Widelands - en to nn translation catalogue (63 entries)

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Smoked Fish
en: As no Atlantean likes raw fish, smoking it in a smokery is the most common way to make it edible.
nn: Ingen Atlantarar likar rå fisk, røyking i røykeriet er den vanlegaste måten å laga til fisken på.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Smoked Meat
en: Smoked meat is made out of meat in a smokery. It is delivered to the mines and training sites (labyrinth and dungeon) where the miners and soldiers prepare a nutritious lunch for themselves.
nn: Røyka kjøt er laga av kjøt i eit røykeri.  Det blir levert til gruver og treneområde (labyrint og kjellar) kor gruvegravarane og soldatane lagar seg eit næringsrikt måltid.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
nn: Maismjøl blir laga i ei mølle av mais og er ein av dei tri delane av det atlantiske brødet som bakast i bakeria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
nn: Svartrotmjøl produserast av svartrot i møllene.  Det brukast i bakeri til å laga eit godt brød.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Bread
en: This tasty bread is made in bakeries out of cornmeal, blackroot flour and water. It is appreciated as basic food by miners, scouts and soldiers in training sites (labyrinth and dungeon).
nn: Dette gode brødet lagast i bakeri av maismjøl, svartrotmjøl og vatn.  Det blir nytt som enkel mat til gruvegravarar, speidarar og soldatar i treneområde (labyrint og kjellar)

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Quartz
en: These transparent quartz gems are used to build some exclusive buildings. They are produced in a crystal mine.
nn: Desse fantastiske diamantane blir brukte til nokre eksklusive bygg.  Dei blir gravne ut i ei krystallgruve.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Diamond
en: These wonderful diamonds are used to build some exclusive buildings. They are mined in a crystal mine.
nn: Desse fantastiske diamantane blir brukte til nokre eksklusive bygg.  Dei blir gravne ut i ei krystallgruve.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
nn: Hakkar brukast av steinkuttarar og gruvearbeidarar.  Dei lagast av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
nn: Hakkar brukast av steinkuttarar og gruvearbeidarar.  Dei lagast av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
nn: Fiskegarnet blir brukt av fiskaren og laga av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
nn: Fiskegarnet blir brukt av fiskaren og laga av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
nn: Denne bogen blir brukt av den atlantiske jegeren.  Den blir laga av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Hook Pole
en: This hook pole is used by the smoker to suspend all the meat and fish from the top of the smokery. It is created by the toolsmith.
nn: Denne bogen blir brukt av den atlantiske jegeren.  Den blir laga av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Long Trident
en: The long trident is the first trident in the training of soldiers. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 0 to level 1.
nn: Dette er ein middels trefork.  Han blir laga i våpensmia og brukt av avanserte soldatar i kjellaren for å trena frå angrep nivå 0 til nivå 1 (med mat).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Double Trident
en: The double trident is one of the best tridents produced by the Atlantean weapon smithy. It is used in a dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 2 to level 3.
nn: Dette er ein middels trefork.  Han blir laga i våpensmia og brukt av avanserte soldatar i kjellaren for å trena frå angrep nivå 2 til nivå 3 (med mat).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Steel Shield
en: This steel shield is produced in the armor smithy and used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from defense level 0 to level 1.
nn: Dette er ein middels trefork.  Han blir laga i våpensmia og brukt av avanserte soldatar i kjellaren for å trena frå angrep nivå 0 til nivå 1 (med mat).

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nn: Ber ting langs vegane dine.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
nn: Fellar tre.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
nn: Plantar tre.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nn: Jobbar på skipsverftet og lagar nye skip.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
nn: Fiskaren fiskar herleg fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
nn: Alar opp fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nn: Jegaren skaffar ferskt, rått kjøt til atlantarane.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
nn: Røykar kjøt og fisk

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
nn: Plantar og haustar inn svartrot.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
nn: Plantar og haustar inn svartrot.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
nn: Bakar brød til arbeidarane.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nn: Finn gruveresursar.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nn: Brenn kol.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
nn: Lagar verktøy til arbeidarane.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nn: Forsvar og erobra!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nn: Trenar soldatane.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
nn: Lagar våpen til soldatane.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
nn: Lagar våpen til soldatane.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
nn: Trenar soldatane.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian ware: Snack
en: A bigger morsel than the ration to provide miners in deep mines. It is produced in an inn or a big inn out of fish/meat, pitta bread and beer.
nn: Eit større stykke enn rasjonen til gruvearbeidarar i djupe gruver. Det blir laga i eit vertshus eller eit stort vertshus av fisk/kjøtt, pitabrød og øl.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nn: Ber ting langs vegane dine.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
nn: Fellar tre.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
nn: Plantar tre.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nn: Jobbar på skipsverftet og lagar nye skip.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nn: Jegaren skaffar ferskt, rått kjøt til atlantarane.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
nn: Plantar åkrar.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nn: Finn gruveresursar.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nn: Brenn kol.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nn: Forsvar og erobra!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nn: Trenar soldatane.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Warmill, part 2
en: All weapons require the same time for making, but the consumption of the same raw materials increases from step to step. The last two need gold.
nn: Alle tri våpna tek like lang tid å laga, men det varierar kva dei treng av råmateriale.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: All three weapons take the same time for making, but the required raw materials vary.
nn: Alle tri våpna tek like lang tid å laga, men det varierar kva dei treng av råmateriale.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
nn: Svartrotmjøl produserast av svartrot i møllene.  Det brukast i bakeri til å laga eit godt brød.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nn: Ber ting langs vegane dine.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
nn: Fellar tre.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Forester
en: Plants trees.
nn: Plantar tre.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nn: Jobbar på skipsverftet og lagar nye skip.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nn: Jegaren skaffar ferskt, rått kjøt til atlantarane.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Farmer
en: Plants fields.
nn: Plantar åkrar.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
nn: Bakar brød til arbeidarane.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nn: Finn gruveresursar.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nn: Brenn kol.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
nn: Lagar verktøy til arbeidarane.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nn: Forsvar og erobra!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nn: Trenar soldatane.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
nn: Lagar våpen til soldatane.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
nn: Lagar våpen til soldatane.
