Widelands - en to bg translation catalogue (835 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
bg: %1$s и %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
bg: %1$s или %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
bg: %1$s и %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
bg: Няма място

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
bg: Нямаше място за някои от Вашите начални сгради и те не бяха построени. Затова Вие сте в неравностойна позиция. Можете да рестартирате картата с по-равностойни начални условия.

en: Not enough space
bg: Няма достатъчно място

en: Status
bg: Състояние

en: New Objective
bg: Нова задача

en: New Objectives
bg: Нови задачи

en: “%s”
bg: „%s“

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
bg: Няма ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
bg: Обикновен ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
bg: Слаб ИИ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
bg: Много слаб ИИ

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
bg: грешно

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
bg: вярно

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
bg: яну

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
bg: фев

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
bg: мар

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
bg: апр

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
bg: май

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
bg: юни

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
bg: юли

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
bg: авг

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
bg: сеп

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
bg: окт

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
bg: ное

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
bg: дек

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
bg: Главно меню

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
bg: Инструменти

en: Tool size
bg: Размер на инструмента

en: Undo
bg: Отмяна

en: Redo
bg: Повтаряне

en: Help
bg: Помощ

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
bg: Нова карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
bg: Нова произволна карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
bg: Зареждане на карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
bg: Запазване на карта

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
bg: Настройки на картата

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
bg: Изход от редактора

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
bg: Промяна на височината

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
bg: Произволна височина

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
bg: Терен

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
bg: Неподвижни

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
bg: Животни

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
bg: Ресурси

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
bg: Играчи

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
bg: Задаване на позицията, която ще бъде с координати (0, 0). Това ще бъде горният ляв ъгъл на създадената миникарта.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
bg: Размер на картата

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
bg: Промяна на размера на картата

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
bg: Информация

en: Unsupported Format
bg: Неподдържан формат

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
bg: Widelands не успя да зареди файла „%s“. Форматът на файла изглежда несъвместим.

en: Unsaved Map
bg: Незапазена карта

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
bg: Картата не е запазена, сигурни ли сте, че искате да излезете?

en: Error
bg: Грешка

en: Loading map “%s”…
bg: Зареждане на картата „%s“…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
bg: Без име

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
bg: Неизвестен

en: Random Player
bg: Произволен играч

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
bg: Текущи: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
bg: Щракнете, за да изберете нещо. Използвайте клавиша Контрол, за да изберете повече неща.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
bg: Текущи: %s

en: Field Information
bg: Информация за поле

en: Node
bg: Възел

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
bg: Координати: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
bg: малки

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
bg: средни

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
bg: големи

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
bg: флаг

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
bg: мина

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
bg: пристанище

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
bg: проходим

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
bg: плуваем

en: Caps: %s
bg: Възм.: %s

en: Owned by: Player %u
bg: Принадлежи на: Играч %u

en: Owned by: —
bg: Принадлежи на: –

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
bg: Име: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
bg: Свойства: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
bg: Обекти

en: Immovable: %s
bg: Неподвижни: %s

en: Animals: %s
bg: Животни: %s

en: Workers: %s
bg: Работници: %s

en: Ships: %s
bg: Кораби: %s

en: Map
bg: Карта

[ctx: map_name]
en: Name: %s
bg: Име: %s

en: Players: %u
bg: Играчи: %u

en: Players: –
bg: Играчи: —

en: Author: %s
bg: Автор: %s

en: Description: %s
bg: Описание: %s

en: Error!
bg: Грешка!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
bg: Моите карти

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
bg: Сценарии за мрежова игра

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
bg: Текуща папка: %s

en: OK
bg: Добре

en: Cancel
bg: Отказ

en: Delete
bg: Изтриване

en: Map name:
bg: Име на картата:

en: Authors:
bg: Автори:

en: Description:
bg: Описание:

en: Hint (optional):
bg: Съвети (незадължително):

en: Tags:
bg: Етикети:

en: %u Player | %u Players
bg[0]: %u играч
bg[1]: %u играч

en: Suggested Teams:
bg: Препоръчани отбори:

en: Main Options
bg: Основни настройки

en: Tags
bg: Етикети

en: Teams
bg: Екипи

en: Size: %1% x %2%
bg: Размер: %1% х %2%

en: Create Map
bg: Създаване на карта

en: Terrain:
bg: Терен:

en: Creating empty map…
bg: Създаване на празна карта…

en: Players:
bg: Играчи:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
bg: Ниско

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
bg: Средно

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
bg: Високо

en: Water:
bg: Вода:

en: Land:
bg: Земя:

en: Wasteland:
bg: Пустош:

en: Mountains:
bg: Планини:

en: Island mode
bg: Островен режим

en: Random number:
bg: Произволно число:

en: Map ID:
bg: Ид. на картата:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
bg: Пустош

en: Generating random map…
bg: Създаване на произволна карта…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
bg: Произволна карта

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
bg: Картата е създадена. Моля, проверете отново началните позиции на играчите, за да се уверите, че носачите Ви няма да се удавят или да заседнат на някой остров или планински връх.

en: Computer %u
bg: Компютър %u

en: Player
bg: Играч

en: Generate Map
bg: Създаване на карта

en: Filename:
bg: Име на файл:

en: Make Directory
bg: Създаване на папка

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
bg: без име

en: A file or directory with that name already exists.
bg: Вече съществува файл или папка с това име.

en: Error Creating Directory!
bg: Грешка при създаването на папката!

en: Error while creating directory ‘%s’.
bg: Грешка при създаването на папката „%s“.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
bg: Вече съществува файл с името „%s“. Презаписване?

en: Error Saving Map!
bg: Грешка при запазването на картата!

en: Map saved
bg: Картата е запазена

en: Enter Directory Name:
bg: Въведете име на папка:

en: This extension is reserved!
bg: Това разширение е запазено!

