Widelands - en to ms translation catalogue (39 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ms: Benteng

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ms: Benteng

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ms: Kedai roti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ms: Batubara

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ms: Emas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
ms: Kuda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ms: Kedai roti

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ms: Kedai roti

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ms: Batubara

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ms: Emas

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ms: Kedai roti

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ms: Batubara

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ms: Emas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
ms: Labirin

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
ms: Bir

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ms: Roti

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ms: Roti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
ms: Batubara

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
ms: Berlian

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
ms: Ikan

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
ms: Emas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
ms: Emas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ms: Kedai roti

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
ms: Nelayan

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ms: Nelayan

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ms: Ahli geologi

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
ms: Kuda

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ms: Kedai roti

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ms: Nelayan

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ms: Ahli geologi

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ms: Kedai roti

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ms: Tempat pembuatan bir

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ms: Nelayan

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ms: Ahli geologi
