Widelands - en to da translation catalogue (1040 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
da: %1$s eller %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
da: %1$s og %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
da: Ingen plads

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
da: Nogle af dine begyndelsesbygninger har ikke tilstrækkeligt med plads og blev ikke bygget. Da det er en ulempe for dig, bør du overveje at genstarte kortet med en mere rimelig startbetingelse.

en: Not enough space
da: Ikke nok plads

en: No rocks nearby
da: Ingen sten i nærheden

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
da: Der er ingen sten i nærheden af din startposition. Du har derfor ekstra ressourcer til at igangsætte din økonomi.

en: No trees nearby
da: Ingen træer i nærheden

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
da: Der er ingen træer i nærheden af din startposition. Du har derfor ekstra ressourcer til at igangsætte din økonomi.

en: New Objective
da: Nyt mål

en: New Objectives
da: Nye mål

en: “%s”
da: »%s«

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
da: Ingen kunstig intelligens

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
da: Normal kunstig intelligens

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
da: Svag kunstig intelligens

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
da: Meget svag kunstig intelligens

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
da: falsk

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
da: sand

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
da: Maj

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
da: Okt

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
da: Hovedmenu

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
da: Værktøjer

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
da: Vis/skjul

en: Tool size
da: Værktøjsstørrelse

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gendan

en: Help
da: Hjælp

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
da: Nyt kort

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
da: Nyt tilfældigt kort

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
da: Indlæs kort

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
da: Gem kort

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
da: Kort-indstillinger

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
da: Afslut redigering

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
da: Ændr højde

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
da: Ændr terrænhøjde

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
da: Vilkårlig højde

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
da: Angiv terrænhøjden til vilkårlige værdier

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
da: Terræn

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
da: Ændr kortets terræn

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
da: Faste

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
da: Tilføj eller fjern faste ting

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
da: Dyr

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
da: Tilføj eller fjern dyr

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
da: Ressourser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
da: Angiv eller ændr ressourcer

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
da: Havnepladser

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
da: Tilføj eller fjern havnespadser

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
da: Spillere

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
da: Angiv antallet af spillere og deres navne, stammer og startpositioner

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
da: Udgangspunkt for kort

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
da: Vælg det punkt der skal have koordinat (0,0). Dette vil være det øverste venstre hjørne af et dannet minikort.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
da: Kortstørrelse

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
da: Ændr kortets størrelse

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
da: Klik på et felt for at vise information om det

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
da: Skjul byggepladser

en: Show Building Spaces
da: Vis byggepladser

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
da: Skjul gitter

en: Show Grid
da: Vis gitter

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
da: Skjul faste ting

en: Show Immovables
da: Vis faste ting

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
da: Skjul dyr

en: Show Animals
da: Vis dyr

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
da: Skjul ressourcer

en: Show Resources
da: Vis ressourcer

en: Unsupported Format
da: Format ikke understøttet

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
da: Widelands kunne ikke indlæse filen »%s«. Filformatet ser ikke ud til at være kompatibelt.

en: Unsaved Map
da: Kort er ikke gemt

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
da: Kortet er ikke blevet gemt, ønsker du at afslutte?

en: Error
da: Fejl

en: Loading map “%s”…
da: Indlæser kort »%s« ...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
da: Intet navn

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
da: Ukendt

en: Loading world…
da: Indlæser verden ...

en: Random Player
da: Vilkårlig spiller

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
da: Aktuel: %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
da: Klik for at vælge et element. Brug Ctrl-tasten for at vælge flere.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
da: Aktuel: %s

en: Field Information
da: Feltinformation

en: Node
da: Knude

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
da: Koordinater: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
da: lille

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
da: mellem

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
da: stor

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
da: havn

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
da: kan gås på

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
da: kan svømmes i

en: Caps: %s
da: Punkter: %s

en: Owned by: Player %u
da: Ejet af: Spiller %u

en: Owned by: —
da: Ejet af: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
da: Navn: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
da: Er: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
da: Mål

en: Immovable: %s
da: Faste: %s

en: Animals: %s
da: Dyr: %s

en: Workers: %s
da: Arbejdere: %s

en: Ships: %s
da: Skibe: %s

en: Map
da: Kort

[ctx: map_name]
en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Players: %u
da: Spillere: %u

en: Players: –
da: Spillere: –

en: Author: %s
da: Lavet af: %s

en: Description: %s
da: Beskrivelse: %s

en: Error!
da: Fejl!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
da: Mine kort

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
da: Scenarier for flere spillere

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
da: Hentede kort

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
da: Nuværende mappe: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
da: Vis

en: OK
da: O.k.

en: Cancel
da: Annuller

en: File names
da: Filnavne

en: Map names
da: Kortnavne

en: Original map names
da: Oprindelige kortnavne

en: Translated map names
da: Oversatte kortnavne

en: Click player to remove
da: Klik på spiller for at fjerne

en: Delete
da: Slet

en: Delete this suggested team lineup
da: Slet den foreslåede holdopsætning

en: Add a player to this team
da: Tilføj en spiller til dette hold

en: Theme
da: Tema

en: Add lineup
da: Tilføj opsætning

en: Map name:
da: Kortnavn:

en: Authors:
da: Lavet af:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Hint (optional):
da: Fif (valgfri):

en: Tags:
da: Mærkater:

[ctx: map_theme]
en: (none)
da: (ingen)

en: Waterway length limit:
da: Begrænsning på vandvejlængde:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: %u Player | %u Players
da[0]: %u spiller
da[1]: %u spillere

en: Suggested Teams:
da: Anbefalede hold:

en: Main Options
da: Hovedindstillinger

en: Tags
da: Mærkater

en: Teams
da: Hold

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
da: Det anbefales ikke at tillade vandveje længere end %u

en: Size: %1% x %2%
da: Størrelse: %1% x %2%

en: Create Map
da: Opret kort

en: Terrain:
da: Terræn:

en: Creating empty map…
da: Opretter tomt kort...

en: Players:
da: Spillere:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
da: Lav

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
da: Mellem

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
da: Høj

en: Climate
da: Klima

en: Water:
da: Vand:

en: Wasteland:
da: Ødemark:

en: Mountains:
da: Bjerge:

en: Island mode
da: Ø-tilstand

en: Random number:
da: Tilfældigt tal:

en: Map ID:
da: Kort-id:

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
da: Standard

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
da: Ødemark

en: Generating random map…
da: Danner tilfældigt kort...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
da: Vilkårligt kort

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
da: Kortet er blevet oprettet. Kontroller spillernes startpositioner for at sikre at din bærer ikke drukner, eller sidder fast på en ø eller oven på et bjerg.

en: Player
da: Spiller

en: Generate Map
da: Opret kort

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Make Directory
da: Opret mappe

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
da: unavngivet

en: A file or directory with that name already exists.
da: En fil eller mappe med det navn findes allerede.

en: Error Creating Directory!
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappe!

en: Error while creating directory ‘%s’.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af mappe »%s«.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
da: En fil med navnet »%s« findes allerede. Overskriv?

en: Error Saving Map!
da: Kunne ikke gemme kort!

en: Saving the map…
da: Gemmer kortet …

en: Map saved
da: Kort gemt

en: Enter Directory Name:
da: Indtast mappenavn:

en: This extension is reserved!
da: Den filendelse er reserveret!