en: Width
bg: Ширина

en: Height
bg: Височина

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
bg: Твърде много играчи

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
bg: Препоръчително е да не задавате повече от 8 играчи, освен с изпитателна цел. Наистина ли искате повече от 8 играчи?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
bg: Без това предупреждение

en: Abort
bg: Отказ

en: Player Options
bg: Настройки за играчите

en: Number of players
bg: Брой играчи

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
bg: Играч %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
bg: Племе

[ctx: tribe]
en: Random
bg: Случайно

en: The tribe will be selected at random
bg: Племето ще бъде избрано на случаен принцип

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
bg: Задаване на началната позиция на този играч

en: Height Tools Options
bg: Настр. на инструментите за височини

en: Increase/Decrease height by:
bg: Увел./намал. на височината с:

en: Set height to:
bg: Задаване на височината на:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
bg: Щракнете върху картата за издигане на терена; Шифт + щракване за снижаване

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
bg: Контрол + щракване върху картата за задаване на височината на терена

en: Increase/Decrease amount by:
bg: Увел./намал. на стойността с:

en: Set amount to:
bg: Задаване на стойността на:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
bg: Щракнете върху картата за увеличаване на количеството на избрания ресурс; Шифт + щракване за намаляване

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
bg: Контрол + щракване върху картата за задаване на количеството на избрания ресурс. Това ще замени вече зададените ресурси.

en: Random Height Options
bg: Настройки на произволната височина

en: Minimum height:
bg: Минимална височина:

en: Maximum height:
bg: Максимална височина:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
bg: Щракнете върху картата, за да зададете произволна стойност от посочения интервал като височина на терена

en: Fixed height
bg: Фиксирана височина

en: Resize
bg: Преоразмеряване

en: Tool Size
bg: Размер на инструмента

en: Messages
bg: Съобщения

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
bg: Widelands не може да стартира, тъй като драйверът на графичната Ви карта е твърде стар.

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
bg: празно място

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
bg: %s в началото на името на файла

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
bg: %s някъде в името на файла

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
bg: Следните знаци са непозволени:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
bg: да

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
bg: вкл.

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
bg: не

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
bg: изкл.

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
bg: Кампания

en: %1$s and %2$s: %3$s
bg: %1$s и %2$s: %3$s

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
bg: %1$s<br>· %2$s (версия %3$s)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
bg: Не е зададено

en: Initializing game…
bg: Подготвяне на играта…

en: Missing starting position
bg: Липсва начална позиция

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
bg: Widelands не може да започне играта, тъй като играч %u няма начална позиция.
    За да поправите този проблем, можете да добавите начална позиция ръчно чрез редактора на Widelands.

en: Trade Offer
bg: Предложение за търговия

en: This market has received a new trade offer.
bg: Този пазар получи предложение за търговия.

en: File successfully saved!
bg: Файлът е запазен успешно!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
bg: Резервният файл „%s“ не може да бъде изтрит.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
bg: Папката „%s“ не може да бъде създадена!

en: File ‘%s’ could not be removed!
bg: Файлът „%s“ не може да бъде премахнат!

en: Try saving under a different name!
bg: Опитайте да използвате друго име!

en: Error writing data to file ‘%s’!
bg: Грешка при записването на данните във файла „%s“!

en: Saved file may be corrupt!
bg: Запазеният файл може да е повреден!

en: File ‘%s’ could not be restored!
bg: Файлът „%s“ не може да бъде възстановен!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
bg: Резервният файл „%s“ ще бъде достъпен известно време.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
bg: Файлът „%s“ беше възстановен от резервно копие.

en: An unexpected error occurred:
bg: Възникна неочаквана грешка:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
bg: Лято

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
bg: Зима

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
bg: Пустиня

en: No description defined
bg: Няма зададено описание

en: %i%% built
bg: Построена на %i%%

en: %u%% dismantled
bg: Демонтирана на %u%%

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
bg: Загубено!

en: Militarysite lost!
bg: Загубена военна позиция!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
bg: Врагът е победен!

en: Enemy at site defeated!
bg: Врагът на позицията е победен!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
bg: Нападение!

en: You are under attack
bg: Вие сте под нападение

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
bg: икономиката се нуждае от стоката „%s“

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
bg: икономиката не се нуждае от стоката „%s“

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
bg: икономиката се нуждае от работника „%s“

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
bg: икономиката не се нуждае от работника „%s“

note: * TRANSLATORS: This is an item in a list of wares, e.g. "3x water": * TRANSLATORS:    %1$i = "3" * TRANSLATORS:    %2$s = "water" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:
en: %1$ix %2$s
bg: %1$iх %2$s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
bg: сградата има следните стоки: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
bg: сградата няма следните стоки: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
bg: работник има нужда от опит

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
bg: работниците нямат нужда от опит

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
bg: Не започна да %1$s, тъй като %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
bg: Свърши да %1$s, тъй като %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
bg: Пропусна да %1$s, тъй като %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
bg[0]: %s липсва
bg[1]: %s липсват

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
bg[0]: Произведе %s
bg[1]: Произведе %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
bg[0]: Набра %s
bg[1]: Набра %s

en: No soldier found for this training level!
bg: Няма войници за това ниво на обучение!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
bg: Завършено: %s

en: (stopped)
bg: (спряно)

en: Can’t find any more resources!
bg: Не могат да се намерят повече ресурси!

en: Port Space
bg: Място за пристанище

en: Port Space Found
bg: Открито е място за пристанище

en: An expedition ship found a new port build space.
bg: Кораб от експедиция откри ново място за пристанище.

en: Island Circumnavigated
bg: Островът е заобиколен

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
bg: В изчакване

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
bg: Кораб от експедиция обиколи острова си без нищо да се случи.

en: Coast Reached
bg: Достигнат е бряг

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
bg: Земя на хоризонта!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
bg: Кораб от експедиция достигна бряг и чака команда.

