Widelands - en to fi translation catalogue (1729 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
fi: %1$s ja %2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
fi: %1$s tai %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
fi: %1$s ja %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
fi: Ei tilaa

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
fi: Joillekin aloitusrakennuksistasi ei ollut tarpeeksi tilaa ja niitä ei rakennettu. Olet epäedullisessa asemassa sen vuoksi; Harkitse kartan aloittamista uudelleen eri aloitusasemalla.

en: Not enough space
fi: Ei tarpeeksi tilaa

en: No rocks nearby
fi: Kivenlohkareita ei löydy

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fi: Aloituspaikkasi lähellä ei ole kivenlohkareita. Siksi saat lisätarvikkeita taloutesi kuntoon laittoa varten.

en: No trees nearby
fi: Ei puita lähistöllä

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fi: Aloituspaikkasi lähistöllä ei kasva puita. Saat siksi lisätarvikkeita taloutesi kuntoon laittamista varten.

en: Status
fi: Tila

en: New Objective
fi: Uusi Tavoite

en: New Objectives
fi: Uudet Tavoitteet

en: “%s”
fi: "%s"

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
fi: Ei ohjausta

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
fi: Tavallinen tietokonepelaaja

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
fi: Heikko tietokonepelaaja

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
fi: Hyvin heikko tietokonevastustaja

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
fi: epätosi

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
fi: tosi

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
fi: Tam

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
fi: Hel

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
fi: Maa

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
fi: Huh

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
fi: Tou

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
fi: Kes

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
fi: Hei

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
fi: Elo

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
fi: Syy

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
fi: Lok

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
fi: Mar

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
fi: Jou

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
fi: Päävalikko

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
fi: Työkalut

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
fi: Näytä / piilota

en: Tool size
fi: Työkalun koko

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Help
fi: Ohje

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
fi: Uusi kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
fi: Uusi satunnaisluotu kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
fi: Lataa kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
fi: Tallenna kartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
fi: Kartta-asetukset

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
fi: Poistu editorista

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
fi: Muuta korkeutta

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
fi: Muuta maastonkorkeutta

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
fi: Satunnainen korkeus

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
fi: Satunnaista maastonkorkeus

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
fi: Maasto

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
fi: Muuta maaperää

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
fi: Kiinteät esineet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
fi: Lisää tai poista kohteita

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
fi: Eläimiä

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
fi: Lisää tai poista eläimiä

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
fi: Resurssit

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
fi: Aseta tai muuta resursseja

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
fi: Satamaksi kelpaava paikka

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
fi: Lisää satama-alueita

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
fi: Pelaajat

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
fi: Aseta pelaajien määrä, nimet, heimot ja aloituspaikat.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
fi: Kartan origo

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
fi: Aseta koordinaattipisteen (0, 0) sijainti. Tämä vastaa pienkartan vasenta yläkulmaa.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
fi: Kartan koko

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
fi: Muuta kartan kokoa

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
fi: Tietoa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
fi: Napsauta maastoa saadaksesi tietoa siitä

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Tool History
fi: Työkaluhistoria

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the tool history tool in the editor
en: Restore previous tool settings
fi: Palauta edelliset työkalujen asetukset

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
fi: Piilota rakennuspaikat

en: Show Building Spaces
fi: Näytä rakennuspaikat

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
fi: Piilota suurimmat rakennuspaikat

en: Show Maximum Building Spaces
fi: Näytä suurimmat rakennuspaikat

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
fi: Kytke näytetäänkö suurimmat mahdolliset rakennuspaikat jotka ovat saatavilla jos kaikki kiinteät kappaleet (puut, kivet, yms.) poistetaan

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
fi: Piilota ritilä

en: Show Grid
fi: Näytä ritilä

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
fi: Piilota kohteet

en: Show Immovables
fi: Näytä kohteet

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
fi: Piilota eläimet

en: Show Animals
fi: Näytä eläimet

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
fi: Piilota resurssit

en: Show Resources
fi: Näytä resurssit

en: Unsupported Format
fi: Epäyhteensopiva Tiedostomuoto

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
fi: Widelands ei voinut ladata tiedostoa "%s": Tiedostomuoto vaikuttaa epäyhteensopivalta.

en: Unsaved Map
fi: Tallentamaton kartta

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
fi: Karttaa ei ole tallennettu. Haluatko poistua?

en: Error
fi: Virhe

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
fi: Ilmeni virhe. Virheilmoitus on:
    
    %1$s
    
    Ilmoitathan tämän ongelman jotta voimme parantaa Widelands-peliä. Löydät liittyviä selontekoja vakiollisesta ulostulotiedostosta (stdout.txt Windowsissa ja Linuxissa). Käytössäsi on julkaisu %2$s.
    Lisääthän nämä tiedot selontekoosi.

en: Loading map “%s”…
fi: Ladataan karttaa "%s"…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
fi: Ei nimeä

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Loading world…
fi: Ladataan maailmaa...

en: Random Player
fi: Satunnainen pelaaja

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: Height: inc./dec. %1$d, set to %2$d
fi: Korkeus: sis./kuv. %1$d, aseta määreeksi %2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: %1$s: inc./dec. %2$d, set to %3$d
fi: %1$s: sis./kuv. %2$d, aseta määreeksi %3$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Noise height: %1$d–%2$d
fi: Melukorkeus: %1$d–%2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Critter: %1$s
fi: Jyrsijä: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
fi: Liikuttamaton: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Terrain: %1$s
fi: Maasto: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
fi: Nykyinen: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
fi: Napsauta valitaksesi esineen. Paina CTRL valitaksesi useita.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
fi: Nykyinen: %s

en: Field Information
fi: Tietoa kentästä

en: Node
fi: Solmu

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
fi: Koordinaatit: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
fi: pieni

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
fi: keskikokoinen

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
fi: iso

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
fi: lippu

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
fi: louhos

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
fi: satama

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
fi: kävelykelpoinen

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
fi: uimakelpoinen

en: Caps: %s
fi: Vaihto: %s

en: Owned by: Player %u
fi: Omistettu: Player %u

en: Owned by: —
fi: Omistaja: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
fi: Nimi: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
fi: Kuvaus: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
fi: Objekti

en: Immovable: %s
fi: Kiinteä esine: %s

en: Animals: %s
fi: Eläimet: %s

en: Workers: %s
fi: Työntekijät: %s

en: Ships: %s
fi: Laivat: %s

en: Map
fi: Kartta

[ctx: map_name]
en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Size: %1% × %2%
fi: Koko: %1% × %2%

en: Players: %u
fi: Pelaajia: %u

en: Players: –
fi: Pelaajia: –

en: Author: %s
fi: Tekijä: %s

en: Description: %s
fi: Kuvaus: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Enabled Add-Ons: %s
fi: Käytössä olevat laajennukset: %s

en: Error!
fi: Virhe!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
fi: Karttani

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
fi: Moninpeliskenaarioita

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
fi: Yksinpeliskenaariot

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
fi: Ladatut kartat

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
fi: Nykyinen hakemisto: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
fi: Näyttö

en: Cancel
fi: Peruuta

en: File names
fi: Tiedostonimet

en: Map names
fi: Karttojen nimet

en: Original map names
fi: Alkuperäiset karttojen nimet

en: Translated map names
fi: Käännetyt karttojen nimet

en: Click player to remove
fi: Klikkaa pelaajaa poistaaksesi

en: Delete
fi: Poista

en: Delete this suggested team lineup
fi: Poista tämä ehdotettu kokoonpano

en: Add a player to this team
fi: Lisää pelaaja tähän joukkueeseen

en: Theme
fi: Teema

en: Add lineup
fi: Lisää kokoonpano

en: Add another suggested team lineup
fi: Lisää toinen ehdotettu kokoonpano

en: Map name:
fi: Kartan nimi:

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Hint (optional):
fi: Valinnainen vinkki:

en: Tags:
fi: Tägit:

[ctx: map_theme]
en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Waterway length limit:
fi: Lauttereitin enimmäispituus:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

en: %u Player | %u Players
fi[0]: %u pelaaja
fi[1]: %u pelaajaa

en: Suggested Teams:
fi: Ehdotetut joukkueet:

en: Main Options
fi: Päävaihtoehdot

en: Tags
fi: Tägit

en: Teams
fi: Joukkueet

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
fi: Vältä yli %upitkiä lauttareittejä.

en: Size: %1% x %2%
fi: Koko: %1% * %2%

en: Create Map
fi: Luo kartta

en: Terrain:
fi: Maasto:

en: Creating empty map…
fi: Alustan tyhjää karttaa…

en: Players:
fi: Pelaajat:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
fi: Matala

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
fi: Keskikokoinen

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
fi: Korkea

en: Climate
fi: Ilmasto

en: Terrain Distribution
fi: Maastotyyppien jakauma

en: Water:
fi: Vesi:

en: Land:
fi: Maa:

en: Wasteland:
fi: Joutomaa:

en: Mountains:
fi: Vuori:

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %i %%
fi: %i%%

en: Island mode
fi: Saaritila

en: Random number:
fi: Satunnaisluku:

en: Map ID:
fi: Kartan tunniste:

en: Random
fi: Satunnainen

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
fi: Oletus

en: Alpine
fi: Vuoristoinen

en: Atoll
fi: Atolli

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
fi: Erämaa

en: Generating random map…
fi: Kartta-arpajaiset meneillään…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
fi: Satunnainen kartta

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
fi: Kartta on luotu. Tarkista viellä kahdesti pelaajien aloituspaikat varmistaaksesi ettei kantajasi huku, jää jumiin saarelle tai vuoren päälle.

en: The Widelands Random Map Generator
fi: Widelandsin satunnaiskarttageneraattori

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
fi: Tämä kartta luotiin automaattisesti Widelandsin satunnaiskarttageneraattorilla.

en: Computer %u
fi: Tietokone %u

en: Player
fi: Pelaaja

en: Generate Map
fi: Luo kartta

en: Filename:
fi: Tiedoston nimi:

en: Make Directory
fi: Luo hakemisto

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
fi: nimetön

en: A file or directory with that name already exists.
fi: Tiedosto tai hakemisto on jo olemassa tällä nimellä.

en: Error Creating Directory!
fi: Virhe Hakemistoa Luodessa!

en: Error while creating directory ‘%s’.
fi: Virhe luotaessa hakemistoa ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto '%s' on jo olemassa. Ylikirjoitanko?

en: Error Saving Map!
fi: Kartan tallennus epäonnistui!

en: Saving the map…
fi: Tallennetaan karttaa...

en: Map saved
fi: Kartta tallennettu

en: Enter Directory Name:
fi: Anna Hakemiston Nimi:

en: This extension is reserved!
fi: Tämä laajennos varastoidaan!

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
fi: Liian Monta Pelaajaa

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
fi: Emme suosittele asettamaan enempää kuin 8 pelaajaa muussa kuin testaustarkoituksessa. Oletko varma, että halua enemmän kuin 8 pelaajaa?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
fi: Älä muistuta minua enää

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Player Options
fi: Pelaaja-asetukset

en: Number of players
fi: Pelaajien määrä

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
fi: Pelaaja %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
fi: Heimo

[ctx: tribe]
en: Random
fi: Satunnainen

en: The tribe will be selected at random
fi: Heimo valitaan satunnaisesti

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
fi: Aseta pelaajan aloitussijainti

en: Height Tools Options
fi: Korkeustyökalun asetukset

en: Increase/Decrease height by:
fi: Nosta/Laske korkeutta arvolla:

en: Set height to:
fi: Aseta korkeus arvoon:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
fi: Kartan klikkaus suurentaa, Shift + kartan klikkaus pienentää maaston korkeutta

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
fi: Ctrl + kartan klikkaus asettaa maaston korkeuden

en: Increase/Decrease amount by:
fi: Nosta/Laske määrää arvolla:

en: Set amount to:
fi: Aseta määrä arvoon:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
fi: Kartan klikkaus kasvattaa, Shift + kartan klikkaus pienentää valittujen resurssien määrää

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
fi: Ctrl + kartan klikkaus asettaa valittun resurssimäärän. Tämä korvaa aiemmin asetetut resurssit.

en: Random Height Options
fi: Korkeudenarvonta-asetukset

en: Minimum height:
fi: Vähimmäiskorkeus:

en: Maximum height:
fi: Enimmäiskorkeus:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
fi: Kartan klikkaus asettaa maaston korkeuden satunnaiseen arvoon määritetyn arvoalueen rajoissa

en: Fixed height
fi: Kiinteä korkeus

en: Resize
fi: Koon muutos

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
fi: Valitse uusi kartta, minkä jälkeen klikkaa karttaa jakaaksesi sen halutusta kohdata. Kartan kokoa kasvatettaessa, uusi sarake/rivi sijoitetaan valittusta kohdasta itään/etelään. Kartan kokoa pienennettäessä, haluttu määrä sarakkeita/rivejä poistetaan jakokohdasta itään/etelään.

note: * TRANSLATORS: Help tooltip in tool history window
en: Click to restore, Shift + Click to delete, and Ctrl + Click to pin an item.
fi: Napsauta palauttaaksesi, Shift + napsautus poistaaksesi, ja Ctrl + napsautus kiinnittää kohteen.

en: Tool Size
fi: Työkalun koko

en: Current Size:
fi: Nykyinen koko:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
fi: Ladataan peliä:%1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
fi: Perustiedot

en: Economies
fi: Taloudet

en: AI
fi: Tekoäly

en: Command queue
fi: Komentojono

en: Messages
fi: Viestit

en: Finishing
fi: Lopputoimet

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
fi: Tallennan pelin: %1$s(%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
fi: Välitallennus meneillään.

en: Interactive player
fi: Vuorovaikuttava pelaaja

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
fi: Widelands ei käynnisty, koska näyttöajurajapintakieliversion tunnistus epäonnistui.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
fi: Näytönohjainajurin tietojen luku epäonnistui tuntemattomasta syystä.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
fi: Widelands ei toimi koska emme tunnistaneet OpenGL-versiota.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
fi: Widelands ei käynisty, koska näytönohjain tai sen ajuri on liian vanha.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
fi: %1$u täytyy olla versiota %2$u.%3$u tai uudempi.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
fi: %1$s täytyy olla versiota %2$u.%3$u tai uudempi.

en: Shading Language
fi: Varjostuskieli

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
fi: välilyönti

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
fi: %s tiedoston nimen alussa

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
fi: %s missä tahansa kohtaa tiedoston nimessä

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
fi: Seuraavat merkit eivät ole sallittuja:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
fi: kyllä

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
fi: päällä

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
fi: ei

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
fi: pois

en: Tribes
fi: Heimot

en: World
fi: Maailma

en: Script
fi: Komentosarja

en: Map Set
fi: Kartta-asetelma

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
fi: Kampanja

en: Win Condition
fi: Voittoehto

en: Starting Condition
fi: Aloitusasemat

en: No conflicts
fi: Ei ristiriitoja

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
fi: %1$s (odotettu versio %2$s, löytyi %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
fi: %1$s, %2$s (odotettiin versiota %3$s, löytyi %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
fi[0]: %1$u laajennus joka on väärää versiota: %2$s
fi[1]: %1$u laajennusta jotka ovat väärää versiota: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
fi[0]: %1$u uupuva lisäosa: %2$s
fi[1]: %1$u uupuvat lisäosat: %2$s

en: %s (missing)
fi: %s (puuttuu)

en: %1$s, %2$s (missing)
fi: %1$s, %2$s (puuttuu)

en: %1$s and %2$s: %3$s
fi: %1$s ja%2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
fi[0]: %u puuttuva laajennus
fi[1]: %u puuttuvaa laajennusta

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
fi[0]: %ulaajennus on väärää versiota
fi[1]: %ulaajennusta jotka ovat väärää versiota

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
fi: Ei mitään

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
fi: %1$s<br>· %2$s (versio %3$s)

en: Creating player %d…
fi: Luodaan pelaajaa %d...

en: Postloading world and tribes…
fi: Jälkiladataan maailmaa ja heimoja...

