Widelands - en to uk translation catalogue (62 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
uk: Кірки використовують каменотеси та шахтарі. Виготовляються в кузні.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
uk: Щіпці для доїння використовує заводчик павуків, щоб доїти пауків. Виробляються в кузні.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
uk: Риболовні сіті використовуються рибаками. Виготовляються в кузні.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
uk: Великі відра, для Заводчика риби - виготовляється в Кузні.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
uk: Риболовні сіті використовуються рибаками. Виготовляються в кузні.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
uk: Переносить вантажі по Вашим дорогам.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
uk: Рубає дерева.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
uk: Розпилює деревину для вигитовлення досок.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
uk: Саджає дерева.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
uk: Працюють на будмайданчиках, будують нові будівлі.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
uk: Рибак ловить смачну рибу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
uk: Розводить рибу.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
uk: Мисливець добуває добре м'ясо для колоністів.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
uk: Коптить м'ясо та рибу

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
uk: Вирощувати чорне коріння.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
uk: Вирощувати чорне коріння.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
uk: Пече хліб для робочих

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
uk: Шукає корисні копалини.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
uk: Палить вугілля.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
uk: Виготовляє інструмент для робочих

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
uk: Захищай та владарюй!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
uk: Тренує солдат

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
uk: Виготовляє зброю для солдат

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
uk: Виготовляє броню для солдат

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
uk: Розвідник, розвідує невідому місцевість, відкриває нові землі.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
uk: Тренує солдат

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
uk: Переносить вантажі по Вашим дорогам.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
uk: Рубає дерева.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
uk: Саджає дерева.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
uk: Працюють на будмайданчиках, будують нові будівлі.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
uk: Мисливець добуває добре м'ясо для колоністів.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Gamekeeper
en: The gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
uk: Лісник гарантує, що природня популяція тварин не знизиться.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
uk: Засіває поля.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
uk: Готує їжу шахтарям.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
uk: Шукає корисні копалини.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
uk: Палить вугілля.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Blacksmith TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Master Blacksmith
en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
uk: Виготовляє зброю солдатам, та інструменти робочим.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
uk: Захищай та владарюй!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
uk: Тренує солдат

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
uk: Виготовляє шоломи для солдат

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
uk: Розвідник, розвідує невідому місцевість, відкриває нові землі.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: Barbarian nursery rhyme
uk: Варвари

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
uk: Пече хліб для робочих

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian production site: Ax Workshop
en: Produces axes, sharp axes and broad axes.
uk: Виготовляє тканину для кораблів та солдат.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a barbarian training site: Battle Arena, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
uk: Тренує солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
uk: Переносить вантажі по Вашим дорогам.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
uk: Рубає дерева.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Forester
en: Plants trees.
uk: Саджає дерева.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
uk: Працюють на будмайданчиках, будують нові будівлі.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
uk: Мисливець добуває добре м'ясо для колоністів.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Farmer
en: Plants fields.
uk: Засіває поля.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
uk: Пече хліб для робочих

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
uk: Готує їжу шахтарям.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
uk: Шукає корисні копалини.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
uk: Палить вугілля.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
uk: Виготовляє інструмент для робочих

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
uk: Захищай та владарюй!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
uk: Тренує солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
uk: Виготовляє зброю для солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
uk: Виготовляє броню для солдат

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
uk: Розвідник, розвідує невідому місцевість, відкриває нові землі.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Arena, part 1 TRANSLATORS: Purpose helptext for an empire training site: Colosseum, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
uk: Тренує солдат
