Widelands - en to pt_BR translation catalogue (483 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
pt_BR: Fortificação

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
pt_BR: Seus soldados ocuparam a sua fortificação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
pt_BR: A sua fortificação detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
pt_BR: A sua fortificação está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na fortificação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na fortificação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt_BR: Forte

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam o seu forte.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pt_BR: O seu forte detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
pt_BR: O seu forte está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados no forte.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo no forte.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
pt_BR: Torre de observação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua torre de observação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
pt_BR: A sua torre de observação detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
pt_BR: A sua torre de observação está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na torre de observação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na torre de observação.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
pt_BR: Posto de Patrulha

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam o seu posto de patrulha.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
pt_BR: O seu posto de patrulha detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
pt_BR: O seu posto de patrulha está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados no posto de patrulha.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo no seu posto de patrulha.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt_BR: Torre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pt_BR: A sua torre detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
pt_BR: A sua torre está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pt_BR: O inimigo derrotou as suas soldados na torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
pt_BR: Sentinela topo de árvore

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua sentinela topo de árvore

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
pt_BR: A sua sentinela topo de árvore detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
pt_BR: A sua sentinela topo de árvore está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na sentinela topo de árvore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na sentinela topo de árvore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
pt_BR: Moradia dos Guerreiros

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
pt_BR: Seus soldados ocuparam a moradia dos guerreiros.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
pt_BR: A sua moradia dos guerreiros detectou um agressor.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
pt_BR: A sua moradia dos guerreiros está sob ataque.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados na moradia dos guerreiros.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
pt_BR: O seus soldados derrotaram o inimigo na moradia dos guerreiros.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pt_BR: Castelo

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam o seu castelo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
pt_BR: O seu castelo detectou um agressor.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
pt_BR: O seu castelo está sob ataque.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados no castelo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
pt_BR: Seus soldados derrotaram o inimigo no castelo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
pt_BR: Sala da Guarda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
pt_BR: Suas tropas ocuparam a Sala da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
pt_BR: O teu posto da guarda detectou um inimigo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
pt_BR: Sua Sala da Guarda está sendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Sala da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Sala da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
pt_BR: Casa-da-Guarda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
pt_BR: Suas tropas ocuparam a Casa da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
pt_BR: A tua casa da guarda detectou um inimigo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
pt_BR: Sua Casa da Guarda está sendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Casa da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
pt_BR: Suas tropas derrotaram os inimigos na Casa da Guarda.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt_BR: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pt_BR: Suas tropas ocuparam a Torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pt_BR: A tua torre detectou um inimigo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
pt_BR: Sua torre está sendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
pt_BR: Torre Alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
pt_BR: Suas tropas ocuparam a Torre Alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
pt_BR: A tua Torre Alta detectou um inimigo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
pt_BR: Sua Torre Alta está sendo atacada.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados na Torre Alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
pt_BR: Seus soldados derrotaram o inimigo na Torre Alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
pt_BR: Torre Pequena

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
pt_BR: Seus soldados ocuparam a Torre Pequena.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
pt_BR: A sua Torre Pequena detectou um inimigo.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
pt_BR: A sua Torre Pequena está sob ataque.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados na Torre Pequena.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
pt_BR: Seus soldados derrotaram o inimigo na Torre Pequena.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pt_BR: Barreira

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
pt_BR: Seus soldados ocuparam a Barreira.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
pt_BR: A tua Barreira detectou um inimigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
pt_BR: Sua Barreira está sob ataque.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados na Barreira.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
pt_BR: Seus soldados derrotaram o inimigo na Barreira.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
pt_BR: Cidadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
pt_BR: Suas tropas ocuparam a Cidadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
pt_BR: A Cidadela detectou um inimigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
pt_BR: Sua Cidadela está sendo atacada.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Cidadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Cidadela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pt_BR: Seus soldados ocuparam a sua Fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pt_BR: Sua Fortaleza descobriu um inimigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
pt_BR: Sua Fortaleza está sob ataque.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Fortaleza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pt_BR: Sentinela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
pt_BR: Suas tropas ocuparam sua Sentinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
pt_BR: Sua Sentinela descobriu um inimigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
pt_BR: Sua Sentinela está sob ataque.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Sentinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Sentinela.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt_BR: Torre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pt_BR: Seus soldados ocuparam sua Torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pt_BR: Sua Torre descobriu um inimigo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
pt_BR: Sua Torre está sob ataque.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
pt_BR: Barreira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
pt_BR: Suas tropas ocuparam sua Barreira.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
pt_BR: Sua Barreira descobriu um inimigo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
pt_BR: Sua Barreira está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
pt_BR: O inimigo derrotou suas tropas na Barreira.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
pt_BR: Suas tropas derrotaram o inimigo na Barreira.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
pt_BR: Casamata