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
fi: Siivotaan lataamista varten: Karttakohteet (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
fi: Siivotaan lataamista varten: Pelaajat (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
fi: Siivotaan lataamista varten: Kartta (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Preloading map…
fi: Esilataan karttaa..

en: Initializing game…
fi: Peliä valmistellaan…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
fi: Lataan pelaajainfrastruktuuria...

en: Missing starting position
fi: Aloitussijainti puuttuu

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
fi: Widelands ei voinut aloittaa peliä, koska pelaajalla %u ei ole aloitussijaintia.
    Voit lisätä aloitussijainnin käsin Widelandsin karttamuokkaimella korjataksesi ongelman.

en: Initializing…
fi: Alustetaan...

en: Trade Offer
fi: Vaihtotarjous

en: This market has received a new trade offer.
fi: Tälle torille on saapunut uusi vaihtotarjous.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
fi: Tämä peli tallennettiin vanhemmalla WIdelandsin versiolla eikä sitä voida enää ladata, tai se on uudemmasta versiosta jota ei osata käsitellä.

en: File successfully saved!
fi: Tiedosto tallennettu onnistuneesti!

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
fi:  Varmuuskopiotiedostoa ‘%s’ ei voitu poistaa.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
fi: Hakemistoa ‘%s’ ei voitu luoda!

en: File ‘%s’ could not be removed!
fi: Tiedostoa ‘%s’ ei voitu poistaa.

en: Try saving under a different name!
fi: Yritä tallentaa toisella nimellä!

en: Error writing data to file ‘%s’!
fi: Virhe kirjoitettaessa dataa tiedostoon ‘%s’!

en: Saved file may be corrupt!
fi: Tallennustiedosto saattaa olla korruptoitunut!

en: File ‘%s’ could not be restored!
fi: Tiedostoa ‘%s’ ei voitu palauttaa!

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
fi: Varmuuskopiotiedosto ‘%s’ on käytettävissä jonkin aikaa.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
fi: Tiedosto ‘%s’ palautettiin varmuuskopiosta.

en: An unexpected error occurred:
fi: Tapahtui odottamaton virhe:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
fi: Kesä

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
fi: Talvi

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
fi: Aavikko

en: No description defined
fi: Kuvausta ei määritelty

en: %i%% built
fi: %i%% rakennettu

en: %u%% dismantled
fi: %u%% purettu

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
fi: Hävisit!

en: Militarysite lost!
fi: Armeijarakennus menetty!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
fi: Vihollinen kukistettu!

en: Enemy at site defeated!
fi: Vihollinen kukistettu kohteessa!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
fi: Hyökkäys!

en: You are under attack
fi: Olet hyökkäyksen kohteena

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
fi: talous tarvitsee tarviketta ‘%s’

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
fi: tarvikkeelle '%s' ei ole kysyntää

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
fi: talous tarvitsee työntekijää '%s'

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
fi: Työntekijälle '%s' ei ole tarvetta

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
fi: rakennuksella on tuotteet: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
fi: rakennukselta puuttuvat tuotteet: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
fi: työntekijä tarvitsee kokemusta

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
fi: työntekijät eivät tarvitse kokemusta

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
fi:  %1$s jäi väliin, koska %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
fi: %1$s valmistui, koska %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
fi: %1$s ohitettu, koska %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
fi[0]: %s puuttuu
fi[1]: %s puuttuvat

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
fi[0]: Tuotettu %s
fi[1]: %s tuotettu

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
fi[0]: Rekrytoitu %s
fi[1]: Rektytoitu %s

en: No soldier found for this training level!
fi: Tämän tason harjoitteluun sopivaa sotilasta ei löytynyt!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
fi: %s valmis

en: (stopped)
fi: (pysäytetty)

en: Can’t find any more resources!
fi: Resurssit lopussa!

en: Port Space
fi: Sataman paikka

en: Port Space Found
fi: Luonnonsatama löytyi

en: An expedition ship found a new port build space.
fi: Tutkimusmatka-alus löysi sopivan satamapaikan.

en: Island Circumnavigated
fi: Saari ympäripurjehdittu

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
fi: Odottaa

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
fi: Tutkimusmatka-alus kiersi saaren löytämättä mitään kiintoisaa.

en: Coast Reached
fi: Rannikko saavutettu

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
fi: Maata näkyvissä!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
fi: Tutkimusmatka-alus saapui rannikolle ja odottaa ohjeitasi.

en: New port construction site is gone
fi: Uuden sataman työmaa-alue ei ole enää olemassa

en: Port Lost!
fi: Satama menetetty!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
fi: Tuotteiden purkaminen epäonnistui, retkikunta on nyt peruutettu.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
fi: Tutkimusmatka

en: Expedition Ready
fi: Tutkimusmatkailijat valmiina lähtöön

en: An expedition ship is waiting for your commands.
fi: Tutkimusmatka-alus odottaa ohjeitasi.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
fi: Rahtaa

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
fi: Tyhjä

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
fi: Odottaa

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
fi: Tutkii

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
fi: Luonnonsatama löytyi

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
fi: Perustaa siirtokuntaa

en: Logic error
fi: Logiikkavirhe

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
fi: Ladataan %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
fi: Laivat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
fi: Tuotteet

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
fi: Työläiset

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
fi: Rakennukset

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
fi: Työläinen puuttuu

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
fi: Työläisiä puuttuu

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
fi: Työläinen matkalla

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
fi: Työläisiä matkalla

en: A new port was added to your economy.
fi: Uusi satama valmiina laivaliikenteeseen.

en: A new headquarters was added to your economy.
fi: Uusi päämaja on lisätty valtakuntaasi.

en: A new warehouse was added to your economy.
fi: Uusi varastorakennus käytettävissä.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
fi: Vesiväylä

en: Waterway destroyed
fi: Vesiväylä tuhottu

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
fi: Vesiväylä oli tuhottava uuden telakan tieltä

en: A geologist found resources.
fi: Geologi löysi kaivettavaa.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
fi: Sinun %s ei löydä reittiä kotiin ja todennäköisesti kuolee.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
fi: Työntekijä

en: Worker got lost!
fi: Työläinen eksyi!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
fi: viljeltävissä

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
fi: purjehdittavissa

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
fi: saavuttamaton

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
fi: kaivoskelpoinen

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
fi: saavuttamaton

en: A map file is invalid:
    %s
fi: Karttatiedosto on viallinen:
    %s

en: This objective has no description.
fi: Tällä kohteella ei ole kuvailua.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
fi: Laiva %d

en: Diplomacy
fi: Diplomatia

en: %s has resigned and is now a spectator.
fi: %s kirjautui ulos ja vain seuraa nyt peliä.

en: Player Resigned
fi: Pelaaja uloskirjautui

en: Player Leaves Team
fi: Pelaaja jättää joukkueen

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
fi: %1$s jätti joukkueen %2$u ollen nyt vailla joukkuetta.

en: Team Joining Request
fi: Joukkueeseen liittymispyyntö

en: Team Joining Invitation
fi: Joukkueeseen liittymiskutsu

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
fi: %1$s on tehnyt pyynnön liittyä %2$s:n joukkueeseen.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
fi: %1$s on kutsunut %2$s liittyäkseen heidän joukkueeseensa.

en: Team Change Accepted
fi: Joukkuemuutos hyväksytty

en: Team Change Rejected
fi: Joukkuemuutos hylätty

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
fi: %1$s hyväksyi %2$s joukkueeseensa.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
fi: %1$s hyväksyi kutsun liittyä joukkueeseen %2$s.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
fi: %1$s eväsi %2$s jäsenyyden joukkueessaan.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
fi: %1$s hylkäsi kutsun liittyä joukkueeseen %2$s.

en: Desync
fi: Epätahdistus

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
fi: Toisinto poikkesi yhdennyksestä ja peli laitettiin tauolle.
    Katselet ilmeisesti toisintoa joka on tehty jossakin muussa Widelandsin julkaisuversiossa, joka ei ole enää tuettuna.
    
    Mikäli olet varma, että toisinto on tehty Widelandsin samassa julkaisussa, %1$s, teethän selonteon tästä asiasta bugilöytönä eli virheilmoituksena.
    Liitteisiä viestikokonaisuuksia löydät vakiollisesta ulostulotiedostosta (stdout.txt Windowsissa ja Linuxissa). Liitäthän nuo tiedot mukaan.

en: End of Replay
fi: Toiston Loppu

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
fi: Pelin toisto on loppunut ja peli on keskeytetty. Voit jatkaa peliä ja tarkkailua halutessasi.

en: Saving game…
fi: Tallennan peliä...

en: Saving failed!
fi: Tallentaminen epäonnistui!

en: Game saved
fi: Peli tallennettu

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
fi: Tallennan pelin: %1$s(%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
fi: Kartan välitallennus...

en: Heights
fi: Korkeudet

en: Terrains
fi: Maastotyypit

en: Starting positions
fi: Aloituspaikat

en: Map version
fi: Kartan versio

en: Building restrictions
fi: Rakennusrajoitteet

en: Flags
fi: Liput

en: Roads and waterways
fi: Tiet ja lauttareitit

en: Map objects
fi: Karttakohteet

en: Win condition
fi: Tavoite

en: Flag details
fi: Lipun tiedot

en: Road and waterway details
fi: Teiden ja lauttareittien yksityiskohdat

en: Building details
fi: Rakennuksen yksityiskohdat

en: Territory
fi: Maasto

en: Vision
fi: Näkökenttä

en: Scripting
fi: Skriptaus

en: Objectives
fi: Tavoitteet

en: Images
fi: Kuvat

en: Minimap
fi: Pienkartta

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
fi: Pelimoottori vastaanotti SIGABRT signaalin joka todennäköisesti aiheutui korruptoituneesta pelitallenteesta. Tähän bugiin ei vielä ole kehitetty ratkaisua. Olemme pahoillamme, mutta tämä tallenne näyttäisi olevan korjauskelvoton.

en: Loading map…
fi: Ladataan karttaa…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
fi: Kartta on Bluebyten Settlers II -muotoinen. Kommenttia ei ole määritelty!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
fi: Ladataan karttaa: %1$s(%2$u/%3$d)

en: Territories
fi: Maastotyypit

en: Initializing flags
fi: Alustan lippuja

en: Initializing roads and waterways
fi: Alustan teitä ja lautareittejä

en: Initializing buildings
fi: Alustan rakennuksia

en: Initializing map objects
fi: Alustan karttakohteita

en: Checking map
fi: Tarkistan kartan

en: Preparing game…
fi: Valmistellaan peliä...

en: Could not establish connection to host
fi: Yhteyttä koneeseen ei voitu muodostaa

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
fi: Widelands ei kyennyt muodostamaan yhteyttä annettuun osoitteeseen. Joko oletetussa portissa ei ole käynnissä Widelands-palvelinta tai palvelin sulkeutui, kun yritit ottaa yhteyttä.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
fi[0]: %u laajennuksen epätäsmäys havaittu:
fi[1]: %u laajennusten epätäsmäystä havaittu:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
fi: %1$s
    · Isännän edellyttämää ‘%2$s’ ei löytynyt

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
fi: %1$s
    · ‘%2$s’ Asennettu versiota %3$s  mutta isännällä on käytössä versio%4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
fi: /me ’n tiedosto epäonnistui md5 tarkistussummauksessa.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
fi: /me tarkasti saadun tiedoston. Tiedoston avaus epäonnistui, vaikka md5-tarkistus onnistui.

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
fi: Yhteys isäntään katkesi seuraavasta syystä:
    %s

en: Available host commands are:
fi: Tarjolla olevat palvelinkomennot ovat:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
fi: /help - Näyttää tämän ohjeen

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
fi: /announce <viesti> - Lähettää viestin tiedotteena kaikille

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
fi: /warn <nimi> <aihe> - Varoittaa käyttäjää <nimi> aiheesta <aihe>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
fi: /kick <nimi> <syy> - Potkaisee käyttäjän <nimi> ulos aiheesta <aihe>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
fi: /forcePause - Pakottaa pelin pysähtymään.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
fi: /endForcedPause - Palauttaa pelin normaaliin pelinopeuteen.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
fi: Käyttövirhe, pitäisi olla: /announce <viesti>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
fi: Käyttövirhe, pitäisi olla: /warn <nimi> <aihe>

en: The client %s could not be found.
fi: Asiakasta %s ei löydy.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
fi: Käyttövirhe, pitäisi olla: /kick <nimi> <aihe>

en: You can not kick yourself!
fi: Et pysty potkaisemaan itseäsi!

en: Are you sure you want to kick %s?
fi: Oletko varma, että haluat erottaa %s:n?

en: The stated reason was: %s
fi: Syy: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
fi: Jos kyllä, kirjoita /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
fi: Ulospotkaisu peruttu: Nimeä ei ole annettu!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
fi: Käyttövirhe, pitäisi olla: /ack_kick <nimi>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
fi: Ulospotkaisu peruttu: Nimi oli väärä!

en: Pause was already forced - game should be paused.
fi: Pelitauko oli jo pakotettu - pelin pitäisi olla pysähtynyt.

en: There is no forced pause - nothing to end.
fi: Pelitaukoa ei ole pakotettu.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
fi: Virheellinen komento! Kirjoita /help nähdäksesi komennot.

en: Failed to host the server!
fi: Palvelimen isännöinti ei onnistunut!

