Widelands - en to br translation catalogue (283 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
br: %1$s pe %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
br: %1$s ha %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
br: Spas Ebet

en: Not enough space
br: N'eus ket trawalc'h a spas

en: No rocks nearby
br: Maen ebet tro-dro

en: No trees nearby
br: Gwezenn ebet tro-dro

en: Status
br: Statud

en: New Objective
br: Pal nevez

en: New Objectives
br: Palioù nevez

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
br: AI Ebet

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
br: AI Gwann

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
br: AI Gwann-kenañ

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
br: gaou

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
br: gwir

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
br: Gen

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
br: C'hw

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
br: Meur

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
br: Ebr

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
br: Mae

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
br: Mezh

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
br: Goue

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
br: Eost

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
br: Gwen

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
br: Here

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
br: Du

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
br: Kzu

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
br: Lañser pennañ

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
br: Ostilhoù

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
br: Diskouez / Kuzhat

en: Undo
br: Dizober

en: Redo
br: Adober

en: Help
br: Skoazell

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
br: Kartenn nevez

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
br: Kartenn nevez dre-zegouezh

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
br: Kargañ ur gartenn

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
br: Enrollañ ar gartenn

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
br: Dibarzhioù ar gartenn

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
br: Kuitaat an embanner

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
br: Loened

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
br: C'hoarierien

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
br: Ment ar gartenn

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
br: Titouroù

en: Unsaved Map
br: Kartenn dienrollet

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
br: N'eo ket bet enrollet ar gartenn, ha sur oc'h e fell deoc'h mont kuit?

en: Error
br: Fazi

en: Loading map “%s”…
br: O kargañ ar gartenn “%s”…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
br: Disanv

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
br: Dianav

en: Loading world…
br: O kargañ ar bed...

en: Random Player
br: C'hoarier dre zegouezh

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
br: Bremanel: %s …

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
br: Bremanel: %s

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
br: Daveoù: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
br: bihan

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
br: bras

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
br: banniel

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
br: mengleuz

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
br: porzh-mor

en: Owned by: Player %u
br: Perc'henn: C'hoarier %u

en: Owned by: —
br: Perc'henn: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
br: Anv: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
br: A zo: %s

en: Animals: %s
br: Loened: %s

en: Workers: %s
br: Labourerien: %s

en: Ships: %s
br: Listri: %s

en: Map
br: Kartenn

[ctx: map_name]
en: Name: %s
br: Anv: %s

en: Players: %u
br: C'hoarierien: %u

en: Players: –
br: C'hoarierien: –

en: Author: %s
br: Aozer: %s

en: Description: %s
br: Deskrivadur: %s

en: Error!
br: Fazi!

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
br: Kavlec'hiad a-vremañ: %s

en: OK
br: Mat eo

en: Cancel
br: Nullañ

en: File names
br: Anvioù ar restroù

en: Delete
br: Dilemel

en: Map name:
br: Anv ar gartenn:

en: Authors:
br: Aozerien:

en: Description:
br: Deskrivadur:

en: %u Player | %u Players
br[0]: %u C'hoarier
br[1]: %u C'hoarier
br[2]: %u C'hoarier
br[3]: %u C'hoarier
br[4]: %u C'hoarier

en: Main Options
br: Dibarzhioù pennañ

en: Teams
br: Skipailhoù

en: Size: %1% x %2%
br: Ment: %1% x %2%

en: Create Map
br: Krouiñ ar gartenn

en: Players:
br: C'hoarierien:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
br: Izel

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
br: Etre

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
br: Uhel

en: Water:
br: Dour:

en: Mountains:
br: Menez:

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
br: Diouer

en: Computer %u
br: Urzhiataer %u

en: Player
br: C'hoarier

en: Filename:
br: Anv ar restr:

en: Make Directory
br: Sevel ur c'havlec'hiad

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
br: disanv

en: A file or directory with that name already exists.
br: Bez ez eus ur restr pe ur c'havlec'hiad gant an anv-mañ dija.

en: Error Creating Directory!
br: Fazi en ur sevel ar c'havlec'hiad!

en: Error while creating directory ‘%s’.
br: Fazi en ur sevel ar c'havlec'hiad ‘%s’.

en: Error Saving Map!
br: Fazi en ur enrollañ ar gartenn!

en: Saving the map…
br: Oc'h enrollañ ar gartenn...

