Widelands - en to el translation catalogue (524 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
el: %1$s ή %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
el: %1$s και %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
el: Καθόλου Χώρος

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
el: Κάποια από τα κτίρια εκκίνησής σας δεν είχαν αρκετό χώρο και δεν χτίστηκαν. Βρίσκεστε σε μειονέκτημα. Εξετάστε επανεκκίνηση αυτού του χάρτη με δίκαιες συνθήκες εκκίνησης.

en: Not enough space
el: Ανεπαρκής χώρος

en: No rocks nearby
el: Κανένας βράχος κοντά

en: No trees nearby
el: Κανένα δέντρο κοντά

en: Status
el: Κατάσταση

en: New Objective
el: Νέος Στόχος

en: New Objectives
el: Νέοι Στόχοι

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
el: Χωρίς ΤΝ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
el: Κανονική ΤΝ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
el: Αδύναμη ΤΝ

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
el: Πολύ Αδύναμη ΤΝ

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
el: Ιαν

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
el: Φεβ

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
el: Μαρ

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
el: Απρ

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
el: Μαΐ

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
el: Ιουν

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
el: Ιουλ

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
el: Αυγ

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
el: Σεπ

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
el: Οκτ

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
el: Νοε

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
el: Δεκ

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
el: Αρχικό Μενού

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
el: Εργαλεία

en: Tool size
el: Μέγεθος εργαλείων

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Help
el: Βοήθεια

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
el: Νέος Χάρτης

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
el: Νέος Τυχαίος Χάρτης

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
el: Φόρτωση Χάρτη

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
el: Αποθήκευση Χάρτη

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
el: Επιλογές Χάρτη

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
el: Έξοδος από Συντάκτη

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
el: Αλλαγή ύψους

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
el: Αλλαγή ύψους εδάφους

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
el: Τυχαίο ύψος

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
el: Έδαφος

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
el: Αμετακίνητα

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
el: Ζώα

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
el: Πόροι

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
el: Παίκτες

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
el: Αρχικό σημείο χάρτη

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
el: Ορισμός της θέσης με συντεταγμένες (0, 0). Αυτή θα χρησιμοποιηθεί ως πάνω-αριστερά γωνία του μικροχάρτη.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
el: Μέγεθος χάρτη

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
el: Αλλαγή μεγέθους χάρτη

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
el: Πληροφορίες

en: Unsupported Format
el: Μη Υποστηριζόμενη Δομή

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
el: Αδυναμία φορτώματος του αρχείου "%s". Η δομή του αρχείου δεν φαίνεται συμβατή.

en: Unsaved Map
el: Μη Αποθηκευμένοι Χάρτες

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
el: Ο χάρτης δεν έχει αποθηκευτεί. Θέλετε σίγουρα έξοδο;

en: Error
el: Σφάλμα

en: Loading map “%s”…
el: Φόρτωση χάρτη “%s” σε εξέλιξη…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
el: Χωρίς Όνομα

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Loading world…
el: Φόρτωση κόσμου σε εξέλιξη…

en: Random Player
el: Τυχαίος Παίκτης

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
el: Κλικ για επιλογή ενός στοιχείου. Χρήση του κουμπιού Ctrl για επιλογή πολλαπλών στοιχείων.

en: Field Information
el: Πληροφορίες Πεδίου

en: Node
el: Κόμβος

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
el: Συντεταγμένες: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
el: μικρό

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
el: μεσαίο

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
el: μεγάλο

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
el: σημαία

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
el: ορυχείο

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
el: λιμάνι

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
el: βατό

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
el: κολυμβήσιμο

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
el: Όνομα: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
el: Είναι: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Immovable: %s
el: Αμετακίνητο: %s

en: Animals: %s
el: Ζώα: %s

en: Workers: %s
el: Εργάτες: %s

en: Ships: %s
el: Πλοία: %s

en: Map
el: Χάρτης

[ctx: map_name]
en: Name: %s
el: Όνομα: %s

en: Players: %u
el: Παίκτες: %u

en: Players: –
el: Παίκτες: –

en: Author: %s
el: Συγγραφέας: %s

en: Description: %s
el: Περιγραφή: %s

en: Error!
el: Σφάλμα!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
el: Οι χάρτες μου