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
fi: Widelands ei voinut aloittaa palvelimen isännöintiä.
    Tätä ei pitäisi tapahtua ja luultavasti et pystyt tekemään asille mitään. Tekisitkö tästä virheestä virheraportin.

en: Failed to start the server!
fi: Palvelimen käynnistäminen ei onnistu!

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
fi: Widelands ei voinut käynnistää palvelinta.
    Mahdollisesti jollakin toisella prosessilla on palvelin käynnissä meidän portissa.

en: %li second | %li seconds
fi[0]: %li sekunti
fi[1]: %li sekuntia

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
fi: Widelands ei saanut verkkoyhteyttä annettuun osoitteeseen.
    Joko  palvelin ei kuuntele oikeaa porttia tai
    verkkoasetuksissasi on jotain vikaa.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
fi: IRC merkatut käyttäjät eivät ehkä reagoi viesteihin.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
fi: Yhteys meta-pelipalvelimeen palautui!

en: Something went wrong: %s
fi: Jotain meni pieleen: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
fi: Tervetuloa Widelandsin Metaserverille!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
fi: Sinut on kirjattu sisään nimellä '%s' sillä pyytämäsi nimi on jo käytössä tai varattu.

en: Our forums can be found at:
fi: Keskustelupalstamme:

en: For reporting bugs, visit:
fi: Vikailmoitukset:

en: Mixed up
fi: Seonnut

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
fi: Pelipalvelin lähetti oudon virheen yhteyttä muodostettaessa

en: Unexpected packet
fi: Odottamaton paketti

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
fi: Metaserveriltä vastaanotettu odottamaton IP-paketti. Metaserveri saattaa käyttää eri protokollaversiota. Jos virhe toistuu, kokeile pelin päivitystä.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
fi: HUOMIO: Sain paketin %s, vaikka olen CONNECTING-tilassa.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
fi[0]: Aikaero palvelimeen on %d sekuntia.
fi[1]: Aikaero palvelimeen on %d sekuntia.

en: Invalid chat message type "%s".
fi: Virheellinen viestityyppi  "%s".

en: Invalid message type
fi: Virheellinen viestityyppi

en: The game %s is now available
fi: Peli %s avautui

en: The game %s has been closed
fi: Peli %s sulkeutui

en: %s joined the lobby
fi: %s saapui

en: %s left the lobby
fi: %s poistui

en: Chat message could not be sent.
fi: Keskustelu viestiäsi ei voitu lähettää.

en: Command could not be executed.
fi: Komennon suoritus epäonnistui

en: ERROR: %s
fi: VIRHE: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
fi: Odottamaton virheviesti on tullut liittyen komentoon %1%: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
fi: Vastaanotettiin tuntematon komento metapalvelimelta: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
fi: Viestin lähetys epäonnistui: Ei yhteyttä palvelimeen!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
fi: Viestinlähetys epäonnistui. Yrititkö lähettää yksityisviestin?

en: Supported admin commands:
fi: Tuetut pääkäyttäjäkomennot:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
fi: /motd <msg> - Aseta pysyvä tervehdysviesti

en: /announce <msg> - Send a one time system message
fi: /announce <msg> - Lähetä yksittäinen systeemiviesti

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
fi: /warn <user> <msg> -  Lähetä yksityinen systeemiviesti toiselle käyttäjälle

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
fi: /kick <käyttäjä|peli> - Poista käyttäjä tai peli metapalvelimelta

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
fi: /ban <user> - Bannaa käyttäjä metaserveriltä 24 tunnin ajaksi

en: Conversion error
fi: Muunnos epäonnistui

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
fi: Ei pysty määrittelemään totuutta arvolle "%s"

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: There is no user with this name logged in.
fi: Kyseisen nimistä käyttäjää ei ole kirjautuneen.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
fi: Peli ei ole enää olemassa, ehkä se on jo suljettu.

en: Wrong password, please try again.
fi: Väärä salasana, yritä uudelleen.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
fi: Sinulla ei toistaiseksi ole verkkopelioikeutta.

en: The protocol version you are using is not supported!
fi: Käyttämääsi protokollan versiota ei tueta!

en: You are already logged in!
fi: Olet jo kirjautunut!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
fi: Yhteytesi katkaistiin, koska lähetit ylläpitokomennon ilman ylläpito-oikeuksia. Tämä tapahtuma raportoidaan ylläpidolle.

en: Connection was closed by the client normally.
fi: Asiakas katkaisi yhteyden normaalisti.

en: The connection to the metaserver was lost.
fi: Menetin yhteyden metapalvelimeen.

en: Metaserver did not answer
fi: Metapalvelin ei vastaa

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
fi: Yhteytesi meta-pelipalvelimeen katkaistiin, koska et vastannut PING-pyyntöön ajoissa.

en: Client has left the game.
fi: Asiakasohjelma on poistunut pelistä.

en: Client crashed and performed an emergency save.
fi: Asiakasohjelma kaatui ja teki hätätallennuksen.

en: Connection was lost.
fi: Yhteys katkesi.

en: Server has left the game.
fi: Palvelin on poistunut pelistä.

en: The game has started just after you tried to connect.
fi: Peli alkoi juuri yhteydenottoyrityksesi jälkeen.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
fi: Palvelin on kaatunut ja tehnyt hätätallennuksen.

en: Client and host have become desynchronized.
fi: Asiakasohjelma ja palvelin eivät enää ole synkronoidut.

en: Kicked by the host: %s
fi: Palvelin katkaisi yhteyden %s:ltä

en: Client sent malformed commands: %s
fi: Asiakas lähetti viallisen komennon: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
fi: %1$s on poistunut pelistä (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
fi: %1$s on korvattu pelaajalla %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
fi: Tuntematon pelaaja on lähtenyt pelistä (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
fi: Palvelin lähetti SYNCREQUEST-komennon, vaikka peliä ei ole käynnissä.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
fi: Sain PLAYERCOMMAND -komennon, vaikka peli ei ole käynnissä.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
fi: Vastaanotin odottamattoman LAUNCH-komennon palvelimelta.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
fi: Palvelin lähetti pelaajapäivityksen olemattomalle pelaajalle.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
fi: Palvelin lähetti käyttäjäpäivityksen olemattomalle käyttäjälle.

en: Server uses a different protocol version
fi: Palvelin käyttää eri yhteyskäytäntöversiota

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
fi: Sain komennon %s, joka ei ole tässä tilanteessa sallittu.

en: Client reports time to host that is running backwards.
fi: Asiakasohjelma raportoi palvelimelle takaperin kulkevaa aikaa.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
fi: Asiakasohjelma simuloi peliajassa kauemmin kuin palvelin sallii.

en: Client did not submit sync report in time.
fi: Asiakasohjelma ei lähettänyt sync-raporttia ajallaan.

en: The game has already started.
fi: Peli on jo alkanut.

en: Client has no access to other player’s settings.
fi: Asiakkaalla ei ole pääsyä toisten pelaajien asetuksiin.

en: Client has no access to server settings.
fi: Asiakkaalla ei ole pääsyä palvelimen asetuksiin.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
fi: Asiakasohjelma lähetti TIME-komennon, vaikka peli ei ole käynnissä.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
fi: Asiakas lähetti PLAYERCOMMAND -komennon toiselle pelaajalle.

en: Client sent unexpected synchronization report.
fi: Asiakasohjelma lähetti odottamattoman synkronisointiraportin.

en: Client requests file although none is available to send.
fi: Asiakas pyytää tiedostoja, vaikka yhtään ei ole saatavilla.

en: Host sent player %s to the lobby!
fi: Isäntäkone lähetti pelaajan %s aulaan!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
fi: VAROITUS: %1$s käyttää versiota %2$s, ja palvelin versiota %3$s

en: %s has joined the game
fi: %s on liittynyt peliin

en: Started to send file %1$s to %2$s!
fi: Aloitti tiedoston lähetyksen %1$s:sta %2$s:lle!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
fi: Tiedonsiirto valmistui %1$s:sta %2$s:lle

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
fi: Pelaaja ‘%s’ lyötiin ja hänestä tuli sivustakatsoja.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
fi: Asiakas %1$s ei ole vastannut yli %2$s.

en: Client %s is cheating!
fi: Asiakas %s huijaa!

en: Failed to use the local network!
fi: Paikallisverkon käyttäminen ei onnistu!

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
fi: Paikallisverkon käyttö epäonnistui. Kenties joku muu pitää jo porttia %s varattuna, tai verkkoasetuksesi ovat vialliset.

en: Choose Color…
fi: Valitse väri...

en: Initial Color
fi: Alustava väri

en: Default Color
fi: Oletusväri

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

[ctx: dropdown]
en: Select Item
fi: Valitse kohta

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
fi: Ei Valittu

en: No matches
fi: Ei tuloksia

en: Please wait…
fi: Odota...

en: Game ending – please wait…
fi: Peli loppuu – odota...

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Decrease the value
fi: Nosta/laske arvoa

en: Increase the value
fi: Nosta/laske arvoa

en: Decrease the value by 10
fi: Pienennä arvoa 10:llä

en: Increase the value by 10
fi: Kasvata arvoa 10:llä

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
fi[0]: %d pikseli
fi[1]: %d pikseliä

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
fi[0]: %d kenttä
fi[1]: %d kenttää

en: Close
fi: Sulje

en: Minimize
fi: Minimoi

en: Restore
fi: Palauta

en: Pin
fi: Kiinnitä

en: Unpin
fi: Vapauta

en: About Widelands
fi: Tietoa Widelandsista

en: Lua Error
fi: Lua-virhe

en: Technical Info
fi: Tekniset tiedot

en: Contact Form
fi: Yhteyslomake

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Send Message
fi: Lähetä viesti

en: Send this message now?
fi: Lähetä viesti nyt?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
fi: Kyselyn lähettäminen epäonnistui.
    Virhe:
    %s

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
fi: Viestisi on lähetetty Widelandsin kehitystiimille ja vastaamme niin pian kuin voimme. Älä unohda tarkastaa verkkosivun postilaatikkoasi usein.

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Reset
fi: Nollaa

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
fi: Rekisteröidyn tunnuksen käyttäminen edellyttää  Widelandsin verkkosivujen tunnusta. Kirjaudu sisään %s ja aseta verkkopelaamisen salasana profiilisivultasi.

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: %.2f GB
fi: %.2f Gt

en: %.2f MB
fi: %.2f Mt

en: %.2f kB
fi: %.2f kt

en: %u bytes
fi: %u tavua

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Quality not yet evaluated
fi: Laatua ei ole vielä arvioitu

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
fi: Heikko

en: This add-on may cause major glitches and errors.
fi: Tämä laajennus saattaa aiheuttaa häiriöitä ja virheitä.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
fi: Hyvä

en: This add-on works as advertised.
fi: Tämä laajennus toimii niinkuin pitääkin.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
fi: Loistava

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
fi: Tämä laajennus on erityisen korkealaatuinen.

en: Add-On Manager
fi: Laajennusten hallinta

en: Verified only
fi: Vain varmistetut

en: Show only verified add-ons
fi: Näytä vain varmistetut laajennukset

en: Sort by
fi: Järjestä

en: Minimum quality
fi: Vähimmäislaatu

en: Choose add-on to upload…
fi: Lataa laajennus...

en: Upload a screenshot…
fi: Lataa kuvakaappaus...

en: Understood and confirmed
fi: Ymmärretty ja vahvistettu

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
fi: Merkkaamalla tämän valintaruudun, vahvistat että olet lukenut ja hyväksyt ylläolevat ehdot.

en: Reset the filters
fi: Nollaa suodattimet

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh the list of add-ons available from the server
fi: Päivitä laajennukset palvelimelta

en: Fix dependencies…
fi: Korjaa riippuvuudet...

en: Try to automatically fix the dependency errors
fi: Yritä korjata riippuvuusongelmat automaattisesti

en: Move selected add-on to top
fi: Siirrä valittu laajennus ylimmäksi

en: Move selected add-on one step up
fi: Siirrä valittua laajennusta yksi askel ylöspäin

en: Move selected add-on one step down
fi: Siirrä valittua laajennusta yksi askel alaspäin

en: Move selected add-on to bottom
fi: Siirrä valittu laajennus alimmaksi

en: Launch the add-ons packager…
fi: Käynnistä laajennuspaketoija...

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
fi: Ota yhteyttä...

en: Tools for Add-Ons Developers
fi: Työkaluja laajennusten kehittäjille

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
fi: Interaktiivinen laajennuspaketoija antaa sinun luoda, muokata ja poistaa laajennuksia. Voit niputtaa Widelandsin karttaeditorilla tehtyjä karttoja laajennukseksi käyttäen graafista käyttöliittymää ja jakaa niitä toisten pelaajien kanssa, ilman että sinun tarvitsee kirjoittaa riviäkään koodia.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
fi: Lisää tietoja laajennusten kehittämisestä ja paketoinnista löydät osoitteesta %s.

en: Open Link
fi: Avaa linkki

en: Copy Link
fi: Kopioi linkki

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
fi: Täällä voit ladata laajennuksesi palvelimelle saattaaksesi ne muiden pelaajien saataville. Lataamalla suostut julkistamaan luomuksesi GNU General Public Lisenssin (GPL) versiolla 2 (sama lisenssi jolla Widelandsia levitetään). Saadaksesi lisätietoja GPL:stä, katso ‘Tietoja Widelandsista’ → ‘Lisenssi’ päävalikosta.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
fi: Haitallista tai pahantahtoista sisältöä sisältävien laajennusten lataaminen on kielletty. Lataamalla laajennuksen vakuutat että laajennus on omaa tekoasi tai sinulla on laajennuksen tekijöiden lupa lähettää se heidän puolestaan.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
fi: Sinun on luettava ylempänä olevan linkin takaa löytyvä laajennusten dokumentaatio ennen sisällön lähettämistä. Koska dokumentaatio päivittyy usein, varmista että olet lukenut sen hiljattain ja olet seurannut kaikkia siellä annettuja ohjeita.

