Widelands - en to ca translation catalogue (1695 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
ca: %1$s i %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
ca: %1$s o %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
ca: %1$s i %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
ca: Sense espai

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
ca: No hi havia prou espai per als vostres edificis inicials i no s’han construït. Esteu en desavantatge per això; considereu tornar a començar el mapa amb unes condicions inicials més justes.

en: Not enough space
ca: No hi ha prou espai

en: No rocks nearby
ca: No hi ha roques a prop

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
ca: No hi ha roques en la vostra posició inicial. Per tant, rebreu recursos addicionals per desenvolupar l’economia.

en: No trees nearby
ca: No hi ha arbres a prop

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
ca: No hi ha arbres en la vostra posició inicial. Per tant, rebreu recursos addicionals per desenvolupar l’economia.

en: Status
ca: Estat

en: New Objective
ca: Objectiu nou

en: New Objectives
ca: Objectius nous

en: “%s”
ca: «%s»

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
ca: Sense IA

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
ca: IA normal

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
ca: IA dèbil

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
ca: IA molt dèbil

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
ca: Gen.

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
ca: Febr.

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
ca: Març

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
ca: Abr.

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
ca: Maig

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
ca: Juny

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
ca: Jul.

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
ca: Ag.

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
ca: Set.

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
ca: Oct.

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
ca: Nov.

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
ca: Des.

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
ca: Menú principal

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
ca: Eines

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
ca: Mostra/Oculta

en: Tool size
ca: Mida d’eines

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Help
ca: Ajuda

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
ca: Mapa nou

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
ca: Mapa aleatori nou

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
ca: Carrega

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
ca: Desa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
ca: Opcions del mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
ca: Surt de l’editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
ca: Canvia l’alçada

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
ca: Canvia l’alçada del terreny

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
ca: Alçada aleatòria

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
ca: Estableix l’alçada del terreny a valors aleatoris

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
ca: Terreny

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
ca: Canvia el terreny del mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
ca: Inamovibles

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
ca: Afegeix o treu inamovibles

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
ca: Afegeix o treu animals

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
ca: Recursos

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
ca: Estableix o canvia recursos

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
ca: Zones portuàries

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
ca: Afegeix o treu zones portuàries

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
ca: Jugadors

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
ca: Establiu el nombre de jugadors i els seus noms, clans i posicions inicials.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
ca: Origen del mapa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
ca: Trieu la posició que tindrà coordenades (0,0). Aquest lloc serà el punt de dalt a l’esquerra del minimapa.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
ca: Mida del mapa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
ca: Canvia la mida del mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
ca: Informació

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
ca: Feu clic en un camp per mostrar-ne informació

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Tool History
ca: Historial d’eines

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the tool history tool in the editor
en: Restore previous tool settings
ca: Restaura la configuració d’eines anterior

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
ca: Amaga els espais de construcció

en: Show Building Spaces
ca: Mostra espais de construcció

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
ca: Amaga els espais de construcció grans

en: Show Maximum Building Spaces
ca: Mostra els espais de construcció grans

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
ca: Mostra/Amaga els espais de construcció grans que estaran disponibles si es treuen tots els inamovibles (arbres, roques, etc.).

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
ca: Amaga la graella

en: Show Grid
ca: Mostra la graella

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
ca: Amaga els inamovibles

en: Show Immovables
ca: Mostra els inamovibles

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
ca: Amaga els animals

en: Show Animals
ca: Mostra els animals

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
ca: Amaga els recursos

en: Show Resources
ca: Mostra recursos

en: Unsupported Format
ca: Format no compatible

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
ca: El Widelands no ha trobat el fitxer «%s». El format sembla ser incompatible.

en: Unsaved Map
ca: Mapa sense guardar

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
ca: El mapa no s’ha guardat. Esteu segur que voleu sortir?

en: Error
ca: S’ha produït un error.

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
ca: S’ha produït un error i el missatge d’error és:
    
    %1$s
    
    Si us plau, informeu de l’error per ajudar a millorar el Widelands. Trobareu missatges relacionats a la sortida estàndard (stdout.txt en Windows). Esteu usant la versió %2$s.
    Afegiu aquesta informació a l’informe.

en: Loading map “%s”…
ca: Es crea el mapa «%s»…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
ca: Sense nom

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Loading world…
ca: Es carrega el món…

en: Random Player
ca: Jugador aleatori

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: Height: inc./dec. %1$d, set to %2$d
ca: Alçada: augm./dism. %1$d, establert en %2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: %1$s: inc./dec. %2$d, set to %3$d
ca: %1$s: augm./dism. %2$d, establert en %3$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Noise height: %1$d–%2$d
ca: Alçada del soroll: %1$d–%2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Critter: %1$s
ca: Nivell: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
ca: Inamovible: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Terrain: %1$s
ca: Terreny: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
ca: Actual: %s…

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
ca: Cliqueu per seleccionar-ne un. Empreu la tecla Ctrl per fer una selecció múltiple.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
ca: Actual: %s

en: Field Information
ca: Informació de la parcel·la

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
ca: Coordenades: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
ca: petit

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
ca: mitjà

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
ca: gran

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
ca: bandera

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
ca: mina

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
ca: transitable

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
ca: navegable

en: Caps: %s
ca: Maj.: %s

en: Owned by: Player %u
ca: Propietat de: Jugador %u

en: Owned by: —
ca: Propietat de: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
ca: Nom: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
ca: Categoria: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
ca: Objectes

en: Immovable: %s
ca: Inamovible: %s

en: Workers: %s
ca: Treballadors: %s

en: Ships: %s
ca: Vaixells: %s

en: Map
ca: Mapa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
ca: Nom: %s

en: Players: %u
ca: Jugadors: %u

en: Players: –
ca: Jugadors: –

en: Author: %s
ca: Obra de: %s

en: Description: %s
ca: Descripció: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
ca: (cap)

en: Enabled Add-Ons: %s
ca: Complements activats: %s

en: Error!
ca: S’ha produït un error!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
ca: Els meus mapes

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
ca: Escenaris multijugador

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
ca: Escenaris d’un sol jugador

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
ca: Mapes descarregats

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
ca: Carpeta actual: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
ca: Mostra

en: OK
ca: D’acord

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: File names
ca: Noms dels fitxers

en: Map names
ca: Noms dels mapes

en: Original map names
ca: Noms de mapa originals

en: Translated map names
ca: Noms de mapa traduïts

en: Click player to remove
ca: Feu clic al jugador per treure’l.

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete this suggested team lineup
ca: Esborra aquest suggeriment d’equips

en: Add a player to this team
ca: Afegiu un jugador a aquest equip

en: Theme
ca: Tema

en: Add lineup
ca: Afegeix un suggeriment d’equips

en: Add another suggested team lineup
ca: Afegeix un altre suggeriment d’equips

en: Map name:
ca: Nom del mapa:

en: Authors:
ca: Autors:

en: Description:
ca: Descripció:

en: Hint (optional):
ca: Consell (opcional):

en: Tags:
ca: Etiquetes:

[ctx: map_theme]
en: (none)
ca: (cap)

en: Waterway length limit:
ca: Límit de la llargada de les vies d’aigua:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
ca: Desactivat

en: %u Player | %u Players
ca[0]: %u jugador
ca[1]: %u jugadors

en: Suggested Teams:
ca: Equips suggerits:

en: Main Options
ca: Opcions principals

en: Tags
ca: Etiquetes

en: Teams
ca: Equips

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
ca: No es recomana permetre una llarga de vies d’aigua major que %u

en: Size: %1% x %2%
ca: Mida: %1% x %2%

en: Create Map
ca: Crea el mapa

en: Terrain:
ca: Terreny:

en: Creating empty map…
ca: Es crea un mapa buit…

en: Players:
ca: Jugadors:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
ca: Baix

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
ca: Normal

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
ca: Alt

en: Climate
ca: Clima

en: Terrain Distribution
ca: Distribució del terreny

en: Water:
ca: Aigua:

en: Land:
ca: Sòl fèrtil:

en: Wasteland:
ca: Erm:

en: Mountains:
ca: Muntanyes:

en: Island mode
ca: Mode d’illes

en: Random number:
ca: Nombre aleatori:

en: Map ID:
ca: Identificador del Mapa (ID):

en: Random
ca: Aleatori

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
ca: Per defecte

en: Alpine
ca: Alpí

en: Atoll
ca: Atol

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
ca: Paisatge volcànic

en: Generating random map…
ca: Es genera un mapa aleatori…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
ca: Mapa aleatori

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
ca: S’acaba de generar el mapa. Si us plau, repasseu bé les posicions inicials dels jugadors per assegurar-vos que els colons no s’ofegaran ni quedaran atrapats en illes petites o dalt de tot de les muntanyes.

en: The Widelands Random Map Generator
ca: El generador de mapes aleatori del Widelands

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
ca: Aquest mapa ha sigut generat automàticament pel generador de mapes aleatoris del Widelands.

en: Computer %u
ca: IA %u

en: Player
ca: Jugador

en: Generate Map
ca: Genera el mapa

en: Filename:
ca: Nom del fitxer:

en: Make Directory
ca: Crea la carpeta

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
ca: sense nom

en: A file or directory with that name already exists.
ca: Ja existeix un fitxer o una carpeta amb aquest nom.

en: Error Creating Directory!
ca: S’ha produït un error en crear la carpeta.

en: Error while creating directory ‘%s’.
ca: S’ha produït un error mentre es creava la carpeta «%s».

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
ca: Ja existeix un fitxer amb el nom «%s». Voleu sobreescriure’l?

en: Error Saving Map!
ca: S’ha produït un error mentre es desava el mapa!

en: Saving the map…
ca: Es desa el mapa…

en: Map saved
ca: S’ha desat el mapa.

en: Enter Directory Name:
ca: Escriviu el nom de la carpeta:

en: This extension is reserved!
ca: L’extensió està reservada.

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
ca: Hi ha massa jugadors

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
ca: No es recomana establir més de 8 jugadors excepte per motius de proves. Segur que voleu més de 8 jugadors?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
ca: No m’ho recordis més

en: Abort
ca: Cancel·la

en: Player Options
ca: Opcions de jugador

en: Number of players
ca: Nombre de jugadors

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
ca: Jugador %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
ca: Cultura

[ctx: tribe]
en: Random
ca: Aleatòria

en: The tribe will be selected at random
ca: S’escollirà una cultura de manera aleatòria.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
ca: Establiu la posició inicial d’aquest jugador

en: Height Tools Options
ca: Opcions d’eina d’alçada

en: Increase/Decrease height by:
ca: Augmenta/Redueix l’alçada en:

en: Set height to:
ca: Estableix l’alçada a:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
ca: Cliqueu al mapa per augmentar l’alçada. Amb Maj+Clic al mapa, es reduirà l’alçada.

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
ca: Ctrl+Clic al mapa per establir l’alçada del terreny

en: Increase/Decrease amount by:
ca: Augmenta/Redueix el valor en:

en: Set amount to:
ca: Estableix la quantitat a:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
ca: Cliqueu al mapa per incrementar-ne la quantitat. Amb Maj+Clic, es reduirà la quantitat del recurs seleccionat.

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
ca: Ctrl+Clic al mapa per establir la quantitat del recurs seleccionat. Això reemplaçarà les quantitats ja establertes.

en: Random Height Options
ca: Opcions de l’alçada aleatòria

en: Minimum height:
ca: Alçada mínima:

en: Maximum height:
ca: Alçada màxima:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
ca: Cliqueu al mapa per establir l’alçada del terreny a un valor aleatori dins de l’interval especificat.

en: Fixed height
ca: Alçada fixada

en: Resize
ca: Redimensiona

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
ca: Seleccioneu la mida del mapa. Després feu clic en el mapa per tallar-lo en el lloc desitjat. Quan augmenteu la mida del mapa, s’inseriran noves columnes/files a l’est/sud del lloc escollit. Quan disminuïu la mida del mapa, s’eliminaran les columnes/files de l’est/sud del punt de tall definit.

note: * TRANSLATORS: Help tooltip in tool history window
en: Click to restore, Shift + Click to delete, and Ctrl + Click to pin an item.
ca: Feu clic per restaurar-ho, Maj+clic per esborrar i Ctrl+clic per fixar un element.

en: Tool Size
ca: Mida d’eines

en: Current Size:
ca: Mida actual:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
ca: Es carrega la partida: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
ca: Dades elementals

en: AI
ca: IA

en: Command queue
ca: Cua d’ordres

en: Messages
ca: Missatges

en: Finishing
ca: Es va acabant.

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
ca: Es desa la partida: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
ca: Es guarda la partida…

en: Interactive player
ca: Jugador interactiu

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
ca: El Widelands no funciona perquè no ha pogut detectar la versió del llenguatge de tonalitats.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
ca: Hi ha un problema desconegut amb la lectura de la informació dels controladors gràfics.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
ca: El Widelands no funciona perquè no ha pogut detectar la versió de l’OpenGL.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
ca: El Widelands no funciona perquè els controladors gràfics de la màquina són antics.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
ca: La versió de %1$u ha de ser %2$u.%3$u o superior.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
ca: La versió de %1$s ha de ser %2$u.%3$u o superior.

en: Shading Language
ca: Llenguatge de tonalitats

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
ca: espai en blanc

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
ca: %s a l’inici del nom del fitxer

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
ca: %s en qualsevol lloc del nom del fitxer

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
ca: No s’admeten els següents caràcters:

en: Tribes
ca: Cultures

en: World
ca: Món

en: Map Set
ca: Conjunt de mapes

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
ca: Campanya

en: Win Condition
ca: Condició de victòria

en: Starting Condition
ca: Condició inicial

en: No conflicts
ca: Sense conflictes

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
ca: %1$s (s’esperava la versió %2$s i es disposa la %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
ca: %1$s, %2$s (la versió esperada és %3$s, però s’ha trobat la versió %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
ca[0]: %1$u complement amb una versió incorrecta: %2$s
ca[1]: %1$u complements amb una versió incorrecta: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
ca[0]: Fa falta %1$u complement: %2$s
ca[1]: Fan falta %1$u complements: %2$s

en: %s (missing)
ca: %s (fa falta)

en: %1$s, %2$s (missing)
ca: %1$s, %2$s (fan falta)

en: %1$s and %2$s: %3$s
ca: %1$s i %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
ca[0]: Fa falta %u complement.
ca[1]: Fan falta %u complements.

