Widelands - en to uk translation catalogue (314 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
uk: Укріплення

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
uk: Ваші солдати зайняли ваше укріплення.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
uk: Ваше укріплення виявило агресора.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
uk: Ваше укріплення атакують

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
uk: Ворог розбив ваших воїнів біля укріплення.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
uk: Ваші солдати розгромили ворога біля укріплення.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
uk: Фортеця

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
uk: Ваші солдати зайняли вашу фортецю.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
uk: Ваша фортеця виявила агресора.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
uk: Вашу фортецю атакують!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
uk: Ворог розбив ваших воїнів у фортеці.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
uk: Ваші воїни розбили ворога у фортеці.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
uk: Оглядова вежа

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
uk: Ваші солдати зайняли вашу оглядову вежу.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
uk: Ваша оглядова вежа виявила агресора.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
uk: Вашу оглядову вежу атакують.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
uk: Ворог розбив ваших солдатів біля оглядової вежі.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
uk: Ваші солдати розгромили ворога біля оглядової вежі.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
uk: Патрульний пост

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
uk: Ваше військо зайняло патрульний пост.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
uk: Ваш патрульний пост виявив агресора.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
uk: Ваш патрульний пост атакують.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
uk: Ворог розбив ваших солдатів на патрульному посту.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
uk: Ваше військо перемогло ворога на патрульному посту.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
uk: Вежа

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
uk: Ваше військо зайняло вежу.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
uk: Ваша вежа виявила агресора.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
uk: Замок

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
uk: Форт

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
uk: Будиночок гвардії

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
uk: Вежа

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
uk: Висока вежа

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
uk: Мала вежа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
uk: Застава

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
uk: Цитадель

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
uk: Фортеця

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
uk: Сторожа

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
uk: Вежа

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
uk: Застава

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
uk: Замок

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
uk: Фортеця

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
uk: Аванпост

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
uk: Сторожа

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
uk: Вежа

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
uk: Фортеця

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
uk: Аванпост

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
uk: Вежа

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
uk: Будівельний майданчик

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
uk: Цех обладунків

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
uk: Пекарня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
uk: Казарма

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
uk: Ферма чорного коріння

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
uk: посадити чорне коріння

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
uk: зібрати чорне коріння

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
uk: Вуглярка

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
uk: Вугільна шахта

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
uk: Шахта кришталю.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
uk: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
uk: зібрати кукурудзу

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
uk: Будиночок заводчика риби

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
uk: Будиночок рибака

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
uk: Будиночок лісника

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
uk: Золота копальня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
uk: Ферма коней

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
uk: Будиночок мисливця

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
uk: Млин

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
uk: Кар’єр

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
uk: Лісопилка

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
uk: Будиночок розвідника

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
uk: Ливарня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
uk: Коптильня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
uk: Павукова ферма

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
uk: Кузня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
uk: Зброярня

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
uk: Ткацький цех

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
uk: Криниця

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
uk: Будиночок лісоруба

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
uk: Пекарня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
uk: Казарма

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
uk: Трактир

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
uk: Пивоварня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
uk: Ферма великої рогатої худоби

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
uk: Будиночок випалювача углю

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
uk: Вугільна шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
uk: Глибока вугільна шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
uk: Дуже глибока вугільна шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
uk: Ферма

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
uk: сіяти пшеницю

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
uk: збирає пшеницю

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
uk: Хатинка рибака

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
uk: Хатинка лісника

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
uk: Золота копальня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
uk: Глибока шахта золота

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
uk: Дуже глибока шахта золота

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
uk: Гранітна шахта

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
uk: Кузня шоломів

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
uk: Хаинка мисливця

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
uk: Трактир

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
uk: Хатинка лісоруба

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
uk: Металообробна майстерня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
uk: Мала пивоварня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
uk: Кар’єр

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
uk: Хатинка лісника

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
uk: Очеретище

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
uk: Хатинка розвідника

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
uk: Ливарня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
uk: Таверна

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
uk: Зброярня

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
uk: Ткацький цех

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
uk: Криниця

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
uk: Тесляр

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
uk: Цех обладунків

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
uk: Пекарня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
uk: Казарма

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
uk: Пивоварня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
uk: Будиночок випалювача углю

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
uk: Вугільна шахта

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
uk: Глибока вугільна шахта

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
uk: Ферма

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
uk: Будиночок рибака

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
uk: Будиночок лісника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
uk: Золота копальня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
uk: Глибока шахта золота

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
uk: Будиночок мисливця

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
uk: Трактир

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
uk: Млин

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
uk: Кар’єр

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
uk: Лісопилка

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
uk: Будиночок розвідника

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
uk: Ливарня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
uk: Таверна

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
uk: Кузня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
uk: Зброярня

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
uk: Ткацький цех

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
uk: Криниця

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
uk: Темниця

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
uk: Лабіринт

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
uk: Бойова арена

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
uk: Тренувальний табір

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
uk: Тренувальний табір

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
uk: Штаб

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
uk: Склад

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
uk: Штаб

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
uk: Склад

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
uk: Штаб

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
uk: Склад

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
uk: Попелище

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
uk: Грядка чорного коріння прибрана

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
uk: Середня грядка чорного коріння

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
uk: Крихітна грядка чорного коріння

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
uk: Мала грядка чорного коріння

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
uk: Крихітна грядка чорного коріння

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
uk: Кукурудзяне поле прибрано

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
uk: Середнє кукурудзяне поле

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
uk: Крихітне кукурудзяне поле

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
uk: Мале кукурудзяне поле

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
uk: Крихітне кукурудзяне поле

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
uk: Зруйнована будівля.

