Widelands - en to fy translation catalogue (270 entries)

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s & %2$s
fy: %1$s&%2$s

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
fy: %1$s of %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
fy: %1$s еn %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
fy: Gjin romte

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
fy: Foar guon startgebouwen wie gjin romte en hja binne net bouwt. Hjirmei bisto yn it neidiel. Betink ofsto de kaart wer op 'e nij starte wolst mei earlikere startynstellings.

en: Not enough space
fy: Net genôch romte

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
fy: Gjin kompjûter

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
fy: Gewoane kompjûter

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
fy: Minne kompjûter

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
fy: Tige minne kompjûter

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
fy: net wier

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
fy: wier

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
fy: Mrt

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
fy: Maa

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
fy: Okt

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
fy: Des

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
fy: Haadmenu

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
fy: Ark

en: Undo
fy: Weromdraaie

en: Redo
fy: Opnij

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
fy: Nije kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
fy: Nije willekeurige kaart

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
fy: Kaart ynlade

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
fy: Kaart opslaan

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
fy: Kaartopsjes

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
fy: Bewurker ferlitte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
fy: Hichte feroarje

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
fy: Samar in hichte

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
fy: Terrein

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
fy: Net ferpleatsber

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
fy: Bisten

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
fy: Grûnstoffen

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
fy: Spilers

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
fy: Widelands koe de triem "%s" net lade. De triemyndieling wurdt net ûndersteund.

en: Unsaved Map
fy: Kaart net opslein

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
fy: De kaart is net opslein. Bisto wis datst ôfslúte wolst?

en: Error
fy: Flater

en: Loading map “%s”…
fy: Kaart “%s” oan it laden...

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
fy: Gjin namme

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
fy: Unbekind

en: Random Player
fy: Samar in spiler

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
fy: Hûdich: %s ...

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
fy: Hûdich: %s

en: Field Information
fy: Fjildynformaasje

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
fy: Koördinaten:(%1$i,%2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
fy: lyts

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
fy: gemiddeld

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
fy: grut

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
fy: flagge

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
fy: myn

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
fy: haven

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
fy: om te rinnen

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
fy: om te swimmen

en: Owned by: Player %u
fy: Is fan: Spiler %u

en: Owned by: —
fy: Is fan: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
fy: Namme: %s

en: Map
fy: Kaart

[ctx: map_name]
en: Name: %s
fy: Namme: %s

en: Players: %u
fy: Spilers: %u

en: Players: –
fy: Spilers: –

en: Author: %s
fy: Auteur: %s

en: Error!
fy: Flater!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
fy: Myn kaarten

en: Cancel
fy: Annulearje

en: Authors:
fy: Auteurs:

en: Description:
fy: Omskriuwing:

en: Hint (optional):
fy: Oanwizing (net ferpljochte):

en: Tags:
fy: Skaaimerken:

en: %u Player | %u Players
fy[0]: %u spiler
fy[1]: %u spilers

en: Suggested Teams:
fy: Foarstelde tiims:

en: Main Options
fy: Haadopsjes

en: Tags
fy: Skaaimerken

en: Teams
fy: Tiims

en: Size: %1% x %2%
fy: Grutte: %1%x%2%

en: Create Map
fy: Kaart oanmeitsje

en: Terrain:
fy: Terrein:

en: Creating empty map…
fy: Lege kaart oan it oanmeitsjen...

en: Players:
fy: Spilers:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
fy: Leech

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
fy: Gemiddeld

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
fy: Heech

en: Water:
fy: Wetter:

en: Land:
fy: Lân:

en: Wasteland:
fy: Rûch gebiet:

en: Mountains:
fy: Bargen

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %i %%
fy: %i%%

en: Island mode
fy: Eilân-moadus

en: Map ID:
fy: Kaartnûmer:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
fy: Rûch gebiet

en: Generating random map…
fy: Samar in kaart oan it krewearen

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
fy: Samar in kaart

en: Player
fy: Spiler

en: Generate Map
fy: Krewear kaart

en: Filename:
fy: Triemnamme:

en: Make Directory
fy: Meitsje triemlokaasje

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
fy: gjin namme

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
fy: In triem mei de namme ‘%s’ bestiet al. Wolsto de triem oerskriuwe?