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
ca[0]: %u complement amb versió incorrecta
ca[1]: %u complements amb versió incorrecta

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
ca: Cap

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
ca: %1$s<br>· %2$s (versió %3$s)

en: Creating player %d…
ca: Es crea el jugador %d…

en: Postloading world and tribes…
ca: Es fa la preparació posterior a la càrrega del món i les diferents cultures…

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
ca: Es neteja per tal de fer una càrrega: Objectes del mapa (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
ca: Es neteja per tal de fer una càrrega: Jugadors (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
ca: Es neteja per tal de fer una càrrega: Mapa (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
ca: Sense establir

en: Preloading map…
ca: Es precarrega un mapa…

en: Initializing game…
ca: S’inicialitza el joc…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
ca: Es crea la infraestructura del jugador…

en: Missing starting position
ca: No s’ha trobat la posició inicial

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
ca: El Widelands no ha pogut iniciar la partida perquè el jugador %u no té posició inicial.
    Podeu afegir una posició inicial manualment amb l’editor del Widelands per arreglar-ho.

en: Initializing…
ca: S’inicialitza…

en: Trade Offer
ca: Oferta de canvi

en: This market has received a new trade offer.
ca: Aquest mercat ha rebut una oferta de canvi nova.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
ca: La partida es va crear usant una versió diferent del Widelands i actualment no es pot carregar.

en: File successfully saved!
ca: El fitxer s’ha desat correctament.

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
ca: No s’ha pogut esborrar el fitxer de recuperació «%s».

en: Directory ‘%s’ could not be created!
ca: No s’ha pogut crear la carpeta «%s».

en: File ‘%s’ could not be removed!
ca: No s’ha pogut eliminar el fitxer «%s».

en: Try saving under a different name!
ca: Proveu desant-ho amb un altre nom.

en: Error writing data to file ‘%s’!
ca: S’ha produït un error escrivint el fitxer «%s».

en: Saved file may be corrupt!
ca: El fitxer desat pot estar corromput.

en: File ‘%s’ could not be restored!
ca: El fitxer «%s» no s’ha pogut recuperar.

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
ca: El fitxer de recuperació «%s» estarà disponible durant un cert temps.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
ca: S’ha recuperat el fitxer «%s».

en: An unexpected error occurred:
ca: S’ha produït un error inesperat:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
ca: Clima temperat

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
ca: Clima àrtic

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
ca: Clima desèrtic

en: No description defined
ca: Sense descripció

en: %i%% built
ca: %i%% construït

en: %u%% dismantled
ca: %u%% desmantellat

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
ca: Edifici perdut!

en: Militarysite lost!
ca: S’ha perdut un edifici militar!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
ca: Enemic derrotat!

en: Enemy at site defeated!
ca: S’ha derrotat l’enemic en un edifici enemic!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
ca: Ens ataquen!

en: You are under attack
ca: T’estan atacant

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
ca: necessitem %s

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
ca: no fa falta «%s»

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
ca: necessitem el treballador %s

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
ca: no necessitem %s

note: * TRANSLATORS: This is an item in a list of wares, e.g. "3x water": * TRANSLATORS:    %1$i = "3" * TRANSLATORS:    %2$s = "water" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:
en: %1$ix %2$s
ca: %1$i unitats de %2$s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
ca: l’edifici té els següents béns: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
ca: l’edifici no té els següents béns: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
ca: un treballador necessita experiència

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
ca: no els cal experiència als treballadors

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
ca: No pot %1$s, ja que %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
ca: Ha completat %1$s, ja que %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
ca: No cal %1$s, ja que %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
ca[0]: fa falta %s
ca[1]: fan falta «%s»

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
ca[0]: S’ha produït %s
ca[1]: S’han produït %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
ca[0]: S’ha contractat %s
ca[1]: S’han contractat %s

en: No soldier found for this training level!
ca: No s’ha trobat cap soldat per entrenar aquest nivell.

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
ca: Ha completat %s

en: (stopped)
ca: (parat)

en: Can’t find any more resources!
ca: No es troben més recursos!

en: Port Space
ca: Zona portuària

en: Port Space Found
ca: S’ha trobat una zona portuària

en: An expedition ship found a new port build space.
ca: Una expedició ha trobat un nou lloc on construir un port.

en: Island Circumnavigated
ca: Illa circumnavegada

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
ca: Esperant

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
ca: Un vaixell d’expedició ha navegat al voltant de la seva illa sense esdeveniments.

en: Coast Reached
ca: Hem arribat a la costa

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
ca: Terra a la vista!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
ca: Un vaixell d’expedició ha arribat a la costa i espera ordres.

en: New port construction site is gone
ca: La zona portuària nova s’ha esfumat

en: Port Lost!
ca: Hem perdut un port!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
ca: La descàrrega de béns ha fallat. L’expedició s’ha cancel·lat.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
ca: Expedició

en: Expedition Ready
ca: Expedició preparada

en: An expedition ship is waiting for your commands.
ca: Un vaixell espera l’ordre de començar l’expedició.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
ca: Està embarcant

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
ca: Buit

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
ca: Està a l’espera

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
ca: Està explorant

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
ca: S’ha trobat una zona portuària

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
ca: Fundació de colònies

en: Logic error
ca: Error lògic

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
ca: Es carrega «%1%»: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
ca: Vaixells

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
ca: Mercaderies

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
ca: Treballadors

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
ca: Edificis

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
ca: Fa falta un treballador

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
ca: Fan falta treballadors

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
ca: Està venint un treballador.

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
ca: Estan venint treballadors.

en: A new port was added to your economy.
ca: Teniu un nou port sota control.

en: A new headquarters was added to your economy.
ca: Teniu un nou quarter general sota control.

en: A new warehouse was added to your economy.
ca: Teniu un nou magatzem sota control.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
ca: Via d’aigua

en: Waterway destroyed
ca: Vies d’aigua destruïdes

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
ca: Cal destruir una via d’aigua per deixar espai al nou edifici portuari.

en: A geologist found resources.
ca: Un geòleg ha trobat recursos.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
ca: El vostre %s no pot trobar un camí a casa i és probable que mori.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
ca: Treballador

en: Worker got lost!
ca: El treballador s’ha perdut!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
ca: cultivable

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
ca: navegable

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
ca: inabastable

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
ca: zona per mines

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
ca: no transitable

en: A map file is invalid:
    %s
ca: Un nom de mapa no és vàlid:
    %s

en: This objective has no description.
ca: Aquest objectiu no disposa de descripció.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
ca: Vaixell %d

en: Diplomacy
ca: Diplomàcia

en: %s has resigned and is now a spectator.
ca: %s ha renunciat i ara és un espectador.

en: Player Resigned
ca: Un jugador ha renunciat

en: Player Leaves Team
ca: Un jugador surt del seu equip

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
ca: %1$s ha sortit de l’equip %2$u i ja no té equip assignat.

en: Team Joining Request
ca: Petició d’unió a l’equip

en: Team Joining Invitation
ca: Invitació d’unió a l’equip

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
ca: %1$s demana unir-se a l’equip %2$s.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
ca: %1$s ha invitat %2$s per unir-se al seu equip.

en: Team Change Accepted
ca: S’accepta el canvi d’equip.

en: Team Change Rejected
ca: Es rebutja el canvi d’equip.

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
ca: %1$s ha acceptat que %2$s s’uneixi al seu equip.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
ca: %1$s ha acceptat la invitació per unir-se a l’equip de %2$s.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
ca: %1$s ha rebutjat que %2$s s’uneixi al seu equip.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
ca: %1$s ha rebutjat la invitació per unir-se a l’equip de %2$s.

en: Desync
ca: Dessincronització

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
ca: La repetició s’ha dessincronitzat i la partida s’ha posat en pausa.
    Probablement esteu mirant una repetició creada amb una altra versió del Widelands i que no és compatible amb la versió actual.
    
    Si esteu segur que la repetició es va crear amb aquesta mateixa versió, %1$s, informeu d’aquest problema.
    Trobareu missatges relacionats a la sortida estàndard (stdout.txt en Windows). Si us plau, afegiu-los al vostre informe.

en: End of Replay
ca: Fi de la repetició

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
ca: S’ha arribat al final de la repetició i la partida s’ha posat en pausa. Podeu reprendre la partida i continuar mirant si voleu.

en: Saving game…
ca: Es guarda la partida…

en: Saving failed!
ca: La desada de la partida ha fallat!

en: Game saved
ca: Partida desada

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
ca: Es desa el mapa: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
ca: Es guarda el mapa…

en: Heights
ca: Alçades

en: Terrains
ca: Terrenys

en: Starting positions
ca: Posicions inicials

en: Map version
ca: Versió del mapa

en: Building restrictions
ca: Restriccions de construcció

en: Flags
ca: Banderes

en: Roads and waterways
ca: Camins i vies d’aigua

en: Map objects
ca: Objectes del mapa

en: Win condition
ca: Condició de victòria

en: Flag details
ca: Detalls de banderes

en: Road and waterway details
ca: Detalls de camins i vies d’aigua

en: Building details
ca: Detalls d’edificis

en: Territory
ca: Territoris

en: Vision
ca: Visió

en: Scripting
ca: Scripts

en: Objectives
ca: Objectius

en: Images
ca: Imatges

en: Minimap
ca: Minimapa

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
ca: El programa ha rebut un senyal SIGABRT produït probablement per una desada corrupta. Encara no s’ha implementat una solució per a aquest error. Ho lamentem, però aquesta partida no sembla que es pugui reparar.

en: Loading map…
ca: Es carrega el mapa…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
ca: Mapa del Settlers II de Bluebyte. Sense comentari definit!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
ca: Es carrega el mapa: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
ca: Territoris

en: Initializing flags
ca: S’inicialitzen les banderes.

en: Initializing roads and waterways
ca: S’inicialitzen els camins i vies d’aigua

en: Initializing buildings
ca: S’inicialitzen els edificis.

en: Initializing map objects
ca: S’inicialitzen els objectes del mapa.

en: Checking map
ca: Es comprova el mapa.

en: Preparing game…
ca: Es prepara la partida…

en: Could not establish connection to host
ca: No s’ha pogut establir connexió amb l’amfitrió

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
ca: El Widelands no ha pogut establir una connexió amb l’adreça donada. O bé el servidor no estava en funcionament al port indicat o bé el servidor s’ha tancat quan us hi heu intentat connectar.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
ca[0]: S’ha detectat %u incompatibilitat de complements:
ca[1]: S’han detectat %u incompatibilitats de complements:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
ca: %1$s
    · No s’ha trobat el fitxer «%2$s» que necessita l’hoste.

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
ca: %1$s
    · La versió instal·lada de «%2$s» és la %3$s, però l’hoste usa la versió %4$s.

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
ca: La suma md5 del fitxer de /me ha fallat.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
ca: /me ha comprovat el fitxer rebut. Encara que la suma md5 és correcta, el fitxer no es pot manipular.

en: Disconnected
ca: Desconnectat

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
ca: La connexió amb l’hoste s’ha perdut a causa de:
    %s

en: Available host commands are:
ca: Les ordres disponibles per l’amfitrió són:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
ca: /help  -  Mostra aquesta ajuda

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
ca: /announce <msg>  -  Envia un missatge de xat com anunci (xat del sistema)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
ca: /warn <name> <reason> - Avisar a l’usuari <name> per <reason>.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
ca: /kick <name> <reason>  -  Expulsa l’usuari <name> per <reason>.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
ca: /forcePause            -  Posa la partida en pausa a la força.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
ca: /endForcedPause        -  Retorna la partida a la velocitat normal.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
ca: Ús incorrecte. Hauria de ser: /announce <message>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
ca: Ús incorrecte. Hauria de ser: /warn <name> <reason>

en: The client %s could not be found.
ca: No s’ha trobat el client %s.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
ca: Ús incorrecte. Hauria de ser: /kick <name> <reason>

en: You can not kick yourself!
ca: No podeu expulsar-vos a vós mateix!

en: Are you sure you want to kick %s?
ca: Esteu segur d’expulsar a %s?

en: The stated reason was: %s
ca: La raó és: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
ca: Si és que sí: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
ca: Expulsió cancel·lada: no s’ha donat cap nom.

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
ca: Ús incorrecte. Hauria de ser: /ack_kick <name>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
ca: Expulsió cancel·lada: s’ha donat un nom incorrecte.

en: Pause was already forced - game should be paused.
ca: Ja s’ha forçat la pausa: la partida hauria d’estar aturada.

en: There is no forced pause - nothing to end.
ca: No hi ha pausa forçada: no es pot posar en pausa res.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
ca: Ordre no vàlida. Escriviu /help per obtenir la llista d’ordres vàlides.

en: Failed to host the server!
ca: No s’ha pogut establir com a amfitrió.

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
ca: El Widelands no ha pogut establir aquest ordinador com a amfitrió.
    Això no hauria de passar i probablement poc podeu fer per resoldre el problema. Informeu d’aquest error a l’equip de desenvolupament.

en: Failed to start the server!
ca: No s’ha pogut iniciar el servidor.