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
fi: Widelandsin kehitystiimi tarkastaa laajennuksesi pian sen lataamisen jälkeen. Jos heillä on kysyttävää, sinuun otetaan yhteyttä yksityisviestillä Widelandsin verkkosivujen kautta; tarkastathan verkkosivuilta käyttäjäprofiilisi postilaatikon säännöllisesti.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
fi: Teknisiä ongelmia? Epäselvää dokumentaatiota? Edistyneitä tarpeita kuten laajennuksen poisto tai yhteistyö toisen laajennuksen tekijän kanssa? Vieraile foorumillamme osoitteessa %s, selosta tarpeesi, ja Widelandsin kehitystiimi auttaa mielellään.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
fi: Vaihtoehtoisesti voit myös lähettää viestin Widelandsin kehitystiimille ja yritämme auttaa niin pian kuin voimme. Vain palvelinten ylläpitäjät voivat lukea tällä tavoin lähetetyt viestit. Koska laajennusten tekijät usein hyötyvät toistensa kysymyksistä ja vastauksista, käytäthän tätä viestintätapaa vain jos asiasi on jollain tapaa arkaluontoinen. Saat vastauksemme yksityisviestillä Widelandsin verkkosivujen profiilisivullesi.

en: Development
fi: Kehitys

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
fi: Nimi

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
fi: Nimi (aleneva)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
fi: Suosituin

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
fi: Epäsuosituin

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
fi: Eniten ladattu

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
fi: Vähiten ladattu

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
fi: Vanhin

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
fi: Uusin

en: Filter add-ons by name
fi: Suodata laajennuksia nimen mukaan

en: Toggle category ‘%s’
fi: Kytke kategoria '%s' päälle/pois

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
fi[0]: Haluatko varmasti päivittää tämän %ulaajennuksen?
fi[1]: Haluatko varmasti päivittää nämä %u laajennusta?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
fi: 
    · %1$s (%2$s) tekijältä %3$s

en: NOT VERIFIED
fi: VARMISTAMATON

en: verified
fi: varmistettu

en: Upgrade All
fi: Päivitä kaikki

en: Not logged in
fi: Ei kirjaantuneena sisään

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
fi: Klikkaa kirjautuaksesi sisään. Voit sitten kommentoida ja äänestää laajennuksia sekä ladata omiasi palvelimelle.

en: Please log in to upload add-ons
fi: Kirjaudu sisään ladataksesi laajennuksia

en: Please log in to upload content
fi: Kirjaudu sisään ladataksesi sisältöä

en: Please log in to send an enquiry
fi: Kirjaudu sisään lähettääksesi kysely

en: Logged in as %s
fi: Kirjautuneena käyttäjänä %s

en: Logged in as %s (admin)
fi: Kirjautunut käyttäjänä %s (admin)

en: Click to log out
fi: Klikkaa kirjautuaksesi ulos

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
fi: Merkkaa valintaruutu hyväksytyksi ladataksesi laajennuksia palvelimelle

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
fi: Merkkaa valintaruutu hyväksytyksi ladataksesi sisältöä palvelimelle

en: Server Error
fi: Palvelinvirhe

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui.
    Virheviesti:
    %s

en: Wrong Password
fi: Väärä salasana

en: The entered username or password is invalid:
    %s
fi: Käyttäjätunnus tai salasana ei kelpaa:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
fi: Haetaan laajennuksia (%.1f %%)

en: Connecting to the server…
fi: Muodostaa yhteyttä palvelimelle...

en: Server Connection Error
fi: Palvelimen yhteysvirhe

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
fi: verkkovirhe

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
fi: Saatavilla olevien laajennusten haku palvelimelta epäonnistui! <br> Virheviesti: %s

en: Installed (%u)
fi: Asennettu (%u)

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse (%u)
fi: Selaa (%u)

en: Upgrade all (%u)
fi: Päivitä kaikki (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
fi: Asennettuihin laajennuksiin ei ole saatavilla päivityksiä

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
fi[0]: Päivitä seuraava %u laajennus:
fi[1]: Päivitä seuraavat %u laajennusta:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
fi: · ‘%1$s’ edellyttää ‘%2$s’ mitä ei löydetty

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
fi: · ‘%1$s’ edellyttää ‘%2$s’ joka on poistettu käytöstä

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
fi: · ‘%1$s’ edellyttää ‘%2$s’ joka on listattu edellyttävän laajennuksen jälkeen

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
fi: · ‘%1$s’ edellyttää ensin ‘%2$s’ ja sitten ‘%3$s’, mutta ne on listattu väärässä järjestyksessä

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
fi: Käytössä oleva laajennus on viallinen. Pelejä ei voida käynnistää nykyisellä konfiguraatiolla.
    Virheviesti:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
fi[0]: %u Riippuvuusvirhe
fi[1]: %u Riippuvuusvirhettä

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
fi: Riippuvuusvirheitä sisältävät laajennukset saattavat toimia väärin tai estää pelejä ja karttoja latautumasta.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
fi: Laajennusta ‘%1$s’ ei voida ladata koska sen versio (%2$s) ei ole uudempi kuin palvelimella oleva nykyinen versio (%3$s).

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
fi: Laajennusta ‘%1$s’ ei voida ladata koska sen kategoria (%2$s) ei täsmää palvelimella olevan katekogrian kanssa (%3$s).

en: Upload
fi: Lataa

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
fi: Haluatko ladata laajennuksen ‘%s’ palvelimelle?

en: Uploading ‘%s’…
fi: Ladataan '%s'...

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
fi: Laajennusta ‘%1$s’ ei voitu ladata palvelimelle.
    
    Virheviesti:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
fi: Ladataan ‘%s’…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
fi: Laajennusta ‘%1$s’ ei voitu ladata palvelimelta. Laajennuksen asentaminen/päivittäminen sivuutetaan.
    
    Virheviesti:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
fi: Laajennuksen '%1$s' käännöksiä ei voitu ladata palvelimelta. Käännösten asentaminen/päivittäminen ohitetaan.
    
    Virheviesti:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
fi: Edellytettyä laajennusta '%s' ei löytynyt palvelimelta.

en: Add-Ons Packager
fi: Laajennusten paketoija

en: New add-on
fi: Uusi laajennus

en: Delete this add-on
fi: Poista tämä laajennus

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Writing Add-Ons…
fi: Kirjoitetaan laajennuksia...

en: Please be patient while your changes are written.
fi: Odota, muutoksiasi kirjoitetaan.

en: Name:
fi: Nimi:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Version:
fi: Versio:

en: New Add-On
fi: Uusi laajennus

en: Enter the name for the new add-on.
fi: Anna uuden laajennuksen nimi.

en: Category
fi: Kategoria

en: Invalid Name
fi: Epäkelpo nimi

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
fi: Nimi ei kelpaa. Syy: %s
    
    Valitse toinen nimi.

en: An add-on with this internal name already exists.
fi: Samaa sisäistä nimeä käyttävä laajennus on jo olemassa.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
fi: Tällä sisäisellä nimellä luotu laajennus poistettiin hiljattain. Tee muutoksesi pysyviksi ennen kuin käytät tätä nimeä uudelleen.

en: Delete Add-on
fi: Poista laajennus

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
fi: Haluatko varmasti poistaa laajennuksen ‘%s’?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
fi: Haluatko varmasti poistaa paikallisen laajennuksen ‘%s’?
    
    Huomioi että tätä laajennusta ei voida ladata uudelleen palvelimelta.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
fi[0]: Jos poistut paketoijasta nyt, kaikki muutokset seuraavaan 1%u laajennukseen hylätään.
fi[1]: Jos poistut paketoijasta nyt, kaikki muutokset seuraaviin %u laajennukseen hylätään.

en: Quit Packager
fi: Poistu paketoijasta

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
fi: Haluatko varmasti hylätä kaikki laajennukseen '%s' tehdyt muutokset?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
fi[0]: Haluatko varmasti hylätä kaikki seuraavaan %u laajennukseen tehdyt muutokset?
fi[1]: Haluatko varmasti hylätä kaikki seuraaviin %u laajennukseen tehdyt muutokset?

en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
fi: Haluatko varmasti tallentaa kaikki laajennukseen '%s' tehdyt muutokset levylle?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
fi[0]: Haluatko varmasti tallentaa kaikki seuraavaan %u laajennukseen tehdyt muutokset levylle?
fi[1]: Haluatko varmasti tallentaa kaikki seuraaviin %u laajennukseen tehdyt muutokset levylle?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
fi: Varoitus: Jos muokkasit mitään tämän laajennuksen tiedostoja käsin, muutoksesi voidaan ylikirjoittaa!

en: Confirm Saving
fi: Vahvista tallentaminen

en: Invalid Version
fi: Epäkelpo versio

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
fi: ‘%1$s’ ei ole kelpo versiomerkkijono. Laajennusta ‘%2$s’ ei tallenneta.

en: Error Writing Addon
fi: Virhe kirjoitettaessa laajennusta

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
fi: Laajennusta ‘%1$s’ ei voida tallentaa levylle:
    %2$s

en: Invalid filename
fi: Epäkelpo tiedostonimi

en: Name too long
fi: Liian pitkä nimi

en: Invalid character ‘%c’
fi: Virheellinen merkki '%c'

en: Filename may not contain ‘%s’
fi: Tiedostonimi ei voi sisältää ‘%s’

en: Add selected map
fi: Lisää valittu kartta

en: Create subdirectory
fi: Luo alihakemisto

en: Remove selected map or directory
fi: Poista valittu kartta tai hakemisto

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
fi: Valittu sisäinen listausnimi on käytössä useaan kertaan. Kaikki samaa sisäistä listausnimeä käyttävät listaukset jakavat myös saman näyttönimen.

en: Directory Display Name
fi: Listauksen näyttönimi

en: Directory Tree
fi: Hakemistopuu

en: Name: %s
fi: Nimi: %s

en: Size: %s
fi: Koko: %s

en: Players: %s
fi: Pelaajia: %s

en: Top-level directory
fi: Ylätason hakemisto

en: New Directory
fi: Uusi hakemisto

en: Enter the name for the new directory.
fi: Anna uudelle hakemistolle nimi.

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
fi: Hakemistot eivät voi käyttää päätettä ‘%s’.
    
    Valitse toinen nimi.

en: A directory with this name already exists.
fi: Samanniminen hakemisto on jo olemassa.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
fi: Haluatko varmasti poistaa hakemiston '%s' ja kaikki sen sisällöt?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
fi: Haluatko varmasti poistaa kartan '%s'?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

en: Difficulty:
fi: Vaikeustaso:

en: The campaigns difficulty. One word.
fi: Kampanjan vaikeusaste yhdellä sanalla.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
fi: Lyhyt kuvaus, joka lisätään vaikeustasoon.

en: Edit…
fi: Muokkaa...

en: Are you sure you want to delete this comment?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kommentin?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
fi: Kommenttia ei voitu poistaa.
    
    Virheviesti:
    %s

en: Edit Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Write Comment
fi: Kirjoita kommentti

en: Bold
fi: Lihavointi

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Shadow
fi: Varjo

en: Color…
fi: Väri…

en: Tiny
fi: Pikkuruinen

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Huge
fi: Jättimäinen

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
fi: Kommenttia ei voitu lähettää.
    
    Virheviesti:
    %s

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: The comment contains invalid richtext markup:
fi: Kommentti sisältää kelvotonta richtext-merkkausta:

[ctx: tx]
en: Priority:
fi: Prioriteetti:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
fi: Resurssin nimi:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
fi: Kategoriat (välein eroteltu, vain kirjaimia):

en: This may take several minutes. Please be patient.
fi: Tässä voi kestää useita minuutteja. Odota kärsivällisesti.

[ctx: priority]
en: Low
fi: Matala

[ctx: priority]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: priority]
en: High
fi: Korkea

en: Please explain why you are deleting this add-on.
fi: Kerro miksi poistat tämän laajennuksen.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
fi: Tarkistamaton

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
fi: Varmistettu

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
fi: Aiheuttaa tahdistusvirheitä

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
fi: Tahdistusturvallinen

en: Your vote
fi: Äänesi

en: Next screenshot
fi: Seuraava kuvakaappaus

en: Previous screenshot
fi: Edellinen kuvakaappaus

en: Write a comment…
fi: Kirjoita kommentti...

en: Administrator actions
fi: Pääkäyttäjän toimet

en: Not voted
fi: Ei äänestetty

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
fi: Ääntä ei voitu rekisteröidä.
    Virhe: %s

en: Screenshots (%u)
fi: Kuvakaappaukset (%u)

en: Change verification status
fi: Muuta varmistuksen tilaa

en: Change quality rating
fi: Muuta laatuluokitusta

en: Change sync-safety status
fi: Vaihda tahdistusturvallisuuden tilaa

en: Configure Transifex integration
fi: Määritä Transifexin liittäminen

en: Comments (%u)
fi: Kommentit (%u)

en: Votes (%u)
fi: Äänet (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
fi[0]: Keskimääräinen arvosana: %1$.3f (%2$u ääni)
fi[1]: Keskimääräinen arvosana: %1$.3f (%2$u ääntä)

en: No votes yet
fi: Ei vielä ääniä

en: No comments yet.
fi: Ei vielä kommentteja.

en: %u comment: | %u comments:
fi[0]: %u kommentti:
fi[1]: %u kommenttia:

en: %1$s (edited on %2$s)
fi: %1$s (muokattu %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
fi: %1$s ('%2$s' muokkasi %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
fi: ‘%1$s’ kommentoi versiota %2$s:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
fi: Virhe haettaessa kuvakaappausta palvelimelta.

en: Please log in to comment
fi: Kirjaudu sisään kommentoidaksesi

en: Please log in to vote
fi: Kirjaudu sisään äänestääksesi

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän laajennuksen asennuksen?
    
    %1$s
    tekijältä %2$s
    Versio %3$s
    Kategoria: %4$s
    %5$s
    
    Huomioi että tätä laajennusta ei voida ladata uudelleen palvelimelta.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän laajennuksen asennuksen?
    
    %1$s
    tekijältä %2$s
    Versio %3$s
    Kategoria: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
fi: Tämä laajennus tunnetusti aiheuttaa tahdistusvirheitä moninpeleissä ja uusinnoissa.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
fi: Vaatii vähintään Widelands-version %s.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
fi: Vaatii enintään Widelands-version %s.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
fi: Vaatii vähintään Widelands-version %1$s ja enintään %2$s.

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: by %s
fi: tämän tekemä %s

en: Category: %s
fi: Kategoria: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
fi: Versio: %1$s+%2$u

en: Install
fi: Asenna

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Comments and Votes
fi: Kommentit ja äänet

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
fi: Tekijältä %1$s (%2$s:n lataama)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
fi: Oletko varma että haluat asentaa tämän laajennuksen?
    
    %1$s
    tekijältä %2$s
    %3$s
    Versio %4$s
    Kategoria: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
fi: Oletko varma että haluat päivittää tämän laajennuksen?
    
    %1$s
    tekijältä %2$s
    %3$s
    Asennettu versio: %4$s
    Saatavilla oleva versio: %5$s
    Kategoria: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
fi: Widelandsin kehitystiimin varmistama

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
fi: Widelandsin kehitystiimi ei ole vielä tarkistanut tätä laajennusta. Emme voi taata ettei se sisällä haitallista tai loukkaavaa sisältöä.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
fi[0]: Koko: %u tavu
fi[1]: Koko: %u tavua

en: %u download | %u downloads
fi[0]: %u lataus
fi[1]: %u latausta

en: %u comment | %u comments
fi[0]: %u kommenttik
fi[1]: %u kommenttia

en: %u screenshot | %u screenshots
fi[0]: %u kuvakaappaus
fi[1]: %u kuvakaappausta

en: Upload Screenshot for ‘%s’
fi: Lataa kuvakaappaus '%s':lle

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
fi: Kuvaus

en: Uploading…
fi: Ladataan...

