Widelands - en to ru translation catalogue (1526 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
ru: Укрепление

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
ru: Ваши солдаты заняли ваше укрепление.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
ru: К вашему укреплению движется враг.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
ru: Ваши укрепления атакованы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
ru: Враг перебил защитников одного из ваших укреплений.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
ru: Защитники укрепления разбили врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ru: Крепость

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ru: Солдаты заняли своё место в крепости.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ru: В районе вашей крепости обнаружен враг.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
ru: Ваша крепость атакована.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ru: Враг перебил защитников вашей крепости.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ru: Защитники вашей крепости разбили врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
ru: Наблюдательная башня

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
ru: Солдаты заняли свое место в наблюдательной башне

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
ru: Наблюдательная башня засекла врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
ru: Наблюдательная башня атакована.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
ru: Враг перебил защитников вашей наблюдательной башни.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
ru: Защитники башни отбили нападение врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
ru: Сторожка

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
ru: Солдаты заняли своё место в вашей сторожке.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
ru: Сторожкой засечены вражеские силы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
ru: На вашу сторожку напали.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
ru: Враг перебил защитников сторожки.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
ru: Защитники сторожки разбили врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ru: Башня

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ru: Ваши солдаты заняли свое место в башне.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ru: Башня засекла врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
ru: На вашу башню напали.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ru: Враг перебил защитников башни.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ru: Защитники башни разбили врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
ru: Наблюдательный пост

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
ru: Ваши солдаты заняли своё место на наблюдательном посту.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
ru: Наблюдательный пост засек врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
ru: На ваш наблюдательный пост напали.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
ru: Враг перебил защитников наблюдательного поста.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
ru: Ваши солдаты отбили наблюдательный пост.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
ru: Казармы

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
ru: Ваши солдаты заняли свое место в казармах.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
ru: Казармы засекли врага.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
ru: На ваши казармы напали.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
ru: Защитники казарм были перебиты.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
ru: Вы отбили казармы у врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ru: Замок

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
ru: Ваши солдаты заняли свое место в замке.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
ru: Ваш замок засек врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
ru: На ваш замок напали.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
ru: Защитники замка были перебиты.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
ru: Ваши войска отбили замок у врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
ru: Форт

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
ru: Гарнизон занял вашу караульную.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
ru: Вашей караульной обнаружен враг.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
ru: Ваша караульная в осаде.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
ru: Враг занял караульную, разбив ваши силы.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
ru: Вы заняли караульную, разбив силы врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
ru: Сторожка

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
ru: Гарнизон занял вашу сторожку.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
ru: Вашей сторожкой обнаружен враг.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
ru: Ваша сторожка в осаде.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
ru: Враг занял сторожку, разбив ваши силы.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
ru: Вы заняли сторожку, разбив силы врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ru: Башня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ru: Гарнизон занял вашу башню.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ru: Вашей башней обнаружен враг.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
ru: Ваша башня в осаде.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ru: Враг занял сторожку, разбив ваши силы.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ru: Вы заняли сторожку, разбив силы врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
ru: Дозорная башня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
ru: Гарнизон занял вашу дозорную башню.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
ru: Дозорной башней обнаружен враг.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
ru: Ваша дозорная башня в осаде.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
ru: Враг занял дозорную башню, разбив ваши силы.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
ru: Вы заняли дозорную башню, разбив силы врага.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
ru: Малая башня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
ru: Гарнизон занял вашу малую башню.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
ru: Малой башней обнаружен враг.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
ru: Малая башня в осаде.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
ru: Враг занял малую башню, разбив ваши силы.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
ru: Вы заняли малую башню, разбив силы врага.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ru: Форпост

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
ru: Воины на форпосте.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
ru: Враг недалеко от форпоста.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
ru: На наш форпост напали.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
ru: Наших людей перебили у форпоста.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
ru: Наши люди перебили врагов у форпоста.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
ru: Цитадель

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
ru: Воины в цитадели.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
ru: Враг недалеко от цитадели.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
ru: На нашу цитадель напали.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
ru: Наших людей перебили у цитадели.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
ru: Наши люди перебили врагов у цитадели.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ru: Крепость

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ru: Воины в укреплении.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ru: Враг недалеко от укреплений.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
ru: На наши укрепления напали.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ru: Наших людей перебили под укреплениями.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ru: Наши люди перебили врагов под укреплениями.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ru: Караульная

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
ru: Воины в караульной.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
ru: Враг недалеко от караульной.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
ru: На нашу караульную напали.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
ru: Наших людей перебили в караульной.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
ru: Наши люди перебили врагов в караульной.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ru: Башня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ru: Воины в башне.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ru: Враг недалеко от башни.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
ru: На нашу башню напали.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ru: Наших людей перебили в башне.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ru: Наши люди перебили врагов в башне.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
ru: Форпост

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
ru: Гарнизон заступил на службу в форпост.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе форпоста.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
ru: Форпост атакован.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
ru: Вечная память павшим у форпоста.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
ru: Слава победителям! Форпост - наш!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
ru: Блокгауз

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
ru: Гарнизон заступил на службу в блокгауз.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе блокгауза.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
ru: Блокгауз атакован.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
ru: Вечная память павшим у блокгауза.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
ru: Слава победителям! Блокгауз - наш!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
ru: Замок

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
ru: Гарнизон заступил на службу в замок.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе замке.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
ru: Замок атакован.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
ru: Вечная память павшим у замка.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
ru: Слава победителям! Замок - наш!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ru: Крепость

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ru: Гарнизон заступил на службу в крепость.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе крепости.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
ru: Крепость атакована.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ru: Вечная память павшим в битве у крепости.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ru: Слава победителям! Крепость - наша!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ru: Застава

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
ru: Гарнизон заступил на службу в заставу.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе заставы.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
ru: Застава атакована.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
ru: Вечная память павшим в битве за заставу.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
ru: Слава победителям! Застава - наша!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
ru: Караульная

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
ru: Гарнизон заступил на службу в караульную.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе караульной.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
ru: Караульная атакована.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
ru: Вечная память павшим при караульной.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
ru: Слава победителям! Караульная - наша!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ru: Башня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ru: Гарнизон заступил на службу в башню.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ru: Вражеские силы в районе башни.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
ru: Башня атакована.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ru: Вечная память сражавшимся за башню.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ru: Слава победителям! Башня - наша!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
ru: Крепость

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
ru: Крепость взята под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности крепости.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
ru: На вашу крепость напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
ru: Наши воины пали, защищая крепость.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
ru: Нападение на крепость удалось отбить.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
ru: Застава

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
ru: Застава взята под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности заставы.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
ru: На вашу заставу напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
ru: Наши воины пали, защищая заставу.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
ru: Нападение на заставу удалось отбить.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
ru: Наблюдательный пост