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
ca: El Widelands no ha pogut iniciar el servidor.
    Probablement algun altre procés està fent servir el port.

en: %li second | %li seconds
ca[0]: %li segon
ca[1]: %li segons

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
ca: El Widelands no pot establir la connexió a l’adreça donada.
    O bé no funciona el metaservidor del suposat port o bé
    la vostra xarxa està mal configurada.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
ca: Els usuaris d’IRC probablement no reaccionaran als missatges.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
ca: Èxit reconnectant-se al metaservidor!

en: Something went wrong: %s
ca: Alguna cosa ha sortit malament: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
ca: Us donem la benvinguda al metaservidor del Widelands!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
ca: Heu entrat com a «%s», ja que el nom que heu demanat està reservat o bé ja està en ús.

en: Our forums can be found at:
ca: Els fòrums els trobareu en:

en: For reporting bugs, visit:
ca: Per informar d’errors, visiteu:

en: Mixed up
ca: Confós

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
ca: El metaservidor ha enviat un missatge d’error estrany durant la connexió

en: Unexpected packet
ca: Paquet d’informació inesperat

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
ca: S’ha rebut un paquet de xarxa inesperat des del metaservidor . El metaservidor pot estar emprant una versió diferent del protocol de xarxa. Si l’error continua produint-se, proveu d’actualitzar el programa.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
ca: AVÍS: S’ha rebut l’ordre %s, tot i que no estem en estat de connexió (CONNECTING state).

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
ca[0]: El desfasament temporal del servidor és d'%d segon.
ca[1]: El desfasament temporal del servidor és de %d segons.

en: Invalid chat message type "%s".
ca: Missatge de xat invàlid, del tipus «%s».

en: Invalid message type
ca: Tipus de missatge invàlid

en: The game %s is now available
ca: La partida %s ara està disponible

en: The game %s has been closed
ca: La partida %s s’ha tancat

en: %s joined the lobby
ca: %s s’ha unit a la sala d’espera

en: %s left the lobby
ca: %s ha abandonat la sala d’espera

en: Chat message could not be sent.
ca: No s’ha pogut enviar el missatge de xat.

en: Command could not be executed.
ca: L’ordre no s’ha pogut executar.

en: ERROR: %s
ca: Error: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
ca: S’ha rebut un missatge d’error inesperat sobre l’ordre %1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
ca: S’ha rebut una ordre desconeguda del metaservidor: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
ca: No s’ha pogut enviar el missatge perquè no esteu connectats al metaservidor.

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
ca: No s’ha pogut enviar el missatge. Era un missatge privat?

en: Supported admin commands:
ca: Ordres d’administrador suportades:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
ca: /motd <msg> - Estableix el missatge de salutació permanent.

en: /announce <msg> - Send a one time system message
ca: /announce <msg> - Envia un sol cop un missatge de sistema.

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
ca: /warn <user> <msg> - Envia un missatge de sistema privat a l’usuari indicat.

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
ca: /kick <user|game> - Expulsa l’usuari o la partida indicat del metaservidor.

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
ca: /ban <user> - Expulsa un usuari durant 24 hores del metaservidor.

en: Conversion error
ca: Error de conversió

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
ca: No s’ha pogut determinar el valor vertader de «%s».

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
ca: Desconegut

en: There is no user with this name logged in.
ca: No ha iniciat sessió cap usuari amb aquest nom.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
ca: La partida ja no existeix. Potser s’ha tancat.

en: Wrong password, please try again.
ca: Contrasenya incorrecta. Torneu a provar.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
ca: Us han prohibit jugar en línia temporalment.

en: The protocol version you are using is not supported!
ca: La versió de protocol que useu no és compatible.

en: You are already logged in!
ca: Ja esteu connectat.

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
ca: Heu sigut desconnectats per enviar una ordre de superusuari sense que en tingueu permís. Aquest incident es registrarà i s’informarà l’administrador.

en: Connection was closed by the client normally.
ca: S’ha tancat la connexió de forma normal pel client.

en: The connection to the metaserver was lost.
ca: La connexió al metaservidor s’ha perdut.

en: Metaserver did not answer
ca: El metaservidor no ha respost

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
ca: Heu sigut desconnectat del metaservidor, ja que no heu respost la petició PING a temps.

en: Client has left the game.
ca: El client ha abandonat la partida.

en: Client crashed and performed an emergency save.
ca: El client ha fallat i ha realitzat una desada de partida d’emergència.

en: Connection was lost.
ca: S’ha perdut la connexió.

en: Server has left the game.
ca: El servidor ha abandonat la partida.

en: The game has started just after you tried to connect.
ca: La partida ha començat després d’intentar connectar-vos-hi.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
ca: El servidor ha fallat i ha realitzat una desada de partida d’emergència.

en: Client and host have become desynchronized.
ca: El client i l’amfitrió s’han desincronitzat.

en: Kicked by the host: %s
ca: Expulsat per l’amfitrió: %s

en: Client sent malformed commands: %s
ca: El client envia ordres mal formades: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
ca: %1$s ha abandonat la partida (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
ca: %1$s ha sigut reemplaçat per %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
ca: Usuari desconegut ha abandonat la partida (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
ca: El servidor ha enviat una ordre SYNCREQUEST quan no s’executa cap partida.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
ca: S’ha rebut una ordre PLAYERCOMMAND quan no s’executa cap partida.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
ca: S’ha rebut una ordre LAUNCH inesperada des del servidor.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
ca: El servidor ha enviat una actualització de jugador per a un jugador que no existeix.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
ca: El servidor ha enviat una actualització d’usuari per a un usuari que no existeix.

en: Server uses a different protocol version
ca: El servidor empra una versió de protocol diferent

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
ca: S’ha rebut una ordre %s, que no és vàlida en aquest estat.

en: Client reports time to host that is running backwards.
ca: El client informa l’amfitrió que el temps va enrere.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
ca: El client està simulant més enllà del temps que permet l’amfitrió.

en: Client did not submit sync report in time.
ca: El client no ha enviat l’informe de sincronització a temps.

en: The game has already started.
ca: La partida ja ha començat.

en: Client has no access to other player’s settings.
ca: El client no té accés a les opcions d’altres jugadors.

en: Client has no access to server settings.
ca: El client no té accés a la configuració del servidor.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
ca: El client ha enviat una ordre TIME, encara que el joc no s’executa.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
ca: El client ha enviat una ordre PLAYERCOMMAND per a un altre jugador.

en: Client sent unexpected synchronization report.
ca: El client ha enviat un informe de sincronització inesperat.

en: Client requests file although none is available to send.
ca: El client demana un fitxer, encara que no n’hi ha cap disponible per enviar.

en: Host sent player %s to the lobby!
ca: L’amfitrió ha enviat el jugador %s a la sala d’espera.

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
ca: AVÍS: %1$s empra la versió «%2$s», mentre que l’amfitrió usa la versió «%3$s».

en: %s has joined the game
ca: %s s’ha unit a la partida

en: Started to send file %1$s to %2$s!
ca: S’ha començat a enviar el fitxer %1$s a %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
ca: S’ha completat la transferència del fitxer %1$s a %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
ca: El jugador «%s» ha estat derrotat i s’ha convertit en un espectador.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
ca: El client %1$s no ha respost des de fa més de %2$s.

en: Client %s is cheating!
ca: El client %s està fent trampes!

en: Failed to use the local network!
ca: No s’ha pogut usar la xarxa local.

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
ca: El Widelands no ha pogut usar la xarxa local. Potser algun altre procés ja està executant un servidor al port %s o la vostra configuració de xarxa és incorrecta.

en: Choose Color…
ca: Escolliu color…

en: Initial Color
ca: Color inicial

en: Default Color
ca: Color per defecte

en: Red
ca: Roig

en: Green
ca: Verd

en: Blue
ca: Blau

[ctx: dropdown]
en: Select Item
ca: Seleccioneu un element

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
ca: No seleccionat

en: No matches
ca: Sense coincidències

en: Please wait…
ca: Per favor, espereu…

en: Game ending – please wait…
ca: S’acaba la partida – Per favor, espereu…

en: Loading…
ca: Es carrega…

en: Decrease the value
ca: Redueix-ne el valor

en: Increase the value
ca: Augmenta’n el valor

en: Decrease the value by 10
ca: Redueix-ne el valor en 10

en: Increase the value by 10
ca: Augmenta’n el valor en 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
ca[0]: %d minut
ca[1]: %d minuts

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
ca[0]: %d píxel
ca[1]: %d píxels

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
ca[0]: %d camp
ca[1]: %d camps

en: Close
ca: Tanca

en: Minimize
ca: Minimitza

en: Restore
ca: Restaura

en: Pin
ca: Enganxa

en: Unpin
ca: Desenganxa

en: About Widelands
ca: Quant al Widelands

en: Lua Error
ca: Error Lua

en: Technical Info
ca: Informació tècnica

en: Contact Form
ca: Formulari de contacte

en: Send message
ca: Envia missatge

en: Send Message
ca: Envia missatge

en: Send this message now?
ca: Voleu enviar el missatge ara?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
ca: La consulta no s’ha pogut enviar.
    Missatge d’error:
    %s

en: Sent
ca: Enviat

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
ca: El vostre missatge s’ha enviat a l’equip de desenvolupament del Widelands i respondran tan aviat com puguin. No oblideu comprovar la vostra bústia d’entrada del lloc web del Widelands.

en: Login
ca: Inicia sessió

en: Reset
ca: Reinicia

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
ca: Per tal d’emprar un compte registrat, necessiteu un compte del lloc web del Widelands. Si us plau, registreu-vos en %s i establiu una contrasenya per les partides en línia a la pàgina del perfil.

en: Username:
ca: Nom d’usuari:

en: Password:
ca: Contrasenya:

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
ca: Qualsevol

en: Quality not yet evaluated
ca: Encara no se n’ha avaluat la qualitat.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
ca: Pobra

en: This add-on may cause major glitches and errors.
ca: Aquest complement pot provocar errors a les partides.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
ca: Bona

en: This add-on works as advertised.
ca: Aquest complement funciona tal com indica la descripció.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
ca: Excel·lent

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
ca: Aquest complement té una qualitat altament remarcable.

en: Add-On Manager
ca: Complements

en: Verified only
ca: Només els verificats

en: Show only verified add-ons
ca: Mostra només els complements verificats.

en: Sort by
ca: Ordena per

en: Minimum quality
ca: Qualitat mínima

en: Choose add-on to upload…
ca: Escolliu quin complement pujar…

en: Upload a screenshot…
ca: Puja una captura de pantalla

en: Understood and confirmed
ca: Entès i confirmat

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
ca: Seleccionant aquesta casella, confirmeu que heu llegit i esteu d’acord amb els termes anteriors.

en: Reset the filters
ca: Reinicia els filtres

en: Refresh
ca: Actualitza la llista

en: Refresh the list of add-ons available from the server
ca: Actualitza la llista de complements des del servidor.

en: Fix dependencies…
ca: Arregla les dependències…

en: Try to automatically fix the dependency errors
ca: Intenta fixar automàticament els errors de dependències

en: Move selected add-on to top
ca: Mou el complement seleccionat a dalt de tot

en: Move selected add-on one step up
ca: Mou el complement seleccionat una posició amunt

en: Move selected add-on one step down
ca: Mou el complement seleccionat una posició avall

en: Move selected add-on to bottom
ca: Mou el complement seleccionat a baix de tot

en: Launch the add-ons packager…
ca: Inicia l’empaquetador de complements…

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
ca: Contacteu amb nosaltres

en: Tools for Add-Ons Developers
ca: Eines per als desenvolupadors de complements

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
ca: L’empaquetador interactiu de complements permet crear, editar i esborrar complements. Podeu afegir mapes dissenyats amb l’editor de mapes del Widelands com a complement usant la interfície gràfica i compartir-los amb altres jugadors, sense haver d’escriure ni una sola línia de codi.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
ca: Per a més informació sobre com desenvolupar i empaquetar els vostres complements, visiteu %s.

en: Open Link
ca: Obre l’enllaç

en: Copy Link
ca: Copia l’enllaç

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
ca: Des d’aquí podeu pujar els vostres complements al servidor perquè els puguin fer servir altres jugadors. Si ho feu, accepteu publicar la vostra creació sota els termes de la llicència GNU General Public License (GPL) versió 2 (la mateixa llicència de distribució del Widelands). Si voleu més informació de la GPL, aneu a «Sobre el Widelands» → «Llicència» des del menú principal.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
ca: Es prohibeix pujar complements amb brossa o contingut perillós o maliciós. Si pugeu un complement, esteu afirmant que el contingut és de la vostra pròpia creació o que teniu permís de l’autor (o autors) per fer-ho en el seu lloc.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
ca: Cal que hagueu llegit la documentació dels complements de l’enllaç de més avall abans d’enviar el contingut. Com que la documentació pot haver canviat recentment, llegiu-la i assegureu-vos haver-ne seguit les indicacions.

