Widelands - en to pt_BR translation catalogue (153 entries)

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos
pt_BR[2]: %d segundos

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an amazon building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian building: Construction Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire building: Construction Site TRANSLA
en: A new building is being built at this construction site.
pt_BR: Um novo edifício está sendo construído nesse local de construção.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire building: Dismantle Site TRANSLATORS: Purpos
en: A building is being dismantled at this dismantle site, returning some of the resources that were used during this building’s construction to your tribe’s stores.
pt_BR: Um edifício está sendo desmontado neste local de desmontagem, devolvendo alguns dos recursos usados durante a construção deste edifício aos armazéns da sua tribo.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Fish
en: Fish is one of the biggest food resources of the Atlanteans. It has to be smoked in a smokery before being delivered to mines, training sites and scouts.
pt_BR: Peixe é um dos principais alimentos dos Atlantes. Ele precisa ser defumado em uma defumaria antes de ser entregue nas minas, campos de treinamentos e escoteiros.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Smoked Fish
en: As no Atlantean likes raw fish, smoking it in a smokery is the most common way to make it edible.
pt_BR: Como nenhum Atlante gosta de peixe cru, defumá-lo na defumaria é a maneira mais comum para torná-lo comestível.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Smoked Meat
en: Smoked meat is made out of meat in a smokery. It is delivered to the mines and training sites (labyrinth and dungeon) where the miners and soldiers prepare a nutritious lunch for themselves.
pt_BR: Carne defumada é feita de carne em uma defumaria. É entregue nas minas e campos de treinamento (labirinto e calabouço) onde os mineradores e soldados preparam um delicioso almoço para eles mesmos.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Corn
en: This corn is processed in the mill into fine cornmeal that every Atlantean baker needs for a good bread. Also horse and spider farms need to be provided with corn.
pt_BR: Este milho é processado no moinho para obter farinha de milho que todo padeiro Atlante necessita para um bom pão. Os haras e fazendas de aranha também necessitam de milho.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
pt_BR: Farinha de milho é produzida no moinho através de milho e um dos três ingredientes do pão Atlante produzido nas padarias.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Blackroot
en: Blackroots are a special kind of root produced at blackroot farms and processed in mills. The Atlanteans like their strong taste and use their flour for making bread.
pt_BR: Raízes Escuras são um tipo especial de raízes produzidas nas fazendas de raízes escuras e processadas nos moinhos. Os Atlantes gostam do seu gosto forte e utilizam sua farinha para fazer pães.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
pt_BR: Farinha de Raízes Escuras é produzida no moinho através das Raízes Escuras. É utilizada pelos padeiros para fazer deliciosos pães.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Bread
en: This tasty bread is made in bakeries out of cornmeal, blackroot flour and water. It is appreciated as basic food by miners, scouts and soldiers in training sites (labyrinth and dungeon).
pt_BR: Este delicioso pão é feito nas padarias através de farinha de milho, farinha de raíz escura e água. É apreciada como alimentação básica para mineiros, escoteiros e soldados nos campos de treinamento (labirintos e calabouços).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Quartz
en: These transparent quartz gems are used to build some exclusive buildings. They are produced in a crystal mine.
pt_BR: Estes quartzos transparentes são utilizados para construir algumas edificações exclusivas. Eles são produzidos na mina de cristal.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Diamond
en: These wonderful diamonds are used to build some exclusive buildings. They are mined in a crystal mine.
pt_BR: Estes diamantes maravilhosos são utilizados para construir algumas edificações exclusivas. Eles são obtidos na mina de cristal.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
pt_BR: Picaretas são utilizadas pelos mineradores e cavouqueiros. São produzidas pela Ferraria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
pt_BR: As Pinças de Ordenha são usada pelo criador de aranhas, para ordenhá-las. São produzidas na ferraria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
pt_BR: A rede de pesca é usado pelos pescadores, sendo produzida pela ferraria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
pt_BR: Baldes grandes para uso do criador de peixes - produzido pela Ferraria.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
pt_BR: Este arco é utilizado pelo caçador Atlante. É produzido pelo ferreiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Hook Pole
en: This hook pole is used by the smoker to suspend all the meat and fish from the top of the smokery. It is created by the toolsmith.
pt_BR: Este ganço é usado pelo defumador para pendurar as carnes e peixes no alto da defumaria. É produzido pelo ferreiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Light Trident
en: This is the basic weapon of the Atlantean soldiers. Together with a tabard, it makes up the equipment of young soldiers. Light tridents are produced in the weapon smithy as are all other tridents.
pt_BR: Esta é a arma básica dos soldados Atlantes. Junto com o tabardo ele é o equipamento dos novos soldados. Tridentes leves são produzidos pelo ferreiro de armas, assim como todos os demais tridentes.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Long Trident
en: The long trident is the first trident in the training of soldiers. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 0 to level 1.
pt_BR: O tridente longo é o primeiro tridente usado no treinamento de soldados. É produzido pelo ferreiro de armas e utilizado no calabouço - junto com alimentos - para treinar soldados para aumentar o ataque do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Double Trident
en: The double trident is one of the best tridents produced by the Atlantean weapon smithy. It is used in a dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 2 to level 3.
pt_BR: O tridente duplo é um dos melhores tridentes produzidos pelos Atlantes no ferreiro de armas. É utilizado no calabouço - junto com alimentos - para treinar os soldados para aumentar o ataque do nível 2 para o nível 3.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Heavy Double Trident
en: This is the most dangerous weapon of the Atlantean military. Only the best of the best soldiers may use it. It is produced in the weapon smithy and used in the dungeon – together with food – to train soldiers from attack level 3 to level 4.
pt_BR: Esta é a arma mais perigosa dos militares Atlantes. Somente os melhores entre os melhores soldados podem usá-la. É produzida pelo ferreiro de armas e usado nos calabouços - junto com alimentos - para aumentar o ataque dos soldados do nível 3 para o nível 4.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Steel Shield
en: This steel shield is produced in the armor smithy and used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from defense level 0 to level 1.
pt_BR: Este escudo de aço é produzido pelo ferreiro de armaduras e usado no labirinto - junto com alimentos - para aumentar a defesa dos soldados do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Golden Tabard
en: Golden tabards are produced in Atlantean weaving mills out of gold thread. They are used in the labyrinth – together with food – to train soldiers from health level 0 to level 1.
pt_BR: Este escudo de aço é produzido pelo ferreiro de armaduras e usado no labirinto - junto com alimentos - para aumentar a defesa dos soldados do nível 0 para o nível 1.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt_BR: Transporta itens pelas estradas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
pt_BR: Derruba árvores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
pt_BR: Serra as lenhas para produzir pranchas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
pt_BR: Planta árvores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt_BR: Trabalha nas áreas de cosntrução para criar um novo edifício.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt_BR: Trabalha no Estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
pt_BR: O pescador pesca peixes deliciosos.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
pt_BR: Criar peixes.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt_BR: O Caçador traz boa carne para os colonos.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
pt_BR: Defuma carne e peixe.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
pt_BR: Planta e cultiva raiz escura.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
pt_BR: Planta e cultiva raiz escura.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
pt_BR: Assa pães para os trabalhadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt_BR: Descobre recursos para mineração.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt_BR: Queima carvão.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
pt_BR: Produz ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt_BR: Defender e Conquistar!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt_BR: Treina os soldados

