Widelands - en to cs translation catalogue (1677 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
cs: %1$s a %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
cs: %1$s nebo %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
cs: %1$s a %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
cs: Není místo

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
cs: Nebylo dost místa na umístění některých počátečních budov, které proto nebyly postaveny. To znamená, že jsi nyní v nevýhodě; zvaž restartování této mapy s férovými startovními podmínkami.

en: Not enough space
cs: Není dost místa

en: No rocks nearby
cs: Žádné skály v okolí

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
cs: V okolí tvé výchozí pozice nejsou žádné skály, proto máš pro hladký rozběh svého hospodářství pár surovin navíc.

en: No trees nearby
cs: Žádné stromy v okolí

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
cs: V okolí tvé výchozí pozice nejsou žádné stromy, proto máš pro hladký rozběh svého hospodářství pár surovin navíc.

en: Status
cs: Stav

en: New Objective
cs: Nový úkol

en: New Objectives
cs: Nové úkoly

en: “%s”
cs: „%s“

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
cs: Bez UI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
cs: Normální UI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
cs: Slabá UI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
cs: Velmi slabá UI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
cs: ne

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
cs: ano

[ctx: decimal_separator]
en: .
cs: ,

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
cs: leden

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
cs: únor

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
cs: březen

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
cs: duben

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
cs: květen

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
cs: červen

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
cs: červenec

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
cs: srpen

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
cs: září

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
cs: říjen

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
cs: listopad

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
cs: prosinec

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
cs: Hlavní nabídka

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
cs: Nástroje

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
cs: Zobrazit / Skrýt

en: Tool size
cs: Velikost nástroje

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Provést znovu

en: Help
cs: Nápověda

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
cs: Nová mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
cs: Nová náhodná mapa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
cs: Načíst mapu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
cs: Uložit mapu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
cs: Volby mapy

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
cs: Opustit editor

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
cs: Změnit výšku

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
cs: Změnit výšku terénu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
cs: Náhodná výška

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
cs: Nastavit náhodnou výšku terénu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
cs: Terén

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
cs: Změnit terén mapy

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
cs: Pevné předměty

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
cs: Přidat nebo odstranit pevné předměty

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
cs: Zvířata

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
cs: Přidat nebo odstranit zvířata

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
cs: Suroviny

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
cs: Nastavit nebo změnit suroviny

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
cs: Místa pro přístav

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
cs: Přidat nebo odstranit místa pro přístav

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
cs: Hráči

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
cs: Nastavení počtu hráčů, jejich jmen, kmenů a výchozích pozic

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
cs: Počátek mapy

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
cs: Nastaví pozici, která bude mít souřadnice (0, 0). Ta bude levým horním rohem vygenerované minimapy.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
cs: Rozměr mapy

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
cs: Změnit rozměry mapy

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
cs: Informace

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
cs: Kliknutím na pole mapy se zobrazí jeho popis

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
cs: Skrýt stavební místa

en: Show Building Spaces
cs: Zobrazit stavební místa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
cs: Skrýt největší stavební místa

en: Show Maximum Building Spaces
cs: Zobrazit největší stavební místa

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
cs: Přepnout zobrazení pro největší dostupná stavební místa, pokud budou odstraněny všechny pevné předměty (stromy, skály atd.)

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
cs: Skrýt mřížku

en: Show Grid
cs: Zobrazit mřížku

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
cs: Skrýt pevné předměty

en: Show Immovables
cs: Zobrazit pevné předměty

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
cs: Skrýt zvířata

en: Show Animals
cs: Zobrazit zvířata

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
cs: Skrýt suroviny

en: Show Resources
cs: Zobrazit suroviny

en: Unsupported Format
cs: Nepodporovaný formát

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
cs: Hra Widelands nemohla nahrát soubor "%s". Formát souboru není kompatibilní.

en: Unsaved Map
cs: Neuložená mapa

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
cs: Mapa nebyla uložena, opravdu chceš ukončit editor?

en: Error
cs: Chyba

en: Loading map “%s”…
cs: Načítám mapu „%s“…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
cs: Beze jména

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Loading world…
cs: Nahrávání světa…

en: Random Player
cs: Náhodný hráč

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
cs: Vybráno: %s

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
cs: Kliknutím vybereš položku. Současným přidržením Ctrl můžeš vybrat více položek.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
cs: Vybráno: %s

en: Field Information
cs: Informace o poli

en: Node
cs: Uzel

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
cs: Souřadnice: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
cs: malá

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
cs: střední

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
cs: velká

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
cs: vlajka

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
cs: důlní místo

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
cs: přístav

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
cs: schůdný

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
cs: splavný

en: Caps: %s
cs: Vlastnosti: %s

en: Owned by: Player %u
cs: Vlastněno: hráč %u

en: Owned by: —
cs: Vlastněno: --

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
cs: Jméno: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
cs: Charakter terénu: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
cs: Předměty

en: Immovable: %s
cs: Pevný předmět: %s

en: Animals: %s
cs: Zvířata: %s

en: Workers: %s
cs: Dělníci: %s

en: Ships: %s
cs: Lodě: %s

en: Map
cs: Mapa

[ctx: map_name]
en: Name: %s
cs: Jméno: %s

en: Size: %1% × %2%
cs: Velikost: %1% × %2%

en: Players: %u
cs: Hráči: %u

en: Players: –
cs: Hráči: –

en: Author: %s
cs: Autor: %s

en: Description: %s
cs: Popis: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
cs: (žádný)

en: Enabled Add-Ons: %s
cs: Aktivní rozšíření: %s

en: Error!
cs: Chyba!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
cs: Moje mapy

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
cs: Scénáře pro hry více hráčů

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
cs: Scénáře pro hru jednoho hráče

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
cs: Stažené mapy

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
cs: Aktuální adresář: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
cs: Zobrazení

en: Cancel
cs: Zrušit

en: File names
cs: Názvy souborů

en: Map names
cs: Názvy mapy

en: Original map names
cs: Původní názvy map

en: Translated map names
cs: Přeložené názvy map

en: Click player to remove
cs: Klikni na hráče pro odebrání

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete this suggested team lineup
cs: Smazat navržené složení týmu

en: Add a player to this team
cs: Přidej hráče do tohoto týmu

en: Theme
cs: Motiv

en: Add lineup
cs: Přidat sestavu

en: Add another suggested team lineup
cs: Přidat další návrh týmové sestavy

en: Map name:
cs: Jméno mapy:

en: Authors:
cs: Autoři:

en: Description:
cs: Popis:

en: Hint (optional):
cs: Nápověda (volitelné):

en: Tags:
cs: Charakter:

[ctx: map_theme]
en: (none)
cs: (žádný)

en: Waterway length limit:
cs: Limit pro délku vodní cesty:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
cs: Neaktivní

en: %u Player | %u Players
cs[0]: %u hráč
cs[1]: %u hráči
cs[2]: %u hráčů
cs[3]: %u hráčů

en: Suggested Teams:
cs: Doporučené týmy:

en: Main Options
cs: Hlavní nastavení

en: Tags
cs: Charakter

en: Teams
cs: Týmy

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
cs: Nedoporučuje se nastavit limit délky vodní cesty na hodnotu větší než %u

en: Size: %1% x %2%
cs: Velikost: %1% x %2%

en: Create Map
cs: Vytvoř mapu

en: Terrain:
cs: Terén:

en: Creating empty map…
cs: Vytváření prázdné mapy…

en: Players:
cs: Hráči:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
cs: Nízké

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
cs: Střední

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
cs: Vysoké

en: Climate
cs: Podnebí

en: Terrain Distribution
cs: Rozmístění typu terénu

en: Water:
cs: Voda:

en: Land:
cs: Země:

en: Wasteland:
cs: Pustina:

en: Mountains:
cs: Hory:

en: Island mode
cs: Ostrovní mód

en: Random number:
cs: Náhodné číslo:

en: Map ID:
cs: ID mapy:

en: Random
cs: Náhodně

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
cs: Výchozí

en: Alpine
cs: Horský

en: Atoll
cs: Atol

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
cs: Pustina

en: Generating random map…
cs: Generování náhodné mapy…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
cs: Náhodná mapa

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
cs: Mapa byla vygenerována. Překontroluj prosím startovní pozice hráčů, aby si tví nosiči při spuštění hry neudělali nechtěnou dovolenou u moře, na opuštěném ostrůvku nebo na vrcholu nepřístupné hory.

en: The Widelands Random Map Generator
cs: Generátor náhodných map Widelands

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
cs: Tato mapa byla vytvořena automaticky prostřednictvím Generátoru náhodných map Widelands.

en: Computer %u
cs: Počítač %u

en: Player
cs: Hráč

en: Generate Map
cs: Vytvořit mapu

en: Filename:
cs: Jméno souboru:

en: Make Directory
cs: Vytvoř adresář

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
cs: nepojmenovaný

en: A file or directory with that name already exists.
cs: Soubor, nebo adresář tohoto jména již existuje.

en: Error Creating Directory!
cs: Chyba vytváření adresáře!

en: Error while creating directory ‘%s’.
cs: Nastala chyba při vytváření adresáře ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
cs: Soubor s názvem "%s" již existuje. Chceš ho přepsat?

en: Error Saving Map!
cs: Chyba při ukládání mapy!

en: Saving the map…
cs: Mapa se ukládá…

en: Map saved
cs: Mapa uložena

en: Enter Directory Name:
cs: Zadej název adresáře:

en: This extension is reserved!
cs: Toto pojmenování je již obsazeno!

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
cs: Příliš mnoho hráčů

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
cs: Nedoporučujeme nastavovat více než 8 hráčů, pokud není cílem testování. Opravdu chceš nastavit více než 8 hráčů?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
cs: Příště již nepřipomínat

en: Abort
cs: Ukončit

en: Player Options
cs: Volby hráče

en: Number of players
cs: Počet hráčů

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
cs: Hráč %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
cs: Kmen

[ctx: tribe]
en: Random
cs: Náhodně

en: The tribe will be selected at random
cs: Kmen bude vybrán náhodně

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
cs: Nastavit výchozí pozici tohoto hráče

en: Height Tools Options
cs: Volby výškových nástrojů

en: Increase/Decrease height by:
cs: Zvýšit/Snížit výšku o:

en: Set height to:
cs: Nastavit výšku na:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
cs: Kliknutím na mapu se zvýší, stiskem Shift + kliknutím na mapu se sníží úroveň terénu

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
cs: Stiskem Ctrl + kliknutím na mapu se nastaví předvolená úroveň terénu

en: Increase/Decrease amount by:
cs: Zvýšit/Snížit množství o:

en: Set amount to:
cs: Nastavit množství na:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
cs: Kliknutím na mapu se zvýší, stiskem Shift + kliknutím na mapu se sníží množství vybrané suroviny

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
cs: Ctrl + Kliknutí na mapu nastaví zvolené množství vybrané suroviny. Dochází k nahrazení suroviny původní.

en: Random Height Options
cs: Možnosti náhodné výšky

en: Minimum height:
cs: Minimální výška:

en: Maximum height:
cs: Maximální výška:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
cs: Kliknutím na mapu se nastaví úroveň terénu na náhodnou hodnotu ve zvoleném rozmezí

en: Fixed height
cs: Neměnná výška

en: Resize
cs: Změnit rozměr

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
cs: Zvol nový rozměr mapy, pak klikni na mapu do místa, kde má být mapa rozdělena. Pokud se rozměr zvětšuje, nové sloupce/řádky budou vloženy doprava a dolů od místa rozdělení, tzn. na jih a východ od místa rozdělení. Pokud se mapa zmenšuje bude odebrán požadovaný počet sloupců/řádků, které jsou taktéž ve směru vpravo a dolů od místa rozdělení.

en: Tool Size
cs: Velikost nástroje

en: Current Size:
cs: Současná velikost:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
cs: Nahrávám hru: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
cs: Základní data

en: Economies
cs: Hospodářství

en: AI
cs: UI

en: Command queue
cs: Řazení příkazů

en: Messages
cs: Zprávy

en: Finishing
cs: Dokončování

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
cs: Ukládání hry: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
cs: Automatické ukládání…

en: Interactive player
cs: Interaktivní hráč

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
cs: Widelands nelze spustit, protože má problém rozpoznat Shader jazyk grafické karty.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
cs: Vyskytl se neznámý problém v komunikaci s grafickou kartou.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
cs: Widelands nelze spustit, protože nebylo možné rozpoznat verzi OpenGL.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
cs: Widelands nefunguje, protože grafická karta je zastaralá.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
cs: Pro %1$u verzi požadována verze %2$u.%3$u nebo novější.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
cs: Pro %1$s požadována verze %2$u.%3$u nebo novější.

en: Shading Language
cs: Shader jazyk

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
cs: mezera

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
cs: %s na začátku názvu souboru

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
cs: %s v názvu souboru

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
cs: Následující znaky nejsou povoleny:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
cs: ano

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
cs: ano

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
cs: ne

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
cs: ne

en: Tribes
cs: Kmeny

en: World
cs: Svět

en: Script
cs: Skript

en: Map Set
cs: Volba mapy

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
cs: Kampaň

en: Win Condition
cs: Výherní podmínka

en: Starting Condition
cs: Počáteční nastavení

en: No conflicts
cs: Podmínky splněny

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
cs: %1$s (očekávaná verze %2$s, nalezeno %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
cs: %1$s, %2$s (očekávaná verze %3$s, nalezeno %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
cs[0]: %1$u rozšíření ve špatné verzi: %2$s
cs[1]: %1$u rozšíření ve špatné verzi: %2$s
cs[2]: %1$u rozšíření ve špatné verzi: %2$s
cs[3]: %1$u rozšíření ve špatné verzi: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
cs[0]: %1$u chybějící rozšíření: %2$s
cs[1]: %1$u chybějící rozšíření: %2$s
cs[2]: %1$u chybějících rozšíření: %2$s
cs[3]: %1$u chybějících rozšíření: %2$s

en: %s (missing)
cs: %s (chybí)

en: %1$s, %2$s (missing)
cs: %1$s, %2$s (chybí)

en: %1$s and %2$s: %3$s
cs: %1$s a %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
cs[0]: %u chybějící rozšíření
cs[1]: %u chybějící rozšíření
cs[2]: %u chybějících rozšíření
cs[3]: %u chybějících rozšíření