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
fi: Kuvakaappausta ‘%1$s’ laajennukselle ‘%2$s’ ei voitu ladata palvelimelle.
    
    Virheviesti:
    %3$s

en: Choose Campaign
fi: Valitse kampanja

en: Return to the main menu
fi: Palaa päävalikkoon

en: Play this campaign
fi: Pelaa tämä kampanja

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
fi: Taso

en: Tribe Name
fi: Heimon nimi

en: Campaign Name
fi: Kampanjan nimi

en: Help: %s
fi: Ohje: %s

en: Metaserver Lobby
fi: Metapalvelimen aula

en: Clients online:
fi: Pelaajia verkossa:

en: Open Games:
fi: Avoimet pelit:

en: Join this game
fi: Liity peliin

en: Name of your server:
fi: Palvelimen nimi:

en: Open a new game
fi: Avaa uusi peli

en: Leave Lobby
fi: Poistu odotushuoneesta

en: User Status
fi: Käyttäjän tila

en: Administrator
fi: Pääkäyytäjä

en: Registered
fi: Rekisteröitynyt

en: Unregistered
fi: Rekisteröitymätön

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
fi: Nimi

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
fi: Versio

en: Game
fi: Peli

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
fi: Peli %son jo käynnissä. Valitse jokin käyttämätön nimi.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
fi: Widelands ei kyennyt selvittämään palvelimen IP-osoitetta ajoissa. Tämä näyttää verkko-ongelmalta, joko sinun tai palvelimen päässä.

en: Connection Timed Out
fi: Yhteys Aikakatkaistu

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
fi: Nimetön %u

en: Reset to default
fi: Palauta oletukseksi

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
fi: Paina uutta pikanäppäintä tai sulje tämä ikkuna peruuttaaksesi.

en: (unused)
fi: (käyttämätön)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
fi: Muokkaa näppäimistö- ja hiiritoimintoja

en: Reset all
fi: Nollaa kaikki

en: Reset all to defaults
fi: Nollaa kaikki oletusasetuksille

en: Keyboard Shortcut Conflict
fi: Pikanäppäinristiriita

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
fi: Valitsemasi pikanäppäin (‘%1$s’) on jo käytössä toiminnolle ‘%2$s’. Valitse toinen pikanäppäin tai vaihda ristiriidassa olevan toiminnon pikanäppäin ensin toiseen.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
fi: Yleistä

en: Editor
fi: Editori

en: Fastplace
fi: Pikapaikka

en: Mouse Scrolling
fi: Hiiren vieritys

en: Launch Game
fi: Käynnistä peli

en: Configure this game
fi: Pelin konfigurointi

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
fi: Käytössä on laajennus joka voi aiheuttaa tahdistusvirheitä. Uusintaa ei tallenneta.

en: Peaceful mode
fi: Rauhaisa pelitila

en: Custom starting positions
fi: Mukautetut aloituspaikat

en: Change map…
fi: Vaihda kartta...

en: Change saved game…
fi: Vaihda tallennettu peli...

en: Start game
fi: Aloita peli

en: The relations between players are set by the scenario
fi: Pelaajien suhteet on asetettu skenaariossa

en: The relations between players are set by the saved game
fi: Pelaajien väliset suhteet on asetettu pelitallenteessa

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
fi: Valitut voittoehdot eivät salli rauhanomaisia otteluita

en: Forbid fighting between players
fi: Kiellä taistelut pelaajien välillä

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
fi: Kaikki valitut aloitusehdot sivuuttavat kartan aloitussijainnit

en: The starting positions are set by the scenario
fi: Aloitussijainnit on asetettu skenaariossa

en: The starting positions are set by the saved game
fi: Aloitussijainnit on määritelty tallennuksessa

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
fi: Anna pelaajien valita omat aloituspaikkansa pelin alussa

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
fi: Skenaario

en: Win condition is set through the scenario
fi: Pelin voiton edellytykset on asetettu skenaariossa

en: Saved Game
fi: Tallennettu peli

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
fi: Peli on pelitallenne - voiton edellytykset on asetettu aikaisemmin.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
fi: Pätevien voittoehtojen määrittäminen ei onnistunut, koska karttaa '%s' ei voitu ladata.

en: Show the help window
fi: Näytä ohjeikkuna

en: Please select a map or saved game.
fi: Valitse kartta tai tallennettu peli.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
fi: Isäntä ei ole vielä valinnut karttaa tai pelitallennetta.

en: Saved Game is Directory
fi: Tallennettu Peli on Kansio

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
fi: VAROITUS:
    Valitsemasi pelitallenne on hakemisto. Tämä tapahtuu, jos asetat asetuksen "nozip" päälle tai purat pelitallenteen käsin hakemistoksi. Widelands ei kykene siirtämään hakemistorakenteita muille pelaajille. Ole hyvä ja valitse toinen pelitallenne tai pakkaa hakemistorakenne zip-tiedostoksi.

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
fi: Widelands yritti käynnistää pelin käyttäen tiedostoa, joka ei löydy annetusta polusta.
    Tiedosto oli: %s
    Jos tämä tapahtuu verkkopelissä, isäntä saattaa olla valinnut tiedoston, jota et omista. Normaalisti sellainen tiedosto pitäisi lähettää isännältä sinulle, mutta ehkäpä siirto ei ollut vielä valmistunut!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
fi: Valittua tiedostoa ei löydy. Jollei se siirry automaattisesti sinulle, kerro hostaajalle ongelmasta.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
fi: Ei pystytty lataamaan voittoehtojen skriptitiedostoa ‘%s’.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
fi: Moninpeli asetukset

en: Choose Game
fi: Valitse peli

en: Choose Replay
fi: Valitse uusinta

en: Show Filenames
fi: Näytä tiedostojen nimet

en: Load this replay
fi: Lataa pelin toisto

en: Return to the multiplayer game setup
fi: Palaa moninpelin peliasetuksiin

en: Return to the single player menu
fi: Palaa yksinpelivalikkoon

en: Load this game
fi: Lataa tämä peli

en: Version Mismatch
fi: Versiot eivät täsmää

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
fi: Tämä toisto luotiin eri Widelandsin versiolla. Se saattaa olla yhteensopiva, mutta todennäköisemmin keskeytyy synkronointiongelmaan tai ei välttämättä lataudu ollenkaan.
    
    Ethän raportoi virheistä jotka tapahtuvat tätä toistoa katsellessa.
    
    Haluatko yrittää toiston lataamista kaikesta huolimatta?

en: Online Game Settings
fi: Verkkopeliasetukset

en: Save
fi: Tallenna

en: Log in to a registered account.
fi: Kirjaudu rekisteröidylle tilille

en: Nickname:
fi: Nimimerkki:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
fi: ei kukaan

en: Please enter a nickname!
fi: Anna nimimerkki!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
fi: Anna validi kutsumanimi. Se voi sisältää vain englannin kielen aakkosia, numeroita ja @ . + - _ merkkejä.

en: Please enter your password!
fi: Anna salasana!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
fi: Ei pystytty luomaan peliä!
    
    Virheviesti:
    %s

en: Begin a new game
fi: Aloita uusi peli

en: New Game
fi: Uusi peli

en: New Random Game
fi: Uusi satunnainen peli

en: Create a new random match
fi: Luo uusi satunnaisottelu

en: Campaigns
fi: Kampanjat

en: Play a campaign
fi: Pelaa kampanjaa

en: Tutorials
fi: Tutoriaalit

en: Play one of our beginners’ tutorials
fi: Pelaa yhtä aloittelijoiden tutoriaaleistamme

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
fi: Lataa peli

en: Continue a saved game
fi: Jatka tallennettua peliä

en: Continue Playing
fi: Jatka pelaamista

en: Map: %s
fi: Kartta: %s

en: Win Condition: %s
fi: Voittoehto: %s

en: Gametime: %s
fi: Peliaika: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
fi: Tallennettu: %s

en: Online Game
fi: Verkkopeli

en: Join the Widelands lobby
fi: Liity Widelandsin aulaan

en: Log in as a registered user
fi: Kirjaudu rekisteröityneenä käyttäjänä

en: LAN / Direct IP
fi: LAN / Suora IP-osoite -peli

en: Play a private online game
fi: Pelaa yksityinen verkkopeli

en: Create a new empty map
fi: Luo uusi tyhjä kartta

en: Create a new random map
fi: Luo uusi satunnainen kartta

en: Edit an existing map
fi: Muokkaa olemassaolevaa karttaa

en: Continue Editing
fi: Jatka muokkaamista

en: Single Player…
fi: Yksinpeli...

en: Multiplayer…
fi: Moninpeli...

en: Editor…
fi: Editori...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
fi: Aloita tai lataa yksinpelikampanja tai vapaamuotoinen peli

en: Play with your friends over the internet
fi: Pelaa kavereidesi kanssa netin välityksellä

en: Launch the map editor
fi: Käynnistä karttaeditori

en: Watch Replay
fi: Katso pelin toisto

en: Watch the replay of an old game
fi: Katso aiemman pelin toisto

en: Add-Ons
fi: Laajennukset

en: Install and manage add-ons
fi: Asenna ja hallitse laajennuksia

en: Options
fi: Asetukset

en: Technical and game-related settings
fi: Tekniset ja peliin liittyvät asetukset

en: Readme, License, and Credits
fi: Käyttöohje, Lisenssi ja Tekijätiedot

en: Exit Widelands
fi: Sulje Widelands

en: Quit the game
fi: Poistu pelistä

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug" or "Release")
en: Version %1$s
fi: Julkaisukoonti %1$s

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
fi: (C) %1%-%2% Widelandsin kehittäjäryhmän toimesta · Luvitettu GNU-yleisluvan alaiseksi eli GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
fi: Tahdistusvirheitä aiheuttava laajennus havaittu

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
fi: Käytössä oleva laajennus tunnetusti aiheuttaa tahdistusvirheitä. Etene omalla vastuullasi.

en: No tribes found!
fi: Heimoja ei löytynyt!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
fi: Heimoja ei löytynyt tiedostosta data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
fi: Epäkelpo heimo '%s'

en: Saved Players
fi: Tallennetut Pelaajat

en: Player %u: –
fi: Pelaaja %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
fi: Pelaaja %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
fi: Kartan tiedot

en: Scenario Details
fi: Skenaarion tiedot

en: Hint: %s
fi: Vinkki: %s

en: No map selected
fi: Karttaa ei valittu

en: (no map)
fi: (ei karttaa)

en: Choose Map
fi: Valitse kartta

en: Show all maps
fi: Näytä kaikki kartat

en: Show original map names
fi: Näytä karttojen alkuperäiset nimet

en: Official & Unofficial
fi: Viralliset & Epäviralliset

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
fi: Mitkä tahansa joukkueet

en: Balanced & Unbalanced
fi: Tasapuolinen & Epätasapainossa

[ctx: balancing]
en: Unspecified
fi: Täsmentämätön

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to ‘%s’
fi: Takaisin '%s'

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
fi: Pystyvieritys

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
fi: Vaakavieritys

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
fi: Mikä tahansa vieritys

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
fi: (pelkkä)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
fi: Ei kumpikaan

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Vertical"
en: Vertical
fi: Pysty

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
fi: Vaaka

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
fi: Molemmat

en: Scroll Setting Conflict
fi: Vieritysasetusten ristiriita

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
fi: ‘%1$s%2$s’ on ristiriidassa ‘%3$s’ kanssa. Valitse eri yhdistelmä tai vaihda ristiriitainen toiminto ensin.

en: Reset Scrolling
fi: Nollaa vierittäminen

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
fi: Nollaa vieritysasetukset tavalliselle rullahiirelle tarkoitetuille vakioarvoille

en: Set for Touchpad
fi: Aseta kosketuslevylle

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
fi: Asettaa kartan zoomauksen ja vierityksen asetukset kosketuslaatalle tai vastaavalle pysty- ja vaakasuuntaiseen vierittämiseen kykenevälle osoitinlaitteelle sopiviksi.

en: Apply Scrolling
fi: Aseta vieritys

en: Apply scroll settings
fi: Aseta vieritysasetukset

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
fi: Lähennä tai loitonna karttaa

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
fi: Vieritä karttaa

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
fi: Muuta pelin nopeutta

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
fi: Vaihda editorin työkalukokoa

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
fi: Päinvastainen vierityssuunta kartan kohdentamiselle:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
fi: Päinvastainen vierityssuunta välilehtien vaihtamiselle:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
fi: Päinvastainen vierityssuunta lisäämiselle/vähentämiselle:

en: Fix inverted horizontal scrolling
fi: Korjaa käänteinen vaakatason rullaaminen

en: An SDL bug in some configurations causes horizontal scroll to be inverted. We try to detect them, but if we got it wrong, you can fix it here. Please report if you need to turn this on, so that we can improve the detection.
fi: SDL-virhe joissakin asetuksissa aiheuttaa vaakatasovierityksen käänteisyyden. Yritämme saada nämä huomatuksi, mutta jos teimme jotakin väärin, voit korjata asian itse tässä. Ilmoitathan, mikäli sinun täytyy asettaa tämä käyttöön, jotta voisimme parantaa havaitsemista.

en: Send feedback
fi: Lähetä palautetta.

en: Scroll Settings Conflict
fi: Vieritysasetusten ristiriita

en: ‘%1$s’ or ‘%2$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
fi: ‘%1$s’ tai ‘%2$s’ ovat ristiriidassa suositeltujen asetusten kanssa. Vaihdetaanko myös ristiriitaiset asetukset?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
fi: Lähetä palautetta vaakatasovierityksen tiimoilta.

note: * TRANSLATORS: %s is a URL
en: Please help us improve the detection of inverted horizontal scrolling. To do so, please report at %s that horizontal scroll direction is wrong with your configuration. Please include the below technical information.
fi: Autathan meitä parantamaan vaakatasovierityksen tason havaitsemista. Tehdäksesi niin, ilmoitathan kohteessa %s että vaakatason vierityssuunta on väärä asetuksillasi. Liitä mukaan tekniset tiedot jotka alla.

en: Role
fi: Rooli

en: Divergent Player Name
fi: Eriävä pelaajan nimi

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
fi: Valitun pelipaikan pelaajan nimi (%1%) ei täsmää oman nimesi kanssa (%2%). Haluatko varmasti käyttää tätä pelipaikkaa?

