Widelands - en to nb translation catalogue (100 entries)

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fish
en: Fish is one of the biggest food resources of the Atlanteans. It has to be smoked in a smokery before being delivered to mines, training sites and scouts.
nb: Atlanterne spiser for det meste fisk. Den må være røyket i et røkeri før den kan leveres til gruver, treningsleire og speidere.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Smoked Fish
en: As no Atlantean likes raw fish, smoking it in a smokery is the most common way to make it edible.
nb: Ingen Atlantere liker rå fisk, røyking i røkeriet er den vanligste måten å prosessere fisken på.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Corn
en: This corn is processed in the mill into fine cornmeal that every Atlantean baker needs for a good bread. Also horse and spider farms need to be provided with corn.
nb: Mais blir malt i møllen til fint maismel som hver atlantisk baker trenger for å bake gode brød. Også heste- og edderkoppgårder blir forsynt med mais.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Cornmeal
en: Cornmeal is produced in a mill out of corn and is one of three parts of the Atlantean bread produced in bakeries.
nb: Maismel blir malt i en mølle av mais og er en av de tre delene som inngår i det atlantiske brødet som bakes i bakeriene.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot
en: Blackroots are a special kind of root produced at blackroot farms and processed in mills. The Atlanteans like their strong taste and use their flour for making bread.
nb: Svartrot er en spesiell type røtter dyrket på svartrotgårdene og malt til mel i møllene. Atlanterne liker den sterke smaken og brøker melet i brødbaking.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Blackroot Flour
en: Blackroot Flour is produced in mills out of blackroots. It is used in bakeries to make a tasty bread.
nb: Svartrotmel blir produsert av svartrøtter i møllene. Det blir brukt i bakerier til å lage velsmakende brød.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Bread
en: This tasty bread is made in bakeries out of cornmeal, blackroot flour and water. It is appreciated as basic food by miners, scouts and soldiers in training sites (labyrinth and dungeon).
nb: Det velsmakende brødet lages i bakerier av maismel, svartrotmel og vann. Det brukes som enkel mat for gruvearbeidere, speidere og soldater i treningsleire (labyrint og fangekjeller).

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Quartz
en: These transparent quartz gems are used to build some exclusive buildings. They are produced in a crystal mine.
nb: Gjennomsiktig kvarts brukes til å bygge enkelte eksklusive bygninger. Utvinnes i krystallgruvene.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Diamond
en: These wonderful diamonds are used to build some exclusive buildings. They are mined in a crystal mine.
nb: De fantastiske diamantene blir brukt til noen eksklusive bygninger. De utvinnes i krystallgruvene.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
nb: Hakker blir brukt av steinkuttere og gruvearbeidere. De blir laget av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
nb: Hakker blir brukt av steinkuttere og gruvearbeidere. De blir laget av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
nb: Fiskegarn blir laget av verktøysmeden og brukt av fiskeren.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
nb: Store bøtter til fiskeoppdretteren – laget av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
nb: Denne buen blir brukt av den atlantiske jegeren. Den blir laget av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hook Pole
en: This hook pole is used by the smoker to suspend all the meat and fish from the top of the smokery. It is created by the toolsmith.
nb: Denne buen blir brukt av den atlantiske jegeren. Den blir laget av verktøysmeden.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nb: Transporterer ting langs veiene dine.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Horse
en: Horses help to carry items along busy roads. They are reared in a horse farm.
nb: Hester hjelper til å frakte varer langs mye brukte veier. De blir alet opp på en hestegård.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
nb: Feller trær.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
nb: Sager opp tømmeret til planker.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
nb: Planter trær.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
nb: Bygger nye bygninger på byggeplasser.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nb: Jobber på skipsverftet og lager nye skip.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
nb: Fiskeren fisker deilig fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
nb: Aler opp fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nb: Jegeren brunger ferskt, rått kjøtt til atlanterne.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
nb: Røyker kjøtt og fisk.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
nb: Planter og høster inn svartrot.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
nb: Baker brød til arbeiderne.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nb: Leter etter ressurser som kan utvinnes gjennom gruvedrift.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nb: Brenner kull.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
nb: Lager verktøy til arbeiderne.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nb: Forsvar og erobre!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nb: Trener soldatene.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
nb: Lager våpen til soldatene.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
nb: Lager rustninger til soldatene.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
nb: Speidere som speideren Scotty speider uspeide områder som en speider.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
nb: Hovedkvarteret er den viktigste bygningen din.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
nb: Trener soldater i «Angrep».

