Widelands - en to el translation catalogue (232 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Log, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Log, part 1
en: Logs are an important basic building material. They are produced by felling trees.
el: Οι κορμοί είναι ένα σημαντικό οικοδομικό υλικό. Παράγονται από την κοπή δέντρων.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Log, part 2
en: Amazon woodcutters fell trees and jungle preservers will plant them. The resulting logs are used by the stone carver. The charcoal kiln also needs logs to produce charcoal.
el: Οι Αμαζόνες υλοτόμισσες κόβουν τα δέντρα και οι αναδασώτριες ζούγκλας θα τα ξαναφυτέψουν. Οι κορμοί χρησιμοποιούνται από τις λαξεύτριες πέτρας. Επίσης, το ανθρακοποιείο χρειάζεται κορμούς για την παραγωγή ξυλάνθρακα.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Granite, part 1 TRANSLATORS: %1% is the number of Atlantean soldiers the plural refers to. %2% is the maximum number of soldier slots in the building. UNUSED_soldier_0 = npgettext("atlanteans_soldier", "%1% soldier (+%2%)", "%1% soldiers (+%2%)", 0), TRANSLA
en: Granite is a basic building material.
el: Ο γρανίτης είναι ένα βασικό οικοδομικό υλικό.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Granite, part 2
en: The Amazons use granite for making some tools as well. It is produced by the stonecutters and in stone mines.
el: Οι Αμαζόνες χρησιμοποιούν γρανίτη για την παραγωγή κάποιων εργαλείων. Παράγεται από τις λιθοξόους και στα λατομεία.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Quartz, part 1
en: Amazons use quartz for sharp tools and weapons.
el: Οι αμαζόνες χρησιμοποιούν χαλαζία για την κατασκευή αιχμηρών εργαλείων και όπλων.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Quartz, part 2
en: It is also a building material for some advanced buildings. It is produced in stone mines.
el: Επίσης χρησιμοποιείται ως οικοδομικό υλικό για κάποια προχωρημένα κτήρια. Παράγεται στα λατομεία.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Balsa
en: Balsa wood is an important building material. It is also used to make light armor. Balsa trees are cut by an experienced woodcutter.
el: To ξύλο μπάλσα είναι ένα σημαντικό οικοδομικό υλικό. Επίσης, χρησιμοποιείται στην κατασκευή ελαφριών πανοπλιών. Τα δέντρα μπάλσα κόβονται από έμπειρες υλοτόμισσες.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Ironwood
en: This very hard wood is as hard as iron and it is used for several buildings, tools and weapons. It is cut by a very experienced woodcutter.
el: Αυτό το πολύ σκληρό ξύλο, είναι τόσο σκληρό όσο ο σίδηρος και χρησιμοποιείται στην κατασκευή αρκετών κτηρίων, εργαλείων και όπλων. Κόβεται από πολύ έμπειρες υλοτόμισσες.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Rubber
en: Rubber is important for making warriors’ armor and shoes. Rubber trees are collected by experienced woodcutters.
el: Το καοτσούκ είναι σημαντικό για την κατασκευή πανοπλιών και παπουτσιών για τις πολεμίστριες. Τα καοτσουκόδεντρα συλλέγονται από έμπειρες υλοτόμισσες.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Liana
en: Lianas grow on trees. Very durable ropes are made out of them.
el: Τα λιάνα μεγαλώνουν στα δέντρα και από αυτά κατασκευάζονται πολύ ανθεκτικά σχοινιά.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Rope
en: This rope is made out of lianas. It is used for armor dresses and to construct buildings and ships.
el: Το σχοινί κατασκευάζεται από λιάνα. Χρησιμοποιείται για την θωράκιση φορεμάτων και για την κατασκευή κτηρίων και πλοίων

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Water, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Water, part 1
en: Water is the essence of life!
el: Το νερό είναι η πηγή της ζωής!