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
pt_BR: Produzir armas para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
pt_BR: Produz armaduras para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt_BR: O escoteiro explora áreas inexploradas a sua volta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
pt_BR: Treina os soldados

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian ware: Beer
en: Beer is produced in micro breweries and used in inns and big inns to produce snacks.
pt_BR: Cerveja é produzida em micro cervejarias e usada nas hospedarias e grandes hospedarias para produzir lanches.

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian ware: Snack
en: A bigger morsel than the ration to provide miners in deep mines. It is produced in an inn or a big inn out of fish/meat, pitta bread and beer.
pt_BR: Um bocado maior do que a usual para os mineiros das minas profundas. É produzido na hospedaria ou grande hospedaria através de peixe/carne, pão sírio e cerveja.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt_BR: Transporta itens pelas estradas.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
pt_BR: Derruba árvores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
pt_BR: Planta árvores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt_BR: Trabalha nas áreas de cosntrução para criar um novo edifício.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt_BR: Trabalha no Estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt_BR: O Caçador traz boa carne para os colonos.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Gamekeeper
en: The gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
pt_BR: O Guarda de caça se certifica que a população natural dos animais selvagens nunca fique muito baixa.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
pt_BR: Planta campos.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
pt_BR: Produz comida para os mineradores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt_BR: Descobre recursos para mineração.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt_BR: Queima carvão.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Blacksmith TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Master Blacksmith
en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
pt_BR: Produz armas para os soldados e ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt_BR: Defender e Conquistar!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt_BR: Treina os soldados