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
da: For mange spillere

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
da: Vi anbefaler ikke mere end 8 spillere med undtagelse af testformål. Er du sikker på, at du ønsker mere end 8 spillere?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
da: Påmind mig ikke igen

en: Abort
da: Afbryd

en: Player Options
da: Spillerindstillinger

en: Number of players
da: Antallet af spillere

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
da: Spiller %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
da: Stamme

[ctx: tribe]
en: Random
da: Vilkårlig

en: The tribe will be selected at random
da: Stammen vælges vilkårligt

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
da: Angiv spillerens startplacering

en: Height Tools Options
da: Indstillinger for højdeværktøjer

en: Increase/Decrease height by:
da: Øg/sænk højde med:

en: Set height to:
da: Angiv højden som:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
da: Klik på kortet for at øge, Skift + Klik på kortet for at sænke terrænhøjden

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
da: Ctrl + Klik på kortet for at angive terrænhøjde

en: Increase/Decrease amount by:
da: Øg/sænk værdi med:

en: Set amount to:
da: Angiv mængden til:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
da: Klik på kortet for at øge, Skift + Klik på kortet for at sænke mængden af den valgte ressource

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
da: Ctrl + Klik på kortet for at angive mængden af den valgte ressource. Dette vil erstatte allerede angivne ressourcer.

en: Random Height Options
da: Vilkårlige højdeindstillinger

en: Minimum height:
da: Minimumshøjde:

en: Maximum height:
da: Maksimumshøjde:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
da: Klik på kortet for at angive terrænhøjden til en vilkårlig værdi indenfor det angivne interval

en: Fixed height
da: Fast højde

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
da: Vælg den nye kortstørrelse, klik så på kortet for at opdele det på den ønskede placering. Når kortstørrelsen øges vil nye kolonner/rækker blive indsat mod øst/syd for det valgte punkt. Når kortet mindskes vil det ønskede antal kolonner/rækker blive fjernet fra øst/syd for opdelingspunktet.

en: Tool Size
da: Værktøjsstørrelse

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
da: Indlæser spil: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
da: Grundlæggende data

en: Economies
da: Økonomier

en: AI
da: Kunstig Intelligens

en: Command queue
da: Kommandokø

en: Messages
da: Beskeder

en: Finishing
da: Afslutter

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
da: Gemmer spil %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
da: Gemmer automatisk spil ...

en: Interactive player
da: Interaktiv spiller

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
da: Widelands vil ikke fungere da vi ikke kunne registrere shadingsprogversion.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
da: Der opstod et ukendt problem under læsning af informationen fra grafikdriveren.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
da: Widelands fungerer ikke da din grafikdriver er for gammel.

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
da: tom mellemrum

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
da: %s i begyndelsen af filnavnet

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
da: %s et sted i filnavnet

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
da: De følgende tegn er ikke tilladt:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
da: ja

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
da: til

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
da: nej

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
da: fra

en: World
da: Verden

en: Script
da: Skript

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
da: Kampagne

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
da[0]: %u manglende udvidelse
da[1]: %u manglende udvidelser

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
da: Ingen

en: Creating player %d…
da: Opretter spiller %d…

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
da: Rydder op for indlæsning: Kortobjekter (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
da: Rydder op for indlæsning: Spillere (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
da: Rydder op for indlæsning: Kort (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
da: Ikke sat

en: Preloading map…
da: Forudindlæser kort ...

en: Initializing game…
da: Starter spil ...

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
da: Opretter spillerinfrastruktur ...

en: Missing starting position
da: Mangler startplacering

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
da: Widelands kunne ikke starte spillet, da spiller %u ikke har en startposition.
    Du kan manuelt tilføje en startposition med Widelands' redigeringsprogram for at rette dette problem.

en: Trade Offer
da: Handelstilbud

en: This market has received a new trade offer.
da: Dette marked har modtaget et nyt handelstilbud

en: File successfully saved!
da: Fil blev gemt!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
da: Sikkerhedskopien »%s« kunne ikke slettes.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
da: Mappen »%s« kunne ikke oprettes!

en: File ‘%s’ could not be removed!
da: Filen »%s« kunne ikke fjernes!

en: Try saving under a different name!
da: Prøv at gemme under et andet navn!

en: Error writing data to file ‘%s’!
da: Der opstod en fejl under skrivning af data til filen »%s«!

en: Saved file may be corrupt!
da: Gemt fil kan være ødelagt!

en: File ‘%s’ could not be restored!
da: Filen »%s« kunne ikke gendannes!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
da: Sikkerhedskopien »%s« vil være tilgængelig i en periode.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
da: Filen »%s« blev gendannet fra sikkerhedskopien.

en: An unexpected error occurred:
da: Der opstod en uventet fejl:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
da: Sommer

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
da: Vinter

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
da: Ørken

en: No description defined
da: Ingen beskrivelse defineret

en: %i%% built
da: %i%% bygget

en: %u%% dismantled
da: %u%% skilt ad

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
da: Tabt!

en: Militarysite lost!
da: Kampplads tabt!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
da: Fjende besejret!

en: Enemy at site defeated!
da: Fjende på stedet overvundet!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
da: Angrib!

en: You are under attack
da: Du bliver angrebet

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
da: økonomien har behov for varen »%s«

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
da: økonomien ikke har behov for varen »%s«

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
da: økonomien har behov for arbejderen »%s«

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
da: økonomien ikke har behov for arbejderen »%s«

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
da: bygningen har de følgende varer: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
da: bygningen ikke har de følgende varer: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
da: en arbejder mangler erfaring

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
da: en arbejder ikke mangler erfaring

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
da: Begyndte ikke på %1$s fordi %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
da: Fuldførte %1$s fordi %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
da: Udelod %1$s fordi %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
da[0]: %s mangler
da[1]: %s mangler

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
da[0]: Producerede %s
da[1]: Producerede %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
da[0]: Rekrutterede %s
da[1]: Rekrutterede %s

en: No soldier found for this training level!
da: Ingen soldater fundet ved dette træningsniveau!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
da: Fuldført %s

en: (stopped)
da: (stoppet)

en: Can’t find any more resources!
da: Kan ikke finde flere ressourser!

en: Port Space
da: Havneplads

en: Port Space Found
da: Havneplads fundet

en: An expedition ship found a new port build space.
da: Et ekspeditionsskib fandt en ny byggeplads til en havn.

en: Island Circumnavigated
da: Sejllads omkring øen

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
da: Venter

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
da: Et ekspeditionsskib sejlede omkring øen uden hændelser.

en: Coast Reached
da: Kyst nået

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
da: Land i sigte!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
da: Et ekspeditionsskib nåede en kyst og afventer yderligere kommandoer.

en: New port construction site is gone
da: Ny havnebyggeplads er væk

en: Port Lost!
da: Havn tabt!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
da: Losning af varer mislykkedes, ekspeditionen blev afbrudt.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
da: Ekspedition

en: Expedition Ready
da: Ekspedition klar

en: An expedition ship is waiting for your commands.
da: Et ekspeditionsskib afventer dine kommandoer.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
da: Fragter

