Widelands - en to fr translation catalogue (1585 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
fr: %1$s ou %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
fr: Pas d'espace

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
fr: Certains de vos bâtiments de départ n'ont pu être construits en raison du manque de place. Vous êtes désavantagé ; vous devriez envisager de redémarrer cette carte avec des conditions de départ équitables.

en: Not enough space
fr: Espace insuffisant

en: No rocks nearby
fr: Pas de roches aux alentours

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fr: Il n'y a pas de roches près de votre position de départ. Pour cette raison, vous recevrez des ressources bonus afin de démarrer votre économie.

en: No trees nearby
fr: Pas d'arbres aux alentours

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
fr: Il n'y a pas d'arbres près de votre position de départ. Pour cette raison, vous recevrez des ressources bonus afin de démarrer votre économie.

en: Status
fr: État

en: New Objective
fr: Nouvel objectif

en: New Objectives
fr: Nouveaux objectifs

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
fr: Pas d'IA

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
fr: IA normale

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
fr: IA faible

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
fr: IA très faible

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
fr: faux

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
fr: vrai

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
fr: Janv

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
fr: Févr

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
fr: Mars

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
fr: Avr

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
fr: Mai

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
fr: Juin

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
fr: Juil

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
fr: Août

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
fr: Sept

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
fr: Déc

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
fr: Menu Principal

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
fr: Outils

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
fr: Afficher / Cacher

en: Tool size
fr: Taille de l'outil

en: Undo
fr: Défaire

en: Redo
fr: Refaire

en: Help
fr: Aide

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
fr: Nouvelle carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
fr: Nouvelle carte aléatoire

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
fr: Charger une carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
fr: Enregistrer la carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
fr: Options de la carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
fr: Quitter l'éditeur

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
fr: Changer la hauteur

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
fr: Changer la hauteur du terrain

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
fr: Hauteur aléatoire

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
fr: Définis la hauteur du terrain aléatoirement

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
fr: Changer le terrain de la carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
fr: Immobiles

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
fr: Ajoutez ou enlevez des inamovibles

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
fr: Animaux

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
fr: Ajouter ou enlever des animaux

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
fr: Ressources

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
fr: Définis ou change les ressources

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
fr: Espaces portuaire

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
fr: Ajoutez ou enlevez des espace portuaire

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
fr: Joueurs

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
fr: Définis le nombre de joueurs et leurs noms, leur tribu et leurs positions de départ

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
fr: Origine de la carte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
fr: Définissez la position qui aura les coordonnées (0, 0). Ce point sera le coin supérieur gauche de la mini-carte générée.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
fr: Taille de la carte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
fr: Changer la taille de la carte

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
fr: Cliquez sur un champ pour montrer des informations

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
fr: Cacher les espaces de construction

en: Show Building Spaces
fr: Afficher les espaces de construction

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
fr: Cacher les espaces de construction maximum.

en: Show Maximum Building Spaces
fr: Montrer les espaces de construction maximum.

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
fr: Active la possibilité de montrer les espaces de construction maximum qui seraient disponibles si tous les inamovibles (arbres, roches, etc.) étaient enlevés

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
fr: Cacher la grille

en: Show Grid
fr: Afficher la grille

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
fr: Cacher les inamovibles

en: Show Immovables
fr: Afficher les inamovibles

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
fr: Cacher les animaux

en: Show Animals
fr: Afficher les animaux

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
fr: Cacher les ressources

en: Show Resources
fr: Afficher les ressources

en: Unsupported Format
fr: Format non géré

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
fr: Widelands n'a pas pu charger le fichier "%s". Le format de fichier semble être incompatible.

en: Unsaved Map
fr: Carte non enregistrée

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
fr: La carte n'a pas été enregistré, voulez vous vraiment quitter ?

en: Error
fr: Erreur

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
fr: Une erreur est survenue. Le message d'erreur est :
    
    %1$s
    
    S'il vous plait, reportez nous ce problème pour nous aider à améliorer Widelands. Vous trouverez les messages relatifs dans la sortie standard (stdout.txt sur windows). Vous utilisez la version %2$s.
    Ajoutez cette information à ce rapport s'il vous plait.

en: Loading map “%s”…
fr: Chargement de la carte "%s"...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
fr: Sans Nom

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Loading world…
fr: Chargement du monde...

en: Random Player
fr: Joueur aléatoire

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
fr: Actuel : %s ...

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
fr: Cliquer pour sélectionner un objet. Utiliser la touche Ctrl pour sélectionner plusieurs objets.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
fr: Actuel : %s

en: Field Information
fr: Informations sur le terrain

en: Node
fr: Nœud

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
fr: Coordonnées : (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
fr: petit

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
fr: moyen

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
fr: grand

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
fr: drapeau

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
fr: franchissable

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
fr: navigable

en: Caps: %s
fr: Limites : %s

en: Owned by: Player %u
fr: Appartient à : Joueur %u

en: Owned by: —
fr: Appartient à : —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
fr: Nom : %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
fr: Descr: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
fr: Objets

en: Immovable: %s
fr: Indéplaçable : %s

en: Animals: %s
fr: Animaux : %s

en: Workers: %s
fr: Ouvriers : %s

en: Ships: %s
fr: Navires : %s

en: Map
fr: Carte

[ctx: map_name]
en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: Size: %1% × %2%
fr: Taille: %1% × %2%

en: Players: %u
fr: Joueurs : %u

en: Players: –
fr: Joueurs: –

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Description: %s
fr: Description : %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
fr: (aucun)

en: Enabled Add-Ons: %s
fr: Modules complémentaires activés: %s

en: Error!
fr: Erreur !

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
fr: Mes cartes

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
fr: Scénarios multijoueurs

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
fr: Scénarios solo

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
fr: Cartes téléchargées

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
fr: Répertoire courant : %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
fr: Affichage

en: Cancel
fr: Annuler

en: File names
fr: Noms de fichiers

en: Map names
fr: Noms des cartes

en: Original map names
fr: Noms originaux des cartes

en: Translated map names
fr: Noms traduits des cartes

en: Click player to remove
fr: Cliquez sur un joueur pour le retirer

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete this suggested team lineup
fr: Supprimer cette composition d'équipe suggérée

en: Add a player to this team
fr: Ajouter un joueur à cette équipe

en: Theme
fr: Thème

en: Add lineup
fr: Ajouter une composition d'équipe

en: Add another suggested team lineup
fr: Ajouter une autre composition d'équipe suggérée

en: Map name:
fr: Nom de la carte :

en: Authors:
fr: Auteurs :

en: Description:
fr: Description :

en: Hint (optional):
fr: Astuce (optionnel) :

en: Tags:
fr: Etiquettes :

[ctx: map_theme]
en: (none)
fr: (aucun)

en: Waterway length limit:
fr: Longueur limite des voies navigables

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
fr: Désactivé

en: %u Player | %u Players
fr[0]: %u Joueur
fr[1]: %u joueurs
fr[2]: %u joueurs

en: Suggested Teams:
fr: Équipes suggérées :

en: Main Options
fr: Options principales

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Teams
fr: Équipes

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
fr: Il n'est pas recommandé de permettre des longueurs de voies navigables supérieures à %u

en: Size: %1% x %2%
fr: Taille : %1% x %2%

en: Create Map
fr: Créer une carte

en: Terrain:
fr: Terrain :

en: Creating empty map…
fr: Création d'une carte vide...

en: Players:
fr: Joueurs :

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
fr: Bas

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
fr: Moyen

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
fr: Haut

en: Climate
fr: Climat

en: Terrain Distribution
fr: Distribution du terrain

en: Water:
fr: Eau :

en: Land:
fr: Terre :

en: Wasteland:
fr: Terres en friche :

en: Mountains:
fr: Montagnes :

en: Island mode
fr: Mode insulaire

en: Random number:
fr: Nombre aléatoire :

en: Map ID:
fr: ID de la carte :

en: Random
fr: Aléatoire

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
fr: Défaut

en: Alpine
fr: Alpin

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
fr: Terres en friche

en: Generating random map…
fr: Génération d'une carte aléatoire...

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
fr: Carte aléatoire

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
fr: La carte a été généré. Veuillez vérifier les positions de départ des joueurs pour vous assurer que vos porteurs ne se noieront pas, ne seront pas coincés sur une île ou au sommet d'une montagne.

en: The Widelands Random Map Generator
fr: Le générateur de carte aléatoire de Widelands

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
fr: Cette carte a été générée automatiquement par le Générateur de Cartes Aléatoires Widelands

en: Computer %u
fr: Ordinateur %u

en: Player
fr: Joueur

en: Generate Map
fr: Générer la carte

en: Filename:
fr: Nom de fichier :

en: Make Directory
fr: Créer un répertoire

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
fr: sansnom

en: A file or directory with that name already exists.
fr: Un fichier ou un répertoire de ce nom existe déjà.

en: Error Creating Directory!
fr: Erreur à la création du répertoire !

en: Error while creating directory ‘%s’.
fr: Erreur pendant la création du répertoire ‘%s’.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
fr: Un fichier nommé '%s' existe déjà. L'écraser ?

en: Error Saving Map!
fr: Erreur d'enregistrement de la carte !

en: Saving the map…
fr: La carte est enregistrée…

en: Map saved
fr: Carte sauvegardée

en: Enter Directory Name:
fr: Entrez le nom du répertoire :

en: This extension is reserved!
fr: Cette extension est réservée !

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
fr: Trop de joueurs

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
fr: Nous ne recommandons pas de définir plus de 8 joueurs excepté pour des fins de test. Êtes vous sur que vous voulez plus de 8 joueurs ?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
fr: Ne plus me le rappeler à nouveau

en: Abort
fr: Interrompre

en: Player Options
fr: Options du joueur

en: Number of players
fr: Nombre de joueurs

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
fr: Joueur %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
fr: Tribu

[ctx: tribe]
en: Random
fr: Aléatoire

en: The tribe will be selected at random
fr: La tribu sera sélectionnée aléatoirement

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
fr: Déterminez la position de départ de ce joueur

en: Height Tools Options
fr: Options outils de hauteur

en: Increase/Decrease height by:
fr: Augmenter / Diminuer la valeur par :

en: Set height to:
fr: Fixer l' élévation à :

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
fr: Cliquez sur la carte pour augmenter, Shift+Click sur la carte pour diminuer la hauteur du terrain

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
fr: Ctrl+Click sur la carte pour définir la hauteur du terrain

en: Increase/Decrease amount by:
fr: Augmenter / Diminuer la valeur par :

en: Set amount to:
fr: Fixer le montant à :

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
fr: Cliquez sur la carte pour augmenter, Shift+Click sur la carte pour diminuer la quantité de la ressource sélectionnée

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
fr: Ctrl + Clic sur la carte pour définir la quantité de la ressource sélectionnée. Ceci remplacera les ressources déjà fixées.

en: Random Height Options
fr: Options d'élévation aléatoire

en: Minimum height:
fr: Elévation minimum :

en: Maximum height:
fr: Elévation maximum :

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
fr: Cliquez sur la carte pour définir l'élévation du terrain de manière aléatoire dans les limites spécifiées

en: Fixed height
fr: Élévation fixe

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
fr: Sélectionnez la nouvelle taille de la carte, puis cliquez sur la carte pour la diviser à l'emplacement souhaité. Lorsque vous augmentez la taille de la carte, de nouvelles colonnes / lignes seront insérées à l'est / sud du point sélectionné. Lorsque vous réduisez la carte, le nombre souhaité de colonnes / lignes sera supprimé de l'est / sud de l'emplacement de fractionnement.

note: * TRANSLATORS: %1% = terrain name, %2% = list of terrain types * TRANSLATORS: Label: Value.
en: %1%: %2%
fr: %1% : %2%

en: Tool Size
fr: Taille de l'outil

en: Current Size:
fr: Taille Actuelle :

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
fr: Chargement du jeu: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
fr: Données élémentaires

en: Economies
fr: Économies

en: AI
fr: IA

en: Command queue
fr: File de commande

en: Finishing
fr: Finition

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Sauvegarde du jeu: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
fr: Auto-sauvegarde du jeu...

en: Interactive player
fr: Joueur Interactif

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
fr: Widelands ne fonctionnera pas car nous n'avons pas été capable de détecter la version de langage des shaders.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
fr: Il y a un problème inconnu en lisant les informations du pilote graphique.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
fr: Widelands ne fonctionnera pas car nous n'avons pas été capable de détecter la version d'OpenGL.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
fr: Widelands ne fonctionnera pas car votre pilote graphique est trop vieux.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
fr: La version de %1$u nécessite d'être la version %2$u.%3$u ou supérieure.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
fr: Le %1$s nécessite d'être en version %2$u.%3$u ou plus récente.

en: Shading Language
fr: Langage de shading

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
fr: espace vide

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
fr: %s au début du nom de fichier

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
fr: %s dans le nom du fichier

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
fr: Les caractères suivants ne sont pas permis :

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
fr: oui

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
fr: activé

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
fr: non

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
fr: désactivé

en: Tribes
fr: Tribus

en: World
fr: Monde

en: Map Set
fr: Ensemble de carte

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
fr: Campagne

en: Win Condition
fr: Condition de victoire

en: Starting Condition
fr: Condition de départ

en: No conflicts
fr: Pas de conflits

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
fr: %1$s (version attendue %2$s, trouvée %3$s)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
fr: %1$s, %2$s (version attendue %3$s, trouvée %4$s)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
fr[0]: %1$u module avec une mauvaise version: %2$s
fr[1]: %1$u modules avec des mauvaises versions: %2$s
fr[2]: %1$u modules avec des mauvaises versions: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
fr[0]: %1$u module manquant: %2$s
fr[1]: %1$u modules manquants: %2$s
fr[2]: %1$u modules manquants: %2$s

en: %s (missing)
fr: %s (manquant)

en: %1$s, %2$s (missing)
fr: %1$s, %2$s (manquant)

en: %1$s and %2$s: %3$s
fr: %1$s et %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
fr[0]: %u module manquant
fr[1]: %u modules manquants
fr[2]: %u modules manquants

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
fr[0]: %u module complémentaires avec une mauvaise version
fr[1]: %u modules complémentaires avec des mauvaises versions
fr[2]: %u modules complémentaires avec des mauvaises versions

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
fr: Aucun

en: Creating player %d…
fr: Création des joueur %d...

en: Postloading world and tribes…
fr: Post-chargement du monde et des tribus...