en: New port construction site is gone
bg: Новата строителна площадка за пристанище изчезна

en: Port Lost!
bg: Загубено е пристанище!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
bg: Разтоварването на стоките се провали, експедицията е отменена.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
bg: Експедиция

en: Expedition Ready
bg: Експедицията е готова

en: An expedition ship is waiting for your commands.
bg: Кораб от експедиция чака Вашата команда.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
bg: Доставяне

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
bg: Изчакване

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
bg: Разузнаване

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
bg: Открито е място за пристанище

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
bg: Основаване на колония

en: Logic error
bg: Логическа грешка

en: Ships
bg: Кораби

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
bg: Стоки

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
bg: Работници

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
bg: Сгради

en: A new port was added to your economy.
bg: Към икономиката Ви беше добавено ново пристанище.

en: A new headquarters was added to your economy.
bg: Към икономиката Ви беше добавен нов щаб.

en: A new warehouse was added to your economy.
bg: Към икономиката Ви беше добавен нов склад.

en: A geologist found resources.
bg: Геолог откри ресурси.

en: Worker got lost!
bg: Работник се загуби!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
bg: обработваем

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
bg: плаваемо

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
bg: недостъпно

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
bg: става за копаене на мини

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
bg: непроходимо

en: This objective has no description.
bg: Тази задача няма описание.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
bg: Кораб %d

en: End of Replay
bg: Край на повторението

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
bg: Краят на повторението е достигнат и играта е на пауза. Можете да пуснете играта отново и да продължите да гледате, ако искате.

en: Saving failed!
bg: Запазването беше неуспешно!

en: Game saved
bg: Играта е запазена

en: Flags
bg: Флагове

en: Objectives
bg: Задачи

en: Loading map…
bg: Зареждане на картата…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
bg: Карта Bluebyte Settlers II. Няма коментари!

en: Could not establish connection to host
bg: Не може да бъде установена връзка с отдалечения компютър

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
bg: Widelands не може да установи връзка с посочения адрес. Или там няма сървър на Widelands, работещ на очаквания порт, или сървърът е бил спрян докато сте се свързвали.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
bg: /me провери получения файл. Въпреки, че md5 проверката беше успешна, не мога да обработя файла.

en: Available host commands are:
bg: Наличните команди са:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
bg: /help  –  Показва това съобщение

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
bg: /announce <съобщ.>  –  Изпраща чат съобщение като обявление (системен чат)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
bg: /warn <име> <причина>  –  Предупреждава потребителя <име> поради <причина>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
bg: /kick <име> <причина>  –  Изритва потребителя <име> поради <причина>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
bg: /forcePause            –  Спира насилствено играта на пауза.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
bg: /endForcedPause        –  Връща играта на нормална скорост.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
bg: Грешна употреба. Ползва се така: /announce <съобщение>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
bg: Грешна употреба. Ползва се така: /warn <име> <причина>

en: The client %s could not be found.
bg: Клиентът %s не може да бъде открит.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
bg: Грешна употреба. Ползва се така: /kick <име> <причина>

en: You can not kick yourself!
bg: Не можете да изритате себе си!

en: Are you sure you want to kick %s?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изритате %s?

en: The stated reason was: %s
bg: Посочената причина е: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
bg: Ако сте сигурни, въведете: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
bg: Грешна употреба. Ползва се така: /ack_kick <име>

en: Pause was already forced - game should be paused.
bg: Играта вече беше насилена в пауза – би трябвало да е на пауза.

en: There is no forced pause - nothing to end.
bg: Играта не е в насилена пауза – няма какво да бъде отменено.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
bg: Грешна команда! Въведете /help за списък на всички команди.

en: Failed to host the server!
bg: Сървърът не успя да се стартира!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
bg: Widelands не може да стартира сървър.
    Това не бива да се случва и най-вероятно няма какво да направите по въпроса. Моля, докладвайте проблема.

en: Failed to start the server!
bg: Сървърът не успя да се стартира!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
bg: Widelands не може да пусне сървър.
    Възможно е някой друг процес да използва нашия порт.

en: %li second | %li seconds
bg[0]: %li секунда
bg[1]: %li секунди

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
bg: Widelands не може да установи връзка с посочения адрес.
    Или там няма мета сървър, работещ на очаквания порт, или
    настройката на мрежата Ви е неправилна.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
bg: Потребителите отбелязани с „IRC“ най-вероятно няма да отговорят на съобщенията.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
bg: Успешно повторно свързване с мета сървъра!

en: Something went wrong: %s
bg: Има някаква грешка: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
bg: Добре дошли в мета-сървъра на Widelands!

en: Our forums can be found at:
bg: Можете да намерите форума ни на адрес:

en: For reporting bugs, visit:
bg: За докладване на проблеми посетете:

en: Mixed up
bg: Разбъркано

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
bg: Мета сървърът изпрати странен пакет ERROR (грешка) по време на свързването

en: Unexpected packet
bg: Неочакван пакет

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
bg: Получен е неочакван мрежов пакет от мета-сървъра. Възможно е той да използва различна версия на протокола. Ако тази грешка се повтори, опитайте да обновите играта.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
bg: ВНИМАНИЕ: Беше получена команда %s , въпреки, че не сме в състояние CONNECTING (свързване).

