Widelands - en to de translation catalogue (1234 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
de: Starke Festung

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
de: Deine Kriegerinnen haben deine starke Festung besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
de: Bei deiner starken Festung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
de: Deine starke Festung wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen an der starken Festung besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor der starken Festung besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
de: Festung

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
de: Deine Kriegerinnen haben deine Festung besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
de: Bei deiner Festung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
de: Deine Festung wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen an der Festung besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor der Festung besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
de: Beobachtungsturm

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
de: Deine Kriegerinnen haben deinen Beobachtungsturm besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Beobachtungsturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
de: Dein Beobachtungsturm wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen am Beobachtungsturm besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor dem Beobachtungsturm besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
de: Patrouillenposten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
de: Deine Kriegerinnen haben deinen Patrouillenposten besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
de: Bei deinem Patrouillenposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
de: Dein Patrouillenposten wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen am Patrouillenposten besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor dem Patrouillenposten besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
de: Wachturm

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
de: Deine Kriegerinnen haben deinen Wachturm besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
de: Dein Wachturm wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen am Wachturm besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor dem Wachturm besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
de: Baumwipfelposten

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your treetop sentry.
de: Deine Kriegerinnen haben deinen Baumwipfelposten besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
de: Bei deinem Baumwipfelposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
de: Dein Baumwipfelposten wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen am Baumwipfelposten besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor dem Baumwipfelposten besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
de: Kriegerinnenbehausung

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
de: Deine Kriegerinnen haben deine Kriegerinnenbehausung besetzt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
de: Bei deiner Kriegerinnenbehausung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
de: Deine Kriegerinnenbehausung wird angegriffen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
de: Der Feind hat deine Kriegerinnen an der Kriegerinnenbehausung besiegt.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
de: Deine Kriegerinnen haben den Feind vor der Kriegerinnenbehausung besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
de: Burg

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
de: Deine Soldaten haben deine Burg besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
de: Bei deiner Burg wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
de: Deine Burg wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Burg besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Burg besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
de: Wächterhalle

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
de: Deine Soldaten haben deine Wächterhalle besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
de: Bei deiner Wächterhalle wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
de: Deine Wächterhalle wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Wächterhalle besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Wächterhalle besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
de: Wachhaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
de: Deine Soldaten haben dein Wachhaus besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachhaus wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
de: Dein Wachhaus wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Wachhaus besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Wachhaus besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
de: Wachturm

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
de: Deine Soldaten haben deinen Wachturm besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
de: Dein Wachturm wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Wachturm besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Wachturm besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
de: Bergfried

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
de: Deine Soldaten haben deinen Bergfried besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Bergfried wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
de: Dein Bergfried wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Bergfried besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Bergfried besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
de: Spähturm

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
de: Deine Soldaten haben deinen Spähturm besetzt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Spähturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
de: Dein Spähturm wird angegriffen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Spähturm besiegt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Spähturm besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
de: Barriere

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
de: Deine Krieger haben deine Barriere besetzt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
de: Bei deiner Barriere wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
de: Deine Barriere wird angegriffen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
de: Der Feind hat deine Krieger an der Barriere besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
de: Deine Krieger haben den Feind vor der Barriere besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
de: Zitadelle

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
de: Deine Krieger haben deine Zitadelle besetzt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
de: Bei deiner Zitadelle wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
de: Deine Zitadelle wird angegriffen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
de: Der Feind hat deine Krieger an der Zitadelle besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
de: Deine Krieger haben den Feind vor der Zitadelle besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
de: Festung

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
de: Deine Krieger haben deine Festung besetzt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
de: Bei deiner Festung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
de: Deine Festung wird angegriffen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
de: Der Feind hat deine Krieger an der Festung besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
de: Deine Krieger haben den Feind vor der Festung besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
de: Wachposten

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
de: Deine Krieger haben deinen Wachposten besetzt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
de: Dein Wachposten wird angegriffen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
de: Der Feind hat deine Krieger am Wachposten besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Wachposten besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
de: Wachturm

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
de: Deine Krieger haben deinen Wachturm besetzt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
de: Dein Wachturm wird angegriffen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
de: Der Feind hat deine Krieger am Wachturm besiegt.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Wachturm besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
de: Barriere

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
de: Deine Soldaten haben deine Barriere besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
de: Bei deiner Barriere wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
de: Deine Barriere wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Barriere besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Barriere besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
de: Baracke

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your blockhouse.
de: Deine Soldaten haben deine Baracke besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
de: Bei deiner Baracke wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
de: Deine Baracke wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Baracke besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Baracke besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
de: Burg

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
de: Deine Soldaten haben deine Burg besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
de: Bei deiner Burg wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
de: Deine Burg wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Burg besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Burg besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
de: Festung

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
de: Deine Soldaten haben deine Festung besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
de: Bei deiner Festung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
de: Deine Festung wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
de: Der Feind hat deine Soldaten an der Festung besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor der Festung besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
de: Außenposten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
de: Deine Soldaten haben deinen Außenposten besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
de: Bei deinem Außenposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
de: Dein Außenposten wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Außenposten besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Außenposten besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
de: Wachposten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
de: Deine Soldaten haben deinen Wachposten besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
de: Dein Wachposten wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Wachposten besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Wachposten besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
de: Wachturm

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
de: Deine Soldaten haben deinen Wachturm besetzt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
de: Dein Wachturm wird angegriffen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
de: Der Feind hat deine Soldaten am Wachturm besiegt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
de: Deine Soldaten haben den Feind vor dem Wachturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
de: Festung

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
de: Deine Krieger haben deine Festung besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
de: Bei deiner Festung wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
de: Deine Festung wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
de: Der Feind hat deine Krieger an der Festung besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
de: Deine Krieger haben den Feind vor der Festung besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
de: Außenposten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
de: Deine Krieger haben deinen Außenposten besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
de: Bei deinem Außenposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
de: Dein Außenposten wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
de: Der Feind hat deine Krieger am Außenposten besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Außenposten besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
de: Vorposten