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
da: Tom

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
da: Venter

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
da: Spejder

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
da: Havneplads fundet

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
da: Grundlægger en koloni

en: Logic error
da: Logikfejl

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
da: Indlæser %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
da: Skibe

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
da: Varer

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
da: Arbejdere

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
da: Bygninger

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
da: Arbejder mangler

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
da: Arbejdere mangler

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
da: Arbejder kommer

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
da: Arbejdere kommer

en: A new port was added to your economy.
da: En ny havn blev en del af din økonomi.

en: A new headquarters was added to your economy.
da: Et nyt hovedkvarter blev en del af din økonomi.

en: A new warehouse was added to your economy.
da: Et nyt lager blev en del af din økonomi.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
da: Vandvej

en: Waterway destroyed
da: Vandvej ødelagt

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
da: En vandvej måtte nedlægges for at give plads til din nye havnedok.

en: A geologist found resources.
da: En geolog har fundet ressourser.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
da: Arbejder

en: Worker got lost!
da: Arbejder farede vild!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
da: dyrkbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
da: navigerbar

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
da: umulig at nå

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
da: minegravning mulig

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
da: kan ikke betrædes

en: This objective has no description.
da: Dette objektiv har ingen beskrivelse.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
da: Skib %d

en: End of Replay
da: Visning er færdig

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
da: Enden af genafspilningen er nået, og spillet er derfor sat på pause. Du fortsætte spillet og se videre hvis du har lyst.

en: Saving game…
da: Gemmer spillet ...

en: Saving failed!
da: Kunne ikke gemme!

en: Game saved
da: Spil gemt

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
da: Gemmer kort: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
da: Gemmer automatisk kort ...

en: Heights
da: Højder

en: Terrains
da: Terræner

en: Starting positions
da: Startplaceringer

en: Map version
da: Kortversion

en: Building restrictions
da: Bygningsrestriktioner

en: Flags
da: Flag

en: Roads and waterways
da: Veje og vandveje

en: Map objects
da: Kortobjekter

en: Win condition
da: Sejrsbetingelse

en: Flag details
da: Flagdetaljer

en: Road and waterway details
da: Veje og vandveje - detaljer

en: Building details
da: Bygningsdetaljer

en: Territory
da: Territorium

en: Scripting
da: Skriptopsætning

en: Objectives
da: Mål

en: Images
da: Billeder

en: Minimap
da: Minikort

en: Loading map…
da: Indlæser kort...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
da: Kort til Bluebyte Settlers II. Ingen bemærkning defineret!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
da: Indlæser kort: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
da: Territorier

en: Initializing flags
da: Starter flag

en: Initializing roads and waterways
da: Starter veje og vandveje

en: Initializing buildings
da: Starter bygninger

en: Initializing map objects
da: Starter kortobjekter

en: Checking map
da: Kontrollerer kort

en: Preparing game…
da: Forbereder spil …

en: Could not establish connection to host
da: Kunne ikke etablere forbindelse til vært

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
da: Widelands kunne ikke etablere en forbindelse til den givne adresse. Enten er der ingen Widelandsserver aktiv på den formodede port eller også lukkede serveren ned, da du forsøge at oprette forbindelse.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
da: /me kontrollerede den modtagne fil. Selvom md5-kontrol blev gennemført, så kan jeg ikke håndtere filen.

en: Available host commands are:
da: Tilgængelige værtkommandoer er:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
da: /help - Viser denne hjælpetekst

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
da: /announce <besked> - Send en snakkebesked som annoncering (systemsnak)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
da: /warn <navn> <årsag> - Advar brugeren <navn> på grund af <årsag>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
da: /kick <navn> <årsag> - Smid brugeren <navn> ud på grund af <årsag>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
da: /forcePause - tving spillet på pause.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
da: /endForcedPause        -  Returner spillet til normal hastighed.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
da: Forkert brug, bør være: /announce <besked>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
da: Forkert brug, bør være: /warn <navn> <årsag>

en: The client %s could not be found.
da: Klienten %s kunne ikke findes.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
da: Forkert brug, bør være: /kick <navn> <årsag>

en: You can not kick yourself!
da: Du kan ikke smide dig selv ud!

en: Are you sure you want to kick %s?
da: Er du sikker på, at du ønsker at smide %s ud?

en: The stated reason was: %s
da: Den angivne begrundelse var: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
da: Hvis ja, tast: /ack_kick %s

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
da: Forkert brug, skal være: /ack_kick <navn>

en: Pause was already forced - game should be paused.
da: Pause allerede forceret - spille bør være i pause.

en: There is no forced pause - nothing to end.
da: Der er ingen forceret pause - ingenting at afslutte.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
da: Ugyldig kommando! Tast /help for en liste over kommandoer.

en: Failed to host the server!
da: Kunne ikke betjene serveren!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
da: Widelands kunne ikke betjene en server.
    Dette bør ikke kunne ske og der er sandsynligvis ikke noget du kan gøre ved det. Send venligst en fejlrapport.

en: Failed to start the server!
da: Kunne ikke starte serveren!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
da: Widelands kunne ikke starte en server.
    Sandsynligvis afvikler en anden proces allerede en server på din port.

en: %li second | %li seconds
da[0]: %li sekund
da[1]: %li sekunder

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
da: Widelands kunne ikke etablere en forbindelse til den angivne adresse.
    Enten kørte en metaserver ikke på den forventede port eller også er din
    netværksopsætning ødelagt.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
da: Brugere markeret med IRC vil sandsynligvis ikke reagere på beskeder.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
da: Opnåede forbindelse til metaserveren igen!

en: Something went wrong: %s
da: Noget gik galt: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
da: Velkommen til Widelands-metaserveren!

en: Our forums can be found at:
da: Vores fora kan findes på:

en: For reporting bugs, visit:
da: For fejlrapporter, besøg:

en: Mixed up
da: Sammenblandet

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
da: Metaserveren sendte en mærkelig ERROR under forbindelsesforsøget

en: Unexpected packet
da: Uventet pakke

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
da: Modtog en uventet netværkspakke fra metaserveren. Metaserveren bruger måske en anden protokolversion. Hvis fejlen er vedvarende, så prøv at opdatere dit spil.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
da: ADVARSEL: Modtog en %s-kommando selvom vi ikke er i CONNECTING-tilstand.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
da[0]: Servertidsforskydning er %d sekund.
da[1]: Servertidsforskydning er %d sekunder.

en: Invalid chat message type "%s".
da: Ugyldig snakkebeskedtype »%s«.

en: Invalid message type
da: Ugyldig beskedtype

en: The game %s is now available
da: Spillet %s er nu tilgængeligt

en: The game %s has been closed
da: Spillet %s er blevet lukket

en: %s joined the lobby
da: %s sluttede sig til rummet

en: %s left the lobby
da: %s forlod rummet

en: Chat message could not be sent.
da: Besked kunne ikke sendes.

en: Command could not be executed.
da: Kommando kunne ikke afvikles.

