Widelands - en to nds translation catalogue (1229 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
nds: Kasteel

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
nds: Diene Soldatsken hebben dien Kasteel besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
nds: Dien Kasteel hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
nds: Feinde griepen dien Kasteel an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Kasteel manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Kasteel manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nds: Schanz

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben diene Schanz besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nds: Diene Schanz hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
nds: Feinde griepen diene Schanz an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eene Schanz manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eene Schanz manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
nds: Wachtoorn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Wachtoorn besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
nds: Dien Wachtoorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Wachtoorn an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Wachtoorn manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Wachtoorn manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
nds: Vörpostje

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
nds: Diene Soldatsken hebben dien Vörpostje besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
nds: Dien Vörpostje hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
nds: Feinde griepen dien Vörpostje an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Vörpostje manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Vörpostje manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nds: Toorn

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Toorn besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Toorn an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Toorn manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Toorn manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
nds: Boompostje

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
nds: Diene Soldatsken hebben dien Boompostje besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
nds: Dien Boompostje hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
nds: Feinde griepen dien Boompostje an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Boompostje manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Boompostje manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
nds: Soldatskenstuuv

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
nds: Diene Soldatsken hebben diene Soldatskenstuuv besett.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
nds: Diene Soldatskenstuuv hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
nds: Feinde griepen diene Soldatskenstuuv an.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eener Soldatskenstuuv manntjet.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eener Soldatskenstuuv manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nds: Slött

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nds: Diene Soldaten hebben dien Slött besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nds: Dien Slött hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
nds: Feinde griepen dien Slött an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Slött manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Slött manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
nds: Wahrders-Saal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
nds: Diene Soldaten hebben dienen Wahrders-Saal besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
nds: Dien Wahrders-Saal hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Wahrders-Saal an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Wahrders-Saal manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Wahrders-Saal manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
nds: Wahrders-Stuuv

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
nds: Diene Soldaten hebben diene Wahrders-Stuuv besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
nds: Diene Wahrders-Stuuv hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
nds: Feinde griepen diene Wahrders-Stuuv an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Wahrders-Stuuv manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Wahrders-Stuuv manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nds: Toorn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Toorn besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Toorn an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Toorn manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Toorn manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
nds: Groter Toorn

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
nds: Diene Soldaten hebben dienen Groten Toorn besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
nds: Dien Grote Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Groten Toorn an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Groten Toorn manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Groten Toorn manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
nds: Toorntje

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
nds: Diene Soldaten hebben dien Toorntje besett.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorntje hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
nds: Feinde griepen dien Toorntje an.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Toorntje manntjet.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Toorntje manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nds: Uppass

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nds: Diene Soldaten hebben diene Uppass besett.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nds: Diene Uppass hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
nds: Feinde griepen diene Uppass an.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Uppass manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Uppass manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
nds: Kasteel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
nds: Diene Soldaten hebben dien Kasteel besett.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
nds: Dien Kasteel hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
nds: Feinde griepen dien Kasteel an.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Kasteel manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Kasteel manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nds: Schanz

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben diene Schanz besett.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nds: Diene Schanz hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
nds: Feinde griepen diene Schanz an.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eene Schanz manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eene Schanz manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nds: Wachters-Kamer

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nds: Diene Soldaten hebben diene Wachters-Kamer besett.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nds: Diene Wachters-Kamer hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
nds: Feinde griepen diene Wachters-Kamer an.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Wachters-Kamer manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Wachters-Kamer manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nds: Toorn

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Toorn besett.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Toorn an.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Toorn manntjet.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Toorn manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
nds: Uppass

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
nds: Diene Soldaten hebben diene Uppass besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
nds: Diene Uppass hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
nds: Feinde griepen diene Uppass an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Uppass manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Uppass manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
nds: Wachters-Kamerke

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
nds: Diene Soldaten hebben dien Wachters-Kamerke besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
nds: Dien Wachters-Kamerke hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
nds: Feinde griepen dien Wachters-Kamerke an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Wachters-Kamerke manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Wachters-Kamerke manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
nds: Slött

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
nds: Diene Soldaten hebben dien Slött besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
nds: Dien Slött hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
nds: Feinde griepen dien Slött an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Slött manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Slött manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nds: Schanz

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben diene Schanz besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nds: Diene Schanz hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
nds: Feinde griepen diene Schanz an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eene Schanz manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eene Schanz manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nds: Butenstee

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nds: Diene Soldaten hebben diene Butenstee besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nds: Diene Butenstee hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
nds: Feinde griepen diene Butenstee an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eene Butenstee manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eene Butenstee manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
nds: Wachters-Kamer

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
nds: Diene Soldaten hebben diene Wachters-Kamer besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
nds: Diene Wachters-Kamer hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
nds: Feinde griepen diene Wachters-Kamer an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in een Wachters-Kamer manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in een Wachters-Kamer manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nds: Toorn

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Toorn besett.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Toorn an.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Toorn manntjet.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
nds: Schanz

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben diene Schanz besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
nds: Diene Schanz hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
nds: Feinde griepen diene Schanz an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eene Schanz manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eene Schanz manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
nds: Butenstee

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
nds: Diene Soldaten hebben diene Butenstee besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
nds: Diene Butenstee hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
nds: Feinde griepen diene Butenstee an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eene Butenstee manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eene Butenstee manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
nds: Wachters-Postje

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
nds: Diene Soldaten hebben dien Wachters-Postje besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
nds: Dien Wachters-Postje hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
nds: Feinde griepen dien Wachters-Postje an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Wachters-Postje manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Wachters-Postje manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
nds: Toorn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
nds: Diene Soldatsken hebben dienen Toorn besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
nds: Dien Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Toorn an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldatsken in eenem Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
nds: Diene Soldatsken hebben de Feinde in eenem Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
nds: Holten Toorn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
nds: Diene Soldaten hebben dienen Holten Toorn besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
nds: Dien Holten Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Holten Toorn an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Holten Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Holten Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
nds: Groter Holten Toorn

