Widelands - en to hr translation catalogue (337 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
hr: %1$s ili %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
hr: %1$s i %2$s

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
hr: Sij

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
hr: Velj

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
hr: Ožu

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
hr: Tra

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
hr: Svi

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
hr: Lip

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
hr: Srp

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
hr: Kol

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
hr: Ruj

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
hr: Lis

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
hr: Stu

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
hr: Pro

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
hr: Glavni izbornik

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
hr: Alati

en: Undo
hr: Poništi

en: Redo
hr: Vrati

en: Help
hr: Pomoć

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
hr: Novi zemljovid

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
hr: Novi nasumični zemljovid

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
hr: Učitaj zemljovid

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
hr: Spremi zemljovid

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
hr: Postavke zemljovida

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
hr: Izađi iz uređivača

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
hr: Mjenjaj visinu

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
hr: Teren

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
hr: Nekretnine

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
hr: Životinje

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
hr: Resursi

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
hr: Igrači

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
hr: Stavi mjesto koje će imati koordinate (0, 0). To će biti gornje lijevo polazno mjesto na minimapi

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
hr: Widelands ne može učitati datoteku "%s". Format datoteke nije u skladu s pravilima.

en: Unsaved Map
hr: Nespremljeni zemljovid

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
hr: Zemljovid nije spremljen, stvarno želite odustati?

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
hr: Bez naziva

en: Field Information
hr: Informacije o polju

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
hr: Koordinate: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
hr: mala

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
hr: srednja

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
hr: velika

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
hr: rudnik

en: Owned by: Player %u
hr: Vlasnik: Igrač %u

en: Owned by: —
hr: Vlasnik: —

en: Map
hr: Zemljovid

en: Players: %u
hr: Igrači: %u

en: Author: %s
hr: Autor: %s

en: Error!
hr: Greška!

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
hr: Scenariji za mrežnu igru

en: Cancel
hr: Poništi

en: Delete
hr: Obriši

en: Authors:
hr: Autori:

en: Description:
hr: Opis:

en: %u Player | %u Players
hr[0]: %u Igrač
hr[1]: %u Igrača
hr[2]: %u Igrača

en: Suggested Teams:
hr: Preporučeni timovi:

en: Create Map
hr: Stvori zemljovid

en: Terrain:
hr: Teren:

en: Players:
hr: Igrači:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
hr: Niska

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
hr: Srednja

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
hr: Visoka

en: Map ID:
hr: Zemljovid ID:

en: Player
hr: Igrač

en: Generate Map
hr: Generiraj zemljovid

en: Filename:
hr: Datoteka:

en: Make Directory
hr: Stvori mapu

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
hr: bezimeno

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
hr: Datoteka s imenom ‘%s’ već postoji. Prebrisati?

en: Error Saving Map!
hr: Greška u spremanju zemljovida!

en: Player Options
hr: Postavke igrača

en: Number of players
hr: Broj igrača

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
hr: Igrač %u

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
hr: Pleme

en: Height Tools Options
hr: Postavke alata za promjenu visine terena

en: Tool Size
hr: Veličina alata

en: Messages
hr: Poruke

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
hr: da

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
hr: uključeno

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
hr: ne

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
hr: isključeno

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
hr: Nije podešeno

en: Missing starting position
hr: Nedostaje početni položaj

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
hr: Widelands ne može započeti partiju jer igrač %u nema početno mjesto.
    Ako želite popraviti problem, možete u uređivaču ubaciti početno mjesto.

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
hr: Ljeto

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
hr: Zima

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
hr: Pustinja

en: No description defined
hr: Nema opisa

en: %i%% built
hr: %i%% izgrađen

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
hr: Roba

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
hr: Radnici

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
hr: Građevine

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
hr: Došao je kraj snimke i igra je zaustavljena. Možete pokrenuti igru i nastaviti gledati snimku.

en: Saving failed!
hr: Spremanje nije uspjelo!

en: Game saved
hr: Igra je spremljena

en: Flags
hr: Zastave

en: Objectives
hr: Zadaci

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
hr: Bluebyte Settlers II zemljovid. Nema komentara!

en: Could not establish connection to host
hr: Ne može se uspostaviti veza sa domačinom

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
hr: /endForcedPause        -  Vrača igru u normalnu brzinu.