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
bg[0]: Разминаването със сървърното време е %d секунда.
bg[1]: Разминаването със сървърното време е %d секунди.

en: Invalid chat message type "%s".
bg: Грешен тип на чат съобщение „%s“.

en: Invalid message type
bg: Грешен тип съобщение

en: The game %s is now available
bg: Играта %s вече е достъпна

en: The game %s has been closed
bg: Играта %s беше затворена

en: %s joined the lobby
bg: %s се присъедини към стаята

en: %s left the lobby
bg: %s напусна стаята

en: Chat message could not be sent.
bg: Чат съобщението не може да бъде изпратено.

en: ERROR: %s
bg: ГРЕШКА: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
bg: Получено е неочаквано съобщение относно командата „%1%“: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
bg: Получена е непозната команда от мета сървъра: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
bg: Съобщението не може да бъде изпратено: Не сте свързани с мета сървъра!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
bg: Съобщението не може да бъде изпратено: Трябваше ли да бъде тайно съобщение?

en: Conversion error
bg: Грешка при превръщането

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
bg: Не може да бъде установена вярната стойност за „%s“

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
bg: Неизвестен

en: There is no user with this name logged in.
bg: Няма вписан потребител с това име.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
bg: Играта вече не съществува. Може би тъкмо е била приключена.

en: The protocol version you are using is not supported!
bg: Версията на протокола, която използвате, не се поддържа!

en: You are already logged in!
bg: Вие вече сте вписани!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
bg: Вие бяхте изключени, тъй като изпратихте команда на супер потребител, но нямате такива права. Това ще бъде записано и докладвано на администратора.

en: Connection was closed by the client normally.
bg: Връзката беше прекъсната нормално от клиента.

en: The connection to the metaserver was lost.
bg: Връзката с мета сървъра беше прекъсната.

en: Metaserver did not answer
bg: Мета сървърът не отговори

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
bg: Бяхте изключен от мета сървъра, тъй като не отговорихте на заявка PING навреме.

en: Client has left the game.
bg: Клиентът напусна играта.

en: Client crashed and performed an emergency save.
bg: Клиентът претърпя срив и направи спешно запазване на играта.

en: Connection was lost.
bg: Връзката се разпадна.

en: Server has left the game.
bg: Сървърът напусна играта.

en: The game has started just after you tried to connect.
bg: Играта започна малко след като се опитахте да се свържете.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
bg: Сървърът претърпя срив и направи спешно запазване на играта.

en: Client and host have become desynchronized.
bg: Клиентът и сървърът се десинхронизираха.

en: Kicked by the host: %s
bg: Изритан от сървъра: %s

en: Client sent malformed commands: %s
bg: Клиентът изпрати неправилно въведени команди: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
bg: %1$s напусна играта (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
bg: %1$s беше заменен(а) с %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
bg: Непознат потребител напусна играта (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
bg: Сървърът изпрати SYNCREQUEST (заявка за синхронизиране), въпреки че в момента не протича игра.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
bg: Беше получена команда PLAYERCOMMAND (команда за играч), въпреки че в момента не протича игра.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
bg: Беше получена неочаквана команда LAUNCH (стартиране) от сървъра.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
bg: Сървърът изпрати актуализация на данните за играч, който не съществува.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
bg: Сървърът изпрати актуализация на данните за потребител, който не съществува.

en: Server uses a different protocol version
bg: Сървърът използва различна версия на протокола

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
bg: Получена е команда номер %s, която не е позволена в този режим.

en: Client reports time to host that is running backwards.
bg: Клиентът докладва време, вървящо на обратно, на сървъра.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
bg: Клиентът симулира времето на играта извън това, което е позволено от сървъра.

en: Client did not submit sync report in time.
bg: Клиентът не подаде доклада за синхронизиране навреме.

en: The game has already started.
bg: Играта вече е започнала.

en: Client has no access to other player’s settings.
bg: Клиентът няма достъп до настройките на другите играчи.

en: Client has no access to server settings.
bg: Клиентът няма достъп до сървърните настройки.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
bg: Клиентът изпрати команда TIME (време), въпреки че в момента не протича игра.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
bg: Клиентът изпрати команда PLAYERCOMMAND (команда за играч) за друг играч.

en: Client sent unexpected synchronization report.
bg: Клиентът изпрати неочакван доклад за синхронизиране.

en: Client requests file although none is available to send.
bg: Клиентът поиска файл, въпреки че няма такъв наличен за изпращане.

en: Host sent player %s to the lobby!
bg: Сървърът изпрати играча %s в стаята!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
bg: ВНИМАНИЕ: %1$s използва версия: %2$s, а сървърът – версия: %3$s

en: %s has joined the game
bg: %s се присъедини към играта

en: Started to send file %1$s to %2$s!
bg: Започнато е изпращане на файла %1$s до %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
bg: Изпращането на файла %1$s да %2$s е завършено

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
bg: Играчът „%s“ беше победен и стана наблюдател.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
bg: Клиентът %1$s не отговори повече от %2$s.

en: Failed to use the local network!
bg: Локалната мрежа не може да се използва!

en: Initial Color
bg: Първоначален цвят

en: Default Color
bg: Цвят по подразбиране

en: Red
bg: Червено

en: Green
bg: Зелено

en: Blue
bg: Синьо

[ctx: dropdown]
en: Select Item
bg: Изберете

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
bg: Нищо не е избрано

en: Loading…
bg: Зареждане…

en: Decrease the value
bg: Намаляване на стойността

en: Increase the value
bg: Увеличаване на стойността

en: Decrease the value by 10
bg: Намаляване на стойността с 10

en: Increase the value by 10
bg: Увеличаване на стойността с 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
bg[0]: %d минута
bg[1]: %d минути

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
bg[0]: %d пиксел
bg[1]: %d пиксела

en: Close
bg: Затваряне

en: About Widelands
bg: Относно Widelands

en: Password:
bg: Парола:

en: %.2f GB
bg: %.2f ГБ

en: %.2f MB
bg: %.2f МБ

en: %.2f kB
bg: %.2f КБ

en: %u bytes
bg: %u байта

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
bg: 
    · %1$s (%2$s) от %3$s

en: Name:
bg: Име:

en: Author:
bg: Автор:

en: Version:
bg: Версия:

en: Category
bg: Категория

en: Invalid Name
bg: Неправилно име

en: Invalid Version
bg: Неправилна версия

en: Name: %s
bg: Име: %s

en: Size: %s
bg: Размер: %s

en: Players: %s
bg: Играчи: %s

en: New Directory
bg: Нова папка

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
bg: Трудност

en: Difficulty:
bg: Трудност:

en: Comments (%u)
bg: Коментари (%u)

en: %u comment: | %u comments:
bg[0]: %u коментар:
bg[1]: %u коментара:

en: by %s
bg: от %s

en: Category: %s
bg: Категория: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
bg: Версия: %1$s+%2$u

