szükséges kevés áruval. Figyelem! A mesterséges intelligencia nem tud sikeresen elindulni innen!

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
hu: Kereskedelmi előőrs

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
hu: Ha ez a játékos fogytán van a fontos nyersanyagoknak, akkor ingyen pótlásra kerülnek

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
hu: Falu

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
hu: A játék indítása egy békés faluval

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
hu: Atlantisziak

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
hu: Ez a törzs a legrégebbi mesékből ismert. Atlantisz fiai és leányai.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
hu: Csak egy darab vasad van minden, a gazdaság beindításához szükséges szerszám elkészítéséhez. Vigyázz, nehogy szükségtelen szerszám készüljön!

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
hu: Barbárok

en: The mighty tribes of the east-lands.
hu: A keleti földek hatalmas törzsei.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
hu: Birodalom

en: This is the culture of the Roman Empire.
hu: Ez a Római Birodalom kultúrája.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
hu: Frízek

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
hu: A rideg északi tengerpart lakói.

en: Tribal Encyclopedia
hu: Törzsi enciklopédia

en: General
hu: Általános

en: Introduction
hu: Bevezetés

en: Controls
hu: Irányítás

en: Tips
hu: Tippek

en: Wares
hu: Áruk

en: Workers
hu: Munkások

en: Buildings
hu: Épületek

en: Tribes Immovables
hu: Törzsek tereptárgyai

en: World Immovables
hu: A világ tereptárgyai

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
hu: Hajó

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
hu: Hajó

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
hu: Alexandrit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
hu: Borostyán

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
hu: Ametiszt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
hu: Akvamarin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
hu: Atlantisz Erőssége

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
hu: Atlantisz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
hu: Berill

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
hu: Kassziterit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
hu: Macskaszem

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
hu: Citrin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
hu: Dominika

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
hu: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
hu: Ajanthul király

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
hu: Askandor király

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
hu: Malachit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
hu: Holdkő

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
hu: Titokzatos Kvarc

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
hu: Obszidián

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
hu: Ónix

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
hu: Igazgyöngy

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
hu: Zafír

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
hu: Szfalerit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
hu: Pók

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
hu: Spinell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
hu: Napkő

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
hu: Tigrisszem

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
hu: Topáz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
hu: Turmalin

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
hu: Hajó

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
hu: Medve

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
hu: Hiúz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
hu: Vörös Róka

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
hu: Vadkan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
hu: Rozsomák

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
hu: Hajó

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
hu: Adria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
hu: Azúr Tenger

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
hu: Balti Tenger

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bounty
hu: Præda

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
hu: A Birodalom Dicsősége

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
hu: Márvány

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
hu: Neptunus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
hu: Saturnus

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
hu: Hajó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
hu: Páncél

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
hu: Lánc páncél

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
hu: Aranyozott páncél

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
hu: Sisak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
hu: Könnyű fapáncél

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
hu: Fejsze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
hu: Harci fejsze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
hu: Nagy fejsze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
hu: Bronz fejsze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
hu: Éles fejsze

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
hu: Csatabárd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
hu: Balzafa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
hu: Árpa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
hu: Kosár

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
hu: Sör

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
hu: Erős sör

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
hu: Feketegyökér

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
hu: Feketegyökérliszt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
hu: Edzett fa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
hu: Hősi csizma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
hu: Erős csizma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
hu: Gyors csizma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hu: Kenyér

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hu: Kenyér

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
hu: Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hu: Kenyér

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
hu: Kenyér

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
hu: Sütőlapát

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
hu: Tégla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
hu: Vödrök

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
hu: Manióka gyökér

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
hu: Véső

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
hu: Csokoládé

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
hu: Agyag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
hu: Szövet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
hu: Szén

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
hu: Kakaóbab

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
hu: Kukorica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
hu: Kukoricaliszt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
hu: Gyémánt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
hu: Favágóbalta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
hu: Tűzifogó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
hu: Hal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
hu: Halászháló

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
hu: Horgászbot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
hu: Liszt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
hu: Gyümölcs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
hu: Szőrme

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
hu: Kacagány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
hu: Aranyozott kacagány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
hu: Kopott kacagány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
hu: Szegecses kacagány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
hu: Arany

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
hu: Aranypor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
hu: Aranyérc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
hu: Aranyszál

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
hu: Gránit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
hu: Szőlő

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
hu: Habarcs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
hu: Kalapács

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
hu: Sisak

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
hu: Aranysisak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
hu: Álarc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
hu: Harci sisak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
hu: Fa sisak

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
hu: Méz

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
hu: Mézes kenyér

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
hu: Kampós rúd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
hu: Vadászíj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
hu: Vadászlándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
hu: Vas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
hu: Vasérc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
hu: Vasfa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
hu: Konyhai eszközök

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
hu: Lián

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
hu: Farönk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
hu: Macsete

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
hu: Márvány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
hu: Márványoszlop

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
hu: Mézsör

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
hu: Ebéd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
hu: Hús

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
hu: Fejőfogó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
hu: Tű

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
hu: Csákány

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
hu: Deszka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
hu: Gumipáncél

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
hu: Kvarc

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
hu: Harapnivaló

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
hu: Nád

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
hu: Kötél

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
hu: Gumi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
hu: Fűrész

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
hu: Ócskavas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
hu: Vegyes fémhulladék