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
hr: Widelands se ne može spojiti na danu adresu.
    Vjerojatno metaserver nije upaljen na navedenom portu ili
    Vaša mreža nije dobro namještena.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
hr: Ponovno povezivanje na metaserver je uspjelo!

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
hr: Metaserver je poslao neobičnu poruku o pogrešci

en: Unexpected packet
hr: Neočekivani paket

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
hr: Igrač ‘%s’ je poražen i sada je gledatelj.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
hr: Klijent %1$s nije odgovorio duže od %2$s.

en: Decrease the value
hr: Smanji vrijednost

en: Increase the value
hr: Povečaj vrijednost

en: Decrease the value by 10
hr: Smanji vrijednost za 10

en: Increase the value by 10
hr: Povečaj vrijednost za 10

en: Close
hr: Zatvori

en: Password:
hr: Lozinka:

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
hr: Težina

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
hr: Opis

en: Return to the main menu
hr: Povratak na prethodni izbornik

en: Play this campaign
hr: Otvori ovaj pohod

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
hr: Tež.

en: Tribe Name
hr: Ime plemena

en: Campaign Name
hr: Ime pohoda

en: Help: %s
hr: Upute za: %s

en: Clients online:
hr: Klijenta na vezi:

en: Join this game
hr: Uključi se u ovu igru

en: Name of your server:
hr: Ime Vašeg servera:

en: Open a new game
hr: Počni novu igru

en: User Status
hr: Korisnički status

en: Game
hr: Igra

en: Start game
hr: Početak igre

en: Win condition is set through the scenario
hr: Scenario postavlja uvjete pobjede

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
hr: Ova igra je pokrenuta iz spremljene igre - uvjeti pobjede su od prije namješteni.

en: Show the help window
hr: Pokaži prozor pomoći

en: The host has not yet selected a map or saved game.
hr: Domačin još nije odabrao zemljovid ili spremljenu igru.

en: File not found
hr: Datoteka nije pronađena

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
hr: Widelands je pokušao pokrenuti igru iz datoteke koja ne postoji na zadanoj putanji.
    Ime datoteke je: %s
    Ako je ova poruka u mrežnoj igri, domačin je vjerojatno odabrao datoteku koju nemate. Uobičajeno je da se sve potrebne datoteke prebace s računala domačina na vaše, tako da možda prijenos još nije dovršen!?!

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
hr: Postavke mrežne igre

en: Load this replay
hr: Učitaj ovu snimku

en: Return to the multiplayer game setup
hr: Povratak na postavke mrežne igre

en: Return to the single player menu
hr: Povratak na izbornik lokalne igre

en: Load this game
hr: Učitaj ovu igru

en: Nickname:
hr: Nadimak:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
hr: nitko

en: Please enter a nickname!
hr: Molimo, upišite nadimak!

en: Please enter your password!
hr: Unesite svoju lozinku!

en: New Game
hr: Nova igra

en: Campaigns
hr: Pohodi

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
hr: Učitaj igru

en: Watch Replay
hr: Pogledaj reprizu igre

en: Options
hr: Postavke

en: Exit Widelands
hr: Zatvori Widelands

en: (no map)
hr: (nema zemljovida)

en: Show all maps
hr: Prikaži sve

en: Show original map names
hr: Prikaži izvorna imena

en: Back
hr: Nazad

en: Role
hr: Uloga

en: Spectator
hr: Gledatelj

en: Type
hr: Tip

en: Team
hr: Tim

en: Shared in
hr: Djeljeno u

en: Closed
hr: Zatvoreno

en: Open
hr: Otvoreno

en: Human
hr: Čovjek

en: Clients
hr: Klijenti

en: List of games in your local network:
hr: Popis igra u lokalnoj mreži

en: Host
hr: Domačin

en: State
hr: Stanje

en: Apply
hr: Primjeni

en: Language
hr: Jezik

en: Distance for windows to snap to other panels:
hr: Udaljenost na kojoj će se prozori zalijepiti na ploču:

en: Distance for windows to snap to borders:
hr: Udaljenost na kojoj će se prozori zalijepiti na rub:

en: Show in-game chat with transparent background
hr: Prikaži chat sa prozirnom pozadinom

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
hr: Isključeno

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
hr: Cijeli zaslon

en: Try system language
hr: Koristi jezik sustava

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
hr: Desno je opis odabranog vodiča.