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
da: Modtog en uventet fejlbesked vedrørende kommandoen %1%:%2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
da: Modtog en ukendt kommando fra metaserveren: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
da: Besked kunne ikke sendes: Du er ikke forbundet til metaserveren!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
da: Besked kunne ikke sendes: Var dette en privat besked?

en: Supported admin commands:
da: Understøttede administratorkommandoer:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
da: /motd <msg> - Angiv en permanent velkomstbesked

en: /announce <msg> - Send a one time system message
da: /announce <msg> - Send en engangssystembesked

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
da: /warn <user> <msg> - Send en privat systembesked til den angivne bruger

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
da: /kick <user|game> - Fjern den angivne bruger eller spil fra metaserveren

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
da: /ban <user> - Giv en bruger karantæne i 24 timer fra metaserveren

en: Conversion error
da: Konverteringsfejl

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
da: Kunne ikke bestemme sandhedsværdi for »%s«

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
da: Ukendt

en: There is no user with this name logged in.
da: Der er ingen bruger med dette navn logget ind.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
da: Spillet findes ikke længere, måske er det bare blevet lukket.

en: Wrong password, please try again.
da: Forkert adgangskode, prøv igen.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
da: Du har fået midlertidig karantæne fra onlinespil.

en: The protocol version you are using is not supported!
da: Protokolversionen du anvender, er ikke understøttet!

en: You are already logged in!
da: Du er allerede logget ind!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
da: Du blev afbrudt, da du sendte en superbrugerkommando uden superbrugerrettighed. Denne hændelse logges og rapporteres til administratoren.

en: Connection was closed by the client normally.
da: Forbindelsen blev lukket normalt af klienten.

en: The connection to the metaserver was lost.
da: Forbindelsen til metaserveren gik tabt.

en: Metaserver did not answer
da: Metaserveren svarede ikke

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
da: Du blev afbrudt fra metaserveren, da du ikke besvarede en PING-forespørgsel i tide.

en: Client has left the game.
da: Klient har forladt spillet.

en: Client crashed and performed an emergency save.
da: Klient brød ned og lavede en sikkerhedskopi.

en: Connection was lost.
da: Forbindelsen gik tabt.

en: Server has left the game.
da: Server har forladt spillet.

en: The game has started just after you tried to connect.
da: Spillet er startet lige efter du forsøgte at forbinde dig.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
da: Server er brudt ned og har lavet en sikkerhedskopi af spillet.

en: Client and host have become desynchronized.
da: Klient og vært er er ikke længere synkroniseret.

en: Kicked by the host: %s
da: Smidt ud af værten: %s

en: Client sent malformed commands: %s
da: Klient sendte forkert udformede kommandoer: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
da: %1$s har forladt spillet (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
da: %1$s er blevet erstattet med %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
da: Ukendt bruger har forladt spillet (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
da: Server sendte en SYNCREQUEST selvom intet spil er i gang.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
da: Modtog en PLAYERCOMMAND selv om intet spil kører.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
da: Modtog uventet en LAUNCH-kommando fra serveren.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
da: Server sendte en spilleropdatering for en spiller som ikke eksisterer.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
da: Server sendte en brugeropdatering for en bruger som ikke findes.

en: Server uses a different protocol version
da: Server bruger en anden protokolversion

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
da: Modtog kommandonummer %s, som ikke er tilladt i denne tilstand.

en: Client reports time to host that is running backwards.
da: Klient meddeler tid til vært, som kører baglæns.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
da: Klient simulerer ud over den af værten tilladte spilletid.

en: Client did not submit sync report in time.
da: Klienten afgav ikke synkroniseringsbesked i tide.

en: The game has already started.
da: Spillet er allerede gået i gang.

en: Client has no access to other player’s settings.
da: Klient har ingen adgang til andre spillers indstillinger.

en: Client has no access to server settings.
da: Klient har ingen adgang til serverindstillinger.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
da: Klient sendte TIME-kommando selvom spillet ikke kører.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
da: Klienten sendte en PLAYERCOMMAND for en anden spiller.

en: Client sent unexpected synchronization report.
da: Klient sendte uventet synkroniseringsrapport.

en: Client requests file although none is available to send.
da: Klient forespørger på fil selvom ingen er tilgængelige.

en: Host sent player %s to the lobby!
da: Vært sendte spiller %s til lobbyen!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
da: ADVARSEL: %1$s bruger version: %2$s, mens vært bruger version: %3$s

en: %s has joined the game
da: %s har sluttet sig til spillet

en: Started to send file %1$s to %2$s!
da: Startede med at sende fil %1$s til %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
da: Fuldførte overførsel af fil %1$s til %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
da: Spilleren »%s« blev besejret og blev tilskuer.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
da: Klienten %1$s svarede ikke i mere end %2$s.

en: Failed to use the local network!
da: Kunne ikke bruge det lokale netværk!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
da: Widelands kunne ikke bruge det lokale netværk. Måske afvikler en anden proces allerede en server på port %s eller din netværksopsætning er ødelagt.

[ctx: dropdown]
en: Select Item
da: Vælg element

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
da: Ikke valgt

en: Loading…
da: Indlæser...

en: Decrease the value
da: Nedsæt værdien

en: Increase the value
da: Forøg værdien

en: Decrease the value by 10
da: Nedsæt værdien med 10

en: Increase the value by 10
da: Forøg værdien med 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
da[0]: %d punkt
da[1]: %d punkter

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
da[0]: %d mark
da[1]: %d marker

en: Close
da: Luk

en: Minimize
da: Minimer

en: Restore
da: Gendan

en: Pin
da: Fastgør

en: Unpin
da: Frigør

en: About Widelands
da: Om Widelands

en: Lua Error
da: Lua-fejl

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
da: For at bruge en registreret konto, skal du have en konto på Widelands hjemmeside. Log ind her %s og angiv en adgangskode for internetspil på din profilside.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Add-On Manager
da: Håndtering af udvidelser

en: Move selected add-on to bottom
da: Flyt valgt udvidelse til bunden

en: Upgrade All
da: Opgrader alle

en: Server Connection Error
da: Serverforbindelsesfejl

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
da: en netværksfejl

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
da[0]: %u Afhængighedsfejl
da[1]: %u Afhængighedsfejl

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Size: %s
da: Størrelse: %s

en: Players: %s
da: Spillere: %s

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
da: Beskrivelse

en: Choose Campaign
da: Vælg kampagne

en: Return to the main menu
da: Tilbage til hovedmenuen

en: Play this campaign
da: Spil denne kampagne

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
da: Svr.

en: Tribe Name
da: Stammenavn

en: Campaign Name
da: Kampagnenavn

en: Help: %s
da: Hjælp: %s

en: Metaserver Lobby
da: Metaserverlobby

en: Clients online:
da: Tilsluttede klienter:

en: Open Games:
da: Åbne spil:

en: Join this game
da: Deltag i dette spil

en: Name of your server:
da: Navn på din server:

en: Open a new game
da: Åbn et nyt spil

en: Leave Lobby
da: Forlad lobby

en: User Status
da: Brugerstatus

en: Registered
da: Registreret

en: Unregistered
da: Ikke registrerede

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
da: Navn

en: Game
da: Spil

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
da: Spillet %s kører allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
da: Widelands kunne ikke indhente IP-adressen for serveren tids nok. Der ser ud til at være et netværksproblem, enten hos dig eller hos serveren.

