Widelands - en to hu translation catalogue (1727 entries)

note: * TRANSLATORS: Join the last 2 items on a list with "or". * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s or %2$s
hu: %1$s vagy %2$s

note: * TRANSLATORS: Concatenate the last 2 items on a list. * TRANSLATORS: RTL languages might want to change the word order here.
en: %1$s and %2$s
hu: %1$s és %2$s

note: TRANSLATORS: Short for "Not enough space"
en: No Space
hu: Nincs hely

en: Some of your starting buildings didn’t have enough room and weren’t built. You are at a disadvantage with this; consider restarting this map with a fair starting condition.
hu: Néhány kezdőépületed nem fért el, és ezért nem lettek megépítve. Emiatt hátrányba kerültél; fontold meg a pálya újrakezdését az egyenlő esélyek érdekében.

en: Not enough space
hu: Nincs elég hely

en: No rocks nearby
hu: Nincsenek a közelben kövek

en: There are no rocks near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
hu: A kezdőpozíciód közelében nincsenek kövek, ezért több nyersanyagot kapsz a gazdaságod beindításához.

en: No trees nearby
hu: Nincsenek a közelben fák

en: There are no trees near to your starting position. Therefore, you receive extra resources for bootstrapping your economy.
hu: A kezdőpozíciód közelében nincsenek fák, ezért több nyersanyagot kapsz a gazdaságod beindításához.

en: Status
hu: Állapot

en: New Objective
hu: Új cél

en: New Objectives
hu: Új célok

en: “%s”
hu: „%s”

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: No AI
hu: Nincs MI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Normal AI
hu: Átlagos MI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Weak AI
hu: Gyenge MI

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Very Weak AI
hu: Nagyon gyenge MI

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: false
hu: hamis

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: true
hu: igaz

[ctx: decimal_separator]
en: .
hu: ,

note: * TRANSLATORS: January. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jan
hu: jan

note: * TRANSLATORS: February. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Feb
hu: feb

note: * TRANSLATORS: March. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Mar
hu: már

note: * TRANSLATORS: April. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Apr
hu: ápr

note: * TRANSLATORS: May. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: May
hu: máj

note: * TRANSLATORS: June. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jun
hu: jún

note: * TRANSLATORS: July. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Jul
hu: júl

note: * TRANSLATORS: August. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Aug
hu: aug

note: * TRANSLATORS: September. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Sep
hu: sze

note: * TRANSLATORS: October. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Oct
hu: okt

note: * TRANSLATORS: November. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language. * TRANSLATORS: https://www.unicode.org/cldr/charts/latest/summary/root.html
en: Nov
hu: nov

note: * TRANSLATORS: December. Keep this to 4 letters maximum. * TRANSLATORS: Use the "Months - abbreviated - Formatting" definition from the CLDR * TRANSLATORS: definition if there is one for your language.
en: Dec
hu: dec

note: * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the editor * TRANSLATORS: Title for the main menu button in the game
en: Main Menu
hu: Főmenü

note: * TRANSLATORS: Title for the tool menu button in the editor
en: Tools
hu: Eszközök

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the editor. This menu will show/hide building spaces, animals, immovables, resources * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will building spaces, census, status, etc.
en: Show / Hide
hu: Megjelenítés / elrejtés

en: Tool size
hu: Eszköz méret

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Redo
hu: Mégis

en: Help
hu: Súgó

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Map
hu: Új térkép

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: New Random Map
hu: Új véletlen térkép

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Load Map
hu: Térkép betöltése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Save Map
hu: Térkép mentése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Map Options
hu: Térkép beállításai

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's main menu
en: Exit Editor
hu: Vissza a főmenübe

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Change height
hu: Magasság változtatása

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the change height tool in the editor
en: Change the terrain height
hu: Terep magasságának megváltoztatása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Random height
hu: Véletlenszerű magasság

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the random height tool in the editor
en: Set the terrain height to random values
hu: Terep magasságának véletlenszerű megváltoztatása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Terrain
hu: Terep

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the terrain tool in the editor
en: Change the map’s terrain
hu: Terep típusának megváltoztatása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Immovables
hu: Mozdíthatatlan tereptárgyak

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the immovables tool in the editor
en: Add or remove immovables
hu: Mozdíthatatlan tereptárgyak hozzáadása és törlése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Animals
hu: Állatok

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the animals tool in the editor
en: Add or remove animals
hu: Állatok hozzáadása és törlése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Resources
hu: Nyersanyagok

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the resources tool in the editor
en: Set or change resources
hu: Nyersanyagok hozzáadása vagy megváltoztatása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Port spaces
hu: Kikötőhelyek

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the port spaces tool in the editor
en: Add or remove port spaces
hu: Kikőtőhelyek hozzáadása és törlése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Players
hu: Játékosok

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Set number of players and their names, tribes and starting positions
hu: Játékosok számának, nevének, törzsének és kezdőpozíciójának beállítása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map origin
hu: Térkép kezdőpontja

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map origin tool in the editor
en: Set the position that will have the coordinates (0, 0). This will be the top-left corner of a generated minimap.
hu: Állítsd be a (0,0) koordináták helyét. Ez lesz a létrehozott kistérkép bal felső sarka.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Map size
hu: Térkép mérete

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map size tool in the editor
en: Change the map’s size
hu: Térkép méretének megváltoztatása

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Information
hu: Információ

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the map information tool in the editor
en: Click on a field to show information about it
hu: Kattints a mezőre, amelynek az adataira kíváncsi vagy

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's tool menu
en: Tool History
hu: Eszköz előzmények

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the tool history tool in the editor
en: Restore previous tool settings
hu: A korábban használt eszközök és beállításaik ismételt használata

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether building spaces are * shown * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether
en: Hide Building Spaces
hu: Beépíthető helyek elrejtése

en: Show Building Spaces
hu: Beépíthető helyek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether to show maximum * building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
en: Hide Maximum Building Spaces
hu: Lehetséges beépíthető helyek elrejtése

en: Show Maximum Building Spaces
hu: Lehetséges beépíthető helyek megjelenítése

en: Toggle whether to show maximum building spaces that will be available if all immovables (trees, rocks, etc.) are removed
hu: A mozdíthatatlan tereptárgyak (kövek, fák, stb.) eltávolítása esetén elérhető beépíthető helyek megjelenítése/elrejtése.