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
cs[0]: %u rozšíření ve špatné verzi
cs[1]: %u rozšíření ve špatné verzi
cs[2]: %u rozšíření ve špatné verzi
cs[3]: %u rozšíření ve špatné verzi

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
cs: Žádné

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
cs: %1$s<br>· %2$s (verze %3$s)

en: Creating player %d…
cs: Vytváření hráče %d…

en: Postloading world and tribes…
cs: Donačítání světa a kmenů

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
cs: Příprava prostředí pro načítání: Prvky mapy (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
cs: Příprava prostředí pro načítání: Hráči (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
cs: Příprava prostředí pro načítání: Mapa (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
cs: Nenastaveno

en: Preloading map…
cs: Přednahrání mapy…

en: Initializing game…
cs: Zahajuji hru…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
cs: Vytváření infrastruktury hráčů…

en: Missing starting position
cs: Chybí výchozí pozice

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
cs: Widelands nemůže zahájit hru, protože hráč %u nemá určenou výchozí pozici.
    Pro vyřešení problému můžeš ručně přidat výchozí pozici v editoru Widelands.

en: Initializing…
cs: Příprava...

en: Trade Offer
cs: Obchodní nabídka

en: This market has received a new trade offer.
cs: Tento trh obdržel novou obchodní nabídku.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
cs: Hra byla uložena v jiné verzi Widelands a nelze ji proto načíst.

en: File successfully saved!
cs: Soubor úspěšně uložen!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
cs: Zálohovací soubor ‘%s’ se nepodařilo odstranit.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
cs: Adresář ‘%s’ se nepodařilo vytvořit!

en: File ‘%s’ could not be removed!
cs: Soubor ‘%s’ nelze přesunout!

en: Try saving under a different name!
cs: Zkus uložit pod jiným jménem!

en: Error writing data to file ‘%s’!
cs: Chyba zápisu dat do souboru ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
cs: Uložený soubor může být poškozený!

en: File ‘%s’ could not be restored!
cs: Soubor ‘%s’ se nepodařilo obnovit!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
cs: Na dočasnou dobu je k dispozici zálohový soubor ‘%s’.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
cs: Soubor ‘%s’ byl obnoven ze zálohovaných dat.

en: An unexpected error occurred:
cs: Vyskytla se neočekávaná chyba:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
cs: Léto

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
cs: Zima

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
cs: Poušť

en: No description defined
cs: Bez popisu

en: %i%% built
cs: %i%% postaveno

en: %u%% dismantled
cs: %u%% rozebráno

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
cs: Ztracena budova!

en: Militarysite lost!
cs: Vojenský post zabrán nepřítelem!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
cs: Nepřítel poražen!

en: Enemy at site defeated!
cs: Vojenská posádka nepřítele byla poražena!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
cs: Útok!

en: You are under attack
cs: Nepřítel na tebe útočí

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
cs: surovina „%s“ se momentálně nedostává

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
cs: po surovině „%s“ není momentálně žádná poptávka

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
cs: není k dispozici „%s“

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
cs: není potřeba „%s“

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
cs: surovina „%s“ je skladem

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
cs: surovina „%s“ není skladem

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
cs: dělník potřebuje zkušenosti

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
cs: dělníci nepotřebuje další zkušenosti

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
cs: nezačalo %1$s, protože %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
cs: %1$s dokončeno, protože %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
cs: %1$s bylo odloženo, protože %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
cs[0]: chybí %s
cs[1]: chybí %s
cs[2]: chybí %s
cs[3]: chybí %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
cs[0]: vyrobena surovina %s
cs[1]: vyrobena surovina %s
cs[2]: vyrobena surovina %s
cs[3]: vyrobena surovina %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
cs[0]: Přijat %s
cs[1]: Přijato %s
cs[2]: Přijato %s
cs[3]: Přijato %s

en: No soldier found for this training level!
cs: Nenalezen voják pro požadovanou úroveň výcviku!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
cs: dokončeno %s

en: (stopped)
cs: (zastaveno)

en: Can’t find any more resources!
cs: Nenalezeno nic k těžbě!

en: Port Space
cs: Místo pro přístav

en: Port Space Found
cs: Nalezeno místo pro přístav

en: An expedition ship found a new port build space.
cs: Výprava nalezla nové místo pro stavbu přístavu.

en: Island Circumnavigated
cs: Ostrov obeplut

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
cs: Čekání

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
cs: Expediční loď obeplula ostrov bez hlášení.

en: Coast Reached
cs: Dosaženo pobřeží

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
cs: Země na obzoru!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
cs: Loď zakotvila u břehu a čeká na další rozkazy.

en: New port construction site is gone
cs: Stavební místo pro nový přístav je ztraceno

en: Port Lost!
cs: Přístav ztracen!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
cs: Vykládání surovin selhalo, výprava je zrušena.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
cs: Výprava

en: Expedition Ready
cs: Výprava je připravena

en: An expedition ship is waiting for your commands.
cs: Vypravená loď čeká na tvé rozkazy.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
cs: Plavba

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
cs: Bez nákladu

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
cs: Čeká

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
cs: Průzkum

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
cs: Nalezeno místo pro přístav

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
cs: Zakládání kolonie

en: Logic error
cs: Logická chyba

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
cs: Načítání %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
cs: Lodě

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
cs: Suroviny

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
cs: Dělníci

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
cs: Budovy

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
cs: Chybí pracovník

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
cs: Chybí pracovníci

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
cs: Pracovník je na cestě

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
cs: Pracovníci jsou na cestě

en: A new port was added to your economy.
cs: Součástí tvého hospodářství se stal nový přístav.

en: A new headquarters was added to your economy.
cs: Tvé hospodářství získalo novou hlavní budovu.

en: A new warehouse was added to your economy.
cs: Tvé hospodářství má k dispozici nový sklad.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
cs: Vodní cesta

en: Waterway destroyed
cs: Vodní cesta byla zrušena

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
cs: Vodní cesta musí být zrušena pro vytvoření místa pro nový přístavní dok.

en: A geologist found resources.
cs: Objeveny nové suroviny.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
cs: %s nemůže najít cestu domů a pravděpodobně zemře.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
cs: Dělník

en: Worker got lost!
cs: Dělník se ztratil!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
cs: úrodný

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
cs: splavný

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
cs: nepřístupný

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
cs: vytěžitelný

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
cs: neobydlitelný

en: A map file is invalid:
    %s
cs: Neplatný soubor mapy:
    %s

en: This objective has no description.
cs: Tento úkol nemá popis.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
cs: Loď %d

en: Diplomacy
cs: Diplomacie

en: %s has resigned and is now a spectator.
cs: %s vzdal a stal se pozorovatelem.

en: Player Resigned
cs: Hráč hru vzdal

en: Player Leaves Team
cs: Hráč opustil tým

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
cs: %1$s opustil tým %2$u a není nyní v žádném týmu.

en: Team Joining Request
cs: Žádost o připojení k týmu

en: Team Joining Invitation
cs: Pozvánka do týmu

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
cs: %1$s by se chtěl připojit k týmu %2$s.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
cs: %1$s pozval %2$s do svého týmu.

en: Team Change Accepted
cs: Změna týmu potvrzena

en: Team Change Rejected
cs: Změna týmu odmítnuta

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
cs: %1$s přijal %2$s do jejich týmu.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
cs: %1$s přijal pozvánku do týmu %2$s.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
cs: %1$s zakázal %2$s členství v týmu.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
cs: %1$s odmítl pozvánku do týmu %2$s.

en: Desync
cs: Desynchronizováno

en: End of Replay
cs: Konec záznamu

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
cs: Záznam byl pozastaven, protože dosáhl svého konce. Pokud chceš, můžeš ho opět spustit a prohlédnout si ho znovu.

en: Saving game…
cs: Ukládání hry…

en: Saving failed!
cs: Ukládání selhalo!

en: Game saved
cs: Hra uložena

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
cs: Ukládání mapy: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
cs: Automatické ukládání mapy…

en: Heights
cs: Výška

en: Terrains
cs: Typy terénu

en: Starting positions
cs: Výchozí pozice

en: Map version
cs: Verze mapy

en: Building restrictions
cs: Stavební omezení

en: Flags
cs: Vlajky

en: Roads and waterways
cs: Cesty a vodní cesty

en: Map objects
cs: Prvky mapy

en: Win condition
cs: Výherní podmínka

en: Flag details
cs: Podrobnosti vlajky

en: Road and waterway details
cs: Podrobnosti cesty / vodní cesty

en: Building details
cs: Podrobnosti budovy

en: Territory
cs: Území

en: Vision
cs: Viditelnost

en: Scripting
cs: Skriptování

en: Objectives
cs: Úkoly

en: Images
cs: Obrázky

en: Minimap
cs: Minimapa

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
cs: Běh byl přerušen SIGABRT signálem, který byl s největší pravděpodobností vyvolán poškozením uložené hry. Řešení této závady zatím nebylo implementováno. Omlouváme se, ale tato uložená hra se zdá být ztracena.

en: Loading map…
cs: Nahrávání mapy…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
cs: Bluebyte Settlers II Map. Komentář není definován!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
cs: Načítání mapy: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
cs: Území

en: Initializing flags
cs: Příprava vlajek

en: Initializing roads and waterways
cs: Příprava cest a vodních cest

en: Initializing buildings
cs: Příprava budov

en: Initializing map objects
cs: Příprava prvků mapy

en: Checking map
cs: Ověřování mapy

en: Preparing game…
cs: Příprava hry…

en: Could not establish connection to host
cs: Nepodařilo se navázat spojení s hostitelem

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
cs: Hra Widelands nedokázala navázat spojení se zadanou adresu. Buď na daném portu neběží server Widelands, nebo se server vypnul v průběhu připojování.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
cs[0]: Byl zjištěn %u nesoulad v rámci vybraných rozšíření:
cs[1]: Byly zjištěny %u nesoulady v rámci vybraných rozšíření:
cs[2]: Bylo zjištěno %u nesouladů v rámci vybraných rozšíření:
cs[3]: Bylo zjištěno %u nesouladů v rámci vybraných rozšíření:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
cs: %1$s
    · „%2$s“ požadováno hostitelem a nebylo nalezeno

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
cs: %1$s
    · „%2$s“ instalováno ve verzi %3$s, ale hostitel používá %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
cs: /me soubor neprošel kontrolním součtem md5.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
cs: /me zkontroloval přijatý soubor. Přestože kontrolní součet md5 souhlasí, nemohu se souborem pracovat.

en: Disconnected
cs: Odpojen

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
cs: Spojení s hostitelem bylo přerušeno z důvodu:
    %s

en: Available host commands are:
cs: K dispozici jsou příkazy hostitele:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
cs: /help  -  zobrazí tuto nápovědu

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
cs: /announce <msg>  -  pošle zprávu přes chat jako oznámení (systémový chat)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
cs: /warn <name> <reason>  -  varování uživatele <name> z důvodu <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
cs: /kick <name> <reason>  -  vyhození uživatele <name> z důvodu <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
cs: /forcePause            -  vynutí pozastavení hry.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
cs: /endForcedPause        -  znovu nastaví normální rychlost hry.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
cs: Špatné použití, mělo by být: /announce <message>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
cs: Špatné použití, mělo by být: /warn <name> <reason>

en: The client %s could not be found.
cs: Klient %s nebyl nalezen.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
cs: Špatné použití, mělo by být: /kick <name> <reason>

en: You can not kick yourself!
cs: Nemůžeš vyhodit sebe!

en: Are you sure you want to kick %s?
cs: Opravdu chceš vyhodit ze hry hráče %s?

en: The stated reason was: %s
cs: Uvedený důvod je: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
cs: Pokud ano, napiš: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
cs: Potvrzení vyhození bylo zrušeno. Nebylo zadáno žádné jméno!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
cs: Špatné použití, mělo by být: /ack_kick <name>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
cs: Potvrzení vyhození bylo zrušeno. Bylo zadáno špatné jméno!

en: Pause was already forced - game should be paused.
cs: Pozastavení bylo již vynuceno - hra by měla být pozastavena.

en: There is no forced pause - nothing to end.
cs: Hra není vynuceně pozastavena - není co ukončit.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
cs: Neplatný příkaz! Použij /help pro seznam příkazů.

en: Failed to host the server!
cs: Nezdařilo se vytvořit server!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
cs: Widelands se nepodařilo spustit server.
    Toto by se nemělo stávat. Pravděpodobně není v tuto chvíli nic, co  by se s tím dalo dělat. Chybu prosím nahlas.

en: Failed to start the server!
cs: Nezdařilo se spustit server!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
cs: Widelands se nepodařilo spustit server.
    Zřejmě je již spuštěn jiný proces, který využívá port serveru.

en: %li second | %li seconds
cs[0]: %li sekunda
cs[1]: %li sekundy
cs[2]: %li sekund
cs[3]: %li sekund

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
cs: Hra Widelands nemohla navázat spojení se zadanou adresou.
    Buď na udaném portu neběží žádný metaserver, 
    nebo máš chybné síťové nastavení.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
cs: Uživatelé označení jako IRC pravděpodobně nebudou reagovat na zprávy.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
cs: Úspěšné znovupřipojení k metaserveru!

en: Something went wrong: %s
cs: Něco se pokazilo: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
cs: Vítej na Metaserveru Widelands!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
cs: Máš přezdívku „%s“, protože tebou požadované jméno již někdo používá, nebo je vyhrazeno.

