Widelands - en to tr translation catalogue (38 entries)

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
tr: Kale

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
tr: Kule

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
tr: Ağaç Yok

en: No Water
tr: Su Yok

en: Out of Water
tr: Su Bitti

en: Out of Trees
tr: Ağaç Bitti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
tr: Kuyu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
tr: Tarla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
tr: Su

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
tr: Buğday

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
tr: Şarap

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
tr: Yün

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
tr: Fırıncı

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
tr: Çiftçi

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
tr: Balıkçı

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
tr: Ormancı

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
tr: Jeolog

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
tr: At

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
tr: Avcı

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
tr: Asker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
tr: Çiftçi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
tr: Balıkçı

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
tr: Jeolog

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
tr: Avcı

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
tr: Hancı

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
tr: Oduncu

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
tr: Madenci

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
tr: Eşek

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
tr: Çiftçi

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
tr: Balıkçı

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
tr: Ormancı

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
tr: Jeolog

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
tr: Avcı

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
tr: Hancı

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
tr: Oduncu

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
tr: Değirmenci

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
tr: Madenci

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
tr: Usta Madenci