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
el: Τρέχων κατάλογος: %s

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Map names
el: Ονόματα χαρτών

en: Original map names
el: Πρωταρχικά ονόματα χαρτών

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Map name:
el: Όνομα χάρτη:

en: Authors:
el: Συγγραφείς:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένες

en: %u Player | %u Players
el[0]: %u Παίκτης
el[1]: %u Παίκτες

en: Suggested Teams:
el: Προτεινόμενες Ομάδες:

en: Main Options
el: Κύριες Επιλογές

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Teams
el: Ομάδες

en: Size: %1% x %2%
el: Μέγεθος: %1% x %2%

en: Create Map
el: Δημιουργία Χάρτη

en: Terrain:
el: Έδαφος:

en: Creating empty map…
el: Δημιουργία άδειου χάρτη σε εξέλιξη…

en: Players:
el: Παίκτες:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
el: Χαμηλή

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
el: Μεσαίοι

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
el: Υψηλή

en: Climate
el: Κλίμα

en: Water:
el: Νερό:

en: Land:
el: Γη:

en: Wasteland:
el: Ρημαδιό:

en: Mountains:
el: Βουνά:

en: Island mode
el: Λειτουργία νησιού

en: Random number:
el: Τυχαίος αριθμός:

en: Map ID:
el: Αναγνωριστικό χάρτη:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
el: Ρημαδιό

en: Generating random map…
el: Δημιουργία τυχαίου χάρτη σε εξέλιξη…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
el: Τυχαίος Χάρτης

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
el: Ο χάρτης δημιουργήθηκε. Διπλο-ελέγξτε τις θέσεις εκκίνησης των παικτών για να σιγουρέψετε ότι οι μεταφορείς δεν θα πνιγούν, ούτε θα κολλήσουν σε κάποιο νησί ή στην κορυφή κάποιου βουνού.

en: Computer %u
el: Υπολογιστής %u

en: Player
el: Παίκτης

en: Generate Map
el: Δημιουργία Χάρτη

en: Filename:
el: Όνομα Αρχείου:

en: Make Directory
el: Δημιουργία Καταλόγου

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
el: ανώνυμος

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
el: Ένα αρχείο με το όνομα ‘%s’ ήδη υπάρχει. Αντικατάσταση.;

en: Error Saving Map!
el: Σφάλμα Αποθήκευσης Χάρτη!

en: Enter Directory Name:
el: Εισαγωγή Ονόματος Καταλόγου:

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
el: Πάρα Πολλοί Παίκτες

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
el: Δεν συνιστάται ο ορισμός άνω των 8 παικτών, παρεκτός για λόγους δοκιμών. Θέλετε σίγουρα περισσότερους από 8 παίκτες;

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
el: Μη υπενθύμιση ξανά

en: Abort
el: Ματαίωση

en: Player Options
el: Επιλογές Παίκτη

en: Number of players
el: Αριθμός παικτών

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
el: Παίκτης %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
el: Φυλή

[ctx: tribe]
en: Random
el: Τυχαία

en: The tribe will be selected at random
el: Η φυλή θα επιλεγεί τυχαία

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
el: Ορισμός θέσης εκκίνησης αυτού του παίκτη

en: Height Tools Options
el: Επιλογές Εργαλείων Ύψους

en: Increase/Decrease height by:
el: Αυξομείωση ύψους κατά:

en: Set height to:
el: Ορισμός ύψους σε:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
el: Κλικ στον χάρτη για αύξηση του ύψους εδάφους, Shift + Κλικ για μείωσή του

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
el: Ctrl + Κλικ στον χάρτη για ορισμό ύψους εδάφους

en: Increase/Decrease amount by:
el: Αυξομείωση ποσότητας κατά:

en: Set amount to:
el: Ορισμός ποσότητας σε:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
el: Κλικ στον χάρτη για αύξηση της ποσότητας του επιλεγμένου πόρου, Shift + Κλικ για μείωσή της

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
el: Ctrl + Κλικ στον χάρτη για ορισμό της ποσότητας του επιλεγμένου πόρου. Αυτό θα αντικαταστήσει προηγούμενους πόρους.