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
de: Deine Krieger haben deinen Vorposten besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
de: Bei deinem Vorposten wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
de: Dein Vorposten wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
de: Der Feind hat deine Krieger am Vorposten besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Vorposten besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
de: Wachturm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
de: Deine Krieger haben deinen Wachturm besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Wachturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
de: Dein Wachturm wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
de: Der Feind hat deine Krieger am Wachturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Wachturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
de: Holzturm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your wooden tower.
de: Deine Krieger haben deinen Holzturm besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem Holzturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
de: Dein Holzturm wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
de: Der Feind hat deine Krieger am Holzturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem Holzturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
de: Hoher Holzturm

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
de: Deine Krieger haben deinen hohen Holzturm besetzt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
de: Bei deinem hohen Holzturm wurden Angreifer entdeckt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
de: Dein hoher Holzturm wird angegriffen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
de: Der Feind hat deine Krieger am hohen Holzturm besiegt.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
de: Deine Krieger haben den Feind vor dem hohen Holzturm besiegt.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
de: Baustelle

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
de: Abriss des Gebäudes

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
de: Cassavapflanzung

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
de: Das Arbeiten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
de: Das Pflanzen von Cassava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
de: Das Ernten von Cassava

en: No Fields
de: Keine Felder

en: Out of Fields
de: Keine Felder

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
de: Die Pflanzerin dieser Cassavapflanzung hat keinen freien Platz, um Cassava zu pflanzen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
de: Cassavawurzelküche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
de: Das Backen von Brot

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
de: Köhlerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
de: Das Brennen von Holzkohle

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
de: Schokoladenküche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
de: Das Kochen von Schokolade

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
de: Kakaoplantage

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
de: Das Pflanzen von Kakao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
de: Das Ernten von Kakao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
de: Die Kakaopflanzerin in dieser Kakaoplantage hat keinen freien Platz, um Kakao zu pflanzen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
de: Schneiderei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: sewing a tunic
de: Das Schneidern einer Tunika

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: making a light wooden armor
de: Die Herstellung einer leichten hölzernen Rüstung

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a wooden helmet
de: Die Herstellung eines hölzernen Helms

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: sewing a warrior’s coat
de: Das Schneidern eines Kriegerinnenmantels

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making sturdy boots
de: Die Herstellung von robusten Stiefeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making swift boots
de: Die Herstellung von flinken Stiefeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making hero boots
de: Die Herstellung von Heldinnenstiefeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a padded vest
de: Die Herstellung einer gepolsterten Weste

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making a padded protector
de: Die Herstellung eines gepolsterten Protektors

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
de: Fährenwerft

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
de: Nahrungsdarre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
de: Das Zubereiten einer Ration

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
de: Schmelzofen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
de: Das Verhütten von Gold

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
de: Gartenbauzentrum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
de: Das Verbessern der Fruchtbarkeit des Landes

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
de: Goldgräberei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
de: Das Schürfen von Gold

en: No Gold
de: Kein Gold

en: Main Gold Vein Exhausted
de: Hauptgoldader erschöpft

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldgräberei ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest sie abreißen oder zerstören.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
de: Jagd- und Sammelhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
de: Das Sammeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
de: Das Sammeln von Fleisch

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
de: Das Sammeln von Fisch

en: No Game, No Fish
de: Kein Wild, Kein Fisch

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
de: Keine Tiere und Fische

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
de: Die Jäger-Sammlerin in dieser Jagd- und Sammelhütte kann weder Wild noch Fische in ihrem Arbeitsgebiet finden.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
de: Initiationsstätte

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
de: Das Rekrutieren von Kriegerinnen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
de: Dschungelbewahrungshütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
de: Das Pflanzen von Bäumen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
de: Lianenschneidehütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
de: Das Schneiden von Lianen

note: TRANSLATORS: Short for "No Trees to cut lianas" for clay pits
en: No Trees
de: Keine Bäume

en: No Tree to Cut Lianas
de: Kein Baum mit Lianen

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
de: Die Lianenschneiderin in dieser Lianenschneiderinnenhütte kann keine Bäume mit Lianen in ihrem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen, zerstören oder eine Dschungelbewahrungshütte bauen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
de: Edelbaumfällhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
de: Das Fällen von Balsabäumen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
de: Das Fällen von Kautschukbäumen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
de: Das Fällen von Eisenholzbäumen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
de: Edelbaumpflanzung

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
de: Das Pflanzen von Balsabäumen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
de: Das Pflanzen von Kautschukbäumen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
de: Das Pflanzen von Eisenholzbäumen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
de: Seilerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
de: Das Drehen eines Seils

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
de: Kundschafterinnenhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
de: Das Erkunden

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
de: Werft

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
de: Das Bauen eines Schiffs

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
de: Steinwerkstatt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
de: Das Herstellen einer Schaufel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
de: Das Herstellen einer Holzfälleraxt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
de: Das Herstellen einer Spitzhacke

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
de: Das Schleifen eines Buschmessers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
de: Das Herstellen von Küchengeräten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
de: Das Herstellen eines Hammers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
de: Das Schleifen eines Meißels

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
de: Das Herstellen von Nadeln

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
de: Die Herstellung einer Steinschüssel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
de: Das Herstellen von Feuersteinen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
de: Das Schnitzen eines Holzspeers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
de: Das Schnitzen eines Steinspitzenspeers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
de: Das Schnitzen eines gehärteten Speers

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
de: Steinhauerinnenhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
de: Das Hauen von Stein

en: No Rocks
de: Keine Felsen

en: Out of Rocks
de: Keine Felsen

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
de: Die Steinhauerin in dieser Steinhauerinnenhütte kann keine Felsen in ihrem Arbeitsbereich finden.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
de: Steinmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
de: Das Abbauen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
de: Das Abbauen von Stein