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
nds: Diene Soldaten hebben dienen Groten Holten Toorn besett.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
nds: Dien Grote Holten Toorn hett Feinde to sehn kregen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
nds: Feinde griepen dienen Groten Holten Toorn an.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
nds: De Feinde hebben diene Soldaten in eenem Groten Holten Toorn manntjet.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
nds: Diene Soldaten hebben de Feinde in eenem Groten Holten Toorn manntjet.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
nds: Baustee

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
nds: Huus word plattreten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
nds: Maniok-Planteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
nds: to Warken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
nds: Maniok to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
nds: Maniok to arnten

en: No Fields
nds: Keene Meedjes

en: Out of Fields
nds: Hebb keene Medjes mehr

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
nds: De Buurske dat warkt bi deese Maniok-Planteree hett keen Meedland waar se wat anplanten kann.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
nds: Maniok-Wuddel-Köök

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nds: Brood to backen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nds: Holtköhl-Branneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
nds: Holtköhl to brannen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
nds: Schokolaa-Broeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
nds: Schokolaa to brauen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
nds: Kakao-Planteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
nds: Kakao to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
nds: Kakao to arnten

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
nds: De Kakao-Buurske dat warkt bi deese Kakao-Planteree hett keen Meedland waar se wat anplanten kann.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
nds: Naiheree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
nds: eenen Umhang to naihen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
nds: eenen Lichtholt-Wapenrock to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
nds: eenen Holthelm to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
nds: eenen Soldatsken-Umhang to naihen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
nds: Gode Stevels to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
nds: Gaue Stevels to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
nds: Heldenstevels to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
nds: eene Beslaan West to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
nds: eenen Beslaan Schütter to maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
nds: Spiesenköök

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
nds: eenen Happ torechttomaken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nds: Smelteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
nds: Gold to smelten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
nds: Gaardneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
nds: dat Land früchtbarer to maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
nds: Goldwascherske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
nds: Gold oftoboen

en: No Gold
nds: Keen Gold

en: Main Gold Vein Exhausted
nds: Gold-Ader is leeg

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Goldwascherske-Kaat is leeg. Se produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du se ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
nds: Jägerske- un Pottjerske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
nds: to pottjen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
nds: Fleesk to pottjen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
nds: Fiss to pottjen

en: No Game, No Fish
nds: Keene Deerten un keen Fiss

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
nds: Hebb keene Fiske un Deerten mehr

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
nds: De Jägerske-Pottjerske, de bi deese Jägerske- un Pottjerske-Kaat warkt, hett keene Fisse tum Fangen un keene Deerten tum Jagen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
nds: Junglüü-Inföhreree

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nds: eene Soldatske antohüren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
nds: Waldwahrderske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
nds: Bomen to planten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
nds: Boomreep-Slagerske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
nds: Boomreep to slaan

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
nds: Keene Bomen

en: No Tree to Cut Lianas
nds: Keen Boom för Reep

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nds: De Boomreep-Slagerske dat warkt bi deese Stee hett keene Bomen tum Warken. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst, of bau eene Waldwahrderske-Kaat.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
nds: Edelholt-Slageree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
nds: Balsa to arnten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
nds: Gummi elasticum to arnten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
nds: Iesenholt to arnten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
nds: Edelholt-Planteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
nds: Balsabomen to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
nds: Gummibomen to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
nds: Iesenholtbomen to planten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
nds: Reeperbahn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
nds: een Tau to maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nds: Bespejerske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
nds: to bespejen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nds: Warft

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
nds: een Schipp to timmern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
nds: Steenwarkeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
nds: eene Schüppe to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
nds: eene Boomslager-Ext to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
nds: eene Pickhack to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
nds: eene Mest to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
nds: Besteck to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
nds: eenen Klöpper to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
nds: eenen Beitel to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
nds: Nadels to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
nds: eene Steenschöttel to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
nds: eene Holtpieke to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
nds: eene Flintspitz-Pieke to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
nds: eene Haartholt-Pieke to maken

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
nds: Flinthauerske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
nds: Flint to slaan

en: No Rocks
nds: Keene Stenen

en: Out of Rocks
nds: Hebb keene Stenen mehr

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
nds: De Flinthauerske, de bi deese Flinthauerske-Kaat warkt, hett keene Stenen tum Ofboen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
nds: Steen-Bargwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
nds: Flint oftoboen

en: No Granite
nds: Keen Flint

en: Main Granite Vein Exhausted
nds: Flint-Ader is leeg

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deesem Steen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
nds: Tapirtüchteree

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
nds: Tapiren to tüchten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
nds: Water-Pottjerske-Kaat

en: No Water
nds: Keen Water

en: Out of Water
nds: Hebb keen Water mehr

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
nds: De Lastendragerske, de bi deese Well warkt, kann keen Water in de Naberskupp finnen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
nds: Fauna-Wahrderske-Telt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
nds: Fisse to tüchten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
nds: Deerten freeitolaten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
nds: Boomslagerske-Kaat

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
nds: Bomen to slagen

en: Out of Trees
nds: Hebb keene Bomen mehr

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
nds: De Boomslagerske, de bi deese Boomslagerske-Kaat warkt, hett keene Bomen in de Arbeidsgewest. Riet dat Huus platt of brann ’t of, of boo eene Waldwahrderske-Kaat.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nds: Panzersmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
nds: eenen Stahlschild to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
nds: eenen Goden Schild to smeden