en: Connection Timed Out
da: Tidsudløb på forbindelsen

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
da: unavngivet %u

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
da: Generelt

en: Launch Game
da: Start spil

en: Configure this game
da: Konfigurer dette spil

en: Peaceful mode
da: Fredfyldt tilstand

en: Start game
da: Start spil

en: The relations between players are set by the scenario
da: Relationerne mellem spillere angives af scenariet

en: The relations between players are set by the saved game
da: Relationerne mellem spillere angives af det gemte spil

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
da: Den valgte sejr-betingelse tillader ikke fredfyldte spil

en: Forbid fighting between players
da: Forbyd kamp mellem spillere

en: The starting positions are set by the saved game
da: Startpositionerne angives af det gemte spil

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
da: Tillader spillerne at vælge deres egne startpositioner i begyndelsen af spillet

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
da: Scenarie

en: Win condition is set through the scenario
da: Vinderbetingelse er valgt via scenariet

en: Saved Game
da: Gemt spil

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
da: Spillet er et gemt spil - sejrsbetingelsen blev sat tidligere.

en: Show the help window
da: Vis hjælpevindue

en: Please select a map or saved game.
da: Vælg venligst et kort eller et gemt spil.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
da: Værten har endnu ikke valgt et kort eller gemt spil.

en: Saved Game is Directory
da: Gemt spil er en mappe

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
da: ADVARSEL:
    Det gemte spil du valgte er en mappe. Dette opstår hvis du angiver tilvalget »nozip« som true (sand) eller manuelt udpakker det gemte spil.
    Widelands kan ikke overføre mappestrukturer til klienterne, så vælg et andet gemt spil eller zip mappernes indhold.

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
da: Widelands forsøgte at starte et spil med en fil, som ikke kunne findes på den angivne sti.
    Filen var: %s
    Hvis dette sker i et netværksspil, så har værten måske valgt en fil, som du ikke ejer. Normalt skal sådan en fil sendes fra værten til dig, men måske overførslen endnu ikke er færdig!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
da: Den valgte fil kan ikke findes. Hvis den ikke automatisk overføres til dig, så skriv venligst til værten om dette problem.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
da: Flerdeltager-spil

en: Choose Game
da: Vælg spil

en: Choose Replay
da: Vælg genafspilning

en: Show Filenames
da: Vis filnavne

en: Load this replay
da: Indlæs denne genafspilning

en: Return to the multiplayer game setup
da: Tilbage til spilopsætningen for flere spillere

en: Return to the single player menu
da: Returner til menuen for en spiller

en: Load this game
da: Indlæs dette spil

en: Online Game Settings
da: Indstillinger for onlinespil

en: Save
da: Gem

en: Log in to a registered account.
da: Log ind til en registreret konto.

en: Nickname:
da: Kaldenavn:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
da: ingen

en: Please enter a nickname!
da: Indtast venligst et kaldenavn!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
da: Indtast et gyldigt navn. Denne værdi må kun indeholde engelske bogstaver, tal og tegnene @ . + - _ .

en: Please enter your password!
da: Indtast venligst din adgangskode!

en: Begin a new game
da: Begynd et nyt spil

en: New Game
da: Nyt spil

en: New Random Game
da: Nyt vilkårligt spil

en: Create a new random match
da: Opret en ny vilkårlig match

en: Campaigns
da: Kampagner

en: Play a campaign
da: Spil en kampagne

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
da: Hent spil

en: Continue a saved game
da: Fortsæt et gemt spil

en: Continue Playing
da: Fortsæt med at spille

en: Map: %s
da: Kort: %s

en: Win Condition: %s
da: Sejrsbetingelse: %s

en: Gametime: %s
da: Spiltid: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
da: Gemt: %s

en: Online Game
da: Onlinespil

en: Log in as a registered user
da: Log ind som en registreret bruger

en: LAN / Direct IP
da: LAN / direkte IP

en: Play a private online game
da: Spil et privat internetspil

en: Create a new empty map
da: Opret et nyt tomt kort

en: Edit an existing map
da: Rediger et eksisterende kort

en: Continue Editing
da: Fortsæt redigering

en: Single Player…
da: Spil mod computeren ...

en: Multiplayer…
da: Spil mod andre ...

en: Editor…
da: Redigeringsprogram ...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
da: Begynd eller indlæs en kampagne mod computeren eller et frit spil

en: Play with your friends over the internet
da: Spil med dine venner over internettet

en: Launch the map editor
da: Start kortredigeringsprogrammet

en: Watch Replay
da: Se genafspilning

en: Watch the replay of an old game
da: Se genafspilningen af et gammelt spil

en: Add-Ons
da: Udvidelser

en: Install and manage add-ons
da: Installer og håndter udvidelser

en: Options
da: Indstillinger

en: Technical and game-related settings
da: Tekniske og spilrelaterede indstillinger

en: Exit Widelands
da: Afslut Widelands

en: Quit the game
da: Afslut spillet

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
da: %1%-%2% af Widelands Development Team · Licens GNU General Public License V2.0

en: No tribes found!
da: Ingen stammer fundet!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
da: Ingen stammer fundet i data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
da: ugyldig stamme »%s«

en: Saved Players
da: Gemte spillere

en: Player %u: –
da: Spiller %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
da: Spiller %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
da: Kortdetaljer

en: Scenario Details
da: Scenariedetaljer

en: Hint: %s
da: Fif: %s

en: No map selected
da: Intet kort valgt

en: (no map)
da: (intet kort)

en: Choose Map
da: Vælg kort

en: Show all maps
da: Vis alle kort

en: Show original map names
da: Vis originale kortnavne

en: Official & Unofficial
da: Officiel og uofficiel

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
da: Valgfrie hold

en: Balanced & Unbalanced
da: Balanceret og ubalanceret

[ctx: balancing]
en: Unspecified
da: Uden angivelse

en: Back
da: Tilbage

en: Role
da: Rolle

en: Spectator
da: Tilskuer

en: Team
da: Hold

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
da: Vilkårlig kunstig intelligens

en: Shared in
da: Delt i

en: Closed
da: Lukket

en: Open
da: Åben

en: Human
da: Menneske

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
da: Delt i spiller %u

en: Start type is set via the scenario
da: Starttype er angivet via scenariet

en: No Team
da: Intet hold

en: Team %d
da: Hold %d

en: Clients
da: Klienter

en: Begin LAN Game
da: Begynd LAN-spil

en: List of games in your local network:
da: Spilliste i dit lokale netværk:

en: Your nickname:
da: Dit øgenavn:

en: Host to connect:
da: Forbind til vært:

en: Load previous host
da: Indlæs forrige vært

en: Host a new game
da: Vær vært for et nyt spil

en: Host
da: Vært

en: State
da: Tilstand

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
da: Ukendt

en: Invalid Address
da: Ugyldig adresse

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
da: Det indtastede værtsnavn eller adressen er ugyldig og der kan derfor ikke forbindes.