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
pt_BR: Funde elmos para soldados.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt_BR: O escoteiro explora áreas inexploradas a sua volta.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian warehouse: Headquarters TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian military site: Barrier TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian military site: Tower
en: Ballad ‘The Battle of Kal’mavrath’ by Hakhor the Bard
pt_BR: Balada ‘A Batalha de Kal’mavrath’, por Hakhor o Bardo

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: Barbarian nursery rhyme
pt_BR: Bárbaros

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Gamekeeper's Hut
en: Releases animals into the wild to steady the meat production.
pt_BR: Libera animais na natureza para estabilizar a produção de carne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Lime Kiln
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce grout in about %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
pt_BR: Assa pão sírio para soldados e mineradores.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Bakery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce a pitta bread in %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Micro Brewery
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce beer in about %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Metal Workshop
en: Inscription on the threshold of the now ruined Olde Forge at Harradsheim, the eldest known smithy.
pt_BR: Inscrição na entrada da Velha Forja, agora em ruínas, em Harradsheim, o ferreiro mais velho conhecido até agora.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Metal Workshop
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce each tool in about %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Warmill TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: An old Barbarian proverb<br> meaning that you need to take some risks sometimes.
pt_BR: Um velho provérbio bárbaro<br> que significa que você precisa correr certos riscos às vezes.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Warmill, part 1 TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce each type of ax in about %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Warmill, part 2
en: All weapons require the same time for making, but the consumption of the same raw materials increases from step to step. The last two need gold.
pt_BR: Todas as armas demandam o mesmo tempo para serem feitas, mas o consumo das mesmas matérias-primas aumenta passo-a-passo. Os últimos dois precisam de ouro.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: Produces axes, sharp axes and broad axes.
pt_BR: Produz tecido para navios e soldados

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: All three weapons take the same time for making, but the required raw materials vary.
pt_BR: As três armas demoram o mesmo tempo para serem feitas, mas as matérias-primas necessárias variam.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Cattle Farm
en: If all needed wares are delivered in time, this building can produce an ox in %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deep Iron Mine TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Deeper
en: Quote from an anonymous miner.
pt_BR: Frase de um minerador anônimo.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian production site: Iron Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce iron ore in %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for production site: Gold Mine
en: If the food supply is steady, this mine can produce gold ore in %s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %s segundos em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian training site: Battle Arena, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
pt_BR: Treinar soldados para "Escapar".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian training site: Battle Arena, part 2
en: ‘Evade’ increases the soldier’s chance not to be hit by the enemy and so to remain totally unaffected.
pt_BR: "Escapar" aumenta a chance do soldado não ser atingido pelo inimigo e então permanecer totalmente não afetado.

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos
pt_BR[2]: %d minutos

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian training site: Battle Arena
en: If all needed wares are delivered in time, a battle arena can train evade for one soldier from 0 to the highest level in %1$s and %2$s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %1$s e %2$s em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
pt_BR: Treinar soldados para "Escapar".

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for a barbarian training site: Training Camp
en: If all needed wares are delivered in time, a training camp can train one new soldier in attack and health to the final level in %1$s and %2$s on average.
pt_BR: Se todos os recursos forem entregues a tempo, esta construção pode produzir um pão sírio a cada %1$s e %2$s em média.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian military site: Barrier
en: ‘When we looked down to the valley from our newly established barrier, we felt that the spirit of our fathers was with us.’
pt_BR: ‘Quando olhamos para o vale de nossa barreira recém construída, sentimos que os espíritos de nossos pais estavam conosco.’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a barbarian military site: Citadel
en: ‘The Citadel of Adlen surely is the finest masterpiece of Barbarian craftsmanship. Nothing as strong and big and beautiful has ever been built in such a short time.’
pt_BR: ‘A Cidadela de Adlen certamente é a melhor obra-prima do artesanato Bárbaro. Nada tão forte, tão grande e tão bonito foi construído em tão pouco tempo.’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian military site: Citadel
en: Colintan, chief planner of the Citadel of Adlen,<br>at its opening ceremony
pt_BR: Colintan, chefe de planejamento da Cidadela de Adlen,<br>na cerimônia de abertura