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
ru: Наблюдательный пост взят под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности наблюдательного поста.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
ru: На ваш наблюдательный пост напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
ru: Наши воины пали, защищая наблюдательный пост.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
ru: Нападение на заставу удалось отбить.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
ru: Башня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
ru: Башня взята под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности башни.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
ru: На вашу башню напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
ru: Наши воины пали, защищая башню.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
ru: Нападение на башню удалось отбить.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
ru: Деревянная башня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
ru: Деревянная башня взята под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности деревянной башни.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
ru: На нашу деревянную башню напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
ru: Наши воины пали, защищая деревянную башню.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
ru: Нападение на деревянную башню удалось отбить.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
ru: Высокая деревянная башня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
ru: Высокая деревянная башня взята под охрану.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
ru: Враг в окрестности высокой деревянной башни.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
ru: На нашу высокую деревянную башню напали.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
ru: Наши воины пали, защищая высокую деревянную башню.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
ru: Нападение на высокую деревянную башню удалось отбить.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
ru: Строительная площадка

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
ru: Площадка демонтажа

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
ru: Плантация маниоки

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
ru: работает

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
ru: сеет маниоку

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
ru: собирает маниоку

en: No Fields
ru: Нет полей

en: Out of Fields
ru: Больше нет полей

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
ru: У фермера с этой плантации маниоки нет свободного места под посев.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
ru: Пекарня маниоки

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ru: печет хлеб

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ru: Печь углежога

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
ru: производит уголь

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
ru: Какаоварильня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
ru: варит шоколад

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
ru: Ферма какао

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
ru: садит какао

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
ru: собирает какао-бобы

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
ru: Ферме какао не хватает свободного места под посевы.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
ru: Текстильщик

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
ru: шьет тунику

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
ru: мастерит легкую деревянную броню

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
ru: мастерит деревянный шлем

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
ru: шьет воинский плащ

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
ru: делает крепкие ботинки

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
ru: делает легкую обувь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
ru: делает командирские ботинки

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
ru: шьет подбитую мехом куртку

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
ru: шьет подбитую мехом кожанку

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ru: паромная переправа

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
ru: Продуктовый склад

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
ru: готовит паёк

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
ru: Печь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
ru: выплавляет золото

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
ru: Центр садоводства

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
ru: обустроить ландшафт

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
ru: Жилище золотодобытчика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
ru: добывает золото

en: No Gold
ru: Нет золота

en: Main Gold Vein Exhausted
ru: Главная золотая жила истощена

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная золотая жила хижины золотодобытчика истощилась. Отныне отдача от затрат на ее использование сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разрушить или разобрать это здание.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
ru: Домик лесника

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
ru: собирает съестное

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
ru: добывает мясо

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
ru: добывает рыбу

en: No Game, No Fish
ru: Нет дичи и улова

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
ru: Больше нет ни дичи, ни улова

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
ru: Лесник не может найти дичь и рыбу в рабочей области вокруг своего домика.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
ru: Тренировочный плац

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ru: вербует солдат

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
ru: Хижина хранителя джунглей

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
ru: сажает деревья

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
ru: Хижина собирателя лиан

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
ru: срезает лианы

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
ru: Нет деревьев

en: No Tree to Cut Lianas
ru: Нет обвитых лианами деревьев

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
ru: Собиратель лиан не может найти деревья в рабочей области вокруг своей хижины. Быть может, вам стоит разрушить или разобрать это сооружение или построить рядом хижину хранителя джунглей.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
ru: Хижина лесозаготовителя

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
ru: садит бальзамин

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
ru: сбор каучука

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
ru: рубит железное дерево

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
ru: Посадка ценных пород деревьев

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
ru: растит бальзамин

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
ru: посадка каучуконосов

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
ru: садит железное дерево

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
ru: Будка канатчика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
ru: вьет канат

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
ru: Хижина разведчика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
ru: разведывает

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ru: Верфь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
ru: строит корабль

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
ru: Каменотесный цех

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
ru: делает лопату

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
ru: делает топор дровосека

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
ru: делает кирку

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a machete
ru: кует мачете

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
ru: делает кухонную утварь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
ru: делает молоток

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a chisel
ru: делает зубило

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
ru: Производит иглы

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone bowl
ru: вырезает каменную чашу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a wooden spear
ru: точит кол

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a stone-tipped spear
ru: делает копье

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a hardened spear
ru: делает пику

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
ru: Хижина каменотеса

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
ru: колит гранитные глыбы

en: No Rocks
ru: Нет скал

en: Out of Rocks
ru: Больше нет скал

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
ru: Камнетёс из этой каменоломни больше не может найти скалы в своей рабочей области.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
ru: Гранитная шахта

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
ru: добывает гранит

en: No Granite
ru: Нет гранита

en: Main Granite Vein Exhausted
ru: Главная гранитная жила истощена

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Основная жила гранита в этой шахте истощена. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разобрать или разрушить эту шахту.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
ru: Тапирная ферма

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
ru: разводит тапиров

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
ru: Хижина водовоза

en: No Water
ru: Нет воды

en: Out of Water
ru: Больше нет воды

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
ru: Носильщик, работающий у этого колодца, не может найти воду в его окрестности.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
ru: Палатка дикосея

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
ru: разводит рыбу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
ru: разводит дичь

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
ru: Хижина лесоруба

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
ru: рубит деревья

en: Out of Trees
ru: Больше нет деревьев

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
ru: Лесоруб не может найти деревьев в рабочей области вокруг этого домика лесоруба. Быть может вам стоит разрушить или разобрать это сооружение, или построить рядом домик хранителя джунглей.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ru: Бронная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
ru: куёт стальной щит

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
ru: куёт улучшенный щит

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ru: Пекарня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ru: печет хлеб

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ru: Казармы

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ru: вербует солдат

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
ru: Козельцовая ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
ru: сажает козелец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
ru: собирает козелец

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: У фермера с этой козельцовой фермы нет почвы пригодной для посева.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ru: Печь углежога

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
ru: производит уголь

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ru: Угольная шахта

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
ru: добывает уголь

en: No Coal
ru: Нет угля

en: Main Coal Vein Exhausted
ru: Главная угольная жила истощена

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
ru: Кристальная шахта

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
ru: добывает кварц

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
ru: добывает алмазы

en: No Crystals
ru: Нет кристаллов

en: Main Crystal Vein Exhausted
ru: Главная кристальная жила истощена

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой кристальной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разрушить эту шахту, или разобрать её.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ru: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
ru: сажает кукурузу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
ru: собирает кукурузу

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: У фермера из этой фермы нет почвы пригодной для посева.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ru: паромная переправа

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
ru: Домик рыбовода

en: No Fish
ru: Нет рыбы

en: Out of Fish
ru: Больше нет рыбы

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
ru: Рыбовод из этого домика не может найти водоём в своей рабочей области для разведения рыбы. Помните, они нужны для восстановления рыбных ресурсов в случае исчерпания их в диких водоёмах.

en: The fishing grounds are full
ru: Рыбные угодья заполнены

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ru: Домик рыболова

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
ru: рыбачит

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
ru: Рыболов не может найти рыбу в своей рабочей области вокруг этого домика рыболова. Помните, что поголовье рыбы можно увеличить, если построить домик рыбовода.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ru: Домик лесника

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
ru: Золотопрядильная фабрика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
ru: прядет золото

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ru: Золотая шахта

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
ru: Конный завод

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
ru: выращивает лошадей

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ru: Домик охотника

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
ru: охотится

en: No Game
ru: Нет дичи

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
ru: Больше нет дичи

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ru: Охотник, работающий здесь, не может найти дичь в рабочей области вокруг своего Домика охотника.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ru: Железный рудник