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
ca: L’equip de desenvolupament del Widelands revisarà el complement al cap de poc temps de pujar-lo. Si hi ha algun dubte, es posaran en contacte amb l’autor via missatge privat al lloc web del Widelands. Reviseu la bústia del correu del vostre usuari sovint.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
ca: Problemes tècnics? Documentació confusa? Necessiteu accions avançades com esborrar un complement o col·laborar amb un altre dissenyador? Si us plau, visiteu-nos a %s, expliqueu què necessiteu i l’equip de desenvolupament us ajudarà.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
ca: Alternativament, podeu enviar un missatge a l’equip de desenvolupament del Widelands i mirarem d’ajudar-vos amb la consulta tan aviat com puguem. Només els administradors del servidor poden llegir els missatges que s’envien d’aquesta manera. Com els altres dissenyadors de complements habitualment no poden beneficiar-se de les preguntes i respostes fetes amb aquest mètode, useu-lo només si el vostre dubte no incumbeix a altres persones. Rebreu resposta via correu personal a la pàgina del vostre usuari del lloc web del Widelands.

en: Development
ca: Desenvolupament

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
ca: Nom

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
ca: Nom (descendent)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
ca: Més populars

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
ca: Menys populars

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
ca: Complements més baixats

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
ca: Complements menys baixats

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
ca: Més antic

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
ca: Més recents

en: Filter add-ons by name
ca: Filtra els complements per nom

en: Toggle category ‘%s’
ca: Mostra/Amaga la categoria «%s»

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
ca[0]: Esteu segur que voleu actualitzar %u complement?
ca[1]: Esteu segur que voleu actualitzar aquests %u complements?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
ca: 
    · %1$s (%2$s) de %3$s

en: NOT VERIFIED
ca: SENSE VERIFICAR

en: verified
ca: verificat

en: Upgrade All
ca: Actualitza’ls tots

en: Not logged in
ca: No heu iniciat sessió

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
ca: Feu clic per iniciar sessió. Després podreu comentar i votar els complements i pujar els vostres.

en: Please log in to upload add-ons
ca: Inicieu sessió per pujar els complements

en: Please log in to upload content
ca: Inicieu sessió per pujar el contingut

en: Please log in to send an enquiry
ca: Si us plau, inicieu sessió per enviar una consulta.

en: Logged in as %s
ca: Sessió iniciada com a %s

en: Logged in as %s (admin)
ca: Sessió iniciada com a %s (admin)

en: Click to log out
ca: Feu clic per tancar la sessió

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
ca: Si us plau, marqueu la casella de confirmació per pujar els complements.

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
ca: Si us plau, marqueu la casella de confirmació per pujar el contingut.

en: Server Error
ca: Error del servidor

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
ca: No es pot connectar al servidor.
    Missatge d’error:
    %s

en: Wrong Password
ca: Contrasenya incorrecta

en: The entered username or password is invalid:
    %s
ca: El nom d’usuari o la contrasenya no són vàlids:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
ca: Es carreguen els complements (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
ca: Es connecta al servidor…

en: Server Connection Error
ca: S’ha produït un error de connexió amb el servidor.

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
ca: un error de la xarxa

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
ca: No es pot aconseguir la llista de complements disponibles del servidor. <br> Missatge d’error: %s

en: Installed (%u)
ca: Instal·lat (%u)

en: Browse
ca: Navega

en: Browse (%u)
ca: Navega (%u)

en: Upgrade all (%u)
ca: Actualitza’ls tots (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
ca: No hi ha actualitzacions disponibles pels complements que teniu instal·lats.

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
ca[0]: Actualitzeu %u complement:
ca[1]: Actualitzeu els següents %u complements:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
ca: · «%1$s» necessita «%2$s» i no es pot trobar.

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
ca: · «%1$s» necessita «%2$s» i està desactivat.

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
ca: · «%1$s» necessita «%2$s», que està per sota d’aquest complement.

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
ca: · «%1$s» necessita primer «%2$s» i després «%3$s», però estan en ordre invers.

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
ca: Un complement actiu és defectuós. No es poden iniciar partides amb la configuració actual.
    Missatge d’error:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
ca[0]: %u error de dependències
ca[1]: %u errors de dependències

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
ca: Els complements amb errors de dependències poden funcionar incorrectament o que no es puguin carregar algunes partides i mapes.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
ca: El complement «%1$s» no es pot pujar perquè la versió (%2$s) no és posterior que la versió que hi ha al servidor (%3$s).

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
ca: El complement «%1$s» no es pot pujar perquè la categoria (%2$s) no coincideix amb la categoria de la versió que hi ha al servidor (%3$s).

en: Upload
ca: Puja

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
ca: Voleu pujar el complement «%s» al servidor?

en: Uploading ‘%s’…
ca: «%s» es va carregant…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
ca: El complement «%1$s» no s’ha pogut pujar al servidor.
    
    Missatge d’error:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
ca: Es baixa «%s»…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
ca: El complement «%1$s» no es pot baixar del servidor. Es saltarà la instal·lació/actualització d’aquest complement.
    
    Missatge d’error:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
ca: Les traduccions del complement «%1$s» no s’han pogut baixar del servidor. Es saltarà la instal·lació/actualització de les traduccions .
    
    Missatge d’error:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
ca: El complement necessari «%s» no es pot trobar al servidor.

en: Add-Ons Packager
ca: Empaquetador de complements

en: New add-on
ca: Complement nou

en: Delete this add-on
ca: Esborra aquest complement

en: Discard changes
ca: Descarta els canvis

en: Save changes
ca: Desa els canvis

en: Writing Add-Ons…
ca: S’escriuen els complements…

en: Please be patient while your changes are written.
ca: Si us plau, espereu mentre s’escriuen els canvis.

en: Name:
ca: Nom:

en: Author:
ca: Autor:

en: Version:
ca: Versió:

en: New Add-On
ca: Complement nou

en: Enter the name for the new add-on.
ca: Escriviu un nom per al complement nou.

en: Category
ca: Categoria

en: Invalid Name
ca: Nom no vàlid

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
ca: El nom no és vàlid. Motiu: %s
    
    Escolliu un altre nom.

en: An add-on with this internal name already exists.
ca: Ja existeix un complement amb aquest nom intern.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
ca: Recentment s’ha esborrat un complement amb aquest nom intern. Si us plau deseu els canvis abans de tornar a usar aquest nom.

en: Delete Add-on
ca: Esborra el complement

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
ca: Voleu realment esborrar el complement «%s»?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
ca: Voleu esborrar el complement local «%s»?
    
    Tingueu en compte que aquest complement no es podrà tornar a descarregar del servidor.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
ca[0]: Si sortiu de l’empaquetador ara, tots els canvis del següents %u complement es descartaran.
ca[1]: Si sortiu de l’empaquetador ara, tots els canvis dels següents %u complements es descartaran.

en: Quit Packager
ca: Surt de l’empaquetador

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
ca: Voleu descartar els canvis del complement «%s»?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
ca[0]: Voleu descartar els canvis que afecten sols %u complement?
ca[1]: Voleu descartar tots els canvis dels %u complements següents?

en: Discard Changes
ca: Descarta canvis

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
ca: Voleu desar els canvis del complement «%s» al disc?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
ca[0]: Voleu desar els canvis que afecten a %u complement que hi ha a continuació al disc?
ca[1]: Voleu desar els canvis dels següents %u complements al disc?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
ca: Avís: Si heu editat manualment algun fitxer d’aquest complement, els canvis es sobreescriuran.

en: Confirm Saving
ca: Confirma la desada

en: Invalid Version
ca: Versió no vàlida

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
ca: «%1$s» no és una cadena de versió vàlida. El complement «%2$s» no es pot desar.

en: Error Writing Addon
ca: S’ha produït un error escrivint el complement.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
ca: El complement «%1$s» no es pot desar al disc:
    %2$s

en: Invalid filename
ca: Nom de fitxer no vàlid

en: Name too long
ca: Nom massa llarg

en: Invalid character ‘%c’
ca: Caràcter no vàlid «%c»

en: Filename may not contain ‘%s’
ca: El nom del fitxer no pot contenir «%s».

en: Add selected map
ca: Afegeix el mapa seleccionat

en: Create subdirectory
ca: Crea una subcarpeta

en: Remove selected map or directory
ca: Treu el mapa o carpeta seleccionat

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
ca: El nom de carpeta intern seleccionat s’usa diferents vegades. Totes les carpetes amb el mateix nom intern també tindran el mateix nom de visualització.

en: Directory Display Name
ca: Nom visible de la carpeta

en: Directory Tree
ca: Arbre de carpetes

en: Name: %s
ca: Nom: %s

en: Size: %s
ca: Mida: %s

en: Players: %s
ca: Jugadors: %s

en: Top-level directory
ca: Carpeta superior

en: New Directory
ca: Carpeta nova

en: Enter the name for the new directory.
ca: Escriviu el nom de la carpeta nova.

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
ca: Les carpetes no poden usar l’extensió «%s».
    
    Si us plau, escolliu un altre nom.

en: A directory with this name already exists.
ca: Ja existeix una carpeta amb aquest nom.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
ca: Voleu realment esborrar la carpeta «%s» i tots els seus continguts?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
ca: Voleu realment esborrar el mapa «%s»?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
ca: Dificultat

en: Difficulty:
ca: Dificultat:

en: The campaigns difficulty. One word.
ca: La dificultat de la campanya. Una sola paraula.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
ca: Descripció curta que s’afegirà a la dificultat.

en: Edit…
ca: Edita

en: Are you sure you want to delete this comment?
ca: Esteu segur que voleu esborrar aquest comentari?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
ca: El comentari no s’ha pogut esborrar.
    
    Missatge d’error:
    %s

en: Edit Comment
ca: Edita comentari

en: Write Comment
ca: Escriu un comentari

en: Bold
ca: Negreta

en: Italic
ca: Cursiva

en: Underline
ca: Subratllat

en: Shadow
ca: Ombrejat

en: Tiny
ca: Molt petit

en: Small
ca: Petit

en: Large
ca: Gran

en: Huge
ca: Molt gran

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
ca: El comentari no s’ha pogut enviar.
    
    Missatge d’error:
    %s

en: Preview:
ca: Previsualització:

en: The comment contains invalid richtext markup:
ca: El comentari conté una marca de text enriquit no vàlida:

[ctx: tx]
en: Priority:
ca: Prioritat:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
ca: Nom del recurs:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
ca: Categories (separades per un espai; només caràcters):

en: This may take several minutes. Please be patient.
ca: Això pot trigar uns quants minuts. Si us plau, tingueu paciència.

[ctx: priority]
en: Low
ca: Baixa

[ctx: priority]
en: High
ca: Alta

en: Please explain why you are deleting this add-on.
ca: Si us plau, expliqueu per què esborreu aquest complement.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
ca: Sense comprovar

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
ca: Verificat

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
ca: Dessincronitzacions

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
ca: Segur contra dessincronitzacions

en: Your vote
ca: El vostre vot

en: Next screenshot
ca: Captura de pantalla següent

en: Previous screenshot
ca: Captura de pantalla anterior

en: Write a comment…
ca: Escriu un comentari

en: Administrator actions
ca: Accions d’administrador

en: Not voted
ca: Sense votar

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
ca: El vot no s’ha pogut enviar.
    Codi d’errror: %s

en: Screenshots (%u)
ca: Captures de pantalla (%u)

en: Change verification status
ca: Canvia l’estat de verificació

en: Change quality rating
ca: Canvia la qualificació

en: Change sync-safety status
ca: Canvia l’estat de seguretat contra dessincronitzacions

en: Configure Transifex integration
ca: Configura la integració del Transifex

en: Comments (%u)
ca: Comentaris (%u)

en: Votes (%u)
ca: Vots (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
ca[0]: Valoració mitjana: %1$.3f (%2$u vot)
ca[1]: Valoració mitjana: %1$.3f (%2$u vots)

en: No votes yet
ca: Sense vots

en: No comments yet.
ca: Sense comentaris

en: %u comment: | %u comments:
ca[0]: %u comentari:
ca[1]: %u comentaris:

en: %1$s (edited on %2$s)
ca: %1$s (editat en %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
ca: %1$s (editat per «%2$s» en %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
ca: «%1$s» ha comentat la versió %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
ca: La captura de pantalla no s’ha pogut carregar des del servidor.

en: Please log in to comment
ca: Inicieu sessió per comentar

en: Please log in to vote
ca: Inicieu sessió per votar

en: Uninstall
ca: Desinstal·la

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
ca: Esteu segur que voleu desinstal·lar el complement?
    
    %1$s
    de %2$s
    Versió %3$s
    Categoria: %4$s
    %5$s
    
    Tingeueu en compte que aquest complement no es podrà tornar a descarregar del servidor.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
ca: Esteu segur que voleu desinstal·lar aquest complement?
    
    %1$s
    de %2$s
    Versió %3$s
    Categoria: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
ca: Aquest complement causa dessincronitzacions en partides multijugador i repeticions.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
ca: Necessita com a mínim la versió %s del Widelands.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
ca: És compatible fins la versió %s del Widelands.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
ca: Necessita una versió del Widelands entre %1$s i %2$s.

en: Disable
ca: Desactiva

en: Enable
ca: Activa

en: by %s
ca: de %s

en: Category: %s
ca: Categoria: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
ca: Versió: %1$s+%2$u

en: Install
ca: Instal·la

en: Upgrade
ca: Actualitza

en: Comments and Votes
ca: Comentaris i vots

note: * TRANSLATORS: Filesize · Download count · Average rating · Number of comments · Number of screenshots
en: %1$s   ⬇ %2$u   ★ %3$s   “” %4$u   ▣ %5$u
ca: %1$s   ⬇ %2$u   ★ %3$s   «» %4$u   ▣ %5$u

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
ca: de %1$s (pujat per %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
ca: Esteu segur que voleu instal·lar aquest complement?
    
    %1$s
    de %2$s
    %3$s
    Versió %4$s
    Categoria: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
ca: Esteu segur que voleu actualitzar aquest complement?
    
    %1$s
    de %2$s
    %3$s
    Versió instal·lada: %4$s
    Versió disponible: %5$s
    Categoria: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
ca: Verificat per l’equip de desenvolupament del Widelands

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
ca: Aquest complement l’equip de desenvolupament del Widelands encara no l’ha verificat. No es pot garantir que no tingui continguts ofensius o perillosos.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
ca[0]: Mida: %u byte
ca[1]: Mida: %u bytes

en: %u download | %u downloads
ca[0]: %u baixada
ca[1]: %u baixades

en: %u comment | %u comments
ca[0]: %u comentaris
ca[1]: %u comentaris

en: %u screenshot | %u screenshots
ca[0]: %u captura de pantalla
ca[1]: %u captures de pantalla

en: Upload Screenshot for ‘%s’
ca: Puja la captura de pantalla per a «%s»

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
ca: Descripció

en: Uploading…
ca: Es va pujant…

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
ca: La captura de pantalla «%1$s» per al complement «%2$s» no s’ha pogut pujar al servidor.
    
