Widelands - en to ms translation catalogue (92 entries)

en: %d second | %d seconds
ms[0]: %d saat

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Woodcutter's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Lumberjack_s Hut TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Lumberjack's House TRANSLATORS: Purpose helptext for a frisian production si
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
ms: Tumbangkan pokok di kawasan sekitar dan proses ia menjadi kayu balak.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an atlantean production site: Woodcutter's House
en: The woodcutter’s house needs trees to fell within the work area.
ms: Rumah penebang pokok memerlukan pokok ditumbangkan dalam jangkauan kawasan kerja.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Toolsmithy TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Metal Workshop TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Toolsmithy
en: Forges all the tools that your workers need.
ms: Tempa semua alatan yang diperlukan oleh pekerja anda.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean production site: Spider Farm
en: Breeds spiders for silk.
ms: Biak labah-labah untuk dapatkan sutera.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
ms: Latih askar 'Menyerang'.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Dungeon, part 2 TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Labyrinth, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
ms: Lengkapkan askar dengan semua keperluan senjata dan perisai.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Labyrinth, part 1
en: Trains soldiers in ‘Defense’, ‘Evade’, and ‘Health’.
ms: Latih askar 'Pertahanan', 'Mengelak, dan 'Hayat'.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: Krumta, carpenter of Chat’Karuth
ms: Krumta, tukang kayu Chat’Karuth

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Fisher's Hut
en: ‘What do you mean, my fish ain’t fresh?!’
ms: 'Apa maksud awak, ikan saya tidak segar?!'

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Hunter's Hut
en: ‘The Art of Hunting’
ms: 'Seni Memburu'

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gamekeeper's Hut
en: Releases animals into the wild to steady the meat production.
ms: Lepaskan haiwan ke hutan untuk memastikan penghasilan daging stabil.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
ms: Bakar roti pita untuk askar dan juga untuk pelombong.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Bakery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce a pitta bread in %s on average.
ms: Jika semua barangan yang diperlukan sampai dalam masa yang dikehendaki, bangunan ini dapat hasilkan rota pita dalam tempoh purata %s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Brewery TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Brewery
en: Produces beer to keep the miners strong and happy.
ms: Hasilkan bir untuk memastikan pelombong menjadi seronok dan kuat.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Tavern TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Tavern TRANSLATORS: Purpose helptext for a frisian production site: Tavern
en: Prepares rations to feed the scouts and miners.
ms: Sediakan bekalan makanan untuk keperluan peninjau dan pelombong.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Inn
en: Prepares rations for scouts and rations and snacks to feed the miners in the basic and deep mines.
ms: Sediakan bekalan makanan untuk peninjau dan makanan serta snek untuk keperluan pelombong dalam lombong asas dan lombong dalam.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Big Inn
en: Prepares rations for scouts and rations, snacks and meals to feed all miners.
ms: Sediakan bekalan makanan untuk peninjau dan bekalan makanan, snek dan makanan untuk keperluan semua pelombong.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Metal Workshop
en: ‘We make it work!’
ms: 'Kami pastikan ia berjaya!'

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Warmill
en: Produces all the axes that the Barbarians use for warfare.
ms: Hasilkan semua kapak yang digunakan oleh Puak Gasar ketika berperang.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Warmill, part 1 TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce each type of ax in about %s on average.
ms: Jika semua barangan yang diperlukan sampai dalam masa yang dikehendaki, bangunan ini dapat hasilkan jenis-jenis kapak dalam tempoh purata %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: Produces axes, sharp axes and broad axes.
ms: Hasilkan kapak, kapak runcing dan kapak besar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: All three weapons take the same time for making, but the required raw materials vary.
ms: Kesemua senjatan mengambil masa untuk dihasilkan, tetapi keperluan bahan mentah adalah berlainan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ms: Lengkapkan rekrut dan latih mereka menjadi askar.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Cattle Farm
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
ms: Biak lembu jantan untuk diguna pakai dalam sistem pengangkutan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Cattle Farm
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce an ox in %s on average.
ms: Jika semua barangan yang diperlukan sampai dalam masa yang dikehendaki, bangunan ini dapat biakkan lembu jantan dalam tempoh purata %s.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Farm TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Farm
en: Sows and harvests wheat.
ms: Semai dan ketam gandum.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Farm
en: The farmer needs %1% on average to sow and harvest a sheaf of wheat.
ms: Petani memerlukan %1% secara purata untuk menyemai dan mengetam secekak gandum.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Helm Smithy
en: Forges helmets that are used for training soldiers’ health in the training camp.
ms: Tempa helmet yang digunakan untuk latihan hayat askar dalam kem latihan.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Granite Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce granite in %s on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan batu granit dalam tempoh purata %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in 32.5 seconds on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan arang batu dalam tempoh purata 32.5 saat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deep Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in 19.5 seconds on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan arang batu dalam tempoh purata 19.5 saat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Deeper Coal Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce coal in 14.4 seconds on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan arang batu dalam tempoh purata 14.4 saat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian production site: Deeper Iron Mine
en: ‘I look at my own pick wearing away day by day and I realize why my work is important.’
ms: 'Saya melihat kapak beliung saya menjadi tumpul hari demi hari dan baru saya sedari kerja ini adalah sangat penting.'