en: Error Saving Map!
fy: Flater by it opslaan fan de kaart!

en: Player Options
fy: Spileropsjes

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
fy: Spiler %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
fy: Stam

en: Height Tools Options
fy: Opsjes hichteark

en: Tool Size
fy: Arkformaat

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
fy: ja

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
fy: oan

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
fy: nee

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
fy: út

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
fy: Net ynsteld

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
fy: Simmer

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
fy: Woastyn

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
fy: Ferlern!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
fy: Fijân ferslein!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
fy: Fal oan!

en: You are under attack
fy: Do wurdst oanfallen

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
fy: de ekonomy hat %s nedich

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
fy: de ekonomy hat (in) ‘%s’(s) nedich

en: (stopped)
fy: (stoppe)

en: Port Space
fy: Havenplak

en: Port Space Found
fy: Havenplak fûn

en: Island Circumnavigated
fy: Eilân rûnsyld

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
fy: Oan it wachtsjen

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
fy: Lân yn sicht!

en: Port Lost!
fy: Haven ferlern!

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
fy: Untdekkingsreis

en: Expedition Ready
fy: Klear foar ûntdekkingsreis

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
fy: Oan it ferskipjen

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
fy: Oan it wachtsjen

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
fy: Oan it ferkennen

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
fy: Havenplak fûn

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
fy: Koloanje oan it oprjochtsjen

en: Logic error
fy: Logyske flater

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
fy: Arbeiders

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
fy: Gebouwen

en: A geologist found resources.
fy: In geolooch hat grûnstoffen fûn

en: Saving failed!
fy: Opslaan mislearre!

en: Game saved
fy: Spultsje opslein

en: Flags
fy: Flaggen

en: Objectives
fy: Doelen

en: Loading map…
fy: Kaart oan it laden...

en: You can not kick yourself!
fy: Do kinst dysels der net útskoppe!

en: %li second | %li seconds
fy[0]: %li sekonde
fy[1]: %li sekonden

en: ERROR: %s
fy: FLATER: %s

en: Kicked by the host: %s
fy: Troch de gasthear der útskopt: %s

en: Loading…
fy: Oan it laden...

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
fy[0]: %d minút
fy[1]: %d minuten

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
fy[0]: %d piksel
fy[1]: %d piksels

en: Close
fy: Slute

en: About Widelands
fy: Oer Widelands

en: Password:
fy: Wachtwurd:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
fy: Omskriuwing

en: Return to the main menu
fy: Werom nei it haadmenu

en: Play this campaign
fy: Spylje dizze kampanje

en: Tribe Name
fy: Stamnamme

en: Campaign Name
fy: Kampanjenamme

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
fy: Namme

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
fy: Verzje

en: Game
fy: Spultsje

en: Start game
fy: Start spultsje

en: Saved Game
fy: Opslein potsje

en: File not found
fy: Triem net fûn

en: Show Filenames
fy: Lit triemnammen sjen

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
fy: gjinien

en: New Game
fy: Nij potsje

en: Campaigns
fy: Kampanjes

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
fy: Potsje lade

en: Options
fy: Opsjes

en: Exit Widelands
fy: Widelands ôfslute

en: (no map)
fy: (gjin kaart)

en: Show all maps
fy: Lit alle kaarten sjen

en: Show original map names
fy: Lit orzjinele kaartnammen sjen

en: Back
fy: Werom

en: Spectator
fy: Taskôger

en: Team
fy: Tiim

en: Closed
fy: Ticht

en: Open
fy: Iepen

en: No Team
fy: Gjin tiim

en: Team %d
fy: Tiim %d

en: Your nickname:
fy: Dyn brûkersnamme:

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
fy: Unbekind

en: Apply
fy: Opjaan

en: Language
fy: Taal

en: Sound
fy: Lûd

en: Saving
fy: Opslaan

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
fy: Ut

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
fy: Folslein skerm

en: Try system language
fy: Probearje de systeemtaal

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
fy: De oersetting nei it %s is foltôge.