en: Spectator
fi: Sivustakatsoja

en: Type
fi: Tyyppi

en: Team
fi: Joukkue

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
fi: Satunnainen tekoäly

en: Shared in
fi: Jaettu

en: Closed
fi: Suljettu

en: Open
fi: Auki

en: Human
fi: Ihminen

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
fi: Jaettu Pelaajalle %u

en: Start type is set via the scenario
fi: Aloitustyyppi on asetettu skenaariossa

en: No Team
fi: Joukkueeton

en: Team %d
fi: Joukkue %d

en: Clients
fi: Asiakkaat

en: Begin LAN Game
fi: Aloita lähiverkkopeli

en: List of games in your local network:
fi: Lista peleistä paikallisverkossasi:

en: Your nickname:
fi: Nimimerkkisi:

en: Host to connect:
fi: Osoite, johon yhdistetään:

en: Load previous host
fi: Lataa edellinen pelipalvelin

en: Host a new game
fi: Isännöi uutta peliä

en: Host
fi: Palvelin

en: State
fi: Tila

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
fi: Anna kelpo nimimerkki. Tämä saa sisältää vain englanninkielisiä kirjaimia, numeroita, ja @ . + - _ merkkejä eikä se saa olla "team".

en: Invalid Address
fi: Virheellinen Osoite

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
fi: Annettu isäntänimi tai osoite on virheellinen, eikä siihen voida ottaa yhteyttä.

en: Apply
fi: Käytä

en: Language
fi: Kieli

en: Window Size
fi: Ikkunan Koko

en: Grab Input
fi: Kaappaa syöte

en: Use system mouse cursor
fi: Käytä järjestelmän osoitinta

en: Maximum FPS:
fi: FPS-yläraja:

en: Accessibility mode for tooltips
fi: Esteettömyystila vihjeteksteille

en: Snap windows only when overlapping
fi: Tasaa ikkunat vain kun ne menevät päällekkäin

en: Dock windows to edges
fi: Kytke ikkunat ruudun laitoihin

en: Animate automatic map movements
fi: Animoi automaattiset karttaliikkeet

en: Distance for windows to snap to other panels:
fi: Etäisyys, jolla ikkunat kiinnittyvät muihin paneeleihin:

en: Distance for windows to snap to borders:
fi: Etäisyys, jolla ikkunat kiinnittyvät ruudun laitoihin:

en: Edit keyboard and mouse actions…
fi: Muokkaa näppäimistö- ja hiiritoimintoja...

en: Save game automatically every:
fi: Tallenna peli automaattisesti:

en: Maximum number of autosave files:
fi: Automaattisia tallennustiedostoja:

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
fi: Pakkaa Widelandsin datatiedostot (kartat, toistot, tallennukset)

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
fi: Tallenna syncstream-aputiedostoja verkkopeliongelmien tutkimista varten

en: Show Census
fi: Näytä rakennusten nimet

en: Show Status
fi: Näytä rakennusten tila

en: Show Soldier Levels
fi: Näytä sotilaiden tasot

en: Show Buildings
fi: Näytä rakennukset

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
fi: Näytä työalue kartalla

en: Start building road after placing a flag
fi: Aloita tien rakentaminen lipun asettamisen jälkeen

en: Show in-game chat with transparent background
fi: Käytä läpinäkyvää taustaa pelin chat-keskusteluissa

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
fi: Käytä yhden tarkkailunäkymäikkunan tilaa

en: Display system time in the info panel
fi: Näytä järjestelmän aika infopaneelissa

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
fi: Salli vaakavierittäminen numeronäppäimistöltä

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
fi: Vieritä kun osoitin on lähellä ruudun reunaa

en: Invert click-and-drag map movement direction
fi: Käännä kartan liikesuunta päinvastaiseksi klikkaa-ja-raahaa -toiminnossa

en: Teach me how to play
fi: Opeta minua pelaamaan

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
fi: Edistyminen...

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Sound
fi: Ääni

en: Saving
fi: Tallennus

en: New Games
fi: Uudet pelit

en: In-Game
fi: Pelinsisäiset

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
fi: Pois päältä

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
fi: Koko ruutu

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
fi: Maksimoitu

en: Try system language
fi: Kokeile oletuskieltä

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
fi: Käännös kielelle %s on tehty.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
fi: Käännös kielelle %1% on %2%%% valmis.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
fi: Jos haluat parantaa käännöstä, käy sivulla %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
fi: Satunnaiskarttageneraattori on edelleen beta-vaiheessa. Kartat joita se generoi ovat yleensä – mutta ei aina – hyvin pelikelpoja. Merenkäynti ja maamerkit eivät ole tuettuja. Laajennukset kategorioille World, Tribes, ja Script ovat poissa käytöstä satunnaiskarttapeleissä.

en: Map Generation Error
fi: Kartanluontivirhe

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
fi: Satunnaiskarttageneraattori epäonnistui sopivan kartan luomisessa. Tällaista välillä sattuu koska generaattori on edelleen kehitysvaiheessa. Kokeile uudelleen hieman erilaisilla asetuksilla.

en: Choose Scenario
fi: Valitse skenaario

en: Choose Tutorial
fi: Valitse tutoriaali

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
fi: Valitse opetuspeli listalta ja paina sitten “OK”.

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
fi: Voit nähdä kuvailun tällä hetkellä valitusta tutoriaalista oikealla.

en: Return to campaign selection
fi: Palaa kampanjan valintaan

en: Play this scenario
fi: Pelaa tämä skenaario

en: Play this tutorial
fi: Pelaa tämä opetuspeli

en: The order in which the tutorials should be played
fi: Järjestys, missä tutoriaalit pitäisi pelata

en: Tutorial Name
fi: Tutoriaalin nimi

en: The number of this scenario in the campaign
fi: Skenaarioiden määrä tässä kampanjassa

en: Scenario Name
fi: Skenaarion nimi

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
fi: Viallinen tutorials.lua polku tiedostolla campaigns.conf: %s

en: Tutorial
fi: Opetuspeli

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
fi: Tekijä

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
fi: Tekijät

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
fi: Sinä

en: Windows (64 bit)
fi: Windows (64-bittinen)

en: Windows (32 bit)
fi: Windows (32-bittinen)

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Operating System:
fi: Käyttöjärjestelmä:

en: Compiled with SDL version:
fi: Koottu SDL:n versiolla:

en: Using SDL version:
fi: Käyttäen SDL:n versiota:

en: SDL video driver:
fi: SDL-videoajuri:

en: SDL horizontal scroll:
fi: SDL:n vaakatasovieritys:

en: assuming inverted
fi: olettaen käänteisenä

en: Locale:
fi: Kielialue:

en: Home Directory:
fi: Kotihakemisto:

en: Configuration File:
fi: Asetustiedosto:

en: Data Directory:
fi: Data-hakemisto:

en: Locale Directory:
fi: Käännöstietojen hakemisto:

en: Executable Directory:
fi: Suoritettavan tiedoston hakemisto:

en: Copy
fi: Kopio

en: Copy the technical report to the clipboard
fi: Kopioi tekninen raportti leikepöydälle

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
fi: Muokkaa opetuksen kehitystä

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
fi: Opetustavoitteet

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
fi: Valitse kaikki

en: Unmark All
fi: Poista kaikki valinnat

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
fi: Virheviesti:

en: Game data error
fi: Pelitietovirhe

en: Widelands could not find the file "%s".
fi: Widelands ei löytänyt tiedostoa "%s".

en: File system error
fi: Tiedostojärjestelmävirhe

en: Empty value of command line parameter: %s
fi: Tyhjä komentoriviparametri: %s

en: %s can not be combined with other actions
fi: %s ei voi yhdistää muihin toimintoihin

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
fi: Tuntematon kometoriviparametri: %s
    Kenties '=' puuttuu?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
fi: --xres/--yres, --maximized ja --fullscreen -komentoriviparametrejä ei voida käyttää samanaikaisesti

en: Unknown command line parameter: %s
fi: Tuntematon komentoriviparametri: %s

en: Game ended unexpectedly
fi: Peli päättyi yllättäen

en: Unexpected error during the game
fi: Tuntematon virhe pelin aikana

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
fi: Virhe pelin aikana. Virheviesti on:
    
    %1$s
    
    Kerrothan meille tästä vikatilanteesta ja täten autat meitä parantamaan Widelandsia. Ongelmaan liittyvät tulosteet löydät vakiollisesta tulostetiedostosta (stdout.txt Windowsilla ja Linuxilla). Käytössäsi on Widelandsin ohjelmistoversio %2$s.
    
    Liitäthän nämä tiedot selontekoosi mukaan.
    
    Haluatko että Widelands yrittävää hätätallennuksen luomista? Peli on usein – joskaan ei aina – mahdollista ladata takaisin ja jatkaa peliä siitä mihin jäätiin.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
fi: Peli päättyi odottamatta seuraavasta syystä:
    
    %s
    
    Haluatko Widelandsin yrittävän hätätallennuksen luomista? Se on usein – joskaan ei aina – mahdollista ladata ja jatkaa peliä siitä mihin jäätiin.

en: Emergency save failed
fi: Hätätallennus epäonnistui

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
fi: Olemme pahoillamme, mutta Widelands ei onnistunut hätätallennuksen luomisessa seuraavasta syystä:
    
    %s

en: Warehouse
fi: Varasto

en: Port
fi: Portti

en: Minor Training Site
fi: Pieni harjoittelualue

en: Major Training Site
fi: Suuri harjoittelualue

en: Primary Small Military Site
fi: Ensisijainen pieni sotilasalue

en: Secondary Small Military Site
fi: Toissijainen pieni sotilasalue

en: Primary Medium Military Site
fi: Ensisijainen keskikokoinen sotilasalue

en: Secondary Medium Military Site
fi: Toissijainen keskikokoinen sotilasalue

en: Tower
fi: Torni

en: Fortress
fi: Linnoitus

en: Woodcutter’s House
fi: Puunhakkaajan talo

en: Forester’s House
fi: Metsänhoitajan talo

en: Quarry
fi: Louhos

en: Primary Building Materials Industry
fi: Ensisijainen rakentamisen raaka-aineteollisuus

en: Secondary Building Materials Industry
fi: Toissijainen rakentamisen raaka-aineteollisuus

en: Tertiary Building Materials Industry
fi: Kolmasarvoinen rakentamisen raaka-aineteollisuus

en: Fishing
fi: Kalastus

en: Hunting
fi: Metsästys

en: Fish/Meat Replenishing
fi: Kalan/lihan täydennys

en: Well
fi: Kaivo

en: Primary Farm
fi: Ensisijainen maatila

en: Secondary Farm
fi: Toissijainen maatila

en: Mill
fi: Mylly

en: Bakery
fi: Leipomo

en: Brewery
fi: Panimo

en: Smokery
fi: Savustamo

en: Tavern
fi: Kestikievari

en: Ore Smelting
fi: Malmin sulattaminen

en: Tool Smithy
fi: Työkaluseppä

en: Weapon Smithy
fi: Aseentakoja

en: Armor Smithy
fi: Suojavarusteiden takoja

en: Weaving Mill
fi: Kutomismylly

en: Shipyard
fi: Telakka

en: Ferry Yard
fi: Lauttatelakka

en: Scouting
fi: Tiedustelu

en: Barracks
fi: Kasarmi

en: Second Carrier
fi: Toinen kuljetustukialus

en: Charcoal
fi: Hiili

en: Stone Mine
fi: Kivikaivos

en: Coal Mine
fi: Hiilikaivos

en: Iron Mine
fi: Rautakaivos

en: Gold Mine
fi: Kultakaivos

en: Agricultural Producer
fi: Maanviljelystuottaja

en: Primary Agricultural Consumer
fi: Ensisijainen maanviljelyskuluttaja

en: Secondary Agricultural Consumer
fi: Toissijainen maanviljelyskuluttaja

en: Alternative Industry
fi: Vaihtoehtoteollisuus

en: Industry Support
fi: Teollisuuden tuki

en: Terraforming
fi: Maanmuokkaus

en: Singleplayer
fi: Yksinpeli

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Editor – Load Map
fi: Editori – Lataa kartta

en: Editor – New Map
fi: Editori – Uusi kartta

en: Editor – New Random Map
fi: Editori – Uusi satunnainen kartta

en: About
fi: Tietoja

en: Internet Login
fi: Internet-sisäänkirjautuminen

en: Toggle Building Spaces
fi: Kytke rakennuspaikat

en: Toggle Minimap
fi: Kytke pienkartta

en: Encyclopedia
fi: Opas

en: Cut Text
fi: Leikkaa tekstiä

en: Copy Text
fi: Kopioi tekstiä

en: Paste Text
fi: Liitä tekstiä

en: Select All
fi: Valitse Kaikki

en: Delete Item
fi: Poista kohde

en: Tooltip Accessibility Mode Key
fi: Vihjetekstien esteettömyystilan näppäin

en: Toggle Fullscreen
fi: Kytke kokoruudun tila

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset Zoom
fi: Nollaa lähennysloitonnus

en: Jump to Next Location
fi: Hyppää seuraavaan kohteeseen

en: Jump to Previous Location
fi: Hyppää edelliseen kohteeseen

en: Menu
fi: Valikko

en: Info Tool
fi: Tietotyökalu

en: Players Menu
fi: Pelaajavalikko

en: Toggle Grid
fi: Kytke ruudukko

en: Toggle Immovables
fi: Kytke kiinteät esineet

en: Toggle Animals
fi: Kytke eläimet

en: Toggle Resources
fi: Kytke resurssit

en: Toggle Maximum Build Spaces
fi: Kytke suurimmat rakennuspaikat

en: Set Toolsize to %d
fi: Aseta työkalun kooksi %d

en: Toggle Census
fi: Kytke väestönlaskenta

en: Toggle Status Labels
fi: Kytke tilamääreet

en: Toggle Soldier Levels
fi: Kytke sotilaiden tasot

en: Toggle Buildings Visibility
fi: Kytke rakennusten näkyvyys

en: Toggle Overlapping Workareas
fi: Kytke limittäiset työalueet

en: General Statistics
fi: Yleistilastot

en: Ware Statistics
fi: Tuotetilastot

en: Building Statistics
fi: Rakennustilastot

en: Stock Inventory
fi: Varaston tila

en: Soldier Statistics
fi: Sotilastilastot

en: Seafaring Statistics
fi: Merenkulkutilastot

en: Decrease Game Speed by 1×
fi: Vähennä pelinopeutta 1×

en: Decrease Game Speed by 0.25×
fi: Vähennä pelinopeutta 0.25×

en: Decrease Game Speed by 10×
fi: Vähennä pelinopeutta 10×

en: Increase Game Speed by 1×
fi: Lisää pelinopeutta 1×

en: Increase Game Speed by 0.25×
fi: Lisää pelinopeutta 0.25×

en: Increase Game Speed by 10×
fi: Lisää pelinopeutta 10×

en: Reset Game Speed
fi: Nollaa pelinopeus

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Scroll to Starting Field
fi: Rullaa aloitusalueelle

en: Chat
fi: Keskustelu

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Messages: Go to Location
fi: Viestit: Mene sijaintiin

en: Messages: Show All
fi: Viestit: Näytä kaikki

en: Messages: Show Geologists’ Messages
fi: Viestit: Näytä geologien viestit

en: Messages: Show Economy Messages
fi: Viestit: Näytä talousviestit

en: Messages: Show Seafaring Messages
fi: Viestit: Näytä merenkäynnin viestit

en: Messages: Show Military Messages
fi: Viestit: Näytä sodankäynnin viestit

en: Messages: Show Scenario Messages
fi: Viestit: Näytä skenaarioviestit

en: Seafaring: Go to Ship
fi: Merenkäynti: Mene laivalle

en: Seafaring: Watch Ship
fi: Merenkäynti: Seuraa laivaa

en: Seafaring: Open Ship Window
fi: Merenkäynti: Avaa laivaikkuna

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
fi: Merenkäynti: Avaa laivaikkuna ja mene laivalle

en: Seafaring: Show All Ships
fi: Merenkäynti: Näytä kaikki laivat

en: Seafaring: Show Idle Ships
fi: Merenkäynti: Näytä toimettomat laivat

en: Seafaring: Show Transport Ships
fi: Merenkäynti: Näytä kuljetuslaivat

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
fi: Merenkäynti: Näytä odottavat tutkimusmatkat