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether the map grid is shown
en: Hide Grid
hu: Rács elrejtése

en: Show Grid
hu: Rács megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether immovables *  (trees, rocks etc.) are shown
en: Hide Immovables
hu: Mozdíthatatlan tereptárgyak elrejtése

en: Show Immovables
hu: Mozdíthatatlan tereptárgyak megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether animals are shown
en: Hide Animals
hu: Állatok elrejtése

en: Show Animals
hu: Állatok megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the editor's show/hide menu to toggle whether resources are shown
en: Hide Resources
hu: Nyersanyagok elrejtése

en: Show Resources
hu: Nyersanyagok megjelenítése

en: Unsupported Format
hu: Nem támogatott formátum

en: Widelands could not load the file "%s". The file format seems to be incompatible.
hu: A Widelands nem tudja betölteni a "%s" fájlt. Úgy tűnik a fájl nem kompatibilis ezzel a verzióval.

en: Unsaved Map
hu: Nem mentett térkép

en: The map has not been saved, do you really want to quit?
hu: A térkép nincs elmentve, biztosan ki akarsz lépni?

en: Error
hu: Hiba

en: An error has occured. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    Please add this information to your report.
hu: Hiba történt. A hibaüzenet:
    
    %1$s
    
    Kérjük segítsd a Widelands fejlesztését a hiba bejelentésével. A kapcsolódó üzeneteket a standard kimeneten (Windowson az stdout.txt fájlban) találod meg. A %2$s verziót használod.
    Kérjük add meg ezeket az információkat a hibajelentésben.

en: Loading map “%s”…
hu: A(z) „%s” térkép betöltése…

note: * TRANSLATORS: Default name for new map
en: No Name
hu: Nincs név

[ctx: author_name]
note: * TRANSLATORS: Map author name when it hasn't been set yet
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Loading world…
hu: Világ betöltése…

en: Random Player
hu: Véletlenszerű játékos

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: Height: inc./dec. %1$d, set to %2$d
hu: Magasság: növ./csökk. %1$d, megad. %2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list. Inc. and dec. stand for increase and * decrease.
en: %1$s: inc./dec. %2$d, set to %3$d
hu: %1$s: növ./csökk. %2$d, megad. %3$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Noise height: %1$d–%2$d
hu: Véletlen magasság: %1$d–%2$d

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Critter: %1$s
hu: Állatok: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Immovable: %1$s
hu: Mozdíthatatlan: %1$s

note: * TRANSLATORS: An entry in the tool history list.
en: Terrain: %1$s
hu: Terep: %1$s

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s …
hu: Jelenlegi: %s …

note: * TRANSLATORS: Help text in an editor tool
en: Click to select an item. Use the Ctrl key to select multiple items.
hu: Kattints egy elem kiválasztásához. Használd a Ctrl billentyűt több elem kiválasztásához.

note: * TRANSLATORS: %s are the currently selected items in an editor tool
en: Current: %s
hu: Jelenlegi: %s

en: Field Information
hu: Mező információ

en: Node
hu: Csomópont

en: Coordinates: (%1$i, %2$i)
hu: Koordináták: (%1$i, %2$i)

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: small building plot
en: small
hu: kicsi

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: medium building plot
en: medium
hu: közepes

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: big building plot
en: big
hu: nagy

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: space for a flag
en: flag
hu: zászló

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: mine building plot
en: mine
hu: bánya

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: port space
en: port
hu: kikötő

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can walk on this terrain * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: walkable
hu: járható

note: * TRANSLATORS: Editor terrain property: units can swim on this terrain (fish, ships)
en: swimmable
hu: úszható

en: Caps: %s
hu: Adottságok: %s

en: Owned by: Player %u
hu: Birtokolja: %u. játékos

en: Owned by: —
hu: Birtokolja: —

[ctx: terrain_name]
en: Name: %s
hu: Név: %s

note: * TRANSLATORS: "Is" is a list of terrain properties, e.g. "arable, unreachable and * unwalkable". You can also translate this as "Category: %s" or "Property: %s"
en: Is: %s
hu: Tulajdonság: %s

note: * TRANSLATORS: Heading for immovables and animals in editor info tool
en: Objects
hu: Objektumok

en: Immovable: %s
hu: Mozdíthatatlan: %s

en: Animals: %s
hu: Állatok: %s

en: Workers: %s
hu: Munkások: %s

en: Ships: %s
hu: Hajók: %s

en: Map
hu: Térkép

[ctx: map_name]
en: Name: %s
hu: Név: %s

en: Size: %1% × %2%
hu: Méret: %1% × %2%

en: Players: %u
hu: Játékosok: %u

en: Players: –
hu: Játékosok: –

en: Author: %s
hu: Szerző: %s

en: Description: %s
hu: Leírás: %s

note: * TRANSLATORS: No add-ons enabled
en: (none)
hu: (nincs)

en: Enabled Add-Ons: %s
hu: Aktív Bővítmények: %s

en: Error!
hu: Hiba!

note: * TRANSLATORS: Directory name for user maps in map selection
en: My Maps
hu: Az én térképeim

note: * TRANSLATORS: Directory name for MP Scenarios in map selection
en: Multiplayer Scenarios
hu: Többjátékos küldetések

note: * TRANSLATORS: Directory name for SP Scenarios in map selection
en: Singleplayer Scenarios
hu: Egyjátékos küldetések

note: * TRANSLATORS: Directory name for downloaded maps in map selection
en: Downloaded Maps
hu: Letöltött térképek

note: * TRANSLATORS: The folder that a file will be saved to.
en: Current directory: %s
hu: Jelenlegi könyvtár: %s

note: * TRANSLATORS: "Display: Original/Localized map/file names"
en: Display
hu: Megjelenítés:

en: OK
hu: Rendben

en: Cancel
hu: Mégsem

en: File names
hu: Fájlnevek

en: Map names
hu: Térképnevek

en: Original map names
hu: Eredeti térképnevek

en: Translated map names
hu: Lefordított térképnevek

en: Click player to remove
hu: Kattints a játékosra az eltávolításához

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete this suggested team lineup
hu: A kiválasztott javasolt csapatösszeállítás törlése

en: Add a player to this team
hu: Játékos hozzáadása ehhez a csapathoz

en: Theme
hu: Térkép téma

en: Add lineup
hu: Csapatösszeállítás hozzáadása

en: Add another suggested team lineup
hu: Újabb javasolt csapatösszeállítás hozzáadása

en: Map name:
hu: Térkép neve:

en: Authors:
hu: Készítők:

en: Description:
hu: Leírás:

en: Hint (optional):
hu: Tipp (nem kötelező):

en: Tags:
hu: Címkék:

[ctx: map_theme]
en: (none)
hu: (nincs)

en: Waterway length limit:
hu: Víziutak megengedett hossza:

note: * TRANSLATORS: Map Options: Waterways are disabled * TRANSLATORS: Placeholder for scroll direction when function should not use scroll wheel
en: Disabled
hu: Letiltva

en: %u Player | %u Players
hu[0]: %u játékos
hu[1]: %u játékos

en: Suggested Teams:
hu: Javasolt csapatok:

en: Main Options
hu: Főbeállítások

en: Tags
hu: Címkék

en: Teams
hu: Csapatok

en: It is not recommended to permit waterway lengths greater than %u
hu: Nem javasolt %u-nál hosszabb víziutak engedélyezése

en: Size: %1% x %2%
hu: Méret: %1% x %2%

en: Create Map
hu: Térkép létrehozása

en: Terrain:
hu: Terep:

en: Creating empty map…
hu: Üres térkép létrehozása…

en: Players:
hu: Játékosok:

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Low
hu: Alacsony

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: Medium
hu: Közepes

note: * TRANSLATORS: Amount of resources in the random map generator in the editor
en: High
hu: Magas

en: Climate
hu: Éghajlat

en: Terrain Distribution
hu: Táj jellege

en: Water:
hu: Víz:

en: Land:
hu: Szárazföld:

en: Wasteland:
hu: Pusztaság:

en: Mountains:
hu: Hegyek:

en: Island mode
hu: Sziget mód

en: Random number:
hu: Kiinduló véletlen szám:

en: Map ID:
hu: Térképazonosító:

en: Random
hu: Véletlenszerű

note: * TRANSLATORS: A campaign difficulty
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Alpine
hu: Alpesi

en: Atoll
hu: Korallzátony

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Wasteland
hu: Pusztaság

en: Generating random map…
hu: Véletlenszerű térkép generálása…

note: * TRANSLATORS: Window title. This is shown after a random map has been created in the editor.
en: Random Map
hu: Véletlenszerű térkép

note: * TRANSLATORS: This is shown after a random map has been created in the editor. * TRANSLATORS: You don't need to be literal with your translation, * TRANSLATORS: as long as the user understands that he needs to check the player positions.
en: The map has been generated. Please double-check the player starting positions to make sure that your carriers won’t drown, or be stuck on an island or on top of a mountain.
hu: A térképgenerálás elkészült. Kérjük ellenőrizd a játékosok kezdőhelyeit, hogy biztosan ne fulladjanak meg, vagy ragadjanak egy szigeten vagy egy hegy tetején.

en: The Widelands Random Map Generator
hu: A Widelands Véletlen Térkép Generátor

en: This map was generated automatically by the Widelands Random Map Generator.
hu: Ez egy, a Widelands Véletlen Térkép Generátor által automatikusan létrehozott térkép.

en: Computer %u
hu: %u. számítógép

en: Player
hu: Játékos

en: Generate Map
hu: Térkép generálása

en: Filename:
hu: Fájlnév:

en: Make Directory
hu: Könyvtár létrehozása

note: * TRANSLATORS: A folder that hasn't been given a name yet
en: unnamed
hu: névtelen

en: A file or directory with that name already exists.
hu: Már létezik egy ilyen nevű fájl vagy könyvtár.

en: Error Creating Directory!
hu: Hiba a könyvtár létrehozásakor.

en: Error while creating directory ‘%s’.
hu: Hiba a(z) „%s” könyvtár létrehozásakor.

en: A file with the name ‘%s’ already exists. Overwrite?
hu: Egy fájl már létezik ezzel a névvel: „%s” Felülírod?

en: Error Saving Map!
hu: Térkép mentés hiba!

en: Saving the map…
hu: Térkép mentése…

en: Map saved
hu: Térkép elmentve

en: Enter Directory Name:
hu: Könyvtár neve:

en: This extension is reserved!
hu: Ez a kiterjesztés foglalt.

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

note: * TRANSLATORS: Window title in the editor when a player has selected more than the recommended number of players
en: Too Many Players
hu: Túl sok játékos

note: * TRANSLATORS: Info text in editor player menu when a player has selected more than the recommended number of players. Choice is made by OK/Abort.
en: We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?
hu: Nem ajánljuk a 8-nál több játékos használatát, csak tesztelési céllal. Biztos, hogy több mint 8 játékost szeretnél?

note: * TRANSLATORS: Checkbox for: 'We do not recommend setting more than 8 players except for testing purposes. Are you sure that you want more than 8 players?'
en: Do not remind me again
hu: Ne emlékeztessen újra

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Player Options
hu: Játékos beállításai

en: Number of players
hu: Játékosok száma

note: * TRANSLATORS: Default player name, e.g. Player 1
en: Player %u
hu: %u. játékos

note: * TRANSLATORS: Header for campaign tribe
en: Tribe
hu: Törzs

[ctx: tribe]
en: Random
hu: Véletlenszerű

en: The tribe will be selected at random
hu: A törzs véletlenszerűen lesz kiválasztva.

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in the editor for using a player's starting position tool
en: Set this player’s starting position
hu: Játékos kezdőpozíciójának beállítása

en: Height Tools Options
hu: Magasság eszköz beállításai

en: Increase/Decrease height by:
hu: Magasság növelése/csökkentése ennyivel:

en: Set height to:
hu: Magasság megadása:

note: * TRANSLATORS: Editor change height access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease terrain height
hu: Kattintás a térképre a talajszint növeléséhez, Shift + kattintás a csökkentéséhez

note: * TRANSLATORS: Editor set height access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set terrain height
hu: Ctrl + kattintás a térképre a talajszint beállításához

en: Increase/Decrease amount by:
hu: Mennyiség növelése/csökkentése ennyivel:

en: Set amount to:
hu: Mennyiség megadása:

note: * TRANSLATORS: Editor change rseources access keys. *
en: Click on the map to increase, Shift + Click on the map to decrease the amount of the selected resource
hu: Kattintás a térképre a kiválasztott nyersanyag mennyiségének növeléséhez, Shift + kattintás a csökkentéséhez

note: * TRANSLATORS: Editor set rseources access key. *
en: Ctrl + Click on the map to set the amount of the selected resource. This will replace already set resources.
hu: Ctrl + kattintás a térképre a kiválasztott nyersanyag mennyiségének beállításához. Ez lecseréli a már megadott nyersanyagokat.

en: Random Height Options
hu: Véletlenszerű magasság beállításai

en: Minimum height:
hu: Legkisebb magasság:

en: Maximum height:
hu: Legnagyobb magasság:

note: * TRANSLATORS: Editor random height access key. *
en: Click on the map to set terrain height to a random value within the specified range
hu: Kattints a térképre a talajszint véletlenszerű értékre beállításához, a megadott tartományon belül

en: Fixed height
hu: Állandó magasság

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Select the new map size, then click the map to split it at the desired location. When increasing the map size, new columns/rows will be inserted to the east/south of the selected point. When shrinking the map, the desired number of columns/rows will be removed from the east/south of the splitting location.
hu: Válaszd ki a térkép új méretét, és kattints a térképen a felosztás kívánt helyén. A térkép növelésekor az új oszlopok/sorok a kiválasztott ponttól keletre/délre lesznek beszúrva. A térkép méretének csökkentésekor a kért számú oszlop/sor a kiválasztott ponttól keletre/délre lesz eltávolítva.

note: * TRANSLATORS: Help tooltip in tool history window
en: Click to restore, Shift + Click to delete, and Ctrl + Click to pin an item.
hu: Kattintás: használat; Shift + kattintás: eltávolítás; Ctrl + kattintás: rögzítés

en: Tool Size
hu: Eszköz méret

en: Current Size:
hu: Jelenlegi méret:

en: Loading game: %1$s (%2$u/%3$d)
hu: Játék betöltése: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Elemental data
hu: Alapvető adatok

en: Economies
hu: Gazdaságok

en: AI
hu: Mesterséges Intelligencia

en: Command queue
hu: Parancslista

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Finishing
hu: Lezárás

en: Saving game: %1$s (%2$d/%3$d)
hu: Játék mentése: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving game…
hu: Játék automatikus mentése…

en: Interactive player
hu: Interaktív játékos

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the shading language version.
hu: A Widelands nem tud elindulni, mert nem találta az árnyaló nyelv verzióját.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: There is an unknown problem with reading the information from the graphics driver.
hu: Ismeretlen hiba a grafikus meghajtóprogramtól való információkéréskor.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won't work because we were unable to detect the OpenGL version.
hu: A Widelands nem tud elindulni, mert nem találta az OpenGL nyelv verzióját.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: Widelands won’t work because your graphics driver is too old.
hu: A Widelands nem tud elindulni, mert a grafikus meghajtóprogramod túl régi.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$u version needs to be version %2$u.%3$u or newer.
hu: A %1$u szükséges verziója %2$u.%3$u vagy újabb.