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua casamata.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
pt_BR: A sua casamata detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
pt_BR: A sua casamata está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na casamata.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na casamata.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
pt_BR: Castelo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam seu castelo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
pt_BR: O seu castelo detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
pt_BR: O seu castelo está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados no castelo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo no castelo.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam sua fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
pt_BR: A seu fortaleza detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
pt_BR: A sua fortaleza está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados na fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na fortaleza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pt_BR: Posto Avançado

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam seu posto avançado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
pt_BR: O seu posto avançado detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
pt_BR: O seu posto avançado está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
pt_BR: O inimigo derrotou seus soldados no posto avançado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo no posto avançado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
pt_BR: Sentinela

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua sentinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
pt_BR: A sua sentinela detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
pt_BR: A sua sentinela está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na sentinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na sentinela.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt_BR: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
pt_BR: A sua torre detectou um agressor.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
pt_BR: A sua torre está sob ataque.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
pt_BR: O inimigo derrotou os seus soldados na torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
pt_BR: Os seus soldados derrotaram o inimigo na torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
pt_BR: Os seus soldados ocuparam a sua fortaleza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
pt_BR: Posto Avançado

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
pt_BR: Sentinela

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
pt_BR: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
pt_BR: Torre de Madeira

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
pt_BR: Torre Alta de Madeira

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
pt_BR: Área de Construção

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
pt_BR: Desmantelar sítio

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
pt_BR: Plantação de Mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
pt_BR: trabalhando

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
pt_BR: plantando mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
pt_BR: colhendo mandioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
pt_BR: colhendo borracha

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pt_BR: Ferreiro de Armas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt_BR: Padaria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
pt_BR: Fazenda de Raízes Escuras

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt_BR: Casa do carvoeiro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
pt_BR: Mina de Cristal

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt_BR: Fazenda

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
pt_BR: Casa do Criador de Peixes

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pt_BR: Casa de Pescador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pt_BR: Casa do reflorestador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
pt_BR: Fazenda de Cavalos

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pt_BR: Casa do Caçador

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pt_BR: Moinho

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt_BR: Pedreira

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pt_BR: Serraria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pt_BR: Cabana do Batedor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt_BR: Estaleiro Naval

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt_BR: Fundição

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
pt_BR: Defumaria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
pt_BR: Fazenda de aranhas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pt_BR: Ferraria

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pt_BR: Ferreiro de Armas

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt_BR: Tecelagem

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt_BR: Poço

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
pt_BR: Casa do Lenhador

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt_BR: Padaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pt_BR: Cervejaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt_BR: Casa do carvoeiro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão Profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt_BR: Fazenda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro Profunda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
pt_BR: Ferreiro de Armas

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pt_BR: Hospedaria

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt_BR: Pedreira

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
pt_BR: Casa do Escoteiro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt_BR: Estaleiro Naval

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt_BR: Fundição

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pt_BR: Taverna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt_BR: Tecelagem

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt_BR: Poço

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
pt_BR: Ferreiro de Armas

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt_BR: Padaria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
pt_BR: recrutando soldado

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
pt_BR: Cervejaria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
pt_BR: Casa do carvoeiro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
pt_BR: Mina de Carvão Profunda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
pt_BR: Fazenda de Jumentos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
pt_BR: Fazenda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
pt_BR: Casa de Pescador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
pt_BR: Casa do reflorestador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
pt_BR: Mina de Ouro Profunda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
pt_BR: Casa do Caçador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
pt_BR: Hospedaria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
pt_BR: Casa do Lenhador

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
pt_BR: Mina de Mármore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
pt_BR: minerando mármore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
pt_BR: Mina de Mármore Profunda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
pt_BR: Moinho

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
pt_BR: Chiqueiro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
pt_BR: Pedreira

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
pt_BR: Serraria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
pt_BR: Cabana do Batedor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
pt_BR: Fazenda de ovelhas

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
pt_BR: Estaleiro Naval

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
pt_BR: Fundição

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
pt_BR: Maramoraria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
pt_BR: Taverna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
pt_BR: Ferraria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
pt_BR: Vinhedo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
pt_BR: Ferreiro de Armas