    Missatge d’error:
    %3$s

en: Choose Campaign
ca: Escull una campanya

en: Return to the main menu
ca: Torna al menú principal

en: Play this campaign
ca: Juga aquesta campanya

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
ca: Dif.

en: Tribe Name
ca: Nom de la cultura de la tribu

en: Campaign Name
ca: Nom de la campanya

en: Help: %s
ca: Ajuda: %s

en: Metaserver Lobby
ca: Sala d’espera del metaservidor

en: Clients online:
ca: Clients en línia:

en: Open Games:
ca: Partides obertes:

en: Join this game
ca: Afegiu-me a la partida

en: Name of your server:
ca: Nom del vostre servidor:

en: Open a new game
ca: Comença una partida nova

en: Leave Lobby
ca: Abandona la sala d’espera

en: User Status
ca: Estat de l’usuari

en: Administrator
ca: Administrador

en: Registered
ca: Registrat

en: Unregistered
ca: Sense registrar

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
ca: Nom

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
ca: Versió

en: Game
ca: Partida

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
ca: La partida %s ja està executant-se. Si us plau, escolliu un altre nom.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
ca: El Widelands no ha pogut obtenir l’adreça IP a temps. Sembla que hi ha un problema a la vostra xarxa o a la del servidor.

en: Connection Timed Out
ca: La connexió ha superat el temps límit

en: Network Error
ca: Error de xarxa

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
ca: sense nom %u

en: Reset to default
ca: Restableix per defecte

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
ca: Premeu la nova drecera o tanqueu aquesta finestra per cancel·lar-ho.

en: (unused)
ca: (sense usar)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
ca: Edita les accions del teclat i ratolí

en: Reset all
ca: Reinicia tot

en: Reset all to defaults
ca: Restableix tots al valor per defecte

en: Keyboard Shortcut Conflict
ca: Conflicte de drecera de teclat

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
ca: La drecera que heu seleccionat («%1$s») ja s’usa per a l’acció «%2$s». Si us plau seleccioneu una altra drecera o canvieu abans la de l’altra acció.

en: Fastplace
ca: Posaràpìd

en: Mouse Scrolling
ca: Roda del ratolí

en: Launch Game
ca: Inicia la partida

en: Configure this game
ca: Configura aquesta partida

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
ca: Hi ha un complement actiu que causa dessincronitzacions. No s’escriurà cap repetició.

en: Peaceful mode
ca: Mode pacífic

en: Custom starting positions
ca: Posicions inicials personalitzades

en: Change map…
ca: Canvia el mapa…

en: Change saved game…
ca: Canvia a la partida desada…

en: Start game
ca: Comença la partida

en: The relations between players are set by the scenario
ca: Les relacions entre els jugadors les estableix l’escenari.

en: The relations between players are set by the saved game
ca: Les relacions entre els jugadors les estableix la partida desada.

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
ca: La condició de victòria seleccionada no permet partides pacífiques.

en: Forbid fighting between players
ca: Prohibeix les lluites entre jugadors

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
ca: Totes les condicions inicials seleccionades ignoren les posicions inicials del mapa.

en: The starting positions are set by the scenario
ca: Les posicions inicials les estableix l’escenari

en: The starting positions are set by the saved game
ca: Les posicions inicials dels jugadors les estableix la partida desada.

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
ca: Permet als jugadors escollir la seva posició a l’inici de la partida

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
ca: Escenari

en: Win condition is set through the scenario
ca: Condició de victòria assignada per a aquest escenari

en: Saved Game
ca: Carrega una partida

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
ca: La partida ja estava desada: la condició de victòria ja està establerta.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
ca: No s’han pogut determinar unes condicions de victòria vàlides perquè el mapa «%s» no s’ha pogut carregar.

en: Show the help window
ca: Mostra la finestra d’ajuda

en: Please select a map or saved game.
ca: Seleccioneu un mapa o una partida desada.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
ca: L’amfitrió encara no ha escollit un mapa o partida desada.

en: Saved Game is Directory
ca: La partida desada és una carpeta

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
ca: AVÍS:
    La partida desada que heu seleccionat és una carpeta. Això passa si seleccioneu l’opció «nozip=true» o descomprimiu manualment la partida desada.
    El Widelands no és capaç de transferir estructures de dades als clients. Seleccioneu una altra partida o comprimiu el contingut de la carpeta.

en: File not found
ca: No s’ha trobat el fitxer

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
ca: El Widelands ha intentat iniciar la partida però el fitxer no s’ha pogut trobar.
    El nom del fitxer és «%s».
    Si això passa en una partida en xarxa, l’amfitrió pot haver seleccionat un fitxer que no teniu al vostre ordinador. Normalment, l’amfitrió us l’ha d’enviar. Potser la transferència no s’ha completat?

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
ca: No es pot trobar el fitxer seleccionat. Si no se t’envia automàticament, informeu l’amfitrió d’aquest problema.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
ca: No s’ha pogut carregar l’script amb la condició de victòria del fitxer «%s».

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
ca: Configuració de la partida multijugador

en: Choose Game
ca: Escull una partida

en: Choose Replay
ca: Escull una repetició

en: Show Filenames
ca: Mostra els noms dels fitxers

en: Load this replay
ca: Carrega aquesta repetició

en: Return to the multiplayer game setup
ca: Torna a la configuració de partida multijugador

en: Return to the single player menu
ca: Torna al menú d’un jugador

en: Load this game
ca: Carrega aquesta partida

en: Version Mismatch
ca: Versió incompatible

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
ca: La repetició es va crear amb una versió diferent del Widelands. Potser és compatible, però probablement es dessincronitzi o potser no es pugui carregar.
    
    Si us plau, no envieu informes d’error que passin mentre mireu la repetició.
    
    Voleu carregar la repetició igualment?

en: Online Game Settings
ca: Configuració de les partides en línia

en: Save
ca: Desa

en: Log in to a registered account.
ca: Inicia una sessió a un compte registrat.

en: Nickname:
ca: Àlies:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
ca: sense àlies

en: Please enter a nickname!
ca: Escolliu un àlies.

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
ca: Introduïu un nom d’usuari vàlid. Aquest valor només pot tenir lletres de l’alfabet anglès, números i els caràcters @.+-_.

en: Please enter your password!
ca: Escolliu una contrasenya.

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
ca: La partida no es pot crear.
    Missatge d’error:
    %s

en: Begin a new game
ca: Comença una partida nova

en: New Game
ca: Partida nova

en: New Random Game
ca: Partida aleatòria nova

en: Create a new random match
ca: Crea un enfrontament aleatori

en: Campaigns
ca: Campanyes

en: Play a campaign
ca: Juga una campanya

en: Play one of our beginners’ tutorials
ca: Juga un tutorial per als nouvinguts al Widelands

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
ca: Carrega una partida

en: Continue a saved game
ca: Continua una partida desada

en: Continue Playing
ca: Continua jugant

en: Map: %s
ca: Mapa: %s

en: Win Condition: %s
ca: Condició de victòria: %s

en: Gametime: %s
ca: Temps jugat: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
ca: Data de desada: %s

en: Online Game
ca: Partida en línia

en: Join the Widelands lobby
ca: Entra a la sala d’espera del Widelands

en: Log in as a registered user
ca: Inicia sessió com a usuari registrat

en: LAN / Direct IP
ca: LAN / IP Directa

en: Play a private online game
ca: Juga una partida en línia privada

en: Create a new empty map
ca: Crea un mapa nou buit

en: Create a new random map
ca: Crea un mapa aleatori nou

en: Edit an existing map
ca: Edita un mapa existent

en: Continue Editing
ca: Continua editant

en: Single Player…
ca: Un sol jugador…

en: Multiplayer…
ca: Multijugador…

en: Begin or load a single-player campaign or free game
ca: Comença o carrega una campanya o partida lliure d’un sol jugador

en: Play with your friends over the internet
ca: Juga amb amics a través d’Internet

en: Launch the map editor
ca: Inicia l’editor de mapes

en: Watch Replay
ca: Mostra repeticions

en: Watch the replay of an old game
ca: Mira la repetició d’una partida antiga

en: Add-Ons
ca: Complements

en: Install and manage add-ons
ca: Instal·la i configura els complements

en: Options
ca: Opcions

en: Technical and game-related settings
ca: Configuració tècnica i del joc

en: Readme, License, and Credits
ca: Llegeix-me, llicència i crèdits

en: Exit Widelands
ca: Surt del Widelands

en: Quit the game
ca: Abandona el joc

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug" or "Release")
en: Version %1$s
ca: Versió %1$s

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
ca: (C) %1%-%2% de l’equip de desenvolupament del Widelands sota la Llicència Pública General GNU V2.0

en: Desyncing Add-On Found
ca: S’ha trobat un complement que causa dessincronitzacions.

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
ca: Hi ha un complement actiu que causa dessincronitzacions. Continueu si voleu sota la vostra pròpia responsabilitat.

en: No tribes found!
ca: No s’ha trobat cap cultura!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
ca: No s’ha trobat cap cultura a data/tribes/intialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
ca: cultura no vàlida ‘%s’

en: Saved Players
ca: Jugadors desats

en: Player %u: –
ca: Jugador %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
ca: Jugador %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
ca: Detalls del mapa

en: Scenario Details
ca: Detalls de l’escenari

en: Hint: %s
ca: Consell: %s

en: No map selected
ca: No hi ha cap mapa seleccionat

en: (no map)
ca: (cap mapa)*

en: Choose Map
ca: Escull un mapa

en: Show all maps
ca: Mostra tots els mapes

en: Show original map names
ca: Mostra els noms originals dels mapes

en: Official & Unofficial
ca: Oficial i no oficial

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
ca: Qualsevol tipus d’equips

en: Balanced & Unbalanced
ca: Equilibrat i desequilibrat

[ctx: balancing]
en: Unspecified
ca: Sense especificar

en: Back
ca: Enrere

en: Back to ‘%s’
ca: Torna a «%s»

en: Close window
ca: Tanca la finestra

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
ca: Desplaçament vertical

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
ca: Desplaçament horitzontal

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
ca: Qualsevol desplaçament

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
ca: (sense combinació)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
ca: Cap

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
ca: Horitzontal

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
ca: Ambdues

en: Scroll Setting Conflict
ca: Conflicte de la configuració de desplaçament

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
ca: «%1$s%2$s» té conflictes amb «%3$s». Escolliu una altra combinació o canvieu primer la configuració que genera conflictes.

en: Reset Scrolling
ca: Restableix el desplaçament

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
ca: Restableix la configuració de desplaçament amb el ratolí per defecte recomanada per a un ratolí estàndard amb roda.

en: Set for Touchpad
ca: Estableix per a ratolí tàctil

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
ca: Estableix els controls de moviments pel mapa a les opcions recomanades per a ratolí tàctil o altres dispositius apuntadors que poden desplaçar-se en horitzontal i en vertical.

en: Apply Scrolling
ca: Aplica el desplaçament

en: Apply scroll settings
ca: Aplica la configuració de desplaçament

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
ca: Apropa/Allunya el mapa

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
ca: Desplaçament pel mapa

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
ca: Canvia la velocitat de la partida

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
ca: Canvia la mida d’eina a l’editor

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
ca: Inverteix el sentit de la roda del ratolí per apropar o allunyar el mapa:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
ca: Inverteix la direcció de desplaçament per canviar pestanyes:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
ca: Inverteix el sentit de desplaçament per augmentar/reduir:

en: Fix inverted horizontal scrolling
ca: Arregla el desplaçament horitzontal invertit

en: An SDL bug in some configurations causes horizontal scroll to be inverted. We try to detect them, but if we got it wrong, you can fix it here. Please report if you need to turn this on, so that we can improve the detection.
ca: Un error de l’SDL en algunes configuracions causa que el desplaçament horitzontal s’inverteixi. Estem mirant de detectar-ho, però si ens equivoquem, ho podeu arreglar aquí. Si us plau, informeu si heu d’activar-ho, per tal que puguem millorar la detecció.

en: Send feedback
ca: Envia un comentari

en: Scroll Settings Conflict
ca: Conflicte de la configuració de desplaçament

en: ‘%1$s’ or ‘%2$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
ca: «%1$s» o «%2$s» crea conflictes amb la configuració recomanada. Voleu canviar també la configuració conflictiva?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
ca: Envia un comentari sobre el desplaçament horitzontal invertit.

note: * TRANSLATORS: %s is a URL
en: Please help us improve the detection of inverted horizontal scrolling. To do so, please report at %s that horizontal scroll direction is wrong with your configuration. Please include the below technical information.
ca: Si us plau, ajudeu-nos a millorar la detecció del desplaçament horitzontal invertit. Per fer-ho informeu a %s que la direcció de desplaçament horitzontal és errònia amb la vostra configuració. Afegiu a sota la informació tècnica.

en: Role
ca: Rol

en: Divergent Player Name
ca: Nom de jugador divergent

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
ca: El nom del jugador de la ranura seleccionada (%1%) no coincideix amb el vostre (%2%). Esteu segur que voleu ocupar aquesta ranura?

en: Spectator
ca: Espectador

en: Type
ca: Tipus

en: Team
ca: Equip

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
ca: IA aleatòria

en: Shared in
ca: Compartit

en: Closed
ca: Tancat

en: Open
ca: Obert

en: Human
ca: Humà

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
ca: Aquesta posició inicial forma part del clan del jugador %u.