en: Our forums can be found at:
cs: Naše diskusní fóra nalezneš na:

en: For reporting bugs, visit:
cs: Pro nahlášení chyb navštiv:

en: Mixed up
cs: Zmatené

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
cs: Metaserver poslal během připojení podivnou CHYBU

en: Unexpected packet
cs: Neočekávaný paket

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
cs: Byl přijat neočekávaný síťový packet z metaserveru. Metaserver zřejmě používá jinou verzi protokolu. Pokud problémy přetrvávají, zkus aktualizovat svou hru.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
cs: UPOZORNĚNÍ: byl přijat příkaz %s, přestože nejsme ve stavu CONNECTING.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
cs[0]: Časová odezva serveru je %d sekunda.
cs[1]: Časová odezva serveru je %d sekundy.
cs[2]: Časová odezva serveru je %d sekund.
cs[3]: Časová odezva serveru je %d sekund.

en: Invalid chat message type "%s".
cs: Neplatný typ zprávy chatu "%s".

en: Invalid message type
cs: Neplatný typ zprávy

en: The game %s is now available
cs: Hra %s je nyní dostupná

en: The game %s has been closed
cs: Hra %s byla uzavřena

en: %s joined the lobby
cs: %s se připojil k lobby

en: %s left the lobby
cs: %s opustil lobby

en: Chat message could not be sent.
cs: Zpráva chatu nemohla být odeslána.

en: Command could not be executed.
cs: Příkaz nemohl být proveden.

en: ERROR: %s
cs: CHYBA: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
cs: Byla doručena nečekaná chybová hláška týkající se příkazu %1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
cs: Byl přijat neznámý příkaz od metaserveru: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
cs: Zpráva nemohla být odeslána. Nemáš připojení na metaserver!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
cs: Zpráva nemohla být odeslána: Měla to být privátní zpráva?

en: Supported admin commands:
cs: Podporované příkazy správce:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
cs: /motd <msg> - Nastaví trvalou uvítací zprávu

en: /announce <msg> - Send a one time system message
cs: /announce <msg> - Pošle jednorázovou systémovou zprávu

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
cs: /warn <user> <msg> - Pošle osobní systémovou zprávu vybranému uživateli

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
cs: /kick <user|game> - Vyřadí vybraného hráče nebo hru z metaserveru

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
cs: /ban <user> - Na následujících 24 hodin zamezí uživateli v přístupu na meteserver

en: Conversion error
cs: Chyba převodu

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
cs: Nelze určit pravdivostní hodnotu pro "%s"

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: There is no user with this name logged in.
cs: Neexistuje uživatel přihlášený pod tímto jménem.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
cs: Hra již neexistuje, zřejmě byla ukončena.

en: Wrong password, please try again.
cs: Špatné heslo, prosím zkus znovu.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
cs: Dočasně ti byl odebrán přístup k online hrám.

en: The protocol version you are using is not supported!
cs: Verze protokolu, kterou používáš, není podporovaná!

en: You are already logged in!
cs: Už jsi přihlášen!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
cs: Byl jsi odpojen, protože jsi poslal superuser příkaz bez superuser oprávnění. Tento incident bude zalogován a nahlášen administrátorovi.

en: Connection was closed by the client normally.
cs: Spojení bylo klientem ukončeno normálně.

en: The connection to the metaserver was lost.
cs: Připojení k metaserveru bylo ztraceno.

en: Metaserver did not answer
cs: Metaserver neodpověděl

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
cs: Byl jsi odhlášen z metaserveru, protože jsi včas neodpověděl na žádost o PING.

en: Client has left the game.
cs: Klient opustil hru.

en: Client crashed and performed an emergency save.
cs: Klient spadl a provedl nouzové uložení hry.

en: Connection was lost.
cs: Připojení bylo ztraceno.

en: Server has left the game.
cs: Server opustil hru.

en: The game has started just after you tried to connect.
cs: V průběhu pokusu o připojení došlo k zahájení hry.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
cs: Došlo k pádu serveru a nouzovému uložení hry.

en: Client and host have become desynchronized.
cs: Mezi klientem a hostitelem došlo k desynchronizaci.

en: Kicked by the host: %s
cs: Vyhozen hostitelem: %s

en: Client sent malformed commands: %s
cs: Klient poslal poškozené příkazy: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
cs: %1$s opouští hru (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
cs: %2$s nahrazuje hráče %1$s

en: Unknown user has left the game (%s)
cs: Neznámý uživatel opustil hru (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
cs: Server poslal SYNCREQUEST přestože neběží žádná hra.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
cs: Přišel PLAYERCOMMAND přestože žádná hra neběží.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
cs: Přišel neočekávaný příkaz LAUNCH od serveru.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
cs: Server poslal aktualizaci hráče pro hráče, který neexistuje.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
cs: Server poslal aktualizaci uživatele pro uživatele, který neexistuje.

en: Server uses a different protocol version
cs: Server používá jinou verzi protokolu

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
cs: Přišel příkaz číslo %s, který je v tomto stavu zakázán.

en: Client reports time to host that is running backwards.
cs: Klient hlásí hostiteli čas, který běží pozpátku.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
cs: Hra klienta překračuje čas nastavený hostitelem.

en: Client did not submit sync report in time.
cs: Klient neposlal synchronizační zprávu v limitu.

en: The game has already started.
cs: Hra již začala.

en: Client has no access to other player’s settings.
cs: Klient nemá přístup k nastavením ostatních hráčů.

en: Client has no access to server settings.
cs: Klient nemá přístup k nastavením serveru.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
cs: Klient poslal příkaz TIME přestože hra neběží.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
cs: Klient odeslal PLAYERCOMMAND za jiného hráče.

en: Client sent unexpected synchronization report.
cs: Klient poslal neočekávanou synchronizační zprávu.

en: Client requests file although none is available to send.
cs: Klient požaduje soubor, přestože žádný není k dispozici.

en: Host sent player %s to the lobby!
cs: Hostitel poslal hráče %s do lobby!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
cs: VAROVÁNÍ: %1$s používá verzi: %2$s, zatímco Hostitel používá verzi: %3$s

en: %s has joined the game
cs: %s se připojil ke hře

en: Started to send file %1$s to %2$s!
cs: Začalo odesílání souboru %1$s k %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
cs: Ukončen přesun souboru %1$s k %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
cs: "%s" prohrává hru a pokračuje pouze jako přihlížející.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
cs: Klient %1$s neodpověděl více než %2$s.

en: Client %s is cheating!
cs: %s obchází pravidla použitím cheatu.

en: Failed to use the local network!
cs: Nezdařilo se navázat spojení po lokální síti!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
cs: Hru Widelands nelze na této místní síti spustit. Možná na portu %s běží jiný proces, nebo je problém v nastavení sítě.

en: Choose Color…
cs: Výběr barvy…

en: Initial Color
cs: Výchozí barva

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Red"
en: R
cs: Č

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Green"
en: G
cs: Z

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Blue"
en: B
cs: M

en: Default Color
cs: Výchozí barva

en: Red
cs: Červená

en: Green
cs: Zelená

en: Blue
cs: Modrá

[ctx: dropdown]
en: Select Item
cs: Vybrat položku

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
cs: Nevybráno

en: No matches
cs: Žádná shoda

en: Please wait…
cs: Prosím počkejte...

en: Game ending – please wait…
cs: Hra se ukončuje – prosím počkejte...

en: Loading…
cs: Nahrávání…

en: Decrease the value
cs: Snížit hodnotu

en: Increase the value
cs: Zvýšit hodnotu

en: Decrease the value by 10
cs: Snížit hodnotu o 10

en: Increase the value by 10
cs: Zvýšit hodnotu o 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut
cs[3]: %d minut

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
cs[0]: %d pixel
cs[1]: %d pixely
cs[2]: %d pixelů
cs[3]: %d pixelů

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
cs[0]: %d pole
cs[1]: %d pole
cs[2]: %d polí
cs[3]: %d polí

en: Close
cs: Zavřít

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Restore
cs: Obnovit

en: Pin
cs: Připnout

en: Unpin
cs: Odepnout

en: About Widelands
cs: O Widelands

en: Lua Error
cs: Chyba Lua

en: Technical Info
cs: Technické údaje

en: Contact Form
cs: Kontaktní formulář

en: Send message
cs: Odeslat zprávu

en: Send Message
cs: Odeslat zprávu

en: Send this message now?
cs: Odeslat zprávu ihned?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
cs: Nepodařilo se odeslat váš dotaz.
    Chybová zpráva:
    %s

en: Sent
cs: Odeslat

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
cs: Vaše zpráva byla odeslána vývojářskému týmu Widelands, budeme se snažit odpovědět co nejdříve. Nezapomeňte kontrolovat příchozí poštu.

en: Reset
cs: Vymazat

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
cs: Aby bylo možné použít registrovaný účet, je potřeba mít účet na internetové stránce Widelands. Prosím přihlas se na %s a nastav si online hrací heslo na své profilové stránce.

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Password:
cs: Heslo:

en: %u bytes
cs: %u B

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
cs: Jakákoli

en: Quality not yet evaluated
cs: Kvalita zatím nebyla vypočtena

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
cs: Špatná

en: This add-on may cause major glitches and errors.
cs: Toto rozšíření může způsobit kritické problémy a chyby.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
cs: Dobrá

en: This add-on works as advertised.
cs: Tohle rozšíření funguje, jak má.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
cs: Skvělá

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
cs: Toto rozšíření bylo vyznamenáno pro velmi vysokou kvalitu.

en: Add-On Manager
cs: Správce rozšíření (Add-ons)

en: Verified only
cs: Pouze ověřené

en: Show only verified add-ons
cs: Zobraz pouze ověřená rozšíření

en: Sort by
cs: Řadit podle

en: Minimum quality
cs: Minimální kvalita

en: Choose add-on to upload…
cs: Zvolte rozšíření k nahrání...

en: Upload a screenshot…
cs: Nahrát snímek obrazovky...

en: Understood and confirmed
cs: Rozumím a potvrzuji

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
cs: Zaškrtnutím tohoto políčka potvrzujete, že jste četl/a uvedené podmínky a souhlasíte s nimi.

en: Reset the filters
cs: Vymazat filtry

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Refresh the list of add-ons available from the server
cs: Obnov seznam rozšíření dostupných na tomto serveru

en: Fix dependencies…
cs: Oprav závislosti…

en: Try to automatically fix the dependency errors
cs: Zkus opravit chyby závislostí automaticky

en: Move selected add-on to top
cs: Přesuň vybrané rozšíření nahoru

en: Move selected add-on one step up
cs: Přesuň vybrané rozšíření o jedno místo výše

en: Move selected add-on one step down
cs: Přesuň vybrané rozšíření o jedno místo níže

en: Move selected add-on to bottom
cs: Přesuň vybrané rozšíření dolů

en: Launch the add-ons packager…
cs: Spustit správce rozšíření…

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
cs: Kontaktujte nás...

en: Tools for Add-Ons Developers
cs: Nástroj pro vývojáře herních rozšíření

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
cs: Interaktivní správce rozšíření umožňuje vytváření, úpravy a mazání herních rozšíření, sestavování souborů map, vytvořených v Editoru map, a jejich sdílení s ostatními hráči prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní bez toho, aby bylo nutné napsat jediný řádek skriptu.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
cs: Více informací o vytváření a publikování vlastních rozšíření lze nalézt na %s.

en: Open Link
cs: Otevřít odkaz

en: Copy Link
cs: Zkopírovat odkaz

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
cs: Zde můžete nahrát svoje rozšíření na server, aby bylo dostupné pro ostatní hráče. Nahráním souhlasíte se zveřejněním své tvorby pod GNU General Public Licence (GPL) verze 2 (stejná licence, pod kterou se distribuuje samotný Widelands). Pro další informace o GPL viz 'O Widelands' → 'Licence' v hlavní nabídce.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
cs: Je zakázáno nahrávat rozšíření, která obsahují nebezpečný nebo škodlivý obsah či spam. Nahráním rozšíření potvrzujete, že jste autorem rozšíření nebo máte souhlas autora(ů) k nahrání.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
cs: Před nahráním obsahu je vyžadováno přečtení dokumentace k rozšířením na odkazu uvedeném výše. Protože se dokumentace často mění, přesvědčte se, že jste četl(a) nejnovější verzi a následoval(a) jste uvedené kroky.