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Water, part 2
en: Water is used by the cassava root cooker, the chocolate brewery, the gold digger and the tapir farm.
el: Το νερό χρησιμοποιείται από το μαγειρείο ριζών κασάβα, το σοκολατοποιείο, τις χρυσορύχους και την φάρμα ταπίρ.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Cassava Root
en: Cassava roots are a special kind of root produced at cassava plantations. The Amazons like their strong taste for making bread and they also feed their tapirs with them.
el: Οι ρίζες κασάβα είναι ένα ξεχωριστό είδος ριζών που παράγεται στις φυτείες κασάβα. Στις Αμαζόνες αρέσει η δυνατή τους γεύση για την παρασκευή ψωμιού. Επίσης, με ρίζες κασάβα ταΐζουν τα ταπίρ τους.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Cocoa Beans
en: Cocoa beans are gathered from cocoa trees by a cocoa farmer. They are used for producing chocolate.
el: Οι αγρότισσες μαζεύουν τους κόκκους κακάο από τα κακαόδεντρα. Χρησιμοποιούνται για την παρασκευή σοκολάτας.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Bread
en: This tasty bread is made in cassava root cookeries out of cassava root and water. It is the basic ingredient of a ration that is made by a food preserver. Soldiers like it too.
el: Αυτό το νόστιμο ψωμί παρασκευάζεται στα μαγειρεία ριζών κασάβα από νερό και ρίζες κασάβα. Είναι το βασικό συστατικό μιας μερίδας φαγητού, που παράγεται από τις συντηρήτριες φαγητού. Αρέσει, επίσης, στους στρατιώτες.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Chocolate
en: Chocolate is produced by chocolate breweries and used to train soldiers.
el: Η σοκολάτα παράγεται στα σοκολατοποιεία και χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση των στρατιωτών.

[ctx: amazons_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Fish
en: Fish is one of the two major food resources of the Amazons. It is used by the food preserver to prepare rations for the workers digging for gold dust and granite. It is also consumed at the training sites (training glade and warriors’ gathering) and for recruiting new soldiers.
el: Τα ψάρια είναι μία από τις δύο κύριες πηγές φαγητού για τις Αμαζόνες. Χρησιμοποιείται από τις διατηρήτριες φαγητού για να προετοιμάσουν μερίδες, για τις εργάτριες που σκάβουν για χρυσόσκονη και γρανίτη. Επίσης, το ψάρι καταναλώνεται στα κέντρα εκπαίδευσης (traning glade and warriors' gathering) και για την στρατολόγηση νέων στρατιωτών.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon ware: Meat, part 1
en: Meat contains a lot of energy, and it is obtained from wild game taken by hunter-gatherers.
el: Το κρέας περιέχει πολλή ενέργεια. Αποκομιζεται από τροφοσυλλέκτριες από άγρια θηράματα.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Woodcutter
en: Fells trees.
el: Κόβει δέντρα.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Jungle Preserver
en: Plants trees.
el: Φυτεύει δέντρα.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cassava Farmer
en: Grows cassava.
el: Καλλιεργεί κασάβα.

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon worker: Cocoa Farmer
en: Grows cocoa.
el: Καλλιεργεί κακάο.

note: TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Ashes TRANSLATORS: Helptext for an Amazon immovable: Destroyed Building TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Ashes TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean immovable: Destroyed Building TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian immovable: Ashes T
en: The remains of a destroyed building.
el: Τα απομεινάρια ενός κατεστραμμένου κτιρίου.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Amazon production site: Ferry Yard
en: Builds ferries.
el: Κατασκευάζει πορθμεία.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for an Amazon building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Atlantean building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian building: Dismantle Site TRANSLATORS: Lore author helptext for an Empire building: Dismantle Site TRA
en: Proverb
el: Παροιμία

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Anumā
el: Ανουμά

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Amazonian warehouse is named after a town in the Amazon Basin
en: Aquiqui
el: Ακίκι

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Amazon soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
el[0]: %1% στρατιώτης
el[1]: %1% στρατιώτες

[ctx: amazons_soldier]
note: TRANSLATORS: %1% is the number of Amazon soldiers the plural refers to. %2% are currently open soldier slots in the building.
en: %1%(+%2%) soldier | %1%(+%2%) soldiers
el[0]: %1%(+%2%) στρατιώτης
el[1]: %1%(+%2%) στρατιώτες