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
fr: Nettoyage pour chargement: Objets de la carte (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
fr: Nettoyage pour chargement: Joueurs (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
fr: Nettoyage pour chargement: Carte (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
fr: Non défini

en: Preloading map…
fr: Pré-chargement de la carte...

en: Initializing game…
fr: Initialisation de la partie...

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
fr: Création de l'infrastructure du joueur...

en: Missing starting position
fr: Position de départ manquante

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
fr: Widelands n'a pas pu démarrer la partie car le joueur %u n'a pas de position de départ.
    Vous pouvez manuellement ajouter une position de départ avec l'éditeur de Widelands pour corriger ce problème.

en: Initializing…
fr: Initialisation...

en: Trade Offer
fr: Offre commerciale

en: This market has received a new trade offer.
fr: Ce marché a reçu une nouvelle offre commerciale.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
fr: Cette partie a été sauvegardée avec une version plus ancienne de Widelands et ne peut plus être chargée, ou il s'agit d'une nouvelle version qui n'est pas encore prise en charge.

en: File successfully saved!
fr: Fichier sauvegardé avec succès !

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
fr: Le fichier de sauvegarde ‘%s’ n'a pu être effacé.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
fr: Le répertoire ‘%s’ ne peut être créé !

en: File ‘%s’ could not be removed!
fr: Le fichier ‘%s’ n'a pu être enlevé !

en: Try saving under a different name!
fr: Essaye de sauver avec nom différent !

en: Error writing data to file ‘%s’!
fr: Erreur à l'écriture des données du fichier ‘%s’ !

en: Saved file may be corrupt!
fr: Le fichier de sauvegarde est peut être corrompu !

en: File ‘%s’ could not be restored!
fr: Le fichier ‘%s’ n'a pu être restauré !

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
fr: Le fichier de sauvegarde ‘%s’ sera disponible pour quelques temps.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
fr: Le fichier ‘%s’ a été restauré depuis la sauvegarde.

en: An unexpected error occurred:
fr: Une erreur inattendue  s'est produite :

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
fr: Été

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
fr: Hiver

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
fr: Désert

en: No description defined
fr: Aucune description définie

en: %i%% built
fr: %i%% construit

en: %u%% dismantled
fr: %u%% démantelé

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
fr: Perdu !

en: Militarysite lost!
fr: Bâtiment militaire perdu !

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
fr: Ennemi vaincu !

en: Enemy at site defeated!
fr: Ennemi sur site vaincu !

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
fr: Attaque !

en: You are under attack
fr: Vous êtes attaqué

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
fr: l'économie à besoin de %s

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
fr: l'économie n'a pas besoin de %s

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
fr: l'économie à besoin d'un %s

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
fr: l'économie n'a pas besoin d'un %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
fr: Le bâtiment dispose des marchandises suivantes : %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
fr: Le bâtiment ne dispose pas des marchandises suivantes : %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
fr: un ouvrier a besoin d'expérience

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
fr: l'ouvrier n'a pas besoin d'expérience

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
fr: N'a pas commencé à %1$s parce que %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
fr: A produit %1$s parce que %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
fr: N'a pas produit %1$s parce que %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
fr[0]: %s est manquant
fr[1]: %s sont manquants
fr[2]: %s sont manquants

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
fr[0]: Produit %s
fr[1]: %s Produit
fr[2]: %s Produit

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
fr[0]: recruté %s
fr[1]: %s recruté
fr[2]: %s recruté

en: No soldier found for this training level!
fr: Aucun soldat trouvé pour ce niveau d’entraînement !

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
fr: Complété %s

en: (stopped)
fr: (arrêté)

en: Can’t find any more resources!
fr: Impossible de trouver plus de ressources !

en: Port Space
fr: Espace portuaire

en: Port Space Found
fr: Espace portuaire trouvé

en: An expedition ship found a new port build space.
fr: Un navire d'expédition a trouvé un nouvel emplacement portuaire a construire.

en: Island Circumnavigated
fr: Nous avons navigué tout autours de l'île.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
fr: En attente

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
fr: Un navire d'expédition a navigué autour de ces îles sans encombre.

en: Coast Reached
fr: Côte atteinte

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
fr: Terre en vue !

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
fr: Un navire d'expédition a atteint une côte et attend de nouveaux ordres.

en: New port construction site is gone
fr: Le nouveau site de construction du port a disparu

en: Port Lost!
fr: Port perdu !

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
fr: Échec du déchargement des marchandises, l'expédition est maintenant annulée.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
fr: Expédition

en: Expedition Ready
fr: Expédition prête

en: An expedition ship is waiting for your commands.
fr: Un navire d'expédition attend vos ordres.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
fr: Livraison

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
fr: Vide

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
fr: Attente

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
fr: Explore

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
fr: Espace portuaire trouvé

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
fr: Fonde une colonie

en: Logic error
fr: Erreur logique

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
fr: Chargement de %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
fr: Bateaux

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
fr: Marchandises

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
fr: Ouvriers

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
fr: Bâtiments

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
fr: Travailleur manquant

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
fr: Travailleurs manquants

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
fr: L'ouvrier arrive

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
fr: Les ouvriers arrivent

en: A new port was added to your economy.
fr: Un nouveau port a été ajouté à votre économie.

en: A new headquarters was added to your economy.
fr: Un nouveau quartier général a été ajouté à votre économie.

en: A new warehouse was added to your economy.
fr: Un nouvel entrepôt a été ajouté à votre économie.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
fr: Voie navigable

en: Waterway destroyed
fr: Voie navigable détruite

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
fr: Une voie navigable doit être détruite pour faire de la place à votre dock portuaire.

en: A geologist found resources.
fr: Un géologue a trouvé des ressources.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
fr: Votre %s ne peut trouver de chemin pour rentrer et va probablement mourir.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
fr: Travailleur

en: Worker got lost!
fr: Un ouvrier s'est perdu !

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
fr: inaccessible

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
fr: exploitable

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
fr: impraticable

en: A map file is invalid:
    %s
fr: Un fichier de carte est invalide :
    %s

en: This objective has no description.
fr: Cet objectif n'a pas de description.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
fr: Navire %d

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
fr: Le replay s'est désynchronisé et le jeu mis en pause.
    Vous regardez probablement un replay créé avec une autre version de Widelans, ce qui n'est pas supporté.
    Si vous êtes certains que le replay a été créé avec la même version de wideland, %1$s, reportez ce problème en tant que bug s'il vous plait.
    Vous trouverez des messages relatifs dans la sortie standard (stdout.txt dans Windows). Ajoutez ces informations à votre report s'il vous plait.

en: End of Replay
fr: Fin du replay

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
fr: La fin du replay a été atteinte et le jeu a été mis en pause. Vous pouvez déblquer la pause et continuer la visualisation si vous le désirez.

en: Saving game…
fr: Sauvegarde du jeu...

en: Saving failed!
fr: La sauvegarde a échoué !

en: Game saved
fr: Jeu sauvegardé

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
fr: Sauvegarde de la carte: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
fr: Auto-sauvegarde de la carte

en: Heights
fr: Hauteurs

en: Starting positions
fr: Positions de départs

en: Map version
fr: Version de la carte

en: Building restrictions
fr: Restrictions de constructions

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Roads and waterways
fr: Routes et voies navigables

en: Map objects
fr: Objets de la carte

en: Win condition
fr: Condition de victoire

en: Flag details
fr: Détails du drapeau

en: Road and waterway details
fr: Détails sur la route et la voie navigable

en: Building details
fr: Détails de construction

en: Territory
fr: Territoire

en: Objectives
fr: Objectifs

en: Minimap
fr: Mini-carte

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
fr: Le moteur a reçu un signal SIGABRT qui semble avoir été déclenché par une sauvegarde corrompue. Aucune solution n'a encore été implémenté pour ce bug. Nous sommes désolé, mais cette sauvegarde semble cassée et au delà de toute réparation.

en: Loading map…
fr: Chargement de la carte...

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
fr: Carte Bluebyte Settlers II. Pas de commentaire défini !

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
fr: Chargement de la carte: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
fr: Territoires

en: Initializing flags
fr: Initialisation des drapeaux

en: Initializing roads and waterways
fr: Initialisation des routes et voies navigables

en: Initializing buildings
fr: Initialisation des bâtiments

en: Initializing map objects
fr: Initialisation des objets de la c arte

en: Checking map
fr: Vérification de la carte

en: Preparing game…
fr: Préparation de la partie

en: Could not establish connection to host
fr: Impossible d'établir la connexion avec l'hôte

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
fr: Widelands n'a pas pu établir de connexion à l'adresse donnée. Ou il n'y a pas de serveur Widelands en cours sur le port supposé ou le serveur s'est éteint alors que vous essayiez de vous connecter.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
fr[0]: Module complémentaire %u inadéquat détecté:
fr[1]: Modules complémentaires %u inadéquats détecté:
fr[2]: Modules complémentaires %u inadéquats détecté:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
fr: %1$s
    · ‘%2$s’ requis par l'hôte n'a pas pu être trouvé

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
fr: %1$s
    · ‘%2$s’ installé en version %3$s mais l'hôte utilise la version %4$s

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
fr: Le contrôle de la somme md5 du fichier /me a échoué.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
fr: /me a vérifié le fichier reçu. Bien que la vérification md5 soit réussie, je n'arrive pas à manipuler le fichier.

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
fr: La connexion avec l’hôte a été perdue pour la raison suivante :
    %s

en: Available host commands are:
fr: Les commandes hôte disponibles sont :

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
fr: /help  -  Montre cette aide

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
fr: /announce <msg>  -  Envoie un message en tchat comme annonce (tchat système)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
fr: /warn <name> <reason>  -  Avertis l'utilisateur <name> à cause de <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
fr: /kick <name> <reason>  -  Expulse l'utilisateur <name> à cause de <reason>

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
fr: /forcePause            -  Force le jeu à faire une pause.

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
fr: /endForcedPause        -  ramène le jeu à son déroulement normal.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
fr: Mauvaise utilisation, devrait être : /announce <message>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
fr: Mauvaise utilisation, devrait être : /warn <name> <reason>

en: The client %s could not be found.
fr: Le client %s n'a pas pu être trouvé.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
fr: Mauvaise utilisation, devrait être : /kick <name> <reason>

en: You can not kick yourself!
fr: Vous ne pouvez pas vous expulser vous-même !

en: Are you sure you want to kick %s?
fr: Êtes vous sûr de vouloir expulser %s ?

en: The stated reason was: %s
fr: La raison indiquée est : %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
fr: Si oui, entrez : /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
fr: Approbation de l'expulsion annulée : Pas de nom donné !

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
fr: Mauvaise utilisation, devrait être : /ack_kick <name>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
fr: Approbation de l'expulsion annulée : Mauvais nom donné !

en: Pause was already forced - game should be paused.
fr: La pause a déjà été mise de force - le jeu devrait déjà être arrêté.

en: There is no forced pause - nothing to end.
fr: Il n'y a pas de pause forcée - rien à finir.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
fr: Commande invalide ! Entrez /help pour la liste des commandes.

en: Failed to host the server!
fr: Échec de l'hébergement du serveur !

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
fr: Widelands n'a pas pu démarrer l'hébergement du serveur.‭
    Ceci ne devrait pas arriver et vous ne pouvez sans doute rien y faire. Envoyez un rapport de bug s'il vous plait.

en: Failed to start the server!
fr: Échec au démarrage du serveur !