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
cs: Vývojářsky tým Widelands zkontroluje tvé rozšíření brzy po jeho nahraní. Pokud budou mít další požadavky, budou tě kontaktovat pomocí soukromé zprávy na webu Widelands, proto prosím průběžně kontroluj příchozí zprávy na svém uživatelském profilu.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
cs: Technický problém? Nejasná dokumentace? Pokročilé požadavky jako smazání rozšíření či spolupráce s jiným tvůrcem rozšíření? Navštiv prosím naše fórum na %s, upřesni, co potřebuješ, a vývojářský tým Widelands ti rád pomůže.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
cs: Také můžeš poslat zprávu přímo vývojářskému týmu Widelands a my se pokusíme vyřídit tvůj požadavek, co nejdříve to bude možné. Pouze správci serveru mohou vidět zprávy poslané tímto způsobem. Protože i ostatní tvůrci rozšíření by mohli těžit z těchto otázek a odpovědí, používej, prosím, tento způsob komunikace jen v případě, že je zde pádný důvod k tomu, aby se daná informace nedostala k ostatním tvůrcům rozšíření. Naši odpověď obdržíš pomocí soukromé zprávy ve svém uživatelském profilu na stránkách Widelands.

en: Development
cs: Vývoj

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
cs: Jméno (A-Z)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
cs: Jméno (Z-A)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
cs: Nejpopulárnější

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
cs: Nejméně populární

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
cs: Nejčastěji stahované

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
cs: Nejméně stahované

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
cs: Nejstarší

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
cs: Nejnovější

en: Filter add-ons by name
cs: Filtruj rozšíření pomocí jména

en: Toggle category ‘%s’
cs: Přepnout zobrazení pro „%s“

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
cs[0]: Opravdu chceš aktualizovat toto %u rozšíření?
cs[1]: Opravdu chceš aktualizovat tato %u rozšíření?
cs[2]: Opravdu chceš aktualizovat těchto %u rozšíření?
cs[3]: Opravdu chceš aktualizovat těchto %u rozšíření?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
cs: 
    · %1$s (%2$s) od %3$s

en: NOT VERIFIED
cs: NEOVĚŘENO

en: verified
cs: ověřeno

en: Upgrade All
cs: Aktualizovat vše

en: Not logged in
cs: Nejsi přihlášen

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
cs: Klikni pro přihlášení. Poté budeš moci komentovat, hlasovat na rozšířeních a nahrát své vlastní rozšíření.

en: Please log in to upload add-ons
cs: K nahrání rozšíření se, prosím, přihlaš

en: Please log in to upload content
cs: K nahrání obsahu se, prosím, přihlaš

en: Please log in to send an enquiry
cs: K odeslání požadavku se, prosím, přihlaš

en: Logged in as %s
cs: Přihlášen jako %s

en: Logged in as %s (admin)
cs: Přihlášen jako %s (správce)

en: Click to log out
cs: Kliknutím se odhlasíš

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
cs: Prosím, zaškrtni potvrzovací pole k nahrání rozšíření

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
cs: Prosím, zaškrtni potvrzovací pole k nahrání obsahu

en: Server Error
cs: Chyba serveru

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
cs: Nepodařilo se připojit k serveru.
    Chybová zpráva:
    %s

en: Wrong Password
cs: Nesprávné heslo

en: The entered username or password is invalid:
    %s
cs: Vložené uživatelské jméno nebo heslo jsou nesprávné:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
cs: Získávám rozšíření (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
cs: Připojuji se k serveru...

en: Server Connection Error
cs: Chyba připojení k serveru

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
cs: chyba síťového připojení

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
cs: Seznam rozšíření dostupných na tomto serveru není přístupný!<br>Chybová zpráva: %s

en: Installed (%u)
cs: Instalováno (%u)

en: Browse
cs: Procházet

en: Browse (%u)
cs: Procházet (%u)

en: Upgrade all (%u)
cs: Aktualizovat vše (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
cs: Pro nainstalovaná rozšíření nejsou k dispozici žádné aktualizace

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
cs[0]: Aktualizovat toto %u rozšíření:
cs[1]: Aktualizovat tato %u rozšíření:
cs[2]: Aktualizovat těchto %u rozšíření:
cs[3]: Aktualizovat těchto %u rozšíření:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
cs: · „%1$s“ vyžaduje rozšíření „%2$s“, které nelze nalézt

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
cs: · „%1$s“ vyžaduje rozšíření „%2$s“, které je vypnuto.

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
cs: · „%1$s“ vyžaduje rozšíření „%2$s“, to je v seznamu až pod požadovaným rozšířením

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
cs: · „%1$s“ vyžaduje nejprve rozšíření „%2$s“ a pak „%3$s“, ale v seznamu jsou uvedena ve špatném pořadí

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
cs: Zapnuté rozšíření je poškozené. Se současným nastavením nelze spustit žádnou hru.
    Chybová zpráva:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
cs[0]: %u chyba závislostí
cs[1]: %u chyby závislostí
cs[2]: %u chyb závislostí
cs[3]: %u chyb závislostí

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
cs: Rozšíření, která způsobují chyby závislostí, nemusí pracovat správně nebo mohou bránit načtení her nebo map.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
cs: Rozšíření "%1$s" nemůže být nahráno, protože verze (%2$s) je starší než verze dostupná na serveru (%3$s)

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
cs: Rozšíření "%1$s" nemůže být nahráno, protože kategorie této verze (%2$s) není stejná jako kategorie verze dostupné na serveru (%3$s)

en: Upload
cs: Nahrát

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
cs: Opravdu chceš nahrát rozšíření „%s“ na server?

en: Uploading ‘%s’…
cs: Nahrávám „%s“...

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
cs: Rozšíření '%1$s' nemohlo být nahráno na server.
    
    Chybová zpráva:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
cs: Stahuji „%s“…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
cs: Rozšíření „%1$s“ se nepodařilo ze serveru stáhnout. Instalace/aktualizace tohoto rozšíření bude přeskočena.
    
    Chybové hlášení:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
cs: Soubory s překladem k rozšíření „%1$s“ se nepodařilo ze serveru stáhnout. Instalace/aktualizace překladu pro toto rozšíření bude přeskočena.
    
    Chybové hlášení:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
cs: Požadované rozšíření „%s“ nelze na serveru nalézt.

en: Add-Ons Packager
cs: Správce rozšíření

en: New add-on
cs: Nové rozšíření

en: Delete this add-on
cs: Smazat toto rozšíření

en: Discard changes
cs: Zrušit změny

en: Save changes
cs: Uložit změny

en: Writing Add-Ons…
cs: Zapisování rozšíření…

en: Please be patient while your changes are written.
cs: Prosíme o trpělivost, zatímco se změny zapisují.

en: Name:
cs: Jméno:

en: Author:
cs: Autor:

en: Version:
cs: Verze:

en: New Add-On
cs: Nové rozšíření

en: Enter the name for the new add-on.
cs: Zadej jméno nového rozšíření.

en: Category
cs: Kategorie

en: Invalid Name
cs: Neplatné jméno

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
cs: Toto je neplatné jméno. Důvod: %s
    
    Prosím vyber jiné.

en: An add-on with this internal name already exists.
cs: Rozšíření s tímto interním pojmenováním již existuje.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
cs: Rozšíření s tímto interním pojmenováním bylo nedávno smazáno. Prosím ulož svoje změny před tím, než bude jméno znovu použito.

en: Delete Add-on
cs: Smazat rozšíření

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
cs: Opravdu chceš smazat rozšíření „%s“?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
cs: Opravdu chceš smazat lokální rozšíření „%s“?
    
    Toto rozšíření nebude možné ze serveru znovu stáhnout.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
cs[0]: Pokud nyní opustíš správce rozšíření, všechny změny provedené v následujícím %u rozšíření budou ztraceny.
cs[1]: Pokud nyní opustíš správce rozšíření, všechny změny provedené v následujících %u rozšířeních budou ztraceny.
cs[2]: Pokud nyní opustíš správce rozšíření, všechny změny provedené v následujících %u rozšířeních budou ztraceny.
cs[3]: Pokud nyní opustíš správce rozšíření, všechny změny provedené v následujících %u rozšířeních budou ztraceny.

en: Quit Packager
cs: Opustit správce rozšíření

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
cs: Opravdu chceš zrušit všechny změny provedené v rozšíření „%s“?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
cs[0]: Opravdu chceš zrušit všechny změny v tomto %u rozšíření?
cs[1]: Opravdu chceš zrušit všechny změny v následujících %u rozšířeních?
cs[2]: Opravdu chceš zrušit všechny změny v následujících %u rozšířeních?
cs[3]: Opravdu chceš zrušit všechny změny v následujících %u rozšířeních?

en: Discard Changes
cs: Zrušit změny

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
cs: Opravdu chceš uložit všechny změny provedené v rozšíření „%s“?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
cs[0]: Opravdu chceš uložit změny provedené v následujícím %u rozšíření na pevný disk?
cs[1]: Opravdu chceš uložit změny provedené v následujících %u rozšířeních na pevný disk?
cs[2]: Opravdu chceš uložit změny provedené v následujících %u rozšířeních na pevný disk?
cs[3]: Opravdu chceš uložit změny provedené v následujících %u rozšířeních na pevný disk?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
cs: Varování: Dojde-li k manuální úpravě souborů tohoto rozšíření, mohou být provedené úpravy přepsány a může tak dojít k jejich ztrátě!

en: Confirm Saving
cs: Potvrdit uložení

en: Invalid Version
cs: Neplatná verze

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
cs: „%1$s“ není platným označením verze. Rozšíření „%2$s“ nebude uloženo.

en: Error Writing Addon
cs: Chyba ukládání rozšíření

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
cs: Rozšíření „%1$s“ se nepodařilo uložit na disk:
    %2$s

en: Invalid filename
cs: Neplatný název souboru

en: Name too long
cs: Jméno je příliš dlouhé

en: Invalid character ‘%c’
cs: Neplatný znak '%c'

en: Filename may not contain ‘%s’
cs: Název souboru nesmí obsahovat "%s"

en: Add selected map
cs: Přidat vybranou mapu

en: Create subdirectory
cs: Vytvořit novou podadresář

en: Remove selected map or directory
cs: Odstranit vybranou mapu nebo adresář

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
cs: Zvolené jméno vnitřního adresáře je používáno vícekrát. Všechny adresáře se stejným vnitřním jménem budou zobrazeny se stejným jménem.

en: Directory Display Name
cs: Zobrazované jméno adresáře

en: Directory Tree
cs: Adresářový strom

en: Name: %s
cs: Název: %s

en: Size: %s
cs: Velikost: %s

en: Players: %s
cs: Hráči: %s

en: Top-level directory
cs: Kořenový adresář

en: New Directory
cs: Nový adresář

en: Enter the name for the new directory.
cs: Zadej jméno nového adresáře.

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
cs: Adresáře nesmí používat příponu "%s".
    
    Prosím vyber jiné jméno.

en: A directory with this name already exists.
cs: Adresář s tímto jménem již existuje.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
cs: Opravdu chceš smazat adresář "%s" a všechen jeho obsah?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
cs: Opravdu chceš smazat mapu "%s"?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
cs: Obtížnost

en: Difficulty:
cs: Obtížnost:

en: The campaigns difficulty. One word.
cs: Obtížnost kampaně jedním slovem.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
cs: Krátký popisek k obtížnosti.

en: Edit…
cs: Upravit...

en: Are you sure you want to delete this comment?
cs: Opravdu chceš smazat tento komentář?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
cs: Komentář nemohl být smazán.
    
    Chybová zpráva:
    %s

en: Edit Comment
cs: Upravit komentář

en: Write Comment
cs: Napsat komentář

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Bold text markup
en: B
cs: T

en: Bold
cs: Tučné

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Italic text markup
en: I
cs: K

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Underline
cs: Podtržení

en: Shadow
cs: Stín

en: Color…
cs: Barva...

en: Tiny
cs: Drobné

en: Small
cs: Malé

en: Large
cs: Velké

en: Huge
cs: Obrovské

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
cs: Komentář nemohl být odeslán.
    
    Chybová zpráva:
    %s

en: Preview:
cs: Náhled:

en: The comment contains invalid richtext markup:
cs: Komentář obsahuje neplatný richtext:

[ctx: tx]
en: Priority:
cs: Priorita:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
cs: Název zdroje:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
cs: Kategorie (oddělené bílými znaky; pouze písmena):

en: This may take several minutes. Please be patient.
cs: Prosím strpení, tohle může trvat několik minut.

[ctx: priority]
en: Low
cs: Nízká

[ctx: priority]
en: Normal
cs: Normální

[ctx: priority]
en: High
cs: Vysoká

en: Please explain why you are deleting this add-on.
cs: Prosím, vysvětli, proč mažeš toto rozšíření.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
cs: Neověřeno

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
cs: Ověřeno

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
cs: Desynchronizace

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
cs: Synchronizace bez problémů

en: Your vote
cs: Tvé hodnocení

en: Next screenshot
cs: Následující snímek

en: Previous screenshot
cs: Předchozí snímek

en: Write a comment…
cs: Napsat komentář...

en: Administrator actions
cs: Akce administrátora

en: Not voted
cs: Bez hodnocení

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
cs: Hlas nemohl být odeslán.
    Kód chyby: %s

en: Screenshots (%u)
cs: Snímky obrazovky (%u)

en: Change verification status
cs: Změnit stav ověření

en: Change quality rating
cs: Změnit hodnocení kvality

en: Change sync-safety status
cs: Změnit stav bezpečnosti synchronizace

en: Configure Transifex integration
cs: Nastavit integraci s Transifex

en: Comments (%u)
cs: Komentáře (%u)

en: Votes (%u)
cs: Hodnocení (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
cs[0]: Průměrné hodnocení: %1$.3f (z %2$u hlasu)
cs[1]: Průměrné hodnocení: %1$.3f (z %2$u hlasů)
cs[2]: Průměrné hodnocení: %1$.3f (z %2$u hlasů)
cs[3]: Průměrné hodnocení: %1$.3f (z %2$u hlasů)

en: No votes yet
cs: Zatím nehodnoceno

en: No comments yet.
cs: Zatím bez komentáře

en: %u comment: | %u comments:
cs[0]: %u komentář:
cs[1]: %u komentáře:
cs[2]: %u komentářů:
cs[3]: %u komentářů:

en: %1$s (edited on %2$s)
cs: %1$s (upraveno %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
cs: %1$s (upravil '%2$s', čas %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
cs: ‘%1$s’ okomentoval(a) verzi %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
cs: Tento snímek se nepodařilo ze serveru načíst. Došlo k chybě.

en: Please log in to comment
cs: K přidání komentáře se, prosím, přihlaš

en: Please log in to vote
cs: K hlasování se, prosím, přihlaš

en: Uninstall
cs: Odinstalovat

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
cs: Opravdu chceš odinstalovat toto rozšíření?
    
    %1$s
    Od %2$s
    Verze %3$s
    Kategorie: %4$s
    %5$s
    
    Toto rozšíření není možné ze serveru znovu stáhnout.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
cs: Opravdu chceš odinstalovat toto rozšíření?
    