[ctx: default_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron Ore, part 1
en: Iron ore is mined in iron mines.
el: Το σιδηρομετάλλευμα εξορύσσεται στα ορυχεία σιδήρου.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron Ore, part 2
en: It is smelted in a smelting works to retrieve the iron.
el: Λιώνεται σε ένα χυτήριο για να παραχθεί ο σίδηρος

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Iron, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Iron, part 1
en: Iron is smelted out of iron ores.
el: Ο σίδηρος λιώνεται από το σιδηρομετάλλευμα.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Iron, part 2
en: It is produced by the smelting works and used in the toolsmithy, armor smithy and weapon smithy.
el: Παράγεται από το χυτήριο και χρησιμοποιείται στο εργαλειοποιείο, στο πανοπλιοποιείο και στο οπλοποιείο

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold Ore, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold Ore, part 1
en: Gold ore is mined in a gold mine.
el: Το μετάλλευμα χρυσού εξορύσσεται σε ένα χρυσορυχείο.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold Ore, part 2
en: Smelted in a smelting works, it turns into gold which is used as a precious building material and to produce weapons and armor.
el: Λιώνεται σε ένα χυτήριο και μετατρέπεται σε χρυσό το οποίο χρησιμοποιείται ως πολύτιμο οικοδομικό υλικό και για την κατασκευή όπλων και πανοπλιών.

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Gold, part 1 TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Gold, part 1
en: Gold is the most valuable of all metals, and it is smelted out of gold ore.
el: Ο χρυσός είναι το πιο πολύτιμο από όλα τα μέταλλα και λιώνεται από το μετάλλευμα χρυσού.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
el: Μεγάλα καλάθια για τον ιχθυοκαλλιεργητή, που παράγει ο τορνευτής.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Horse Breeder
en: Breeds the strong Atlantean horses for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει τα δυνατά Ατλαντικά άλογα, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
el: Κόβει δέντρα.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
el: Φυτεύει δέντρα.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Spider Breeder
en: Breeds spiders for silk.
el: Εκτρέφει αράχνες για μετάξι.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
el: Ο ψαράς ψαρεύει νόστιμα ψάρια.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
el: Εκτρέφει ψάρια.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
el: Καπνίζει κρέας και ψάρια.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
el: Καίει άνθρακα.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
el: Το αρχηγείο είναι το κύριο κτίριό σας.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Atlantean production site: Fisher's House, part 2
en: Build a fish breeder’s house close to the fisher’s house to make sure that you don’t run out of fish.
el: Φτιάξτε μια ιχθυοκαλλιέργεια κοντά στο σπίτι του ψαρά, για να εξασφαλίσετε ότι δεν θα ξεμείνετε από ψάρια.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Fish Breeder's House
en: Breeds fish.
el: Εκτρέφει ψάρια.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Horse Farm
en: Breeds the strong Atlantean horses for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει τα δυνατά Ατλαντικά άλογα, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Spider Farm
en: Breeds spiders for silk.
el: Εκτρέφει αράχνες για μετάξι.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Ferry Yard TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Ferry Yard
en: Builds ferries.
el: Κατασκευάζει πορθμεία.

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Aegina
el: Αίγινα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Constantinos
el: Κωνσταντίνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kirikos
el: Κύρηκος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Aggistri
el: Αγκίστρι

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Alonissos
el: Αλόνησσος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Anafi
el: Ανάφη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Andros
el: Άνδρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Antikythira
el: Αντικύθηρα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Arkyi
el: Αρκύη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Astypalea
el: Αστυπάλαια

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chalki
el: Χάλκη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chania
el: Χανιά

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Chios
el: Χίος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Diafani
el: Διάφανη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Donoussa
el: Δονούσσα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Euboea
el: Εύβοια

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Folegandros
el: Φολέγανδρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Fourni
el: Φούρνοι

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Gytheio
el: Γύθειο

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Heraklion
el: Ηράκλειο

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Hydra
el: Ύδρα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Igoumenitsa
el: Ηγουμενίτσα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Ios
el: Ίος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Iraklia
el: Ηράκλεια