en: Random Height Options
el: Επιλογές Τυχαίου Ύψους

en: Minimum height:
el: Ελάχιστο ύψος:

en: Maximum height:
el: Μέγιστο ύψος:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
el: Κλικ στον χάρτη για ορισμό ύψους εδάφους σε τυχαία τιμή εντός του καθορισμένου εύρους

en: Fixed height
el: Σταθερό ύψος

en: Tool Size
el: Μέγεθος Εργαλείου

en: Messages
el: Μηνύματα

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
el: %s στην αρχή του ονόματος αρχείου

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
el: %s οπουδήποτε στο όνομα αρχείου

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
el: Οι ακόλουθοι χαρακτήρες δεν επιτρέπονται:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
el: ναι

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
el: όχι

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
el: Μη ορισμένη

en: Missing starting position
el: Έλλειψη θέσης εκκίνησης

en: Trade Offer
el: Προσφορά Εμπορίου

en: This market has received a new trade offer.
el: Αυτή η αγορά δέχτηκε μια νέα εμπορική προσφορά.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
el: Καλοκαίρι

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
el: Χειμώνας

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
el: Έρημος

en: No description defined
el: Δεν ορίστηκε περιγραφή

en: %u%% dismantled
el: %u%% αποσυναρμολογημένο

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
el: Επίθεση!

en: You are under attack
el: Βρίσκεστε υπό επίθεση

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
el: η οικονομία χρειάζεται το υλικό ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
el: η οικονομία δεν χρειάζεται το υλικό ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
el: η οικονομία χρειάζεται τον εργάτη ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
el: η οικονομία δεν χρειάζεται τον εργάτη ‘%s’

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
el: το κτίριο έχει τα εξής υλικά: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
el: το κτίριο δεν έχει τα εξής υλικά: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
el: ένας εργάτης χρειάζεται εμπειρία

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
el: οι εργάτες δεν χρειάζονται εμπειρία

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
el[0]: %s λείπει
el[1]: %s λείπουν

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
el[0]: Παρήγαγε %s
el[1]: Παρήγαγε %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
el[0]: Στρατολόγησε %s
el[1]: Στρατολόγησε %s

en: No soldier found for this training level!
el: Δεν βρέθηκε κανένας στρατιώτης για αυτό το επίπεδο εκπαίδευσης!

en: (stopped)
el: (σταματημένο)

en: Can’t find any more resources!
el: Αδυναμία εύρεσης άλλων πόρων!

en: Port Space
el: Τόπος Λιμανιού

en: Port Space Found
el: Βρέθηκε Τόπος Λιμανιού

en: An expedition ship found a new port build space.
el: Ένα πλοίο αποστολής βρήκε έναν νέο τόπο κατασκευής λιμανιού.

en: Island Circumnavigated
el: Νήσος Περιπλεύθη

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
el: Αναμένει

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
el: Ένα πλοίο αποστολής περιέπλευσε ένα νησί χωρίς να συμβεί τίποτα.

en: Coast Reached
el: Ακτή Προσαράχθη

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
el: Βρέθηκε Στεριά!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
el: Ένα πλοίο αποστολής έφτασε σε μια ακτή και αναμένει περαιτέρω εντολές.

en: New port construction site is gone
el: Ο χώρος κατασκευής νέου λιμανιού εξαφανίστηκε

en: Port Lost!
el: Χάθηκε Λιμάνι!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
el: Αποτυχία εκφόρτωσης υλικών, η αποστολή ακυρώνεται.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
el: Αποστολή

en: Expedition Ready
el: Αποστολή Έτοιμη

en: An expedition ship is waiting for your commands.
el: Ένα πλοίο αποστολής αναμένει εντολές σας.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
el: Μεταφέρει

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
el: Αναμένει

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
el: Εξερευνά

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
el: Βρέθηκε Τόπος Λιμανιού

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
el: Ιδρύει Αποικία

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
el: Υλικά

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
el: Εργάτες

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
el: Κτίρια

en: A new port was added to your economy.
el: Ένα νέο λιμάνι προστέθηκε στην οικονομία σας.