    %1$s
    Od %2$s
    Verze %3$s
    Kategorie: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
cs: Toto rozšíření způsobuje desynchronizaci při hře více hráčů a při přehrávání záznamů.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
cs: Vyžaduje verzi Widelands %s nebo novější.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
cs: Vyžaduje verzi Widelands %s nebo starší.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
cs: Vyžaduje verzi Widelands ne starší než %1$s a ne novější než %2$s.

en: Disable
cs: Deaktivovat

en: Enable
cs: Aktivovat

en: by %s
cs: od %s

en: Category: %s
cs: Kategorie: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
cs: Verze: %1$s+%2$u

en: Install
cs: Instalovat

en: Upgrade
cs: Aktualizovat

en: Comments and Votes
cs: Komentáře a hodnocení

note: * TRANSLATORS: Filesize · Download count · Average rating · Number of comments · Number of screenshots
en: %1$s   ⬇ %2$u   ★ %3$s   “” %4$u   ▣ %5$u
cs: %1$s   ⬇ %2$u   ★ %3$s   "..." %4$u   ▣ %5$u

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
cs: od %1$s (nahráno %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
cs: Opravdu chceš nainstalovat toto rozšíření?
    
    %1$s
    Od %2$s
    %3$s
    Verze %4$s
    Kategorie: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
cs: Opravdu chceš aktualizovat toto rozšíření?
    
    %1$s
    od %2$s
    %3$s
    Nainstalovaná verze: %4$s
    Dostupná verze: %5$s
    Kategorie: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
cs: Ověřeno týmem vývojářů Widelands

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
cs: Toto rozšíření ještě nebylo zkontrolováno týmem vývojářů Widelands. Nelze zaručit, že neobsahuje škodlivý nebo nevhodný obsah.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
cs[0]: Celková velikost: %u B
cs[1]: Celková velikost: %u B
cs[2]: Celková velikost: %u B
cs[3]: Celková velikost: %u B

en: %u download | %u downloads
cs[0]: %u stažení
cs[1]: %u stažení
cs[2]: %u stažení
cs[3]: %u stažení

en: %u comment | %u comments
cs[0]: %u komentář
cs[1]: %u komentáře
cs[2]: %u komentářů
cs[3]: %u komentářů

en: %u screenshot | %u screenshots
cs[0]: %u snímek obrazovky
cs[1]: %u snímky obrazovky
cs[2]: %u snímků obrazovky
cs[3]: %u snímků obrazovky

en: Upload Screenshot for ‘%s’
cs: Nahrát snímek obrazovky pro '%s'

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
cs: Popis

en: Uploading…
cs: Nahrávám...

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
cs: Snímek obrazovky '%1$s' pro rozšíření '%2$s' nemohl být nahrán na server.
    
    Chybová zpráva:
    %3$s

en: Choose Campaign
cs: Zvolit kampaň

en: Return to the main menu
cs: Návrat do hlavní nabídky

en: Play this campaign
cs: Hrát tuto kampaň

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
cs: Obtíž.

en: Tribe Name
cs: Název kmene

en: Campaign Name
cs: Název kampaně

en: Help: %s
cs: Nápověda: %s

en: Metaserver Lobby
cs: Lobby metaserveru

en: Clients online:
cs: Klienti online:

en: Open Games:
cs: Otevřít hru:

en: Join this game
cs: Připojit se ke hře

en: Name of your server:
cs: Název tvého serveru:

en: Open a new game
cs: Otevřít novou hru

en: Leave Lobby
cs: Opustit lobby

en: User Status
cs: Stav uživatele

en: Administrator
cs: Administrátor

en: Registered
cs: Registrován

en: Unregistered
cs: Neregistrován

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
cs: Jméno

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
cs: Verze

en: Game
cs: Hra

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
cs: Hra se jménem %s už probíhá. Prosím zvol jiný název.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
cs: Widelands se nepodařilo včas získat IP adresu serveru. Vypadá to na chybu sítě buďto na tvojí straně, anebo na straně serveru.

en: Connection Timed Out
cs: Čas spojení vypršel

en: Network Error
cs: Chyba sítě

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
cs: neznámý %u

en: Reset to default
cs: Obnovit výchozí

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
cs: Stiskni novou klávesovou zkratku, nebo zruš akci zavřením tohoto okna.

en: (unused)
cs: (nevyužito)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
cs: Upravit akce myši a klávesnice

en: Reset all
cs: Obnovit vše

en: Reset all to defaults
cs: Obnovit všechna výchozí nastavení

en: Keyboard Shortcut Conflict
cs: Nesoulad klávesových zkratek

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
cs: Zvolená klávesová zkratka (%1$s) již existuje a je k ní přiřazen tento úkon: „%2$s“. Prosím zvol jinou zkratku, nebo změň zkratku pro činnost, pro kterou je nyní požadovaná zkratka použita.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
cs: Obecné

en: Fastplace
cs: Rychlé umístění

en: Mouse Scrolling
cs: Posun kolečkem myši

en: Launch Game
cs: Spustit hru

en: Configure this game
cs: Nastavit tuto hru

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
cs: Je povoleno rozšíření způsobující desynchronizaci. Záznam hry nebude k dispozici.

en: Peaceful mode
cs: Mírové nastavení

en: Custom starting positions
cs: Nastavení výchozí pozice

en: Change map…
cs: Změnit mapu…

en: Change saved game…
cs: Změnit uloženou hru…

en: Start game
cs: Začít hru

en: The relations between players are set by the scenario
cs: Vztahy mezi hráči jsou definovány scénářem

en: The relations between players are set by the saved game
cs: Vztahy mezi hráči jsou převzaty z uložené hry

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
cs: Zvolená výherní podmínka nedovoluje mírové nastavení

en: Forbid fighting between players
cs: Zakázat souboje mezi hráči

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
cs: Všechna zvolená počáteční nastavení nerespektují výchozí pozice dané mapy

en: The starting positions are set by the scenario
cs: Výchozí pozice je definována scénářem

en: The starting positions are set by the saved game
cs: Výchozí pozice je převzata z uložené hry

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
cs: Dovolit hráčům, aby si vybrali svou výchozí pozici na začátku hry

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
cs: Scénář

en: Win condition is set through the scenario
cs: Výherní podmínka je definována prostřednictvím scénáře.

en: Saved Game
cs: Uložená hra

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
cs: Jde o uloženou rozehranou hru – výherní podmínka již byla nastavena dříve.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
cs: Nepodařilo se určit platnou výherní podmínku, protože mapu „%s“ nelze načíst.

en: Show the help window
cs: Zobrazit okno nápovědy

en: Please select a map or saved game.
cs: Prosím vyber mapu nebo uloženou hru.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
cs: Hostitel ještě nevybral mapu ani uloženou hru.

en: Saved Game is Directory
cs: Uložená hra je adresář

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
cs: VAROVÁNÍ:
    Vybraná uložená hra je adresář. K tomu mohlo dojít tak, že byla aktivována volba "nozip", nebo byla uložená hra ručně rozbalena.
    Widelands neumí odesílat rozbalené adresáře ke klientům, prosím zvol jinou uloženou hru, nebo obsah adresáře zabal.

en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
cs: Widelands se pokouší zahájit hru se souborem, který nebylo možné nalézt v očekávaném umístění.
    Jde o soubor: %s
    Pokud k tomu došlo při zahájení hry po síti, hostitel zřejmě zvolil soubor, který nemáš k dispozici. Za normálních okolností by ti takový soubor měl být poslán hostitelem, ale třeba stahování ještě nedoběhlo do konce?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
cs: Zvolený soubor nebyl nalezen. Pokud ti automaticky nedorazí, prosím napiš o tomto problému hostiteli hry.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
cs: Nepodařilo se načíst skript výherní podmínky ze souboru „%s“.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
cs: Nastavení hry více hráčů

en: Choose Game
cs: Vybrat hru

en: Choose Replay
cs: Vybrat záznam

en: Show Filenames
cs: Zobraz názvy souborů

en: Load this replay
cs: Nahrát záznam

en: Return to the multiplayer game setup
cs: Návrat do nastavení hry pro více hráčů

en: Return to the single player menu
cs: Návrat do nabídky hry jednoho hráče

en: Load this game
cs: Nahrát hru

en: Version Mismatch
cs: Nesoulad verzí

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
cs: Tento záznam byl vytvořen v jiné verzi hry Widelands. Může být kompatibilní, ale je možné, že nebude zobrazen správně, nebo jeho načítání selže.
    
    Prosím nenahlašuj závady, které se vyskytnou.
    
    Chceš i přesto záznam spustit?

en: Online Game Settings
cs: Nastavení online hry

en: Save
cs: Uložit

en: Log in to a registered account.
cs: Přihlaste se k registrovanému účtu.

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
cs: bezejména

en: Please enter a nickname!
cs: Prosím zadej přezdívku!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
cs: Zadej platnou přezdívku. Musí obsahovat pouze písmena anglické abecedy, čísla a znaky @ . + - _ .

en: Please enter your password!
cs: Prosím, zadej své heslo!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
cs: Nelze vytvořit herní instanci!
    Chybová zpráva:
    %s

en: Begin a new game
cs: Začít novou hru

en: New Game
cs: Nová hra

en: New Random Game
cs: Nová náhodná hra

en: Create a new random match
cs: Vytvořit novou náhodnou hru

en: Campaigns
cs: Kampaně

en: Play a campaign
cs: Hrát kampaň

en: Tutorials
cs: Tutoriály

en: Play one of our beginners’ tutorials
cs: Hrát jeden ze začátečnických tutoriálů

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
cs: Nahrát hru

en: Continue a saved game
cs: Pokračovat v uložené hře

en: Continue Playing
cs: Pokračovat ve hře

en: Map: %s
cs: Mapa: %s

en: Win Condition: %s
cs: Výherní podmínka: %s

en: Gametime: %s
cs: Herní čas: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
cs: Uloženo: %s

en: Online Game
cs: Online hra

en: Join the Widelands lobby
cs: Připoj se k Widelands lobby

en: Log in as a registered user
cs: Přihlas se jako registrovaný uživatel

en: LAN / Direct IP
cs: LAN / Přímá IP

en: Play a private online game
cs: Hrát soukromou online hru

en: Create a new empty map
cs: Vytvořit novou prázdnou mapu

en: Create a new random map
cs: Vytvořit novou náhodnou mapu

en: Edit an existing map
cs: Upravit existující mapu

en: Continue Editing
cs: Pokračovat v úpravách

en: Single Player…
cs: Hra jednoho hráče…

en: Multiplayer…
cs: Hra více hráčů…

en: Begin or load a single-player campaign or free game
cs: Začít nebo načíst kampaň nebo hru jednoho hráče.

en: Play with your friends over the internet
cs: Hrát s přáteli prostřednictvím internetu

en: Launch the map editor
cs: Spustit mapový editor

en: Watch Replay
cs: Sledovat záznam

en: Watch the replay of an old game
cs: Sledovat záznam staré hry

en: Add-Ons
cs: Rozšíření (Add-ons)

en: Install and manage add-ons
cs: Instalace a správa rozšíření

en: Options
cs: Nastavení

en: Technical and game-related settings
cs: Technická a herní nastavení

en: Readme, License, and Credits
cs: Doporučené informace, licence a poděkování

en: Exit Widelands
cs: Opustit Widelands

en: Quit the game
cs: Ukončit hru

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug" or "Release")
en: Version %1$s
cs: Verze%1$s

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
cs: (C) %1%-%2% Widelands Development Team · registrováno pod GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
cs: Detekováno rozšíření způsobující desynchronizaci

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
cs: Je povoleno rozšíření způsobující desynchronizaci. Pokračuj na vlastní riziko.

en: No tribes found!
cs: Nenalezeny žádné kmeny!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
cs: Nenalezeny žádné kmeny v rámci data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
cs: neplatný kmen ‘%s’

en: Saved Players
cs: Uložení hráči

en: Player %u: –
cs: Hráč %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
cs: Hráč %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
cs: Podrobnosti mapy

en: Scenario Details
cs: Podrobnosti scénáře

en: Hint: %s
cs: Nápověda: %s

en: No map selected
cs: Nevybrána žádná mapa

en: (no map)
cs: (žádná mapa)

en: Choose Map
cs: Výběr mapy

en: Show all maps
cs: Zobrazit všechny mapy

en: Show original map names
cs: Zobrazit originální názvy map

en: Official & Unofficial
cs: Oficiální a neoficiální

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
cs: Týmy – vše

en: Balanced & Unbalanced
cs: Vyvážené a nevyvážené

[ctx: balancing]
en: Unspecified
cs: Blíže neurčeno

en: Back
cs: Zpět

en: Back to ‘%s’
cs: Zpět na "%s"

en: Close window
cs: Zavřít okno

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
cs: Vertikální posun

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
cs: Horizontální posun

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
cs: Jakýkoli posun

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
cs: (bez klávesy)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
cs: Žádný

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Vertical"
en: Vertical
cs: Vertikální

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
cs: Horizontální

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
cs: Oba

en: Scroll Setting Conflict
cs: Konflikt v nastavení posunu

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
cs: '%1$s%2$s' má konflikt s '%3$s'. Prosím vyber jinou kombinaci nebo změň nejprve konfliktní nastavení.

en: Reset Scrolling
cs: Resetovat posuny

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
cs: Resetuje nastavení posunů na doporučené výchozí pro standardní myš s jedním kolečkem

en: Set for Touchpad
cs: Nastavit pro touchpad

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
cs: Nastaví 'Přibližování mapy' a 'Posun mapy' na doporučené nastavení pro touchpad nebo jiné zařízení, které dokáže posouvat jak horizontálně, tak vertikálně.

en: Apply Scrolling
cs: Aplikovat posuny

en: Apply scroll settings
cs: Aplikovat nastavení posunů

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
cs: Přiblížení mapy

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
cs: Posun mapy

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
cs: Změnit rychlost hry

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
cs: Změnit velikost nástroje editoru