en: Apply
da: Anvend

en: Language
da: Sprog

en: Window Size
da: Vinduesstørrelse

en: Grab Input
da: Overtag mus

en: Use system mouse cursor
da: Brug systemets musemarkør

en: Maximum FPS:
da: Maksimal FPS:

en: Snap windows only when overlapping
da: Saml kun vinduer ved overlap

en: Dock windows to edges
da: Dok vinduer til kanterne

en: Animate automatic map movements
da: Animer automatisk kortbevægelser

en: Distance for windows to snap to other panels:
da: Afstand for vinduer før de samles med andre paneler:

en: Distance for windows to snap to borders:
da: Afstand for vinduer før de samles på grænser:

en: Save game automatically every:
da: Gem spil automatisk hver:

en: Maximum number of autosave files:
da: Maksimalt antal autogemningsfiler:

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
da: Skriv synkroniseringsstrømme i netværksspil for at fejlfinde synkroniseringsfejl

en: Show Census
da: Vis census (optælling)

en: Show Soldier Levels
da: Vis soldaterniveau

en: Show Buildings
da: Vis bygninger

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
da: Vis overlap for arbejdsområde

en: Start building road after placing a flag
da: Start bygning af vej efter placering af et flag

en: Show in-game chat with transparent background
da: Vis samtale i spillet med gennemsigtig baggrund

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
da: Brug et overvågningsvindue

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
da: Tillad diagonal rulning med det numeriske tastatur

en: Teach me how to play
da: Lær mig hvordan man spiller

en: Interface
da: Grænseflade

en: Sound
da: Lyd

en: Saving
da: Gemmer

en: New Games
da: Nye spil

en: In-Game
da: I spillet

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
da: Fra

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
da: Fyld hele skærmen

en: Try system language
da: Prøv systemsprog

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
da: Oversættelsen til %s er færdig.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
da: Oversættelsen til %1% er %2%%% færdig.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
da: Hvis du ønsker at hjælpe med at oversætte så besøg %s

en: Choose Scenario
da: Vælg scenarie

en: Choose Tutorial
da: Vælg introduktionsspil

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
da: Vælg et introduktionsspil fra listen, tryk så på »O.k.«.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
da: Du kan se en beskrivelse af det valgte introduktionsspil til højre.

en: Return to campaign selection
da: Tilbage til kampagnevalg

en: Play this scenario
da: Spil dette scenarie

en: Play this tutorial
da: Spil dette introduktionsspil

en: The order in which the tutorials should be played
da: Rækkefølge som de forskellige introduktionsspil skal spilles i

en: Tutorial Name
da: Navn på introduktionsspil

en: The number of this scenario in the campaign
da: Nummeret på dette scenarie i kampagnen

en: Scenario Name
da: Scenarienavn

note: * TRANSLATORS: Campaign scenario number table header
en: #
da: Nr.

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
da: Ugyldig sti til filen campaigns.lua for tutorials.lua: %s

en: Tutorial
da: Introduktionsspil

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
da: Forfatter

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
da: Forfattere

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
da: Dig

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
da: Fejlbesked:

en: Game data error
da: Fejl ved spildata

en: General Statistics
da: Overordnet statistik

en: Ware Statistics
da: Varestatistik

en: Building Statistics
da: Bygningsstatistik

en: Soldier Statistics
da: Soldaterstatistik

en: Seafaring Statistics
da: Søfartsstatistik

en: Chat
da: Snak

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
da: Gem spil

en: Destroy building?
da: Ødelæg bygning?

en: Do you really want to destroy this building?
da: Ønsker du at ødelægge denne bygning?

en: Dismantle building?
da: Riv bygning ned?

en: Do you really want to dismantle this building?
da: Ønsker du at rive denne bygning ned?

en: Preserve wares
da: Bevar varer

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
da: Eventuelle varer tilbage i bygningen vil blive smidt ud af byggearbejderen, hvilket øger nedrivningsperioden

en: Enhance building?
da: Opgrader bygning?

en: Do you really want to enhance this building?
da: Ønsker du at opgradere denne bygning?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
da: Vær forsigtig hvis fjenden er nær!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
da: Eventuelle varer tilbage i bygningen vil blive smidt ud af byggearbejderen, hvilket øger udvidelsesperioden.

en: Sink the ship?
da: Sænk skibet?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
da: Ønsker du at sænke %s?

en: Cancel expedition?
da: Afbryd ekspedition?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
da: Ønsker du at afbryde den aktive ekspedition?

en: Attack
da: Angrib

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
da[0]: %u soldat
da[1]: %u soldater

en: Number of soldiers
da: Antal soldater

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
da: Send færre soldater. Hold Ctrl nede for ikke at sende soldater.

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
da: Send flere soldater. Hold Ctrl nede for at sende så mange soldater som muligt

en: Start attack
da: Start angreb

en: Attackers:
da: Angribere:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
da: Klik på en soldat for at fjerne ham fra listen over angribere

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
da: Hold Ctrl nede for at fjerne alle soldater fra listen

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
da: Hold Skift nede for at fjerne alle soldater op til den du peger på

en: Not attacking:
da: Angriber ikke:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
da: Klik på en soldat for at tilføje ham til listen over angribere

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
da: Hold Ctrl neden for at tilføje alle soldater til listen

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
da: Hold Skift nede for at tilføje alle soldater op til den du peger på

en: Show Debug Window
da: Vis fejlfindingsvindue

en: Center view on this
da: Centrer visning her

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
da: L: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
da: (ingen bygning valgt)

en: Owned:
da: Ejet:

en: Under construction:
da: Under konstruktion:

en: Low productivity threshold:
da: Lav produktivitet-tærskel:

en: Show previous building
da: Vis forrige bygning

en: Show next building
da: Vis næste bygning

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
da: Bygninger anses for uproduktive, hvis deres produktivitet falder under denne procent.

en: Small buildings
da: Små bygninger

en: Medium buildings
da: Mellem bygninger

en: Big buildings
da: Store bygninger

en: Mines
da: Miner

en: Ports
da: Havne

en: Muted – click to unmute
da: Slukket - klik for at tænde

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
da: Alle bygninger af denne type er slukket – klik for at tænde

en: Mute all buildings of this type
da: Sluk for alle bygninger af denne type

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
da: Fortsæt

en: Enhance to %s
da: Opgrader til »%s«

en: Construction costs:
da: Byggeomkostninger:

en: Destroy
da: Ødelæg

en: Dismantle
da: Nedriv

en: Returns:
da: Tilbageleverer:

en: Hide work area
da: Skjul arbejdsområde

en: Show work area
da: Vis arbejdsområde

en: Start an expedition
da: Start en ekspedition

en: Cancel the expedition
da: Afbryd ekspeditionen

en: Building materials
da: Byggematerialer

en: Stop this building’s work after completion
da: Stop denne bygnings arbejde efter fuldførelse

en: Stopped
da: Stoppet

en: Prefer heroes
da: Foretræk helte

en: Prefer rookies
da: Foretræk nybegyndere

en: Normal policy
da: Normal politik

en: Preferably store selected wares here
da: Foretræk lagring af valgte varer her

en: Do not store selected wares here
da: Læg ikke valgte varer på lager her

en: Remove selected wares from here
da: Fjern valgte varer herfra

en: Ware settings to apply after construction
da: Vareindstillinger efter konstruktion

en: Worker settings to apply after construction
da: Arbejderindstillinger efter konstruktion

en: Start an expedition from this port after completion
da: Start en ekspedition fra denne havn efter fuldførelse

en: Settings to apply after construction
da: Indstillinger efter konstruktion

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
da: Sænk kapacitet. Hold Ctrl nede for at angive kapaciteten til laveste værdi