en: Map saved
br: Enrollet eo bet ar gartenn

en: Enter Directory Name:
br: Bizskrivit anv ar c'havlec'hiad:

en: Width
br: Ledander

en: Height
br: Uhelder

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
br: Re a c'hoarierien

en: Player Options
br: Dibarzhioù ar c'hoarier

en: Number of players
br: Niver a c'hoarierien

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
br: C'hoarier%u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
br: Meuriad

[ctx: tribe]
en: Random
br: Degouezh

en: The tribe will be selected at random
br: Dibabet 'vo ar meuriad dre zegouezh

en: Tool Size
br: Ment an ostilh

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
br: O kargañ ar c'hoariadenn: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Messages
br: Kemennadennoù

en: Finishing
br: Oc'h echuiñ

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
br: Oc'h enrollañ ar c'hoariadenn: %1$s (%2$d/%3$d)

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
br: ya

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
br: ket

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
br: Kampagn

en: Directory ‘%s’ could not be created!
br: N'haller ket sevel ar c'havlec'hiad ‘%s’!

en: An unexpected error occurred:
br: C'hoarvezet ez eus bet ur fazi dic'hortoz:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
br: Hañv

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
br: Goañv

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
br: Dezerzh

en: No description defined
br: Deskrivadur ebet

en: %i%% built
br: %i%% bet savet

en: %u%% dismantled
br: %u%% bet divontet

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
br[0]: %s a vank
br[1]: %s a vank
br[2]: %s a vank
br[3]: %s a vank
br[4]: %s a vank

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
br[0]: %s bet produet
br[1]: %s bet produet
br[2]: %s bet produet
br[3]: %s bet produet
br[4]: %s bet produet

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
br[0]: %s bet tutaet
br[1]: %s bet tutaet
br[2]: %s bet tutaet
br[3]: %s bet tutaet
br[4]: %s bet tutaet

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
br: O c'hortoz

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
br: Goullo

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
br: O c'hortoz

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
br: O kargañ %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
br: Listri

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
br: Labourerien

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
br: Savadurioù

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
br: Mankout a ra labourerien

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
br: Labourer

[ctx: shipname]
en: Ship %d
br: Lestr %d

en: Saving game…
br: Oc'h enrollañ ar c'hoariadenn...

en: Game saved
br: Enrollet eo bet ar c'hoariadenn

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
br: Oc'h enrollañ ar gartenn: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Map version
br: Handelv ar gartenn

en: Objectives
br: Palioù

en: Images
br: Skeudennoù

en: Loading map…
br: O kargañ ar gartenn...

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
br: O kargañ ar gartenn: %1$s (%2$u/%3$d)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
br: /help - Diskouez ar bajenn skoazell mañ

en: %li second | %li seconds
br[0]: %li eilenn
br[1]: %li eilenn
br[2]: %li eilenn
br[3]: %li eilenn
br[4]: %li eilenn

en: The game %s is now available
br: Hegerzh eo ar c'hoariadenn %s bremañ

en: The game %s has been closed
br: Serret eo bet ar c'hoariadenn %s

en: ERROR: %s
br: FAZI: %s

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
br: Dianav

en: Loading…
br: O kargañ...

en: Close
br: Serriñ

en: About Widelands
br: A-zivout Widelands

en: Lua Error
br: Fazi Lua

en: Password:
br: Ger-tremen:

en: Players: %s
br: C'hoarierien: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
br: Diaesder

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
br: Deskrivadur

en: Tribe Name
br: Anv ar meuriad

en: Campaign Name
br: Anv ar c'hampagn

en: Help: %s
br: Skoazell: %s

en: User Status
br: Statud an implijer

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
br: Anv

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
br: Handelv

en: Game
br: C'hoariadenn

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
br: disanv %u

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
br: Hollek

en: Start game
br: Kregiñ ganti

en: Saved Game
br: C'hoariadenn enrollet

en: Show the help window
br: Diskouez prenestr ar skoazell

en: Load this game
br: Kargañ ar c'hoariadenn-mañ

en: Online Game Settings
br: Arventennoù c'hoariadenn enlinenn

en: Save
br: Enrollañ

en: Nickname:
br: Lesanv:

en: Begin a new game
br: Kregiñ gant ur c'hoariadenn nevez

en: New Game
br: C'hoariadenn nevez

en: Campaigns
br: Kampagnoù

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
br: Kargañ ur c'hoariadenn

en: Continue a saved game
br: Kenderc'hel gant ur c'hoariadenn enrollet

en: Map: %s
br: Kartenn: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
br: Bet enrollet: %s

en: Online Game
br: C'hoariadenn enlinenn

en: Multiplayer…
br: Liesc'hoarier...

