Widelands - en to gl translation catalogue (62 entries)

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Pick
en: Picks are used by stonecutters and miners. They are produced by the toolsmith.
gl: Os picos utilízanos os canteiros e mineiros. Prodúceos o ferreiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Milking Tongs
en: Milking tongs are used by the spider breeder to milk the spiders. They are produced by the toolsmith.
gl: As pinzas de muxir utilízaas o criador de arañas para muxir as arañas. Prodúceas o ferreiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Fishing Net
en: The fishing net is used by the fisher and produced by the toolsmith.
gl: A rede de pesca utilízaa o pescador e fabrícaa o ferreiro.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Buckets
en: Big buckets for the fish breeder – produced by the toolsmith.
gl: Cubos grandes para o criador de peixes ─producidos polo ferreiro─.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean ware: Hunting Bow
en: This bow is used by the Atlantean hunter. It is produced by the toolsmith.
gl: A rede de pesca utilízaa o pescador e fabrícaa o ferreiro.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
gl: Leva cousas polos camiños.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Woodcutter
en: Fells trees.
gl: Tira árbores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Sawyer
en: Saws logs to produce planks.
gl: Serra madeira para producir táboas.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Forester
en: Plants trees.
gl: Sementa árbores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
gl: Traballa en obras para construír novos edificios.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fisher
en: The fisher fishes delicious fish.
gl: O pescador pesca delicioso pescado.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Fish Breeder
en: Breeds fish.
gl: Cría peixes.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
gl: O cazador conséguelles boa carne aos colonizadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Smoker
en: Smokes meat and fish.
gl: Afuma carne e pescado.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Farmer
en: Plants and harvests cornfields.
gl: Planta e recolle raíz negra.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Blackroot Farmer
en: Plants and harvests blackroot.
gl: Planta e recolle raíz negra.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
gl: Cociña pan para os traballadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
gl: Descobre recursos de minería.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
gl: Queima carbón.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
gl: Produce ferramentas para os traballadores.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
gl: Defende e conquista!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
gl: Adestra aos soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
gl: Produce armas para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
gl: Produce armaduras para os soldados.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Atlantean worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
gl: Os exploradores ollan zonas descoñecidas.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean training site: Dungeon, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’.
gl: Adestra aos soldados.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
gl: Leva cousas polos camiños.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Lumberjack
en: Fells trees.
gl: Tira árbores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Ranger
en: Plants trees.
gl: Sementa árbores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
gl: Traballa en obras para construír novos edificios.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
gl: O cazador conséguelles boa carne aos colonizadores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Gamekeeper
en: The gamekeeper makes sure that the natural population of animals never drops too low.
gl: O zoólogo asegúrase de que a abundancia e riqueza da fauna non diminúa.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Farmer
en: Plants fields.
gl: Campos de cultivo.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
gl: Produce alimento para os mineiros.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
gl: Descobre recursos de minería.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
gl: Queima carbón.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Blacksmith TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Master Blacksmith
en: Produces weapons for soldiers and tools for workers.
gl: Produce armas para soldados e ferramentas para os traballadores.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
gl: Defende e conquista!

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
gl: Adestra aos soldados.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Helmsmith
en: Forges helmets for soldiers.
gl: Fai helmos para os soldados.

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for a Barbarian worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
gl: Os exploradores ollan zonas descoñecidas.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Lore author helptext for a Barbarian production site: Gamekeeper's Hut
en: Barbarian nursery rhyme
gl: Bárbaros

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Bakery
en: Bakes pitta bread for soldiers and miners alike.
gl: Cociña pan para os traballadores.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian production site: Ax Workshop
en: Produces axes, sharp axes and broad axes.
gl: Produce tea para embarcacións e soldados.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for a Barbarian training site: Battle Arena, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
gl: Adestra aos soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Carrier
en: Carries items along your roads.
gl: Leva cousas polos camiños.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Lumberjack
en: Fells trees.
gl: Tira árbores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Forester
en: Plants trees.
gl: Sementa árbores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Builder
en: Works at construction sites to raise new buildings.
gl: Traballa en obras para construír novos edificios.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Hunter
en: The hunter brings fresh, raw meat to the colonists.
gl: O cazador conséguelles boa carne aos colonizadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Farmer
en: Plants fields.
gl: Campos de cultivo.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Baker
en: Bakes bread for workers.
gl: Cociña pan para os traballadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Innkeeper
en: Produces food for miners.
gl: Produce alimento para os mineiros.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Geologist
en: Discovers resources for mining.
gl: Descobre recursos de minería.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Charcoal Burner
en: Burns coal.
gl: Queima carbón.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Toolsmith
en: Produces tools for the workers.
gl: Produce ferramentas para os traballadores.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Soldier
en: Defend and Conquer!
gl: Defende e conquista!

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Trainer
en: Trains the soldiers.
gl: Adestra aos soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Weaponsmith
en: Produces weapons for the soldiers.
gl: Produce armas para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Armorsmith
en: Produces armor for the soldiers.
gl: Produce armaduras para os soldados.

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: Helptext for an Empire worker: Scout
en: Scouts like Scotty the scout scouting unscouted areas in a scouty fashion.
gl: Os exploradores ollan zonas descoñecidas.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Arena, part 1 TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Colosseum, part 1
en: Trains soldiers in ‘Evade’.
gl: Adestra aos soldados.