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
de: Das Abbauen von Bergkristall

en: No Stones
de: Kein Gestein

en: Main Stone Vein Exhausted
de: Hauptgesteinsader erschöpft

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Steinmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
de: Tapirzucht

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
de: Das Züchten von Tapiren

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
de: Wassersammelhütte

en: No Water
de: Kein Wasser

en: Out of Water
de: Kein Wasser

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
de: Die Trägerin an dieser Wassersammelhütte kann kein offenes Wasser in ihrer Umgebung finden.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
de: Wildnishüterinnenzelt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
de: Das Züchten von Fischen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
de: Das Aussetzen von Wild

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
de: Holzfällhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
de: Das Fällen von Bäumen

en: Out of Trees
de: Keine Bäume

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
de: Die Holzfällerin in dieser Holzfällhütte kann keine Bäume in ihrem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen, zerstören oder eine Dschungelbewahrungshütte bauen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
de: Rüstungsschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
de: Das Schmieden eines Stahlschilds

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
de: Das Schmieden eines verbesserten Schilds

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
de: Bäckerei

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
de: Das Backen von Brot

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
de: Kaserne

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
de: Das Rekrutieren von Soldaten

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
de: Dunkelrübenhof

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
de: Das Pflanzen von Dunkelrüben

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
de: Das Ernten von Dunkelrüben

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Dunkelrübenbauer dieses Dunkelrübenhofs hat keinen freien Platz, um Dunkelrüben zu säen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
de: Köhlerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
de: Das Brennen von Kohle

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
de: Kohlemine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
de: Das Fördern von Kohle

en: No Coal
de: Keine Kohle

en: Main Coal Vein Exhausted
de: Hauptkohleader erschöpft

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
de: Kristallmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
de: Das Abbauen von Diamanten

en: No Crystals
de: Keine Edelsteine

en: Main Crystal Vein Exhausted
de: Hauptkristallader erschöpft

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kristallmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
de: Bauernhof

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
de: Das Pflanzen von Mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
de: Das Ernten von Mais

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Bauer in diesem Bauernhof hat keinen freien Platz, um Getreide zu säen.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
de: Fährenwerft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
de: Fischzüchterhaus

en: No Fish
de: Kein Fisch

en: Out of Fish
de: Kein Fisch

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
de: Der Fischzüchter in diesem Fischzüchterhaus kann kein Gewässer in seinem Arbeitsbereich finden, in dem er Fische züchten kann. Denke daran, dass du deine Fischbestände nur regenerieren kannst, wenn es in der Umgebung einmal Fische gegeben hat.

en: The fishing grounds are full
de: Die Fanggründe sind voll

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
de: Fischerhaus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
de: Das Fischen

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
de: Der Fischer in diesem Fischerhaus kann keinen Fisch in seinem Arbeitsbereich finden. Denke daran, dass du die Fischbestände mit einem Fischzüchterhaus vergrößern kannst.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
de: Forsthaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
de: Goldspinnerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
de: Das Spinnen von Gold

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
de: Goldmine

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
de: Pferdezucht

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
de: Das Züchten von Pferden

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
de: Jagdhaus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
de: Das Jagen

en: No Game
de: Kein Wild

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
de: Keine Tiere

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
de: Der Jäger in diesem Jagdhaus kann kein Wild in seinem Jagdgebiet finden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
de: Eisenerzmine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
de: Das Schürfen von Eisen

en: No Iron
de: Kein Eisen

en: Main Iron Vein Exhausted
de: Haupteisenader erschöpft

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
de: Mühle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
de: Das Mahlen von Mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
de: Das Mahlen von Dunkelrüben

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
de: Steinbruch

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
de: Das Abbauen von Stein

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
de: Der Steinmetz in diesem Steinbruch kann keine Felsen in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
de: Sägemühle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
de: Das Zersägen von Stämmen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
de: Kundschafterhaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
de: Werft

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
de: Hochofen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
de: Das Verhütten von Eisen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
de: Räucherei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
de: Das Räuchern von Fleisch

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
de: Das Räuchern von Fisch

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
de: Spinnenzucht

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
de: Werkzeugmacherei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
de: Das Herstellen eines Brotschiebers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
de: Das Herstellen von Eimern

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
de: Das Herstellen einer Feuerzange

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
de: Das Herstellen eines Fischernetzes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
de: Das Herstellen einer Hakenstange

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
de: Das Herstellen eines Jagdbogens

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
de: Das Herstellen einer Melkzange

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
de: Das Herstellen einer Säge

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
de: Das Herstellen einer Sense

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
de: Waffenschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
de: Das Schmieden eines leichten Dreizacks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
de: Das Schmieden eines langen Dreizacks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
de: Das Schmieden eines Stahl-Dreizacks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
de: Das Schmieden eines Doppel-Dreizacks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
de: Das Schmieden eines schweren Doppel-Dreizacks

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
de: Weberei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
de: Das Weben von Spinnenstoff

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
de: Das Schneidern eines Wappenrocks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
de: Das Schneidern eines goldenen Wappenrocks

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
de: Brunnen

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
de: Der Träger an diesem Brunnen kann kein Wasser mehr finden.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
de: Holzfällerhaus

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
de: Der Holzfäller in diesem Holzfällerhaus kann keine Bäume in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder ein Forsthaus bauen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
de: Axtschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
de: Das Schmieden einer Axt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
de: Das Schmieden einer scharfen Axt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
de: Das Schmieden einer Breitaxt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
de: Bäckerei

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
de: Das Backen von Fladenbrot

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
de: Kaserne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
de: Das Rekrutieren von Kriegern

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
de: Gaststätte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
de: Das Zubereiten eines Snacks

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
de: Das Zubereiten einer Mahlzeit

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
de: Brauerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
de: Das Brauen von Starkbier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
de: Rinderzucht

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
de: Das Züchten eines Ochsen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
de: Köhlerei

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
de: Kohlemine

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
de: Tiefe Kohlemine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
de: Tiefste Kohlemine

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
de: Bauernhof

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
de: Das Pflanzen von Weizen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
de: Das Ernten von Weizen

