Widelands - en to fy translation catalogue (72 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an amazon ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a barbarian ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an empire ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a frisian ware: Water, part 1
en: Water is the essence of life!
fy: Wetter is de essinsje fan it libben!

en: %d second | %d seconds
fy[0]: %d sekonde
fy[1]: %d sekonden

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Planks, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an empire ware: Planks, part 1
en: Planks are an important building material.
fy: Planken binne in wichtich bouwmateriaal.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Water, part 2
en: Water is used in the bakery and the horse and spider farms.
fy: Wetter wurdt brûkt yn de bakkerij en yn hynster- en spinnebuorkerijen.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a barbarian ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an empire ware: Scythe, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a frisian ware: Scythe, part 1
en: The scythe is the tool of the farmers.
fy: De seine is it ark fan de boeren.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
fy: Hakt beammen om.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
fy: Plantet beammen.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Spider Breeder
en: Breeds spiders for silk.
fy: Fokt spinnen foar side.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
fy: Rikket fleis en fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
fy: Makket ark foar arbeiders.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
fy: Treent soldaten.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
fy: Makket wapens foar soldaten.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Breeds fish.
fy: Fokt fisken.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Gold Spinning Mill
en: Spins gold thread out of gold.
fy: Spint goudtried út goud.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Scout's Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Scout's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a frisian production site: Scout's Hou
en: Explores unknown territory.
fy: Ferkent ûnbekind gebiet.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Sawmill TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Sawmill
en: Saws logs to produce planks.
fy: Saget stammen ta planken.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Spider Farm
en: Breeds spiders for silk.
fy: Fokt spinnen foar side.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
fy: Hakt beammen om.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
fy: Plantet beammen.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
fy: Fangt fisken.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
fy: Treent soldaten.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: Krumta, carpenter of Chat’Karuth
fy: Krumta, timmerman fan Chat’Karuth

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Hunter's Hut
en: ‘The Art of Hunting’
fy: ‘De keunst fan it jeien’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Metal Workshop
en: ‘We make it work!’
fy: ‘Wy soargje dat it wurket!’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deeper
en: Quote from an anonymous miner.
fy: Sitaat fan in anonime mynwurker.

en: %d minute | %d minutes
fy[0]: %d minút
fy[1]: %d minuten

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Carpenter
en: Works in the sawmill.
fy: Wurket yn de houtsagerij.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
fy: Hakt beammen om.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Forester
en: Plants trees.
fy: Plantet beammen.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Shepherd
en: Keeping sheep.
fy: Hâldt skiep.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Farmer
en: Plants fields.
fy: Fangt fisken.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
fy: Bakt bôle foar arbeiders.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Brewer
en: Produces beer.
fy: Makket bier.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Vine Farmer
en: Grows grapevines.
fy: Ferbouwt druven.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Vintner
en: Produces wine.
fy: Makket wyn.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Pig Breeder
en: Breeds pigs.
fy: Fokt bargen.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
fy: Treent soldaten.

en: %s and
fy: %s en

en: Food:
fy: Iten:

en: General
fy: Algemien

en: Purpose:
fy: Doel:

en: Conquer range:
fy: Feroverberik:

en: Capacity:
fy: Kapasiteit:

en: Vision range:
fy: Sjochtberik:

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
fy: Ynkommend:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
fy: Minen:

en: Collects:
fy: Sammelet:

en: Outgoing:
fy: Utgeand:

en: None
fy: Gjin

en: Soldiers:
fy: Soldaten:

en: Direct build cost:
fy: Direkte bouwkosten:

en: Build cost:
fy: Bouwkosten:

en: Unknown
fy: Unbekind

en: Workers
fy: Arbeiders

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
fy: %s of better

en: Production
fy: Produksje

en: Performance:
fy: Prestaasje:

en: Window Control
fy: Finsterkontrôle

en: Close window
fy: Slút finster

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Ctrl + Click
fy: Ctrl+klik

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Shift + Click
fy: Shift+klik

en: Road Control
fy: Weikontrôle

en: Purpose
fy: Doel

en: Introduction
fy: Yntroduksje

en: Buildings
fy: Gebouwen

en: About Widelands
fy: Oer Widelands

en: Single Player
fy: Ien spiler

en: Multiplayer
fy: Meardere spilers

note: TRANSLATORS: Soldier levels
en: Levels
fy: Nivo's

en: Attack
fy: Oanfal

en: Defense
fy: Ferdigening

en: Evade
fy: Untwiken