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
cs: Obrátit směr posunu pro přibližování mapy:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
cs: Obrátit směr posunu pro přepínání záložek:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
cs: Obrátit směr posunu pro přidat/odebrat:

en: Fix inverted horizontal scrolling
cs: Opravit inverzní horizontální posunování

en: Send feedback
cs: Zpětná vazba

en: Scroll Settings Conflict
cs: Konflikt v nastavení posunů

en: ‘%1$s’ or ‘%2$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
cs: '%1$s' nebo '%2$s' mají konflikt s doporučeným nastavením. Změnit také konfliktní nastavení?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
cs: Zpětná vazba na inverzní horizontální posunování

en: Divergent Player Name
cs: Rozdílné jméno hráče

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
cs: Jméno hráče v označené pozici (%1%) neodpovídá tvému jménu (%2%). Jsi si jistý, že chceš obsadit tuto pozici?

en: Spectator
cs: Divák

en: Type
cs: Typ

en: Team
cs: Tým

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
cs: Náhodná UI

en: Shared in
cs: Sdíleno

en: Closed
cs: Neobsazeno

en: Open
cs: Otevřené

en: Human
cs: Člověk

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
cs: Sdíleno s hráčem %u

en: Start type is set via the scenario
cs: Výchozí nastavení je určeno prostřednictvím scénáře

en: No Team
cs: Bez týmu

en: Team %d
cs: Tým %d

en: Clients
cs: Klienti

en: Begin LAN Game
cs: Zahájit LAN hru

en: List of games in your local network:
cs: Seznam her na tvé lokální síti:

en: Your nickname:
cs: Tvoje přezdívka:

en: Host to connect:
cs: Připojit se k hostiteli:

en: Load previous host
cs: Nahrát předchozího hostitele

en: Host a new game
cs: Hostovat novou hru

en: Host
cs: Hostitel

en: State
cs: Status

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
cs: Volba platné přezdívky. Musí obsahovat pouze písmena anglické abecedy, čísla a znaky @ . + - _ a nesmí být "team".

en: Invalid Address
cs: Neplatná adresa

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
cs: Zadané jméno hostitele nebo adresa nejsou platné a nelze se tak připojit.

en: Apply
cs: Použít

en: Language
cs: Jazyk

en: Window Size
cs: Velikost okna

en: Grab Input
cs: Kurzor neopouští okno aplikace

en: Use system mouse cursor
cs: Používej systémový kurzor myši

en: Maximum FPS:
cs: Maximální FPS:

en: Accessibility mode for tooltips
cs: Zamrznutí popisků při pohybu kurzorem

en: Snap windows only when overlapping
cs: Přichytit okna pouze při překryvu

en: Dock windows to edges
cs: Přichytit okna k okrajům

en: Animate automatic map movements
cs: Animovat automatické pohyby mapy

en: Distance for windows to snap to other panels:
cs: Vzdálenost pro přichycení oken k jiným panelům:

en: Distance for windows to snap to borders:
cs: Vzdálenost pro přichycení oken k okrajům:

en: Edit keyboard and mouse actions…
cs: Upravit akce myši a klávesnice...

en: Save game automatically every:
cs: Uložit hru automaticky každých:

en: Maximum number of autosave files:
cs: Maximální počet automaticky uložených pozic:

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
cs: Komprimovat datové soubory Widelands (mapy, záznamy a uložené hry)

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
cs: Zápis do syncstreamu v síťové hře pro ladění desynchronizací

en: Show Census
cs: Zobrazit popisy budov

en: Show Status
cs: Zobrazit stav

en: Show Soldier Levels
cs: Zobrazit úrovně vojáků

en: Show Buildings
cs: Zobrazit budovy

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
cs: Zobrazit překryvy pracovních oblastí

en: Start building road after placing a flag
cs: Začít budovat cestu po umístění vlajky

en: Show in-game chat with transparent background
cs: Zobrazit ve hře chat s průhledným pozadím

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
cs: Použít mód jednoduchého pohledového okna

en: Display system time in the info panel
cs: Zobrazit na informačním panelu místní čas systému

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
cs: Dovolit diagonální posun prostřednictvím numerické klávesnice

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
cs: Posunovat pohled, pokud se kurzor myši přiblíží okraji obrazovky

en: Invert click-and-drag map movement direction
cs: Otoč pohyb mapy při kliknutí a táhnutí

en: Teach me how to play
cs: Nauč mě hrát

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
cs: Pokroky…

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Sound
cs: Zvuk

en: Saving
cs: Ukládání

en: New Games
cs: Nová hra

en: In-Game
cs: Hra obecně

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
cs: Vypnuto

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
cs: Maximalizované okno

en: Try system language
cs: Zkus jazyk systému

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
cs: Zvolena jazyková mutace: %s. Text je plně přeložen.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
cs: Zvolena jazyková mutace: %1%. Překlad do toho jazyka je úplný z %2%%%.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
cs: Chceš-li pomoci s překladem, prosím navštiv %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
cs: Generátor náhodných map je stále ještě v beta verzi. Takto generované mapy jsou většinou – ale ne vždy – hratelné. Mořeplavba a artefakty nejsou podporovány. Rozšíření světa, kmenů a skripty jsou v náhodných hrách vypnuty.

en: Map Generation Error
cs: Chyba generování mapy

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
cs: Generátor náhodných map nebyl schopný vygenerovat odpovídající mapu. To se může v některých případech stát, protože stále funguje ve své beta verzi. Prosím zkus to znovu s mírně pozměněným nastavením podmínek.

en: Choose Scenario
cs: Výběr scénáře

en: Choose Tutorial
cs: Výběr tutoriálu

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
cs: Vyber tutoriál ze seznamu a zmáčkni “OK”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
cs: Popis vybraného tutoriálu si můžeš přečíst vpravo.

en: Return to campaign selection
cs: Návrat na výběr kampaně

en: Play this scenario
cs: Začít scénář

en: Play this tutorial
cs: Začít tutoriál

en: The order in which the tutorials should be played
cs: Doporučené pořadí tutoriálů pro hraní

en: Tutorial Name
cs: Název tutoriálu

en: The number of this scenario in the campaign
cs: Počet scénářů v kampani

en: Scenario Name
cs: Název scénáře

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
cs: Neplatná cesta k souboru v rámci campaigns.lua v tutorials.lua: %s

en: Tutorial
cs: Tutoriál

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
cs: Autor

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
cs: Autoři

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
cs: Já

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Operating System:
cs: Operační systém:

en: Compiled with SDL version:
cs: Kompilováno s SDL verzí:

en: Using SDL version:
cs: Používá SDL verzi:

en: SDL video driver:
cs: SDL video ovladač:

en: SDL horizontal scroll:
cs: SDL horizontální posunování:

en: assuming inverted
cs: zvolen inverzní

en: Locale:
cs: Jazyk:

en: Home Directory:
cs: Domovský adresář:

en: Configuration File:
cs: Konfigurační soubor:

en: Data Directory:
cs: Datový adresář:

en: Locale Directory:
cs: Jazykový adresář:

en: Executable Directory:
cs: Adresář se spustitelnými soubory:

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy the technical report to the clipboard
cs: Zkopírovat technické údaje do schránky

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
cs: Nastavit pokrok v učení

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
cs: Cíle učení

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
cs: Označit vše

en: Unmark All
cs: Zrušit označení

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
cs: Chybová zpráva:

en: Game data error
cs: Chyba herních dat

en: Widelands could not find the file "%s".
cs: Hře Widelands se nepodařilo nalézt soubor "%s".

en: File system error
cs: Chyba systému souborů

en: Empty value of command line parameter: %s
cs: Prázdná hodnota parametru: %s

en: %s can not be combined with other actions
cs: %s nemůže být kombinováno s dalšími akcemi

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
cs: Neznámý parameter: %s
    Možná chybí '='?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
cs: --xres/--yres, --maximized a --fullscreen nejdou kombinovat

en: Unknown command line parameter: %s
cs: Neznámý parameter: %s

en: Game ended unexpectedly
cs: Hra byla neočekávaně ukončena

en: Unexpected error during the game
cs: V průběhu hry se vyskytla neočekávaná chyba

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
cs: Hra byla neočekávaně ukončena:
    
    %s
    
    Má být proveden pokus o nouzové uložení hry? Nouzové uložení nemusí být vždy úspěšné.

en: Emergency save failed
cs: Nouzové ukládání selhalo

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
cs: Omlouváme se, ale z následujícího důvodu nebylo možné nouzové uložení hry:
    
    %s

en: Warehouse
cs: Sklad

en: Port
cs: Přístav

en: Minor Training Site
cs: Malé cvičiště

en: Major Training Site
cs: Velké cvičiště

en: Primary Small Military Site
cs: Hlavní malý vojenský objekt

en: Secondary Small Military Site
cs: Vedlejší malý vojenský objekt

en: Primary Medium Military Site
cs: Hlavní střední vojenský objekt

en: Secondary Medium Military Site
cs: Vedlejší střední vojenský objekt

en: Tower
cs: Věž

en: Fortress
cs: Pevnost

en: Woodcutter’s House
cs: Domek dřevorubce

en: Forester’s House
cs: Domek lesníka

en: Quarry
cs: Lom

en: Primary Building Materials Industry
cs: Hlavní stavba materiálového hospodářství

en: Secondary Building Materials Industry
cs: Vedlejší stavba materiálového hospodářství

en: Tertiary Building Materials Industry
cs: Terciární stavba materiálového hospodářství

en: Fishing
cs: Rybaření

en: Hunting
cs: Lov

en: Fish/Meat Replenishing
cs: Obnovení masa/ryb

en: Well
cs: Studna

en: Primary Farm
cs: Hlavní statek

en: Secondary Farm
cs: Vedlejší statek

en: Mill
cs: Mlýn

en: Bakery
cs: Pekárna

en: Brewery
cs: Pivovar

en: Smokery
cs: Udírna

en: Tavern
cs: Hospoda

en: Ore Smelting
cs: Slévání rudy

en: Tool Smithy
cs: Kovárna

en: Weapon Smithy
cs: Zbrojířství

en: Armor Smithy
cs: Platnéřství

en: Weaving Mill
cs: Tkalcovna

en: Shipyard
cs: Loděnice

en: Ferry Yard
cs: Převoznictví

en: Scouting
cs: Průzkum

en: Barracks
cs: Kasárna

en: Second Carrier
cs: Druhý nosič

en: Charcoal
cs: Dřevěné uhlí

en: Stone Mine
cs: Důl na kámen

en: Coal Mine
cs: Důl na uhlí

en: Iron Mine
cs: Důl na železo

en: Gold Mine
cs: Důl na zlato

en: Agricultural Producer
cs: Zemědělský producent

en: Primary Agricultural Consumer
cs: Hlavní zemědělský konzument

en: Secondary Agricultural Consumer
cs: Vedlejší zemědělský konzument

en: Alternative Industry
cs: Alternativní hospodářství

en: Industry Support
cs: Podpora hospodářství

en: Terraforming
cs: Úprava terénu

en: Singleplayer
cs: Hra jednoho hráče

en: Multiplayer
cs: Hra více hráčů

en: Editor – Load Map
cs: Editor – Načíst mapu

en: Editor – New Map
cs: Editor – Nová mapa

en: Editor – New Random Map
cs: Editor – Nová náhodná mapa

en: About
cs: O hře

en: Internet Login
cs: Internetové přihlášení

en: Toggle Building Spaces
cs: Přepnout zobrazení stavebních míst

en: Toggle Minimap
cs: Přepnout zobrazení minimapy

en: Encyclopedia
cs: Encyklopedie

en: Cut Text
cs: Vyjmout text

en: Copy Text
cs: Kopírovat text

en: Paste Text
cs: Vložit text

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Delete Item
cs: Odstranit položku

en: Tooltip Accessibility Mode Key
cs: Zrušit zamrzlé popisky

en: Toggle Fullscreen
cs: Přepnout režim celé obrazovky

en: Take Screenshot
cs: Pořídit snímek obrazovky

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Reset Zoom
cs: Obnovit přiblížení

en: Jump to Next Location
cs: Jít na následující pozici

en: Jump to Previous Location
cs: Jít na předchozí pozici

en: Menu
cs: Nabídka

en: Info Tool
cs: Nástroj pro zobrazení informací

en: Players Menu
cs: Nastavení hráčů

en: Toggle Grid
cs: Přepnout zobrazení mřížky

en: Toggle Immovables
cs: Přepnout zobrazení pevných předmětů

en: Toggle Animals
cs: Přepnout zobrazení zvířat

en: Toggle Resources
cs: Přepnout zobrazení surovin

en: Toggle Maximum Build Spaces
cs: Přepnout největší stavební místa

en: Set Toolsize to %d
cs: Nastavit velikost nástroje na %d

en: Toggle Census
cs: Přepnout zobrazení popisů budov

en: Toggle Status Labels
cs: Přepni popisy stavů

en: Toggle Soldier Levels
cs: Přepnout zobrazení úrovně vojáků

en: Toggle Buildings Visibility
cs: Přepnout viditelnost budov

en: Toggle Overlapping Workareas
cs: Přepnout zobrazení překryvu pracovních oblastí

en: General Statistics
cs: Obecné statistiky

en: Ware Statistics
cs: Statistiky surovin

en: Building Statistics
cs: Statistiky budov

en: Stock Inventory
cs: Okno zásob

en: Soldier Statistics
cs: Vojenské statistiky

en: Seafaring Statistics
cs: Statistiky mořeplavby

en: Decrease Game Speed by 1×
cs: Snížení násobku rychlosti hry o 1

en: Decrease Game Speed by 0.25×
cs: Snížení násobku rychlosti hry o 0,25

en: Decrease Game Speed by 10×
cs: Snížení násobku rychlosti hry o 10

en: Increase Game Speed by 1×
cs: Zvýšení násobku rychlosti hry o 1

en: Increase Game Speed by 0.25×
cs: Zvýšení násobku rychlosti hry o 0,25

en: Increase Game Speed by 10×
cs: Zvýšení násobku rychlosti hry o 10

en: Reset Game Speed
cs: Nastavení normálního tempa hry

en: Pause
cs: Pauza

en: Scroll to Starting Field
cs: Návrat na počáteční pozici (záložku)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
cs: Uložit hru

en: Messages: Go to Location
cs: Zprávy: Jít na pozici

en: Messages: Show All
cs: Zprávy: Zobrazit vše

en: Messages: Show Geologists’ Messages
cs: Zprávy: Zobrazit zprávy o nalezených zdrojích surovin

en: Messages: Show Economy Messages
cs: Zprávy: Zobrazit zprávy hospodářství

en: Messages: Show Seafaring Messages
cs: Zprávy: Zobrazit námořní zprávy

en: Messages: Show Military Messages
cs: Zprávy: Zobrazit vojenské zprávy

en: Messages: Show Scenario Messages
cs: Zprávy: Zobrazit zprávy scénáře

en: Seafaring: Go to Ship
cs: Mořeplavba: Jít k lodi

en: Seafaring: Watch Ship
cs: Mořeplavba: Sledovat loď

en: Seafaring: Open Ship Window
cs: Mořeplavba: Otevřít okno lodě

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
cs: Mořeplavba: Otevřít okno lodě a jít k lodi

en: Seafaring: Show All Ships
cs: Mořeplavba: Zobrazit všechny lodě

en: Seafaring: Show Idle Ships
cs: Mořeplavba: Zobrazit nevyužité lodě

en: Seafaring: Show Transport Ships
cs: Mořeplavba: Zobrazit lodě převážející zboží a dělníky