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
ru: добывает железо

en: No Iron
ru: Нет железа

en: Main Iron Vein Exhausted
ru: Главная железорудная жила истощена

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Быть может, вам стоит разрушить этот рудник, или разобрать его.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ru: Мельница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
ru: размалывает кукурузу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
ru: размалывает козелец

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ru: Каменоломня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
ru: добывает гранит

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ru: Камнетёс из этой каменоломни больше не может найти скалы в своей рабочей области.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ru: Лесопилка

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
ru: пилит бревна

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ru: Домик разведчика

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ru: Верфь

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ru: Литейная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
ru: выплавляет железо

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ru: Коптильня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
ru: коптит мясо

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
ru: коптит рыбу

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
ru: Паучья ферма

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ru: Инструментальная мастерская

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
ru: делает садник для выпечки

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
ru: делает пару ведер

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
ru: делает клещи

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
ru: делает рыболовную сеть

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
ru: делает багор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
ru: делает охотничий лук

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
ru: делает доильные щипцы

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
ru: делает пилу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
ru: делает косу

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ru: Оружейная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
ru: куёт легкий трезубец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
ru: куёт длинный трезубец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
ru: куёт стальной трезубец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
ru: кует двойной трезубец

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
ru: куёт тяжёлый двойной трезубец

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ru: Ткацкая фабрика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
ru: ткет шёлк

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
ru: Шьёт накидку

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
ru: шьёт золотую накидку

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ru: Колодец

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ru: Носильщик, работающий у этого колодца, не может найти воду нем.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ru: Домик лесоруба

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ru: Дровосек не может найти деревьев в рабочей области вокруг этого домика дровосека. Быть может вам стоит разрушить или разобрать это сооружение, или построить рядом домик лесника.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
ru: Топорная мастерская

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
ru: куёт топор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
ru: куёт острый топор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
ru: куёт секиру

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ru: Пекарня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
ru: печёт лепешку

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ru: Казармы

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ru: вербует солдат

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
ru: Гостиница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
ru: готовит закуску

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
ru: готовит обед

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ru: Пивоварня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
ru: варит крепкое пиво

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
ru: Скотный двор

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
ru: разводит скот

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ru: Печь углежога

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ru: Угольная шахта

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ru: Глубокая угольная шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
ru: Глубинная угольная шахта

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ru: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
ru: сажает пшеницу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
ru: собирает пшеницу

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: У фермера с этой фермы нет почвы пригодной для посева.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ru: Паромная переправа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
ru: Хижина рыболова

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
ru: Рыболов, работающий в этом Домике рыболова не может найти рыбу в своей рабочей области.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
ru: Хижина егеря

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ru: Золотая шахта

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ru: Глубокая золотая шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
ru: Глубинная золотая шахта

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
ru: Гранитная шахта

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого гранитного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Этот рудник нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать его.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
ru: Шлемная мастерская

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
ru: куёт шлем

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
ru: куёт защитную маску

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
ru: куёт боевой шлем

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
ru: Хижина охотника

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
ru: Охотник не может найти дичь в рабочей области вокруг этой хижины охотника. Не забывайте, что поголовье дичи можно увеличить, если построить хижину егеря.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ru: Трактир

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ru: Железный рудник

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить этот рудник, разрушить или разобрать его.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ru: Глубокий железный рудник

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
ru: Глубинный железный рудник

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Этот рудник нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать его.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
ru: Цементная печь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
ru: замешивает цемент

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
ru: Хижина дровосека

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
ru: Дровосек, работающий в этой хижине дровосека, не может найти деревьев в своей рабочей области. Быть может вам стоит разрушить или разобрать это сооружение, или построить рядом хижину лесничего.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
ru: Кузница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
ru: делает удочку

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
ru: делает охотничье копьё

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
ru: Малая пивоварня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
ru: варит пиво

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ru: Каменоломня

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ru: Камнетес из этой каменоломни больше не может найти скалы в своей рабочей области.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
ru: Хижина лесничего

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
ru: Тростниковый двор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
ru: Сажает тростник

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
ru: собирает тростник

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
ru: У садовника на тростниковом дворе нет почвы пригодной для посева.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
ru: Хижина разведчика

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ru: Верфь

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ru: Литейная

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ru: Таверна

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
ru: Военная фабрика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
ru: куёт бронзовый топор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
ru: куёт боевой топор

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
ru: куёт топор воина

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ru: Ткацкая фабрика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
ru: ткёт

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ru: Колодец

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ru: Носильщик, работающий у этого колодца, не может найти воду в нем.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
ru: Балочная мастерская

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
ru: собирает древисину

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
ru: Бронная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
ru: куёт комплект доспехов

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
ru: куёт комплект кольчужной брони

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
ru: куёт комплект позолоченых доспехов

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ru: Пекарня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
ru: печет хлеб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ru: Казармы

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ru: вербует солдат

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ru: Пивоварня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ru: Печь углежога

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ru: Угольная шахта

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ru: Глубокая угольная шахта

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
ru: Ослиная ферма

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
ru: разводит ослов

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ru: Ферма

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: У фермера с этой фермы нет почвы пригодной для посева.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ru: Паромная переправа

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ru: Домик рыболова

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ru: Рыболов, работающий в этом Домике рыболова не может найти рыбу в своей рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ru: Домик лесника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ru: Золотая шахта

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ru: Глубокая золотая шахта

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ru: Домик охотника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ru: Охотник, работающий в Домике охотника, не может найти дичь в своей рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
ru: Трактир

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ru: Железный рудник

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить этот рудник, разрушить или разобрать его.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ru: Глубокий железный рудник

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Этот рудник нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать его.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
ru: Домик дровосека

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ru: Дровосек не может найти деревьев в рабочей области вокруг этого домика дровосека. Быть может вам стоит разрушить или разобрать это сооружение, или построить рядом домик лесника.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
ru: Мраморная шахта

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
ru: добывает мрамор

en: No Marble
ru: Нет мрамора

en: Main Marble Vein Exhausted
ru: Главная мраморная жила истощена

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой мраморной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
ru: Глубокая мраморная шахта

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой мраморной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
ru: Мельница

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
ru: размалывает пшеницу

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
ru: Свиноферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
ru: выращивает свиней

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ru: Каменоломня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
ru: добывает мрамор

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ru: Камнетес из этой каменоломни больше не может найти скалы в своей рабочей области.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
ru: Лесопилка

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ru: Домик разведчика

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
ru: Овцеферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
ru: разводит овец

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ru: Верфь

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
ru: Литейная

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
ru: Домик камнетеса

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
ru: создаёт мраморную колонну

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ru: Таверна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
ru: Инструментальная мастерская

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
ru: делает корзину

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
ru: Виноградник

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
ru: Сажает виноградную лозу

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
ru: собирает виноград

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
ru: У фермера с этого виноградника нет почвы пригодной для выращивания винограда

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
ru: Оружейная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
ru: куёт деревянное копье

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
ru: куёт копье

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
ru: куёт улучшенное копье

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
ru: куёт тяжелое копьё

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
ru: куёт боевое копьё

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ru: Ткацкая фабрика

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ru: Колодец

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ru: Носильщик, работающий у этого колодца, не может найти воду в нем.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
ru: Винодельня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
ru: делает вино