en: Start type is set via the scenario
ca: El tipus d’inici s’estableix mitjançant l’escenari

en: No Team
ca: Sense equip

en: Team %d
ca: Equip %d

en: Begin LAN Game
ca: Comença la partida LAN

en: List of games in your local network:
ca: Llista de partides de la vostra xarxa local:

en: Your nickname:
ca: El vostre àlies:

en: Host to connect:
ca: Amfitrió on connectar-se:

en: Load previous host
ca: Carrega l’últim amfitrió

en: Host a new game
ca: Fes d’amfitrió en una partida nova

en: Host
ca: Amfitrió

en: State
ca: Estat

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
ca: Desconegut

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
ca: Introduïu un nom d’usuari vàlid. Aquest valor només pot tenir lletres de l’alfabet anglès, números i els caràcters @.+-_. i no pot ser «team».

en: Invalid Address
ca: Adreça no vàlida

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
ca: El nom de l’amfitrió o l’adreça no és vàlid i no us hi podeu connectar.

en: Apply
ca: Aplica

en: Language
ca: Idioma

en: Window Size
ca: Mida de la finestra

en: Grab Input
ca: Captura el punter

en: Use system mouse cursor
ca: Usa el cursor de ratolí del sistema

en: Maximum FPS:
ca: Nombre màxim de FPS:

en: Accessibility mode for tooltips
ca: Mode d’accessibilitat per als indicadors de funció

en: Snap windows only when overlapping
ca: Desplaça les finestres quan se superposin

en: Dock windows to edges
ca: Acobla les finestres als laterals

en: Animate automatic map movements
ca: Anima els moviments automàtics del mapa

en: Distance for windows to snap to other panels:
ca: Distància de les finestres per adherir-se als plafons:

en: Distance for windows to snap to borders:
ca: Distància de les finestres per adherir-se a les vores:

en: Edit keyboard and mouse actions…
ca: Edita les accions del ratolí i del teclat…

en: Save game automatically every:
ca: Desa automàticament cada:

en: Maximum number of autosave files:
ca: Nombre màxim de fitxers de desades automàtiques:

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
ca: Comprimeix els fitxers de dades del Widelands (mapes, repeticions i partides desades)

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
ca: Inclou els fluxos de sincronització en partides en xarxa per depurar possibles errors

en: Show Census
ca: Mostra els noms dels edificis

en: Show Status
ca: Mostra l’estat

en: Show Soldier Levels
ca: Mostra els nivells dels soldats

en: Show Buildings
ca: Mostra els edificis

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
ca: Mostra les interseccions d’àrees de treball

en: Start building road after placing a flag
ca: Passa al mode de construcció de camins després de plantar una bandera

en: Show in-game chat with transparent background
ca: Mostra el xat de partida amb fons transparent

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
ca: Empra el mode de vista única

en: Display system time in the info panel
ca: Mostra l’hora del sistema al panell d’informació

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
ca: Permet el moviment en diagonal amb el teclat numèric

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
ca: Mou el mapa quan el cursor estigui prop de la vora de la pantalla.

en: Invert click-and-drag map movement direction
ca: Inverteix la direcció de moviment amb clic + arrossega.

en: Teach me how to play
ca: Ensenya’m a jugar

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
ca: Progrés…

en: Interface
ca: Interfície

en: Sound
ca: So

en: Saving
ca: Desades

en: New Games
ca: Partides noves

en: In-Game
ca: En partides

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
ca: Desactivat

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
ca: Maximitzat

en: Try system language
ca: Prova l’idioma del sistema

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
ca: La traducció al %s està completada.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
ca: La traducció al %1% està completada un %2%%%.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
ca: Si desitgeu ajudar-nos a traduir el Widelands, si us plau visiteu %s.

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
ca: El generador de mapes aleatoris encara està en fase beta. A vegades, els mapes que genera són jugables, però no sempre. La navegació i els artefactes d’aquests mapes encara no es tenen en compte correctament. Els complements de les categories de món, tribus i de script en partides aleatòries estan desactivats.

en: Map Generation Error
ca: Error de generació del mapa

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
ca: El generador de mapes aleatoris no ha sigut capaç de generar un mapa adequat. Això passa ocasionalment. L’editor està encara en l’etapa beta. Proveu-ho de nou amb una configuració diferent.

en: Choose Scenario
ca: Escull un escenari

en: Choose Tutorial
ca: Escull un tutorial

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
ca: Escolliu un tutorial i després feu clic en «D’acord».

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
ca: Podeu veure una descripció del tutorial seleccionat a la dreta.

en: Return to campaign selection
ca: Torna a la selecció de campanya

en: Play this scenario
ca: Jugueu aquest escenari

en: Play this tutorial
ca: Jugueu aquest tutorial

en: The order in which the tutorials should be played
ca: L’ordre en què s’haurien de jugar aquests tutorials

en: Tutorial Name
ca: Nom del tutorial

en: The number of this scenario in the campaign
ca: El nom de l’escenari d’aquesta campanya

en: Scenario Name
ca: Nom de l’escenari

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
ca: Camí no vàlid per al fitxer en campaigns.lua de tutorials.lua: %s

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
ca: Autor

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
ca: Autors

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
ca: Tu

en: Windows (64 bit)
ca: Windows (64 bits)

en: Windows (32 bit)
ca: Windows (32 bits)

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Operating System:
ca: Sistema operatiu:

en: Compiled with SDL version:
ca: S’ha compilat amb la versió de l’SDL:

en: Using SDL version:
ca: Versió de l’SDL:

en: SDL video driver:
ca: Controladors de vídeo de l’SDL:

en: SDL horizontal scroll:
ca: Desplaçament horitzontal de l’SDL:

en: assuming inverted
ca: s’assumeix invertit

en: Locale:
ca: Localització:

en: Home Directory:
ca: Carpeta de l’usuari:

en: Configuration File:
ca: Fitxer de configuració:

en: Data Directory:
ca: Carpeta de dades:

en: Locale Directory:
ca: Carpeta de localitzacions:

en: Executable Directory:
ca: Carpeta executable:

en: Copy
ca: Copia

en: Copy the technical report to the clipboard
ca: Copia l’informe tècnic al porta-retalls

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
ca: Edita el progrés d’aprenentatge

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
ca: Objectius d’aprenentatge

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
ca: Marca-ho tot

en: Unmark All
ca: Desmarca-ho tot

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
ca: Missatge d’error:

en: Game data error
ca: Error en les dades de la partida

en: Widelands could not find the file "%s".
ca: El Widelands no ha pogut trobar el fitxer «%s».

en: File system error
ca: S’ha produït un error en el sistema de fitxers.

en: Empty value of command line parameter: %s
ca: Valor buit del paràmetre de la línia d’ordre: %s

en: %s can not be combined with other actions
ca: No es pot combinar %s amb altres accions.

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
ca: Paràmetre de línia d’ordre desconegut: %s
    Potser falta un signe d’igual?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
ca: --xres/--yres, --maximized i --fullscreen no es poden combinar.

en: Unknown command line parameter: %s
ca: Paràmetre de la línia d’ordre desconegut: %s

en: Game ended unexpectedly
ca: La partida ha acabat de manera inesperada.

en: Unexpected error during the game
ca: S’ha produït un error inesperat durant la partida.

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
ca: S’ha produït un error durant la partida amb el següent missatge d’error:
    
    %1$s
    
    Si us plau, informeu d’aquest problema per ajudar a millorar el Widelands. Trobareu missatges relacionats a la sortida estàndard (stdout.txt al Windows). Esteu usant la versió %2$s.
    
    Si us plau, afegiu aquestes dades a l’informe.
    
    Voleu que el Widelands intenti crear una desada d’emergència? Sovint – encara que no sempre – és possible carregar-la i continuar jugant.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
ca: La partida ha acabat inesperadament pel següent motiu:
    
    %s
    
    Voleu que el Widelands provi de crear una desada d’emergència de la partida? A vegades –tot i que no sempre– és possible carregar-la i continuar jugant.

en: Emergency save failed
ca: La desada d’emergència ha fallat.

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
ca: Ho sentim, però el Widelands no ha pogut crear una desada d’emergència pel següent motiu:
    
    %s

en: Warehouse
ca: Magatzem

en: Minor Training Site
ca: Lloc d’entrenament menor

en: Major Training Site
ca: Lloc d’entrenament major

en: Primary Small Military Site
ca: Lloc militar primari petit

en: Secondary Small Military Site
ca: Lloc militar secundari petit

en: Primary Medium Military Site
ca: Lloc militar primari mitjà

en: Secondary Medium Military Site
ca: Lloc militar secundari mitjà

en: Tower
ca: Torre

en: Fortress
ca: Fortalesa

en: Woodcutter’s House
ca: Casa del llenyataire

en: Forester’s House
ca: Casa del guarda forestal

en: Quarry
ca: Pedrera

en: Primary Building Materials Industry
ca: Indústria primària de materials de construcció

en: Secondary Building Materials Industry
ca: Indústria secundària de materials de construcció

en: Tertiary Building Materials Industry
ca: Indústria terciària de materials de construcció

en: Fishing
ca: Pesca

en: Hunting
ca: Caça

en: Fish/Meat Replenishing
ca: Repoblador de peixos i animals

en: Well
ca: Pou

en: Primary Farm
ca: Granja primària

en: Secondary Farm
ca: Granja secundària

en: Mill
ca: Molí

en: Bakery
ca: Fleca

en: Brewery
ca: Cerveseria

en: Smokery
ca: Fumador

en: Tavern
ca: Taverna

en: Ore Smelting
ca: Fosa de minerals

en: Tool Smithy
ca: Taller d’eines

en: Weapon Smithy
ca: Taller d’armes

en: Armor Smithy
ca: Taller d’armadures

en: Weaving Mill
ca: Taller de teixir

en: Shipyard
ca: Drassana

en: Ferry Yard
ca: Taller de transbordadors

en: Scouting
ca: Està explorant

en: Barracks
ca: Barracó

en: Second Carrier
ca: Transportador secundari

en: Charcoal
ca: Carbó vegetal

en: Stone Mine
ca: Mina de pedra

en: Coal Mine
ca: Mina de carbó

en: Iron Mine
ca: Mina de ferro

en: Gold Mine
ca: Mina d’or

en: Agricultural Producer
ca: Productor agrícola

en: Primary Agricultural Consumer
ca: Consumidor agrícola primari

en: Secondary Agricultural Consumer
ca: Consumidor agrícola secundari

en: Alternative Industry
ca: Indústria alternativa

en: Industry Support
ca: Suport a la indústria

en: Terraforming
ca: Modificador del terreny

en: Singleplayer
ca: Un sol jugador

en: Multiplayer
ca: Multijugador

en: Editor – Load Map
ca: Editor – Carrega el mapa

en: Editor – New Map
ca: Editor – Mapa nou

en: Editor – New Random Map
ca: Editor – Mapa nou aleatori

en: About
ca: Informació

en: Internet Login
ca: Inici de sessió a Internet

en: Toggle Building Spaces
ca: Commuta entre mostrar o ocultar els espais de construcció

en: Toggle Minimap
ca: Commuta la finestra del minimapa

en: Encyclopedia
ca: Enciclopèdia

en: Cut Text
ca: Talla el text

en: Copy Text
ca: Copia el text

en: Paste Text
ca: Enganxa el text

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Delete Item
ca: Esborra l’element

en: Tooltip Accessibility Mode Key
ca: Tecla del mode d’ajuda d’accessibilitat

en: Toggle Fullscreen
ca: Commuta el mode de pantalla completa

en: Take Screenshot
ca: Pren una captura de pantalla

en: Zoom In
ca: Apropa la vista

en: Zoom Out
ca: Allunya la vista

en: Reset Zoom
ca: Restableix el zoom

en: Jump to Next Location
ca: Vés a la posició següent

en: Jump to Previous Location
ca: Vés a la posició anterior

en: Menu
ca: Menú

en: Info Tool
ca: Eina d’informació

en: Players Menu
ca: Menú de jugadors

en: Toggle Grid
ca: Commuta la graella

en: Toggle Immovables
ca: Mostra/Amaga inamovibles

en: Toggle Animals
ca: Mostra/Amaga els animals

en: Toggle Resources
ca: Commuta la visió dels recursos

en: Toggle Maximum Build Spaces
ca: Mostra/Amaga els espais de construcció grans

en: Set Toolsize to %d
ca: Estableix la mida de l’eina a %d

en: Toggle Census
ca: Mostra/Amaga els noms dels edificis

en: Toggle Status Labels
ca: Commuta les etiquetes d’estat

en: Toggle Soldier Levels
ca: Mostra/Amaga els nivells dels soldats

en: Toggle Buildings Visibility
ca: Commuta la visibilitat d’edificis

en: Toggle Overlapping Workareas
ca: Mostra/Amaga les àrees de treball que es superposen

en: General Statistics
ca: Estadístiques generals

en: Ware Statistics
ca: Estadístiques de béns

en: Building Statistics
ca: Estadístiques d’edificis

en: Stock Inventory
ca: Inventari de l’estoc

en: Soldier Statistics
ca: Estadístiques de soldats

en: Seafaring Statistics
ca: Estadístiques de navegació

en: Decrease Game Speed by 1×
ca: Redueix la velocitat de la partida en 1 unitat

en: Decrease Game Speed by 0.25×
ca: Redueix la velocitat de la partida en 0,25 unitats

en: Decrease Game Speed by 10×
ca: Redueix la velocitat de la partida en 10 unitats

en: Increase Game Speed by 1×
ca: Incrementa la velocitat de la partida en 1 unitat

en: Increase Game Speed by 0.25×
ca: Augmenta la velocitat de la partida en 0,25 unitats

en: Increase Game Speed by 10×
ca: Augmenta la velocitat de la partida en 10 unitats

en: Reset Game Speed
ca: Restableix la velocitat de la partida

en: Pause
ca: Posa en pausa

en: Scroll to Starting Field
ca: Vés al camp inicial

en: Chat
ca: Xat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
ca: Guarda la partida

en: Messages: Go to Location
ca: Missatges: Vés a una posició

en: Messages: Show All
ca: Missatges: Mostra’ls tots

en: Messages: Show Geologists’ Messages
ca: Missatges: Mostra els missatges dels geòlegs

en: Messages: Show Economy Messages
ca: Missatges: Mostra els missatges de l’economia

en: Messages: Show Seafaring Messages
ca: Missatges: Mostra els missatges de navegació

en: Messages: Show Military Messages
ca: Missatges: Mostra els missatges militars

en: Messages: Show Scenario Messages
ca: Missatges: Mostra els missatges de l’escenari

en: Seafaring: Go to Ship
ca: Navegació: Vés on està el vaixell

en: Seafaring: Watch Ship
ca: Navegació: Veure vaixell

en: Seafaring: Open Ship Window
ca: Navegació: Obre la finestra del vaixell

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
ca: Navegació: Obre la finestra del vaixell i vés on està

en: Seafaring: Show All Ships
ca: Navegació: Mostra tots els vaixells

en: Seafaring: Show Idle Ships
ca: Navegació: Mostra els vaixells inactius

en: Seafaring: Show Transport Ships
ca: Navegació: Mostra els vaixells de transport