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
fr: Widelands n'a pas pu démarrer un serveur.
    Il est probable qu'un autre processus exécute un serveur sur notre port.

en: %li second | %li seconds
fr[0]: %li seconde
fr[1]: %li secondes
fr[2]: %li secondes

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
fr: Widelands n'a pas pu établir de connexion à l'adresse donnée.
    Soit il n'y avait pas de méta-serveur au port supposé, soit
    votre réseau est cassé.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
fr: Les utilisateurs étiquetés IRC ne réagiront probablement pas aux messages.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
fr: Reconnecté au méta-serveur avec succès !

en: Something went wrong: %s
fr: Quelque-chose s'est mal passé : %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
fr: Bienvenue sur le Meta-serveur de Widelands !

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
fr: Vous avez été connecté en tant que '%s' car le nom demandé est déjà utilisé ou réservé.

en: Our forums can be found at:
fr: Nos forums peuvent êtres trouvés à :

en: For reporting bugs, visit:
fr: Pour signaler des bugs, visitez :

en: Mixed up
fr: Mêlé

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
fr: Le méta-serveur a envoyé une ERREUR étrange pendant la connexion

en: Unexpected packet
fr: Paquet inattendu

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
fr: Nous avons reçu un paquet réseau inattendu du métaserveur. Le métaserveur pourrait utiliser une version de protocole différente. Si l'erreur persiste, essayez de mettre à jour votre jeu.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
fr: AVERTISSEMENT : Une commande %s a été reçu, alors que nous ne sommes pas en train de CONNECTING.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
fr[0]: Le temps de compensation du serveur est de %d seconde.
fr[1]: Le temps de compensation du serveur est de %d secondes.
fr[2]: Le temps de compensation du serveur est de %d secondes.

en: Invalid chat message type "%s".
fr: Type de message chat "%s" invalide.

en: Invalid message type
fr: Type de message invalide

en: The game %s is now available
fr: La partie %s est maintenant disponible

en: The game %s has been closed
fr: La partie %s a été fermé

en: %s joined the lobby
fr: %s rejoint le vestibule

en: %s left the lobby
fr: %s quitte le vestibule

en: Chat message could not be sent.
fr: Le message tchat ne peut pas être envoyé.

en: Command could not be executed.
fr: La commande n' a pu être exécutée.

en: ERROR: %s
fr: ERREUR : %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
fr: Un message d'erreur inattendu a été reçu à propos de la commande %1% : %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
fr: Reçu une commande inconnue depuis le méta-serveur : %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
fr: Le message n'a pas pu être envoyé : vous n'êtes pas connecté au méta-serveur !

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
fr: Le message n'a pas pu être envoyé : était-ce censé être un message privé ?

en: Supported admin commands:
fr: Commandes admin supportées :

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
fr: /motd <msg> définis un message d'accueil permanent

en: /announce <msg> - Send a one time system message
fr: /announce <msg> envoi une annonce système unique

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
fr: /warn <user> <msg> Envois un message système privé à l'utilisateur donné

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
fr: /kick <user|game> retire l'utilisateur donné ou la partie du métaserveur

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
fr: /ban <user> banni un utilisateur du métaserveur pour 24 heures

en: Conversion error
fr: Erreur de conversion

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
fr: Impossible de déterminer la vrai valeur de "%s"

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: There is no user with this name logged in.
fr: Il n'y a pas d'utilisateur connecté sous ce nom.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
fr: Le jeu n'existe plus. Il vient peut-être de se terminer.

en: Wrong password, please try again.
fr: Mauvais mot de passe, essayez à nouveau s'il vous plait.

en: You have been temporarily banned from online gaming.
fr: vous avez été temporairement banni du jeu en ligne.

en: The protocol version you are using is not supported!
fr: La version du protocole que vous utilisez n'est pas supportée !

en: You are already logged in!
fr: Vous êtes déjà connecté !

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
fr: Vous avez été déconnecté car vous avez envoyé une commande superutilisareur sans en avoir les permissions. Cet incident sera enregistré et transmis à l'administrateur.

en: Connection was closed by the client normally.
fr: La connexion a été fermé par le client normalement.

en: The connection to the metaserver was lost.
fr: La connexion avec le méta-serveur a été perdu.

en: Metaserver did not answer
fr: Le méta-serveur n'a pas répondu

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
fr: Vous avez été déconnecté du méta-serveur car vous n'avez pas répondu à une requête PING à temps.

en: Client has left the game.
fr: Le client a quitté le jeu.

en: Client crashed and performed an emergency save.
fr: Le client a planté et fait une sauvegarde d'urgence.

en: Connection was lost.
fr: La connexion a été perdu.

en: Server has left the game.
fr: Le serveur a quitté le jeu.

en: The game has started just after you tried to connect.
fr: Le jeu a démarré juste après votre tentative de connexion.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
fr: Le serveur a planté et fait une sauvegarde d'urgence.

en: Client and host have become desynchronized.
fr: Le client et l'hôte ont été désynchronisé.

en: Kicked by the host: %s
fr: Expulsé par l'hôte: %s

en: Client sent malformed commands: %s
fr: Le client a envoyé des commandes malformé : %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
fr: %1$s a quitté le jeu (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
fr: %1$s a été remplacé par %2$s

en: Unknown user has left the game (%s)
fr: Utilisateur inconnu à quitté le jeu (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
fr: Le serveur a envoyé une SYNCREQUEST bien qu'aucun jeu ne soit lancé.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
fr: Reçu une PLAYERCOMMAND bien qu'aucune partie ne soit lancée.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
fr: Une commande LAUNCH inattendue a été reçu du serveur.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
fr: Le serveur a envoyé une mise à jour joueur pour un joueur inexistant.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
fr: Le serveur a envoyé une mise à jour utilisateur pour un utilisateur qui n'existe pas.

en: Server uses a different protocol version
fr: Le serveur utilise une version du protocole différente

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
fr: Reçu la commande numéro %s, qui n'est pas autorisée en ce moment.

en: Client reports time to host that is running backwards.
fr: Le client renvoie vers l'hôte que le temps s'écoule à l'envers.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
fr: Le client simule au-delà du temps autorisé par l'hôte.

en: Client did not submit sync report in time.
fr: Le client n'a pas soumis son rapport de synchronisation dans les temps.

en: The game has already started.
fr: Le jeu a déjà commencé.

en: Client has no access to other player’s settings.
fr: Un client n'a pas accès aux paramètres des autres joueurs.

en: Client has no access to server settings.
fr: Un client n'a pas accès aux paramètres du serveur.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
fr: Le client a envoyé une commande TIME alors que le jeu n'est pas lancé.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
fr: Un client a envoyé un PLAYERCOMMAND à un autre joueur.

en: Client sent unexpected synchronization report.
fr: Le client a envoyé un rapport de synchronisation inattendu.

en: Client requests file although none is available to send.
fr: Le client requiert un fichier mais aucun n'est disponible à l'envoi.

en: Host sent player %s to the lobby!
fr: L'hôte a envoyé le joueur %s dans le vestibule !

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
fr: ATTENTION : %1$s utilise la version : %2$s, alors que l' Hôte utilise la version : %3$s

en: %s has joined the game
fr: %s a rejoint la partie

en: Started to send file %1$s to %2$s!
fr: Commence à envoyer le fichier %1$s vers %2$s !

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
fr: Transfert réussi du fichier %1$s vers %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
fr: Le joueur ‘%s’ a été vaincu et est devenu un spectateur.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
fr: Le client %1$s n'a pas répondu depuis plus de %2$s.

en: Client %s is cheating!
fr: Le client %s triche !

en: Failed to use the local network!
fr: Utilisation du réseau local échouée !

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
fr: Widelands n'a pas été capable d'utiliser le réseau local. Peut être qu'un autre processus. Peut être qu'un autre processus exécute déjà un serveur sur le port %s ou votre configuration réseau est cassée.

en: Choose Color…
fr: Choisir la couleur...

en: Initial Color
fr: Couleur initiale

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Green"
en: G
fr: V

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

[ctx: dropdown]
en: Select Item
fr: Choisir un objet

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
fr: Non sélectionné

en: No matches
fr: Aucunes correspondances

en: Please wait…
fr: Patientez s'il vous plaît...

en: Game ending – please wait…
fr: Fin du jeu – Patientez s'il vous plaît...

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Decrease the value
fr: Diminuer la valeur

en: Increase the value
fr: Augmenter la valeur

en: Decrease the value by 10
fr: Diminuer la valeur par 10

en: Increase the value by 10
fr: Augmenter la valeur par 10

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
fr[0]: %d champ
fr[1]: %d champs
fr[2]: %d champs

en: Close
fr: Fermer

en: Minimize
fr: Minimiser

en: Restore
fr: Restaurer

en: Pin
fr: Accrocher

en: Unpin
fr: Décrocher

en: About Widelands
fr: A propos de Widelands

en: Lua Error
fr: Erreur de Lua

en: Technical Info
fr: Info technique

en: Contact Form
fr: Formulaire de contact

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Send this message now?
fr: Envoyer le message maintenant ?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
fr: Incapable d'envoyer votre requête.
    Message d'erreur :
    %s

en: Sent
fr: Envoyé

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
fr: Votre message a été envoyé à l'équipe de développement de Widelands, et nous répondrons aussi vite que possible. N'oubliez pas de vérifier votre mail fréquemment.

en: Login
fr: connexion

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
fr: Pour utiliser un compte enregistré, vous avez besoin d'un compte sur le site internet de Widelands. Connectez vous s'il vous plait à%s et définissez un mot de passe de jeu en ligne sur votre page de profil.

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: %.2f GB
fr: %.2f Go

en: %.2f MB
fr: %.2f Mo

en: %.2f kB
fr: %.2f Ko

en: %u bytes
fr: %u octets

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
fr: Quelconque

en: Quality not yet evaluated
fr: Qualité encore non évaluée

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
fr: Pauvre

en: This add-on may cause major glitches and errors.
fr: Ce module complémentaire peut causer des glitches et des erreurs majeurs.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
fr: Bon

en: This add-on works as advertised.
fr: Ce module complémentaire fonctionne tel qu'annoncé.

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
fr: Ce module complémentaire a été distingué pour sa remarquable haute qualité.

en: Add-On Manager
fr: Gestionnaire de module complémentaire

en: Verified only
fr: Vérifié seulement

en: Show only verified add-ons
fr: Ne montrer que les modules complémentaires vérifiés

en: Sort by
fr: Classer par

en: Minimum quality
fr: Qualité minimum

en: Choose add-on to upload…
fr: Choisissez un module complémentaire à uploader...

en: Upload a screenshot…
fr: Uploader une capture d'écran...

en: Understood and confirmed
fr: Compris et confirmé

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
fr: En cochant cette case, vous confirmez avoir lu et être d'accord avec les termes précédents.

en: Reset the filters
fr: Réinitialiser les filtres

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh the list of add-ons available from the server
fr: Rafraîchir la liste des modules complémentaires disponibles depuis le serveur

en: Fix dependencies…
fr: Réparer les dépendances...

en: Try to automatically fix the dependency errors
fr: Essayer de réparer automatiquement les erreurs de dépendances

en: Move selected add-on to top
fr: Déplacer le module sélectionné en haut

en: Move selected add-on one step up
fr: Déplacer le module sélectionné une place au dessus

en: Move selected add-on one step down
fr: Déplacer le module sélectionné une place au dessous

en: Move selected add-on to bottom
fr: Déplacer le module sélectionné en bas

en: Launch the add-ons packager…
fr: Lance l'empaqueteur de modules complémentaires...