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
ru: Акваферма

en: No Ponds
ru: Нет прудов

en: Out of Fish Ponds
ru: Нет зарыбленных прудов

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
ru: Рыболов, работающий на этой акваферме, не может найти зарыбленные пруды в своей рабочей области. Пожалуйста, убедитесь, что поблизости находится рабочий глиняный карьер, а акваферма снабжается всеми необходимыми товарами, либо рассмотрите возможность демонтажа или разрушения этого здания.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
ru: Большая бронная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
ru: кует широкий меч

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
ru: кует обоюдоострый меч

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
ru: кует золотой шлем

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
ru: Маленькая бронная

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
ru: кует короткий меч

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
ru: кует длинный меч

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
ru: Пекарня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
ru: Казармы

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
ru: вербует солдат

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
ru: Домик пчеловода

en: No Flowers
ru: Нет цветов

en: Out of Flowers
ru: Цветы закончились

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
ru: Ягодная ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
ru: сажает кустарник

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
ru: Кузня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
ru: кует топор дровосека

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
ru: кует кирку

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
ru: Пивоварня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
ru: Печь для обжига кирпича

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
ru: обжигает кирпич

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
ru: Домик углежога

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
ru: запекает уголь

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
ru: собирает уголь

en: Out of Clay Ponds
ru: Глиняные пруды вычерпаны

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
ru: Углежог из этого домика не может найти не вычерпанные глинистые пруды в своей рабочей области. Рассмотрите вопрос о выкапывании рядом глиняного карьера для обеспечения этого углежога всем необходимым, либо разобрать или разрушить это строение.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
ru: Печь углежога

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
ru: Глиняный карьер

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
ru: добывает глину

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
ru: Нет земли

en: No Level Ground
ru: Нет пригодной земли

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
ru: Копатель глины, работающий в этом Глиняном карьере, не может найти ни одного уровня в своей рабочей области. Подумайте о демонтаже этого глиняного карьера и постройке его в другом месте.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
ru: Угольная шахта

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
ru: Глубокая угольная шахта

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой угольной шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
ru: Домик сборщика фруктов

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
ru: собирает ягоды

en: No Bushes
ru: Нет кустарника

en: Out of Berries
ru: Закончились ягоды

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
ru: Сборщик ягод, работающий в этом домике сборщика ягод, не может найти ягодные кусты в своей рабочей области. Рассмотрите вопрос строительства другой ягодной фермы, либо разобрать или разрушить это здание

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
ru: Питейный зал

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
ru: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
ru: сажает ячмень

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
ru: собирает ячмень

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: Фермер, работающий на этой ферме, не может найти почву пригодную для посева.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
ru: Паромная переправа

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
ru: Домик рыболова

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
ru: Рыболов, работающий в этом Домике рыболова, не может найти рыбу в своей рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
ru: Домик лесника

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
ru: Печь

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
ru: Золотая шахта

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить эту шахту, разрушить, или разобрать её.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
ru: Глубокая золотая шахта

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой золотой шахты истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
ru: Хлебопекарня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
ru: печёт медовый хлеб

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
ru: Домик охотника

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
ru: Охотник, работающий здесь, не может найти дичь в рабочей области вокруг своего Домика охотника.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
ru: Железный рудник

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого железного рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Быть может, вам стоит улучшить этот рудник, разрушить или разобрать его.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
ru: Глубокий железный рудник

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этого рудника истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание рудника сильно уменьшится. Этот рудник нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать его.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
ru: Медоварня

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
ru: варит медовуху

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
ru: Каменоломня

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
ru: Каменщик из этой каменоломни больше не может найти камня в своей рабочей области.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
ru: Центр переработки

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
ru: перерабатывает меха

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
ru: перерабатывает железо

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
ru: перерабатывает железо и золото

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
ru: Тростниковая ферма

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
ru: Заготовщик тростника не может найти свободное место для засеивания семян

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
ru: Олений выгон

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
ru: пасёт северных оленей

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
ru: выделывает меха

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
ru: Каменоломня

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой каменоломни истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Быть может, вам стоит её улучшить, разрушить или разобрать.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
ru: Глубокая каменоломня

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
ru: Главная жила этой каменоломни истощилась. Отныне отдача от затрат на содержание шахты сильно уменьшится. Эту шахту нельзя улучшить; быть может, вам стоит разрушить или разобрать её.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
ru: Домик разведчика

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
ru: Швейный цех

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
ru: шьёт меховую одежду

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
ru: Верфь

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
ru: Коптильня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
ru: Ателье

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
ru: шьёт шипованную меховую одежду

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
ru: шьёт золотую меховую одежду

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
ru: Таверна

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
ru: готовит один паёк

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
ru: готовит пайки

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
ru: Ткацкая фабрика

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
ru: ткёт сукно

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
ru: Колодец

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
ru: Носильщик, работающий у этого колодца, не может найти воду в нем.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
ru: Домик лесоруба

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
ru: Лесоруб не может найти деревьев в рабочей области вокруг этого домика лесоруба. Быть может вам стоит разрушить или разобрать это сооружение, или построить рядом домик лесника.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
ru: Тренировочный полигон

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
ru: спит

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ru: повысить ловкость солдата с 0 до 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ru: повысить ловкость солдата с 1 до 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
ru: повысить ловкость солдата с 2 до 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ru: повысить живучесть солдата с 0 до 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ru: повысить живучесть солдата с 1 до 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ru: повысить живучесть солдата с 2 до 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ru: повысить защиту солдата с 0 до 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ru: повысить защиту солдата с 1 до 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ru: Нет солдат для тренировки!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
ru: Место сбора войск

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ru: повысить атаку солдата с 0 до 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ru: повысить атаку солдата с 1 до 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
ru: Темница

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ru: повышает атаку солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ru: повышает атаку солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ru: повышает атаку солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ru: повышает атаку солдата с 3 до 4 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ru: Нет солдат для тренировки!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
ru: Лабиринт

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ru: повышает защиту солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ru: повышает защиту солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ru: повышает здоровье солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ru: повышает уклонение солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ru: повышает уклонение солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
ru: Арена поединков

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ru: повышает уклонение солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ru: повышает уклонение солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ru: Нет солдат для тренировки!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ru: Тренировочный лагерь

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ru: повышает атаку солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ru: повышает атаку солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ru: повышает атаку солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ru: повышает атаку солдата с 3 до 4 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ru: повышает атаку солдата с 4 до 5 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ru: повышает здоровье солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ru: повышает здоровье солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ru: повышает здоровье солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
ru: Арена

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
ru: повышает уклонение солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ru: Нет солдат для тренировки!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
ru: Колизей

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
ru: повышает уклонение солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ru: Тренировочный лагерь

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ru: повышает атаку солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ru: повышает атаку солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ru: повышает атаку солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ru: повышает атаку солдата с 3 до 4 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ru: повышает здоровье солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ru: повышает здоровье солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
ru: повышает здоровье солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
ru: повышает здоровье солдата с 3 до 4 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
ru: Тренировочная арена

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
ru: повышает атаку солдата с 3 до 4 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
ru: повышает атаку солдата с 4 до 5 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
ru: повышает атаку солдата с 5 до 6 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
ru: повышает защиту солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
ru: повышает здоровье солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
ru: Нет солдат для тренировки!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
ru: Нет солдат для этого уровня тренировки!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
ru: Тренировочный лагерь