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
bg[0]: Общ размер: %u байт
bg[1]: Общ размер: %u байта

en: %u download | %u downloads
bg[0]: %u изтегляне
bg[1]: %u изтегляния

en: %u comment | %u comments
bg[0]: %u коментар
bg[1]: %u коментара

en: %u screenshot | %u screenshots
bg[0]: %u снимка
bg[1]: %u снимки

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
bg: Описание

en: Return to the main menu
bg: Обратно към главното меню

en: Play this campaign
bg: Играене на тази кампания

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
bg: Тр.

en: Tribe Name
bg: Име на племето

en: Campaign Name
bg: Име на кампанията

en: Help: %s
bg: Помощ: %s

en: Metaserver Lobby
bg: Стая на мета сървъра

en: Clients online:
bg: Клиенти на линия:

en: Open Games:
bg: Отворени игри:

en: Join this game
bg: Присъед. към тази игра

en: Name of your server:
bg: Име на Вашия сървър:

en: Open a new game
bg: Създаване на нова игра

en: User Status
bg: Съст. на потребителя

en: Administrator
bg: Администратор

en: Registered
bg: Регистриран

en: Unregistered
bg: Нерегистриран

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
bg: Име

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
bg: Версия

en: Game
bg: Игра

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
bg: Widelands не успя да получи IP адреса на сървъра навреме. Изглежда има проблем с мрежата – Вашата или тази на сървъра.

en: Connection Timed Out
bg: Просрочено време за връзка

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
bg: без име %u

en: Editor
bg: Редактор

en: Peaceful mode
bg: Мирен режим

en: Start game
bg: Начало на играта

en: The relations between players are set by the scenario
bg: Отношенията между играчите се определят от сценария

en: The relations between players are set by the saved game
bg: Отношенията между играчите се определят от запазената игра

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
bg: Избраното условие за победа не позволява мирните мачове

en: Forbid fighting between players
bg: Забраняване на битките между играчите

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
bg: Сценарий

en: Win condition is set through the scenario
bg: Условието за победа се задава от сценария

en: Saved Game
bg: Запазена игра

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
bg: Играта е запазена игра – условието за победа е било зададено преди това.

en: Show the help window
bg: Показване на прозореца с помощта

en: The host has not yet selected a map or saved game.
bg: Сървърът още не е избрал карта или запазена игра.

en: Saved Game is Directory
bg: Запазената игра е папка

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
bg: ВНИМАНИЕ:
    Избраната запазена игра е папка. Това става, ако зададете стойността на опцията ‘nozip’ на „вярно“ или ако ръчно сте разархивирали запазената игра.
    Widelands не може да изпраща папки до клиентите. Моля, изберете друга запазена игра или архивирайте съдържанието на папките.

en: File not found
bg: Файлът липсва

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
bg: Widelands опита да започне игра с файл, който не може да бъде открит на посочения път.
    Файлът беше: %s
    Ако това се случи в мрежова игра, сървърът може да е избрал файл, който Вие нямате. Обикновено, такъв файл трябва да Ви бъде изпратен от сървъра, но може би прехвърлянето не е било завършено!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
bg: Избраният файл не може да бъде намерен. Ако не Ви е изпратен автоматично, моля, пишете на сървъра за този проблем.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
bg: Настройка на мрежова игра

en: Show Filenames
bg: Показване на имената на файловете

en: Load this replay
bg: Зареждане на това повторение

en: Return to the multiplayer game setup
bg: Обратно към менюто за мрежова игра

en: Return to the single player menu
bg: Обратно към менюто за самостоятелна игра

en: Load this game
bg: Зареждане на тази игра

en: Nickname:
bg: Псевдоним:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
bg: Никой

en: Please enter a nickname!
bg: Моля, въведете псевдоним!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
bg: Въведете правилен псевдоним. Той може да съдържа само букви от английската азбука, цифри и следните знаци: @ . + - _

en: Please enter your password!
bg: Моля, въведете паролата си!

en: New Game
bg: Нова игра

en: Campaigns
bg: Кампании

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
bg: Зареждане на игра

en: Map: %s
bg: Карта: %s

en: LAN / Direct IP
bg: Игра в лок. мрежа / по IP

en: Single Player…
bg: Самостоятелна игра...

en: Multiplayer…
bg: Мрежова игра...

en: Editor…
bg: Редактор...

en: Watch Replay
bg: Гледане на повторение

en: Options
bg: Настройки

en: Exit Widelands
bg: Изход от Widelands

en: invalid tribe ‘%s’
bg: неправилно племе „%s“

en: Player %u: –
bg: Играч %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
bg: Играч %1$u (%2$s): %3$s

en: Hint: %s
bg: Съвет: %s

en: (no map)
bg: (няма карта)

en: Show all maps
bg: Показване на всички карти

en: Show original map names
bg: Показване на оригиналните наименования на картите

en: Back
bg: Назад

en: Role
bg: Роля

en: Spectator
bg: Наблюдател

en: Type
bg: Тип

en: Team
bg: Отбор

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
bg: Произволен ИИ

en: Shared in
bg: Споделено в

en: Closed
bg: Затворен

en: Open
bg: Отворен

en: Human
bg: Човек

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
bg: Споделена в играч %u

en: Start type is set via the scenario
bg: Видът на началото се задава от сценария

en: No Team
bg: Няма отбор

en: Team %d
bg: Отбор %d

en: Clients
bg: Клиенти

en: List of games in your local network:
bg: Списък от игрите във Вашата локална мрежа:

en: Your nickname:
bg: Вашият псевдоним:

en: Host to connect:
bg: Сървър за свързване:

en: Load previous host
bg: Зареждане на предишния сървър

en: Host a new game
bg: Създаване на сървър

en: Host
bg: Сървър

en: State
bg: Състояние

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Invalid Address
bg: Неправилен адрес