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Ithaki
el: Ιθάκη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kalamata
el: Καλαμάτα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kalymnos
el: Κάλυμνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Karlovassi
el: Καρλόβασι

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Karpathos
el: Κάρπαθος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kasos
el: Κάσος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kastelorizo
el: Καστελόριζο

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Katapola
el: Κατάπολα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kavala
el: Καβάλα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kefalonia
el: Κεφαλονιά

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kilini
el: Κυλλήνη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kimolos
el: Κίμωλος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kissamos
el: Κίσσαμος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Korfu
el: Κέρκυρα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kos
el: Κώς

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Koufonissi
el: Κουφονήσι

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kythira
el: Κύθηρα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Kythnos
el: Κύθνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lavrio
el: Λαύριο

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Leros
el: Λέρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lesvos
el: Λέσβος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Limnos
el: Λήμνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Lipsi
el: Λειψοί

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Milos
el: Μήλος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Mykonos
el: Μύκονος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Naxos
el: Νάξος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Nisyros
el: Νίσυρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Paros
el: Πάρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Patmos
el: Πάτμος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Patras
el: Πάτρα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Paxoi
el: Παξοί

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Piraeus
el: Πειραιάς

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Poros
el: Πόρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Rafina
el: Ραφήνα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Rhodos
el: Ρόδος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Samos
el: Σάμος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Santorini
el: Σαντορίνη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Schinoussa
el: Σχοινούσα

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Serifos
el: Σέριφος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sifnos
el: Σίφνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sikinos
el: Σίκινος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Sitia
el: Σητεία

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Skiathos
el: Σκιάθος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Skopelos
el: Σκόπελος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Symi
el: Σύμη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Syros
el: Σύρος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Thessaloniki
el: Θεσσαλονίκη

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Tilos
el: Τήλος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Tinos
el: Τήνος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Volos
el: Βόλος

[ctx: warehousename]
note: TRANSLATORS: This Atlantean warehouse is named after a harbour in Greece
en: Zakynthos
el: Ζάκυνθος

[ctx: atlanteans_soldier]
note: TRANSLATORS: Number of Atlantean soldiers stationed at a militarysite.
en: %1% soldier | %1% soldiers
el[0]: %1% στρατιώτης
el[1]: %1% στρατιώτες

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Cattle Breeder
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει δυνατά βόδια, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
el: Κόβει δέντρα.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
el: Φυτεύει δέντρα.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
el: Πιάνει ψάρια στο νερό.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
el: Σπέρνει χωράφια.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
el: Καίει άνθρακα.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
el: Σφυρηλατεί κράνη για στρατιώτες.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
el: Το αρχηγείο είναι το κύριο κτίριό σας.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: ‘Take 200 hits to fell a tree and you’re a baby. Take 100 and you’re a soldier. Take 50 and you’re a hero. Take 20 and soon you will be a honorable lumberjack.’
el: ‘Ρίξε ένα δέντρο με 200 τσεκουριές, και είσαι μωρό. Ρίξτο με 100, και είσαι στρατιώτης. Ρίξτο με 50, και είσαι ήρωας. Ρίξτο με 20, και σύντομα θα είσαι ένας έντιμος υλοτόμος.’

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Lumberjack_s Hut
en: The lumberjack’s hut needs trees to fell within the work area.
el: Η καλύβα του υλοτόμου χρειάζεται δέντρα για κόψιμο εντός της περιοχής εργασίας.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Barbarian production site: Ranger's Hut
en: The ranger’s hut needs free space within the work area to plant the trees.
el: Η καλύβα του δασοφύλακα χρειάζεται ελεύθερο χώρο εντός της περιοχής εργασίας για να φυτεύει τα δέντρα.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Reed Yard
en: Cultivates reed that serves two different purposes for the Barbarian tribe.
el: Καλλιεργεί καλάμια, τα οποία εξυπηρετούν δύο διαφορετικούς σκοπούς στη Βαρβαρική φυλή.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Cattle Farm
en: Breeds strong oxen for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει δυνατά βόδια, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Log, part 2
en: Imperial lumberjacks fell the trees; foresters take care of the supply of trees. Logs are also used by the charcoal kiln, the toolsmithy and the sawmill.
el: Οι αυτοκρατορικοί υλοτόμοι κόβουν τα δέντρα, ενώ οι δασοκόμοι φροντίζουν την αντικατάσταση των δέντρων. Οι κορμοί χρησιμοποιούνται επίσης στην κάμινο ξυλάνθρακα, το τορνευτήριο και το πριονιστήριο.