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
ru: повышает атаку солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
ru: повышает атаку солдата с 1 до 2 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
ru: повышает атаку солдата с 2 до 3 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
ru: повышает здоровье солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
ru: повышает защиту солдата с 0 до 1 уровня

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ru: Штаб

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ru: Порт

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ru: Склад

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ru: Штаб

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ru: Порт

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ru: Склад

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ru: Штаб

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ru: Порт

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ru: Склад

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ru: Штаб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
ru: Лагерь потерпевших кораблекрушение

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ru: Порт

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ru: Склад

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
ru: Штаб

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
ru: Порт

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
ru: Склад

en: Efficiency
ru: Продуктивность

en: Stockpile
ru: Запасено

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
ru: Пепелище

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
ru: Ячменное поле (убрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
ru: Ячменное поле (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
ru: Ячменное поле (зрелое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
ru: Ячменное поле (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
ru: Ячменное поле (крохотное)

en: Blueberry Bush (medium)
ru: Черничный куст (среднее)

en: Blueberry Bush (ripe)
ru: Черничный куст (зрелое)

en: Blueberry Bush (small)
ru: Черничный куст (малое)

en: Blueberry Bush (tiny)
ru: Черничный куст (крохотное)

en: Black Currant (medium)
ru: Черная смородина (среднее)

en: Black Currant (ripe)
ru: Черная смородина (зрелое)

en: Black Currant (small)
ru: Черная смородина (малое)

en: Black Currant (tiny)
ru: Черная смородина (крохотное)

en: Red Currant (medium)
ru: Красная смородина (среднее)

en: Red Currant (ripe)
ru: Красная смородина (зрелое)

en: Red Currant (small)
ru: Красная смородина (малое)

en: Red Currant (tiny)
ru: Красная смородина (крохотное)

en: Desert Hackberry (medium)
ru: Каркас (среднее)

en: Desert Hackberry (ripe)
ru: Каркас (зрелое)

en: Desert Hackberry (small)
ru: Каркас (малое)

en: Desert Hackberry (tiny)
ru: Каркас (крохотное)

en: Juniper (medium)
ru: Можжевельник (среднее)

en: Juniper (ripe)
ru: Можжевельник (зрелое)

en: Juniper (small)
ru: Можжевельник (малое)

en: Juniper (tiny)
ru: Можжевельник (крохотное)

en: Raspberry Bush (medium)
ru: Малина (среднее)

en: Raspberry Bush (ripe)
ru: Малина (зрелое)

en: Raspberry Bush (small)
ru: Малина (малое)

en: Raspberry Bush (tiny)
ru: Малина (крохотное)

en: Sea Buckthorn (medium)
ru: Облепиха (среднее)

en: Sea Buckthorn (ripe)
ru: Облепиха (зрелое)

en: Sea Buckthorn (small)
ru: Облепиха (малое)

en: Sea Buckthorn (tiny)
ru: Облепиха (крохотное)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
ru: Босция (средняя)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
ru: Босция (срублена)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
ru: Босция (маленькая)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
ru: Босция (крохотная)

en: Strawberries (medium)
ru: Клубника (среднее)

en: Strawberries (ripe)
ru: Клубника (зрелое)

en: Strawberries (small)
ru: Клубника (малое)

en: Strawberries (tiny)
ru: Клубника (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
ru: Козельцовое поле (убрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
ru: Козельцовое поле (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
ru: Козельцовое поле (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
ru: Козельцовое поле (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
ru: Козельцовое поле (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
ru: Поле маниоки (убрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
ru: Поле маниоки (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
ru: Поле маниоки (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
ru: Поле маниоки (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
ru: Поле маниоки (крошечное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
ru: Кукурузное поле (убрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
ru: Кукурузное поле (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
ru: Кукурузное поле (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
ru: Кукурузное поле (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
ru: Кукурузное поле (крохотное)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
ru: Разрушенное здание

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
ru: Виноград (средний)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
ru: Виноград (зрелый)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
ru: Виноград (малый)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
ru: Виноград (крохотный)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
ru: Печь горшечника

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
ru: Глиняный пруд

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
ru: Пересохший пруд

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
ru: Пруд нерестящейся рыбы

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
ru: Зарыбленный пруд

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
ru: Тростниковое поле (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
ru: Тростниковое поле (зрелое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
ru: Тростниковое поле (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
ru: Тростниковое поле (крохотное)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
ru: Немного золота

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
ru: Много золота

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
ru: Нет ресурсов

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
ru: Немного гранита

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
ru: Много гранита

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
ru: Немного угля

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
ru: Много угля

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
ru: Немного железа

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
ru: Много железа

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
ru: Немного хрусталя

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
ru: Много хрусталя

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
ru: Вода

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
ru: Немного мрамора

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
ru: Много мрамора

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
ru: Строящийся корабль

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
ru: Бальзамовое дерево (спелое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
ru: Бальзамовое дерево (старое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree
ru: Бальзамовое дерево

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
ru: Бальзамовое дерево (средневозрастное)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
ru: Бальзамовое дерево (молодняк)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
ru: Какао-дерево (спелое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
ru: Какао-дерево (старое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
ru: Какао-дерево (средневозрастное)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
ru: Какао-дерево (молодняк)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Dead Tree
ru: Сухостой

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
ru: Железное дерево (зрелое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
ru: Железное дерево (старое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
ru: Железное дерево

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
ru: Железное дерево (средневозрастное)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
ru: Железное дерево (молодняк)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
ru: Каучуконос (спелое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
ru: Каучуконос (старое)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree
ru: Каучуконос

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
ru: Каучуконос (средневозрастное)

note: TRANSLATORS:  This is an amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
ru: Каучуконос (молодняк)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
ru: Пшеничное поле (убрано)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
ru: Пшеничное поле (среднее)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
ru: Пшеничное поле (зрелое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
ru: Пшеничное поле (малое)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
ru: Пшеничное поле (крохотное)

en: The Widelands Development Team
ru: Команда разработчиков Widelands

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
ru: Открытие

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
ru: Начать игру с тремя кораблями посреди океана и ресурсами впритык

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
ru: Укреплённая деревня

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
ru: Начать игру с укреплённым военным районом в собственности

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
ru: Штаб

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
ru: Начать игру только со штабом в собственности.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
ru: Новый свет

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
ru: Начать с полными припасов семью кораблями посреди океана

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
ru: Бедный Гамлет

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
ru: Начать игру лишь со складом и просто нулевой экономикой. Внимание: боты не могут полноценно играть в этом режиме.

en: Be careful
ru: Будь внимателен!