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nds: Backeree

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nds: Brood to backen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nds: Kasern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nds: eenen Soldaten antohüren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
nds: Swartwuddel-Buurderee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
nds: Swartwuddels to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
nds: Swartwuddels to arnten

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Swartwuddel-Buur dat warkt bi deese Swartwuddel-Buurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nds: Holtköhl-Branneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
nds: Köhlen to produzeren

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nds: Köhle-Bargwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
nds: Köhlen oftoboen

en: No Coal
nds: Keene Köhl

en: Main Coal Vein Exhausted
nds: Köhl-Ader is leeg

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
nds: Edelflint-Bargwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
nds: Blinkerflint oftoboen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
nds: Edelstenen oftoboen

en: No Crystals
nds: Keen Edelflint

en: Main Crystal Vein Exhausted
nds: Edelflint-Ader is leeg

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Edelflint-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nds: Buurderee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
nds: Mais to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
nds: Mais to arnten

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Buur dat warkt bi deese Buurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
nds: Fisstüchteree

en: No Fish
nds: Keen Fiss

en: Out of Fish
nds: Hebb keene Fiske mehr

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
nds: De Fiss-Tüchter dat warkt bi deese Fisstüchteree hett keene Fiske tum Tüchten. Du kannst de Fiske blot dann vermehren, wenn daar jemaals welke weren.

en: The fishing grounds are full
nds: De Fiskeree-Water sünd vull

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nds: Fiskeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
nds: Fisse to fangen

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
nds: De Fisker dat warkt bi deese Fiskeree hett keene Fiske tum Fangen. Du kannst de Fiske vermehren, wenn du een Fisstüchteree baust.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nds: Förster-Huus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
nds: Goldspinneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
nds: Gold to spinnen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nds: Gold-Bargwark

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
nds: Peertüchteree

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
nds: Peer to tüchten

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nds: Jaggthuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
nds: to jagen

en: No Game
nds: Keene Deerten

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
nds: Hebb keene Deerten mehr

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nds: De Jäger, de bi deese Jaggthuus warkt, hett keene Deerten tum Jagen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nds: Iesen-Bargwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
nds: Iesen oftoboen

en: No Iron
nds: Keen Iesen

en: Main Iron Vein Exhausted
nds: Iesen-Ader is leeg

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nds: Möhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
nds: Mais to mahlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
nds: Swartwuddels to mahlen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nds: Flintslagerhuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
nds: Flint to slagen

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nds: De Flinthauer, de bi deese Flintslagerhuus warkt, hett keene Stenen tum Ofboen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nds: Saagmöhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
nds: Bomen körttosagen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nds: Bespejeree

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nds: Warft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nds: Smeltwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
nds: Iesen to smelten

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nds: Rökelkamer

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
nds: Fleesk to rökeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
nds: Fisse to rökeln

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
nds: Spinnentüchteree

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nds: Warktüügsmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
nds: eene Broodschüppe to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
nds: een paar Emmers to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
nds: eene Füürtange to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
nds: een Fiskernett to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
nds: eene Staak mit Haken to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
nds: eenen Jaggtboog to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
nds: eene Melktange to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
nds: eene Saag to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
nds: eene Sichte to maken

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nds: Wapensmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
nds: eenen Lütten Dreespitz to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
nds: eenen langen Dreespitz to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
nds: eenen Stahl-Dreespitz to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
nds: eenen Dübbelten Dreespitz to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
nds: eenen Groten Dübbelten Dreespitz to smeden

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nds: Spinnweelmöhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
nds: Spinnenstoff

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
nds: eene Kluft to sniedern

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
nds: eene Goldene Kluft to sniedern

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nds: De Arbeider, de bi deese Well warkt, hett keen Water in de Quell mehr.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nds: Boomslageree

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nds: De Boomslager dat warkt bi deese Boomslageree hett keene Bomen tum Ofslaan. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst, of bau een Försterhuus.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
nds: Extensmede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
nds: eene Ext to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
nds: eene Scharpe Ext to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
nds: eene Brede Ext to smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nds: Backeree

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
nds: Pitta-Brood to backen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nds: Kasern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nds: eenen Soldaten antohüren

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
nds: Weertshuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
nds: eene Spies torechttomaken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
nds: een Mahl torechttomaken

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nds: Broeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
nds: deftigs Beer to broen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
nds: Ossentüchteree

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
nds: Ossen to tüchten

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nds: Holtköhl-Branneree

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nds: Köhle-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nds: Deeps Köhle-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
nds: Bannig deeps Köhle-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nds: Buurderee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
nds: Weit to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
nds: Weit to arnten

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Buur dat warkt bi deese Buurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
nds: Fisker-Huus

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
nds: De Fisker dat warkt bi deese Fiskeree hett keene Fiske tum Fangen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
nds: Deertentüchteree

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nds: Gold-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nds: Deeps Gold-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
nds: Bannig deeps Gold-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
nds: Flint-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Flint-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
nds: Helmsmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
nds: eenen Helm to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
nds: eene Mask to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
nds: eenen Kriegshelm to smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
nds: Jaggthütt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
nds: De Jäger, de bi deese Jaggthuus warkt, hett keene Deerten tum Jagen. Du kannst neje Deerten tüchten, wenn du een Deertentüchteree baust.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nds: Kroog

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nds: Iesen-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nds: Deeps Iesen-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
nds: Bannig deeps Iesen-Bargwark

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
nds: Kalkbranneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
nds: Mörtel to mengen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
nds: Boomhauer-Huus

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
nds: De Boomhauer dat warkt bi deese Boomhaueree hett keene Bomen tum Ofslaan. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst, of bau een Boomplanteree.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
nds: Metalldreihbank

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
nds: eene Angel to maken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
nds: eenen Jaggtspeer to maken

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
nds: Lütte Broeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
nds: Beer to broen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nds: Flintslagerhuus