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
fi: Merenkäynti: Näytä tutkimusmatkat

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
fi: Merenkulku: näytä tutkimusmatkat satama-alueiden kanssa

en: Set Landmark #%d
fi: Aseta maamerkki #%d

en: Go To Landmark #%d
fi: Mene maamerkille #%d

[ctx: hotkey]
en: Shift
fi: Shift-vaihtonäppäin

[ctx: hotkey]
en: Alt
fi: Alt-näppäin

[ctx: hotkey]
en: Cmd
fi: Cmd-näppäin

[ctx: hotkey]
en: GUI
fi: Graafinen käyttöliittymä (GUI)

[ctx: hotkey]
en: Ctrl
fi: Ctrl-näppäin

[ctx: hotkey]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: hotkey]
en: Enter
fi: Palautusnäppäin (Enter)

[ctx: hotkey]
en: Escape
fi: Escape -poistumisnäppäin

[ctx: hotkey]
en: Tab
fi: Sarkain (tabulaattori)

[ctx: hotkey]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: hotkey]
en: Pause
fi: Pause -taukonäppäin

[ctx: hotkey]
en: Page Up
fi: Page Up (sivua ylöspäin -näppäin)

[ctx: hotkey]
en: Page Down
fi: Page Down (sivua alaspäin -näppäin)

[ctx: hotkey]
en: Home
fi: Home-näppäin (koti)

[ctx: hotkey]
en: End
fi: End-näppäin (mene loppuun)

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
fi: Vasen nuolinäppäin

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
fi: Oikea nuolinäppäin

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
fi: Ylös nuolinäppäin

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
fi: Alas nuolinäppäin

[ctx: hotkey]
en: Insert
fi: Insert-näppäin (syötä)

[ctx: hotkey]
en: Delete
fi: Delete-näppäin (poista)

[ctx: hotkey]
en: Backspace
fi: Askelpalautin

[ctx: hotkey]
en: Caps Lock
fi: Lukitusnäppäin isoille kirjaimille (Caps Lock)

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
fi: Numeronäppäimistölukitus (Numpad)

[ctx: hotkey]
en: Scroll Lock
fi: Vierityslukitus (Scroll Lock)

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
fi: Numeronäppäimistön 1

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
fi: Numeronäppäimistön 2

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
fi: Numeronäppäimistön 3

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
fi: Numeronäppäimistön 4

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
fi: Numeronäppäimistön 5

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
fi: Numeronäppäimistön 6

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
fi: Numeronäppäimistön 7

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
fi: Numeronäppäimistön 8

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
fi: Numeronäppäimistön 9

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
fi: Numeronäppäimistön 0

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
fi: Numeronäppäimistön . (piste)

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
fi: Numeronäppäimistön + (plus)

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
fi: Numeronäppäimistön - (miinus)

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
fi: Numeronäppäimistön * (tähti)

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
fi: Numeronäppäimistön /

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
fi: Numeronäppäimistön palautusnäppäin (Enter)

en: (disabled)
fi: (pois päältä)

en: Fastplace #%i
fi: Pikapaikka #%i

en: Destroy building?
fi: Tuhoa rakennus?

en: Do you really want to destroy this building?
fi: Haluatko varmasti tuhota tämän rakennuksen?

en: Dismantle building?
fi: Puretaanko rakennus?

en: Do you really want to dismantle this building?
fi: Haluatko varmasti purkaa tämän rakennuksen?

en: Preserve wares
fi: Pelasta tarvikkeet

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
fi: Rakennuksessa olevat tarvikkeet säästetään. Tämä hidastaa rakennuksen purkamista

en: Enhance building?
fi: Laajennetaanko rakennus?

en: Do you really want to enhance this building?
fi: Haluatko varmasti laajentaa tätä rakennusta?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
fi: Ole varovainen, jos vihollinen on lähellä!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
fi: Rakennuksessa olevat tarvikkeet säästetään. Tämä hidastaa rakennuksen laajentamista

en: Sink the ship?
fi: Upotetaanko alus?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
fi: Haluatko todellakin upottaa aluksen %s?

en: Cancel expedition?
fi: Keskeytä tutkimusmatka?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
fi: Haluatko perua meneilläänolevan tutkimusmatkan?

en: Attack
fi: Hyökkää

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
fi[0]: %u sotilas
fi[1]: %u sotilasta

en: Number of soldiers
fi: Sotilaiden lukumäärä

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
fi: Lähetä vähemmän sotilaita. Paina CTRL-painiketta, jollet halua yhtään sotilasta

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
fi: Lähetä lisää sotilaita. Paina CTRL-painiketta, jos haluat tuvan täyteen

en: Start attack
fi: Aloita hyökkäys

en: Attackers:
fi: Hyökkääjät

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
fi: Napsauta sotilasta poistaaksesi hänet hyökkäysjoukosta

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
fi: Pidä CTRL-painike pohjassa poistaaksesi kaikki sotilaat listalta

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
fi: pidä SHIFT-painike pohjassa poistaaksesi kaikki myöhäisemmät sotilaat

en: Not attacking:
fi: Reservi:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
fi: Napsauta sotilasta lisätäksesi hänet hyökkäykseen

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
fi: Pidä CTRL-painike pohjassa lisätäksesi kaikki sotilaat listalle

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
fi: pidä SHIFT-painike pohjassa lisätäksesi kaikki aiemmat sotilaat

en: Destroy target
fi: Tuhoa kohde

en: Destroy the target building instead of conquering it
fi: Tuhoa kohderakennus sen valtaamisen sijaan

en: Show Debug Window
fi: Näytä Debug-ikkuna

en: Center view on this
fi: Keskitä näkymä tänne

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
fi: HP: %1$u/%2$u AT: %3$u/%4$u DE: %5$u/%6$u EV: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
fi: (ei rakennusta valittuna)

en: Owned:
fi: Omistaja:

en: Under construction:
fi: Rakennusvaiheessa:

en: Low productivity threshold:
fi: Matalan tuottavuuden kynnys:

en: Show previous building
fi: Näytä edellinen rakennus

en: Show next building
fi: Näytä seuraava rakennus

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
fi: Rakennuksia pidetään tuottamattomina, jos niiden tuottavuus laskee tämän prosenttiosuuden alle

en: Small buildings
fi: Pienet rakennukset

en: Medium buildings
fi: Keskikokoiset rakennukset

en: Big buildings
fi: Isot rakennukset

en: Mines
fi: Kaivokset

en: Ports
fi: Satamat

en: Low productivity:
fi: Matala tuottavuus:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
fi: Vajaamiehityksellä:

en: Muted – click to unmute
fi: Mykistetty – klikkaa poistaaksesi mykistyksen

en: Mute this building’s messages
fi: Mykistä tämän rakennuksen viestit

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
fi: Kaikki tämäntyyppiset rakennukset on mykistetty  – klikkaa poistaaksesi mykistyksen

en: Mute all buildings of this type
fi: Mykistä kaikki tämäntyyppiset rakennukset

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
fi: Jatka

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
fi: Pysäytä

en: Enhance to %s
fi: Laajenna rakennukseksi %s

en: Construction costs:
fi: Rakennuskustannukset:

en: Destroy
fi: Tuhoa

en: Dismantle
fi: Pura

en: Returns:
fi: Saadaan:

en: Watch the scout
fi: Seuraa tiedustelijaa

en: Hide work area
fi: Piilota työalue

en: Show work area
fi: Näytä työalue

en: Start an expedition
fi: Aloita tutkimusmatka

en: Cancel the expedition
fi: Keskeytä tutkimusmatka

en: Building materials
fi: Rakennusmateriaalit

en: Stop this building’s work after completion
fi: Pysäytä rakennus meneillään olevan työn valmistuttua

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Prefer heroes
fi: Suosi ammattisotilaita

en: Prefer rookies
fi: Suosi alokkaita

en: Normal policy
fi: Tavallinen varastointikäytäntö

en: Preferably store selected wares here
fi: Suosi valittujen tuotteiden varastoimista tänne

en: Do not store selected wares here
fi: Älä varastoi valittuja tuotteita tänne

en: Remove selected wares from here
fi: Poista valitut tuotteet täältä

en: Ware settings to apply after construction
fi: Tarvikeasetukset valmistumisen jälkeen

en: Worker settings to apply after construction
fi: Työläisasetukset, valmistumisen jälkeen

en: Start an expedition from this port after completion
fi: Käynnistä tutkimusmatka sataman valmistuttua

en: Settings to apply after construction
fi: Sovellettavat asetukset valmistumisen jälkeen

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
fi: Pienennä kapasiteettia. Pidä CTRL-painike pohjassa minimoidaksesi kapasiteetin

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
fi: Kasvata kapasiteettia. Pidä CTRL-painike pohjassa maksimoidaksesi kapasiteetin

en: Economy options
fi: Talousvalinnat

en: Decrease target by 10
fi: Pienennä tavoitetta kymmenellä

en: Decrease target
fi: Vähennä tavoitetta

en: Toggle infinite target
fi: Ääretön tavoite

en: Increase target
fi: Kasvata tavoitetta

en: Increase target by 10
fi: Kasvata tavoitetta kymmenellä

en: Profile to apply to the selected items
fi: Profiili koskee valittuja esineitä

en: Save target settings
fi: Tallenna tavoitearvot

en: The profile name cannot be empty
fi: Profiililla täytyy olla nimi

en: The default profile cannot be overwritten
fi: Oletusprofiilia ei voi ylikirjoittaa

en: Save the profile under this name
fi: Tallenna profiili tällä nimellä

en: The predefined profiles cannot be deleted
fi: Oletusprofiileita ei voi poistaa

en: Delete the selected profiles
fi: Poista valitut profiilit

en: Overwrite?
fi: Ylikirjoita

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
fi: Tuon niminen profiili on jo olemassa. Korvaatko sen uudella?

en: Save Profile
fi: Tallenna Profiili

en: Existing Profiles
fi: Olemassaolevat Profiilit

en: Build small building
fi: Rakenna pieni rakennus

en: Build big building
fi: Rakenna suuri rakennus

en: Build medium building
fi: Rakenna keskikokoinen rakennus

en: Build port building
fi: Rakenna satamarakennus

en: Action
fi: Toiminto

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
fi: Merkattu työntekijän poistettavaksi – Klikkaa poistaaksesi merkki

en: Immovable Actions
fi: Kiinteät toiminnot

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
fi: Merkitse tämä liikuttamattomaksi aikamääreiselle poistolle sopivan työntekijän toimesta

en: Build road
fi: Rakenna tie

en: Build waterway
fi: Tee lauttareittejä

en: Destroy this flag
fi: Poista tämä lippu

en: Configure this flag’s economy
fi: Aseta tämän lipun talousvalinnat

en: Send geologist to explore site
fi: Lähetä geologi tutkimaan aluetta

en: Send scout to explore surroundings
fi: Lähetä tiedustelija tutkimaan ympäristöä

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
fi: Sinun on yhdistettävä tämä lippu tiedustelijan taloon ennen kuin voit lähettää tiedustelijan tänne.

en: Place a flag
fi: Pystytä lippu

en: Destroy a road
fi: Poista tie

en: Destroy a waterway
fi: Unohda lauttareitti

en: Watch field in a separate window
fi: Tarkkaile aluetta erillisessä ikkunassa

en: Watch
fi: Tarkkailunäkymä

en: Build mines
fi: Rakenna kaivoksia

en: Build flag
fi: Pystytä lippu

en: Cancel road
fi: Peruuta tie

en: Cancel road and start building waterway
fi: Peru tie ja tee lauttareitti sen sijaan

en: Build roads
fi: Rakenna teitä

en: Cancel waterway
fi: Peru lautareitti

en: Cancel waterway and start building road
fi: Peru lauttareitti ja tee tie sen sijaan

en: Build waterways
fi: Rakenna lauttareittejä

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
fi: Komentopääte

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Unknown Recipient
fi: Tuntematon vastaanottaja

en: All
fi: Kaikki

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
fi: Asiakas on poistunut

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
fi: Pelaaja poistui pelistä. Automaattinen pelin tallennus on tehty. Haluatko jatkaa pelaamista?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
fi: Jatka peliä

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
fi: Korvaa poistunut pelaaja tekoälyllä ja jatka pelaamista

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
fi: Poistuneen pelaajan korvaava tekoäly

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
fi: Poistu pelistä

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
fi: Korvaavaksi pelaajaksi %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
fi: Debug-kenttä

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Reject
fi: Hylkää

en: %s has invited you to join their team.
fi: %s kutsui sinut liittymään joukkueeseensa.

en: %s wants to join your team.
fi: %s haluaa liittyä joukkueeseesi.

en: Leave
fi: Poistu

en: Leave your current team and become teamless
fi: Jätä nykyinen joukkueesi jääden vaille joukkuetta

en: Resign
fi: Eroa

en: Give up and become a spectator
fi: Luovuta ja rupea katsojaksi

en: Join
fi: Liity

en: Request to join this player’s team
fi: Pyyntö liittyä tämän pelaajan joukkueeseen