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
ru: Вы начинаете с товарами, которые хватит лишь для изготовления необходимых инструментов. Будьте внимательны, не изготовьте ненужного.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
ru: Рисковая застава

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
ru: Начать игру лишь со штабом и кучкой товаров для подъема экономики. Внимание: боты не могут полноценно играть в этом режиме.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
ru: Торговая застава

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
ru: Если этому игроку не хватает на необходимые товары, то они будут пополняться бесплатно

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
ru: Деревня

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
ru: Начать игру в мирной деревне

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
ru: Атланты

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
ru: Это племя известно из древнейших легенд. Сыновья и дочери Атлантиды.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
ru: Развивать вашу экономику придется, имея на старте только железо. Будьте внимательны, чтобы не спустить железо на ненужный инструмент.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
ru: Варвары

en: The mighty tribes of the east-lands.
ru: Могучие племена восточных земель.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
ru: Империя

en: This is the culture of the Roman Empire.
ru: Это культура римской империи.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
ru: Фризы

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
ru: Жители сурового побережья Северного моря.

en: Tribal Encyclopedia
ru: Энциклопедия племён

en: General
ru: Главное

en: Introduction
ru: Введение

en: Controls
ru: Управление

en: Tips
ru: Подсказки

en: Wares
ru: Товары

en: Workers
ru: Работники

en: Buildings
ru: Здания

en: Tribes Immovables
ru: Неподвижные объекты (племя)

en: World Immovables
ru: Неподвижные объекты(Мир)

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
ru: Судно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Orinoco
ru: Ориноко

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
ru: Амазонка

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Abacaxis
ru: Абакаксис

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Anchicayá
ru: Анчикайя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Guáitara
ru: Гуитайо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iscuandé
ru: Искуанди

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Putumayo
ru: Путумайо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acari
ru: Акари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acre
ru: Акре

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Açuã
ru: Ашуя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Acurauá
ru: Акурауа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Aiari
ru: Аяри

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Alalaú
ru: Алалау

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amanã
ru: Аманя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amapá
ru: Амапа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Andirá
ru: Андирра

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Antimary
ru: Антимари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Apoquitaua
ru: Апокуатуа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Apuaú
ru: Апаув

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Araçá
ru: Араша

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arara
ru: Арара

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ararirá
ru: Араэра

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arauã
ru: Арауа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Aripuanã
ru: Арипуаня

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Arrojo
ru: Аррожо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Atiparaná
ru: Атипарана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Atucatiquini
ru: Атукатикуни

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Autaz-mirim
ru: Автоз-мирим

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Badajós
ru: Бадажес

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Bararati
ru: Барарати

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Biá
ru: Бия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Camaiú
ru: Камаю

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Camanaú
ru: Каманай

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Canumã
ru: Канума

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Capucapu
ru: Капукапу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Carabinani
ru: Карабинани

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cauaburi
ru: Каувабиру

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Caurés
ru: Каурез

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ciriquiri
ru: Цириквири

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Coari
ru: Куари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Copatana
ru: Копатана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Coti
ru: Коти

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cubate
ru: Кубита

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuiari
ru: Куиари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuieiras
ru: Куэйрас

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuini
ru: Цуини

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Cuniuá
ru: Цунюя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curicuriari
ru: Цурикуияри

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curiuaú
ru: Цурюев

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuçá
ru: Цурюша

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuduri
ru: Цурудуру

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Curuquetê
ru: Курукуэтё

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Daraá
ru: Дараа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Demini
ru: Демини

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Dos Marmelos
ru: Дос Мармелос

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Eiru
ru: Эйру

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Endimari
ru: Эндимари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Envira
ru: Энвира

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Gregório
ru: Грегорио

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Guaribe
ru: Гуарибэ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iá
ru: Иа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Iaco
ru: Яко

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Içá
ru: Иша

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Içana
ru: Ишана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Inauini
ru: Инауни

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ipixuna
ru: Ипиксина

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itanhauá
ru: Итанауа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itaparaná
ru: Итапарна

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itaquai
ru: Итакуай

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Itucumã
ru: Итуцума

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ituí
ru: Итуй

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Ituxi
ru: Итукси

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jacaré
ru: Жакар

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jamicia
ru: Жамация

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jandiatuba
ru: Жандиатуба

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Japurá
ru: Джапура

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jaquirana
ru: Жакуйрана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jari
ru: Эари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jatapu
ru: Жатапу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jatuarana
ru: Жатуарана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jaú
ru: Жау

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jauaperi
ru: Жауаперэ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Javary
ru: Жаварай

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juami
ru: Жами

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jufari
ru: Жафари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juma
ru: Зума

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juruá
ru: Журуа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Juruena
ru: Журуена

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jurupari
ru: Журупари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jutai
ru: Джатай

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Jutaizinho
ru: Жутайзино

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Liberdade
ru: Либрдад

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Luna
ru: Луна

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Madeira
ru: Мадера

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Madeirinha
ru: Мадеэрина

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maiá
ru: Мая

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maici
ru: Майчи

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamiá
ru: Мамия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamoriá
ru: Мамория

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mamuru
ru: Мамуру

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manacapuru
ru: Манакапуру

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manicoré
ru: Маникоре

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Manicorezinho
ru: Маникорезино

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mapari
ru: Мапари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mapiá Grande
ru: Мапия Грандэ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maracanã
ru: Маракана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marari
ru: Марай

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marauiá
ru: Мараюя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marié
ru: Мариэ

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mariepauá
ru: Мариепауа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Marimari
ru: Маримари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mataurá
ru: Матаура

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Matupiri
ru: Матупири

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Maués Açu
ru: Мауес Ашу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mineruázinho
ru: Манеруазино

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Muaco
ru: Муако

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mucum
ru: Мукум

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Mutum
ru: Мутум

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Nhamundá
ru: Ннамунда

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Paciá
ru: Пасия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Padauari
ru: Падаунари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Papagaio
ru: Папагайо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Papuri
ru: Папури

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Paraconi
ru: Паракони

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Parauari
ru: Параюри

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pardo
ru: Пардо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pati
ru: Пати

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pauini
ru: Пауни

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pinhuã
ru: Пинчуя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Piorini
ru: Пиорини

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Piratucu
ru: Пиратучу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pitinga
ru: Питинга

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Preto
ru: Прето

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Preto da Eva
ru: Прето да Эва

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Prêto do Igapó-Açu
ru: Прето до Игапо-Ашу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Puduari
ru: Падунари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Pureté
ru: Пурита

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Puruê
ru: Пуруя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Purus
ru: Пурус

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Quixito
ru: Квиксито

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Rio Negro
ru: Рио-Негро

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Riozinho
ru: Риозино

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sepatini
ru: Сепатини

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sepoti
ru: Сепоти

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Seruini
ru: Серуйни

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Sucunduri
ru: Секундири

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tapajós
ru: Тапайос

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tapauá
ru: Тапауа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarauacá
ru: Тараюка

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarumã Açu
ru: Тарума Ашу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tarumã Mirim
ru: Тарума Мирим

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tea
ru: Тия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tefé
ru: Тефё

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tonantins
ru: Топантимус

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Toototobi
ru: Тоототоби

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Traíra
ru: Трайра

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tumiã
ru: Тумия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Tupana
ru: Тупана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uaicurapa
ru: Юкурапа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uarini
ru: Юрини

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uatumã
ru: Ютума

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uaupés
ru: Юупес

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Umari
ru: Умару

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uneiuxi
ru: Юнейкси

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Unini
ru: Юними

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Uruá
ru: Уруа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urubaxi
ru: Урубахи

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urubu
ru: Урубу

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urucu
ru: Уруку

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Urupadi
ru: Урупади

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Xeruã
ru: Ксёруя

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Xie
ru: Си

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Zinho
ru: Зино

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
ru: Судно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Abaco
ru: Абако