en: Launch the map editor
br: Lañsañ an embanner kartennoù

en: Options
br: Dibarzhioù

en: Exit Widelands
br: Kuitaat Widelands

en: Quit the game
br: Kuitaat ar c'hoariadenn

en: (no map)
br: (kartenn ebet)

en: Type
br: Rizh

en: Team
br: Skipailh

en: Closed
br: Serret

en: Open
br: Digor

en: No Team
br: Skipailh ebet

en: Team %d
br: Skipailh %d

en: Your nickname:
br: Ho lesanv:

en: Host a new game
br: Herberc'hiañ ur c'hoariadenn nevez

en: Host
br: Herberc'hier

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
br: Dianav

en: Language
br: Yezh

en: Window Size
br: Ment ar prenestr

en: Show Buildings
br: Diskouez ar savadurioù

en: Sound
br: Son

en: Saving
br: Enrollañ

en: New Games
br: C'hoariadennoù nevez

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
br: Aozer

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
br: Aozerien

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
br: C'hwi

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
br: Kemennadenn fazi:

en: Building Statistics
br: Stadegoù ar savadur

en: Pause
br: Ehan

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
br: Enrollañ ar c'hoariadenn

en: Destroy building?
br: Distruj ar savadur?

en: Do you really want to destroy this building?
br: Ha sur oc'h e fell deoc'h distruj ar savadur-mañ?

en: Dismantle building?
br: Divontañ ar savadur?

en: Do you really want to dismantle this building?
br: Ha sur oc'h a fell deoc'h divontañ ar savadur-mañ?

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
br[0]: %u soudard
br[1]: %u soudard
br[2]: %u soudard
br[3]: %u soudard
br[4]: %u soudard

en: Number of soldiers
br: Niver a soudarded

en: Attackers:
br: Argadourien:

en: Owned:
br: Perc'henn:

en: Small buildings
br: Savadurioù bihan

en: Big buildings
br: Savadurioù bras

en: Mines
br: Mengleuzioù

en: Ports
br: Porzhioù-mor

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
br: Kenderc'hel ganti

en: Destroy
br: Distruj

en: Dismantle
br: Divontañ

en: The profile name cannot be empty
br: N'hall ket bezañ goullo anv ar profil

en: Save Profile
br: Enrollañ ar profil

en: Build small building
br: Sevel ur savadur bihan

en: Build big building
br: Sevel ar savadur bras

en: Build mines
br: Sevel mengleuzioù

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
br: Kuitaat ar c'hoari

en: Error Saving Game!
br: Fazi en ur enrollañ ar c'hoariadenn!

en: Title
br: Titl

[ctx: message]
en: Type
br: Rizh

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
br: Kaset

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
br: Dianav

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
br[0]: %d restr
br[1]: %d restr
br[2]: %d restr
br[3]: %d restr
br[4]: %d restr

en: Directory Name:
br: Anv ar c'havlec'hiad:

en: Error:
br: Fazi:

en: Map Name:
br: Anv ar gartenn:

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
br: Zoum +

[ctx: hotkey]
en: Esc
br: Achp

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
br: Buander ar c'hoari

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
br: Kuzhat ar savadurioù

en: Speed +
br: Buander +

en: Speed -
br: Buander-

en: Resume
br: Kenderc'hel ganti

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
br: Ehanañ ar c'hoari

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
br: Ehanañ ar c'hoari

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
br: Stadegoù

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
br: Soudarded

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
br: Dilemel ar c'hoariadenn-mañ

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
br: Ofisiel

en: Directory
br: Kavlec'hiad

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
br: C'h.

en: Filename
br: Anv ar restr

en: Size
br: Ment

en: Map Name
br: Anv ar gartenn

en: Owner
br: Perc'henn

en: Zoom
br: Zoum

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
br[0]: %1%e
br[1]: %1%e
br[2]: %1%e
br[3]: %1%e
br[4]: %1%e

en: game
br: c'hoariadenn

en: (Empty)
br: (Goullo)

en: Error Deleting File!
br: Fazi en ur dilemel ar restr!

en: Error Deleting Files!
br: Fazi en ur dilemel ar restroù!

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
br: Hiziv da %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
br: bet enrollet hiziv da %1%:%2%:

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
br: Dec'h da %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
br: Bet enrollet dec'h da %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
br: %2% %1% %3%

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
br: H = (Herberc'hier) Liesc'hoarier

[ctx: ship]
en: Name
br: Anv

[ctx: ship]
en: Status
br: Statud

en: Attack: %u
br: Tagadenn: %u

[ctx: sound_options]
en: Music
br: Sonerezh

en: Follow
br: Heuliañ