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
da: Øg kapacitet. Hold Ctrl ned for at angive højeste værdi

en: Economy options
da: Økonomiindstillinger

en: Decrease target by 10
da: Sænk mål med 10

en: Decrease target
da: Sænk mål

en: Toggle infinite target
da: Vis/skjul uendelig mål

en: Increase target
da: Øg mål

en: Increase target by 10
da: Øg mål med 10

en: Profile to apply to the selected items
da: Profil at anvende på de valgte elementer

en: Save target settings
da: Gem målindstillinger

en: The profile name cannot be empty
da: Profilnavnet kan ikke være tomt

en: The default profile cannot be overwritten
da: Standardprofilen kan ikke overskrives

en: Save the profile under this name
da: Gem profilen under dette navn

en: The predefined profiles cannot be deleted
da: De på forhånd definerede profiler kan ikke slettes

en: Delete the selected profiles
da: Slet de valgte profiler

en: Overwrite?
da: Overskriv?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
da: En profil med dette navn findes allerede. Ønsker du at erstatte den?

en: Save Profile
da: Gem profil

en: Existing Profiles
da: Eksisterende profiler

en: Build small building
da: Byg lille bygning

en: Build big building
da: Byg stor bygning

en: Build medium building
da: Byg mellem bygning

en: Build port building
da: Byg havn

en: Action
da: Handling

en: Build road
da: Byg vej

en: Build waterway
da: Byg vandvej

en: Destroy this flag
da: Nedlæg dette flag

en: Configure this flag’s economy
da: Konfigurer dette flags økonomi

en: Send geologist to explore site
da: Sæt geolog til at udforske

en: Place a flag
da: Sæt et flag

en: Destroy a road
da: Nedlæg en vej

en: Destroy a waterway
da: Ødelæg en vandvej

en: Watch field in a separate window
da: Overvåg område i særskilt vindue

en: Watch
da: Overvåg

en: Build mines
da: Byg miner

en: Build flag
da: Sæt flag

en: Cancel road
da: Fortryd vej

en: Cancel road and start building waterway
da: Fortryd vej og begynd konstruktionen af en vandvej

en: Build roads
da: Byg veje

en: Cancel waterway
da: Fortryd vandvej

en: Cancel waterway and start building road
da: Fortryd vandvej og begynd konstruktionen af en vej

en: Build waterways
da: Byg vandveje

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
da: Skriptkonsol

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
da: Klient blev afbrudt

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
da: En spiller er blevet afbrudt fra spillet. Spillet er blevet gemt. Ønsker du at fortsætte med at spille?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
da: Fortsæt spil

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
da: Erstat den afbrudte spille med den valgte kunstige intelligens og fortsæt spillet

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
da: Kunstig intelligens for den afbrudte spiller

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
da: Afslut spil

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
da: Erstat spiller med %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
da: Debug-felt

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
da: Afslut spil-bekræftelse

en: Are you sure you wish to exit this game?
da: Er du sikker på du ønsker at afslutte spillet?

en: Error Saving Game!
da: Der opstod en fejl da spillet skulle gemmes!

en: Messages: Inbox
da: Beskeder: Indbakke

en: Title
da: Titel

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
da: Sendt

en: Show Archive
da: Vis arkiv

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
da: Centrer kortet på dette sted

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
da: Vis alle beskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
da: Vis kun økonomibeskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
da: Vis kun søfartsbeskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
da: Vis kun krigsbeskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
da: Vis kun scenariebeskeder

en: Messages: Archive
da: Beskeder: Arkiv

en: Show Inbox
da: Vis indbakke

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
da[0]: Gendan den valgte %d besked
da[1]: Gendan de valgte %d beskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
da: Gendan valgt besked

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
da[0]: Arkiver den valgte %d besked
da[1]: Arkiver de valgte %d beskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
da: Arkivér valgt besked

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
da: Lydindstillinger

en: Game over
da: Spillet er slut

en: Player Info:
da: Spillerinfo:

en: Elapsed time:
da: Spilletid:

en: Continue playing
da: Fortsæt med at spille

en: Time
da: Tid

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
da: Tabt

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
da: Vundet

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
da: Opgivet

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
da: Ukendt

en: You won!
da: Du vandt!

en: You lost.
da: Du tabte.

en: %s won!
da: %s vandt!

en: Team Score
da: Holdpoint

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
da[0]: %d fil
da[1]: %d filer

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
da[0]: Valgt %1% mappe og %2%:
da[1]: Valgt %1% mapper og %2%:

en: Directory Name:
da: Mappenavn:

en: Error:
da: Fejl:

en: Map Name:
da: Kortnavn:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
da: Start på genafspilning:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
da: Spiltid:

en: Widelands Version:
da: Widelands-version:

en: Win Condition:
da: Sejrsbetingelse:

en: Productivity
da: Produktivitet

en: Casualties
da: Tab

en: Kills
da: Drab

en: Military buildings lost
da: Tabte militære bygninger

en: Military buildings defeated
da: Besejrede militære bygninger

en: Civilian buildings lost
da: Tabte civile bygninger

en: Military
da: Militær

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
da: Øg antallet af varer du ønsker er på lager her

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
da: Sænk antallet af varer du ønsker er på lager her

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
da: Hold Skift nede for at øge alle varetyper på samme tid

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
da: Hold Skift nede for at sænke alle varetyper på samme tid

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
da: Hold Ctrl nede for at tillade denne vare

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
da: Hold Ctrl nede for ikke at tillade denne vare

en: Remove ware
da: Fjern vare

en: Add ware
da: Tilføj vare

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
da: Kortvisning

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
da: Skjul minikort

en: Show Minimap
da: Vis minikort

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
da: Nulstil zoom

en: Road length: %u
da: Vejlængde: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
da: Længde på vandveje: %1$u/%2$u

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
da: Spilhastighed

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
da: Angiv lydeffekt- og musikindstillinger

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
da: Skjul census (optælling)

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
da: Skjul soldaterniveau

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
da: Skjul bygninger

en: Speed +
da: Hastighed +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
da: Øg spillets hastighed

en: Speed -
da: Hastighed -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
da: Sænk spillets hastighed

en: Resume
da: Genoptag

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
da: Genoptag spillet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
da: Sæt spillet på pause

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
da: Statistik

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
da: Søfart

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
da: Soldater

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
da: Lager

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
da: Skjul overlap for arbejdsområde