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
pt_BR: Tecelagem

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
pt_BR: Poço

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
pt_BR: Vinícola

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
pt_BR: Padaria

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
pt_BR: Casa de Apicultor

en: No Flowers
pt_BR: Sem Flores

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
pt_BR: plantando arbustos

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
pt_BR: coletando carvão

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
pt_BR: Calabouço

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
pt_BR: Labirinto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pt_BR: Campo de Treino

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
pt_BR: Coliseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
pt_BR: Campo de Treino

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt_BR: Quartel General

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt_BR: Porta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt_BR: Armazém

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt_BR: Quartel General

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt_BR: Porta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt_BR: Armazém

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
pt_BR: Quartel General

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
pt_BR: Sede de náufragos

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt_BR: Porta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
pt_BR: Armazém

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
pt_BR: Porto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
pt_BR: Cinzas

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
pt_BR: Campo de Raiz Escura Cultivado

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
pt_BR: Campo de Raiz Escura Médio

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
pt_BR: Campo de Raiz Escura Minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
pt_BR: Campo de Raiz Escura Pequeno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
pt_BR: Campo de Raiz Escura Minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
pt_BR: Campo de milho cultivado

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
pt_BR: Campo de Milho Médio

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
pt_BR: Campo de milho minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
pt_BR: Campo de Milho Pequeno

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
pt_BR: Campo de milho minúsculo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
pt_BR: Edifício destruído

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
pt_BR: Vinha média

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
pt_BR: Vinha maduras

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
pt_BR: Vinha pequena

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
pt_BR: Vinha miúda

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
pt_BR: Construção do Navio

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
pt_BR: Árvore Morta

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
pt_BR: Descoberta

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
pt_BR: Inicie o jogo com três navios no oceano e somente um punhado de suprimentos

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
pt_BR: Aldeia Fortificada

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
pt_BR: Inicie o jogo com uma instalação militar fortificada

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
pt_BR: Quartel-General

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
pt_BR: Inicie o jogo somente com o seu quartel-general

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
pt_BR: Novo Mundo

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
pt_BR: Inicie o jogo com sete navios cheios de suprimentos no oceano

en: Be careful
pt_BR: Tenha Cuidado

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
pt_BR: Você só possui exatamente os objetos que precisa para começar sua economia. Certifique-se de que nenhuma ferramenta desnecessária seja criada.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
pt_BR: Aldeia

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
pt_BR: Inicie o jogo com uma aldeia pacífica

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
pt_BR: Navio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
pt_BR: Ágata

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
pt_BR: Âmbar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
pt_BR: Ametista

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
pt_BR: Olho de Tigre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
pt_BR: Pérola

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
pt_BR: Safira

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
pt_BR: Aranha

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
pt_BR: Olho de Tigre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
pt_BR: Turmalina

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
pt_BR: Navio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
pt_BR: Netuno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
pt_BR: Plutão

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
pt_BR: Saturno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venus
pt_BR: Vênus

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
pt_BR: Navio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
pt_BR: Armadura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
pt_BR: Armadura de malha

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
pt_BR: Elmo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
pt_BR: Cesta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
pt_BR: Cerveja

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
pt_BR: Cerveja Forte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
pt_BR: Raiz Escura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
pt_BR: Farinha de Raiz Escura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
pt_BR: Botas de Herói

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt_BR: Pão

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt_BR: Pão

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt_BR: Pão

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
pt_BR: Pão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
pt_BR: Pá de pão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
pt_BR: Tijolo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
pt_BR: Baldes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
pt_BR: Raíz de Mandioca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
pt_BR: Argila

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
pt_BR: Roupa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
pt_BR: Carvão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
pt_BR: Milho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
pt_BR: Diamante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
pt_BR: Tenazes

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
pt_BR: Peixe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
pt_BR: Rede de Pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
pt_BR: Vara de pescar

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
pt_BR: Farinha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
pt_BR: Ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
pt_BR: Minério de Ouro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
pt_BR: Granito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
pt_BR: Uva

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
pt_BR: Martelo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
pt_BR: Mel

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
pt_BR: Pão de Mel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
pt_BR: Gancho de Viga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
pt_BR: Arco de Caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
pt_BR: Lança de Caça

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
pt_BR: Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
pt_BR: Minério de Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
pt_BR: Ferramentas de Cozinha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
pt_BR: Cipó