en: Play this tutorial
fy: Spylje dizze hânlieding

en: Tutorial Name
fy: Namme hânlieding

en: General Statistics
fy: Algemiene statistiken

en: Building Statistics
fy: Gebouwstatistiken

en: Chat
fy: Petear

en: Cancel expedition?
fy: Untdekkingsreis ôfsizze?

en: Attack
fy: Fal oan

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
fy[0]: %u soldaat
fy[1]: %u soldaten

en: Number of soldiers
fy: Oantal soldaten

en: Start attack
fy: Begjin oanfal

en: Show previous building
fy: Lit foargeande gebouw sjen

en: Show next building
fy: Lit neikommend gebouw sjen

en: Mines
fy: Minen

en: Ports
fy: Havens

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
fy: Fierder

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
fy: Stopje

en: Enhance to %s
fy: Ferbetterje ta %s

en: Construction costs:
fy: Boukosten:

en: Destroy
fy: Ferniel

en: Dismantle
fy: Brêk ôf

en: Returns:
fy: Smyt op:

en: Show work area
fy: Lit wurkgebiet sjen

en: Start an expedition
fy: Start in ûntdekkingsreis

en: Cancel the expedition
fy: Sis de ûntdekkingsreis ôf

en: Building materials
fy: Boumaterialen

en: Economy options
fy: Ekonomyske opsjes

en: Decrease target
fy: Doel ferleegje

en: Increase target
fy: Doel ferheegje

en: Build small building
fy: Bouw in lyts gebouw

en: Build medium building
fy: Bouw in gemiddeld gebouw

en: Build port building
fy: Bouw in haven

en: Action
fy: Aksje

en: Build road
fy: Bouw wei

en: Destroy this flag
fy: Helje flagge fuort

en: Send geologist to explore site
fy: Stjoer geolooch om gebiet te analysearjen

en: Place a flag
fy: Pleats in flagge

en: Destroy a road
fy: Ferniel in wei

en: Build mines
fy: Bouw minen

en: Build flag
fy: Bouw flagge

en: Cancel road
fy: Wei dochs net meitsje

en: Build roads
fy: Lis wei oan

en: Title
fy: Titel

[ctx: message]
en: Type
fy: Soart

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
fy: Ferstjoerd

en: Show Archive
fy: Lit argyf sjen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
fy: Lit alle berjochten sjen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
fy: Lit allinnich ekonomyske berjochten sjen

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
fy: Lit allinnich oarlogsberjochten sjen

en: Time
fy: Tiid

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
fy: Ferlern

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
fy: Wûn

en: You won!
fy: Do hast wûn!

en: You lost.
fy: Do has ferlern.

en: %s won!
fy: %s hat wûn!

en: Error:
fy: Flater:

en: Map Name:
fy: Kaartnamme:

en: Widelands Version:
fy: Widelands verzje:

en: Land
fy: Lân

en: Productivity
fy: Produktiviteit

en: Casualties
fy: Deaden

en: Kills
fy: Dea makke

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
fy: Fergrutsjen tebeksette

en: PAUSE
fy: PAUZE

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
fy: Statistiken

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
fy: Soldaten

en: %u new message | %u new messages
fy[0]: %u nij berjocht
fy[1]: %u nije berjochten

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
fy: Offisjeel

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
fy: Museumstikken

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
fy: Tiims fan 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
fy: Tiims fan 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
fy: Tiims fan 4

en: No Author
fy: Gjin auteur

en: Map Name
fy: Kaartnamme

en: Owner
fy: Eigner

en: Roads
fy: Wegen

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
fy: agen

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
fy: oeren

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
fy: minuten

en: (vacant)
fy: (frij)

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
fy: Hjoed, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
fy: Justerje, %1%:%2%

[ctx: filename_mapname]
note: * TRANSLATORS: %1% is a filename, %2% a map's name.
en: %1%: %2%
fy: %1%:%2%

en: Follow
fy: Folgje