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
fr: Nous contacter...

en: Tools for Add-Ons Developers
fr: Outils pour développeurs de modules complémentaires

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
fr: L'empaqueteur de modules complémentaires vous permet de créer, éditer et supprimer des modules complémentaires. Vous pouvez grouper des cartes dessinées grâce à l'éditeur de carte de Widelands comme module en utilisant l'interface graphique et les partager avec d'autres joueurs, sans avoir à écrire une seule ligne de code.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
fr: Pour plus d'informations concernant le développement et l'empaquetage de vos propres modules complémentaires, veuillez visiter %s.

en: Open Link
fr: Ouvrir lien

en: Copy Link
fr: Copier lien

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
fr: Ici, vous pouvez uploader vos modules complémentaires vers le serveur afin de les rendre disponibles aux autres joueurs. Par l'upload, vous agréez à la publication de votre création sous les termes de la GNU Licence Publique Générale (GPL) version 2 (la même licence sous laquelle est distribué Widelands lui même). Pour plus d'informations sur la GPL, veuillez voir ‘A propos de Widelands’ → ‘Licence’ dans le menu principal.

en: Development
fr: Développement

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
fr: Nom

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
fr: Nom (descendant)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
fr: Les plus populaires

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
fr: Les moins populaires

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
fr: Plus souvent téléchargé

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
fr: Moins souvent téléchargé

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
fr: Le plus ancien

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
fr: Le plus récent

en: Filter add-ons by name
fr: Filtrer les modules complémentaires par nom

en: Toggle category ‘%s’
fr: Dés/activer la catégorie ‘%s’

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
fr[0]: Êtes vous certain de vouloir mettre à jour ce %umodule complémentaire ?
fr[1]: Êtes vous certain de vouloir mettre à jour ces %u modules complémentaires ?
fr[2]: Êtes vous certain de vouloir mettre à jour ces %u modules complémentaires ?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
fr: 
    · %1$s (%2$s) par %3$s

en: NOT VERIFIED
fr: NON VERIFIE

en: verified
fr: vérifié

en: Upgrade All
fr: Tout mettre à jour

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
fr: Cliquez pour vous connecter. Vous pourrez alors commenter et voter pour les modules complémentaires ainsi qu'uploader vos propres modules complémentaires.

en: Please log in to upload add-ons
fr: Connectez vous s'il vous plaît pour uploader des modules complémentaires

en: Please log in to upload content
fr: Connectez vous s'il vous plaît pour uploader du contenu

en: Please log in to send an enquiry
fr: Connectez vous s'il vous plaît pour envoyer une requête

en: Logged in as %s
fr: Connecté en tant que %s

en: Logged in as %s (admin)
fr: Connecté en tant que %s (admin)

en: Click to log out
fr: Cliquez pour vous déconnecter

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
fr: Veuillez cocher la boîte de confirmation pour uploader des modules complémentaires s'il vous plait.

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
fr: Veuillez cocher la boîte de confirmation pour uploader du contenu s'il vous plait.

en: Server Error
fr: Erreur serveur

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
fr: Incapable de se connecter au serveur.
    Message d'erreur :
    %s

en: Wrong Password
fr: Mot de passe erroné

en: The entered username or password is invalid:
    %s
fr: Le nom d'utilisateur entré ou le mot de passe est invalide:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
fr: Rapporte les modules complémentaires (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
fr: Connexion au serveur...

en: Server Connection Error
fr: Erreur de connexion au serveur

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
fr: une erreur à l& mise en réseau

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
fr: Impossible de rapatrier la liste des modules complémentaires disponibles depuis le serveur !<br>Message d'erreur: %s

en: Installed (%u)
fr: Installé (%u)

en: Browse
fr: Naviguer

en: Browse (%u)
fr: Naviguer (%u)

en: Upgrade all (%u)
fr: Tout mettre à jour (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
fr: Pas de mises à niveau disponibles pour vos modules complémentaires installés

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
fr[0]: Mise à niveau du module complémentaire %u :
fr[1]: Mise à niveau des modules complémentaires %u :
fr[2]: Mise à niveau des modules complémentaires %u :

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
fr: · ‘%1$s’ nécessite ‘%2$s’ qui n'a pas pu être trouvé

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
fr: · ‘%1$s’ nécessite ‘%2$s’ qui est désactivé

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
fr: · ‘%1$s’ nécessite ‘%2$s’ qui est listé parmi les compléments nécessaires

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
fr: · ‘%1$s’ nécessite d'abord ‘%2$s’ et ‘%3$s’, mais ils sont listé dans le mauvais ordre

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
fr[0]: %u Erreur de dépendance
fr[1]: %u Erreurs de dépendances
fr[2]: %u Erreurs de dépendances

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
fr: Les compléments avec des dépendances en erreurs peuvent mal fonctionner ou empêcher les cartes de se charger.

en: Uploading ‘%s’…
fr: En upload ‘%s’…

en: Downloading ‘%s’…
fr: Télécharge ‘%s’…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
fr: Le complément ‘%1$s’ n' pas pu être téléchargé depuis le serveur. L'installation/mise à jour de ce complément sera sauté.
    
    Message d'erreur:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
fr: Le complément requis ‘%s’ n'a pas pu être trouvé sur le serveur.

en: Add-Ons Packager
fr: Packageur de module complémentaire

en: New add-on
fr: Nouveau module complémentaire

en: Delete this add-on
fr: Supprimer ce module complémentaire

en: Discard changes
fr: Annuler changements

en: Save changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Writing Add-Ons…
fr: Écrit modules complémentaires

en: Please be patient while your changes are written.
fr: S'il vous plait soyez patient pendant l'écriture des changements.

en: Name:
fr: Nom:

en: Author:
fr: Auteur:

en: New Add-On
fr: Nouveau module complémentaire

en: Enter the name for the new add-on.
fr: Entrez un nom pour le nouveau module complémentaire.

en: Category
fr: Catégorie

en: Invalid Name
fr: Nom invalide

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
fr: Ce nom est invalide. Raison : %s
    
    Choisissez un nom différent s'il vous plait.

en: An add-on with this internal name already exists.
fr: Un module complémentaire avec ce nom interne existe déjà.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
fr: Un module complémentaire avec ce nom interne a été supprimé récemment. S'il vous plait, appliquez les changements avant de réutiliser ce nom.

en: Delete Add-on
fr: Supprimer module complémentaire

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
fr: Voulez vous réellement effacer le module complémentaire '%s'?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
fr: Vouslez vous vraiment supprimer ce module local ‘%s’?
    
    Notez que ce module ne pourra plus être téléchargé depuis ce serveur.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
fr[0]: Si vous quittez l'empaqueteur maintenant, le changement fait au module %u sera perdu.
fr[1]: Si vous quittez l'empaqueteur maintenant, tout les changements fait au module %u seront perdus.
fr[2]: Si vous quittez l'empaqueteur maintenant, tout les changements fait au module %u seront perdus.

en: Quit Packager
fr: Quitter l'empaqueteur

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
fr: Voulez vous vraiment supprimer tous les changements fait au module '%s'?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
fr[0]: Voulez vous vraiment supprimer tous les changements fait au module suivant %u?
fr[1]: Voulez vous vraiment supprimer tous les changements fait au module suivants %u?
fr[2]: Voulez vous vraiment supprimer tous les changements fait au module suivants %u?

en: Discard Changes
fr: Supprimer changements

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
fr: Voulez vous vraiment appliquer tous les changements du module '%s' au disque ?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
fr[0]: Voulez vous vraiment appliquer tous les changements du module '%u' au disque ?
fr[1]: Voulez vous vraiment appliquer tous les changements des modules '%u' au disque ?
fr[2]: Voulez vous vraiment appliquer tous les changements des modules '%u' au disque ?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
fr: Attention: Si vous édité manuellement des fichiers dans ce module, vos changements pourraient êtres réécrits!

en: Confirm Saving
fr: Confirmez sauvegarde

en: Invalid Version
fr: Version invalide

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
fr: ‘%1$s’ n'est pas une expression de version valide. Le module ‘%2$s’ ne sera pas sauvegardé.

en: Error Writing Addon
fr: Erreur pendant l'écriture du module

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
fr: Le module ‘%1$s’ ne peut être enregistré sur le disque:
    %2$s

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier invalide

en: Name too long
fr: Nom trop long

en: Invalid character ‘%c’
fr: Caractère invalide ‘%c’

en: Filename may not contain ‘%s’
fr: Le nom de fichier ne peut contenir ‘%s’

en: Add selected map
fr: Ajouter carte sélectionné

en: Create subdirectory
fr: Créer sous-répertoire

en: Remove selected map or directory
fr: Enlever carte sélectionné ou dossier

en: Directory Display Name
fr: Nom d'affichage du dossier

en: Directory Tree
fr: Arborescence des répertoires

en: Name: %s
fr: Nom : %s

en: Size: %s
fr: Taille: %s

en: Players: %s
fr: Joueurs: %s

en: Top-level directory
fr: Répertoire Top-niveau

en: New Directory
fr: Nouveau dossier

en: Enter the name for the new directory.
fr: Entrer le nom du nouveau dossier.

en: A directory with this name already exists.
fr: Un répertoire de ce nom existe déjà.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
fr: Voulez vous vraiment supprimer le répertoire '%s' et tout son contenu ?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
fr: Voulez vous vraiment supprimer la carte '%s'?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
fr: Difficulté

en: Difficulty:
fr: Difficulté :

en: The campaigns difficulty. One word.
fr: Les difficultés de la campagne. Un mot.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
fr: Courte description, qui sera ajoutée à la difficulté.

en: Edit…
fr: Édite...

en: Are you sure you want to delete this comment?
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer ce commentaire ?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
fr: Le commentaire n'a pas pu être effacé.
    
    Message d'erreur :
    %s

en: Edit Comment
fr: Éditer commentaire

en: Write Comment
fr: Écrire commentaire

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Shadow
fr: Ombre

en: Color…
fr: Couleur...

en: Tiny
fr: Minuscule

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Huge
fr: Immense

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
fr: Le commentaire n'a pas pu être soumis.
    
    Message d'erreur :
    %s

en: Preview:
fr: Prévisualisation :

[ctx: tx]
en: Priority:
fr: Priorité:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
fr: Nom de la ressource :

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
fr: Catégories (Séparées d'un espace; caractères seulement):

en: This may take several minutes. Please be patient.
fr: Ceci peut prendre quelques minutes. Merci de patienter.

[ctx: priority]
en: Low
fr: Bas

[ctx: priority]
en: High
fr: Haut

en: Please explain why you are deleting this add-on.
fr: Expliquez s'il vous plait pourquoi vous supprimez ce module complémentaire.

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
fr: Dévalidé

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
fr: Vérifié

en: Your vote
fr: Votre vote

en: Next screenshot
fr: Capture d'écran suivante

en: Previous screenshot
fr: Capture d'écran précédente

en: Write a comment…
fr: Écrire un commentaire...

en: Administrator actions
fr: Actions Admininstrateur

en: Not voted
fr: Pas voté

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
fr: Le vote n'a pas pu être soumis.
    Code d'erreur : %s

en: Screenshots (%u)
fr: Captures d'écrans (%u)

en: Configure Transifex integration
fr: Configurer l'intégration de Transifex

en: Comments (%u)
fr: Commentaires (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
fr[0]: Note moyenne : %1$.3f (%2$u vote)
fr[1]: Note moyenne : %1$.3f (%2$u votes)
fr[2]: Note moyenne : %1$.3f (%2$u votes)

en: No votes yet
fr: Pas encore de votes

en: No comments yet.
fr: Pas encore de commentaires.

en: %u comment: | %u comments:
fr[0]: %u commentaire :
fr[1]: %u commentaires :
fr[2]: %u commentaires :

en: %1$s (edited on %2$s)
fr: %1$s (édité le %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
fr: %1$s (édité par ‘%2$s’ le %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
fr: ‘%1$s’ à commenté sur la version %2$s :

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
fr: Cette capture d'écran n'a pas pu être récupérée depuis le serveur en raison d'une erreur.

en: Please log in to comment
fr: Connectez vous s'il vous plaît pour commenter

en: Please log in to vote
fr: Connectez vous s'il vous plaît pour voter

en: Uninstall
fr: Désinstalle

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
fr: Êtes vous sûr de vouloir désinstaller ce module complémentaire ?
    
    %1$s
    par %2$s
    Version %3$s
    Categorie: %4$s
    %5$s
    
    Notez que ce module ne pourra pas être téléchargé à nouveau depuis ce serveur.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
fr: Êtes vous certain de vouloir désinstaller ce complément ?
    
    %1$s
    par %2$s
    Version %3$s
    Categorie: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
fr: Ce module complémentaire est connu pour causer des désynchronisations dans les jeux multijoueurs et les replays.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
fr: Nécessite une version Widelands d’au moins %s.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
fr: Nécessite une version Widelands d’au plus %s.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
fr: Nécessite une version de Widelands d’au moins %1$s et d'au plus %2$s.

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: by %s
fr: par %s

en: Category: %s
fr: Catégorie : %s

en: Install
fr: Installation

en: Upgrade
fr: Mises à jour

en: Comments and Votes
fr: Commentaires et votes

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
fr: par %1$s (mis en ligne par %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
fr: Êtes vous certain de vouloir installer ce complément ?
    
    %1$s
    par %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Categorie: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
fr: Êtes vous sûr de vouloir mettre à jour ce module ?
    