note: * TRANSLATORS: Basic error message when we can't handle the graphics driver. Font support is limited here, so do not use advanced typography *
en: The %1$s needs to be version %2$u.%3$u or newer.
hu: Az %1$s szükséges verziója %2$u.%3$u vagy újabb.

en: Shading Language
hu: árnyaló nyelv

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Part of tooltip entry for characters in illegal filenames. replaces the * blank space in a list of illegal characters
en: blank space
hu: üres hely

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. *  %s is a list of illegal characters
en: %s at the start of the filename
hu: %s a fájlnév kezdeténél

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip entry for characters in illegal filenames. * %s is a list of illegal characters
en: %s anywhere in the filename
hu: %s a fájlnévben

[ctx: illegal_filename_characters]
note: * TRANSLATORS: Tooltip header for characters in illegal filenames. * This is followed by a list of bullet points
en: The following characters are not allowed:
hu: A következő karakterek nem engedélyezettek:

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: yes
hu: igen

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "true" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: on
hu: be

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: no
hu: nem

note: * TRANSLATORS: A variant of the commandline parameter "false" value * TRANSLATORS: Needs to be consistent with the translations in widelands- console
en: off
hu: ki

en: Tribes
hu: Törzsek

en: World
hu: Világ

en: Script
hu: Parancsfájl

en: Map Set
hu: Térkép készlet

note: * TRANSLATORS: Header for campaign name
en: Campaign
hu: Hadjárat

en: Win Condition
hu: Játékmód

en: Starting Condition
hu: Kezdőállapot

en: No conflicts
hu: Nincs ütközés

en: %1$s (expected version %2$s, found %3$s)
hu: %1$s (%2$s verzió kellene, %3$s van helyette)

en: %1$s, %2$s (expected version %3$s, found %4$s)
hu: %1$s, %2$s (%3$s verzió kellene, %4$s van helyette)

en: %1$u add-on with wrong version: %2$s | %1$u add-ons with wrong version: %2$s
hu[0]: %1$u bővítmény rossz verzióval: %2$s
hu[1]: %1$u bővítmény rossz verzióval: %2$s

en: %1$u missing add-on: %2$s | %1$u missing add-ons: %2$s
hu[0]: %1$u hiányzó bővítmény: %2$s
hu[1]: %1$u hiányzó bővítmény: %2$s

en: %s (missing)
hu: %s (hiányzik)

en: %1$s, %2$s (missing)
hu: %1$s, %2$s (hiányzik)

en: %1$s and %2$s: %3$s
hu: %1$s és %2$s: %3$s

en: %u missing add-on | %u missing add-ons
hu[0]: %u hiányzó bővítmény
hu[1]: %u hiányzó bővítmény

en: %u add-on with wrong version | %u add-ons with wrong version
hu[0]: %u bővítmény rossz verzióval
hu[1]: %u bővítmény rossz verzióval

note: * TRANSLATORS: This map or savegame uses no add-ons
en: None
hu: Nincsenek

en: %1$s<br>· %2$s (version %3$s)
hu: %1$s<br>· %2$s (%3$s verzió)

en: Creating player %d…
hu: %d. játékos létrehozása…

en: Postloading world and tribes…
hu: Világ és törzsek utótöltése…

en: Cleaning up for loading: Map objects (1/3)
hu: Elrendezés betöltéshez: Térképobjektumok (1/3)

en: Cleaning up for loading: Players (2/3)
hu: Elrendezés betöltéshez: Játékosok (2/3)

en: Cleaning up for loading: Map (3/3)
hu: Elrendezés betöltéshez: Térkép (3/3)

note: * TRANSLATORS: Win condition for this game has not been set.
en: Not set
hu: Nincs beállítva

en: Preloading map…
hu: Térkép előtöltése…

en: Initializing game…
hu: Játék előkészítése…

note: * TRANSLATORS: All players (plural)
en: Creating player infrastructure…
hu: Infrastruktúra létrehozása…

en: Missing starting position
hu: Hiányzó kezdőpont

en: Widelands could not start the game, because player %u has no starting position.
    You can manually add a starting position with the Widelands Editor to fix this problem.
hu: A Widelands nem tudja elindítani a játékot, mert a %u játékosnak nincs kezdő helye.
    A hiba javításához kézzel kell kijelölnöd a kezdő pozíciót ennek a játékosnak a szerkesztőben.

en: Initializing…
hu: Játék indítása…

en: Trade Offer
hu: Kereskedelmi ajánlat

en: This market has received a new trade offer.
hu: Ez a piac egy új kereskedelmi ajánlatot kapott.

en: This game was saved using an older version of Widelands and cannot be loaded anymore, or it’s a new version that can’t be handled yet.
hu: Ez a játék a Widelands egy régebbi verziójával lett elmentve és többé nem tölthető be, vagy egy új verzióval és még nem kezelhető.

en: File successfully saved!
hu: A fájl sikeresen elmentve.

en: Backup file ‘%s’ could not be deleted.
hu: A(z) „%s” biztonságimentés-fájl nem törölhető.

en: Directory ‘%s’ could not be created!
hu: A(z) „%s” könyvtár nem hozható létre.

en: File ‘%s’ could not be removed!
hu: A(z) „%s” fájl nem távolítható el.

en: Try saving under a different name!
hu: Próbáld meg más néven elmenteni.

en: Error writing data to file ‘%s’!
hu: Hiba az adatok „%s” fájlba írásakor.

en: Saved file may be corrupt!
hu: A mentett fájl sérült lehet.

en: File ‘%s’ could not be restored!
hu: A(z) „%s” nem állítható helyre.

en: Backup file ‘%s’ will be available for some time.
hu: A(z) „%s” biztonságimentés-fájl egy darabig elérhető lesz.

en: File ‘%s’ was restored from backup.
hu: A(z) „%s” fájl biztonsági mentésből lett helyreállítva.

en: An unexpected error occurred:
hu: Váratlan hiba történt:

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Summer
hu: Nyár

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Winter
hu: Tél

note: * TRANSLATORS: A world name for the random map generator in the editor
en: Desert
hu: Sivatag

en: No description defined
hu: Nincs leírás megadva

en: %i%% built
hu: %i%% megépítve

en: %u%% dismantled
hu: %u%% lebontva

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite lost (taken/destroyed by enemy)
en: Lost!
hu: Vereség!

en: Militarysite lost!
hu: Támaszpont elesett!

note: * TRANSLATORS: Message title. * TRANSLATORS: If you run out of space, you can also translate this as "Success!"
en: Enemy Defeated!
hu: Ellenség legyőzve!

en: Enemy at site defeated!
hu: Ellenség legyőzve a támaszponton!