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
ca: Navegació: Veure les expedicions en espera

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
ca: Navegació: Mostra les expedicions d’exploració

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
ca: Navegació: Veure les expedicions amb espais portuaris

en: Set Landmark #%d
ca: Estableix el punt de referència #%d

en: Go To Landmark #%d
ca: Vés al punt de referència #%d

[ctx: hotkey]
en: Shift
ca: Maj

[ctx: hotkey]
en: GUI
ca: Interfície gràfica

[ctx: hotkey]
en: Space
ca: Espai

[ctx: hotkey]
en: Enter
ca: Retorn

[ctx: hotkey]
en: Escape
ca: Tecla d’escapada

[ctx: hotkey]
en: Tab
ca: Tecla de tabulació

[ctx: hotkey]
en: Menu
ca: Menú

[ctx: hotkey]
en: Pause
ca: Pausa

[ctx: hotkey]
en: Page Up
ca: Re Pàg

[ctx: hotkey]
en: Page Down
ca: Av Pàg

[ctx: hotkey]
en: Home
ca: Inici

[ctx: hotkey]
en: End
ca: Fi

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
ca: Tecla de cursor a l’esquerra

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
ca: Tecla de cursor a la dreta

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
ca: Tecla de cursor amunt

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
ca: Tecla de cursor avall

[ctx: hotkey]
en: Insert
ca: Tecla d’inserció

[ctx: hotkey]
en: Delete
ca: Suprimeix

[ctx: hotkey]
en: Backspace
ca: Retrocés

[ctx: hotkey]
en: Caps Lock
ca: Bloqueig de majúscules

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
ca: Bloqueig del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Scroll Lock
ca: Bloqueig de desplaçament

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
ca: 1 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
ca: 2 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
ca: 3 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
ca: 4 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
ca: 5 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
ca: 6 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
ca: 7 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
ca: 8 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
ca: 9 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
ca: 0 del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
ca: Punt del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
ca: + del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
ca: - del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
ca: * del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
ca: / del teclat numèric

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
ca: Retorn del teclat numèric

en: (disabled)
ca: (desactivat)

en: Fastplace #%i
ca: Posaràpid #%i

en: Destroy building?
ca: Destrueix l’edifici

en: Do you really want to destroy this building?
ca: Voleu realment destruir aquest edifici?

en: Dismantle building?
ca: Desmantella l’edifici

en: Do you really want to dismantle this building?
ca: Voleu realment desmantellar aquest edifici?

en: Preserve wares
ca: Conserva els béns

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
ca: Tots els béns que quedin a l’edifici els traurà el constructor a fora, augmentant el temps de desmantellament.

en: Enhance building?
ca: Amplia l’edifici

en: Do you really want to enhance this building?
ca: Voleu realment ampliar aquest edifici?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
ca: Aneu amb compte si l’enemic és a prop.

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
ca: Tots els béns que quedin a l’edifici els traurà el constructor a fora, augmentant el temps d’ampliació.

en: Sink the ship?
ca: Afona la nau

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
ca: Voleu realment afonar %s?

en: Cancel expedition?
ca: Voleu cancel·lar l’expedició?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
ca: Voleu realment cancel·lar l’expedició en curs?

en: Attack
ca: Atac

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
ca[0]: %u soldat
ca[1]: %u soldats

en: Number of soldiers
ca: Nombre de soldats

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
ca: Envieu menys soldats. Mantingueu premut Ctrl per no enviar-n’hi.

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
ca: Envia més soldats. Mantingueu premuda la tecla Ctrl per enviar-n’hi el màxim possible.

en: Start attack
ca: Inicia atac

en: Attackers:
ca: Atacants:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
ca: Feu clic en un soldat per treure’l de la llista d’atacants.

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
ca: Mantingueu premuda la tecla Ctrl per treure tots els soldats de la llista.

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
ca: Mantingueu premuda la tecla Maj per treure tots els soldats de la llista excepte el que esteu senyalant.

en: Not attacking:
ca: Sense atacar:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
ca: Feu clic en un soldat per afegir-lo a la llista d’atacants.

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
ca: Mantingueu premuda la tecla Ctrl per afegir tots els soldats a la llista.

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
ca: Mantingueu premuda la tecla Maj per afegir tots els soldats de la llista excepte el que esteu senyalant.

en: Destroy target
ca: Destrueix l’objectiu

en: Destroy the target building instead of conquering it
ca: Destrueix l’objectiu en lloc de conquerir-lo.

en: Show Debug Window
ca: Mostra la finestra de depuració

en: Center view on this
ca: Centra la vista aquí

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
ca: PS: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
ca: (no hi ha cap edifici seleccionat)

en: Owned:
ca: Construïts:

en: Under construction:
ca: En construcció:

en: Low productivity threshold:
ca: Llindar de productivitat baixa:

en: Show previous building
ca: Mostra l’edifici anterior

en: Show next building
ca: Mostra l’edifici posterior

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
ca: Els edificis es consideraran improductius si la productivitat cap per sota d’aquest percentatge.

en: Small buildings
ca: Edificis petits

en: Medium buildings
ca: Edificis mitjans

en: Big buildings
ca: Edificis grans

en: Low productivity:
ca: Productivitat baixa:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
ca: Falten soldats:

en: Muted – click to unmute
ca: Silenciat – Feu clic per canviar-ho.

en: Mute this building’s messages
ca: Silencia els missatges d’aquest edifici

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
ca: Tots els edificis d’aquest tipus estan silenciats – feu clic per canviar-ho.

en: Mute all buildings of this type
ca: Silencia tots els edificis d’aquest tipus

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
ca: Continua

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
ca: Atura

en: Enhance to %s
ca: Amplia a %s

en: Construction costs:
ca: Costos de construcció:

en: Destroy
ca: Destrueix

en: Dismantle
ca: Desmantella

en: Returns:
ca: Retorna:

en: Watch the scout
ca: Mira l’explorador

en: Hide work area
ca: Amaga l’àrea de treball

en: Show work area
ca: Mostra l’àrea de treball

en: Start an expedition
ca: Comença l’expedició

en: Cancel the expedition
ca: Cancel·la l’expedició

en: Building materials
ca: Materials de construcció

en: Stop this building’s work after completion
ca: Para la producció de l’edifici quan acabi la construcció

en: Stopped
ca: Parat

en: Prefer heroes
ca: Demana preferiblement herois

en: Prefer rookies
ca: Demana preferiblement soldats novells

en: Normal policy
ca: Política normal

en: Preferably store selected wares here
ca: Emmagatzema els béns seleccionats preferiblement aquí

en: Do not store selected wares here
ca: No emmagatzemis els béns seleccionats aquí

en: Remove selected wares from here
ca: Treu els béns seleccionats d’aquí

en: Ware settings to apply after construction
ca: Opcions dels béns quan finalitzi la construcció

en: Worker settings to apply after construction
ca: Opcions del treballador quan finalitzi la construcció

en: Start an expedition from this port after completion
ca: Inicia una expedició quan finalitzi la construcció

en: Settings to apply after construction
ca: Opcions aplicades quan finalitzi la construcció

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
ca: Redueix la capacitat. Mantingueu premuda la tecla Ctrl per establir la capacitat al menor valor possible.

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
ca: Augmenta la capacitat. Mantingueu premuda la tecla Ctrl per establir la capacitat al valor més gran possible.

en: Economy options
ca: Opcions de l’economia

en: Decrease target by 10
ca: Redueix la quantitat desitjada en 10

en: Decrease target
ca: Redueix la quantitat desitjada

en: Toggle infinite target
ca: Commuta l’objectiu infinit

en: Increase target
ca: Augmenta la quantitat desitjada

en: Increase target by 10
ca: Augmenta la quantitat desitjada en 10

en: Profile to apply to the selected items
ca: Perfil que s’aplicarà als elements seleccionats.

en: Save target settings
ca: Desa la configuració de l’objectiu

en: The profile name cannot be empty
ca: El nom del perfil no pot deixar-se buit.

en: The default profile cannot be overwritten
ca: El perfil per defecte no es pot sobreescriure.

en: Save the profile under this name
ca: Desa el perfil amb aquest nom

en: The predefined profiles cannot be deleted
ca: Els perfils predefinits no es poden esborrar.

en: Delete the selected profiles
ca: Esborra els perfils seleccionats

en: Overwrite?
ca: Voleu sobreescriure’l?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
ca: Ja existeix un perfil amb aquest nom. Voleu reemplaçar-lo?

en: Save Profile
ca: Desa el perfil

en: Existing Profiles
ca: Perfils existents

en: Build small building
ca: Construeix edifici petit

en: Build big building
ca: Construeix un edifici gran

en: Build medium building
ca: Construeix edifici mitjà

en: Build port building
ca: Construeix edifici portuari

en: Action
ca: Accions

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
ca: Marcat per treure’l amb un teballador – Feu clic per desmarcar-lo.

en: Immovable Actions
ca: Accions per a inamovibles

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
ca: Marqueu aquest inamovible per treure’l amb un treballador adequat.

en: Build road
ca: Construeix camí

en: Build waterway
ca: Construeix una via d’aigua

en: Destroy this flag
ca: Destrueix aquesta bandera

en: Configure this flag’s economy
ca: Configura l’economia de la bandera

en: Send geologist to explore site
ca: Envia un geòleg a explorar la zona

en: Send scout to explore surroundings
ca: Envia l’explorador a explorar els voltants

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
ca: Heu de connectar la bandera a un edifici d’exploració abans d’enviar-ne algun.

en: Place a flag
ca: Planta una bandera

en: Destroy a road
ca: Destrueix el camí

en: Destroy a waterway
ca: Destrueix una via d’aigua

en: Watch field in a separate window
ca: Observa aquesta zona en una finestra independent

en: Watch
ca: Veure

en: Build mines
ca: Construeix la mina

en: Build flag
ca: Planta la bandera

en: Cancel road
ca: Cancel·la el camí

en: Cancel road and start building waterway
ca: Cancel·la el camí i construeix una via d’aigua

en: Build roads
ca: Accions de camí

en: Cancel waterway
ca: Cancel·la la vida d’aigua

en: Cancel waterway and start building road
ca: Cancel·la la via d’aigua i construeix una carretera

en: Build waterways
ca: Construeix vies d’aigua

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
ca: Consola de scripts

en: Unknown Recipient
ca: Recipient desconegut

en: All
ca: Tot

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
ca: El client s’ha desconnectat

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
ca: Un jugador s’ha desconnectat de la partida. S’ha creat una desada automàtica. Voleu continuar jugant?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
ca: Continua la partida

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
ca: Reemplaceu el jugador desconnectat amb la IA seleccionada i continua jugant

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
ca: IA pel jugador deconnectat

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
ca: Surt de la partida

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
ca: Reemplaça el jugador per %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
ca: Depura el camp

en: Accept
ca: D’acord

en: Reject
ca: Rebutja

en: %s has invited you to join their team.
ca: %s us ha invitat a unir-vos al seu equip.

en: %s wants to join your team.
ca: %s vol unir-se al vostre equip.

en: Leave
ca: Surt

en: Leave your current team and become teamless
ca: Deixeu el vostre equip actual.

en: Resign
ca: Renuncia

en: Give up and become a spectator
ca: Abandona i passa a ser espectador.

en: Join
ca: Uneix-m’hi

en: Request to join this player’s team
ca: Sol·liciteu unir-vos a l’equip d’aquest jugador.

en: Invite
ca: Invita

en: Invite this player to join your team
ca: Inviteu aquest jugador a unir-se al vostre equip.

en: No team
ca: Sense equip

en: Team %u
ca: Equip %u

en: Won at %s
ca: Ha guanyat a les %s

en: Lost at %s
ca: Ha perdut a les %s

en: Resigned at %s
ca: Ha renunciat a les %s

en: Pending Diplomacy Actions
ca: Accions diplomàtiques pendents

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
ca: Menú de confirmació

en: Are you sure you wish to exit this game?
ca: Segur que voleu sortir de la partida?

en: Error Saving Game!
ca: S’ha produït un error desant la partida.

en: Messages: Inbox
ca: Missatges: bústia d’entrada

en: Title
ca: Títol

[ctx: message]
en: Type
ca: Tipus

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
ca: Hora

en: Show Archive
ca: Mostra l’arxiu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
ca: Centra la vista principal a la posició

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
ca: Mostra tots els missatges

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
ca: Mostra només els missatges dels geòlegs

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
ca: Mostra només els missatges de l’economia

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
ca: Mostra només els missatges de navegació marítima

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
ca: Mostra només els missatges militars

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
ca: Mostra només els missatges d’escenari

en: Messages: Archive
ca: Missatges: arxiva

en: Show Inbox
ca: Mostra la bústia d’entrada

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
ca[0]: Restaura el missatge seleccionat (només %d seleccionat)
ca[1]: Restaura els %d missatges seleccionats

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
ca: Restaura el missatge seleccionat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
ca[0]: Arxiva el missatge seleccionat (%d seleccionat)
ca[1]: Arxiva els %d missatges seleccionats

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
ca: Arxiva el missatge seleccionat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
ca: Opcions de so

en: Game over
ca: Fi de la partida

en: Player Info:
ca: Informació del jugador:

en: Elapsed time:
ca: Temps transcorregut:

en: Continue playing
ca: Continua la partida

en: Time
ca: Temps

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
ca: Ha perdut.