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
uk: Будівельний майданчик

en: Wares
uk: Товари

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Abaco
uk: Абако

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
uk: Аґате

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
uk: Шолом

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
uk: Сокира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
uk: Бойова сокира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
uk: Широка сокира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
uk: Бронзова сокира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
uk: Гостра сокира

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
uk: Сокира воїна

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
uk: Пиво

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
uk: Міцне пиво

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
uk: Чорний корінь

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
uk: Мука з чорного коріння

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
uk: Чорне дерево

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
uk: Хліб

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
uk: Пляцок

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
uk: Хліб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
uk: Відра

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
uk: Тканина

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
uk: Вугілля

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
uk: Кукурудза

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
uk: Діамант

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
uk: Сокира дроворуба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
uk: Кліщі коваля

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
uk: Риба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
uk: Риболовні сіті

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
uk: Вудка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
uk: Золото

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
uk: Золота руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
uk: Граніт

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
uk: Виноград

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
uk: Бетон

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
uk: Молот

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
uk: Маска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
uk: Військовий шолом

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
uk: Багор

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
uk: Мисливський лук

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
uk: Спис мисливця

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
uk: Залізо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
uk: Залізна руда

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
uk: Кухонне приладдя

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
uk: Колоди

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
uk: Страва

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
uk: М'ясо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
uk: Щипці для доїння

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
uk: Кирка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
uk: Дошки

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
uk: Кварц

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
uk: Пайок

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
uk: Пилка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
uk: Коса

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
uk: Покращений щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
uk: Сталевий щит

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
uk: Лопата

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
uk: Копчена риба

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
uk: Копчене м'ясо

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
uk: Закуска

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
uk: Спис

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
uk: Павукова тканина

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
uk: Накидка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
uk: Золота накидка

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
uk: Здвоєний тризуб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
uk: Важкий здоєний тризуб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
uk: Легкий тризуб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
uk: Довгий тризуб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
uk: Сталевий тризуб

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
uk: Вода

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
uk: Пшениця

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
uk: Вино

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
uk: Цех обладунків

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
uk: Пекар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
uk: Фермер

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
uk: Будівельник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
uk: Носій

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
uk: Фермер

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
uk: Заводчик риби

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
uk: Рибак

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
uk: Лісник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
uk: Геолог

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
uk: Кінь

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
uk: Заводчик коней

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
uk: Мисливець

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
uk: Мельник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
uk: Шахтар

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
uk: Новобранець

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
uk: Лісопильщик

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
uk: Розвідник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
uk: Ливарник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
uk: Коптильник

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
uk: Солдат

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
uk: Заводчик павуків

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
uk: Каменяр

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
uk: Коваль

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
uk: Тренер

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
uk: Зброяр

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
uk: Ткач

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
uk: Лісоруб

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
uk: Пекар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
uk: Коваль

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
uk: Досвідчений коваль

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
uk: Пивовар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
uk: Досвідчений пивовар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
uk: Будівельник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
uk: Носій

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
uk: Скотар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
uk: Фермер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
uk: Рибак

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
uk: Лісник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
uk: Тесляр

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
uk: Геолог

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
uk: Шоломний майстер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
uk: Мисливець

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
uk: Трактирщик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
uk: Бетонщик

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
uk: Лісоруб

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
uk: Шахтар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
uk: Досвідчений шахтар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
uk: Досвідчений шахтар

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
uk: Віл

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
uk: Лісник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
uk: Новобранець

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
uk: Розвідник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
uk: Ливарник

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
uk: Солдат

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
uk: Каменяр

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
uk: Тренер

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
uk: Ткач

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
uk: Цех обладунків

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
uk: Пекар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
uk: Пивовар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
uk: Будівельник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
uk: Тесля

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
uk: Носій

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
uk: Осел

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
uk: Фермер

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
uk: Рибак

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
uk: Лісник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
uk: Геолог

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
uk: Мисливець

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
uk: Трактирщик

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
uk: Лісоруб

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
uk: Мельник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
uk: Шахтар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
uk: Досвідчений шахтар

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
uk: Новобранець

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
uk: Розвідник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
uk: Пастух

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
uk: Ливарник

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
uk: Солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
uk: Каменяр

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
uk: Коваль

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
uk: Тренер

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
uk: Зброяр

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
uk: Ткач