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
pt_BR: Farinha de Raízes Escuras é produzida no moinho através das Raízes Escuras. É utilizada pelos padeiros para fazer deliciosos pães.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
pt_BR: Transporta itens pelas estradas.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
pt_BR: Derruba árvores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Forester
en: Plants trees.
pt_BR: Planta árvores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
pt_BR: Trabalha nas áreas de cosntrução para criar um novo edifício.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
pt_BR: Trabalha no Estaleiro naval onde constrói as novas embarcações

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
pt_BR: O Caçador traz boa carne para os colonos.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Farmer
en: Plants fields.
pt_BR: Planta campos.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
pt_BR: Assa pães para os trabalhadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
pt_BR: Produz comida para os mineradores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
pt_BR: Descobre recursos para mineração.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
pt_BR: Queima carvão.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
pt_BR: Produz ferramentas para os trabalhadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
pt_BR: Defender e Conquistar!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
pt_BR: Treina os soldados

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
pt_BR: Produzir armas para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
pt_BR: Produz armaduras para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
pt_BR: O escoteiro explora áreas inexploradas a sua volta.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Arena, part 1 TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Colosseum, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
pt_BR: Treinar soldados para "Escapar".

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Arena, part 2 TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Colosseum, part 2
en: ‘Evade’ increases the soldier’s chance not to be hit by the enemy and so to remain totally unaffected.
pt_BR: "Escapar" aumenta a chance do soldado não ser atingido pelo inimigo e então permanecer totalmente não afetado.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
pt_BR: Treinar soldados para "Escapar".

en: %s and
pt_BR: %s e

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
pt_BR: Conhecimento

en: General
pt_BR: Geral

en: Purpose:
pt_BR: Propósito:

en: Note:
pt_BR: Nota:

en: Healing:
pt_BR: Cura:

en: Conquer range:
pt_BR: Área de conquista:

en: Capacity:
pt_BR: Capacidade:

en: Vision range:
pt_BR: Campo de visão

en: %1$s from: %2$s
pt_BR: %1$s de: %2$s

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
pt_BR: Entrada:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
pt_BR: Minas:

en: Collects:
pt_BR: Coleta:

en: Outgoing:
pt_BR: Saída:

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Dependencies
pt_BR: Dependências

en: Soldiers:
pt_BR: Soldados:

en: This building can either be built directly or obtained by enhancing another building.
pt_BR: Este edifício pode ser construído diretamente ou ser obtido através de melhoria noutro edifício.

en: Direct build cost:
pt_BR: Custo direto de construção:

en: Build cost:
pt_BR: Custo de construção:

en: Or enhanced from:
pt_BR: Ou reforçada de:

en: Enhanced from:
pt_BR: Reforço de:

en: Cumulative cost:
pt_BR: Custo acumulativo:

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: If built directly, dismantle yields:
pt_BR: Se construído diretamente, desmantela campos:

en: If enhanced, dismantle yields:
pt_BR: Se reforçado, desmantela campos:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
pt_BR: Desmantela campos:

en: Can be enhanced to:
pt_BR: Pode ser melhorada para:

en: Crew required:
pt_BR: Tripulação exigida:

en: Workers
pt_BR: Trabalhadores

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
pt_BR: %s ou melhor

en: Production
pt_BR: Produção

note: TRANSLATORS: This is an access key combination. Localize, but do not change the key.
en: Center main mapview on starting location
pt_BR: Centralizar a visão do mapa principal no local de partida

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
pt_BR: Lote da Mina

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Port plot
pt_BR: Lote do Porto

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Small plot
pt_BR: Lote pequeno

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Medium plot
pt_BR: Lote médio

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Big plot
pt_BR: Lote grande

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
pt_BR: Espaço requerido:

note: TRANSLATORS: EP = Experience Points
en: %s to %s (%s EP)
pt_BR: %s para %s (%s PE)