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nds: De Flintslager, de bi deese Flintslagerhuus warkt, hett keene Stenen tum Ofboen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
nds: Boomplanteree

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
nds: Reitplanteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
nds: Reit to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
nds: Reit to arnten

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Gaardner dat warkt bi deese Reitplanteree hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
nds: Bespejer-Huus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nds: Warft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nds: Smeltwark

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nds: Kneipe

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
nds: Oorlogs-Smee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
nds: eene Koperext to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
nds: eene Kriegsext to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
nds: eene Ridderext to smeden

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nds: Spinnweelmöhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
nds: to spinnen

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nds: De Arbeider, de bi deese Well warkt, hett keen Water in de Quell mehr.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
nds: Holtharderee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
nds: Holt to harden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
nds: Panzersmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
nds: eenen Wapenrock to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
nds: eenen Stahl-Wapenrock to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
nds: eenen Goldenen Wapenrock to smeden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nds: Backeree

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
nds: Brood to backen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nds: Kasern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nds: eenen Soldaten antohüren

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nds: Broeree

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nds: Holtköhl-Branneree

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nds: Köhle-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nds: Deeps Köhle-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
nds: Langohrtüchteree

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
nds: Langohren to tüchten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nds: Buurderee

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Buur dat warkt bi deese Buurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nds: Fiskeree

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nds: De Fisker dat warkt bi deese Fiskeree hett keene Fiske tum Fangen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nds: Förster-Huus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nds: Gold-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nds: Deeps Gold-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nds: Jaggthuus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nds: De Jäger, de bi deese Jaggthuus warkt, hett keene Deerten tum Jagen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
nds: Weertshuus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nds: Iesen-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nds: Deeps Iesen-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
nds: Boomhaueree

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nds: De Boomhauer dat warkt bi deese Boomhaueree hett keene Bomen tum Ofslaan. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst, of bau een Försterhuus.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
nds: Marmel-Bargwark

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
nds: Marmel oftoboen

en: No Marble
nds: Keen Marmel

en: Main Marble Vein Exhausted
nds: Marmel-Ader is leeg

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Marmel-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
nds: Deeps Marmel-Bargwark

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Marmel-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
nds: Möhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
nds: Weit to mahlen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
nds: Swientjetüchteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
nds: Swientjes to tüchten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nds: Flintslagerhuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
nds: Marmel to slagen

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nds: De Flintslager, de bi deese Flintslagerhuus warkt, hett keene Stenen tum Ofboen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
nds: Saagmöhlen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nds: Bespejeree

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
nds: Schaaptüchteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
nds: Schapen to tüchten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nds: Warft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
nds: Smeltwark

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
nds: Steenbickerhuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
nds: eenen Marmelpieler to sniddjen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nds: Kneipe

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
nds: Warktüügsmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
nds: eenen Körv to maken

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
nds: Wienplanteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
nds: Wien to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
nds: Wiendruven to arnten

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
nds: De Wienplanter dat warkt bi deese Wienplanteree hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
nds: Wapensmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
nds: eene Holtpieke to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
nds: eene Pieke to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
nds: eene Gode Pieke to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
nds: eene Sware Pieke to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
nds: eene Kriegspieke to smeden

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nds: Spinnweelmöhlen

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nds: De Arbeider, de bi deese Well warkt, hett keen Water in de Quell mehr.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
nds: Wienmakeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
nds: Wien to maken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
nds: Fissbuurderee

en: No Ponds
nds: Keene Polen

en: Out of Fish Ponds
nds: Hebb keene Polen mehr

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nds: De Fisker dat warkt bi deese Fissbuurderee hett keene Polen mehr. Bidde pass up dat eene Lehmkuhl in de Naberskupp arbeidt un de Fissbuurderee all’s hett wat se tum Arbeiden bruukt. Of överlegg di, of du dat Huus ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
nds: Grote Wapensmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
nds: een Bredes Sweert to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
nds: een Tweesneidigs Sweert to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
nds: eenen Goldenen Helm to smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
nds: Lütte Wapensmee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
nds: een Lüttes Sweert to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
nds: een Langes Sweert to smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
nds: Backeree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
nds: Kasern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
nds: eenen Soldaten antohüren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
nds: Imkeree

en: No Flowers
nds: Keene Blössems

en: Out of Flowers
nds: Hebb keene Blössems mehr

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
nds: De Imker dat warkt bi deese Imkeree hett keene Ackers of Busken mit Blössems in de Naberskupp. Bau een Buurderee of Buskenplanteree of överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
nds: Buskenplanteree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
nds: Busken to planten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
nds: Smede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
nds: eene Boomslager-Ext to smeden

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
nds: eene Pickhack to smeden

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
nds: Broeree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
nds: Backsteenbranneree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
nds: Backstenen to brannen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
nds: Köhleree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
nds: eenen Köhler-Stapel uptoschichten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
nds: Köhl to pottjen

en: Out of Clay Ponds
nds: Hebb keene Kuhlen mehr

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
nds: De Holtköhlbranner dat warkt bi deese Köhleree hett keene Kuhlen mehr. Bidde pass up dat eene Lehmkuhl in de Naberskupp arbeidt un de Köhleree all’s hett wat se tum Arbeiden bruukt. Of överlegg di, of du dat Huus ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
nds: Holtköhl-Branneree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
nds: Lehmkuhl