en: A new headquarters was added to your economy.
el: Ένα νέο αρχηγείο προστέθηκε στην οικονομία σας.

en: A new warehouse was added to your economy.
el: Μια νέα αποθήκη προστέθηκε στην οικονομία σας.

en: A geologist found resources.
el: Ένας γεωλόγος βρήκε πόρους.

en: Worker got lost!
el: Χάθηκε εργάτης!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
el: απρόσιτο

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
el: άβατο

en: This objective has no description.
el: Αυτός ο στόχος δεν έχει περιγραφή.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
el: Πλοίο %d

en: End of Replay
el: Τέλος της Αναπαραγωγής

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
el: Η αποθηκευμένη αναπαραγωγή έφτασε στο τέλος της και το παιχνίδι έχει διακοπεί. Εάν θέλετε, μπορείτε να συνεχίσετε την παρακολούθηση του παιχνιδιού από αυτό το σημείο.

en: Saving failed!
el: Αποτυχία αποθήκευσης!

en: Objectives
el: Στόχοι

en: Loading map…
el: Φόρτωση χάρτη σε εξέλιξη…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
el: Χάρτης του Settlers II της Bluebyte. Δεν ορίστηκε σχόλιο!

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
el: /help  -  Εμφανίζει αυτήν τη βοήθεια

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
el: /endForcedPause        -  Επιστροφή παιχνιδιού στην κανονική ταχύτητα.

en: %li second | %li seconds
el[0]: %li δευτερόλεπτο
el[1]: %li δευτερόλεπτα

en: Something went wrong: %s
el: Κάτι πήγε στραβά: %s

en: Unexpected packet
el: Απροσδόκητο πακέτο

en: Invalid message type
el: Μη έγκυρος τύπος μηνύματος

en: ERROR: %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: %s

en: Conversion error
el: Σφάλμα μετατροπής

en: Connection was lost.
el: Η σύνδεση χάθηκε.

en: The game has already started.
el: Το παιχνίδι έχει ήδη αρχίσει.

en: Failed to use the local network!
el: Αποτυχία χρήσης του τοπικού δικτύου!

[ctx: dropdown]
en: Select Item
el: Επιλογή Στοιχείου

en: Loading…
el: Φόρτωση σε εξέλιξη…

en: Decrease the value
el: Μείωση της τιμής

en: Increase the value
el: Αύξηση της τιμής

en: Decrease the value by 10
el: Μείωση της τιμής κατά 10

en: Increase the value by 10
el: Αύξηση της τιμής κατά 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
el[0]: %d λεπτό
el[1]: %d λεπτά

en: Close
el: Κλείσιμο

en: About Widelands
el: Πληροφορίες για το Widelands

en: Password:
el: Κωδικός:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
el: Δυσκολία

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
el: Περιγραφή

en: Return to the main menu
el: Επιστροφή στο αρχικό μενού

en: Play this campaign
el: Παίξιμο αυτής της εκστρατείας

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
el: Δυσκ.

en: Tribe Name
el: Όνομα Φυλής

en: Campaign Name
el: Όνομα Εκστρατείας

en: Help: %s
el: Βοήθεια: %s

en: Join this game
el: Συμμετοχή σε αυτό το παιχνίδι

en: User Status
el: Κατάσταση Χρήστη

en: Administrator
el: Διαχειριστής

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
el: Όνομα

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
el: Έκδοση

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Start game
el: Έναρξη παιχνιδιού

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
el: Σενάριο

en: Saved Game
el: Αποθηκευμένο Παιχνίδι

en: Show the help window
el: Προβολή του παράθυρου βοήθειας

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
el: Αδυναμία εύρεσης του επιλεγμένου αρχείου. Αν δεν μεταφερθεί σε σας αυτόματα, παρακαλείστε να γράψετε στον διαθέτη σχετικά με αυτό το πρόβλημα.