en: Play this scenario
hr: Igrajte ovaj scenario

en: Play this tutorial
hr: Igraj s ovim vodičem

en: The order in which the tutorials should be played
hr: Preporučeni redosljed igranja

en: Tutorial Name
hr: Ime vodiča

en: The number of this scenario in the campaign
hr: Broj scenarija u pohodu

en: Scenario Name
hr: Ime scenarija

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
hr: Poruka greške:

en: Game data error
hr: Greška u podacima igre

en: General Statistics
hr: Opće statistike

en: Ware Statistics
hr: Statistika robe

en: Building Statistics
hr: Statistike građevina

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
hr: Spremljena igra

en: Destroy building?
hr: Uništiti građevinu?

en: Dismantle building?
hr: Rastaviti građevinu

en: Enhance building?
hr: Unaprijediti građevinu?

en: Sink the ship?
hr: Potopiti brod?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
hr: Sigurno želite odustati od aktivne ekspedicije?

en: Attack
hr: Napad

en: Number of soldiers
hr: Broj vojnika

en: Start attack
hr: Pokreni napad

en: Center view on this
hr: Centriraj pogled na ovo mjesto

en: Owned:
hr: Vlasnik:

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
hr: Nastavi

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
hr: Zaustavi

en: Enhance to %s
hr: Unaprijedi na %s

en: Construction costs:
hr: Cijena izrade:

en: Destroy
hr: Uništi

en: Dismantle
hr: Rastavi

en: Returns:
hr: Povrat:

en: Hide work area
hr: Sakrij dohvat

en: Show work area
hr: Prikaži dohvat

en: Start an expedition
hr: Pokreni ekspediciju

en: Cancel the expedition
hr: Odustani od ekspedicije

en: Building materials
hr: Građevni materijali

en: Normal policy
hr: Normalno rukovanje

en: Preferably store selected wares here
hr: Po potrebi odabranu robu spremaj ovdje

en: Do not store selected wares here
hr: Odabranu robu ne spremaj ovdje

en: Remove selected wares from here
hr: Iznesi odabranu robu

en: Economy options
hr: Postavke ekonomije

en: Decrease target
hr: Smanji

en: Increase target
hr: Povečaj

en: Build small building
hr: Sagradi malenu građevinu

en: Build medium building
hr: Sagradi srednju građevinu

en: Build port building
hr: Sagradi lučku građevinu

en: Action
hr: Radnja

en: Build road
hr: Gradi cestu

en: Destroy this flag
hr: Uništi zastavu

en: Send geologist to explore site
hr: Pošalji geologa da istraži mjesto

en: Place a flag
hr: Postavi zastavu

en: Destroy a road
hr: Uništi cestu

en: Watch field in a separate window
hr: Vidi mjesto u posebnom prozoru

en: Watch
hr: Pogled

en: Build mines
hr: Sagradi rudnik

en: Build flag
hr: Postavi zastavu

en: Cancel road
hr: Odustani od ceste

en: Build roads
hr: Napravi cestu

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
hr: Napusti igru

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
hr: Napuštanje igre

en: Are you sure you wish to exit this game?
hr: Sigurno želite napustiti ovu igru?

en: Messages: Inbox
hr: Poruke: Primljeno

en: Title
hr: Naslov

en: Show Archive
hr: Pokaži arhivu

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
hr: Centriraj pogled na ovo mjesto

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
hr: Pokaži sve poruke

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
hr: Prikaži samo poruke ekonomije

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
hr: Prikaži samo pomorske poruke

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
hr: Prikaži samo ratne poruke

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
hr: Prikaži samo poruke scenarija

en: Messages: Archive
hr: Poruke: Arhiva

en: Show Inbox
hr: Prikaži dolazne poruke

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
hr: Postavke zvuka

en: Game over
hr: Kraj igre

en: Elapsed time:
hr: Proteklo vrijeme:

en: Continue playing
hr: Nastavak igre

en: Time
hr: Vrijeme

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
hr: Poraz

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
hr: Pobjeda

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
hr: Odustao

en: You won!
hr: Pobjeda!

en: You lost.
hr: Izgubio/la si.

en: %s won!
hr: %s je pobjedio/la!