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
nds: Lehm to maken

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
nds: Keen Klei

en: No Level Ground
nds: Hebb keen Klei mehr

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
nds: De Lehmgraver dat warkt bi deese Lehmkuhl hett keen Klei tum utbuddeln. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen un annerwegens wedde hensetten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
nds: Köhle-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
nds: Deeps Köhle-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Köhle-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
nds: Früchtenpottjeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
nds: Früchten to sammeln

en: No Bushes
nds: Keene Busken

en: Out of Berries
nds: Hebb keene Busken mehr

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
nds: De Früchtenpottjer dat warkt bi deese Früchtenpottjeree hett keene Busken mit Früchten in de Naberskupp. Bau een Buskenplanteree of överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
nds: Diekbauer-Huus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
nds: to dieken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
nds: eenen Diek to bauen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
nds: Weertshuus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
nds: Buurderee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
nds: Garste to planten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
nds: Garste to arnten

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Buur dat warkt bi deese Buurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
nds: Fährenwarft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
nds: Fiskeree

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
nds: De Fisker dat warkt bi deese Fiskeree hett keene Fiske tum Fangen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
nds: Försterhuus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
nds: Smelteree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
nds: Gold-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
nds: Deeps Gold-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Gold-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
nds: Hönnigbrood-Backeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
nds: Hönnigbrood to backen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
nds: Jaggthuus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
nds: De Jäger, de bi deese Jaggthuus warkt, hett keene Deerten tum Jagen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
nds: Iesen-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
nds: Deeps Iesen-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Iesen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
nds: Brauhuus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
nds: Hönnigbeer to broen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
nds: Flintslagerhuus

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
nds: De Flintslager, de bi deese Flintslagerhuus warkt, hett keene Stenen tum Ofboen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
nds: Verweerteree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
nds: Fell to verweerten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
nds: Iesen to verweerten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
nds: Iesen un Gold to verweerten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
nds: Reitbuurderee

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
nds: De Reitbuur dat warkt bi deese Reitbuurderee hett keen Meedland wo he wat anplanten kann.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
nds: Sneeihirsktüchteree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
nds: Sneeihirsken to tüchten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
nds: Fell to produzeren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
nds: Stenen-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Stenen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. Överlegg di, of du dat Bargwark utbauen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
nds: Deeps Stenen-Bargwark

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
nds: De Ader vun deese Stenen-Bargwark is leeg. De Mine produzeert vun nu an vööl dürer as normaal. De Bargwark kann nich utbaut werden, also överlegg di, of du de Mine ofbrannen of plattrieten willst.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nds: Bespejeree

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
nds: Naiheree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
nds: eene Fellkluft to naihen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
nds: Warft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
nds: Rökelkamer

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
nds: Sniederee

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
nds: eene Beslaane Fellkluft to naihen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
nds: eene Goldene Fellkluft to naihen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
nds: Kneipe

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
nds: blot eenen Happ torechttomaken

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
nds: Happen torechttomaken

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
nds: Spinnweelmöhlen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
nds: Stoff to spinnen

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
nds: De Arbeider, de bi deese Well warkt, hett keen Water in de Quell mehr.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
nds: Boomslageree

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
nds: De Boomslager dat warkt bi deese Boomslageree hett keene Bomen tum Ofslaan. Överlegg di, of du dat Huus plattrieten of ofbrannen willst, of bau een Försterhuus.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
nds: Övenshain

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
nds: to slapen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nds: Soldatsken-Utwieken vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nds: Soldatsken-Utwieken vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
nds: Soldatsken-Utwieken vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nds: Soldatsken-Gesundheid vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nds: Soldatsken-Gesundheid vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nds: Soldatsken-Gesundheid vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nds: Soldatsken-Verteidigung vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nds: Soldatsken-Verteidigung vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nds: Keene Soldatske tum utbilden!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nds: Keene Soldatske för deese Lehre is funden worden!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
nds: Soldatsken-Versammeln

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nds: Soldatsken-Angriff vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nds: Soldatsken-Angriff vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
nds: Gefahrelke Gangen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 3 to Stand 4 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nds: Keen Soldat tum utbilden!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nds: Keen Soldat för deese Lehre is funden worden!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
nds: Dwaalwegen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Verteidigung vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Verteidigung vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
nds: Slachtenring

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nds: Keen Soldat tum utbilden!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nds: Keen Soldat för deese Lehre is funden worden!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nds: Övens-Lager

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 3 to Stand 4 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 4 to Stand 5 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
nds: Ring

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nds: Keen Soldat tum utbilden!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nds: Keen Soldat för deese Lehre is funden worden!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
nds: Groter Ring

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Utwieken vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nds: Övens-Lager

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 3 to Stand 4 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 3 to Stand 4 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
nds: Övens-Ring

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 3 to Stand 4 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 4 to Stand 5 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 5 to Stand 6 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Verteidigung vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
nds: Keen Soldat tum utbilden!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
nds: Keen Soldat för deese Lehre is funden worden!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
nds: Övens-Lager

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 1 to Stand 2 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
nds: Soldaten-Angriff vun Stand 2 to Stand 3 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Gesundheid vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
nds: Soldaten-Verteidigung vun Stand 0 to Stand 1 to verbetern

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nds: Raadhuus

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nds: Muu

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nds: Kraamhuus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nds: Raadhuus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nds: Muu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nds: Kraamhuus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nds: Raadhuus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nds: Muu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nds: Kraamhuus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nds: Raadhuus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
nds: Wrack as Raadhuus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nds: Muu