en: Show Filenames
el: Εμφάνιση Ονομάτων Αρχείων

en: Load this replay
el: Φόρτωση αυτής της αναπαραγωγής

en: Load this game
el: Φόρτωση αυτού του παιχνιδιού

en: Nickname:
el: Παρατσούκλι:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
el: κανείς

en: New Game
el: Νέο παιχνίδι

en: Campaigns
el: Εκστρατείες

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
el: Φόρτωση παιχνιδιού

en: Watch Replay
el: Προβολή Αναπαραγωγής

en: Options
el: Επιλογές

en: Exit Widelands
el: Έξοδος από Widelands

en: Show all maps
el: Εμφάνιση όλων των χαρτών

en: Show original map names
el: Εμφάνιση πρωταρχικών ονομάτων χαρτών

en: Back
el: Πίσω

en: Role
el: Ρόλος

en: Spectator
el: Θεατής

en: Type
el: Τύπος

en: Team
el: Ομάδα

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
el: Τυχαία ΤΝ

en: Closed
el: Κλειστό

en: Open
el: Άνοιξε

en: Human
el: Άνθρωπος

en: No Team
el: Εκτός Ομάδας

en: Team %d
el: Ομάδα %d

en: Your nickname:
el: Το ψευδώνυμό σας:

en: Host
el: Κεντρικός υπολογιστής

en: State
el: Κατάσταση

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
el: Άγνωστη

en: Invalid Address
el: Μη Έγκυρη Διεύθυνση

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Window Size
el: Μέγεθος Παραθύρου

en: Maximum FPS:
el: Μέγιστα καρέ FPS:

en: Snap windows only when overlapping
el: Συγκόλληση παραθύρων μόνο όταν αλληλοεπικαλύπτονται

en: Dock windows to edges
el: Δέσιμο παραθύρων στις άκρες

en: Animate automatic map movements
el: Σταδιακή κίνηση αυτόματων μετακινήσεων χάρτη

en: Distance for windows to snap to other panels:
el: Απόσταση για συγκόλληση παραθύρων σε άλλα πλαίσια:

en: Distance for windows to snap to borders:
el: Απόσταση για συγκόλληση παραθύρων στα περιθώρια:

en: Save game automatically every:
el: Αυτόματη αποθήκευση παιχνιδιού κάθε:

en: Maximum number of autosave files:
el: Μέγιστος αριθμός αρχείων αυτόματης αποθήκευσης:

en: Show in-game chat with transparent background
el: Προβολή της ενσωματωμένης στο παιχνίδι συνομιλίας σε διαφανές φόντο

en: Sound
el: Ήχος

en: Saving
el: Αποθήκευση

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
el: Ανενεργό

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Try system language
el: Δοκιμή γλώσσας συστήματος

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
el: Μπορείτε να δείτε μια περιγραφή του εκάστοτε επιλεγμένου παιχνιδιού εκμάθησης στα δεξιά.

en: Play this scenario
el: Παίξιμο αυτού του σεναρίου

en: Play this tutorial
el: Παίξιμο αυτού του παιχνιδιού εκμάθησης

en: The order in which the tutorials should be played
el: Η σειρά με την οποία πρέπει να παιχτούν τα παιχνίδια εκμάθησης

en: Tutorial Name
el: Όνομα Παιχνιδιού Εκμάθησης

en: The number of this scenario in the campaign
el: Ο αριθμός αυτού του σεναρίου στην εκστρατεία

en: Scenario Name
el: Όνομα Σεναρίου

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
el: Μήνυμα σφάλματος:

en: Game data error
el: Σφάλμα δεδομένων παιχνιδιού

en: General Statistics
el: Γενικά στατιστικά

en: Ware Statistics
el: Στατιστικά Υλικών

en: Building Statistics
el: Στατιστικά Κτιρίων

en: Seafaring Statistics
el: Στατιστικά Θαλασσοπορείας

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
el: Αποθήκευση Παιχνιδιού

en: Destroy building?
el: Καταστροφή κτιρίου;

en: Do you really want to destroy this building?
el: Θέλετε σίγουρα να καταστρέψετε αυτό το κτίριο;

en: Dismantle building?
el: Αποσυναρμολόγηση κτιρίου;

en: Do you really want to dismantle this building?
el: Θέλετε σίγουρα να αποσυναρμολογήσετε αυτό το κτίριο;

en: Enhance building?
el: Αναβάθμιση κτιρίου;

en: Do you really want to enhance this building?
el: Θέλετε σίγουρα αναβάθμιση αυτού του κτιρίου;

en: Sink the ship?
el: Βύθιση του πλοίου;