    %1$s
    par %2$s
    %3$s
    Version installé: %4$s
    Version disponible: %5$s
    Categorie: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
fr: Vérifié par l'équipe de développement de Widelands

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
fr: Ce module complémentaire n'a pas encore été vérifié par l'équipe de développement de Widelands. Nous ne pouvons garantir qu'il ne contienne pas de contenu blessant ou offensant.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
fr[0]: Taille totale : %u Octet
fr[1]: Taille totale : %u Octets
fr[2]: Taille totale : %u Octets

en: %u download | %u downloads
fr[0]: %u téléchargement
fr[1]: %u téléchargements
fr[2]: %u téléchargements

en: %u comment | %u comments
fr[0]: %u commentaire
fr[1]: %u commentaires
fr[2]: %u commentaires

en: %u screenshot | %u screenshots
fr[0]: %u capture d'écran
fr[1]: %u captures d'écrans
fr[2]: %u captures d'écrans

en: Uploading…
fr: Uploade...

en: Choose Campaign
fr: Choisir la campagne

en: Return to the main menu
fr: Retourner au menu principal

en: Play this campaign
fr: Jouer cette campagne

en: Tribe Name
fr: Nom de la tribu

en: Campaign Name
fr: Nom de la campagne

en: Help: %s
fr: Aide : %s

en: Metaserver Lobby
fr: Vestibule du méta-serveur

en: Clients online:
fr: Clients en ligne :

en: Open Games:
fr: Ouverture des parties:

en: Join this game
fr: Rejoindre cette partie

en: Name of your server:
fr: Nom de votre serveur :

en: Open a new game
fr: Ouvrir une nouvelle partie

en: Leave Lobby
fr: Quitter le vestibule

en: User Status
fr: Statut de l'utilisateur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Registered
fr: Enregistré

en: Unregistered
fr: Non enregistré

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
fr: Nom

en: Game
fr: Partie

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
fr: La partie %s est déjà en cours. Choisissez un nom différent s'il vous plait.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
fr: Widelands n'a pas été capable d'obtenir l'adresse IP du serveur à temps. Il semble qu'il y ait un problème réseau, soit de votre coté soit du coté du serveur.

en: Connection Timed Out
fr: La connexion a expiré

en: Network Error
fr: Erreur réseau

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
fr: inconnu %u

en: Reset to default
fr: Réinitialiser par défaut

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
fr: Pressez le nouveau raccourcis ou fermez cette fenêtre pour annuler.

en: (unused)
fr: (inutilisé)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
fr: Éditer les actions du clavier et de la souris

en: Reset all
fr: Réinitialiser tout

en: Reset all to defaults
fr: Réinitialiser tout aux défauts

en: Keyboard Shortcut Conflict
fr: Raccourcis clavier en conflit

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
fr: Le raccourci (‘%1$s’) que vous avez sélectionné est déjà utilisé pour l'action suivante : ‘%2$s’. 
    Veuillez choisir un raccourci différent ou changer le raccourci en conflit d'abord.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
fr: Général

en: Editor
fr: Éditeur

en: Fastplace
fr: Placerapide

en: Mouse Scrolling
fr: Défilement de la souris

en: Launch Game
fr: Lancer le jeu

en: Configure this game
fr: Configurer cette partie

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
fr: Un module complémentaire activé est connu pour provoquer des désynchronisations. Aucun replay ne sera écrit.

en: Peaceful mode
fr: Mode pacifique

en: Custom starting positions
fr: Positions de départ personnalisées

en: Change map…
fr: Changer de carte...

en: Change saved game…
fr: Changer de sauvegarde...

en: Start game
fr: Commencer la partie

en: The relations between players are set by the scenario
fr: Les relations entre les joueurs sont définies par le scénario

en: The relations between players are set by the saved game
fr: Les relations entre les joueurs sont définies par la partie enregistrée

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
fr: La condition de victoire sélectionnée ne permet pas les parties pacifiques

en: Forbid fighting between players
fr: Interdire les affrontements entre les joueurs

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
fr: Toutes les conditions de départ sélectionnées ignorent les positions de départ de la carte.

en: The starting positions are set by the scenario
fr: Les positions de départ sont définies par le scénario

en: The starting positions are set by the saved game
fr: Les positions de départ sont définies par la sauvegarde

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
fr: Autoriser les joueurs à choisir leurs propres positions de départ au début de la partie

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
fr: Scénario

en: Win condition is set through the scenario
fr: Condition de victoire déterminée dans le scénario

en: Saved Game
fr: Partie enregistrée

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
fr: Ce jeu est une partie sauvegardée - La condition de victoire a déjà été définie.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
fr: Incapable de déterminer des conditions de victoire valides car la carte '%s' n'a pas pu être chargée.

en: Show the help window
fr: Afficher la fenêtre d'aide

en: Please select a map or saved game.
fr: Choisissez une carte ou une sauvegarde s'il vous plait.

en: The host has not yet selected a map or saved game.
fr: L'hôte n'a pas encore sélectionné de carte ou de sauvegarde.

en: Saved Game is Directory
fr: La sauvegarde est un dossier

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
fr: ATTENTION :
    La sauvegarde que vous avez sélectionné est un répertoire. Cela arrive si vous avez activé l'option 'nozip' ou si vous avez manuellement dézippé la sauvegarde.
    Widelands n'est pas capable de transférer la structure d'un répertoire aux clients, veuillez sélectionner une autre sauvegarde ou Zipper le contenu des répertoires.

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
fr: Widelands à tenté de démarrer un jeu avec un fichier introuvable dans le chemin donné.
    Ce fichier est : %s
    Si cela arrive pendant une partie en réseau: l'hébergeur peut avoir sélectionné un fichier que vous ne possédez pas. Normalement ce type de fichier doit vous être envoyé par l'hébergeur. Peut-être que le transfert de ce fichier n'est pas encore terminé !?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
fr: Le fichier sélectionné est introuvable. S'il ne vous est pas transféré automatiquement, veuiller contacter l'hébergeur concernant ce problème.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
fr: Incapable de charger le fichier script de condition de victoir ‘%s’.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
fr: Configuration du jeu multi-joueur

en: Choose Game
fr: Choisir le jeu

en: Choose Replay
fr: Choisir le  replay

en: Show Filenames
fr: Afficher les noms des fichiers

en: Load this replay
fr: Charger ce replay

en: Return to the multiplayer game setup
fr: Retour au menu de paramétrage de jeu multijoueurs

en: Return to the single player menu
fr: Retour au menu de jeu solo

en: Load this game
fr: Charger cette partie

en: Version Mismatch
fr: Versions différentes

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
fr: Ce replay a été créé avec une version différente de Widelands. Il peut être compatible, mais pourra être désynchronisé ou même refusera de se charger.
    
    S'il vous plait n'envoyez pas de rapport de bug pouvant survenir pendant le visionnage de ce replay.
    
    Voulez vous néanmoins charger ce replay ?

en: Online Game Settings
fr: Réglages de jeu en ligne

en: Save
fr: Sauvegarde

en: Log in to a registered account.
fr: Connexion à un compte enregistré.

en: Nickname:
fr: Pseudo :

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
fr: personne

en: Please enter a nickname!
fr: Veuillez entrer un pseudonyme !

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
fr: Entrez un pseudo valide. Cette valeur peut contenir des lettres anglaises seulement, des nombres, et les caractères @, + - _.

en: Please enter your password!
fr: Veuillez entrer votre mot de passe s'il vous plait !

en: Begin a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

en: New Game
fr: Nouvelle partie

en: New Random Game
fr: Nouvelle partie aléatoire

en: Create a new random match
fr: Créer une nouvelle correspondance aléatoire

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: Play a campaign
fr: Jouez une campagne

en: Tutorials
fr: Tutoriels

en: Play one of our beginners’ tutorials
fr: Jouez à un de nos tutoriels pour débutants

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
fr: Charger une partie

en: Continue a saved game
fr: Continuer une partie sauvergardé

en: Continue Playing
fr: Continuer à jouer

en: Map: %s
fr: Carte: %s

en: Win Condition: %s
fr: Condition de victoire: %s

en: Gametime: %s
fr: Temps de jeu: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
fr: Sauvegardé: %s

en: Online Game
fr: Jeux en ligne

en: Join the Widelands lobby
fr: Rejoindre le vestibule de Widelands

en: Log in as a registered user
fr: Se connecter en tant qu'utilisateur enregistré

en: LAN / Direct IP
fr: Partie en LAN / Direct IP

en: Play a private online game
fr: Jouez un jeu privé en ligne

en: Create a new empty map
fr: Créer une nouvelle carte vide

en: Create a new random map
fr: Créer une nouvelle carte aléatoire

en: Edit an existing map
fr: Modifier une carte existante

en: Continue Editing
fr: Continuer l'édition

en: Single Player…
fr: Un joueur...

en: Multiplayer…
fr: Multijoueur...

en: Editor…
fr: Éditeur...

en: Begin or load a single-player campaign or free game
fr: Commencer ou charger une campagne solo ou un jeu libre

en: Play with your friends over the internet
fr: Jouez avec vos amis sur internet

en: Launch the map editor
fr: Lancer l'éditeur de carte

en: Watch Replay
fr: Voir replay

en: Watch the replay of an old game
fr: Regarder le replay d'une vieille partie

en: Add-Ons
fr: Modules

en: Install and manage add-ons
fr: Installe et gère les modules complémentaires

en: Technical and game-related settings
fr: Réglages techniques et relatifs au jeu

en: Readme, License, and Credits
fr: Lisezmoi, Licence, Crédits

en: Exit Widelands
fr: Quitter Widelands

en: Quit the game
fr: Quitter la partie

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
fr: (C) %1%-%2% par l'équipe de développement de Widelands · Sous licence GPL V2.0

en: Desyncing Add-On Found
fr: Module désynchronisant trouvé

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
fr: Un module complémentaire activé est connu pour provoquer des désynchronisations. Procédez à vous risques et périls.

en: No tribes found!
fr: Pas de Tribus trouvées !

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
fr: Pas de Tribus trouvées dans data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.

en: invalid tribe ‘%s’
fr: Tribu ‘%s’ invalide

en: Saved Players
fr: Joueurs sauvegardés

en: Player %u: –
fr: Joueur %u: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
fr: Joueur %1$u (%2$s): %3$s

en: Map Details
fr: Détails de la carte

en: Scenario Details
fr: Détails du scénario

en: Hint: %s
fr: Conseil: %s

en: No map selected
fr: Pas de carte sélectionné

en: (no map)
fr: (pas de carte)

en: Choose Map
fr: Choisir la carte

en: Show all maps
fr: Montrer toutes les cartes

en: Show original map names
fr: Afficher les noms originaux des cartes

en: Official & Unofficial
fr: Officiel & Unofficiel

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
fr: N'importe quelle équipe

en: Balanced & Unbalanced
fr: Équilibré et déséquilibré

[ctx: balancing]
en: Unspecified
fr: non-spécifié

en: Back
fr: Retour

en: Back to ‘%s’
fr: Revenir vers ‘%s’

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
fr: Défilement vertical

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
fr: Défilement horizontal

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
fr: Tous les défilements

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
fr: Aucun

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
fr: Tous

en: Scroll Setting Conflict
fr: Les réglages de défilement sont en conflit

en: Reset Scrolling
fr: Réinitialiser le défilement

en: Set for Touchpad
fr: Réglé pour un Touchpad

en: Apply Scrolling
fr: Appliquer le défilement

en: Apply scroll settings
fr: Appliquer les réglages de défilement

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
fr: Zoom carte

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
fr: Faire défiler la carte

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
fr: Change la vitesse de jeu

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
fr: Changer la taille de l'outil de l'éditeur

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
fr: Inverser la direction du défilement pour zoomer sur la carte :

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
fr: Inverser la direction du défilement pour sauter les onglets :

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
fr: Inverser la direction du défilement pour augmenter/réduire :

en: Scroll Settings Conflict
fr: Les réglages de défilement sont en conflit

en: Role
fr: Rôle

en: Divergent Player Name
fr: Nom de joueur divergent

en: Spectator
fr: Spectateur

en: Team
fr: Équipe

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
fr: IA aléatoire

en: Shared in
fr: Partagé dans

en: Closed
fr: Fermé

en: Open
fr: Ouvert

en: Human
fr: Humain

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
fr: Partagé dans Joueur %u

en: Start type is set via the scenario
fr: Type  de début déterminé dans le scénario

en: No Team
fr: Pas d'équipe

en: Team %d
fr: Équipe %d

en: Begin LAN Game
fr: Démarrer une partie en réseau local

en: List of games in your local network:
fr: Liste des parties sur votre réseau local :

en: Your nickname:
fr: Votre pseudo :

en: Host to connect:
fr: Hôte auquel se connecter :

en: Load previous host
fr: Charger l'hôte précédent

en: Host a new game
fr: Héberger une nouvelle partie

en: Host
fr: Hôte

en: State
fr: État

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
fr: Entrez un pseudo valide. Cette valeur peut contenir des lettres anglaises seulement ainsi que des nombres, les caractères @ . + - _ et ne doit pas être "team". (équipe)

en: Invalid Address
fr: Adresse invalide

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
fr: Le nom de l'hôte ou l'adresse est invalide et ne peut être joint.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Language
fr: Langue

en: Window Size
fr: Taille de la fenêtre

en: Grab Input
fr: Capturer l'entrée

en: Use system mouse cursor
fr: Utiliser le curseur de souris du système

en: Maximum FPS:
fr: FPS maximum :

en: Accessibility mode for tooltips
fr: Mode d'accessibilité pour les infos-bulles

en: Snap windows only when overlapping
fr: N'ajuster les fenêtres que si elles se chevauchent

en: Dock windows to edges
fr: Ranger les fenêtres contre les bords

en: Animate automatic map movements
fr: Animation automatique des mouvements de la carte

en: Distance for windows to snap to other panels:
fr: Distance pour que la fenêtre se colle à d'autres :

en: Distance for windows to snap to borders:
fr: Distance pour que la fenêtre se colle aux bords :

en: Edit keyboard and mouse actions…
fr: Éditer les actions du clavier et de la souris...