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Labyrinth, part 1
en: Trains soldiers in ‘Defense’, ‘Evade’, and ‘Health’.
nb: Trener soldater i «Forsvar«, «Unnvikelse» og «Liv».

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nb: Transporterer ting langs veiene dine.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
nb: Feller trær.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
nb: Planter trær.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
nb: Bygger nye bygninger på byggeplasser.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nb: Jobber på skipsverftet og lager nye skip.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nb: Jegeren brunger ferskt, rått kjøtt til atlanterne.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
nb: Planter åkre.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nb: Leter etter ressurser som kan utvinnes gjennom gruvedrift.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nb: Brenner kull.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nb: Forsvar og erobre!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nb: Trener soldatene.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
nb: Speidere som speideren Scotty speider uspeide områder som en speider.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
nb: Hovedkvarteret er den viktigste bygningen din.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Flour
en: Flour is produced by the mill out of wheat and is needed in the bakery to produce the tasty Empire bread.
nb: Svartrotmel blir produsert av svartrøtter i møllene. Det blir brukt i bakerier til å lage velsmakende brød.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
nb: Transporterer ting langs veiene dine.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
nb: Feller trær.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
nb: Planter trær.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
nb: Bygger nye bygninger på byggeplasser.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shipwright
en: Works at the shipyard and constructs new ships.
nb: Jobber på skipsverftet og lager nye skip.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
nb: Jegeren brunger ferskt, rått kjøtt til atlanterne.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
nb: Planter åkre.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
nb: Baker brød til arbeiderne.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
nb: Leter etter ressurser som kan utvinnes gjennom gruvedrift.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
nb: Brenner kull.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
nb: Lager verktøy til arbeiderne.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
nb: Forsvar og erobre!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
nb: Trener soldatene.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
nb: Lager våpen til soldatene.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
nb: Lager rustninger til soldatene.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
nb: Speidere som speideren Scotty speider uspeide områder som en speider.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
nb: Hovedkvarteret er den viktigste bygningen din.

note: TRANSLATORS: Lore helptext for a building - it hasn't been written yet. TRANSLATORS: Purpose helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Text needed
nb: Trenger tekst

en: General
nb: Generelt

en: Purpose:
nb: Formål:

en: Note:
nb: Merk:

en: Healing:
nb: Liv trening:

en: Capacity:
nb: Kapasitet:

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
nb: Innkommende:

en: Outgoing:
nb: Utgående:

en: None
nb: Ingen

en: Dependencies
nb: Avhengigheter

en: This building can either be built directly or obtained by enhancing another building.
nb: Denne bygningen kan ente bygges direkte eller oppgraderes til fra en annen bygning.

en: Direct build cost:
nb: Direkte byggekostnad:

en: Build cost:
nb: Byggekostnad:

en: Or enhanced from:
nb: Eller oppgradert fra:

en: Enhanced from:
nb: Oppgradert fra:

en: Cumulative cost:
nb: Samlet kostnad:

en: Unknown
nb: Ukjent

en: If built directly, dismantle yields:
nb: Hvis bygget direkte, gir demontering:

en: If enhanced, dismantle yields:
nb: Hvis oppgradert, gir demontering:

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
nb: Demontering gir:

en: Can be enhanced to:
nb: Kan oppgraderes til:

en: Workers
nb: Arbeidere

note: TRANSLATORS: %s is a worker name, e.g. "Chief Miner" or "Brewer".
en: %s or better
nb: %s eller bedre

en: Production
nb: Produksjon

note: TRANSLATORS: Performance helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Calculation needed
nb: Trenger beregning

en: Performance:
nb: Ytelse:

note: TRANSLATORS: %1$d is a number, %2$s the name of a ware, e.g. 12x Stone
en: %1$dx %2$s
nb: %1$d stk. %2$s

en: %s and
nb: %s og

en: %d second | %d seconds
nb[0]: %d sekund
nb[1]: %d sekunder

en: %d minute | %d minutes
nb[0]: %d minutt
nb[1]: %d minutter