[ctx: building]
note: * TRANSLATORS: Militarysite is being attacked
en: Attack!
hu: Támadás!

en: You are under attack
hu: Megtámadtak

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the ware * '%s'
en: the economy needs the ware ‘%s’
hu: a gazdaságnak szüksége van „%s” árura

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy doesn't need the * ware '%s'
en: the economy doesn’t need the ware ‘%s’
hu: a gazdaságnak nincs szüksége „%s” árura

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... because the economy needs the worker * '%s'
en: the economy needs the worker ‘%s’
hu: a gazdaságnak szüksége van „%s” munkásra

note: * TRANSLATORS: e.g. Completed/Skipped/Did not start ... * TRANSLATORS:      ... because the economy doesn’t need the worker '%s'
en: the economy doesn’t need the worker ‘%s’
hu: a gazdaságnak nincs szüksége „%s” munkásra

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building has the following wares: %s
hu: az épületben a következő áruk vannak: %s

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares
en: the building doesn’t have the following wares: %s
hu: az épületben a következő áruk nincsenek: %s

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because a worker needs experience'.
en: a worker needs experience
hu: a munkásnak több tapasztalatra van szüksége

note: * TRANSLATORS: 'Completed/Skipped/Did not start ... because the workers need no experience'.
en: the workers need no experience
hu: a munkásnak nincs szüksége tapasztalatra

note: * TRANSLATORS: "Did not start working because the economy needs the ware '%s'" * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: For this example, this is what's in the place holders: * TRANSLATORS:    %1$s = "working" * TRANSLATORS:    %2$s = "3x w
en: Did not start %1$s because %2$s
hu: %1$s nem indult el, mert %2$s

note: * TRANSLATORS: "Completed working because the economy needs the ware '%s'"
en: Completed %1$s because %2$s
hu: %1$s elkészült, mert %2$s

note: * TRANSLATORS: "Skipped working because the economy needs the ware '%s'"
en: Skipped %1$s because %2$s
hu: %1$s kihagyva, mert %2$s

note: * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because 3x water and 3x wheat are missing' * TRANSLATORS: e.g. 'Did not start working because fish, meat or pitta bread is missing'
en: %s is missing | %s are missing
hu[0]: %s hiányzik
hu[1]: %s hiányzik

note: * TRANSLATORS: %s is a list of wares. String is fetched according to total amount of wares.
en: Produced %s | Produced %s
hu[0]: %s elkészült
hu[1]: %s elkészült

note: * TRANSLATORS: %s is a list of workers. String is fetched according to total amount of workers.
en: Recruited %s | Recruited %s
hu[0]: %s toborozva
hu[1]: %s toborozva

en: No soldier found for this training level!
hu: Nem található katona ehhez a képzési szinthez!

note: * TRANSLATORS: Success message of a trainingsite '%s' stands for the description of the * training program, e.g. Completed upgrading soldier evade from level 0 to level 1
en: Completed %s
hu: %s befejeződött

en: (stopped)
hu: (megállítva)

en: Can’t find any more resources!
hu: Nem található több nyersanyag!

en: Port Space
hu: Kikötőhely

en: Port Space Found
hu: Kikötőhely felfedezve

en: An expedition ship found a new port build space.
hu: Az expedíciós hajó új kikötőhelyet fedezett fel.

en: Island Circumnavigated
hu: Sziget körbehajózva

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: A ship has circumnavigated an island and is waiting for orders
en: Waiting
hu: Várakozás

en: An expedition ship sailed around its island without any events.
hu: Egy expedíciós hajó esemény nélkül megkerülte a szigetet.

en: Coast Reached
hu: Part elérve

note: * TRANSLATORS: A ship has discovered land
en: Land Ahoy!
hu: Szárazföld!

en: An expedition ship reached a coast and is waiting for further commands.
hu: Egy expedíciós hajó partot ért és parancsra vár.

en: New port construction site is gone
hu: Új kikötő építési terület megszűnt

en: Port Lost!
hu: Kikötő elveszett!

en: Unloading of wares failed, expedition is cancelled now.
hu: Az áruk kirakodása meghiúsult, expedíció törölve.

[ctx: ship]
note: * TRANSLATORS: Ship expedition ready
en: Expedition
hu: Expedíció

en: Expedition Ready
hu: Expedíció készen áll

en: An expedition ship is waiting for your commands.
hu: Expedíciós hajó parancsra vár.

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is currently transporting wares.
en: Shipping
hu: Szállít

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. The ship is ready to transport wares, but has * nothing to do.
en: Empty
hu: Üres

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is waiting for your commands.
en: Waiting
hu: Várakozik

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is scouting for port spaces.
en: Scouting
hu: Felderít

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition has found a port space.
en: Port Space Found
hu: Kikötőhelyet talált

[ctx: ship_state]
note: * TRANSLATORS: This is a ship state. An expedition is unloading wares/workers to build a * port.
en: Founding a Colony
hu: Kolóniát alapít

en: Logic error
hu: Logikai hiba

note: * TRANSLATORS: Example: Loading Barbarians: Buildings (2/6)
en: Loading %1%: %2% (%3%/%4%)
hu: Betöltés: %1%: %2% (%3%/%4%)

en: Ships
hu: Hajók

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Wares
hu: Áruk

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is more than 1 worker. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers
hu: Munkások

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Buildings
hu: Épületek

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker missing
en: Worker missing
hu: Munkás hiányzik

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker missing. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers missing
hu: Munkások hiányoznak

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is 1 worker coming
en: Worker is coming
hu: A munkás úton van

note: * TRANSLATORS: Productivity label on a building if there is more than 1 worker coming. If you need plural forms here, please let us know.
en: Workers are coming
hu: A munkások úton vannak

en: A new port was added to your economy.
hu: Egy új kikötővel bővült a gazdaságod.

en: A new headquarters was added to your economy.
hu: Új parancsnoksággal bővült a gazdaságod.

en: A new warehouse was added to your economy.
hu: Új raktárral bővült a gazdaságod.

note: * TRANSLATORS: Message header, short for "Waterway Destroyed" (not much space * available)
en: Waterway
hu: Víziút

en: Waterway destroyed
hu: Víziút megsemmisítve

en: A waterway had to be destroyed to make room for your new port dock.
hu: Egy víziutat meg kellett semmisíteni, hogy legyen helye az új kikötődokknak.

en: A geologist found resources.
hu: Geológus ásványkincseket talált.

en: Your %s can’t find a way home and will likely die.
hu: A(z) %s nem talál haza vezető útvonalat és valószínűleg meg fog halni.

note: * TRANSLATORS: Header in production site window if there is 1 worker
en: Worker
hu: Munkás

en: Worker got lost!
hu: Eltűnt egy munkás!

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: arable
hu: művelhető

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: navigable
hu: hajózható

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unreachable
hu: elérhetetlen

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: mineable
hu: bányászható

note: * TRANSLATORS: This is a terrain type tooltip in the editor
en: unwalkable
hu: járhatatlan

en: A map file is invalid:
    %s
hu: Érvénytelen térképfájl:
    %s

en: This objective has no description.
hu: Ehhez a célkitűzéshez nincs leírás.

[ctx: shipname]
en: Ship %d
hu: %d. hajó

en: Diplomacy
hu: Diplomácia

en: %s has resigned and is now a spectator.
hu: %s feladta, és néző lett belőle.

en: Player Resigned
hu: Egy játékos feladta

en: Player Leaves Team
hu: Egy játékos kilépett a csapatból

en: %1$s has left team %2$u and is now teamless.
hu: %1$s kilépett a %2$u. csapatból, és egyedül folytatja.

en: Team Joining Request
hu: Csatlakozási kérelem egy csapathoz

en: Team Joining Invitation
hu: Meghívás a csapatba

en: %1$s has requested to join the team of %2$s.
hu: %1$s szeretne csatlakozni %2$s csapatához.

en: %1$s has invited %2$s to join their team.
hu: %1$s meghívta %2$s-t, hogy csatlakozzon a csapatához.

en: Team Change Accepted
hu: Csapatváltás elfogadva

en: Team Change Rejected
hu: Csapatváltás elutasítva

en: %1$s has accepted %2$s into their team.
hu: %1$s befogadta %2$s-t a csapatába.

en: %1$s has accepted the invitation to join the team of %2$s.
hu: %1$s elfogadta a meghívást %2$s csapatába.

en: %1$s has denied %2$s membership in their team.
hu: %1$s elutasította %2$s csatlakozását a csapatához.

en: %1$s has rejected the invitation to join the team of %2$s.
hu: %1$s elutasította a meghívást %2$s csapatába.

en: Desync
hu: Szinkronizációs hiba

en: The replay has desynced and the game was paused.
    You are probably watching a replay created with another version of Widelands, which is not supported.
    