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
hu: Kasza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
hu: Fejlesztett pajzs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
hu: Acélpajzs

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
hu: Lapát

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
hu: Füstölt hal

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
hu: Füstölt hús

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
hu: Uzsonna

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
hu: Lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
hu: Fejlesztett lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
hu: Keményített lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
hu: Nehéz lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
hu: Kőhegyű lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
hu: Harci lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
hu: Fa lándzsa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
hu: Pókselyem

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
hu: Pókszövet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
hu: Kőtál

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
hu: Pallos

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
hu: Kétélű kard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
hu: Hosszú kard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
hu: Rövid kard

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
hu: Köntös

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
hu: Aranyköntös

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
hu: Kétvégű szigony

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
hu: Nehéz kétvégű szigony

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
hu: Könnyű szigony

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
hu: Hosszú szigony

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
hu: Acélszigony

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
hu: Tunika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
hu: Gumimellény

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
hu: Harci köpeny

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
hu: Víz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
hu: Búza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
hu: Bor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
hu: Gyapjú

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hu: Építőmunkás

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hu: Hordár

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
hu: Manióka termesztő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hu: Faszénégető

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
hu: Kakaótermesztő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
hu: Szakács

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
hu: Ruhakészítő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hu: Geológus

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
hu: Aranyásó

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
hu: Aranyolvasztár

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
hu: Vadász-gyűjtögető

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
hu: Dzsungelmester

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
hu: Dzsungelfenntartó

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
hu: Liánvágó

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
hu: Felderítő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hu: Hajóács

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hu: Katona

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
hu: Kőfaragó

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
hu: Kőfejtő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
hu: Tapír

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
hu: Tapírtenyésztő

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hu: Kiképző

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
hu: Vadonőrző

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hu: Favágó

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
hu: Favágómester

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
hu: Páncélkovács

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hu: Pék

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
hu: Feketegyökér termesztő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hu: Építőmunkás

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hu: Hordár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hu: Faszénégető

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hu: Földműves

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
hu: Haltenyésztő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hu: Halász

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
hu: Erdész

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hu: Geológus

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
hu: Ló

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
hu: Lovász

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hu: Vadász

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
hu: Molnár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hu: Bányász

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
hu: Újonc

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
hu: Fűrészelő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
hu: Felderítő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hu: Hajóács

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hu: Kohász

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
hu: Füstölő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hu: Katona

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
hu: Póktenyésztő

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
hu: Kőfaragó

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
hu: Szerszámkovács

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hu: Kiképző

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
hu: Fegyverkovács

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
hu: Takács

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hu: Favágó

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hu: Pék

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
hu: Kovács

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
hu: Kovács mester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
hu: Sörfőző

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
hu: Sörfőző mester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hu: Építőmunkás

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hu: Hordár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
hu: Gulyás

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hu: Faszénégető

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hu: Földműves

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hu: Halász

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
hu: Vadőr

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
hu: Kertész

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hu: Geológus

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
hu: Sisakkovács

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hu: Vadász

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
hu: Kocsmáros

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
hu: Mészégető

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
hu: Favágó

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hu: Bányász

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
hu: Képzett bányász

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
hu: Bányász mester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
hu: Ökör

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
hu: Erdőőr

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
hu: Újonc

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
hu: Felderítő

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hu: Hajóács

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hu: Kohász

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hu: Katona

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hu: Kőfaragó

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hu: Kiképző

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
hu: Takács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
hu: Páncélkovács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hu: Pék

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
hu: Sörfőző

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hu: Építőmunkás

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
hu: Ács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hu: Hordár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hu: Faszénégető

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
hu: Szamár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
hu: Szamártenyésztő

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hu: Földműves

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hu: Halász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
hu: Erdész

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hu: Geológus

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hu: Vadász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
hu: Kocsmáros

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
hu: Favágó

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
hu: Molnár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hu: Bányász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
hu: Bányász mester

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
hu: Kondás

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
hu: Újonc

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
hu: Felderítő

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
hu: Juhász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hu: Hajóács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hu: Kohász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hu: Katona

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hu: Kőfaragó

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
hu: Szerszámkovács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hu: Kiképző

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
hu: Szőlősgazda

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
hu: Borász

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
hu: Fegyverkovács

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
hu: Takács

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
hu: Pék

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
hu: Pékmester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
hu: Méhész

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
hu: Gyümölcskertész

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
hu: Kovács

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
hu: Kovácsmester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
hu: Sörfőző

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
hu: Sörfőző mester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
hu: Téglakészítő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
hu: Építőmunkás

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
hu: Hordár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
hu: Faszénégető

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
hu: Vályogvető

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
hu: Gátépítő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
hu: Földműves

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
hu: Komp

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
hu: Halász

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
hu: Erdész

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
hu: Gyümölcsszedő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
hu: Geológus

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
hu: Vadász

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
hu: Gazdasszony

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
hu: Bányász

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
hu: Bányászmester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
hu: Nádtermesztő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
hu: Rénszarvas

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
hu: Rénszarvas tenyésztő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
hu: Felderítő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
hu: Varrónő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
hu: Mester varrónő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
hu: Hajóács

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
hu: Kohász

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
hu: Füstölő

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
hu: Katona

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
hu: Kőfaragó

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
hu: Kiképző

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
hu: Favágó