en: Save game automatically every:
fr: Sauvegarde automatique à chaque :

en: Maximum number of autosave files:
fr: Nombre maximal de sauvegardes automatiques :

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
fr: Compresse les fichiers de donnés de Widelands (cartes, replays et sauvegardes)

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
fr: Ecrire des flux de synchronisation pendant les parties réseaux pour déboguer les désynchronisations

en: Show Census
fr: Montrer le recensement

en: Show Status
fr: Afficher les statuts

en: Show Soldier Levels
fr: Montrer les niveaux des soldats

en: Show Buildings
fr: Affiche les bâtiments

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
fr: Afficher les chevauchements de l'aire de travail

en: Start building road after placing a flag
fr: Commence à construire une route après avoir placé un drapeau

en: Show in-game chat with transparent background
fr: Afficher le tchat en ligne avec un fond transparent

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
fr: Utiliser le mode simple de fenêtre d'observation

en: Display system time in the info panel
fr: Afficher l'heure système sur le panneau d'informations

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
fr: Autoriser le scrolling diagonal avec le pavé numérique

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
fr: Déplacer lorsque le curseur de la souris est près des bords de l'écran

en: Invert click-and-drag map movement direction
fr: Inverser la direction de déplacement de la carte par cliquer-glisser

en: Teach me how to play
fr: Apprends moi à jouer

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
fr: Progression...

en: Sound
fr: Son

en: Saving
fr: Sauvegarde

en: New Games
fr: Nouvelles parties

en: In-Game
fr: En jeu

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
fr: Arrêt

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
fr: Plein écran

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
fr: Maximisé

en: Try system language
fr: Essayer la langue du système

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
fr: La traduction est complète à %s.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
fr: La traduction en%1% est %2%%% complète.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
fr: Si vous voulez nous aider dans les traductions, merci de visiter %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
fr: Le générateur de cartes aléatoires est encore en phase bêta. Les cartes qu'il génère sont généralement – mais pas toujours – bien jouables. La navigation et les artefacts ne sont pas pris en charge. Les modules complémentaires des catégories Monde, Tribus et Script sont désactivés dans les correspondances aléatoires.

en: Map Generation Error
fr: Erreur de la génération de carte

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
fr: Le générateur de carte aléatoire n'a pas été capable de générer une carte adaptée. Cela peut survenir occasionnellement car le générateur est  encore en version beta. Merci d'essayer à nouveau avec des paramètres légèrement différents.

en: Choose Scenario
fr: Choisir le scénario

en: Choose Tutorial
fr: Choisir le didacticiel

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
fr: Choisissez un tutoriel dans la liste, puis appuyez sur "OK".

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
fr: Vous pouvez voir une description du tutoriel actuellement sélectionné sur la droite.

en: Return to campaign selection
fr: Revenir au choix de campagne

en: Play this scenario
fr: Jouer ce scénario

en: Play this tutorial
fr: Jouer ce tutoriel

en: The order in which the tutorials should be played
fr: L'ordre dans lequel les tutoriels devraient êtres joués

en: Tutorial Name
fr: Nom du tutoriel

en: The number of this scenario in the campaign
fr: Le numéro de ce scénario dans la campagne

en: Scenario Name
fr: Nom du scénario

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
fr: Chemin de fichier tutorial.lua invalide dans campaigns.lua: %s

en: Tutorial
fr: Tutoriel

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
fr: Auteur

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
fr: Auteurs

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
fr: Vous

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Operating System:
fr: Système d'exploitation :

en: Locale:
fr: Locale :

en: Home Directory:
fr: Dossier personnel :

en: Configuration File:
fr: Fichier de configuration :

en: Data Directory:
fr: Dossier de donnée :

en: Locale Directory:
fr: Dossier locale :

en: Executable Directory:
fr: Dossier exécutable :

en: Copy
fr: Copier

en: Copy the technical report to the clipboard
fr: Copier le rapport technique dans le presse-papier

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
fr: Éditer la progression de l'apprentissage

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
fr: Objectifs d'Apprentissage

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
fr: Tout sélectionner

en: Unmark All
fr: Tout déselectionner

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
fr: Message d'erreur :

en: Game data error
fr: Erreur dans les donnés du jeu

en: Widelands could not find the file "%s".
fr: Widelands n' pas pu trouver le fichier "%s".

en: File system error
fr: Erreur du système de fichier

en: Empty value of command line parameter: %s
fr: Valeur de ligne de commande vide: %s

en: %s can not be combined with other actions
fr: %s ne peut être combiné avec d'autres actions

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
fr: Paramètre de ligne de commande inconnu: %s
    Il manque peut être '=' ?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
fr: --xres/--yres, --maximized et --fullscreen ne peuvent pas être combinés

en: Unknown command line parameter: %s
fr: Paramètre de ligne de commande inconnu: %s

en: Game ended unexpectedly
fr: Le jeu s'est terminé inopinément

en: Unexpected error during the game
fr: Erreur inattendue pendant le jeu

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
fr: Une erreur est survenue. Le message d'erreur est :
    
    %1$s
    
    S'il vous plait, reportez nous ce problème pour nous aider à améliorer Widelands. Vous trouverez les messages relatifs dans la sortie standard (stdout.txt sur windows). Vous utilisez la version %2$s.
    Ajoutez cette information à ce rapport s'il vous plait.
    
    Voulez vous que Widelands essaye de créer une sauvegarde d'urgence ? Il est souvent – si ce n'est tout le temps – possible de la recharger et de continuer à jouer.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
fr: Le jeu s'est terminé de manière innopiné pour la raison suivante:
    
    %s
    
    Voulez vous que Widelands essaye de créer un sauvegarde d'urgence? La plupart du temps – mais pas toujours – il est possible de la charger et de continuer à jouer.

en: Emergency save failed
fr: Sauvegarde d'urgence échouée

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
fr: Nous sommes désolés, mais Widelands n'a pas été dans la possibilité de créer une sauvegarde d'ugence pour les raisons suivantes :
    
    %s

en: Warehouse
fr: Entrepôt

en: Minor Training Site
fr: Site d'entraînement mineur

en: Major Training Site
fr: Site d'entraînement majeur

en: Primary Small Military Site
fr: Petit site militaire primaire

en: Secondary Small Military Site
fr: Petit site militaire secondaire

en: Primary Medium Military Site
fr: Site militaire moyen primaire

en: Secondary Medium Military Site
fr: Site militaire moyen secondaire

en: Tower
fr: Tour

en: Fortress
fr: Forteresse

en: Woodcutter’s House
fr: Maison de bûcheron

en: Forester’s House
fr: Maison de garde forestier

en: Quarry
fr: Carrière

en: Primary Building Materials Industry
fr: Industrie de matériaux de construction primaire

en: Secondary Building Materials Industry
fr: Industrie de matériaux de construction secondaire

en: Tertiary Building Materials Industry
fr: Industrie de matériaux de construction tertiaire

en: Fishing
fr: Pêche

en: Hunting
fr: Chasse

en: Fish/Meat Replenishing
fr: Renouvellement Poisson/Viande

en: Well
fr: Puits

en: Primary Farm
fr: Ferme primaire

en: Secondary Farm
fr: ferme secondaire

en: Mill
fr: Moulin

en: Bakery
fr: Boulangerie

en: Brewery
fr: Brasserie

en: Smokery
fr: Fumoir

en: Tavern
fr: Taverne

en: Ore Smelting
fr: Fonderie

en: Tool Smithy
fr: Forgeron d'outils

en: Weapon Smithy
fr: Forgeron d'armes

en: Armor Smithy
fr: Forgeron d'armures

en: Weaving Mill
fr: Moulin à tisser

en: Shipyard
fr: Chantier naval

en: Ferry Yard
fr: Chantier de ferrys

en: Scouting
fr: Explore

en: Barracks
fr: Caserne

en: Second Carrier
fr: Carrière

en: Charcoal
fr: Charbon

en: Stone Mine
fr: Mine de pierre

en: Coal Mine
fr: Mine de charbon

en: Iron Mine
fr: Mine de fer

en: Gold Mine
fr: Mine d'or

en: Agricultural Producer
fr: Producteur agricole

en: Primary Agricultural Consumer
fr: Consommateur agricole primaire

en: Secondary Agricultural Consumer
fr: Consommateur agricole secondaire

en: Alternative Industry
fr: Industrie alternative

en: Industry Support
fr: Soutien de l'industrie

en: Terraforming
fr: Terraformation

en: Singleplayer
fr: Joueur solo

en: Multiplayer
fr: Multi-joueur

en: Editor – Load Map
fr: Éditeur – Charger une carte

en: Editor – New Map
fr: Éditeur – Nouvelle carte

en: Editor – New Random Map
fr: Éditeur – Nouvelle carte aléatoire

en: About
fr: A propos

en: Internet Login
fr: Pseudo internet

en: Toggle Building Spaces
fr: Activer les espaces constructibles

en: Toggle Minimap
fr: Activer la mini-carte

en: Encyclopedia
fr: Encyclopédie

en: Cut Text
fr: Couper texte

en: Copy Text
fr: Copier texte

en: Paste Text
fr: Coller texte

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Delete Item
fr: Supprimer article

en: Tooltip Accessibility Mode Key
fr: Touche du mode d'accessibilité de la trousse à outils

en: Toggle Fullscreen
fr: Basculer en plein-écran

en: Take Screenshot
fr: Prendre capture d'écran

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le Zoom

en: Jump to Next Location
fr: Aller au Lieu Suivant

en: Jump to Previous Location
fr: Aller au Lieu Précédent

en: Info Tool
fr: Outil Info

en: Players Menu
fr: Menu des joueurs

en: Toggle Grid
fr: Activer le damier

en: Toggle Immovables
fr: Activer les inamovibles

en: Toggle Animals
fr: Activer les animaux

en: Toggle Resources
fr: Activer les ressources

en: Toggle Maximum Build Spaces
fr: Bascule les espaces de construction maximum.

en: Set Toolsize to %d
fr: Définir taille de l'outil à %d

en: Toggle Census
fr: Activer le recensement

en: Toggle Status Labels
fr: Dés/activer les labels de status

en: Toggle Soldier Levels
fr: Activer les niveaux des soldats

en: Toggle Buildings Visibility
fr: Activer la visibilité des bâtiments

en: Toggle Overlapping Workareas
fr: Activer les zones de travail qui se chevauchent

en: General Statistics
fr: Statistiques générales

en: Ware Statistics
fr: Statistiques des marchandises

en: Building Statistics
fr: Statistiques des bâtiments

en: Stock Inventory
fr: Inventaire du stock

en: Soldier Statistics
fr: Statistiques du soldat

en: Seafaring Statistics
fr: Statistiques des Affaires marines

en: Decrease Game Speed by 1×
fr: Diminue la vitesse de jeu par 1x

en: Decrease Game Speed by 0.25×
fr: Diminue la vitesse de jeu par 0.25x

en: Decrease Game Speed by 10×
fr: Diminue la vitesse de jeu par 10x

en: Increase Game Speed by 1×
fr: Augmente la vitesse de jeu par 1x

en: Increase Game Speed by 0.25×
fr: Augmente la vitesse de jeu par 0.25x

en: Increase Game Speed by 10×
fr: Augmente la vitesse de jeu par 10x

en: Reset Game Speed
fr: Réinitialiser la vitesse de jeu

en: Scroll to Starting Field
fr: Scroller vers le champ de départ

en: Chat
fr: Dialogue

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
fr: Enregistrer la partie

en: Messages: Go to Location
fr: Messages: Aller à l'endroit

en: Messages: Show All
fr: Messages: Montrer tous

en: Messages: Show Geologists’ Messages
fr: Messages: Afficher les messages des géologistes

en: Messages: Show Economy Messages
fr: Messages: Afficher les messages de l'économie

en: Messages: Show Seafaring Messages
fr: Messages: Afficher les messages des affaires maritimes

en: Messages: Show Military Messages
fr: Messages: Afficher les messages militaires

en: Messages: Show Scenario Messages
fr: Messages: Afficher les messages du scénario

en: Seafaring: Go to Ship
fr: Affaires maritimes: Aller au bateau

en: Seafaring: Watch Ship
fr: Affaires maritimes: Regarder le bateau

en: Seafaring: Open Ship Window
fr: Affaires maritimes: Ouvrez la fenêtre du bateau