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
ru: Агат

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
ru: Александрит

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
ru: Янтарь

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
ru: Аметист

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Anguilla
ru: Анжулия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Antigua
ru: Антигуа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
ru: Аквамарин

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
ru: Владыка Атлантиды

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
ru: Атлантида

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Bahama
ru: Багамы

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Barbados
ru: Барбадос

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Barbuda
ru: Бермуды

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
ru: Берил

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Blanquilla
ru: Бланкулия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Caicos
ru: Кайкос

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
ru: Олово

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
ru: Кошачий глаз

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
ru: Цитрин

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Colionder
ru: Колиондер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
ru: Доминика

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Eleuthera
ru: Элеутера

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
ru: Изумруд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Grenada
ru: Гренада

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Guadeloupe
ru: Галиполи

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Inagua
ru: Инагуа

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Jundlina
ru: Жандлин

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Juventud
ru: Жувентюд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
ru: Король Ажантул

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
ru: Король Аскендер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
ru: Киттс

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Loftomor
ru: Лофтомор

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
ru: Малахит

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
ru: Мартиника

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Montserrat
ru: Монсеррат

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
ru: Лунный камень

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
ru: Горный кварц

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nassau
ru: Нассау

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Nevis
ru: Невис

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
ru: Обсидан

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
ru: Оникс

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Opol
ru: Опал

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Orchila
ru: Орчила

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Ostur
ru: Остер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
ru: Жемчужина

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
ru: Сапфир

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Satul
ru: Сатул

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: Sidolus
ru: Сидолюс

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
ru: Сфалерит

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
ru: Паучиха

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
ru: Шпинель

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
ru: Янтарь

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
ru: Тигровый глаз

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Tobago
ru: Тобаго

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
ru: Топаз

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Tortuga
ru: Тортуга

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
ru: Турмалин

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Trinidad
ru: Тринидад

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians' ship's name used in lists of units
en: Ship
ru: Судно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Agilaz
ru: Агилиас

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Aslaug
ru: Аслуг

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Baldr
ru: Бальдр

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
ru: Бер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Beowulf
ru: Беовульф

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Boldreth
ru: Болдрет

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Chat’Karuth
ru: Чат'Карут

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Dellingr
ru: Делингр

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Fulla
ru: Фулла

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Gersemi
ru: Герсеми

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hagbard
ru: Хагбард

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Heidrek
ru: Хейдрик

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Heimdallr
ru: Хеймдалр

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hnoss
ru: Хнос

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Hrothgar
ru: Хротгар

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ingeld
ru: Ингельд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Karl Hundason
ru: Карл Хьюндсон

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Khantrukh
ru: Хантрух

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
ru: Рысь

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Mani
ru: Мани

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
ru: Водан

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
ru: Красный лис

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is mentioned in some lore texts
en: Saxnot
ru: Сакснот

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Sigmund
ru: Зигмунд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after a barbarian bard
en: Sigurd
ru: Сигурд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Snotra
ru: Синатра

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Thor
ru: Тор

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Barbarian ship is named after an in-game character
en: Thron
ru: Трун

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Ullr
ru: Ульрик

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valdar
ru: Вальдр

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Vili
ru: Виле

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Volf
ru: Волк

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
ru: Секач

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
ru: Росомаха

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Yrsa
ru: Юрса

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
ru: Судно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
ru: Адриатика

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
ru: Алексадрия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Amalea
ru: Амелия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Amolius
ru: Амолий

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Apollo
ru: Апполон

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Augustus
ru: Август

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
ru: Лазурия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
ru: Балтика

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bellona
ru: Беллона

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ben Hur
ru: Бен-Гур

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Bounty
ru: Сокровище

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Brutus
ru: Брут

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caligula
ru: Калигула

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Camilla
ru: Камелия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Carrara
ru: Карэрра

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caesar
ru: Цезарь

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cicero
ru: Циреро

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Claudius
ru: Клавдий

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Diana
ru: Диана

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Domitianus
ru: Властитель

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Empire Glory
ru: Слава империи

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Faustulus
ru: Фастул

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Galba
ru: Гельб

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gallus
ru: Галия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
ru: Янус

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Caesar
ru: Юлий Цезарь

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
ru: Яно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
ru: Юпитер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latium
ru: Лаций

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Latonia
ru: Латония

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Leonardo
ru: Леонардо

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Liguria
ru: Лигурия

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Lutius
ru: Луций

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
ru: Мрамор

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
ru: Марс

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Minerva
ru: Минерва

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
ru: Нептун

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nero
ru: Нерон

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nerva
ru: Нерва

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
ru: Октавий

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Otho
ru: Отто

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
ru: Плутон

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Portus Bellus
ru: Портубеллум

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Quirinus
ru: Квириний

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Remus
ru: Рем

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Romulus
ru: Ромул

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after an in-game character
en: Saledus
ru: Саледус

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
ru: Сатурн

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Siena
ru: Сина

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Sparta
ru: Спартак

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Thyrrenia
ru: Триера

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
ru: Тиберий

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Titus
ru: Тит

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
ru: Траиний

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venus
ru: Венера

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
ru: Веспасий

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Vesta
ru: Веста

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vinea
ru: Винея

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vitellius
ru: Вителий

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
ru: Судно

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Amrum
ru: Амрум

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Alt-Nordstrand
ru: Альт-Ностранд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a peninsula in Northern Frisia
en: Eiderstedt
ru: Эйдерстендт

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Föhr
ru: Фер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Gröde
ru: Греде

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Habel
ru: Хабель

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Hamburger Hallig
ru: Гамбургер Халлиг

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in the North Sea
en: Helgoland
ru: Хельгланд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a region in Northern Frisia
en: Hever
ru: Хевер

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Hooge
ru: Хооги

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Japsand
ru: Жипсанд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Kormoransand
ru: Корморансанд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Langeneß
ru: Лангенесс

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a water body in Northern Frisia
en: Norderaue
ru: Нормерауе

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Norderoog
ru: Нордеруг

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Norderoogsand
ru: Нордеругсанд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Nordstrand
ru: Нордстанд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Nordstrandischmoor
ru: Нордстрандишмур

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Oland
ru: Оланд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Pellworm
ru: Пилворм

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a no longer existing island in Northern Frisia
en: Strand
ru: Штранд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a water body in Northern Frisia
en: Süderaue
ru: Шудерау

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Süderoog
ru: Шудеруг

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a sand in Northern Frisia
en: Süderoogsand
ru: Шудеругсанд

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a Hallig in Northern Frisia
en: Südfall
ru: Шудфал

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after an island in Northern Frisia
en: Sylt
ru: Шульт

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This frisian ship is named after a region in Northern Frisia
en: Uthlande
ru: Ютландия

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
ru: Доспех

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
ru: Кольчуга

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
ru: Позолоченный доспех

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ru: Шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
ru: Легкие деревянные доспехи

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
ru: Топор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
ru: Боевой топор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
ru: Секира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
ru: Бронзовый топор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
ru: Острый топор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
ru: Топор война

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
ru: Бальзамная древесина

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
ru: Ячмень

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
ru: Корзина

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
ru: Пиво

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
ru: Крепкое пиво

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
ru: Козелец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
ru: Козельцовая мука