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nds: Kraamhuus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
nds: Raadhuus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
nds: Muu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
nds: Kraamhuus

en: Efficiency
nds: Trimmt Weertskupp

en: Stockpile
nds: Vööl up Lager

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
nds: Aske

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
nds: Garstenacker (arnt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
nds: Garstenacker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
nds: Garstenacker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
nds: Garstenacker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
nds: Garstenacker (ganz lütt)

en: Blueberry Bush (medium)
nds: Bickbeei (middel)

en: Blueberry Bush (ripe)
nds: Bickbeei (riep)

en: Blueberry Bush (small)
nds: Bickbeei (lütt)

en: Blueberry Bush (tiny)
nds: Bickbeei (ganz lütt)

en: Black Currant (medium)
nds: Kakelbeei (middel)

en: Black Currant (ripe)
nds: Kakelbeei (riep)

en: Black Currant (small)
nds: Kakelbeei (lütt)

en: Black Currant (tiny)
nds: Kakelbeei (ganz lütt)

en: Red Currant (medium)
nds: Albeei (middel)

en: Red Currant (ripe)
nds: Albeei (riep)

en: Red Currant (small)
nds: Albeei (lütt)

en: Red Currant (tiny)
nds: Albeei (ganz lütt)

en: Desert Hackberry (medium)
nds: Wüüstenbeei (middel)

en: Desert Hackberry (ripe)
nds: Wüüstenbeei (riep)

en: Desert Hackberry (small)
nds: Wüüstenbeei (lütt)

en: Desert Hackberry (tiny)
nds: Wüüstenbeei (ganz lütt)

en: Juniper (medium)
nds: Wacholder (middel)

en: Juniper (ripe)
nds: Wacholder (riep)

en: Juniper (small)
nds: Wacholder (lütt)

en: Juniper (tiny)
nds: Wacholder (ganz lütt)

en: Raspberry Bush (medium)
nds: Henntjebeei (middel)

en: Raspberry Bush (ripe)
nds: Henntjebeei (riep)

en: Raspberry Bush (small)
nds: Henntjebeei (lütt)

en: Raspberry Bush (tiny)
nds: Henntjebeei (ganz lütt)

en: Sea Buckthorn (medium)
nds: Sanddoorn (middel)

en: Sea Buckthorn (ripe)
nds: Sanddoorn (riep)

en: Sea Buckthorn (small)
nds: Sanddoorn (lütt)

en: Sea Buckthorn (tiny)
nds: Sanddoorn (ganz lütt)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
nds: Stinkerboomtje (middel)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
nds: Stinkerboomtje (riep)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
nds: Stinkerboomtje (lütt)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
nds: Stinkerboomtje (ganz lütt)

en: Strawberries (medium)
nds: Eerdjebeei (middel)

en: Strawberries (ripe)
nds: Eerdjebeei (riep)

en: Strawberries (small)
nds: Eerdjebeei (lütt)

en: Strawberries (tiny)
nds: Eerdjebeei (ganz lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
nds: Swartwuddels-Acker (arnt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
nds: Swartwuddels-Acker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
nds: Swartwuddels-Acker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
nds: Swartwuddels-Acker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
nds: Swartwuddels-Acker (ganz lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
nds: Maniok-Acker (arnt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
nds: Maniok-Acker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
nds: Maniok-Acker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
nds: Maniok-Acker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
nds: Maniok-Acker (ganz lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
nds: Maisacker (arnt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
nds: Maisacker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
nds: Maisacker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
nds: Maisacker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
nds: Maisacker (ganz lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
nds: Verneelts Huus

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
nds: Diek

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
nds: Wiendruven (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
nds: Wiendruven (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
nds: Wiendruven (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
nds: Wiendruven (ganz lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
nds: Köhler-Stapel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
nds: Kuhl mit Holtköhl

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
nds: Dröge Pool

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
nds: Pool mit lütten Fisken

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
nds: Pool mit Fisken

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
nds: Reitacker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
nds: Reitacker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
nds: Reitacker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
nds: Reitacker (ganz lütt)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
nds: Een bietje Gold

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
nds: Een Bült vun Gold

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
nds: Keene Mineraalen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
nds: Een bietje Flint

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
nds: Een Bült vun Flint

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
nds: Een bietje Köhl

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
nds: Een Bült vun Köhl

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
nds: Een bietje Iesen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
nds: Een Bült vun Iesen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
nds: Een bietje Edelflint

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
nds: Een Bült vun Edelflint

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
nds: Een bietje Marmel

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
nds: Een Bült vun Marmel

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
nds: Schipp-Baustee

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
nds: Balsaboom (Riep)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
nds: Balsaboom (Old)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
nds: Balsaboom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
nds: Balsaboom (Jung)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
nds: Balsaboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
nds: Kakaoboom (Riep)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
nds: Kakaoboom (Old)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
nds: Kakaoboom (Jung)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
nds: Kakaoboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
nds: Doder Boom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
nds: Iesenholtboom (Riep)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
nds: Iesenholtboom (Old)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
nds: Iesenholtboom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
nds: Iesenholtboom (Jung)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
nds: Iesenholtboom (Kiensel)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
nds: Gummiboom (Riep)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
nds: Gummiboom (Old)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
nds: Gummiboom

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
nds: Gummiboom (Jung)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
nds: Gummiboom (Kiensel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
nds: Weitacker (arnt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
nds: Weitacker (middel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
nds: Weitacker (riep)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
nds: Weitacker (lütt)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
nds: Weitacker (ganz lütt)

en: The Widelands Development Team
nds: De Widelands Entwickeln-Klottje

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
nds: Amazonen

en: The people of the amazonian jungle.
nds: De Lüü vun de amazoonsk Walden.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
nds: Utförsken

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
nds: Begünn dat Speel mit dree Schippen up de See un blot een bietje Kraam

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
nds: Schanzendörp

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
nds: Begünn dat Speel mit mennig Soldateree-Anlagen

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
nds: Raadhuus

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
nds: Begünn dat Speel mit nix as dien Raadhuus

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
nds: Neje Welt

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
nds: Begünn dat Speel mit seven Schippen vull mit Waren up de See

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
nds: Nares Dörp

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nds: Begünn dat Speel mit nix as eenem Kraamhuus un so minn Waren as würrelk nödig, um eene Weertskupp uptobauen. Wahrschau: Künstelk Spelers könen daar nich mit spölen

en: Be careful
nds: Pass up

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nds: Du hest akkeraat jüüst genoog Waren för dat Warktüüg, wat du för eene Weertskupp bruukst. Pass up, dat keen Warktüüg daarto maakt word.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
nds: Bedröövte Butenstee