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
fr: Affaires maritimes: Ouvrez la fenêtre du bateau et allez au bateau

en: Seafaring: Show All Ships
fr: Affaires maritimes: Afficher tous les bateaux

en: Seafaring: Show Idle Ships
fr: Affaires maritimes: Afficher les bateaux inactifs

en: Seafaring: Show Transport Ships
fr: Affaires maritimes: Afficher les bateaux de transports

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
fr: Affaires maritimes: Afficher les expéditions en attentes

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
fr: Affaires maritimes: Afficher les expéditions de reconnaissance

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
fr: Affaires maritimes: Afficher les expéditions avec des espaces portuaires

en: Set Landmark #%d
fr: Définir repère #%d

en: Go To Landmark #%d
fr: Aller à repère #%d

[ctx: hotkey]
en: Space
fr: Espace

[ctx: hotkey]
en: Enter
fr: Entrée

[ctx: hotkey]
en: Escape
fr: Échap

[ctx: hotkey]
en: Page Up
fr: Page Haut

[ctx: hotkey]
en: Page Down
fr: Page Bas

[ctx: hotkey]
en: Home
fr: Origine

[ctx: hotkey]
en: End
fr: Fin

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
fr: Touche fléchée gauche

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
fr: Touche fléchée droite

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
fr: Touche fléchée haut

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
fr: Touche fléchée bas

[ctx: hotkey]
en: Insert
fr: Inser

[ctx: hotkey]
en: Delete
fr: Suppr

[ctx: hotkey]
en: Backspace
fr: Retour arrière

[ctx: hotkey]
en: Caps Lock
fr: Verr Maj

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
fr: Verr Num

[ctx: hotkey]
en: Scroll Lock
fr: Verrouiller le défilement

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
fr: Pavé numérique 1

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
fr: Pavé numérique 2

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
fr: Pavé numérique 3

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
fr: Pavé numérique 4

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
fr: Pavé numérique 5

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
fr: Pavé numérique 6

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
fr: Pavé numérique 7

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
fr: Pavé numérique 8

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
fr: Pavé numérique 9

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
fr: Pavé numérique 0

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
fr: Pavé numérique .

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
fr: Pavé numérique +

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
fr: Pavé numérique -

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
fr: Pavé numérique *

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
fr: Pavé numérique /

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
fr: Pavé numérique Entr

en: (disabled)
fr: (Désactivé)

en: Fastplace #%i
fr: Placerapide #%i

en: Destroy building?
fr: Détruire le bâtiment ?

en: Do you really want to destroy this building?
fr: Voulez vous réellement détruire ce bâtiment ?

en: Dismantle building?
fr: Démonter le bâtiment?

en: Do you really want to dismantle this building?
fr: Voulez vous réellement démonter ce bâtiment ?

en: Preserve wares
fr: Conservez les marchandises

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
fr:  Toutes les marchandises laissées dans le bâtiment seront évacuées par le constructeur, ce qui augmentera le temps de démontage

en: Enhance building?
fr: Améliorer le bâtiment?

en: Do you really want to enhance this building?
fr: Voulez vous réellement améliorer ce bâtiment ?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
fr: Soyez précautionneux si l' ennemi est proche !

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
fr: Toutes les marchandises laissées dans le bâtiment seront évacuées par le constructeur, ce qui augmentera le temps d'amélioration

en: Sink the ship?
fr: Couler le bateau?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
fr: Voulez-vous réellement couler %s?

en: Cancel expedition?
fr: Annuler l'expédition ?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
fr: Voulez-vous vraiment annuler l'expédition en cours ?

en: Attack
fr: Attaquer

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
fr[0]: %u soldat
fr[1]: %u soldats
fr[2]: %u soldats

en: Number of soldiers
fr: Nombre de soldats

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
fr: Envoyez moins de soldats. Maintenez Ctrl enfoncé pour ne pas envoyer de soldats

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
fr: Envoyez plus de soldats. Maintenez Ctrl enfoncé pour envoyé autant de soldats que possible

en: Start attack
fr: Démarrer une attaque

en: Attackers:
fr: Attaquants:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
fr: Cliquez sur un soldat pour le retirer de la liste des attaquants

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
fr: Maintenez Ctrl enfoncé pour retirer tous les soldats de la liste

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
fr: Maintenez enfoncé Shift pour enlever tous les soldats jusqu'à celui que vous pointez.

en: Not attacking:
fr: Non-attaquants:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
fr: Cliquez sur un soldat pour l'ajouter à la liste des attaquants

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
fr: Maintenez Ctrl enfoncé pour ajouter tous les soldats à la liste

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
fr: Maintenez Shift enfoncé pour ajouter tous les soldats jusqu'à celui que vous pointez.

en: Destroy target
fr: Détruire la cible

en: Destroy the target building instead of conquering it
fr: Détruire le bâtiment ciblé plutôt que de le conquérir

en: Show Debug Window
fr: Afficher la fenêtre de débogage

en: Center view on this
fr: Centrer la vue sur ce(tte)

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
fr: PV : %1$u/%2$u  AT : %3$u/%4$u  DE : %5$u/%6$u  EV : %7$u/%8$u

en: (no building selected)
fr: (aucun bâtiment sélectionné)

en: Owned:
fr: Propriété:

en: Under construction:
fr: En construction :

en: Low productivity threshold:
fr: Niveau de productivité faible :

en: Show previous building
fr: Afficher le bâtiment précédent

en: Show next building
fr: Afficher le bâtiment suivant

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
fr: Les bâtiments seront considérés comme improductifs si leur productivité descend sous ce pourcentage

en: Small buildings
fr: Petits bâtiments

en: Medium buildings
fr: Bâtiments moyens

en: Big buildings
fr: Grands bâtiments

en: Low productivity:
fr: Productivité faible :

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
fr: Soldats manquants:

en: Muted – click to unmute
fr: Mis en sourdine – cliquer pour réactiver

en: Mute this building’s messages
fr: Mettre en sourdine les messages de ce bâtiment

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
fr: Tous les bâtiments de ce type sont mis en sourdine – cliquer pour réactiver

en: Mute all buildings of this type
fr: Mettre en sourdine tous les bâtiments de ce type

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
fr: Continuer

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
fr: Arrêter

en: Enhance to %s
fr: Améliorer en %s

en: Construction costs:
fr: Coûts de construction :

en: Destroy
fr: Détruire

en: Dismantle
fr: Démanteler

en: Returns:
fr: Retours :

en: Watch the scout
fr: Regardez l'éclaireur

en: Hide work area
fr: Cacher la zone de travail

en: Show work area
fr: Montrer la zone de travail

en: Start an expedition
fr: Lancer une expédition

en: Cancel the expedition
fr: Annuler l'expédition

en: Building materials
fr: Matériaux de construction

en: Stop this building’s work after completion
fr: Stopper le travail de cette construction après complétion

en: Stopped
fr: Stoppé

en: Prefer heroes
fr: Préférer les héros

en: Prefer rookies
fr: Préférer les débutants

en: Normal policy
fr: Politique normale

en: Preferably store selected wares here
fr: Stocker de préférence les marchandises sélectionnées ici

en: Do not store selected wares here
fr: Ne pas stocker les marchandises sélectionnées ici

en: Remove selected wares from here
fr: Retirer les marchandises sélectionnées ici

en: Ware settings to apply after construction
fr: Préférences des marchandises à appliquer après construction

en: Worker settings to apply after construction
fr: Préférences des travailleurs à appliquer après construction

en: Start an expedition from this port after completion
fr: Démarrer une expédition de ce port après complétion

en: Settings to apply after construction
fr: Préférences à appliquer après la construction

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
fr: Diminuer la capacité. Maintenez le bouton Ctrl pour mettre la valeur la plus basse.

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
fr: Augmenter la capacité. Maintenez le bouton Ctrl pour mettre la valeur la plus haute.

en: Economy options
fr: Options économiques

en: Decrease target by 10
fr: Diminuer la cible par 10

en: Decrease target
fr: Baisser la valeur cible

en: Toggle infinite target
fr: Basculer vers cible infinie

en: Increase target
fr: Augmenter la valeur cible

en: Increase target by 10
fr: Augmenter la cible par 10

en: Profile to apply to the selected items
fr: Profil à appliquer aux objets sélectionnés

en: Save target settings
fr: Sauvegarder les réglages cible

en: The profile name cannot be empty
fr: Le nom de profil ne peut être vide

en: The default profile cannot be overwritten
fr: Le profil par défaut ne peut pas être ré-écris

en: Save the profile under this name
fr: Sauver le profil sous ce nom

en: The predefined profiles cannot be deleted
fr: Le profil prédéfini ne peut être supprimé

en: Delete the selected profiles
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Overwrite?
fr: Ré-écrire ?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
fr: Un profil pourtant se nom existe déjà. Voulez vous le remplacer ?

en: Save Profile
fr: Sauvegarder le profil

en: Existing Profiles
fr: Profils existants

en: Build small building
fr: Construire un petit bâtiment

en: Build big building
fr: Construire un grand bâtiment

en: Build medium building
fr: Construire un bâtiment moyen

en: Build port building
fr: Construire un Chantier naval

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
fr: Marqué pour enlèvement par un ouvrier – cliquez pour décocher

en: Immovable Actions
fr: Actions pour inamovibles

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
fr: Marquer cet inamovible pour un retrait rapide par un ouvrier qualifié

en: Build road
fr: Construire des routes

en: Build waterway
fr: Construire une voie navigable

en: Destroy this flag
fr: Détruire ce drapeau

en: Configure this flag’s economy
fr: Configurer l'économie de ce drapeau

en: Send geologist to explore site
fr: Envoyer un géologue explorer ce site

en: Send scout to explore surroundings
fr: Envoyez des éclaireurs pour explorer les environs

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
fr: Vous devez connecter ce drapeau à une maison d'éclaireur avant de pouvoir y envoyer un éclaireur.

en: Place a flag
fr: Placer un drapeau

en: Destroy a road
fr: Détruire une route

en: Destroy a waterway
fr: Détruire une voie navigable

en: Watch field in a separate window
fr: Voir le terrain dans une fenêtre séparée

en: Watch
fr: Observer

en: Build mines
fr: Construire des mines

en: Build flag
fr: Placer un drapeau

en: Cancel road
fr: Annuler la route

en: Cancel road and start building waterway
fr: Annulez la route et commencez à construire une voie navigable

en: Build roads
fr: Construire des routes

en: Cancel waterway
fr: Annulez la voie navigable

en: Cancel waterway and start building road
fr: Annulez la voie navigable et commencez à construire une route

en: Build waterways
fr: Construisez des voies navigables

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
fr: Console de script

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Unknown Recipient
fr: Destinataire inconnu

en: All
fr: Tous

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
fr: Le client a été déconnecté

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
fr: Un joueur s'est déconnecté du jeu. Une sauvegarde automatique a été créé. Voulez-vous continuer à jouer?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
fr: Continuer le jeu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
fr: Remplacer le joueur déconnecté par l'AI sélectionnée et continuer à jouer

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
fr: AI pour le client déconnecté

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
fr: Quitter le jeu

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
fr: Remplacer le joueur par %s

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
fr: Champ de débogage

en: No team
fr: Pas d'équipe

en: Team %u
fr: Équipe %u

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
fr: Confirmation de la sortie du jeu

en: Are you sure you wish to exit this game?
fr: Êtes vous sur de vouloir quitter cette partie ?

en: Error Saving Game!
fr: Erreur pendant la sauvegarde du jeu !

en: Messages: Inbox
fr: Messages : Boîte de réception

en: Title
fr: Titre

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
fr: Envoyé

en: Show Archive
fr: Affiche l'archive

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
fr: Centrer la vue principale de la carte sur l'emplacement

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
fr: Afficher tous les messages

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
fr: Ne montrer que les messages des géologues

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
fr: N'afficher que les messages de l'économie

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
fr: N'afficher que les messages maritimes

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
fr: N'afficher que les messages des combats

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
fr: N'afficher que les messages du scénario

en: Messages: Archive
fr: Messages : Archive

en: Show Inbox
fr: Afficher la boîte de réception

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
fr[0]: Restaurer le message %d sélectionné:
fr[1]: Restaurer les %d messages sélectionnés:
fr[2]: Restaurer les %d messages sélectionnés:

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
fr: Restaurer le message sélectionné

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
fr[0]: Archiver le message %d sélectionné
fr[1]: Archiver les %d messages sélectionnés
fr[2]: Archiver les %d messages sélectionnés

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
fr: Archiver le message sélectionné