en: Score
hr: Rezultat

en: Map Name:
hr: Ime zemljovida:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
hr: Vrijeme igre:

en: Win Condition:
hr: Uvjeti pobjede:

en: Land
hr: Zemlja

en: Productivity
hr: Produktivnost

en: Casualties
hr: Žrtve

en: Military buildings lost
hr: Izgubljenih vojnih zgrada

en: Military buildings defeated
hr: Obranjenih vojnih zgrada

en: Civilian buildings lost
hr: Izgubljena civilna građevina

en: Military
hr: Vojska

en: PAUSE
hr: PAUZA

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
hr: Namjesti postavke zvuka i glazbe

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
hr: Statistike

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
hr: Pomorski

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
hr: Vojnici

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
hr: Zaliha

en: %u new message | %u new messages
hr[0]: %u nova poruka
hr[1]: %u novih poruka
hr[2]: %u novih poruka

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
hr: Obriši ovu snimku

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
hr: Obriši ovu igru

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
hr: Službeni

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
hr: Neuravnoteženi

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
hr: Svatko za sebe

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
hr: 1 na 1

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
hr: Tim od 2

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
hr: Tim od 3

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
hr: Tim od 4

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
hr: roditelj

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
hr: Izvorno ime ovog zemljovida: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
hr: Ime zemljovida na hrvatskom: %s

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
hr: Br.

en: The name of the map or scenario
hr: Ime zemljovida ili scenarija

en: Size
hr: Veličina

en: The size of the map (Width x Height)
hr: Veličina zemljovida (Širina x Visina)

en: Map Name
hr: Ime zemljovida

en: Owner
hr: Vlasnik

en: Roads
hr: Ceste

en: Zoom
hr: Povećaj

en: game
hr: igra

en: Exp
hr: Isk

en: Next Level
hr: Sljedeća razina

en: Terminate the employment of the selected worker
hr: Otkaži posao odabranom radniku

en: (coming)
hr: (u dolasku)

en: (vacant)
hr: (neiskorišteno)

en: Do you really want to delete this game?
hr: Sigurno želite obrisati ovu spremljenu igru?

en: Do you really want to delete this replay?
hr: Sigurno želite obrisati ovu snimku?

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
hr: Datoteka je u krivom formatu i ne može biti učitana. Možda je napravljena sa starom inačicom igre.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
hr: Danas, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
hr: Jučer, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
hr: Autospremanje: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
hr: Autospremanje %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
hr: LI

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
hr: D (%1%)

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
hr: MI (%1%)

en: Incompatible: %s
hr: Nije kompatibilno s: %s

en: Save Date
hr: Dan spremanja

en: The date this game was saved
hr: Datum kada je igra spremljena

en: Numbers are the number of players.
hr: Broj je broj igrača.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
hr: Vrsta

en: Scout towards the north west
hr: Istraži u smjeru sjeverozapada

en: Explore the island’s coast clockwise
hr: Istraži obalu otoka u smjeru kazaljke na satu

en: Scout towards the north east
hr: Istraži u smjeru sjeveroistoka

en: Scout towards the west
hr: Istraži u smjeru zapada

en: Construct a port at the current location
hr: Sagradi luku na ovome mjestu

en: Scout towards the east
hr: Istraži u smjeru istoka

en: Scout towards the south west
hr: Istraži u smjeru  jugozapada

en: Explore the island’s coast counter clockwise
hr: Istraži obalu otoka u smjeru suprotnom od kazaljke na satu

en: Scout towards the south east
hr: Istraži u smjeru jugoistoka

en: Sink the ship
hr: Potopi brod

en: Cancel the Expedition
hr: Odustani od ekspedicije

en: Go to destination
hr: Odi na cilj

en: Go to ship
hr: Odi na brod

en: Capacity
hr: Kapacitet

en: Click soldier to send away
hr: Maknite vojnika klikom na njega

en: Wares (total)
hr: Robe (ukupno)

en: Workers (total)
hr: Radnika (ukupno)

en: Wares in warehouses
hr: Robe u skladištima

en: Workers in warehouses
hr: Radnika u skladištima

en: Soldiers in training
hr: Vojnika na treningu

en: Production
hr: Proizvodnja

en: Consumption
hr: Potrošnja

en: Expedition
hr: Ekspedicija

en: Follow
hr: Prati

en: Center the main view on this
hr: Centriraj ovdje glavni prozor