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
el: Θέλετε σίγουρα να βυθίσετε το %s;

en: Cancel expedition?
el: Ακύρωση αποστολής;

en: Do you really want to cancel the active expedition?
el: Θέλετε σίγουρα να ακυρώσετε τη διενεργούμενη αποστολή;

en: Attack
el: Επίθεση

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
el[0]: %u στρατιώτης
el[1]: %u στρατιώτες

en: Number of soldiers
el: Αριθμός στρατιωτών

en: Start attack
el: Έναρξη επίθεσης

en: Show Debug Window
el: Εμφάνιση Παραθύρου Αποσφαλμάτωσης

en: Center view on this
el: Κεντράρισμα προβολής σε αυτό

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
el: ΥΓ: %1$u/%2$u  ΕΠ: %3$u/%4$u  ΑΜ: %5$u/%6$u  ΑΠ: %7$u/%8$u

en: Show previous building
el: Προβολή προηγούμενου κτιρίου

en: Show next building
el: Προβολή επόμενου κτιρίου

en: Small buildings
el: Μικρά κτίρια

en: Medium buildings
el: Μεσαία κτίρια

en: Big buildings
el: Μεγάλα κτίρια

en: Mines
el: Ορυχεία

en: Ports
el: Λιμάνια

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
el: Συνέχεια

en: Enhance to %s
el: Αναβάθμιση σε %s

en: Construction costs:
el: Δαπάνες κατασκευής:

en: Destroy
el: Καταστροφή

en: Dismantle
el: Αποσυναρμολόγηση

en: Hide work area
el: Απόκρυψη περιοχής εργασίας

en: Show work area
el: Εμφάνιση περιοχής εργασίας

en: Start an expedition
el: Έναρξη αποστολής

en: Cancel the expedition
el: Ακύρωση της αποστολής

en: Building materials
el: Οικοδομικά υλικά

en: Prefer heroes
el: Προτίμηση ηρώων

en: Prefer rookies
el: Προτίμηση αρχαρίων

en: Normal policy
el: Κανονική πολιτική

en: Preferably store selected wares here
el: Κατά προτίμηση αποθήκευση επιλεγμένων υλικών εδώ

en: Do not store selected wares here
el: Μη αποθήκευση επιλεγμένων υλικών εδώ

en: Remove selected wares from here
el: Αφαίρεση επιλεγμένων υλικών από εδώ

en: Economy options
el: Επιλογές οικονομίας

en: Decrease target
el: Μείωση στόχου

en: Increase target
el: Αύξηση στόχου

en: Build small building
el: Κατασκευή μικρού κτιρίου

en: Build big building
el: Κατασκευή μεγάλου κτιρίου

en: Build medium building
el: Κατασκευή μεσαίου κτιρίου

en: Build port building
el: Κατασκευή κτιρίου λιμανιού

en: Action
el: Δράση

en: Build road
el: Κατασκευή δρόμου

en: Destroy this flag
el: Καταστροφή σημαίας

en: Send geologist to explore site
el: Αποστολή γεωλόγου προς εξέταση τοποθεσίας

en: Place a flag
el: Τοποθέτηση σημαίας

en: Destroy a road
el: Καταστροφή δρόμου

en: Watch field in a separate window
el: Παρακολούθηση πεδίου σε χωριστό παράθυρο

en: Watch
el: Παρακολούθηση

en: Build mines
el: Κατασκευή ορυχείων

en: Build flag
el: Τοποθέτηση σημαίας

en: Cancel road
el: Ακύρωση δρόμου

en: Build roads
el: Κατασκευή δρόμων

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
el: Έξοδος από Παιχνίδι

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
el: Πεδίο Αποσφαλμάτωσης

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
el: Επιβεβαίωση Εξόδου Παιχνιδιού

en: Are you sure you wish to exit this game?
el: Θέλετε σίγουρα να φύγετε από το τρέχον παιχνίδι;

en: Messages: Inbox
el: Μηνύματα: Εισερχόμενα

en: Title
el: Τίτλος

[ctx: message]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
el: Ώρα

en: Show Archive
el: Εμφάνιση Αρχειοθέτησης

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
el: Εμφάνιση όλως των μηνυμάτων