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners. They are produced by the toolsmith.
el: Οι αξίνες χρησιμοποιούνται από λιθοξόους και μεταλλωρύχους. Παράγονται από τον τορνευτή.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Donkey Breeder
en: Breeds cute and helpful donkeys for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει χαριτωμένα και χρήσιμα γαϊδούρια, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
el: Κόβει δέντρα.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
el: Φυτεύει δέντρα.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Shepherd
en: Keeping sheep.
el: Βόσκει πρόβατα.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
el: Πιάνει ψάρια στο νερό.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
el: Σπέρνει χωράφια.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Brewer
en: Produces beer.
el: Παράγει μπύρα.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vine Farmer
en: Grows grapevines.
el: Καλλιεργεί αμπέλια.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Vintner
en: Produces wine.
el: Παράγει κρασί.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Pig Breeder
en: Breeds pigs.
el: Εκτρέφει χοίρους.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
el: Καίει άνθρακα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
el: Το αρχηγείο είναι το κύριο κτίριό σας.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Winery
en: Produces wine.
el: Παράγει κρασί.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Donkey Farm
en: Breeds cute and helpful donkeys for adding them to the transportation system.
el: Εκτρέφει χαριτωμένα και χρήσιμα γαϊδούρια, για προσθήκη στο μεταφορικό σύστημα.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Piggery
en: Breeds pigs for their meat.
el: Εκτρέφει χοίρους για το κρέας τους.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Performance helptext for an Empire production site: Piggery
en: The pig breeder needs %1% on average to raise and slaughter a pig.
el: Ο εκτροφέας χοίρων χρειάζεται %1% κατά μέσο όρο για το μεγάλωμα και σφάξιμο ενός χοίρου.

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian ware: Pick
en: Picks are used by stonemasons and miners.
el: Οι αξίνες χρησιμοποιούνται από λιθοξόους και μεταλλωρύχους.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Woodcutter
en: Fells trees.
el: Κόβει δέντρα.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Forester
en: Plants trees.
el: Φυτεύει δέντρα.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fisher
en: Catches fish in the sea.
el: Πιάνει ψάρια στο νερό.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Farmer
en: Plants fields.
el: Σπέρνει χωράφια.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Fruit Collector
en: Gathers berries.
el: Μαζεύει μούρα.

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Frisian worker: Brewer
en: Brews beer.
el: Ζυθοποιεί.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for a Frisian warehouse: Headquarters
en: The headquarters is your main building.
el: Το αρχηγείο είναι το κύριο κτίριό σας.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Quarry
en: A stonemason
el: Ένας λιθοξόος

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: No worse fortune can befall a reed farmer than to see his roof leaking.
el: Δεν υπάρχει χειρότερη μοίρα για έναν γεωργό καλαμιών, από το να δει τη σκεπή του να στάζει.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Anonymous reed farmer
el: Ανώνυμος γεωργός καλαμιών

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Frisian production site: Reed Farm
en: Cultivates reed that serves three different purposes for the Frisians.
el: Καλλιεργεί καλάμια, τα οποία εξυπηρετούν τρεις διαφορετικούς σκοπούς στη Φρίσια φυλή.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Frisian production site: Bakery
en: A baker
el: Ένας φούρναρης

note: TRANSLATORS: Lore helptext for a building - it hasn't been written yet. TRANSLATORS: Purpose helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Text needed
el: Απαιτείται κείμενο

note: TRANSLATORS: Heading for a flavour text in the building help.
en: Lore
el: Λαική παράδοση

en: Purpose:
el: Σκοπός:

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Vision range:
el: Οπτική εμβέλεια:

note: TRANSLATORS: Heading in the building help for wares that a building accepts (e.g. wheat for a mill).
en: Incoming:
el: Εισερχόμενα:

note: TRANSLATORS: This is a verb (The miner mines)
en: Mines:
el: Εξορύσσει

en: Collects:
el: Συλλέγει:

en: Creates:
el: Δημιουργεί:

en: Outgoing:
el: Εξερχόμενα:

en: None
el: Κανένα

en: Build cost:
el: Κόστος κατασκευής:

en: Enhanced from:
el: Αναβαθμίζεται από:

en: Cumulative cost:
el: Αθροιστικό κόστος:

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: TRANSLATORS: This is a heading for the resources that you will get back when you dismantle a building of this type. What dismantling will give you.
en: Dismantle yields:
el: Η αποξήλωση αποδίδει:

en: Crew required:
el: Απαιτούμενο πλήρωμα:

en: Workers
el: Εργάτες

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool 1 worker uses
en: Worker uses:
el: Ο εργάτης χρησιμοποιεί:

en: Experience levels
el: Επίπεδο εμπειρίας

en: Production
el: Παραγωγή

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: 1 ware produced by a productionsite
en: Ware produced:
el: Παραγόμενο εμπόρευμα:

note: TRANSLATORS: Performance helptext for a building - it hasn't been written yet.
en: Calculation needed
el: Απαιτείται υπολογισμός

en: Controls
el: Ελέγχει

[ctx: hotkey]
note: TRANSLATORS: This is an access key combination.
en: Right-click
el: Δεξί κλικ

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

note: TRANSLATORS: This is the helptext for an access key combination.
en: Minimize/Maximize window
el: Ελαχιστοποίηση/Μεγιστοποίηση παραθύρου

note: TRANSLATORS: Size of a map immovablee
en: Small
el: Μικρό

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Medium
el: Μεσαίο

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable
en: Big
el: Μεγάλο

note: TRANSLATORS: Size of a map immovable TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Mine plot
el: Οικόπεδο ορυχείου

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Port plot
el: Οικόπεδο λιμανιού

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Small plot
el: Μικρό οικόπεδο

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Medium plot
el: Μεσαίο οικόπεδο

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Big plot
el: Μεγάλο οικόπεδο

note: TRANSLATORS: Space on the map required for building a building there
en: Space required:
el: Απαιτούμενος χώρος:

en: %s and
el: %s και

en: Purpose
el: Σκοπός

en: Note
el: Σημείωση

en: Requirements
el: Απαιτήσεις

en: Size
el: Μέγεθος

en: Preferred Terrains
el: Προτιμώμενα εδάφη

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Wares
el: Εμπορεύματα

en: Buildings
el: Κτήρια

en: About Widelands
el: Σχετικά με το Widelands

en: %d second | %d seconds
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A building producing a ware TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A building recruiting a worker
en: Producer
el: Παραγωγός

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: Heading for 1 building and / or worker that consumes a ware
en: Consumer
el: Καταναλωτής

note: TRANSLATORS: Ware Encyclopedia: A list of buildings and / or workers that consume a ware
en: Consumers
el: Καταναλωτές

note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: 1 worker recruited by a productionsite
en: Worker recruited:
el: Εργάτης που στρατολογήθηκε:

[ctx: workerhelp_one_building]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: Heading for 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplace'
en: Works at
el: Δουλεύει σε

[ctx: workerhelp_multiple_buildings]
note: TRANSLATORS: Worker Encyclopedia: A list of more than 1 building where a worker can work TRANSLATORS: You can also translate this as 'workplaces'
en: Works at
el: Δουλεύει σε

note: TRANSLATORS: Tribal Encyclopedia: Heading for which tool a worker uses
en: Worker uses
el: Ο εργάτης χρησιμοποιεί

note: TRANSLATORS: Soldier levels
en: Levels
el: Επίπεδα

en: Health
el: Υγεία

en: Attack
el: Επίθεση

en: Defense
el: Άμυνα

en: Evade
el: Αποφυγή