    If you are certain that the replay was created with the same version of Widelands, %1$s, please report this problem as a bug.
    You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). Please add this information to your report.
hu: A visszajátszás kiesett a szinkronból, ezért le lett állítva.
    Valószínűleg a Widelands eltérő verziójával készült visszajátszást nézel, ami nem támogatott.
    
    A Widelands verziója: %1$s. Ha biztos vagy benne, hogy a visszajátszás ugyanezzel a verzióval készült, kérjük jelentsd a hibát.
    Kérjük csatold a hibabejelentéshez a standard kimeneten található kapcsolódó üzeneteket. (Windowson az stdout.txt-ben találod.)

en: End of Replay
hu: Visszajátszás vége

en: The end of the replay has been reached and the game has been paused. You may unpause the game and continue watching if you want to.
hu: A visszajátszás a végére ért és a játék lejátszása leállt. A visszajátszás indításával folytathatja a játék megfigyelését, ha szeretné.

en: Saving game…
hu: Játék mentése…

en: Saving failed!
hu: A mentés nem sikerült!

en: Game saved
hu: Játék elmentve

en: Saving map: %1$s (%2$d/%3$d)
hu: Térkép mentése: %1$s (%2$d/%3$d)

en: Autosaving map…
hu: Térkép automatikus mentése…

en: Heights
hu: Magasságok

en: Terrains
hu: Tereptípusok

en: Starting positions
hu: Kezdőpontok

en: Map version
hu: Térkép verzió

en: Building restrictions
hu: Épületkorlátozások

en: Flags
hu: Zászlók

en: Roads and waterways
hu: Utak és víziutak

en: Map objects
hu: Térképobjektumok

en: Win condition
hu: Játékmód

en: Flag details
hu: Zászlók adatai

en: Road and waterway details
hu: Utak és víziutak adatai

en: Building details
hu: Épületek adatai

en: Territory
hu: Terület

en: Vision
hu: Látótávolság

en: Scripting
hu: Parancsfájlok

en: Objectives
hu: Célkitűzések

en: Images
hu: Képek

en: Minimap
hu: Kistérkép

en: The engine received a SIGABRT signal which was most likely triggered by a corrupted savegame. No solution for this bug has been implemented yet. We are sorry, but this savegame seems to be broken beyond repair.
hu: A program SIGABRT jelzést kapott, amit valószínűleg egy meghibásodott mentésfájl okozott. Erre a hibára még nincs megoldásunk. Elnézést kérünk, de ez a mentés javíthatatlannak tűnik.

en: Loading map…
hu: Térkép betöltése…

en: Bluebyte Settlers II Map. No comment defined!
hu: Bluebyte Settlers II térkép, nem tartozik hozzá leírás!

en: Loading map: %1$s (%2$u/%3$d)
hu: Térkép betöltése: %1$s (%2$u/%3$d)

en: Territories
hu: Területek

en: Initializing flags
hu: Zászlók előkészítése

en: Initializing roads and waterways
hu: Utak és víziutak előkészítése

en: Initializing buildings
hu: Épületek előkészítése

en: Initializing map objects
hu: Térképobjektumok előkészítése

en: Checking map
hu: Térkép ellenőrzése

en: Preparing game…
hu: Játék előkészítése…

en: Could not establish connection to host
hu: Nem sikerült kapcsolatot létesíteni a gazdagéppel

en: Widelands could not establish a connection to the given address. Either no Widelands server was running at the supposed port or the server shut down as you tried to connect.
hu: A Widelands nem tud kapcsolatot létesíteni a megadott címmel. Vagy nem fut Widelands kiszolgáló a feltételezett porton, vagy a kiszolgáló leállt a csatlakozás közben.

en: %u add-on mismatch detected:
     | %u add-on mismatches detected:
hu[0]: %u bővítményütközés:
hu[1]: %u bővítményütközés:

en: %1$s
    · ‘%2$s’ required by host not found
hu: %1$s
    · a gazdagép által igényelt ‘%2$s’ nem található

en: %1$s
    · ‘%2$s’ installed at version %3$s but host uses version %4$s
hu: %1$s
    · ‘%2$s’ %3$s verziója van telepítve, de a gazdagép %4$s verziót használ

en: /me ’s file failed md5 checksumming.
hu: /me fájljának nem sikerült az md5 ellenőrzése.

en: /me checked the received file. Although md5 check summing succeeded, I can not handle the file.
hu: /me ellenőrizte a kapott fájlt. Bár az md5 ellenőrzés sikeres volt, a fájl nem kezelhető.

en: Disconnected
hu: Kapcsolat bontva

en: The connection with the host was lost for the following reason:
    %s
hu: A gazdával való kapcsolat megszakadt az alábbi okból:
    %s

en: Available host commands are:
hu: Az elérhető gazda parancsok:

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /help  -  Shows this help
hu: /help  -  Megjeleníti ezt a segítséget

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /announce <msg>  -  Send a chatmessage as announcement (system chat)
hu: /announce <üzenet>  -  Egy csevegőüzenetet közleményként küld el (rendszerüzenet)

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /warn <name> <reason>  -  Warn the user <name> because of <reason>
hu: /warn <név> <ok>  -  A <név> felhasználó figyelmeztetése az <ok> miatt

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /kick <name> <reason>  -  Kick the user <name> because of <reason>
hu: /kick <név> <ok>  -  A <név> felhasználó kirúgása az <ok> miatt

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /forcePause            -  Force the game to pause.
hu: /forcePause            -  A játék megállításának kényszerítése

note: * TRANSLATORS: Available host command
en: /endForcedPause        -  Return game to normal speed.
hu: /endForcedPause        -  Visszatérés a játék normál sebességéhez.

en: Wrong use, should be: /announce <message>
hu: Helytelen használat; helyesen: /announce <üzenet>

en: Wrong use, should be: /warn <name> <reason>
hu: Helytelen használat; helyesen: /warn <név> <ok>

en: The client %s could not be found.
hu: A(z) %s ügyfél nem található.

en: Wrong use, should be: /kick <name> <reason>
hu: Helytelen használat; helyes: /kick <név> <ok>

en: You can not kick yourself!
hu: Nem rúghatod ki saját magad!

en: Are you sure you want to kick %s?
hu: Biztosan ki akarod rúgni „%s” játékost?

en: The stated reason was: %s
hu: A megadott ok ez volt: %s

en: If yes, type: /ack_kick %s
hu: Ha igen, írd be: /ack_kick %s

en: Kick acknowledgement cancelled: No name given!
hu: Kirúgás megerősítése megszakítva: Nincs név megadva!