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite this player to join your team
fi: Kutsu tämä pelaaja liittymään joukkueeseesi

en: No team
fi: Ei joukkuetta

en: Team %u
fi: Joukkue %u

en: Won at %s
fi: Voitettu %s

en: Lost at %s
fi: Hävitty %s

en: Resigned at %s
fi: Eronnut %s

en: Pending Diplomacy Actions
fi: Vireillä olevat diplomatiatoiminnot

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
fi: Vahvista poistuminen

en: Are you sure you wish to exit this game?
fi: Oletko varma että haluat poistua tästä pelistä?

en: Error Saving Game!
fi: Virhe Tallennettaessa Peliä!

en: Messages: Inbox
fi: Saapuneet viestit

en: Title
fi: Otsikko

[ctx: message]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
fi: Lähetetty

en: Show Archive
fi: Näytä arkisto

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
fi: Keskitä päänäkymä tähän

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
fi: Näytä kaikki viestit

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
fi: Näytä vain geologien viestit

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
fi: Näytä vain talouden viestit

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
fi: Näytä vain merenkäynnin viestit

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
fi: Näytä vain sotimisen viestit

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
fi: Näytä vain skenaarion viestit

en: Messages: Archive
fi: Viestiarkisto

en: Show Inbox
fi: Näytä Inbox

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
fi[0]: Palauta %d valittu viesti
fi[1]: Palauta %d valitua viestiä

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
fi: Palauta valittu viesti

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
fi[0]: Arkistoi %d valittu viesti
fi[1]: Arkistoi %d valittua viestiä

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
fi: Arkistoi valittu viesti

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
fi: Ääniasetukset

en: Game over
fi: Peli päättyi

en: Player Info:
fi: Pelaajan tiedot:

en: Elapsed time:
fi: Käytetty aika:

en: Continue playing
fi: Jatka pelaamista

en: Time
fi: Aika

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
fi: Hävisi

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
fi: Voitti

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
fi: Antautui

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: You won!
fi: Voitit!

en: You lost.
fi: Sinä hävisit.

en: %s won!
fi: %s voitti!

en: Team %u won!
fi: Joukkue %u voitti!

en: Score
fi: Arvosana

en: Team Score
fi: Pisteet

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
fi[0]: %dtiedosto
fi[1]: %d tiedostoa

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
fi[0]: Valittu %1% hakemisto ja %2%:
fi[1]: Valittu %1% hakemistoa ja %2%:

en: Directory Name:
fi: Hakemiston Nimi:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Map Name:
fi: Kartan nimi:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
fi: Toiston alku:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
fi: Peliaika:

en: Widelands Version:
fi: Widelands versio:

en: Win Condition:
fi: Tavoite:

en: Add-Ons:
fi: Laajennukset:

en: Game data error:
fi: Pelitietovirhe:

en: Land
fi: Maa-alue

en: Productivity
fi: Tuottavuus

en: Casualties
fi: Kuolonuhrit

en: Kills
fi: Tapot

en: Military buildings lost
fi: Menetetyt sotilasrakennukset

en: Military buildings defeated
fi: Voitetut sotilasrakennukset

en: Civilian buildings lost
fi: Menetetyt siviilirakennukset

en: Military
fi: Armeija

en: Info Panel Visibility
fi: Infopaneelin näkyvyys

en: Follow mouse
fi: Seuraa osoitinta

en: Hide
fi: Piilota

en: Move panel to bottom
fi: Siirrä paneeli alareunaan

en: Move panel to top
fi: Siirrä paneeli yläreunaan

en: Cheat mode enabled
fi: Huijaustila päällä

en: Priority: Very Low
fi: Prioriteetti: erittäin matala

en: Priority: Low
fi: Prioriteetti: matala

en: Priority: Normal
fi: Prioriteetti: normaali

en: Priority: High
fi: Prioriteetti: korkea

en: Priority: Very High
fi: Prioriteetti: erittäin korkea

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
fi: Kasvata tänne varastoitavien tarvikkeiden määrää.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
fi: Vähennä tänne varastoitavien tarvikkeiden määrää.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
fi: pidä SHIFT-painike pohjassa lisätäksesi kaikkien tarvikkeiden määrää

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
fi: pidä SHIFT-painike pohjassa pienentääksesi kaikkien tarvikkeiden määrää saman aikaisesti.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
fi: Pidä CTRL-painike pohjassa maksimoidaksesi tämän tarvikkeen määrän

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
fi: Pidä CTRL-painike pohjassa nollataksesi tarvikkeiden määrän

en: Remove ware
fi: Poista tarvike

en: Add ware
fi: Lisää tarvike

en: Hide controls
fi: Piilota säätimet

en: Show controls
fi: Näytä säätimet

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
fi: Karttanäkymä

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
fi: Piilota pienkartta

en: Show Minimap
fi: Näytä pienkartta

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
fi: Resetoi suurennus

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
fi: Zoomaa –

en: Road length: %u
fi: Tien pituus: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
fi: Vesiväylän pituus: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
fi: Kuvakaappauksen tallentaminen epäonnistui!

en: Screenshot saved
fi: Kuvakaappaus tallennettu

en: PAUSE
fi: PYSÄYTETTY

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
fi: Pelinopeus

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
fi: Ctrl+Shift+Välilyönti

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
fi: Aseta ääniefekti- ja musiikkivalinnat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
fi: Aloita skenaario alusta

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
fi: Oletko varma että haluat aloittaa skenaarion alusta?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
fi: Piilota rakennusten nimet

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
fi: Piilota rakennusten tila

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
fi: Piilota sotilaiden tasot

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
fi: Piilota rakennukset

en: Speed +
fi: Lisää vauhtia +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
fi: Nopeuta pelin kulkua

en: Speed -
fi: Hidasta -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
fi: Hidasta pelin kulkua

en: Resume
fi: Jatka

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
fi: Jatka Peliä

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
fi: Pysäytä Peli

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
fi: Tilastot

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
fi: Merenkäynti

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
fi: Sotilaat

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
fi: Varasto

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
fi: Piilota työalueen näyttö

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
fi: Näytä/piilota työalue kartalla

en: %u new message | %u new messages
fi[0]: %u uusi viesti
fi[1]: %u uutta viestiä

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
fi: Poista tämä toisto

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
fi: Poista tämä peli

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
fi: Poista nämä toistot

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
fi: Poista nämä pelit

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
fi: Viralliset

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
fi: Epäviralliset

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
fi: Tasapuolinen

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
fi: Epätasapainossa

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
fi: Lautat

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
fi: Maamerkit

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
fi: Kaikki vastaan kaikki

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
fi: Kahden pelaajan joukkueet

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
fi: Kolmen pelaajan joukkueet

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
fi: Neljän pelaajan joukkueet

en: No Author
fi: Ei tekijöitä

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
fi: ylätaso

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
fi: tyhjä

en: Directory
fi: Hakemisto

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
fi: Tämän kartan alkuperäinen nimi on %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
fi: Tämän kartan nimi äidinkielelläsi: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
fi: Vihje

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: The name of the map or scenario
fi: Kartan tai skenaarion nimi

en: Size
fi: Koko

en: The size of the map (Width x Height)
fi: Kartan koko (Leveys x Korkeus)

en: Map Name
fi: Kartan nimi

en: Owner
fi: Omistaja

en: Roads
fi: Tiet

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
fi[0]: %1%pvä
fi[1]: %1%pv

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
fi[0]: %1%t
fi[1]: %1%t

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
fi: päivää

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
fi: tuntia

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
fi: minuuttia

en: game
fi: peli

en: Additional item
fi: Vaihtoehtoinen tavara

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
fi: Olemassa

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
fi: Puuttuu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
fi: Tulossa

en: Next Level
fi: Seuraava taso

en: Decrease experience by 1
fi: Vähennä kokemusta yhdellä

en: Increase experience by 1
fi: Lisää kokemusta yhdellä

en: Terminate the employment of the selected worker
fi: Irtisano valittu työntekijä

en: (coming)
fi: (tulossa)

en: (vacant)
fi: (tyhjillään)

en: Confirm Deleting File
fi: Varmista Tiedoston Poistaminen

en: Confirm Deleting Files
fi: Varmista Tiedostojen Poistaminen

en: Do you really want to delete this game?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän pelin?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän %d pelin?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %d peliä?

en: Error Deleting File!
fi: Virhe Tiedostoa Poistettaessa!

en: Error Deleting Files!
fi: Virhe Tiedostoja Poistettaessa!

en: The game could not be deleted.
fi: Peliä ei voitu poistaa.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
fi[0]: %d peliä ei voitu poistaa.
fi[1]: %d peliä ei voitu poistaa.

en: Do you really want to delete this replay?
fi: Haluatko oikeasti poistaa tämän toiston?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän %d toiston?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %d toistoa?

en: The replay could not be deleted.
fi: Pelin toistoa ei voitu poistaa.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
fi[0]: %d pelin toistoa ei voitu poistaa.
fi[1]: %d pelin toistoa ei voitu poistaa.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
fi: Tiedostoa ei voi ladata. Ehkäpä se on tehty eri Widelandsin versiolla.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
fi: Tänään, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
fi: tallennettu tänään %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
fi: Eilen, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
fi: tallennettu eilen %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
fi: %2%. %1% %3%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
fi: tallennettu %1$s %2$u, %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
fi: Automaattinen tallennus: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
fi: Automaattinen tallennus %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
fi: YP

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
fi: I (%1%)

en: Incompatible: %s
fi: Epäyhteensopiva: %s

en: Save Date
fi: Tallennuspäivämäärä

en: The date this game was saved
fi: Päivämäärä, jona tämä peli tallennettiin

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
fi: Tallentunut peli arkistoitui tiedostonimellä, jonka perässä on kartan nimi tai kartan nimi ja sen perässä viimeisin tavoite.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
fi: Pelimoodi

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
fi: YP = yksinpeli

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
fi: MP = moninpeli

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
fi: I = Moninpeli (Isäntä)

en: Numbers are the number of players.
fi: Numerot ovat pelaajien numeroita.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
fi: Tila

en: Filename: Map name (start of replay)
fi: Tiedostonimi: Kartan nimi (toiston alku)

en: Map name (start of replay)
fi: Kartan nimi (toiston alku)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
fi: Seuraa valittua laiva

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
fi: Avaa valitun laivan ruutu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
fi: Mene valittuun laivaan ja avaa sen ruutu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
fi: Keskitä kartta valittuun laivaan

[ctx: ship]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: ship]
en: Status
fi: Tila

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
fi: Näytä kaikki laivat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
fi: Näytä tyhjät laivat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
fi: Näytä laivat, jotka rahtaavat tuotteita ja työntekijöitä

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
fi: Näytä odottavat tutkimusmatkat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
fi: Näytä tiedustelevat tutkimusmatkat

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
fi: Näytä tutkimusmatkat, jotka ovat löytäneet satamapaikan tai löytämässä  yhdyskunnan

en: Scout towards the north west
fi: Seilaa luoteeseen

en: Explore the island’s coast clockwise
fi: Kierrä saarta myötäpäivään

en: Scout towards the north east
fi: Seilaa koilliseen

en: Scout towards the west
fi: Seilaa länteen

en: Construct a port at the current location
fi: Rakenna tähän satama

en: Scout towards the east
fi: Seilaa itään

en: Scout towards the south west
fi: Seilaa lounaaseen

en: Explore the island’s coast counter clockwise
fi: Kierrä saarta vastapäivään

en: Scout towards the south east
fi: Seilaa kaakkoon

en: Sink the ship
fi: Upota laiva

en: Cancel the Expedition
fi: Keskeytä tutkimusmatka

en: Go to destination
fi: Mene kohteeseen

en: Go to ship
fi: Näkymä laivalle

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
fi: Keskeytä Tutkimusmatka

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
fi: Tutkimusmatkaa ei voi keskeyttää, koska ei ole satamaa, johon laiva voisi palata.

en: Health: %u
fi: Terveys: %u

en: Attack: %u
fi: Hyökkäys: %u

en: Defense: %u
fi: Puolustus: %u

en: Evade: %u
fi: Väistely: %u

en: Overview
fi: Yleiskuva

en: By Attribute
fi: Ominaisuuksittain

en: Capacity
fi: Kapasiteetti

en: Click soldier to send away
fi: Lähetä sotilas pois napsauttamalla sotilasta

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
fi: Muuta äänenvoimakkuutta. Klikkaa kuullaksesi näytteen.

en: Play your own music in-game
fi: Käytä omia musiikkitiedostoja

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
fi: Voit toistaa omaa musiikkiasi pelin sisällä laittamalla omat musiikkitiedostosi hakemistoon '<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*' (missä XX ovat peräkkäisiä kaksinumeroisia lukuja 00:sta alkaen). Tuetut tiedostomuodot ovat '.mp3' ja '.ogg'.

[ctx: sound_options]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
fi: Chat-viestit

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
fi: Peliviestit

[ctx: sound_options]
en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
fi: Taustaäänet

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
fi: Äänet poistettu käytöstä joko ääniajurin ongelman vuoksi tai koska ne on käännetty pois päältä komentorivillä.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
fi: Vertaile

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
fi: Vertaa varastoituja määriä talouden tavoitetasoihin

en: Red:
fi: Punainen:

en: Stock is lower than the target
fi: Varastotaso on tavoitetta matalampi

en: Yellow:
fi: Keltainen:

en: Stock is equal to the target
fi: Varastotaso on tavoitetasolla

en: Green:
fi: Vihreä:

en: Stock is higher than the target
fi: Varastotaso on tavoitetta korkeampi

en: Wares (total)
fi: Tuotteet (yhteensä)

en: Workers (total)
fi: Työläiset (yhteensä)

en: Wares in warehouses
fi: Tuotteet varastoissa

en: Workers in warehouses
fi: Työläiset varastoissa

en: Next Mission
fi: Seuraava tehtävä

en: Start the next mission now
fi: Aloita seuraava tehtävä nyt

en: Continue playing this mission
fi: Jatka tämän tehtävän pelaamista

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
fi: Ehdotetut Joukkueet

en: Soldiers in training
fi: Harjoittelemassa olevat sotilaat

en: Production
fi: Tuotanto

en: Consumption
fi: Kulutus

en: Economy health
fi: Talouden kunto

en: Remove 10 wares
fi: Poista 10 tarviketta

en: Remove a ware
fi: Poista tarvike

en: Add a ware
fi: Lisää tarvike

en: Add 10 wares
fi: Lisää 10 tarviketta

en: Configure this building’s economy
fi: Aseta tämän rakennuksen talousvalinnat

en: Wares waiting to be shipped
fi: Laivausta odottavat tuotteet

en: Workers waiting to embark
fi: Venekuljetusta odottavat työntekijät

en: Expedition
fi: Tutkimusmatka

en: Follow
fi: Seuraa

en: Center the main view on this
fi: Keskitä päänäkymä tähän