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
el: Εμφάνιση μόνο μηνυμάτων οικονομίας

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
el: Εμφάνιση μόνο μηνυμάτων θαλασσοπορείας

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
el: Εμφάνιση μόνο μηνυμάτων εχθροπραξιών

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
el: Εμφάνιση μόνο μηνυμάτων σεναρίου

en: Messages: Archive
el: Μηνύματα: Αρχείο

en: Show Inbox
el: Προβολή Εισερχομένων

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
el[0]: Επαναφορά του %d επιλεγμένου μηνύματος
el[1]: Επαναφορά των %d επιλεγμένων μηνυμάτων

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
el: Επαναφορά επιλεγμένου μηνύματος

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
el[0]: Αρχειοθέτηση του επιλεγμένου %d μηνύματος
el[1]: Αρχειοθέτηση των επιλεγμένων %d μηνυμάτων

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
el: Αρχειοθέτηση επιλεγμένου μηνύματος

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
el: Επιλογές Ήχου

en: Game over
el: Τέλος παιχνιδιού

en: Player Info:
el: Πληροφορίες Παίκτη:

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
el: Εγκατέλειψε

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
el: Αγνοείται

en: You won!
el: Νικήσατε:

en: You lost.
el: Χάσατε.

en: %s won!
el: Ο %s νίκησε!

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Team Score
el: Βαθμολογία Ομάδας

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Map Name:
el: Όνομα Χάρτη:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
el: Εκκίνηση Αναπαραγωγής:

en: Widelands Version:
el: Έκδοση Widelands:

en: Win Condition:
el: Κριτήριο Νίκης:

en: Productivity
el: Παραγωγικότητα

en: Casualties
el: Απώλειες

en: Military buildings lost
el: Χαμένα στρατιωτικά κτίρια

en: Civilian buildings lost
el: Χαμένα πολιτικά κτίρια

en: Military
el: Στρατιωτικό

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
el: Μηδενισμός μεγέθυνσης

en: PAUSE
el: ΠΑΥΣΗ

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
el: Επιλογές ηχητικών εφέ και μουσικής

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
el: Στατιστικά

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
el: Θαλασσοπορεία

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
el: Στρατιώτες

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
el: Απόθεμα

en: %u new message | %u new messages
el[0]: %u νέο μήνυμα
el[1]: %u νέα μηνύματα

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
el: Διαγραφή αυτής της αναπαραγωγής

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
el: Διαγραφή αυτού του παιχνιδιού

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
el: Διαγραφή αυτών των αναπαραγωγών

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
el: Διαγραφή αυτών των παιχνιδιών

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
el: Επίσημος

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
el: Άδικος

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
el: Κομψοτεχνήματα

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
el: Ελεύθερος για όλους

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
el: Ομάδες των 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
el: Ομάδες των 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
el: Ομάδες των 4

en: No Author
el: Χωρίς Συντάκτη

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
el: γονικός

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
el: άδειος

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
el: Το αμετάφραστο όνομα αυτού του χάρτη: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
el: Το όνομα αυτού του χάρτη στη γλώσσα σας: %s

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: The name of the map or scenario
el: Το όνομα του χάρτη ή σεναρίου

en: Size
el: Μέγεθος

en: The size of the map (Width x Height)
el: Το μέγεθος του χάρτη (πλάτος x ύψος)

en: Map Name
el: Όνομα Χάρτη

en: Roads
el: Δρόμοι

en: Zoom
el: Ζουμ

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
el[0]: %1%η
el[1]: %1%η

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
el[0]: %1%ώ
el[1]: %1%ώ

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
el[0]: %1%λ
el[1]: %1%λ

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
el: ημέρες

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
el: ώρες

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
el: λεπτά

en: game
el: παιχνίδι

en: Exp
el: Εμπ

en: Next Level
el: Επόμενο Επίπεδο

en: Terminate the employment of the selected worker
el: Τερματισμός απασχόλησης του επιλεγμένου εργάτη

en: (coming)
el: (έρχεται)

en: Do you really want to delete this game?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτό το παιχνίδι;