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
bg: Въведеното име на сървър или адрес е неправилно и е невъзможно да се установи връзка с него.

en: Apply
bg: Прилагане

en: Language
bg: Език

en: Window Size
bg: Размер на прозореца

en: Grab Input
bg: Прихващане на входа

en: Maximum FPS:
bg: Макс. кадри в секунда:

en: Snap windows only when overlapping
bg: Прилепване на прозорците само когато се препокриват

en: Dock windows to edges
bg: Прикачане на прозорците към страните на екрана

en: Animate automatic map movements
bg: Анимиране на автоматичните придвижвания на картата

en: Distance for windows to snap to other panels:
bg: Разстояние, при което прозорците се прилепват към други панели:

en: Distance for windows to snap to borders:
bg: Разстояние, при което прозорците се прилепват към рамки:

en: Save game automatically every:
bg: Запазване на играта на всеки:

en: Maximum number of autosave files:
bg: Максимален брой автоматично запазени файлове:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
bg: Записване на файлове syncstream по време на мрежовите игри с цел отстраняване на проблеми със синхронизацията

en: Start building road after placing a flag
bg: Строежът на път да започва веднага след поставяне на флаг

en: Show in-game chat with transparent background
bg: Показване на прозореца за чат в играта с прозрачен фон

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
bg: Режим с един прозорец за следене

en: Interface
bg: Потр. интерфейс

en: Sound
bg: Звук

en: Saving
bg: Запазване

en: New Games
bg: Нови игри

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
bg: Изкл.

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
bg: На цял екран

en: Try system language
bg: Ако е възможно, системния език

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
bg: Преводът на %s е завършен.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
bg: Преводът на %1% е завършен на %2%%%.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
bg: Ако искате да помогнете, моля, посетете %s

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
bg: Изберете обучение от списъка и натиснете „Добре“.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
bg: Можете да видите описание на текущо избраното обучение вдясно.

en: Return to campaign selection
bg: Обратно към избора на кампания

en: Play this scenario
bg: Играене на този сценарий

en: Play this tutorial
bg: Играене на това обучение

en: The order in which the tutorials should be played
bg: Редът, в който трябва да бъдат изиграни обученията

en: Tutorial Name
bg: Име на обучението

en: The number of this scenario in the campaign
bg: Номерът на този сценарий в кампанията

en: Scenario Name
bg: Име на сценария

note: * TRANSLATORS: Campaign scenario number table header
en: #
bg: №

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
bg: Грешен път към файл в „campaigns.lua“ или „tutorials.lua“: %s

en: Tutorial
bg: Обучение

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
bg: Автор

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
bg: Автори

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
bg: Вие

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
bg: Съобщение за грешка:

en: Game data error
bg: Грешка в данните за играта

en: Singleplayer
bg: Самостоятелна игра

en: Multiplayer
bg: Мрежова игра

en: About
bg: Относно

en: Menu
bg: Меню

en: General Statistics
bg: Общи статистики

en: Ware Statistics
bg: Статистики на стоките

en: Building Statistics
bg: Статистика за сградите

en: Seafaring Statistics
bg: Статистики за мореплаването

en: Chat
bg: Чат

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
bg: Запазване на играта

[ctx: hotkey]
en: GUI
bg: ГПИ

en: Destroy building?
bg: Разрушаване на сградата?

en: Do you really want to destroy this building?
bg: Наистина ли искате да разрушите тази сграда?

en: Dismantle building?
bg: Демонтиране на сградата?

en: Do you really want to dismantle this building?
bg: Наистина ли искате да демонтирате тази сграда?

en: Enhance building?
bg: Надграждане на сградата?

en: Do you really want to enhance this building?
bg: Наистина ли искате да надградите тази сграда?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
bg: Внимавайте, ако врагът е наблизо!

en: Sink the ship?
bg: Потапяне на кораба?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
bg: Наистина ли искате да потопите %s?

en: Cancel expedition?
bg: Отмяна на експедицията?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
bg: Наистина ли искате да отмените тази експедиция в действие?

en: Attack
bg: Атакуване

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
bg[0]: %u войник
bg[1]: %u войници

en: Number of soldiers
bg: Брой войници

en: Start attack
bg: Започване на атака

en: Show Debug Window
bg: Показване на прозореца за отстраняване на грешки

en: Center view on this
bg: Центриране на изгледа върху това

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
bg: ТЗ: %1$u/%2$u  АТ: %3$u/%4$u  ЗА: %5$u/%6$u  ЛО: %7$u/%8$u

en: Owned:
bg: Притежавани:

en: Show previous building
bg: Показване на пред. сграда

en: Show next building
bg: Показване на следв. сграда

en: Small buildings
bg: Малки сгради

en: Medium buildings
bg: Средни сгради

en: Big buildings
bg: Големи сгради

en: Mines
bg: Мини

en: Ports
bg: Пристанища

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
bg: Продължаване

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
bg: Спиране

en: Enhance to %s
bg: Надграждане до %s

en: Construction costs:
bg: Цена за изграждане:

en: Destroy
bg: Разрушаване

en: Dismantle
bg: Демонтиране

en: Returns:
bg: Връща:

en: Hide work area
bg: Скриване на работната област

en: Show work area
bg: Показване на работната област

en: Start an expedition
bg: Започване на експедиция

en: Cancel the expedition
bg: Отмяна на експедицията

en: Building materials
bg: Строителни материали

en: Prefer heroes
bg: Предпочитане на герои

en: Prefer rookies
bg: Предпочитане на новобранци

en: Normal policy
bg: Нормално поведение

en: Preferably store selected wares here
bg: За предпочитане избраните стоки да се складират тук

en: Do not store selected wares here
bg: Избраните стоки да не се складират тук

en: Remove selected wares from here
bg: Премахване на избраните стоки да от тук

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
bg: Намаляване на капацитета. Задръжте Контрол, за да зададете най-ниската възможна стойност на капацитета.