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Bauer in diesem Bauernhof hat keinen freien Platz, um Getreide zu säen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
de: Fährenwerft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
de: Fischerhütte

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
de: Der Fischer in dieser Fischerhütte kann keine Fische in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
de: Wildhüterhütte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
de: Goldmine

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
de: Tiefe Goldmine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
de: Tiefste Goldmine

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
de: Granitmine

en: No Granite
de: Kein Stein

en: Main Granite Vein Exhausted
de: Hauptgranitader erschöpft

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Granitmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
de: Helmschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
de: Das Schmieden eines Helms

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
de: Das Schmieden einer Maske

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
de: Das Schmieden eines Kriegshelms

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
de: Jagdhütte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
de: Der Jäger in dieser Jagdhütte kann kein Wild in seinem Jagdgebiet finden. Bedenke, dass du eine Wildhüterhütte bauen kannst, um mehr Tiere in die Umgebung zu entlassen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
de: Wirtshaus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
de: Eisenerzmine

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
de: Tiefe Eisenerzmine

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
de: Tiefste Eisenerzmine

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
de: Kalkbrennerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
de: Das Mischen von Mörtel

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
de: Holzfällerhütte

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
de: Der Holzfäller in dieser Holzfällerhütte kann keine Bäume in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder eine Försterhütte bauen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
de: Werkzeugschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
de: Das Herstellen einer Angel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
de: Das Herstellen eines Jagdspeers

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
de: Kleinbrauerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
de: Das Brauen von Bier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
de: Steinbruch

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
de: Der Steinmetz in diesem Steinbruch kann keine Felsen in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
de: Försterhütte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
de: Reethof

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
de: Das Pflanzen von Reet

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
de: Das Ernten von Reet

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Reetbauer in diesem Reethof hat keinen freien Platz, um Reet anzubauen.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
de: Kundschafterhütte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
de: Werft

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
de: Hochofen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
de: Taverne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
de: Waffenschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
de: Das Schmieden einer Bronzeaxt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
de: Das Schmieden einer Streitaxt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
de: Das Schmieden einer Kriegeraxt

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
de: Weberei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
de: Das Weben

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
de: Brunnen

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
de: Der Träger an diesem Brunnen kann kein Wasser mehr finden.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
de: Holzhärter

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
de: Das Härten von Holz

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
de: Rüstungsschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
de: Das Schmieden eines Harnischs

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
de: Das Schmieden eines Kettenhemds

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
de: Das Schmieden eines Goldharnischs

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
de: Bäckerei

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
de: Das Backen von Brot

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
de: Kaserne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
de: Das Rekrutieren von Soldaten

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
de: Brauerei

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
de: Köhlerei

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
de: Kohlemine

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
de: Tiefe Kohlemine

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
de: Eselfarm

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
de: Das Züchten von Eseln

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
de: Bauernhof

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Bauer in diesem Bauernhof hat keinen freien Platz, um Getreide zu säen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
de: Fährenwerft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
de: Fischerhaus

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
de: Der Fischer in diesem Fischerhaus kann keinen Fisch in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
de: Forsthaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
de: Goldmine

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
de: Tiefe Goldmine

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
de: Jagdhaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
de: Der Jäger in diesem Jagdhaus kann kein Wild in seinem Jagdgebiet finden.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
de: Wirtshaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
de: Eisenerzmine

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
de: Tiefe Eisenerzmine

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
de: Holzfällerhaus

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
de: Der Holzfäller in diesem Holzfällerhaus kann keine Bäume in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder ein Forsthaus bauen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
de: Marmormine

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
de: Das Abbauen von Marmor

en: No Marble
de: Kein Marmor

en: Main Marble Vein Exhausted
de: Hauptmarmorader erschöpft

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Marmormine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine erweitern, abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
de: Tiefe Marmormine

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Marmormine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
de: Mühle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
de: Das Mahlen von Weizen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
de: Schweinezucht

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
de: Das Züchten von Schweinen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
de: Steinbruch

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
de: Das Abbauen von Marmor

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
de: Der Steinmetz in diesem Steinbruch kann keine Felsen in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
de: Sägewerk

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
de: Kundschafterhaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
de: Schäferei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
de: Das Züchten von Schafen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
de: Werft

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
de: Hochofen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
de: Steinmetz

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
de: Das Formen einer Marmorsäule

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
de: Taverne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
de: Werkzeugmacherei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
de: Das Herstellen eines Korbes

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
de: Weinberg

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
de: Das Pflanzen von Weinreben

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
de: Das Ernten von Weintrauben

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
de: Der Winzer in diesem Weinberg hat keinen freien Platz, um Weinreben zu pflanzen.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
de: Waffenschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
de: Das Schmieden eines Holzspeers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
de: Das Schmieden eines Speers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
de: Das Schmieden eines verbesserten Speers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
de: Das Schmieden eines schweren Speers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
de: Das Schmieden eines Kriegsspeers

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
de: Weberei

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
de: Brunnen

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
de: Der Träger an diesem Brunnen kann kein Wasser mehr finden.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
de: Weinkellerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
de: Das Keltern von Wein

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
de: Fischzucht

en: No Ponds
de: Keine Teiche

en: Out of Fish Ponds
de: Keine Fischteiche

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
de: Der Fischer, der in dieser Fischzucht arbeitet, kann keine Fischteiche in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest sichergehen, dass eine produzierende Lehmgrube in der Nähe ist und dass die Fischzucht mit allen nötigen Waren beliefert wird oder das Gebäude abreißen oder es zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
de: Große Rüstungsschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
de: Das Schmieden eines Breitschwertes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
de: Das Schmieden eines zweischneidigen Schwertes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
de: Das Schmieden eines goldenen Helms

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
de: Kleine Rüstungsschmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
de: Das Schmieden eines Kurzschwertes

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
de: Das Schmieden eines Langschwertes

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
de: Bäckerei

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
de: Kaserne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
de: Das Rekrutieren von Kriegern

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
de: Imkerei

en: No Flowers
de: Keine Blumen

en: Out of Flowers
de: Keine Blumen

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
de: Der Imker in dieser Imkerei kann keine blühenden Felder in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder einen Bauernhof oder eine Beerenzucht in der Nähe bauen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
de: Beerenzucht