en: Wrong use, should be: /ack_kick <name>
hu: Helytelen használat; helyesen: /ack_kick <név>

en: Kick acknowledgement cancelled: Wrong name given!
hu: Kirúgás megerősítése megszakítva: Rossz név van megadva!

en: Pause was already forced - game should be paused.
hu: A megállítás már kényszerítve lett - a játéknak állnia kellene.

en: There is no forced pause - nothing to end.
hu: Nincs kényszerített megállítás - nincs mit befejezni.

en: Invalid command! Type /help for a list of commands.
hu: Érvénytelen parancs! A használható parancsok listázásához írd be, hogy „/help”!

en: Failed to host the server!
hu: A kiszolgáló létesítése meghiúsult.

en: Widelands could not start hosting a server.
    This should not happen and there is most likely nothing you can do about it. Please report a bug.
hu: A Widelands nem tudott kiszolgálót létesíteni.
    Ez nem szabadna hogy megtörténjen, és nagy valószínűséggel nem tudsz mit tenni. Jelentsd be hibaként.

en: Failed to start the server!
hu: A kiszolgáló elindítása meghiúsult.

en: Widelands could not start a server.
    Probably some other process is already running a server on our port.
hu: A Widelands nem tudott kiszolgálót indítani.
    Lehet hogy már fut egy folyamat ezen a porton.

en: %li second | %li seconds
hu[0]: %li másodperc
hu[1]: %li másodperc

en: Widelands could not establish a connection to the given address.
    Either there was no metaserver running at the supposed port or
    your network setup is broken.
hu: A Widelands nem tud kapcsolatot létesíteni a megadott címmel.
    Vagy nem fut metakiszolgáló a feltételezett porton, vagy
    a hálózati beállítások hibásak.

en: Users marked with IRC will possibly not react to messages.
hu: Az IRC-vel jelölt felhasználók lehet hogy nem reagálnak az üzenetekre.

en: Successfully reconnected to the metaserver!
hu: Sikeres újracsatlakozás a metakiszolgálóhoz!

en: Something went wrong: %s
hu: Valami hiba történt: %s

en: Welcome to the Widelands Metaserver!
hu: Üdvözlünk a Widelands metakiszolgálón!

en: You have been logged in as ‘%s’ since your requested name is already in use or reserved.
hu: „%s” néven jelentkeztél be, mivel a kért név már használatban van, vagy foglalt.

en: Our forums can be found at:
hu: A fórumunk itt található:

en: For reporting bugs, visit:
hu: Hibajelentéshez keresd fel:

en: Mixed up
hu: Kavarodás

en: The metaserver sent a strange ERROR during connection
hu: A metakiszolgáló egy furcsa HIBÁT észlelt a kapcsolatban

en: Unexpected packet
hu: Váratlan csomag

en: Received an unexpected network packet from the metaserver. The metaserver could be using a different protocol version. If the error persists, try updating your game.
hu: Váratlan hálózati csomag érkezett a metakiszolgálótól. Lehet, hogy a metakiszolgáló más protokollverziót használ. Ha a hiba továbbra is fennáll, akkor próbáld meg frissíteni a játékot.

en: WARNING: Received a %s command although we are not in CONNECTING state.
hu: FIGYELMEZTETÉS: %s parancs érkezett bár nem vagyunk KAPCSOLATBAN állapotban.

en: Server time offset is %d second. | Server time offset is %d seconds.
hu[0]: Kiszolgáló időeltolódása %d másodperc.
hu[1]: Kiszolgáló időeltolódása %d másodperc.

en: Invalid chat message type "%s".
hu: Érvénytelen csevegő üzenet típus „%s”.

en: Invalid message type
hu: Érvénytelen üzenettípus

en: The game %s is now available
hu: A játék %s elérhető

en: The game %s has been closed
hu: A játék %s lezárva

en: %s joined the lobby
hu: %s belépett a szobába

en: %s left the lobby
hu: %s kilépett a szobából

en: Chat message could not be sent.
hu: Csevegő üzenet nem lett elküldve.

en: Command could not be executed.
hu: A parancsot nem lehetett végrehajtani.

en: ERROR: %s
hu: HIBA: %s

en: An unexpected error message has been received about command %1%: %2%
hu: Váratlan hibaüzenet érkezett a(z) %1% parancsról: %2%

en: Received an unknown command from the metaserver: %s
hu: Ismeretlen parancs érkezett a metakiszolgálótól: %s

en: Message could not be sent: You are not connected to the metaserver!
hu: Üzenet nem lett elküldve: Nem vagy kapcsolódva a metakiszolgálóhoz!

en: Message could not be sent: Was this supposed to be a private message?
hu: Üzenet nem lett elküldve: Ez egy személyes üzenet lett volna?

en: Supported admin commands:
hu: Elérhető rendszergazda parancsok:

en: /motd <msg> - Set a permanent greeting message
hu: /motd <msg> - Állandó üdvözlőszöveg beállítása

en: /announce <msg> - Send a one time system message
hu: /announce <msg> - Egyszeri rendszerüzenet küldése

en: /warn <user> <msg> - Send a private system message to the given user
hu: /warn <user> <msg> - Privát rendszerüzenet küldése a megadott felhasználónak

en: /kick <user|game> - Remove the given user or game from the metaserver
hu: /kick <user|game> - A megadott felhasználó vagy játék eltávolítása a metakiszolgálóról

en: /ban <user> - Ban a user for 24 hours from the metaserver
hu: /ban <user> - Egy felhasználó kitiltása 24 órára a metakiszolgálóról

en: Conversion error
hu: Átalakítási hiba

note: * TRANSLATORS: Geeky message from the metaserver * TRANSLATORS: This message is shown if %s isn't "true" or "false"
en: Unable to determine truth value for "%s"
hu: Nem sikerült a(z) „%s” igazságértékének meghatározása

[ctx: chat_sender]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: There is no user with this name logged in.
hu: Nincs ilyen nevű felhasználó bejelentkezve.

en: The game no longer exists, maybe it has just been closed.
hu: A játék már nem létezik, lehet hogy most lett lezárva.

en: Wrong password, please try again.
hu: Hibás jelszó, kérlek próbálkozz újra!

en: You have been temporarily banned from online gaming.
hu: Ideiglenesen kitiltottak a hálózati játékból.

en: The protocol version you are using is not supported!
hu: A protokoll verzió, amit te használsz, nem támogatott!

en: You are already logged in!
hu: Már be vagy jelentkezve!

en: You got disconnected, as you sent a superuser command without superuser permission. This incident will be logged and reported to the administrator.
hu: Kapcsolat megszakítva, mert jogosultság nélkül rendszergazda parancsot küldtél. Az eseményt a kiszolgáló naplózta és jelentette a rendszergazdának.

en: Connection was closed by the client normally.
hu: A kapcsolatot az ügyfél normálisan lezárta.

en: The connection to the metaserver was lost.
hu: A kapcsolat a metakiszolgálóval elveszett.

en: Metaserver did not answer
hu: A metakiszolgáló nem válaszolt

en: You got disconnected from the metaserver, as you did not answer a PING request in time.
hu: Kapcsolat bontva a metakiszolgáló felől, mert nem válaszoltál időben a PING kérésre.

en: Client has left the game.
hu: Az ügyfél elhagyta a játékot.

en: Client crashed and performed an emergency save.
hu: Az ügyfél összeomlott és elmentette a játék állapotát.