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
bg: Увеличаване на капацитета. Задръжте Контрол, за да зададете най-високата възможна стойност на капацитета.

en: Economy options
bg: Настройки на икономиката

en: Decrease target
bg: Намаляване на целта

en: Increase target
bg: Увеличаване на целта

en: Build small building
bg: Строеж на малка сграда

en: Build big building
bg: Строеж на голяма сграда

en: Build medium building
bg: Строеж на средна сграда

en: Build port building
bg: Строеж на пристанище

en: Action
bg: Действиe

en: Build road
bg: Строеж на път

en: Destroy this flag
bg: Унищожаване на този флаг

en: Send geologist to explore site
bg: Изпращане на геолог да проучи района

en: Place a flag
bg: Поставяне на флаг

en: Destroy a road
bg: Разрушаване на пътя

en: Watch field in a separate window
bg: Наблюдаване на полето в отделен прозорец

en: Watch
bg: Наблюдение

en: Build mines
bg: Строеж на мини

en: Build flag
bg: Поставяне на флаг

en: Cancel road
bg: Отмяна на пътя

en: Build roads
bg: Строеж на пътища

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
bg: Клиентът се разкачи

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
bg: Някой от играчите се разкачи от играта. Играта беше запазена автоматично. Искате ли да продължите да играете?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
bg: Продължаване на играта

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
bg: Замяна на разкачения играч с избрания ИИ и продължаване на играта

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
bg: ИИ за разкачилия се играч

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
bg: Изход от играта

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
bg: Замяна на играча с %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
bg: Поле за отстраняване на грешки

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
bg: Потвърждение за изход от играта

en: Are you sure you wish to exit this game?
bg: Сигурни ли сте, че искате да излезете от тази игра?

en: Error Saving Game!
bg: Грешка при запазването на играта!

en: Messages: Inbox
bg: Съобщения: входящи

en: Title
bg: Заглавие

[ctx: message]
en: Type
bg: Тип

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
bg: Изпратено

en: Show Archive
bg: Показване на архива

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
bg: Центриране на картата върху място

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
bg: Показване на всички съобщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
bg: Показване само на съобщенията за икономиката

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
bg: Показване само на съобщенията за мореплаването

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
bg: Показване само на военните съобщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
bg: Показване само на съобщенията за сценария

en: Messages: Archive
bg: Съобщения: архив

en: Show Inbox
bg: Входящи

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
bg[0]: Възстановяване на избраното %d съобщение
bg[1]: Възстановяване на избраните %d съобщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
bg: Възстановяване на избраното съобщение

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
bg[0]: Архивиране на избраното %d съобщение
bg[1]: Архивиране на избраните %d съобщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
bg: Архивиране на избраното съобщение

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
bg: Настройки на звука

en: Game over
bg: Край на играта

en: Player Info:
bg: Инф. за играча:

en: Elapsed time:
bg: Изминало време:

en: Continue playing
bg: Продължаване на играта

en: Time
bg: Време

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
bg: Загубили

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
bg: Победители

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
bg: Отказали се

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
bg: Неясни

en: You won!
bg: Вие спечелихте!

en: You lost.
bg: Вие загубихте.

en: %s won!
bg: %s спечели!

en: Score
bg: Резултат

en: Team Score
bg: Отборен резултат

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
bg[0]: %d файл
bg[1]: %d файла

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
bg[0]: Избрана %1% папка и %2%:
bg[1]: Избрани %1% папки и %2%:

en: Directory Name:
bg: Име на папката:

en: Error:
bg: Грешка:

en: Map Name:
bg: Име на картата:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
bg: Начало на повторението:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
bg: Изиграно време:

en: Widelands Version:
bg: Версия на Widelands:

en: Win Condition:
bg: Условие за победа:

en: Land
bg: Земя

en: Productivity
bg: Производителност

en: Casualties
bg: Загубени

en: Kills
bg: Убити

en: Military buildings lost
bg: Загубени военни сгради

en: Military buildings defeated
bg: Победени военни сгради

en: Civilian buildings lost
bg: Загубени граждански сгради

en: Military
bg: Военни

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
bg: Увеличаване на количеството стоки, които могат да се складират тук

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
bg: Намаляване на количеството стоки, които да бъдат складирани тук

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
bg: Задръжте Шифт, за да увеличите всички видове стоки едновременно

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
bg: Задръжте Шифт, за да намалите всички видове стоки едновременно

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
bg: Задръжте Контрол, за да позволите цялото количество от стоката

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
bg: Задръжте Контрол, за да не позволите никакво количество от стоката

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
bg: Връщане към нормалното ниво на приближение

en: PAUSE
bg: ПАУЗА

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
bg: Задаване на настройките на музиката и звуковите ефекти

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
bg: Статистики

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
bg: Морски

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
bg: Войници

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
bg: Запаси

en: %u new message | %u new messages
bg[0]: %u ново съобщение
bg[1]: %u нови съобщения

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
bg: Изтриване на това повторение

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
bg: Изтриване на тази игра

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
bg: Изтриване на тези повторения

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
bg: Изтриване на тези игри

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
bg: Официални

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
bg: Не балансирани

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
bg: Артефакти

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
bg: Всеки за себе си

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
bg: 1 срещу 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
bg: Отбори от по 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
bg: Отбори от по 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
bg: Отбори от по 4

en: No Author
bg: Няма автор

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
bg: нагоре

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
bg: празно

en: Directory
bg: Папка

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
bg: Оригиналното име на тази карта: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
bg: Името на тази карта на Вашия език: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
bg: Съвет

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
bg: Игр.

en: Filename
bg: Име на файл

en: The name of the map or scenario
bg: Име на картата или сценария

en: Size
bg: Размер

en: The size of the map (Width x Height)
bg: Размерът на картата (ширина х височина)

en: Map Name
bg: Име на картата

en: Owner
bg: Притежател

en: Roads
bg: Пътища

en: Zoom
bg: Приближаване

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
bg[0]: %1%д
bg[1]: %1%д

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
bg[0]: %1%ч
bg[1]: %1%ч

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
bg[0]: %1%мин
bg[1]: %1%мин