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
de: Das Pflanzen von Büschen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
de: Schmiede

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
de: Das Herstellen einer Holzfälleraxt

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
de: Das Schmieden einer Spitzhacke

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
de: Brauerei

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
de: Ziegelei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
de: Das Brennen von Ziegeln

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
de: Köhlerhütte

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
de: Das Errichten eines Kohlemeilers

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
de: Das Einsammeln von Kohle

en: Out of Clay Ponds
de: Keine Lehmgruben

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
de: Der Köhler, der in dieser Köhlerhütte arbeitet, kann keine Lehmgruben in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest sichergehen, dass eine produzierende Lehmgrube in der Nähe ist und dass die Köhlerhütte mit allen nötigen Waren beliefert wird oder das Gebäude abreißen oder es zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
de: Köhlerei

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
de: Lehmgrube

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
de: Das Herstellen von Lehm

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
de: Kein Boden

en: No Level Ground
de: Kein ebener Boden

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
de: Der Lehmgräber in dieser Lehmgrube kann keinen ebenen Boden in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören und es woanders wieder aufbauen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
de: Kohlemine

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
de: Tiefe Kohlemine

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Kohlemine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
de: Beerensammlerhaus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
de: Das Sammeln von Beeren

en: No Bushes
de: Keine Büsche

en: Out of Berries
de: Keine Beeren

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
de: Der Beerensammler in diesem Beerensammlerhaus kann keine Beerenbüsche in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder eine weitere Beerenzucht bauen.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
de: Deichbauerhaus

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
de: Das Eindeichen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
de: Das Bauen eines Deichs

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
de: Trinkhalle

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
de: Bauernhof

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
de: Das Pflanzen von Gerste

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
de: Das Ernten von Gerste

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Bauer in diesem Bauernhof hat keinen freien Platz, um Getreide zu säen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
de: Fährenwerft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
de: Fischerhaus

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
de: Der Fischer in diesem Fischerhaus kann keinen Fisch in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
de: Forsthaus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
de: Schmelzofen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
de: Goldmine

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
de: Tiefe Goldmine

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Goldmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
de: Honigbrotbäckerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
de: Das Backen von Honigbrot

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
de: Jagdhaus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
de: Der Jäger in diesem Jagdhaus kann kein Wild in seinem Jagdgebiet finden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
de: Eisenerzmine

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
de: Tiefe Eisenerzmine

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Eisenerzmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
de: Metbrauerei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
de: Das Brauen von Met

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
de: Steinbruch

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
de: Der Steinmetz in diesem Steinbruch kann keine Felsen in seinem Arbeitsbereich finden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
de: Aufbereitungszentrum

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
de: Das Rückgewinnen von Fell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
de: Das Rückgewinnen von Eisen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
de: Das Rückgewinnen von Eisen und Gold

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
de: Reetpflanzung

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
de: Der Reetbauer in dieser Reetpflanzung hat keinen freien Platz, um Reet anzubauen.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
de: Rentierzucht

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
de: Das Züchten von Rentieren

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
de: Das Herstellen von Fell

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
de: Felsmine

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Felsmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Du solltest diese Mine ausbauen, abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
de: Tiefe Felsmine

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
de: Die Hauptader dieser Felsmine ist erschöpft. Die Produktivität wird stark einbrechen. Diese Mine kann nicht mehr erweitert werden, daher solltest du diese Mine abreißen oder zerstören.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
de: Kundschafterhaus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
de: Nähstübchen

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
de: Das Nähen von Fellgewand

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
de: Werft

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
de: Räucherei

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
de: Schneiderei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
de: Das Nähen von beschlagenem Fellgewand

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
de: Das Nähen von goldenem Fellgewand

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
de: Taverne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
de: Das Zubereiten genau einer Ration

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
de: Das Zubereiten mehrerer Rationen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
de: Weberei

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
de: Das Weben von Stoff

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
de: Brunnen

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
de: Der Träger an diesem Brunnen kann kein Wasser mehr finden.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
de: Holzfällerhaus

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
de: Der Holzfäller in diesem Holzfällerhaus kann keine Bäume in seinem Arbeitsbereich finden. Du solltest dieses Gebäude abreißen oder zerstören oder ein Forsthaus bauen.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
de: Ausbildungslichtung

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
de: Das Schlafen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Ausweichens einer Kriegerin von Stufe 0 auf 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Ausweichens einer Kriegerin von Stufe 1 auf 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
de: Das Verbessern des Ausweichens einer Kriegerin von Stufe 2 auf 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Lebenspunkte einer Kriegerin von Stufe 0 auf 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Lebenspunkte einer Kriegerin von Stufe 1 auf 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
de: Das Verbessern der Lebenspunkte einer Kriegerin von Stufe 2 auf 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Verteidigung einer Kriegerin von Stufe 0 auf 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Verteidigung einer Kriegerin von Stufe 1 auf 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
de: Keine Kriegerin zur Ausbildung vorhanden!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
de: Keine Kriegerin für diese Ausbildungsstufe gefunden!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
de: Kriegerinnenversammlung

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Angriffs einer Kriegerin von Stufe 0 auf 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Angriffs einer Kriegerin von Stufe 1 auf 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
de: Verlies

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 2 auf 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 3 auf 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
de: Kein Soldat zur Ausbildung vorhanden!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
de: Kein Soldat für diese Ausbildungsstufe gefunden!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Verteidigung eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Verteidigung eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
de: Arena

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
de: Kein Krieger zur Ausbildung vorhanden!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
de: Kein Krieger für diese Ausbildungsstufe gefunden!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
de: Ausbildungslager

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 2 auf 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 3 auf 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 4 auf 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Kriegers von Stufe 2 auf 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
de: Kein Soldat zur Ausbildung vorhanden!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
de: Kein Soldat für diese Ausbildungsstufe gefunden!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
de: Kolosseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Ausweichens eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
de: Ausbildungslager