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
ca: Ha guanyat.

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
ca: Ha abandonat.

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
ca: Desconegut

en: You won!
ca: Has guanyat!

en: You lost.
ca: Has perdut.

en: %s won!
ca: %s ha guanyat

en: Team %u won!
ca: L’equip %u ha guanyat!

en: Score
ca: Puntuació

en: Team Score
ca: Puntuació de l’equip

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
ca[0]: %d fitxer
ca[1]: %d fitxers

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
ca[0]: S’ha seleccionat %1% directori i %2% fitxers:
ca[1]: S’han seleccionat %1% carpetes i %2% fitxers:

en: Directory Name:
ca: Nom de la carpeta:

en: Map Name:
ca: Nom del mapa:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
ca: Inici de la repetició:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
ca: Temps de partida:

en: Widelands Version:
ca: Versió del Widelands:

en: Win Condition:
ca: Condició de victòria:

en: Add-Ons:
ca: Complements

en: Game data error:
ca: Error en les dades de la partida:

en: Land
ca: Terreny

en: Productivity
ca: Productivitat

en: Casualties
ca: Baixes

en: Kills
ca: Morts

en: Military buildings lost
ca: Edificis militars perduts

en: Military buildings defeated
ca: Edificis militars derrotats

en: Civilian buildings lost
ca: Edificis civils perduts

en: Military
ca: Militar

en: Info Panel Visibility
ca: Visibilitat del panell d’informació

en: Follow mouse
ca: Segueix el ratolí

en: Hide
ca: Amaga

en: Move panel to bottom
ca: Mou el panell avall

en: Move panel to top
ca: Mou el panell a dalt

en: Cheat mode enabled
ca: Mode de trampes activat

en: Priority: Very Low
ca: Prioritat: molt baixa

en: Priority: Low
ca: Prioritat: baixa

en: Priority: Normal
ca: Prioritat: normal

en: Priority: High
ca: Prioritat: alta

en: Priority: Very High
ca: Prioritat: molt alta

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
ca: Augmenta el nombre de béns que voleu que s’emmagatzemin aquí.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
ca: Redueix el nombre de béns que voleu que s’emmagatzemin aquí.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
ca: Mantingueu premuda la tecla Maj per augmentar tots els tipus de béns al mateix temps.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
ca: Mantingueu premuda la tecla Maj per reduir tots els tipus de béns al mateix temps.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
ca: Mantingueu premuda la tecla Ctrl per permetre el màxim d’aquest bé.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
ca: Mantingueu premuda la tecla Ctrl per no emmagatzemar aquest bé.

en: Remove ware
ca: Treu un bé

en: Add ware
ca: Afegeix un bé

en: Hide controls
ca: Amaga els controls

en: Show controls
ca: Mostra els controls

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
ca: Vista del mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
ca: Amaga el minimapa

en: Show Minimap
ca: Mostra el minimapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
ca: Apropa la vista

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
ca: Restableix el zoom

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
ca: Allunya la vista

en: Road length: %u
ca: Llargada del camí: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
ca: Llargada de la via d’aigua: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
ca: No s’ha pogut desar la captura de pantalla.

en: Screenshot saved
ca: S’ha desat la captura de pantalla.

en: PAUSE
ca: EN PAUSA

[ctx: hotkey]
en: Esc
ca: Escapament

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
ca: Velocitat de la partida

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
ca: Ctrl + Maj + Espai

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
ca: Canvia les opcions d’efectes de so i música

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
ca: Reinicia l’escenari

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
ca: Segur que voleu reiniciar aquest escenari?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
ca: Amaga els noms dels edificis

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
ca: Amaga l’estat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
ca: Amaga els nivells dels soldats

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
ca: Amaga els edificis

en: Speed +
ca: Augmenta la velocitat

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
ca: Incrementa la velocitat de la partida

en: Speed -
ca: Redueix la velocitat

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
ca: Redueix la velocitat de la partida

en: Resume
ca: Reprèn

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
ca: Reprèn la partida

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
ca: Posa la partida en pausa

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
ca: Estadístiques

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
ca: Navegació

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
ca: Soldats

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
ca: Estoc

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
ca: Amaga les interseccions d’àrees de treball

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
ca: Mostra o no si les àrees de treball se sobreposen quan se situa un nou edifici.

en: %u new message | %u new messages
ca[0]: %u missatge nou
ca[1]: %u missatges nous

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
ca: Esborra aquesta repetició

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
ca: Esborra aquesta partida

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
ca: Esborra aquestes repeticions

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
ca: Esborra aquestes partides

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
ca: Oficial

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
ca: No oficial

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
ca: Equilibrat

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
ca: Desequilibrat

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
ca: Transbordadors

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
ca: Artefactes

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
ca: Tots contra tots

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
ca: Un contra un

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
ca: Equips de 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
ca: Equips de 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
ca: Equips de 4

en: No Author
ca: Sense autor

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
ca: carpeta superior

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
ca: buit

en: Directory
ca: Carpeta

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
ca: El nom original d’aquest mapa: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
ca: El nom del mapa en el teu idioma: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
ca: Consell

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
ca: #J

en: Filename
ca: Nom del fitxer:

en: The name of the map or scenario
ca: El nom del mapa o de l’escenari

en: Size
ca: Mida

en: The size of the map (Width x Height)
ca: La mida del mapa (amplada x alçada)

en: Map Name
ca: Nom del mapa

en: Owner
ca: Propietari

en: Roads
ca: Camins

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
ca: dies

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
ca: hores

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
ca: min

en: game
ca: tot

en: Additional item
ca: Element addicional

en: (Empty)
ca: (buit)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
ca: Fa falta

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
ca: En camí

en: Next Level
ca: Següent nivell

en: Decrease experience by 1
ca: Redueix l’experiència en 1

en: Increase experience by 1
ca: Augmenta l’experiència en 1

en: Terminate the employment of the selected worker
ca: Fes fora aquest treballador de l’edifici

en: (coming)
ca: (en camí)

en: Confirm Deleting File
ca: Confirmeu l’esborrat del fitxer

en: Confirm Deleting Files
ca: Confirmeu l’esborrat dels fitxers

en: Do you really want to delete this game?
ca: Voleu esborrar aquesta partida?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
ca[0]: Voleu esborrar aquesta partida (%d seleccionada)?
ca[1]: Voleu esborrar aquestes %d partides?

en: Error Deleting File!
ca: S’ha produït un error en esborrar el fitxer.

en: Error Deleting Files!
ca: S’ha produït un error esborrant els fitxers.

en: The game could not be deleted.
ca: La partida no s’ha pogut esborrar.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
ca[0]: No s’ha pogut esborrar %d partida.
ca[1]: No s’han pogut esborrar %d partides.

en: Do you really want to delete this replay?
ca: Voleu esborrar aquesta repetició?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
ca[0]: Voleu eliminar aquesta repetició (%d seleccionada)?
ca[1]: Voleu eliminar aquestes %d repeticions?

en: The replay could not be deleted.
ca: No s’ha pogut esborrar la repetició.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
ca[0]: No s’ha pogut esborrar %d repetició.
ca[1]: No s’han pogut esborrar %d repeticions.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
ca: Aquest fitxer té un format erroni i no es pot carregar. Potser va ser creat amb una versió anterior del Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
ca: Avui, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
ca: desat/da avui a les %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
ca: Ahir, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
ca: desat/da ahir a les %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
ca: %2% de %1%, %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
ca: desada el %2$u de %1$s de %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
ca: Desada automàtica: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
ca: Desada automàtica %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
ca: 1J

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
ca: MJ (%1%)

en: Save Date
ca: Data de creació

en: The date this game was saved
ca: La data en què es va guardar la partida.

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
ca: El nom del fitxer amb què es va desar la partida seguit del nom del mapa o bé el nom del mapa seguit de l’últim objectiu complit.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
ca: Mode de joc

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
ca: 1J = Un jugador

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
ca: MJ = Multijugador

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
ca: H = Multijugador (amfitrió)

en: Numbers are the number of players.
ca: El nombre indica quants jugadors hi ha.

en: Filename: Map name (start of replay)
ca: Nom del fitxer: Nom del mapa (inici de la repetició)

en: Map name (start of replay)
ca: Nom del mapa (inici de la repetició)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
ca: Mira el vaixell seleccionat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
ca: Obre la finestra del vaixell seleccionat.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
ca: Vés al vaixell seleccionat i obre’n la finestra.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
ca: Centra el mapa al vaixell seleccionat.

[ctx: ship]
en: Name
ca: Nom

[ctx: ship]
en: Status
ca: Estat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
ca: Mostra tots els vaixells.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
ca: Mostra els vaixells buits

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
ca: Mostra vaixells transportant béns i treballadors.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
ca: Mostra les expedicions que estan en espera.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
ca: Mostra les expedicions que estan explorant.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
ca: Mostra les expedicions que han trobat un espai portuari o estan fundant una colònia.

en: Scout towards the north west
ca: Explora cap al nord-oest

en: Explore the island’s coast clockwise
ca: Explora la costa de l’illa en sentit horari

en: Scout towards the north east
ca: Explora cap al nord-est

en: Scout towards the west
ca: Explora cap a l’oest

en: Construct a port at the current location
ca: Construeix un port en aquest lloc

en: Scout towards the east
ca: Explora cap a l’est

en: Scout towards the south west
ca: Explorar cap al sud-oest

en: Explore the island’s coast counter clockwise
ca: Explora la costa de l’illa en sentit antihorari

en: Scout towards the south east
ca: Explora cap al sud-est

en: Sink the ship
ca: Enfonsa el vaixell

en: Cancel the Expedition
ca: Cancel·la l’expedició

en: Go to destination
ca: Vés al destí

en: Go to ship
ca: Vés al vaixell

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
ca: Cancel·la l’expedició

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
ca: No es pot cancel·lar l’expedició perquè el vaixell no disposa de port on tornar.

en: Health: %u
ca: Salut: %u

en: Attack: %u
ca: Atac: %u

en: Defense: %u
ca: Defensa: %u

en: Evade: %u
ca: Evasió: %u

en: Overview
ca: Resum

en: By Attribute
ca: Per atribut

en: Capacity
ca: Capacitat

en: Click soldier to send away
ca: Cliqueu el soldat per acomiadar-lo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
ca: Canvia el volum. Feu-hi clic per escoltar-ne una mostra.

en: Play your own music in-game
ca: Reprodueix la vostra música durant les partides

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
ca: Podeu reproduir la vostra música durant les partides posant les peces en «<Widelands Home Directory>/music/custom_XX», on «XX» és una seqüència de dos digits començant per 00. Els formats de fitxer suportats són «.mp3» i «.ogg».

[ctx: sound_options]
en: Music
ca: Música

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
ca: Missatges del xat

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
ca: Missatges de la partida

[ctx: sound_options]
en: User Interface
ca: Interfície d’usuari

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
ca: Sons ambientals

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
ca: S’ha desactivat el so a causa d’un problema amb el controlador de so o bé perquè s’ha apagat a través de la línia d’ordres.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
ca: Avalua

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
ca: Compara les quantitats de l’estoc amb les quantitats objectiu.

en: Red:
ca: Vermell:

en: Stock is lower than the target
ca: L’estoc està per sota del valor objectiu.

en: Yellow:
ca: Groc:

en: Stock is equal to the target
ca: L’estoc és igual al valor objectiu.

en: Green:
ca: Verd:

en: Stock is higher than the target
ca: L’estoc és més alt que el valor objectiu.

en: Wares (total)
ca: Béns (total)

en: Workers (total)
ca: Treballadors (en total)

en: Wares in warehouses
ca: Béns en magatzems

en: Workers in warehouses
ca: Treballadors esperant en magatzems

en: Next Mission
ca: Missió nova

en: Start the next mission now
ca: Inicia la propera missió ara.

en: Continue playing this mission
ca: Continua jugant aquesta missió.

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
ca: Equips suggerits

en: Soldiers in training
ca: Soldats entrenant-se

en: Production
ca: Producció

en: Consumption
ca: Consum

en: Economy health
ca: Salut econòmica

en: Remove 10 wares
ca: Treu 10 béns

en: Remove a ware
ca: Treu un bé

en: Add a ware
ca: Afegeix un bé

en: Add 10 wares
ca: Afegeix 10 béns

en: Configure this building’s economy
ca: Configura l’economia d’aquest edifici

en: Wares waiting to be shipped
ca: Béns esperant per embarcar

en: Workers waiting to embark
ca: Treballadors esperant per embarcar

en: Expedition
ca: Expedició

en: Follow
ca: Segueix

en: Center the main view on this
ca: Centra la vista principal aquí