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
bg: дни

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
bg: часа

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
bg: минути

en: game
bg: игра

en: Exp
bg: Опит

en: Next Level
bg: Следващо ниво

en: Terminate the employment of the selected worker
bg: Разпускане на избрания работник от работното му място

en: (coming)
bg: (идва)

en: (vacant)
bg: (свободно)

en: Confirm Deleting File
bg: Потвърждаване на изтриването на файл

en: Confirm Deleting Files
bg: Потвърждаване на изтриването на файлове

en: Do you really want to delete this game?
bg: Наистина ли искате да изтриете тази игра?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
bg[0]: Наистина ли искате да изтриете тази %d игра?
bg[1]: Наистина ли искате да изтриете тези %d игри?

en: Error Deleting File!
bg: Грешка при изтриването на файла!

en: Error Deleting Files!
bg: Грешка при изтриването на файловете!

en: The game could not be deleted.
bg: Играта не може да бъде изтрита.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
bg[0]: %d игра не може да бъде изтрита.
bg[1]: %d игри не могат да бъдат изтрити.

en: Do you really want to delete this replay?
bg: Наистина ли искате да изтриете това повторение?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
bg[0]: Наистина ли искате да изтриете това %d повторение?
bg[1]: Наистина ли искате да изтриете тези %d повторения?

en: The replay could not be deleted.
bg: Повторението не може да бъде изтрито

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
bg[0]: %d повторение не може да бъде изтрито.
bg[1]: %d повторения не могат да бъдат изтрити.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
bg: Файлът е с грешен формат и не може да бъде зареден. Може да е бил създаден от по-стара версия на Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
bg: Днес, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
bg: запазено днес в %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
bg: Вчера, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
bg: запазено вчера в %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
bg: %2% %1% %3% г.

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
bg: Авт. запазване: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
bg: Авт. запазване: %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
bg: СИ

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
bg: С (%1%)

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
bg: МИ (%1%)

en: Incompatible: %s
bg: Несъвместим: %s

en: Save Date
bg: Дата на запис

en: The date this game was saved
bg: Дата, на която тази игра е била запазена

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
bg: Името на файла, в който играта е била запазена, следвано от името на картата или името на картата, следвано от последната изпълнена задача.

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
bg: СИ – Самостоятелна игра

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
bg: МИ – Мрежова игра

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
bg: С – Мрежова игра (сървър)

en: Numbers are the number of players.
bg: Числата са броят на играчите.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
bg: Режим

en: Filename: Map name (start of replay)
bg: Име на файла: Име на картата (начало на повторението)

en: Map name (start of replay)
bg: Име на картата (начало на повторението)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
bg: Наблюдаване на избрания кораб

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
bg: Отваряне на прозореца на избрания кораб

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
bg: Фокусиране върху избрания кораб и отваряне на прозореца му

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
bg: Центриране на картата върху избрания кораб

[ctx: ship]
en: Name
bg: Име

[ctx: ship]
en: Status
bg: Състояние

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
bg: Показване на всички кораби

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
bg: Показване на корабите, превозващи стоки и работници

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
bg: Показване на чакащите експедиции

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
bg: Показване на разузнаващите експедиции

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
bg: Показване на експедициите, които са открили място за пристанище или основават колония

en: Scout towards the north west
bg: Разузнаване на северозапад

en: Explore the island’s coast clockwise
bg: Изследване на брега на острова по часовниковата стрелка

en: Scout towards the north east
bg: Разузнаване на североизток

en: Scout towards the west
bg: Разузнаване на запад

en: Construct a port at the current location
bg: Изграждане на пристанища на текущото местоположение

en: Scout towards the east
bg: Разузнаване на изток

en: Scout towards the south west
bg: Разузнаване на югозапад

en: Explore the island’s coast counter clockwise
bg: Изследване на брега на острова обратно на часовниковата стрелка

en: Scout towards the south east
bg: Разузнаване на североизток

en: Sink the ship
bg: Потапяне на кораба

en: Cancel the Expedition
bg: Отмяна на експедицията

en: Go to destination
bg: Към местоположение

en: Go to ship
bg: Към кораба

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
bg: Отмяна на експедицията

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
bg: Експедицията не може да бъде отменена, тъй като няма пристанище, на което да се върне корабът.

en: Capacity
bg: Капацитет

en: Click soldier to send away
bg: Кликнете за да освободите войника

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
bg: Променя силата на звука. Щракнете, за да прослушате звук със зададеното ниво.

[ctx: sound_options]
en: Music
bg: Музика

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
bg: Съобщения в чата

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
bg: Съобщения в играта

[ctx: sound_options]
en: User Interface
bg: Потребителски интерфейс

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
bg: Звуци на околната среда

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
bg: Звукът е изключен или поради проблем със звуковия драйвер, или защото е изключен от командния ред.

en: Red:
bg: Червено:

en: Yellow:
bg: Жълто:

en: Green:
bg: Зелено:

en: Wares (total)
bg: Стоки (всичко)

en: Workers (total)
bg: Работници (всичко)

en: Wares in warehouses
bg: Стоки на склад

en: Workers in warehouses
bg: Работници в складовете

en: Soldiers in training
bg: Обучаващи се войници

en: Production
bg: Производство

en: Consumption
bg: Потребление

en: Economy health
bg: Здраве на икономиката

en: Wares waiting to be shipped
bg: Стоки, чакащи да бъдат доставени

en: Workers waiting to embark
bg: Работници, чакащи да се качат на кораб

en: Expedition
bg: Експедиция

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 50k = 50,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%k
bg: %1%хил

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5M = 5,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%M
bg: %1%млн

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5G = 5,000,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%G
bg: %1%млд

en: Follow
bg: Следване

en: Center the main view on this
bg: Центриране на основния изглед върху това