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
cs: Mořeplavba: Zobrazit čekající výpravy

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
cs: Mořeplavba: Zobrazit probíhající výpravy

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
cs: Mořeplavba: Zobrazit výpravy, které našly místo pro přístav

en: Set Landmark #%d
cs: Nastavit pozici č.%d

en: Go To Landmark #%d
cs: Jít na pozici č.%d

[ctx: hotkey]
en: Space
cs: Mezerník

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
cs: Klávesa vlevo

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
cs: Klávesa vpravo

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
cs: Klávesa nahoru

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
cs: Klávesa dolů

en: (disabled)
cs: (neaktivní)

en: Fastplace #%i
cs: Rychlé umístění #%i

en: Destroy building?
cs: Zničit budovu?

en: Do you really want to destroy this building?
cs: Opravdu chceš zničit tuto budovu?

en: Dismantle building?
cs: Rozebrat budovu?

en: Do you really want to dismantle this building?
cs: Opravdu chceš rozebrat tuto budovu?

en: Preserve wares
cs: Uchování zboží

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
cs: Veškeré zboží, které bylo uloženo v budově, bude stavařem vyneseno. Prodlouží se tím doba rozebrání stavby.

en: Enhance building?
cs: Vylepšit budovu?

en: Do you really want to enhance this building?
cs: Opravdu chceš vylepšit tuto budovu?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
cs: Buď opatrný, když je nepřítel poblíž!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
cs: Veškeré zboží, které bylo uloženo v budově, bude stavařem vyneseno. Prodlouží se tím doba na vylepšení stavby.

en: Sink the ship?
cs: Potopit loď?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
cs: Opravdu chceš potopit %s?

en: Cancel expedition?
cs: Zrušit výpravu?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
cs: Opravdu chceš zrušit probíhající výpravu?

en: Attack
cs: Útok

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
cs[0]: %u voják
cs[1]: %u vojáci
cs[2]: %u vojáků
cs[3]: %u vojáků

en: Number of soldiers
cs: Počet vojáků

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
cs: Poslat méně vojáků. Při současném přidržení Ctrl budou odebráni všichni vojáci.

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
cs: Poslat více vojáků. Při současném přidržení Ctrl budou přidáni všichni vojáci, kteří jsou k dispozici

en: Start attack
cs: Zahájit útok

en: Attackers:
cs: Útočící:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
cs: Kliknutím na ikonu vojáka bude odebrán ze seznamu k útoku

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
cs: Při současném přidržení Ctrl budou odebráni všichni vojáci ze seznamu

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
cs: Při současném přidržení Shift budou odebráni všichni vojáci od prvního až po vojáka, na kterého ukazuješ

en: Not attacking:
cs: V záloze:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
cs: Kliknutím na ikonu vojáka ho přidáš mezi útočící

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
cs: Při současném přidržení Ctrl budou přesunuti všichni vojáci ve skupině

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
cs: Při současném přidržení Shift budou přesunuti všichni vojáci od prvního až po vojáka, na kterého ukazuješ

en: Destroy target
cs: Zničit cíl

en: Destroy the target building instead of conquering it
cs: Zničit vybranou budovu namísto jejího dobytí

en: Show Debug Window
cs: Zobrazit okno ladění

en: Center view on this
cs: Vycentrovat pohled

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
cs: ZD: %1$u/%2$u  ÚT: %3$u/%4$u  OB: %5$u/%6$u  ÚH: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
cs: (nevybrána žádná budova)

en: Owned:
cs: Vlastněno:

en: Under construction:
cs: Ve výstavbě:

en: Low productivity threshold:
cs: Hranice nízké produktivity:

en: Show previous building
cs: Zobraz předchozí stavbu

en: Show next building
cs: Zobraz následující stavbu

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
cs: Budova je považována za neproduktivní, pokud její produktivita klesne pod tuto procentní úroveň

en: Small buildings
cs: Malé budovy

en: Medium buildings
cs: Střední budovy

en: Big buildings
cs: Velké budovy

en: Mines
cs: Doly

en: Ports
cs: Přístavy

en: Low productivity:
cs: Nízká produktivita:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
cs: Chybějící vojáci:

en: Muted – click to unmute
cs: Ztlumeno – ozvučí se kliknutím

en: Mute this building’s messages
cs: Zvukově neupozorňovat na zprávy této budovy

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
cs: Zvuková upozornění tohoto typu budovy jsou vypnuta – obnoví se kliknutím

en: Mute all buildings of this type
cs: Vypnout zvuková upozornění budov tohoto typu

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
cs: Pokračovat

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
cs: Zastavit

en: Enhance to %s
cs: Vylepšit na %s

en: Construction costs:
cs: Stavební náklady:

en: Destroy
cs: Zničit

en: Dismantle
cs: Rozebrat

en: Returns:
cs: Výnosy:

en: Watch the scout
cs: Sledovat průzkum okolí

en: Hide work area
cs: Skrýt pracovní oblast

en: Show work area
cs: Zobrazit pracovní oblast

en: Start an expedition
cs: Zahájit výpravu

en: Cancel the expedition
cs: Zrušit výpravu

en: Building materials
cs: Stavební materiály

en: Stop this building’s work after completion
cs: Zastav činnost této budovy, jakmile bude dokončena

en: Stopped
cs: Pozastaveno

en: Prefer heroes
cs: Upřednostňovat hrdiny

en: Prefer rookies
cs: Upřednostňovat bačkory

en: Normal policy
cs: Běžný provoz

en: Preferably store selected wares here
cs: Přednostně skladovat vybrané suroviny zde

en: Do not store selected wares here
cs: Neskladovat zde vybrané suroviny

en: Remove selected wares from here
cs: Vystěhovat odtud označené suroviny

en: Ware settings to apply after construction
cs: Počáteční nastavení surovin u nově postavené budovy

en: Worker settings to apply after construction
cs: Počáteční nastavení dělníků u nově postavené budovy

en: Start an expedition from this port after completion
cs: Zahaj výpravu z tohoto přístavu, jakmile bude dokončen

en: Settings to apply after construction
cs: Počáteční nastavení u nově postavené budovy

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
cs: Snížit kapacitu. Současným přidržením Ctrl se nastaví na nejnižší úroveň

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
cs: Zvýšit kapacitu. Současným přidržením Ctrl se nastaví na nejvyšší úroveň

en: Economy options
cs: Nastavení hospodářství

en: Decrease target by 10
cs: Snížit cíl o 10

en: Decrease target
cs: Snížit cíl

en: Toggle infinite target
cs: Nastavit neomezený cíl

en: Increase target
cs: Zvýšit cíl

en: Increase target by 10
cs: Zvýšit cíl o 10

en: Profile to apply to the selected items
cs: Použít profil pro vybrané položky

en: Save target settings
cs: Uložit nastavené cíle

en: The profile name cannot be empty
cs: Název profilu nesmí zůstat prázdný

en: The default profile cannot be overwritten
cs: Výchozí profil nelze přepsat

en: Save the profile under this name
cs: Ulož profil pod tímto jménem

en: The predefined profiles cannot be deleted
cs: Předdefinované profily nelze smazat

en: Delete the selected profiles
cs: Smaž vybrané profily

en: Overwrite?
cs: Přepsat?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
cs: Profil s tímto jménem již existuje. Přeješ si ho nahradit?

en: Save Profile
cs: Uložit profil

en: Existing Profiles
cs: Existující profily

en: Build small building
cs: Postavit malou budovu

en: Build big building
cs: Postavit velkou budovu

en: Build medium building
cs: Postavit střední budovu

en: Build port building
cs: Postavit budovu přístavu

en: Action
cs: Akce

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
cs: Označeno pro přednostní zpracování – kliknutím zrušíš

en: Immovable Actions
cs: Nastavení pevného předmětu

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
cs: Označ tento pevný předmět, aby byl příslušným dělníkem odstraněn ihned, jak situace dovolí.

en: Build road
cs: Postavit cestu

en: Build waterway
cs: Vytvořit vodní cestu

en: Destroy this flag
cs: Znič tuto vlajku

en: Configure this flag’s economy
cs: Nastavení hospodářství této vlajky

en: Send geologist to explore site
cs: Provést průzkum nerostných a podzemních zdrojů

en: Send scout to explore surroundings
cs: Zahájit průzkum okolí

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
cs: Než bude možné zahájit průzkum z místa této vlajky, je třeba napojit ji na budovu, v které pracovník provádějící průzkum bydlí.

en: Place a flag
cs: Umístit vlajku

en: Destroy a road
cs: Zničit cestu

en: Destroy a waterway
cs: Zničit vodní cestu

en: Watch field in a separate window
cs: Sledovat ve vlastním okně

en: Watch
cs: Sledovat

en: Build mines
cs: Postavit doly

en: Build flag
cs: Postavit vlajku

en: Cancel road
cs: Zrušit cestu

en: Cancel road and start building waterway
cs: Vytvořit vodní cestu místo klasické

en: Build roads
cs: Stavět cesty

en: Cancel waterway
cs: Zrušit vodní cestu

en: Cancel waterway and start building road
cs: Postavit cestu místo vodní cesty

en: Build waterways
cs: Vytváření vodních cest

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
cs: Skriptovací konzole

en: Recipient
cs: Příjemce

en: Unknown Recipient
cs: Neznámý příjemce

en: All
cs: Vše

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
cs: Uživatel se odpojil

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
cs: Hráč se odpojil od hry. Hra byla automaticky uložena. Pokračovat ve hře?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
cs: Pokračovat ve hře

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
cs: Nahradit odpojeného hráče vybranou UI a pokračovat ve hře

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
cs: UI místo odpojeného hráče

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
cs: Ukončit hru

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
cs: Dosavadního hráče nahradí %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
cs: Nastavení pole

en: Accept
cs: Souhlas

en: Reject
cs: Nesouhlas

en: %s has invited you to join their team.
cs: %s tě pozval, aby ses připojil k jejich týmu.

en: %s wants to join your team.
cs: %s by se chtěl přidat k vašemu týmu.

en: Leave
cs: Opustit

en: Leave your current team and become teamless
cs: Opustit svůj současný tým a zůstat bez týmu.

en: Resign
cs: Vzdát

en: Give up and become a spectator
cs: Vzdát hru a stát se pozorovatelem.

en: Join
cs: Připojit se

en: Request to join this player’s team
cs: Žádost o přijetí do týmu hráče.

en: Invite
cs: Pozvat

en: Invite this player to join your team
cs: Pozvání hráče do svého týmu

en: No team
cs: Bez týmu

en: Team %u
cs: Tým %u

en: Won at %s
cs: Výhra za %s

en: Lost at %s
cs: Prohra za %s

en: Resigned at %s
cs: Vzdal za %s

en: Pending Diplomacy Actions
cs: Diplomatické úkoly k vyřízení

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
cs: Potvrzení opuštění hry

en: Are you sure you wish to exit this game?
cs: Opravdu chceš opustit tuto hru?

en: Error Saving Game!
cs: Chyba ukládání hry!

en: Messages: Inbox
cs: Zprávy: Doručená pošta

en: Title
cs: Název

[ctx: message]
en: Type
cs: Typ

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
cs: Čas

en: Show Archive
cs: Zobrazit archiv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
cs: Vystředit mapu na umístění

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
cs: Zobrazit všechny zprávy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
cs: Zobrazit pouze zprávy o nově nalezených zdrojích surovin

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
cs: Zobrazit pouze zprávy o hospodářství

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
cs: Zobrazit pouze námořní zprávy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
cs: Zobrazit pouze vojenské zprávy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
cs: Zobrazit pouze zprávy scénáře

en: Messages: Archive
cs: Zprávy: Archiv

en: Show Inbox
cs: Zobrazit Doručenou poštu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
cs[0]: Obnovit vybranou %d zprávu
cs[1]: Obnovit vybrané %d zprávy
cs[2]: Obnovit vybraných %d zpráv
cs[3]: Obnovit vybraných %d zpráv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
cs: Obnovit vybrané zprávy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
cs[0]: Archivovat vybranou %d zprávu
cs[1]: Archivovat vybrané %d zprávy
cs[2]: Archivovat vybraných %d zpráv
cs[3]: Archivovat vybraných %d zpráv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
cs: Archivovat vybrané zprávy

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
cs: Volby zvuku

en: Game over
cs: Konec hry

en: Player Info:
cs: Info o hráči:

en: Elapsed time:
cs: Uplynulý čas:

en: Continue playing
cs: Pokračovat ve hře

en: Time
cs: Čas

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
cs: Porážka

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
cs: Výhra

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
cs: Vzdal(a) se

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
cs: Neznámý

en: You won!
cs: Vyhrál(a) jsi!