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
pt_BR: Facão

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
pt_BR: Mármore

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
pt_BR: Coluna de Mármore

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
pt_BR: Refeição

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
pt_BR: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
pt_BR: Pinças de Ordenha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
pt_BR: Agulhas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
pt_BR: Picareta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
pt_BR: Pranchas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
pt_BR: Quartzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
pt_BR: Ração

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
pt_BR: Corda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
pt_BR: Borracha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
pt_BR: Serra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
pt_BR: Ferro de Sucata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
pt_BR: Metal de Sucata Misto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
pt_BR: Foice

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
pt_BR: Escudo Avançado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
pt_BR: Escudo de Aço

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
pt_BR: Pá

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
pt_BR: Peixe Defumado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
pt_BR: Carne Defumada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
pt_BR: Lanche

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
pt_BR: Lança

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
pt_BR: Lança Avançada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
pt_BR: Lança Endurecida

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
pt_BR: Lança Pesada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
pt_BR: Lança de Pedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
pt_BR: Lança de Guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
pt_BR: Lança de Madeira

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
pt_BR: Seda de Aranha

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
pt_BR: Tecido de Aranhas

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
pt_BR: Tigela de Pedra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
pt_BR: Espada Longa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
pt_BR: Tabardo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
pt_BR: Túnica Dourada

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
pt_BR: Tridente Duplo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
pt_BR: Tridente Duplo Pesado

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
pt_BR: Tridente Leve

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
pt_BR: Tridente Longo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
pt_BR: Tridente de Aço

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
pt_BR: Água

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
pt_BR: Trigo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
pt_BR: Vinho

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
pt_BR: Lã

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt_BR: Carvoeiro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt_BR: Treinador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
pt_BR: Armadura

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt_BR: Padaria

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
pt_BR: Fazendeiro de Raízes Escuras

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt_BR: Construtor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt_BR: Transportador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt_BR: Carvoeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt_BR: Fazendeiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
pt_BR: Criador de Peixe

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt_BR: Pescador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pt_BR: Reflorestador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt_BR: Geólogo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
pt_BR: Cavalo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
pt_BR: Tratador de Cavalo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt_BR: Caçador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pt_BR: Moageiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt_BR: Minerador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
pt_BR: Serrador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt_BR: Batedor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt_BR: Construtor Naval

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt_BR: Fundidor

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
pt_BR: Fumaceiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt_BR: Soldado

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
pt_BR: Criador de Aranhas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
pt_BR: Lapidador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pt_BR: Ferreiro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt_BR: Treinador

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pt_BR: Ferraria de Armas

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt_BR: Tecelão

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
pt_BR: Lenhador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt_BR: Padaria

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt_BR: Construtor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt_BR: Transportador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt_BR: Carvoeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt_BR: Fazendeiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt_BR: Pescador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt_BR: Geólogo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt_BR: Caçador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pt_BR: Taberneiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pt_BR: Lenhador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt_BR: Minerador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
pt_BR: Minerador Chefe

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt_BR: Minerador Mestre

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pt_BR: Recruta

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt_BR: Batedor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt_BR: Construtor Naval

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt_BR: Fundidor

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt_BR: Soldado

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pt_BR: Marmoreiro

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt_BR: Treinador

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt_BR: Tecelão

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
pt_BR: Armadura

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt_BR: Padaria

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
pt_BR: Construtor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
pt_BR: Carapina

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
pt_BR: Transportador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
pt_BR: Carvoeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
pt_BR: Jumento

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
pt_BR: Criador de Jumentos

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
pt_BR: Fazendeiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
pt_BR: Pescador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
pt_BR: Reflorestador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
pt_BR: Geólogo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt_BR: Caçador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
pt_BR: Taberneiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
pt_BR: Lenhador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
pt_BR: Moageiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt_BR: Minerador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt_BR: Minerador Mestre

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
pt_BR: Criador de Porcos

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
pt_BR: Recruta

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
pt_BR: Batedor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
pt_BR: Pastor de Ovelhas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
pt_BR: Construtor Naval

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
pt_BR: Fundidor

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
pt_BR: Soldado

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
pt_BR: Marmoreiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
pt_BR: Ferreiro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
pt_BR: Treinador

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
pt_BR: Cultivador de Vinhas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
pt_BR: Ferraria de Armas

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
pt_BR: Tecelão

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
pt_BR: Padeiro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
pt_BR: Apicultor

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
pt_BR: Caçador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
pt_BR: Minerador

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
pt_BR: Minerador Mestre