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 2 auf 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
de: Das Verbessern des Angriffs eines Soldaten von Stufe 3 auf 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Soldaten von Stufe 0 auf 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Soldaten von Stufe 1 auf 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Soldaten von Stufe 2 auf 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Soldaten von Stufe 3 auf 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
de: Ausbildungsarena

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 3 auf 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 4 auf 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 5 auf 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Verteidigung eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
de: Kein Krieger zur Ausbildung vorhanden!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
de: Kein Krieger für diese Ausbildungsstufe gefunden!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
de: Ausbildungslager

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 1 auf 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
de: Das Verbessern des Angriffs eines Kriegers von Stufe 2 auf 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Lebenspunkte eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
de: Das Verbessern der Verteidigung eines Kriegers von Stufe 0 auf 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
de: Hauptquartier

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
de: Hafen

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
de: Lagerhaus

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
de: Hauptquartier

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
de: Hafen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
de: Lagerhaus

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
de: Hauptquartier

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
de: Hafen

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
de: Lagerhaus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
de: Hauptquartier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
de: Schiffswrack-Hauptquartier

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
de: Hafen

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
de: Lagerhaus

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
de: Hauptquartier

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
de: Hafen

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
de: Lagerhaus

en: Efficiency
de: Effizienz

en: Stockpile
de: Vorrat

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
de: Asche

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
de: Gerstenfeld (abgeerntet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
de: Gerstenfeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
de: Gerstenfeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
de: Gerstenfeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
de: Gerstenfeld (jung)

en: Blueberry Bush (medium)
de: Blaubeerbusch (mittel)

en: Blueberry Bush (ripe)
de: Blaubeerbusch (reif)

en: Blueberry Bush (small)
de: Blaubeerbusch (klein)

en: Blueberry Bush (tiny)
de: Blaubeerbusch (jung)

en: Black Currant (medium)
de: Schwarze Johannisbeere (mittel)

en: Black Currant (ripe)
de: Schwarze Johannisbeere (reif)

en: Black Currant (small)
de: Schwarze Johannisbeere (klein)

en: Black Currant (tiny)
de: Schwarze Johannisbeere (jung)

en: Red Currant (medium)
de: Rote Johannisbeere (mittel)

en: Red Currant (ripe)
de: Rote Johannisbeere (reif)

en: Red Currant (small)
de: Rote Johannisbeere (klein)

en: Red Currant (tiny)
de: Rote Johannisbeere (jung)

en: Desert Hackberry (medium)
de: Wüstenzürgelbaum (mittel)

en: Desert Hackberry (ripe)
de: Wüstenzürgelbaum (reif)

en: Desert Hackberry (small)
de: Wüstenzürgelbaum (klein)

en: Desert Hackberry (tiny)
de: Wüstenzürgelbaum (jung)

en: Juniper (medium)
de: Wacholder (mittel)

en: Juniper (ripe)
de: Wacholder (reif)

en: Juniper (small)
de: Wacholder (klein)

en: Juniper (tiny)
de: Wacholder (jung)

en: Raspberry Bush (medium)
de: Himbeerbusch (mittel)

en: Raspberry Bush (ripe)
de: Himbeerbusch (reif)

en: Raspberry Bush (small)
de: Himbeerbusch (klein)

en: Raspberry Bush (tiny)
de: Himbeerbusch (jung)

en: Sea Buckthorn (medium)
de: Seekreuzdorn (mittel)

en: Sea Buckthorn (ripe)
de: Seekreuzdorn (reif)

en: Sea Buckthorn (small)
de: Seekreuzdorn (klein)

en: Sea Buckthorn (tiny)
de: Seekreuzdorn (jung)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
de: Stinkender Hirtenbaum (mittel)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
de: Stinkender Hirtenbaum (reif)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
de: Stinkender Hirtenbaum (klein)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
de: Stinkender Hirtenbaum (jung)

en: Strawberries (medium)
de: Erdbeerfeld (mittel)

en: Strawberries (ripe)
de: Erdbeerfeld (reif)

en: Strawberries (small)
de: Erdbeerfeld (klein)

en: Strawberries (tiny)
de: Erdbeerfeld (jung)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
de: Dunkelrübenfeld (abgeerntet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
de: Dunkelrübenfeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
de: Dunkelrübenfeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
de: Dunkelrübenfeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
de: Dunkelrübenfeld (jung)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
de: Cassavafeld (abgeerntet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
de: Cassavafeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
de: Cassavafeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
de: Cassavafeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
de: Cassavafeld (jung)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
de: Maisfeld (abgeerntet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
de: Maisfeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
de: Maisfeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
de: Maisfeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
de: Maisfeld (jung)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
de: Zerstörtes Gebäude

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
de: Deich

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
de: Weinreben (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
de: Weinreben (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
de: Weinreben (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
de: Weinreben (jung)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
de: Brennender Kohlemeiler

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
de: Grube mit Holzkohle

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
de: Trockener Teich

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
de: Teich mit Fischlaich

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
de: Teich mit Fisch

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
de: Reetfeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
de: Reetfeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
de: Reetfeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
de: Reetfeld (jung)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
de: Wenig Gold

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
de: Viel Gold

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
de: Keine Rohstoffe

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
de: Wenig Bergkristall

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
de: Viel Bergkristall

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
de: Wenig Kohle

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
de: Viel Kohle

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
de: Wenig Eisen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
de: Viel Eisen

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
de: Wenig Edelsteine

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
de: Viele Edelsteine

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
de: Wasser

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
de: Wenig Stein

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
de: Viel Stein

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
de: Wenig Marmor

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
de: Viel Marmor

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
de: Schiffsbaustelle

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
de: Balsabaum (reif)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
de: Balsabaum (alt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
de: Balsabaum

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
de: Balsabaum (jung)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
de: Balsabaum (Setzling)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
de: Kakaobaum (reif)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
de: Kakaobaum (alt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
de: Kakaobaum (jung)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
de: Kakaobaum (Setzling)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
de: Toter Baum

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
de: Eisenholzbaum (reif)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
de: Eisenholzbaum (alt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
de: Eisenholzbaum