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
ru: Балка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
ru: Командирские ботинки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
ru: Крепкие ботинки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
ru: Легкие ботинки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ru: Хлеб

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ru: Хлеб

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
ru: Лепёшка

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ru: Хлеб

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
ru: Хлеб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
ru: Садник для выпечки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
ru: Кирпич

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
ru: Вёдра

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
ru: Корень маниоки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
ru: Зубило

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
ru: Шоколад

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
ru: Глина

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
ru: Сукно

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
ru: Уголь

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
ru: Какао бобы

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
ru: Кукуруза

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
ru: Кукурузная мука

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
ru: Алмаз

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
ru: Топор дровосека

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
ru: Клещи

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
ru: Рыба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
ru: Рыболовная сеть

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
ru: Удочка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
ru: Мука

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
ru: Фрукт

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
ru: Мех

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
ru: Меховая одежда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
ru: Золотая меховая одежда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
ru: Старая меховая одежда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
ru: Шипованная меховая одежда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
ru: Золото

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
ru: Золотой песок

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
ru: Золотая руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
ru: Золотая нить

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
ru: Гранит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
ru: Виноград

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
ru: Цемент

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
ru: Молоток

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
ru: Шлем

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
ru: Золотой шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
ru: Защитная маска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
ru: Боевой шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
ru: Деревянный шлем

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
ru: Мёд

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
ru: Медовый хлеб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
ru: Багор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
ru: Охотничий лук

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
ru: Охотничье копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
ru: Железо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
ru: Железная руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
ru: Железное дерево

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
ru: Кухонная утварь

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
ru: Лианы

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
ru: Бревно

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
ru: Мачете

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
ru: Мрамор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
ru: Мраморная колонна

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
ru: Медовуха

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
ru: Обед

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
ru: Мясо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
ru: Доильные щипцы

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
ru: Иглы

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
ru: Кирка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
ru: Доски

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
ru: Подбитая мехом кожанка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
ru: Кварц

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
ru: Паёк

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
ru: Тростник

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
ru: Канат

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
ru: Каучук

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
ru: Пила

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
ru: Металлолом

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
ru: Разный металлолом

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
ru: Коса

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
ru: Улучшенный щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
ru: Стальной щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
ru: Лопата

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
ru: Копчёная рыба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
ru: Копчёное мясо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
ru: Закуска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
ru: Копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
ru: Улучшенное копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
ru: Пика

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
ru: Тяжёлое копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
ru: Копье

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
ru: Боевое копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
ru: Деревянное копьё

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
ru: Паучий шелк

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
ru: Шёлк

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
ru: Каменная чаша

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
ru: Широкий меч

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
ru: Обоюдоострый меч

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
ru: Длинный меч

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
ru: Короткий меч

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
ru: Накидка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
ru: Золотая накидка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
ru: Двойной трезубец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
ru: Тяжёлый двойной трезубец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
ru: Лёгкий трезубец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
ru: Длинный трезубец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
ru: Стальной трезубец

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
ru: Туника

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
ru: Подбитая мехом куртка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
ru: Воинский плащ

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
ru: Вода

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
ru: Пшеница

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
ru: Вино

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
ru: Шерсть

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ru: Строитель

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ru: Носильщик

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
ru: Фермер маниоки

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ru: Углежог

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
ru: Какао плантатор

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
ru: Повар

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
ru: Портной

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ru: Паром

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ru: Геолог

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
ru: Золотодобытчик

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
ru: Золотолитейщик

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
ru: Лесник

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
ru: Древосажатель

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
ru: Хранитель джунглей

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
ru: Собиратель лиан

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ru: Разведчик

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ru: Корабел

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ru: Воин

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
ru: Каменщик

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
ru: Каменотес

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
ru: Тапир

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
ru: Тапировод

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ru: Сержант

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
ru: Дикосей

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ru: Дровосек

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
ru: Глава дровосеков

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
ru: Бронник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ru: Пекарь

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
ru: Фермер козельца

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ru: Строитель

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ru: Носильщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ru: Углежог

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ru: Фермер

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ru: Паром

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
ru: Рыбовод

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ru: Рыболов

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ru: Лесник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ru: Геолог

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
ru: Лошадь

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
ru: Коневод

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ru: Охотник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ru: Мельник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ru: Шахтёр

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ru: Рекрут

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
ru: Распиловщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ru: Разведчик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ru: Корабел

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ru: Литейщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ru: Коптильщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ru: Солдат

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
ru: Пауковод

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
ru: Камнетёс

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ru: Инструментальщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ru: Инструктор

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ru: Оружейник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ru: Ткач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ru: Лесоруб

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ru: Пекарь

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ru: Кузнец

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ru: Кузнец-мастер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ru: Пивовар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ru: Пивовар-мастер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ru: Строитель

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ru: Носильщик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
ru: Скотовод

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ru: Углежог

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ru: Фермер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ru: Паром

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ru: Рыболов

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
ru: Егерь

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
ru: Садовник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ru: Геолог

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
ru: Шлемник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ru: Охотник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ru: Трактирщик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
ru: Обжигальщик извести

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ru: Дровосек

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ru: Шахтёр

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
ru: Главный шахтёр

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ru: Шахтёр-мастер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
ru: Вол

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
ru: Лесничий

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ru: Рекрут

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ru: Разведчик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ru: Корабел

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ru: Литейщик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ru: Солдат

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ru: Камнетес

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ru: Инструктор

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ru: Ткач

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
ru: Бронник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ru: Пекарь

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ru: Пивовар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ru: Строитель

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
ru: Плотник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ru: Носильщик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ru: Углежог

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
ru: Осёл

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
ru: Заводчик ослов

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ru: Фермер

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ru: Паром

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ru: Рыболов

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ru: Лесник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ru: Геолог

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ru: Охотник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
ru: Трактирщик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
ru: Дровосек

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
ru: Мельник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ru: Шахтёр

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ru: Шахтёр-мастер

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
ru: Свиновод

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
ru: Рекрут

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ru: Разведчик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
ru: Пастух

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ru: Кораблестроитель

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ru: Литейщик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ru: Солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ru: Камнетес

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
ru: Инструментальщик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ru: Инструктор

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
ru: Виноградарь

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
ru: Винодел

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
ru: Оружейник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
ru: Ткач

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
ru: Пекарь

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
ru: Пекарь-мастер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
ru: Пчеловод

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
ru: Сборщик ягод

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
ru: Кузнец

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
ru: Кузнец-мастер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
ru: Пивовар

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
ru: Пивовар-мастер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
ru: Кирпичник

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
ru: Строитель

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
ru: Носильщик

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
ru: Углежог

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
ru: Глина Копатель

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
ru: Фермер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
ru: Паром

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
ru: Рыболов

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
ru: Лесник

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
ru: Сборщик фруктов

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
ru: Геолог

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
ru: Охотник

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
ru: Хозяйка

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
ru: Шахтёр

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
ru: Шахтёр-мастер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
ru: Заготовщик тростника

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
ru: Северный олень

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
ru: Оленевод

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
ru: Разведчик

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
ru: Портной

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
ru: Портной-мастер

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
ru: Корабел

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
ru: Литейщик

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
ru: Коптильщик

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
ru: Солдат

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
ru: Камнетес

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
ru: Инструктор

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
ru: Лесоруб