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
nds: Begünn dat Speel mit dienem Raadhuus un blot een paar Waren, um eene Weertskupp uptobauen. Wahrschau: Künstelk Spelers könen daar nich mit spölen

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
nds: Hannelsposten

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
nds: Wenn de Speler nich mehr vööl vun wichtigen Waren hett, kriggt he welke för umsünst

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
nds: Dörp

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
nds: Begünn dat Speel mit eenem freedsamen Dörp

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
nds: Atlantinger

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
nds: Deeses Volk kennt man vun de ollsten Vertellsels: De Söhnen un Dochters vun Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
nds: Du hest blot een Deel Iesen för elkeen Warktüüg, wat du för eene Weertskupp bruukst. Pass up, dat keen Warktüüg daarto maakt word.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
nds: Wille Lüü

en: The mighty tribes of the east-lands.
nds: De furchtbaaren Lüü vun de Lannen im Oosten.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
nds: Latienskes Riek

en: This is the culture of the Roman Empire.
nds: Dat is de Kultuur vun de Latiensken Riek.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
nds: Fresen

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
nds: De Lüü vun de wööste Noordseeküst!

en: Tribal Encyclopedia
nds: Tum Naslaan över ’t Volk

en: General
nds: Allgemeen

en: Introduction
nds: Inföhren

en: Controls
nds: Stüren

en: Tips
nds: Tipps

en: Wares
nds: Waren

en: Workers
nds: Arbeiders

en: Buildings
nds: Husen

en: Tribes Immovables
nds: Faste Dingen (Völker)

en: World Immovables
nds: Faste Dingen (Welt)

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
nds: Schipp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Orinoco
nds: Orinoko

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
nds: Schipp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
nds: Agaat

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
nds: Alexandrit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
nds: Barnsteen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
nds: Aquamarin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
nds: Atlantinger-Schanz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
nds: Beryll

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
nds: Cassiterit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
nds: Kymophan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
nds: Zitrin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Colionder
nds: Kojonder

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
nds: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Jundlina
nds: Jundlin’

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
nds: König Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
nds: König Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Loftomor
nds: Loftomoor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
nds: Malachit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
nds: Maansteen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
nds: Blinkerflint

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Opol
nds: Öpoll

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Ostur
nds: Ostuur

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
nds: Parl

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
nds: Saphir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Satul
nds: Satuul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Sidolus
nds: Sidoolus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
nds: Sphalerit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
nds: Spinn

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
nds: Spinell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
nds: Sunnensteen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
nds: Tigeroog

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
nds: Topas

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
nds: Turmalin

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
nds: Schipp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Agilaz
nds: Agilaß

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
nds: Baar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Chat’Karuth
nds: Schatt-Karut

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Khantrukh
nds: Kantruusk

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
nds: Wille Katt

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
nds: Wodan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
nds: Roodvoss

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Sigmund
nds: Siegmund

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Thron
nds: Troon

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valdar
nds: Valdr

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
nds: Wildswien

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
nds: Wulfin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Yrsa
nds: Irsa

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
nds: Schipp

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
nds: Adria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Amalea
nds: Amalee’

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Apollo
nds: Apollon

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
nds: Azuur-See

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
nds: Ostsee

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
nds: Rieks-Pracht

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
nds: Janus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
nds: Julius Caesar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
nds: Juno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
nds: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Lutius
nds: Lutjus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
nds: Marmel

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
nds: Neptun

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
nds: Octavian

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
nds: Tiber

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
nds: Trajan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
nds: Vespasian

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
nds: Schipp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
nds: Wapenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
nds: Stahl-Wapenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
nds: Goldene Wapenrock

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nds: Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
nds: Lichtholt-Wapenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
nds: Ext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
nds: Kriegsext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
nds: Brede Ext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
nds: Koperext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
nds: Scharpe Ext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
nds: Ridderext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
nds: Garste

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
nds: Körv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
nds: Deftigs Beer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
nds: Swartwuddels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
nds: Swartwuddel-Mehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
nds: Haartholt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
nds: Heldenstevels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
nds: Gode Stevels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
nds: Gaue Stevels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nds: Brood

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nds: Brood

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
nds: Pitta-Brood

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nds: Brood

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
nds: Brood

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
nds: Broodschüppe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
nds: Backsteen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
nds: Emmers

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
nds: Maniok-Wuddel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
nds: Beitel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
nds: Schokolaa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
nds: Lehm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
nds: Stoff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
nds: Köhl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
nds: Kakaobohnen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
nds: Mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
nds: Maismehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
nds: Edelsteen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
nds: Boomslager-Ext

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
nds: Füürtange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
nds: Fiss

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
nds: Fiskernett

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
nds: Angel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
nds: Mehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
nds: Früchten

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
nds: Fell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
nds: Fellkluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
nds: Goldene Fellkluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
nds: Olle Fellkluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
nds: Beslaane Fellkluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
nds: Goldstoff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
nds: Goldkluut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
nds: Goldwulle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
nds: Flint

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
nds: Wiendruuv

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
nds: Mörtel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
nds: Klöpper

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
nds: Helm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
nds: Goldene Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
nds: Kriegshelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
nds: Holthelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
nds: Hönnig

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
nds: Hönnigbrood

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
nds: Staak mit Haken

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
nds: Jaggtboog

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
nds: Jaggtspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
nds: Iesen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
nds: Iesenkluut

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
nds: Iesenholt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
nds: Besteck

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
nds: Boomreep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
nds: Boomstamm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
nds: Mest