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
de: Eisenholzbaum (jung)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
de: Eisenholzbaum (Setzling)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
de: Kautschukbaum (reif)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
de: Kautschukbaum (alt)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
de: Kautschukbaum

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
de: Kautschukbaum (jung)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
de: Kautschukbaum (Setzling)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
de: Weizenfeld (abgeerntet)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
de: Weizenfeld (mittel)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
de: Weizenfeld (reif)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
de: Weizenfeld (klein)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
de: Weizenfeld (jung)

en: The Widelands Development Team
de: Das Widelands-Entwicklungsteam

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
de: Amazonen

en: The people of the amazonian jungle.
de: Das Volk aus dem Amazonasdschungel.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
de: Entdeckung

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
de: Beginne das Spiel mit drei Schiffen auf dem Ozean und nur einer Hand voll an Gütern

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
de: Befestigtes Dorf

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
de: Beginne das Spiel mit einer befestigten Militäranlage

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
de: Hauptquartier

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
de: Beginne das Spiel nur mit deinem Hauptquartier

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
de: Neue Welt

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
de: Beginne das Spiel mit sieben Schiffen voller Waren auf dem Ozean

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
de: Armes Dorf

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
de: Am Anfang des Spieles steht nur ein Lagerhaus und das absolute Minimum für den Aufbau einer Wirtschaft bereit. Warnung: Die KI kann damit nicht erfolgreich starten.

en: Be careful
de: Sei vorsichtig

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
de: Du hast nur exakt die Waren für je ein Werkzeug, das du für den Start deiner Wirtschaft brauchst. Stelle sicher, dass kein unnötiges Werkzeug hergestellt wird.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
de: Mühsamer Vorposten

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
de: Am Anfang des Spieles stehen nur ein Hauptquartier und sehr wenige Waren für den Aufbau einer Wirtschaft bereit. Warnung: Die KI kann damit nicht erfolgreich starten.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
de: Handelsposten

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
de: Wenn diesem Spieler wichtige Waren ausgehen, werden sie umsonst aufgefüllt

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
de: Dorf

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
de: Beginne das Spiel mit einem friedlichen Dorf

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
de: Atlanter

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
de: Dieser Stamm wird schon in den ältesten Sagen erwähnt. Die Söhne und Töchter von Atlantis.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
de: Du hast nur ein Eisen für jedes Werkzeug, das du für den Start deiner Wirtschaft brauchst. Stelle sicher, dass kein unnötiges Werkzeug hergestellt wird.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
de: Barbaren

en: The mighty tribes of the east-lands.
de: Die mächtigen Stämme des Ostens.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
de: Imperium

en: This is the culture of the Roman Empire.
de: Dies ist die Kultur des römischen Imperiums.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
de: Friesen

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
de: Die Einwohner der rauen Nordseeküste.

en: Tribal Encyclopedia
de: Stammeslexikon

en: General
de: Allgemein

en: Introduction
de: Einführung

en: Controls
de: Grundlegende Steuerung

en: Tips
de: Tipps

en: Wares
de: Waren

en: Workers
de: Arbeiter

en: Buildings
de: Gebäude

en: Tribes Immovables
de: Unbewegliche Objekte (Stamm)

en: World Immovables
de: Unbewegliche Objekte (Welt)

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
de: Schiff

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
de: Schiff

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
de: Achat

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
de: Alexandrit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
de: Bernstein

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
de: Aquamarin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
de: Atlantische Festung

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Beryl
de: Beryll

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
de: Kassiterit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
de: Katzenauge

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
de: Zitrin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
de: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Juventud
de: Adoleszenz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
de: König Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
de: König Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
de: Malachit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
de: Mondstein

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
de: Mystik Quartz

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
de: Perle

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
de: Saphir

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
de: Sphalerit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
de: Spinne

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Spinel
de: Spinell

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
de: Sonnenstein

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
de: Tigerauge

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
de: Topas

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
de: Turmalin

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
de: Schiff

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
de: Bär

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
de: Büffel

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
de: Adler

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
de: Luchs

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
de: Rotfuchs

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
de: Keiler

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
de: Walkyrie

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
de: Bärenmarder

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
de: Schiff

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
de: Adria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Azurea Sea
de: Blaue See

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
de: Ostsee

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Delphinus
de: Delphin

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Etna
de: Ätna

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Ianus
de: Janus

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Cæsar
de: Julius Cæsar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman goddess
en: Iuno
de: Juno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
de: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Liguria
de: Ligurien

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
de: Marmor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marcus Aurelius
de: Markus Aurelius

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
de: Neptun

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
de: Oktavian

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Portus Bellus
de: Schöner Hafen

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Thyrrenia
de: Thyrrenien

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
de: Trajan

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
de: Vespasian

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vesuvius
de: Vesuv

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
de: Schiff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
de: Harnisch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
de: Kettenhemd

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
de: Goldharnisch

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
de: Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
de: Leichte hölzerne Rüstung

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
de: Axt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
de: Streitaxt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
de: Breitaxt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
de: Bronzeaxt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
de: Scharfe Axt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
de: Kriegeraxt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
de: Balsaholz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
de: Gerste

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
de: Korb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
de: Bier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
de: Starkbier

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
de: Dunkelrübe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
de: Dunkelrübenmehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
de: Hartholz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
de: Heldinnenstiefel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
de: Robuste Stiefel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
de: Flinke Stiefel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
de: Brot

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
de: Brot

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
de: Fladenbrot

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
de: Brot

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
de: Brot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
de: Brotschieber

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
de: Ziegel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
de: Eimer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
de: Cassavawurzel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
de: Meißel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
de: Schokolade

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
de: Lehm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
de: Stoff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
de: Kohle

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
de: Kakaobohnen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
de: Mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
de: Maismehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
de: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
de: Holzfälleraxt

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
de: Feuerzange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
de: Feuersteine

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
de: Fisch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
de: Fischernetz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
de: Angel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
de: Mehl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
de: Beeren