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deeper
en: Quote from an anonymous miner.
ms: Kata-kata daripada pelombong awanama.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in %s on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan bijih besi dalam tempoh purata %s.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Deep Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in 39.5 seconds on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan bijih besi dalam tempoh purata 39.5 saat.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Deeper Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in 17.6 seconds on average.
ms: Jika bekalan makanan stabil, lombong ini dapat keluarkan bijih besi dalam tempoh purata 17.6 saat.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Quarry
en: Cuts blocks of granite and marble out of rocks in the vicinity.
ms: Potong blok granit dan batu marmar dari kawasan berbatu disekitar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an empire production site: Quarry
en: The quarry needs rocks to cut within the work area.
ms: Kuari memerlukan batu untuk memotongnya dalam kawasan kerjanya.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Stonemason's House
en: Carves marble columns out of marble.
ms: Ukir tiang batu marmar dari blok batu marmar.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
ms: Kisar gandum untuk hasilkan tepung gandum.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Bakery
en: Bakes bread for soldiers and miners alike.
ms: Bakar roti untuk askar dan juga untuk pelombong.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Vineyard
en: Plants grapevines and harvests grapes.
ms: Tanam pokok anggur dan hasilkan buah anggur.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Winery
en: Produces wine.
ms: Hasilkan arak.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Barracks
en: Equips recruits and trains them as soldiers.
ms: Lengkapkan rekrut dan latih mereka menjadi askar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Piggery
en: Breeds pigs for their meat.
ms: Biak babi untuk dapatkan bekalan daging.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an empire production site: Piggery
en: The pig breeder needs %1% on average to raise and slaughter a pig.
ms: Pembiak babi memerlukan %1% secara purata untuk membela dan menyembelih seekor babi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Sheep Farm
en: Keeps sheep for their wool.
ms: Bela kambing biri-biri untuk dapatkan bekalan bulu biri-biri.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Weaving Mill
en: Weaves cloth out of wool.
ms: Tenun kain daripada bulu biri-biri.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire production site: Weapon Smithy
en: Forges spears to equip the soldiers and to train their attack in the training camp.
ms: Tempa tombak untuk kelengkapan askar yang digunakan untuk latihan serangan mereka dalam kem latihan.

en: %s and
ms: %s dan

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
ms: Peribudaya

en: General
ms: Jeneral

en: Purpose:
ms: Tujuan:

en: Note:
ms: Perhatian:

en: Work area radius:
ms: Radius kawasan kerja:

en: Healing:
ms: Penyembuhan:

en: Conquer range:
ms: Julat penguasaan:

en: Capacity:
ms: Kapasiti:

en: Vision range:
ms: Julat penglihatan:

en: %1$s from: %2$s
ms: %1$s daripada: %2$s

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
ms: Masukan:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
ms: Lombong:

en: Collects:
ms: Kutipan:

en: Outgoing:
ms: Keluaran:

en: None
ms: Tiada

en: Dependencies
ms: Dependensi

en: Soldiers:
ms: Askar:

en: This building can either be built directly or obtained by enhancing another building.
ms: Bangunan ini boleh dibina terus atau diperoleh dengan menaik taraf bangunan lain.

en: Direct build cost:
ms: Kos binaan langsung:

en: Build cost:
ms: Kos pembinaan:

en: Or enhanced from:
ms: Atau dinaik taraf dari:

en: Enhanced from:
ms: Dinaik taraf dari:

en: Cumulative cost:
ms: Kos terkumpul:

en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: If built directly, dismantle yields:
ms: Jika dibina terus, hasil rombak:

en: If enhanced, dismantle yields:
ms: Jika dinaik taraf, hasil rombak:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
ms: Hasil rombak:

en: Can be enhanced to:
ms: Boleh dinaik taraf kepada:

en: Crew required:
ms: Krew diperlukan:

en: Workers
ms: Pekerja

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
ms: %s atau lebih baik

en: Production
ms: Pengeluaran

en: Performance:
ms: Prestasi:

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
ms: Plot lombong

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Port plot
ms: Plot pelabuhan

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Small plot
ms: Plot kecil

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Medium plot
ms: Plot sederhana

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Big plot
ms: Plot besar

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
ms: Ruang diperlukan:

note: TRANSLATORS: EP = Experience Points
en: %s to %s (%s EP)
ms: %s hingga %s (%s EP)