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
fr: Options sonores

en: Game over
fr: Fin de la partie

en: Player Info:
fr: Information joueur :

en: Elapsed time:
fr: Temps écoulé :

en: Continue playing
fr: Continuer à jouer

en: Time
fr: Temps

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
fr: Perdu

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
fr: Gagné

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
fr: Abandon

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
fr: Inconnu

en: You won!
fr: Vous avez gagné !

en: You lost.
fr: Vous avez perdu.

en: %s won!
fr: %s a gagné !

en: Team %u won!
fr: L'équipe %u a gagné!

en: Team Score
fr: Score équipe

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
fr[0]: %d fichier
fr[1]: %d fichiers
fr[2]: %d fichiers

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
fr[0]:  %1% répertoire et %2% sélectionnés:
fr[1]: %1% répertoires  et %2% sélectionnés:
fr[2]: %1% répertoires  et %2% sélectionnés:

en: Directory Name:
fr: Nom du répertoire:

en: Error:
fr: Erreur :

en: Map Name:
fr: Nom de la carte :

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
fr: Début du replay :

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
fr: Temps de jeu :

en: Widelands Version:
fr: Version de Widelands :

en: Win Condition:
fr: Condition de victoire :

en: Add-Ons:
fr: Modules Complémentaires:

en: Game data error:
fr: Erreur dans les donnés du jeu

en: Land
fr: Terrain

en: Productivity
fr: Productivité

en: Casualties
fr: Pertes

en: Kills
fr: Victimes

en: Military buildings lost
fr: Bâtiments militaires perdus

en: Military buildings defeated
fr: Bâtiments militaires vaincus

en: Civilian buildings lost
fr: Bâtiments civils perdus

en: Military
fr: Militaire

en: Info Panel Visibility
fr: Visibilité du panneau d'information

en: Follow mouse
fr: Suivre la souris

en: Hide
fr: Cacher

en: Move panel to bottom
fr: Déplacer le tableau de bord en bas

en: Move panel to top
fr: Déplacer le tableau de bord en haut

en: Cheat mode enabled
fr: Mode triche activé

en: Priority: Very Low
fr: Priorité : Très Basse

en: Priority: Low
fr: Priorité : Basse

en: Priority: Normal
fr: Priorité : Normale

en: Priority: High
fr: Priorité : Haute

en: Priority: Very High
fr: Priorité : Très Haute

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
fr: Augmenter le nombre de marchandises que vous voulez stocker ici

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
fr: Diminuer le nombre de marchandises que vous voulez stocker ici

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
fr: Maintenez Shift enfoncé pour augmenter tous les types de marchandises en même temps

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
fr: Maintenez Shift enfoncé pour diminuer tous les types de marchandises en même temps

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
fr: Maintenez Ctrl enfoncé pour autoriser toutes ces marchandises

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
fr: Maintenez Ctrl enfoncé pour n'autoriser aucune de ces marchandises

en: Remove ware
fr: Enlever marchandise

en: Add ware
fr: Ajouter marchandise

en: Hide controls
fr: Cacher les contrôles

en: Show controls
fr: Afficher les contrôles

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
fr: Vue de la carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
fr: Cacher la mini-carte

en: Show Minimap
fr: Afficher la mini-carte

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
fr: Réinitialiser le zoom

en: Road length: %u
fr: Longueur de route : %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
fr: Longueur de voie navigable : %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
fr: Capture d'écran échouée !

en: Screenshot saved
fr: Capture d'écran enregistrée

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
fr: Vitesse de jeu

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
fr: Ctrl+Shift+Espace

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
fr: Paramétrer les options des effets sonores et de la musique

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
fr: Recommencer le scénario

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
fr: Êtes vous sur de vouloir recommencer le scénario ?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
fr: Cacher le recensement

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
fr: Cacher les Statuts

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
fr: Cacher les niveaux des soldats

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
fr: Cacher les bâtiments

en: Speed +
fr: Vitesse +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
fr: Augmenter la vitesse du jeu

en: Speed -
fr: Vitesse -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
fr: Diminuer la vitesse du jeu

en: Resume
fr: Reprendre

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
fr: Reprendre le jeu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
fr: Mettre le jeu en pause

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
fr: Statistiques

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
fr: Affaires maritimes

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
fr: Soldats

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
fr: Cacher les chevauchements de l'aire de travail

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
fr: Activer l'indication de superposition des zones de travaux quand vous placez un site de construction

en: %u new message | %u new messages
fr[0]: %u nouveau message
fr[1]: %u nouveaux messages
fr[2]: %u nouveaux messages

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
fr: Effacer ce replay

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
fr: Effacer ce jeu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
fr: Supprimer ces replays

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
fr: Supprimer ces parties

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
fr: Officiel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
fr: Unofficiel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
fr: Équilibré

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
fr: Déséquilibré

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
fr: Transbordeurs

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
fr: Artefacts

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
fr: Chacun pour soi

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
fr: 1 contre 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
fr: Équipes de 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
fr: Équipes de 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
fr: Équipes de 4

en: No Author
fr: Pas d'auteur

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
fr: vide

en: Directory
fr: Dossier

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
fr: Le nom original de cette carte : %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
fr: Le nom de cette carte dans votre langue : %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
fr: Astuce

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: The name of the map or scenario
fr: Le nom de la carte ou du scénario

en: Size
fr: Taille

en: The size of the map (Width x Height)
fr: La taille de la carte (Largeur x Hauteur)

en: Map Name
fr: Nom de la carte

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Roads
fr: Routes

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
fr[0]: %1%j
fr[1]: %1%j
fr[2]: %1%j

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
fr: jours

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
fr: heures

en: game
fr: jeu

en: Additional item
fr: Objet additionnel

en: (Empty)
fr: (Vide)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
fr: Présent

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
fr: Manquant

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
fr: Arrive

en: Next Level
fr: Niveau suivant

en: Decrease experience by 1
fr: Diminue l'expérience de 1

en: Increase experience by 1
fr: Augmenter l'expérience de 1

en: Terminate the employment of the selected worker
fr: Arrêter la tâche de l'ouvrier sélectionné

en: (coming)
fr: (bientôt)

en: Confirm Deleting File
fr: Confirmez la suppression du fichier

en: Confirm Deleting Files
fr: Confirmez la suppression des fichiers

en: Do you really want to delete this game?
fr: Voulez-vous vraiment effacer cette partie ?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
fr[0]: Voulez vous réellement supprimer cette %d partie ?
fr[1]: Voulez vous réellement supprimer ces %d parties ?
fr[2]: Voulez vous réellement supprimer ces %d parties ?

en: Error Deleting File!
fr: Erreur à la suppression du fichier !

en: Error Deleting Files!
fr: Erreur lors de la suppression des fichiers !

en: The game could not be deleted.
fr: Le jeu n'a pas pu être effacé.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
fr[0]: %d jeu n'a pas pu être effacé.
fr[1]: %d jeux n'ont pu être effacé.
fr[2]: %d jeux n'ont pu être effacé.

en: Do you really want to delete this replay?
fr: Voulez-vous vraiment effacer ce replay ?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
fr[0]: Voulez vous réellement supprimer ce %d replay ?
fr[1]: Voulez vous réellement supprimer ces %d replays ?
fr[2]: Voulez vous réellement supprimer ces %d replays ?

en: The replay could not be deleted.
fr: Le replay n'a pas pu être effacé.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
fr[0]: %d replay ne peut être effacé.
fr[1]: %d replays ne peuvent êtres effacés.
fr[2]: %d replays ne peuvent êtres effacés.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
fr: Ce fichier n'est pas au bon format et ne peut être chargé. Il a peut-être été créé avec une vieille version de Widelands.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
fr: Aujourd'hui, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
fr: sauvegardé aujourd'hui à %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
fr: Hier, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
fr: sauvegardé hier à %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
fr: sauvegardé sur %1$s %2$u, %3$u

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
fr: Sauvegarde automatique : %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
fr: Sauvegarde automatique %1% : %2%

en: Incompatible: %s
fr: Incompatible : %s

en: Save Date
fr: Sauvegarder la date

en: The date this game was saved
fr: La date à laquelle cette partie a été sauvegardé.

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
fr: Le nom de fichier sous lequel le jeu a été sauvegardé suivi du nom de la carte, ou le nom de la carte suivi du dernier objectif achevé.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
fr: Mode de jeu

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
fr: SP = Un Joueur

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
fr: MP = Multijoueur

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
fr: H = Multijoueur (Hôte)

en: Numbers are the number of players.
fr: Les nombres sont ceux des joueurs.

en: Filename: Map name (start of replay)
fr: Nom de fichier : Nom de la carte (début du replay)

en: Map name (start of replay)
fr: Nom de la carte (début du replay)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
fr: Voir le navire sélectionné

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
fr: Ouvrir la fenêtre du navire sélectionné

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
fr: Aller au navire sélectionné et ouvrir sa fenêtre.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
fr: Centrer la carte sur le navire sélectionné

[ctx: ship]
en: Name
fr: Nom

[ctx: ship]
en: Status
fr: Statut

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
fr: Afficher tous les navires

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
fr: Afficher les navires vides

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
fr: Afficher les navires transportant des marchandises et des ouvriers.

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
fr: Afficher les expéditions en attente

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
fr: Afficher les expéditions de reconnaissance

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
fr: Afficher les expéditions qui ont trouvé un espace portuaire ou qui fondent une colonie.

en: Scout towards the north west
fr: Explorer vers le Nord-Ouest

en: Explore the island’s coast clockwise
fr: Explorez les côtes de l'île dans le sens des aiguilles d'une montre

en: Scout towards the north east
fr: Explorer vers le Nord-Est

en: Scout towards the west
fr: Explorer vers l' Ouest

en: Construct a port at the current location
fr: Construire un port à l'emplacement actuel

en: Scout towards the east
fr: Explorer vers l' Est

en: Scout towards the south west
fr: Explorer vers le Sud-Ouest

en: Explore the island’s coast counter clockwise
fr: Explorez les côtes de l'île dans le sens contraire des aiguilles d'une montre

en: Scout towards the south east
fr: Explorer vers le Sud-Est

en: Sink the ship
fr: Couler le navire

en: Cancel the Expedition
fr: Annuler l'expédition

en: Go to destination
fr: Aller à la destination

en: Go to ship
fr: Aller au navire

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
fr: Annuler l'expédition

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
fr: Cette expédition ne peut être annulée car le navire ne peut s'arrimer à aucun port.

en: Health: %u
fr: Santé: %u

en: Attack: %u
fr: Attaque: %u

en: Defense: %u
fr: Défense: %u

en: Evade: %u
fr: Esquive: %u

en: Overview
fr: Aperçu

en: By Attribute
fr: Par attribut

en: Capacity
fr: Capacité

en: Click soldier to send away
fr: Cliquez sur un soldat pour le renvoyer

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
fr: Change le volume. Cliquer ici pour entendre un échantillon

en: Play your own music in-game
fr: Jouer votre musique personnelle en jeu

[ctx: sound_options]
en: Music
fr: Musique

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
fr: Message du salon de conversation

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
fr: Messages du jeu

[ctx: sound_options]
en: User Interface
fr: Interface utilisateur

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
fr: Sons d'ambiance

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
fr: Le son est désactivé, soit à cause d'un problème de pilote logiciel, soit parce qu'il a été désactivé au niveau de la ligne de commande

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
fr: Evaluer

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
fr: Comparer les montants stockés aux quantités ciblés par l'économie

en: Red:
fr: Rouge :

en: Stock is lower than the target
fr: Le stock est inférieur à la cible.

en: Yellow:
fr: Jaune :

en: Stock is equal to the target
fr: Le stock est égal à la cible.

en: Green:
fr: Vert :

en: Stock is higher than the target
fr: Le stock est supérieur à la cible.

en: Wares (total)
fr: Marchandises (total)

en: Workers (total)
fr: Ouvriers (total)

en: Wares in warehouses
fr: Marchandises dans les entrepôts

en: Workers in warehouses
fr: Ouvriers dans les entrepôts

en: Next Mission
fr: Mission suivante

en: Start the next mission now
fr: Commencer la mission suivante maintenant

en: Continue playing this mission
fr: Continuer de jouer cette mission

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
fr: Équipes suggérées

en: Soldiers in training
fr: Soldats en cours d'entraînement

en: Consumption
fr: Consommation

en: Economy health
fr: Santé économique

en: Remove 10 wares
fr: Enlever 10 marchandises

en: Remove a ware
fr: Enlever une marchandise

en: Add a ware
fr: Ajouter une marchandise

en: Add 10 wares
fr: Ajouter 10 marchandises

en: Configure this building’s economy
fr: Configurer l'économie de ce bâtiment

en: Wares waiting to be shipped
fr: Marchandises attendant d'être embarquées

en: Workers waiting to embark
fr: Ouvriers attendant pour embarquer

en: Expedition
fr: Expédition

en: Follow
fr: Suivre

en: Center the main view on this
fr: Centrer la vue principale sur ce(tte)