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
da: Skift om overlappende arbejdsområder vises når et sted for konstruktion placeres

en: %u new message | %u new messages
da[0]: %u ny besked
da[1]: %u nye beskeder

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
da: Slet denne genafspilning

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
da: Slet dette spil

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
da: Slet disse genafspilninger

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
da: Slet disse spil

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
da: Officiel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
da: Uofficel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
da: Balanceret

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
da: Ubalanceret

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
da: Færger

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
da: Artefakter

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
da: Fri for alle

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
da: Hold på 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
da: Hold på 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
da: Hold på 4

en: No Author
da: Ingen forfatter

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
da: overmappe

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
da: tom

en: Directory
da: Mappe

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
da: Det originale navn for dette kort: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
da: Navnet på dette kort på dit sprog: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
da: Fif

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
da: S.

en: Filename
da: Filnavn

en: The name of the map or scenario
da: Navnet på kortet eller scenariet

en: Size
da: Størrelse

en: The size of the map (Width x Height)
da: Størrelsen på kortet (bredde x højde)

en: Map Name
da: Kortnavn

en: Owner
da: Ejer

en: Roads
da: Veje

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
da[0]: %1%t
da[1]: %1%t

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
da: dage

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
da: timer

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
da: minutter

en: game
da: spil

en: Additional item
da: Yderligere post

en: (Empty)
da: (Tom)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
da: Til stede

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
da: Mangler

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
da: Kommer

en: Exp
da: Erf.

en: Next Level
da: Næste niveau

en: Decrease experience by 1
da: Sænk erfaring med 1

en: Increase experience by 1
da: Øg erfaring med 1

en: Terminate the employment of the selected worker
da: Afsked den valgte arbejder

en: (coming)
da: (kommer)

en: (vacant)
da: (ledig)

en: Confirm Deleting File
da: Bekræft sletning af fil

en: Confirm Deleting Files
da: Bekræft sletning af filer

en: Do you really want to delete this game?
da: Ønsker du at slette dette spil?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
da[0]: Ønsker du at slette dette %d spil?
da[1]: Ønsker du at slette disse %d spil?

en: Error Deleting File!
da: Der opstod en fejl under sletning af fil!

en: Error Deleting Files!
da: Der opstod en fejl under sletning af filer!

en: The game could not be deleted.
da: Spillet kunne ikke slettes.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
da[0]: %d spil kunne ikke slettes.
da[1]: %d spil kunne ikke slettes.

en: Do you really want to delete this replay?
da: Ønsker du virkelig at slette denne genafspilning?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
da[0]: Ønsker du virkelig at slette denne %d genafspilning?
da[1]: Ønsker du virkelig at slette disse %d genafspilninger?

en: The replay could not be deleted.
da: Genafspilningen kunne ikke slettes.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
da[0]: %d genafspilning kunne ikke slettes.
da[1]: %d genafspilninger kunne ikke slettes.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
da: Denne fil har forkert format og kan ikke indlæses. Måske blev den oprettet med en ældre verson af Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
da: I dag, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
da: gemt i dag klokken %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
da: I går, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
da: gemt i går klokken %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
da: Gem automatisk: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
da: Gem automatisk  %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
da: ES

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
da: V (%1%)

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
da: FS (%1%)

en: Incompatible: %s
da: Inkompatibel: %s

en: Save Date
da: Gemt

en: The date this game was saved
da: Datoen dette spil blev gemt

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
da: Filnavnet som spillet blev gemt under efterfulgt af kortets navn, eller kortets navn efterfulgt af det sidst opnåede mål.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
da: Spiltilstand

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
da: SP = En spiller

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
da: MP = Flere spillere

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
da: H = Flere spillere (vært)

en: Numbers are the number of players.
da: Antal er antallet af spillere.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
da: Tilstand

en: Filename: Map name (start of replay)
da: Filnavn: Kortnavn (start på genafspil)

en: Map name (start of replay)
da: Kortnavn (start på genafspilning)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
da: Overvåg det valgte skib

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
da: Åbn det valgte skibs vindue

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
da: Gå til det valgte skib og åbn dets vindue

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
da: Centrer kortet på det valgte skib

[ctx: ship]
en: Name
da: Navn

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
da: Vis alle skibe

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
da: Vis tomme skibe

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
da: Vis skibe med varer og arbejdere

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
da: Vis afventende ekspeditioner

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
da: Vis spejderekspeditioner

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
da: Vis ekspeditioner der har fundet en havneplads eller grundlægger en koloni.

en: Scout towards the north west
da: Udforsk mod nordvest

en: Explore the island’s coast clockwise
da: Undersøg øens kyst med uret

en: Scout towards the north east
da: Udforsk mod nordøst

en: Scout towards the west
da: Udforsk mod vest

en: Construct a port at the current location
da: Konstruer en havn på det aktuelle sted

en: Scout towards the east
da: Udforsk mod øst

en: Scout towards the south west
da: Udforsk mod sydvest

en: Explore the island’s coast counter clockwise
da: Udforsk øens kyst mod uret

en: Scout towards the south east
da: Udforsk mod sydøst

en: Sink the ship
da: Sænk skibet

en: Cancel the Expedition
da: Afbryd ekspeditionen

en: Go to destination
da: Gå til destination

en: Go to ship
da: Gå til skib

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
da: Afbryd ekspedition

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
da: Denne ekspedition kan ikke afbrydes, da skibet ikke har en havn at returnere til.

en: Health: %u
da: Helbred: %u

en: Attack: %u
da: Angreb: %u

en: Defense: %u
da: Forsvar: %u

en: Evade: %u
da: Undvig: %u

en: Overview
da: Oversigt

en: By Attribute
da: Efter attribut

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Click soldier to send away
da: Klik på soldat for at sende væk

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
da: Ændrer lydstyrken. Klik for at høre en prøve.

[ctx: sound_options]
en: Music
da: Musik

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
da: Diskussionsbeskeder

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
da: Spilbeskeder

[ctx: sound_options]
en: User Interface
da: Brugerflade

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
da: Baggrundslyd

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
da: Lyd er deaktiveret på grund af et problem med lyddriveren, eller fordi den blev deaktiveret via kommandolinjen.

en: Wares (total)
da: Varer (i alt)

en: Workers (total)
da: Arbejdere (samlet)

en: Wares in warehouses
da: Lagervarer

en: Workers in warehouses
da: Arbejdere på lager

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
da: Foreslåede hold

en: Soldiers in training
da: Soldater under træning

en: Production
da: Produktion

en: Consumption
da: Forbrug

en: Economy health
da: Økonomiens tilstand

en: Remove 10 wares
da: Fjern 10 varer

en: Remove a ware
da: Fjern en vare

en: Add a ware
da: Tilføj en vare

en: Add 10 wares
da: Tilføj 10 varer

en: Configure this building’s economy
da: Konfigurer denne bygnings økonomi

en: Wares waiting to be shipped
da: Varer der venter på at blive sendt

en: Workers waiting to embark
da: Arbejdere der venter på at gå ombord

en: Expedition
da: Ekspedition

en: Follow
da: Følg

en: Center the main view on this
da: Centrer kortet her