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
el[0]: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτό το %d παιχνίδι;
el[1]: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτά τα %d παιχνίδια;

en: Do you really want to delete this replay?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτήν την αναπαραγωγή;

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
el[0]: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτήν τη %d αναπαραγωγή;
el[1]: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτές τις %d αναπαραγωγές;

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
el: Σήμερα, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
el: αποθηκεύτηκε σήμερα στις %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
el: Χθες, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
el: αποθηκεύτηκε χθες στις %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
el: %2% %1% %3%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
el: Αυτόματη αποθήκευση: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
el: Αυτόματη αποθήκευση %1% : %2%

en: Incompatible: %s
el: Ασύμβατο: %s

en: Save Date
el: Ημ/νία Αποθήκευσης

en: The date this game was saved
el: Η ημ/νία που αποθηκεύτηκε αυτό το παιχνίδι

en: Numbers are the number of players.
el: Οι αριθμοί δηλώνουν το πλήθος των παικτών.

en: Map name (start of replay)
el: Όνομα χάρτη (εκκίνηση αναπαραγωγής)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
el: Παρακολούθηση επιλεγμένου πλοίου

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
el: Άνοιγμα παραθύρου επιλεγμένου πλοίου

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
el: Μετάβαση στο επιλεγμένο πλοίο και άνοιγμα του παραθύρου του

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
el: Κεντράρισμα χάρτη στο επιλεγμένο πλοίο

[ctx: ship]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: ship]
en: Status
el: Κατάσταση

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
el: Εμφάνιση όλων των πλοίων

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
el: Εμφάνιση πλοίων που μεταφέρουν υλικά και εργάτες

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
el: Εμφάνιση αποστολών σε αναμονή

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
el: Εμφάνιση αποστολών σε εξερεύνηση

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
el: Εμφάνιση αποστολών που βρήκαν τόπο λιμανιού ή ιδρύουν αποικία

en: Scout towards the north west
el: Εξερεύνηση προς τα βορειοδυτικά

en: Explore the island’s coast clockwise
el: Δεξιόστροφη εξερεύνηση της ακτής του νησιού

en: Scout towards the north east
el: Εξερεύνηση προς τα βορειοανατολικά

en: Scout towards the west
el: Εξερεύνηση προς τα δυτικά

en: Construct a port at the current location
el: Κατασκευή λιμανιού στην τρέχουσα τοποθεσία

en: Scout towards the east
el: Εξερεύνηση προς τα ανατολικά

en: Scout towards the south west
el: Εξερεύνηση προς τα νοτιοδυτικά

en: Explore the island’s coast counter clockwise
el: Αριστερόστροφη εξερεύνηση της ακτής του νησιού

en: Scout towards the south east
el: Εξερεύνηση προς τα νοτιοανατολικά

en: Sink the ship
el: Βύθιση πλοίου

en: Cancel the Expedition
el: Ακύρωση της Αποστολής

en: Go to destination
el: Μετάβαση στον προορισμό

en: Go to ship
el: Μετάβαση στο πλοίο

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
el: Ακύρωση Αποστολής

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
el: Η αποστολή δεν μπορεί να ακυρωθεί, επειδή το πλοίο δεν έχει λιμάνι στο οποίο να επιστρέψει.

en: Capacity
el: Χωρητικότητα

en: Wares (total)
el: Υλικά (σύνολο)

en: Workers (total)
el: Εργάτες (σύνολο)

en: Wares in warehouses
el: Υλικά εντός αποθηκών

en: Workers in warehouses
el: Εργάτες εντός αποθηκών

en: Soldiers in training
el: Στρατιώτες υπό εκπαίδευση

en: Production
el: Παραγωγή

en: Consumption
el: Κατανάλωση

en: Economy health
el: Υγεία οικονομίας

en: Wares waiting to be shipped
el: Υλικά σε αναμονή φόρτωσης

en: Workers waiting to embark
el: Εργάτες σε αναμονή επιβίβασης

en: Expedition
el: Αποστολή

en: Center the main view on this
el: Κεντράρισμα της κύριας προβολής σε αυτό