en: You lost.
cs: Prohrál(a) jsi.

en: %s won!
cs: Vítězí %s!

en: Team %u won!
cs: Tým %u vyhrál!

en: Score
cs: Skóre

en: Team Score
cs: Skóre týmu

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
cs[0]: %d soubor
cs[1]: %d soubory
cs[2]: %d souborů
cs[3]: %d souborů

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
cs[0]: Vybrán %1% adresář a %2%:
cs[1]: Vybrány %1% adresáře a %2%:
cs[2]: Vybráno %1% adresářů a %2%:
cs[3]: Vybráno %1% adresářů a %2%:

en: Directory Name:
cs: Název adresáře:

en: Error:
cs: Chyba:

en: Map Name:
cs: Jméno mapy:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
cs: Začátek záznamu:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
cs: Herní čas:

en: Widelands Version:
cs: Verze Widelands:

en: Win Condition:
cs: Výherní podmínka:

en: Add-Ons:
cs: Rozšíření:

en: Game data error:
cs: Chyba herních dat:

en: Land
cs: Země

en: Productivity
cs: Produktivita

en: Casualties
cs: Ztráty

en: Kills
cs: Zabití

en: Military buildings lost
cs: Ztracené vojenské budovy

en: Military buildings defeated
cs: Dobyté vojenské budovy

en: Civilian buildings lost
cs: Ztracené civilní budovy

en: Military
cs: Armáda

en: Info Panel Visibility
cs: Zobrazení informačního panelu

en: Follow mouse
cs: Skrývat panel

en: Hide
cs: Skrýt

en: Move panel to bottom
cs: Přenést níže

en: Move panel to top
cs: Přenést výše

en: Cheat mode enabled
cs: Umožněno obcházení pravidel hry (Cheat mode)

note: * TRANSLATORS: (Gametime · Realtime) or (Gametime · Gamespeed) or (Realtime · Gamespeed)
en: %1$s · %2$s
cs: Herní čas: %1$s · Místní čas: %2$s

note: * TRANSLATORS: Gametime · Realtime · Gamespeed
en: %1$s · %2$s · %3$s
cs: Herní čas: %1$s · Místní čas: %2$s · %3$s

en: Priority: Very Low
cs: Priorita: Velmi nízká

en: Priority: Low
cs: Priorita: Nízká

en: Priority: Normal
cs: Priorita: Normální

en: Priority: High
cs: Priorita: Vysoká

en: Priority: Very High
cs: Priorita: Velmi vysoká

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
cs: Zvýšit množství suroviny, které zde má být skladováno

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
cs: Snížit množství suroviny, které zde má být skladováno

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
cs: Při současném přidržení Shift se zvýší množství všech surovin o jednu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
cs: Při současném přidržení Shift se sníží množství všech surovin o jednu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
cs: Při současném přidržení Ctrl se nastaví požadované množství vybrané suroviny na maximum

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
cs: Při současném přidržení Ctrl se nastaví požadované množství vybrané suroviny na minimum

en: Remove ware
cs: Odebrat surovinu

en: Add ware
cs: Přidat surovinu

en: Hide controls
cs: Skrýt nastavení

en: Show controls
cs: Zobrazit nastavení

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
cs: Zobrazení mapy

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
cs: Skrýt minimapu

en: Show Minimap
cs: Zobrazit minimapu

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
cs: Přiblížit

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
cs: Obnovit přiblížení

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
cs: Oddálit

en: Road length: %u
cs: Délka cesty: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
cs: Délka vodní cesty: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
cs: Ukládání snímku obrazovky se nezdařilo!

en: Screenshot saved
cs: Snímek obrazovky uložen

en: PAUSE
cs: Pauza

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
cs: Rychlost hry

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
cs: Ctrl+Shift+Mezerník

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
cs: Nastavit zvukové a hudební volby

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
cs: Hrát scénář znovu

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
cs: Opravdu chceš tento scénář hrát znovu?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
cs: Skrýt popisy budov

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
cs: Skrýt stav

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
cs: Skrýt úrovně vojáků

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
cs: Skrýt budovy

en: Speed +
cs: Zrychlit

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
cs: Zvýší rychlost hry

en: Speed -
cs: Zpomalit

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
cs: Sníží rychlost hry

en: Resume
cs: Pokračovat

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
cs: Pokračovat ve hře

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
cs: Pozastavit hru

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
cs: Statistiky

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
cs: Námořní

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
cs: Vojenské

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
cs: Zásoby

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
cs: Skrýt překryvy pracovních oblastí

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
cs: Přepínání zobrazení překryvů pracovních oblastí při umisťování nové budovy ke stavbě

en: %u new message | %u new messages
cs[0]: %u nová zpráva
cs[1]: %u nové zprávy
cs[2]: %u nových zpráv
cs[3]: %u nových zpráv

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
cs: Smazat vybraný záznam

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
cs: Smazat tuto hru

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
cs: Smazat tyto záznamy

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
cs: Smazat tyto hry

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
cs: Oficiální

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
cs: Neoficiální

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
cs: Vyvážená

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
cs: Nevyvážená

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
cs: Přívozy

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
cs: Artefakty

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
cs: 1 proti 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
cs: Týmy po 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
cs: Týmy po 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
cs: Týmy po 4

en: No Author
cs: Neznámý autor

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
cs: nadřazený adresář

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
cs: prázdné

en: Directory
cs: Adresář

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
cs: Původní název mapy: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
cs: Název mapy v tvém jazyce: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
cs: Další poznámky

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
cs: Hr.

en: Filename
cs: Název souboru

en: The name of the map or scenario
cs: Název mapy nebo scénáře

en: Size
cs: Rozměr

en: The size of the map (Width x Height)
cs: Rozměr mapy (šířka x výška)

en: Map Name
cs: Název mapy

en: Owner
cs: Ovládaná území

en: Roads
cs: Cesty

en: Zoom
cs: Přiblížení

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
cs: dny

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
cs: hodiny

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
cs: minuty

en: game
cs: hra

en: Additional item
cs: Další položky

en: (Empty)
cs: (prázdné)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
cs: K dispozici

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
cs: Chybí

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
cs: Na cestě

en: Exp
cs: Zkuš.

en: Next Level
cs: Další úroveň

en: Decrease experience by 1
cs: Snížit zkušenost o 1

en: Increase experience by 1
cs: Zvýšit zkušenost o 1

en: Terminate the employment of the selected worker
cs: Ukončit zaměstnání zvoleného dělníka

en: (coming)
cs: (na cestě)

en: (vacant)
cs: (neobsazeno)

en: Confirm Deleting File
cs: Potvrď smazání souboru

en: Confirm Deleting Files
cs: Potvrď smazání souborů

en: Do you really want to delete this game?
cs: Opravdu chceš smazat tuto hru?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
cs[0]: Opravdu chceš smazat tuto %d uloženou hru?
cs[1]: Opravdu chceš smazat tyto %d uložené hry?
cs[2]: Opravdu chceš smazat těchto %d uložených her?
cs[3]: Opravdu chceš smazat těchto %d uložených her?

en: Error Deleting File!
cs: Chyba mazání souboru!

en: Error Deleting Files!
cs: Chyba mazání souborů!

en: The game could not be deleted.
cs: Hru se nepodařilo smazat.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
cs[0]: %d hru se nepodařilo smazat.
cs[1]: %d hry se nepodařilo smazat.
cs[2]: %d her se nepodařilo smazat.
cs[3]: %d her se nepodařilo smazat.

en: Do you really want to delete this replay?
cs: Opravdu chceš smazat tento záznam?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
cs[0]: Opravdu chceš smazat tento %d záznam?
cs[1]: Opravdu chceš smazat tyto %d záznamy?
cs[2]: Opravdu chceš smazat těchto %d záznamů?
cs[3]: Opravdu chceš smazat těchto %d záznamů?

en: The replay could not be deleted.
cs: Záznam se nepodařilo smazat.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
cs[0]: %d záznam se nepodařilo smazat.
cs[1]: %d záznamy se nepodařilo smazat.
cs[2]: %d záznamů se nepodařilo smazat.
cs[3]: %d záznamů se nepodařilo smazat.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
cs: Tento soubor má špatný formát a nemůže být nahraný. Možná byl vytvořen starší verzí Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
cs: Dnes, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
cs: uloženo dnes v %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
cs: Včera, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
cs: uloženo včera v %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
cs: %2%. %1% %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
cs: uloženo %2$u. %1$s %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
cs: Automatické uložení: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
cs: Automatické uložení: %1%: %2%

en: Incompatible: %s
cs: Nekompatibilní: %s

en: Save Date
cs: Datum uložení

en: The date this game was saved
cs: Datum, kdy byla hra uložena

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
cs: Název souboru následovaný názvem mapy nebo název mapy následovaný názvem posledního splněného úkolu.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
cs: Mód hry

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
cs: SP = Hra jednoho hráče (Single Player)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
cs: MP = Hra více hráčů (Multiplayer)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
cs: H = Hra více hráčů (Hostitel)

en: Numbers are the number of players.
cs: Čísla udávají počet hráčů.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
cs: Mód

en: Filename: Map name (start of replay)
cs: Název souboru: Název mapy (počáteční čas záznamu)

en: Map name (start of replay)
cs: Název mapy (počáteční čas záznamu)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
cs: Sledovat vybranou loď

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
cs: Otevřít okno vybrané lodě

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
cs: Přemístit se k vybrané lodi a otevřít její okno

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
cs: Vycentruj mapu na vybranou loď

[ctx: ship]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: ship]
en: Status
cs: Stav

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
cs: Zobrazit všechny lodě

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
cs: Zobrazit nevyužité lodě

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
cs: Zobrazit lodě převážející zboží a dělníky

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
cs: Zobrazit čekající výpravy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
cs: Zobrazit probíhající výpravy

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
cs: Zobrazit výpravy, které našly místo pro přístav, nebo zakládají kolonii

en: Scout towards the north west
cs: Prozkoumat severozápadním směrem

en: Explore the island’s coast clockwise
cs: Prozkoumat pobřeží ostrova ve směru hodinových ručiček

en: Scout towards the north east
cs: Prozkoumat severovýchodním směrem

en: Scout towards the west
cs: Prozkoumat západním směrem

en: Construct a port at the current location
cs: Postavit přístav na tomto místě

en: Scout towards the east
cs: Prozkoumat východním směrem

en: Scout towards the south west
cs: Prozkoumat jihozápadním směrem

en: Explore the island’s coast counter clockwise
cs: Prozkoumat pobřeží ostrova proti směru hodinových ručiček

en: Scout towards the south east
cs: Prozkoumat jihovýchodním směrem

en: Sink the ship
cs: Potopit loď

en: Cancel the Expedition
cs: Zrušit výpravu

en: Go to destination
cs: Jít k cíli

en: Go to ship
cs: Jít k lodi

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
cs: Zrušit výpravu

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
cs: Výpravu nelze zrušit, protože zde není žádný přístav, kam by se loď mohla vrátit.

en: Health: %u
cs: Zdraví: %u

en: Attack: %u
cs: Útok: %u

en: Defense: %u
cs: Obrana: %u

en: Evade: %u
cs: Úhyb: %u

en: Overview
cs: Přehled

en: By Attribute
cs: Podle vlastnosti

en: Capacity
cs: Kapacita

en: Click soldier to send away
cs: Klikni na vojáka, aby byl poslán pryč

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
cs: Změna hlasitosti. Kliknutí spustí ukázku.

en: Play your own music in-game
cs: Přehraj ve hře vlastní muziku

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
cs: Ve hře si můžeš přehrát svoji vlastní hudbu umístěním hudebních souborů do ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (kde XX je sekvence dvouciferných čísel začínající od 00). Podporované formáty souborů jsou ‘.mp3’ a ‘.ogg’.

[ctx: sound_options]
en: Music
cs: Hudba

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
cs: Zprávy hráčů

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
cs: Herní oznámení

[ctx: sound_options]
en: User Interface
cs: Uživatelské rozhraní

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
cs: Zvuky v pozadí

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
cs: Zvuk je vypnut. Buďto se vyskytl problém v komunikaci se zvukovou kartou, nebo byl zvuk potlačen pomocí příkazového řádku.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
cs: Plnění cíle

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
cs: Srovnání stavu zásob s cílovou hodnotou v nastavení hospodářství

en: Red:
cs: Červená:

en: Stock is lower than the target
cs: Zásoba je nižší než cílová hodnota

en: Yellow:
cs: Žlutá:

en: Stock is equal to the target
cs: Zásoba je na úrovní cílové hodnoty

en: Green:
cs: Zelená:

en: Stock is higher than the target
cs: Zásoba je vyšší než cílová hodnota

en: Wares (total)
cs: Suroviny (celkem)

en: Workers (total)
cs: Dělníci (celkem)

en: Wares in warehouses
cs: Suroviny ve skladu

en: Workers in warehouses
cs: Dělníci ve skladu

en: Next Mission
cs: Další mise

en: Start the next mission now
cs: Začít hrát další misi

en: Continue playing this mission
cs: Pokračovat ve hraní této mise

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
cs: Navrhované týmy

en: Soldiers in training
cs: Vojáci ve výcviku

en: Production
cs: Výroba

en: Consumption
cs: Spotřeba

en: Economy health
cs: Zdraví hospodářství

en: Remove 10 wares
cs: Ponížit o 10 surovin

en: Remove a ware
cs: Ponížit o 1 surovinu

en: Add a ware
cs: Navýšit o 1 surovinu

en: Add 10 wares
cs: Navýšit o 10 surovin

en: Configure this building’s economy
cs: Nastavit hospodaření této budovy

en: Wares waiting to be shipped
cs: Suroviny čekající na odeslání

en: Workers waiting to embark
cs: Dělníci čekající na nalodění

en: Expedition
cs: Výprava

en: Follow
cs: Sledovat

en: Center the main view on this
cs: Vycentrovat hlavní pohled