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
de: Fell

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
de: Fellgewand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
de: Goldenes Fellgewand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
de: Altes Fellgewand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
de: Beschlagenes Fellgewand

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
de: Goldstaub

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
de: Golderz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
de: Goldgarn

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
de: Stein

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
de: Weintrauben

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
de: Mörtel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
de: Helm

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
de: Goldener Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
de: Maske

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
de: Kriegshelm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
de: Hölzerner Helm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
de: Honig

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
de: Honigbrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
de: Hakenstange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
de: Jagdbogen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
de: Jagdspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
de: Eisen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
de: Eisenerz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
de: Eisenholz

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
de: Küchengeräte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used to make ropes.
en: Liana
de: Liane

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
de: Stamm

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
de: Buschmesser

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
de: Marmor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
de: Marmorsäule

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
de: Met

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
de: Mahlzeit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
de: Fleisch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
de: Melkzange

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
de: Nadeln

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
de: Spitzhacke

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
de: Bretter

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
de: Gepolsterter Protektor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
de: Bergkristall

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
de: Reet

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
de: Seil

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
de: Kautschuk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
de: Säge

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
de: Alteisen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
de: Altmetall

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
de: Sense

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
de: Verbesserter Schild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
de: Stahlschild

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
de: Schaufel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
de: Räucherfisch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
de: Räucherfleisch

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
de: Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
de: Verbesserter Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
de: Gehärteter Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
de: Schwerer Speer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
de: Steinspitzenspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
de: Kriegsspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
de: Holzspeer

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
de: Spinnenseide

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
de: Spinnenstoff

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
de: Steinschüssel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
de: Breitschwert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
de: Zweischneidiges Schwert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
de: Langschwert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
de: Kurzschwert

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
de: Wappenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
de: Goldener Wappenrock

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
de: Doppel-Dreizack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
de: Schwerer Doppel-Dreizack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
de: Leichter Dreizack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
de: Langer Dreizack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
de: Stahl-Dreizack

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
de: Tunika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
de: Gepolsterte Weste

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
de: Kriegerinnenmantel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
de: Wasser

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
de: Weizen

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
de: Wein

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
de: Wolle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
de: Bauarbeiterin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
de: Trägerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
de: Cassavapflanzerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
de: Köhlerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
de: Kakaopflanzerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
de: Köchin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
de: Schneiderin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
de: Geologin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
de: Goldgräberin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
de: Goldschmelzerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
de: Jäger-Sammlerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
de: Dschungelmeisterin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
de: Dschungelbewahrerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
de: Lianenschneiderin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
de: Kundschafterin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
de: Schiffbauerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
de: Kriegerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
de: Steinschnitzerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
de: Steinhauerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
de: Tapirzüchterin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
de: Ausbilderin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
de: Wildnishüterin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
de: Holzfällerin

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
de: Meisterholzfällerin

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
de: Rüstungsschmied

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
de: Bäcker

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
de: Dunkelrübenbauer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
de: Bauarbeiter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
de: Träger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
de: Köhler

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
de: Bauer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
de: Fischzüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
de: Fischer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
de: Förster

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
de: Geologe

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
de: Pferd

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
de: Pferdezüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
de: Jäger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
de: Müller

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
de: Bergmann

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
de: Rekrut

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
de: Säger

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
de: Kundschafter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
de: Schiffbauer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
de: Schmelzer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
de: Räucherer

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
de: Soldat

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
de: Spinnenzüchter

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
de: Steinmetz

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
de: Werkzeugmacher

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
de: Ausbilder

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
de: Waffenschmied

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
de: Weber

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
de: Holzfäller

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
de: Bäcker

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
de: Schmied

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
de: Meisterschmied

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
de: Brauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
de: Braumeister

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
de: Bauarbeiter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
de: Träger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
de: Rinderzüchter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
de: Köhler

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
de: Bauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
de: Fischer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
de: Wildhüter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
de: Reetbauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
de: Geologe

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
de: Helmschmied

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
de: Jäger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
de: Wirt

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
de: Kalkbrenner

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
de: Holzfäller

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
de: Bergmann

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
de: Steiger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
de: Bergwerksmeister

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
de: Ochse

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
de: Förster

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
de: Rekrut

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
de: Kundschafter

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
de: Schiffbauer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
de: Schmelzer

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
de: Krieger

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
de: Steinmetz

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
de: Ausbilder

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
de: Weber

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
de: Rüstungsschmied

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
de: Bäcker

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
de: Brauer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
de: Bauarbeiter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
de: Zimmermann

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
de: Träger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
de: Köhler

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
de: Esel

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
de: Eselzüchter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
de: Bauer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
de: Fischer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
de: Förster

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
de: Geologe

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
de: Jäger

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
de: Wirt

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
de: Holzfäller

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
de: Müller

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
de: Bergmann

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
de: Bergwerksmeister

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
de: Schweinezüchter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
de: Rekrut

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
de: Kundschafter

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
de: Schäfer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
de: Schiffbauer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
de: Schmelzer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
de: Soldat

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
de: Steinmetz

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
de: Werkzeugmacher

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
de: Ausbilder

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
de: Winzer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
de: Winzer

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
de: Waffenschmied

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
de: Weber

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
de: Bäcker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
de: Meisterbäcker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
de: Imker

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
de: Beerenzüchter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
de: Schmied

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
de: Meisterschmied

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
de: Brauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
de: Braumeister

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
de: Ziegler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
de: Bauarbeiter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
de: Träger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
de: Köhler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
de: Lehmgräber

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
de: Deichbauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
de: Bauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
de: Fähre

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
de: Fischer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
de: Förster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
de: Beerensammler

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
de: Geologe

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
de: Jäger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
de: Wirtin

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
de: Bergmann

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
de: Bergwerksmeister

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
de: Reetbauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
de: Rentier

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
de: Rentierzüchter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
de: Kundschafter

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
de: Näherin

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
de: Meisternäherin

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
de: Schiffbauer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
de: Schmelzer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
de: Räucherer

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
de: Krieger

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
de: Steinmetz

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
de: Ausbilder

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
de: Holzfäller