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
nds: Marmel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
nds: Marmelpieler

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
nds: Hönnigbeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
nds: Mahl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
nds: Fleesk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
nds: Melktange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
nds: Nadels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
nds: Pickhack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
nds: Planken

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
nds: Beslaan Schütter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
nds: Blinkerflint

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
nds: Happ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
nds: Reit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
nds: Tau

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
nds: Gummi elasticum

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
nds: Saag

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
nds: Iesen-Överblievsels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
nds: Verschedene Överblievsels

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
nds: Sichte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
nds: Goder Schild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
nds: Stahlschild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
nds: Schüppe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
nds: Rökelfiss

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
nds: Rökelfleesk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
nds: Spies

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
nds: Pieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
nds: Gode Pieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
nds: Haartholt-Pieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
nds: Sware Pieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
nds: Flintspitz-Pieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
nds: Kriegspieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
nds: Holtpieke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
nds: Spinnensied

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
nds: Spinnenstoff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
nds: Steenschöttel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
nds: Bredes Sweert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
nds: Tweesneidigs Sweert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
nds: Langes Sweert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
nds: Lüttes Sweert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
nds: Kluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
nds: Goldene Kluft

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
nds: Dubbelte Dreespitz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
nds: Grote Dubbelte Dreespitz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
nds: Lütte Dreespitz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
nds: Lange Dreespitz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
nds: Stahl-Dreespitz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
nds: Umhang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
nds: Beslaan West

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
nds: Soldatsken-Umhang

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
nds: Weit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
nds: Wien

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
nds: Wulle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nds: Baukeerlske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nds: Lastendragerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
nds: Maniok-Buurske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nds: Holtköhlbrannerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
nds: Kakao-Buurske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
nds: Kööksch

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
nds: Naihsterske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nds: Fähr

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nds: Schattsökerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
nds: Goldwascherske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
nds: Gold-Smelterske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
nds: Jägerske-Pottjerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
nds: Meister-Waldwahrderske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
nds: Waldwahrderske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
nds: Boomreep-Slagerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nds: Bespejerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nds: Schippebauerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nds: Soldatske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
nds: Flintbeitelske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nds: Flinthauerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
nds: Tapirtüchterske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nds: Mesterske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
nds: Fauna-Wahrderske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nds: Boomslagerske

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
nds: Meister-Boomslagerske

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
nds: Panzersmidd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nds: Backer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
nds: Swartwuddel-Buur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nds: Baukeerl

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nds: Lastendrager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nds: Holtköhlbranner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nds: Buur

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nds: Fähr

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
nds: Fisstüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nds: Fisker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nds: Förster

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nds: Schattsöker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
nds: Peerd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
nds: Peertüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nds: Jäger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nds: Müller

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nds: Bargwarkskeerl

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nds: Lehrwicht

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
nds: Saager

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nds: Bespejer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nds: Schippebauer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nds: Rökeler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nds: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
nds: Spinnentüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
nds: Flinthauer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nds: Warktüügsmidd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nds: Mester

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nds: Wapensmidd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nds: Spinner

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nds: Boomslager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nds: Backer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nds: Smidd

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nds: Meistersmidd

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nds: Broer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nds: Meisterbroer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nds: Baukeerl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nds: Lastendrager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
nds: Ossentüchter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nds: Holtköhlbranner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nds: Buur

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nds: Fähr

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nds: Fisker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
nds: Deertentüchter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
nds: Gaardner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nds: Schattsöker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
nds: Helmsmidd

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nds: Jäger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nds: Weert

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
nds: Kalkbranner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nds: Boomhauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nds: Bargwarkskeerl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
nds: Künniger Bargwarkskeerl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nds: Meister-Bargwarkskeerl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
nds: Oss

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
nds: Boomplanter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nds: Lehrwicht

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nds: Bespejer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nds: Schippebauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nds: Soldat

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nds: Flintslager

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nds: Mester

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nds: Spinner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
nds: Panzersmidd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nds: Backer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nds: Broer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nds: Baukeerl

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
nds: Diskler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nds: Lastendrager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nds: Holtköhlbranner

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
nds: Langohr

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
nds: Langohrtüchter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nds: Buur

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nds: Fähr

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nds: Fisker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nds: Förster

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nds: Schattsöker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nds: Jäger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
nds: Weert

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
nds: Boomhauer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
nds: Müller

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nds: Bargwarkskeerl

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nds: Meister-Bargwarkskeerl

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
nds: Swientjentüchter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
nds: Lehrwicht

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nds: Bespejer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
nds: Scheepker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nds: Schippebauer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nds: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nds: Flintslager

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
nds: Warktüügsmidd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nds: Mester

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
nds: Wienplanter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
nds: Wienmaker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
nds: Wapensmidd

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
nds: Spinner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
nds: Backer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
nds: Meisterbacker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
nds: Imker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
nds: Buskenplanter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
nds: Smidd

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
nds: Meistersmidd

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
nds: Broer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
nds: Meisterbroer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
nds: Backsteenbranner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
nds: Baukeerl

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
nds: Lastendrager

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
nds: Holtköhlbranner

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
nds: Lehmgraver

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
nds: Diekbauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
nds: Buur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
nds: Fähr

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
nds: Fisker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
nds: Förster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
nds: Früchtenpottjer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
nds: Schattsöker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
nds: Jäger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
nds: Weertsfroo

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
nds: Bargwarkskeerl

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
nds: Meister-Bargwarkskeerl

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
nds: Reitbuur

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
nds: Sneeihirsk

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
nds: Sneeihirsktüchter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
nds: Bespejer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
nds: Naihsterske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
nds: Meister-Naihsterske

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
nds: Schippebauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
nds: Rökeler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
nds: Soldat

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
nds: Flintslager

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
nds: Mester

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
nds: Boomslager