en: Connection was lost.
hu: A kapcsolat megszakadt.

en: Server has left the game.
hu: A szerver elhagyta a játékot.

en: The game has started just after you tried to connect.
hu: A játék éppen azután kezdődött el, hogy csatlakozni próbáltál.

en: Server has crashed and performed an emergency save.
hu: A kiszolgáló összeomlott és elmentette a játék állapotát.

en: Client and host have become desynchronized.
hu: Az ügyfél és a gazda nincs többé szinkronban.

en: Kicked by the host: %s
hu: Kirúgva a kiszolgáló által: %s

en: Client sent malformed commands: %s
hu: Az ügyfél rosszul formázott parancsot küldött: %s

en: %1$s has left the game (%2$s)
hu: %1$s elhagyta a játékot (%2$s)

en: %1$s has been replaced with %2$s
hu: %1$s helyét %2$s vette át

en: Unknown user has left the game (%s)
hu: Ismeretlen játékos elhagyta a játékot (%s)

en: Server sent a SYNCREQUEST even though no game is running.
hu: A szerver SYNCREQUEST csomagot küldött annak ellenére, hogy a játék nem is indult még el.

en: Received a PLAYERCOMMAND even though no game is running.
hu: PLAYERCOMMAND érkezett, de nincs futó játék.

en: Unexpectedly received LAUNCH command from server.
hu: Váratlanul LAUNCH parancs érkezett a szervertől.

en: Server sent a player update for a player that does not exist.
hu: A kiszolgáló játékos frissítést küldött egy olyan játékoshoz aki nem létezik.

en: Server sent a user update for a user that does not exist.
hu: A kiszolgáló felhasználói frissítést küldött egy olyan felhasználóhoz aki nem létezik.

en: Server uses a different protocol version
hu: A szerver más verziójú protokollt használ

en: Received command number %s, which is not allowed in this state.
hu: %s sorszámú parancs érkezett, amely nem engedélyezett ebben az állapotban.

en: Client reports time to host that is running backwards.
hu: Az ügyfél olyan időt jelent a gazda felé amely visszafelé telik.

en: Client simulates beyond the game time allowed by the host.
hu: Az ügyfél a gazda által megengedett jatákidőn kívül szimulál.

en: Client did not submit sync report in time.
hu: Az ügyfél nem adta fel időben a szinkronizációs jelentést.

en: The game has already started.
hu: A játék már elkezdődött.

en: Client has no access to other player’s settings.
hu: Az ügyfél nem fér hozzá más játékos beállításaihoz.

en: Client has no access to server settings.
hu: Az ügyfél nem fér hozzá a kiszolgáló beállításaihoz.

en: Client sent TIME command even though game is not running.
hu: Az ügyfél TIME parancsot küldött annak ellenére, hogy a játék nem fut.

en: Client sent a PLAYERCOMMAND for another player.
hu: Az ügyfél PLAYERCOMMAND parancsot küldött egy másik játékosnak.

en: Client sent unexpected synchronization report.
hu: Az ügyfél váratlan szinkronizációs jelentést küldött.

en: Client requests file although none is available to send.
hu: Az ügyfél egy fájlt kér, de nincs elérhető elküldendő fájl.

en: Host sent player %s to the lobby!
hu: A gazda elküldte %s játékost a váróba!

en: WARNING: %1$s uses version: %2$s, while Host uses version: %3$s
hu: FIGYELMEZTETÉS: %1$s ezt a verziót használja: %2$s, míg a gazda ezt a verziót: %3$s

en: %s has joined the game
hu: %s csatlakozott a játékhoz

en: Started to send file %1$s to %2$s!
hu: A(z) %1$s fájl elküldése ide: %2$s!

en: Completed transfer of file %1$s to %2$s
hu: A(z) %1$s fájl átvitele befejeződött ide: %2$s

en: The player ‘%s’ was defeated and became a spectator.
hu: A(z) „%s” játékost legyőzték és néző lett belőle.

en: Client %1$s did not answer for more than %2$s.
hu: A(z) %1$s ügyfél nem válaszolt több mint ennyi ideig: %2$s.

en: Client %s is cheating!
hu: A(z) %s ügyfél csal!

en: Failed to use the local network!
hu: A helyi hálózat használata meghiúsult.

note: * TRANSLATORS: %s is a list of alternative ports with "or"
en: Widelands was unable to use the local network. Maybe some other process is already running a server on port %s or your network setup is broken.
hu: A Widelands nem tudta a helyi hálózatot használni. Lehet hogy már fut egy folyamat a(z) %s porton, vagy a hálózati beállítás hibás.

en: Choose Color…
hu: Színválasztás…

en: Initial Color
hu: Kezdeti szín

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Red"
en: R
hu: P

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Green"
en: G
hu: Z

[ctx: color]
note: * TRANSLATORS: First letter of the word "Blue"
en: B
hu: K

en: Default Color
hu: Alapértelmezett szín

en: Red
hu: Piros

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

[ctx: dropdown]
en: Select Item
hu: Kiválasztás

[ctx: dropdown]
note: * TRANSLATORS: Selection in Dropdown menus.
en: Not Selected
hu: Nincs kiválasztva

en: No matches
hu: Nincs találat

en: Please wait…
hu: Kérjük várj…

en: Game ending – please wait…
hu: Játék befejezése – kérjük várj…

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Decrease the value
hu: Érték csökkentése

en: Increase the value
hu: Érték növelése

en: Decrease the value by 10
hu: Érték csökkentése tízzel

en: Increase the value by 10
hu: Érték növelése tízzel

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d pixel | %d pixels
hu[0]: %d képpont
hu[1]: %d képpont

note: * TRANSLATORS: A spinbox unit
en: %d field | %d fields
hu[0]: %d mező
hu[1]: %d mező

en: Close
hu: Bezárás

en: Minimize
hu: Összecsukás

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Pin
hu: Rögzítés

en: Unpin
hu: Feloldás

en: About Widelands
hu: A Widelands névjegye

en: Lua Error
hu: Lua Hiba

en: Technical Info
hu: Műszaki információk

en: Contact Form
hu: Üzenet űrlap

en: Send message
hu: Üzenet elküldése

en: Send Message
hu: Üzenet elküldése

en: Send this message now?
hu: Most szeretnéd elküldeni ezt az üzenetet?

en: Unable to submit your enquiry.
    Error message:
    %s
hu: Nem sikerült elküldeni az üzenetedet.
    A hibaüzenet:
    %s

en: Sent
hu: Elküldve

en: Your message has been sent to the Widelands Development Team, and we will respond as soon as we can. Don’t forget to check your website inbox frequently.
hu: Az üzenetedet elküldtük a Widelands fejlesztőcsapatnak, akik hamarosan válaszolni fognak. Figyeld a bejövő üzeneteidet a Widelands honlapján!

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: In order to use a registered account, you need an account on the Widelands website. Please log in at %s and set an online gaming password on your profile page.
hu: Regisztrált felhasználóként való belépéshez a Widelands honlapján kell regisztrálnod. Kérjük jelentkezz be a %s oldalon, és állítsd be a hálózati játékokhoz használt jelszavadat.

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: %u bytes
hu: %u bájt

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Any
hu: Bármilyen

en: Quality not yet evaluated
hu: Ennek a bővítménynek még nem ellenőrizték a minőségét.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Poor
hu: Gyenge

en: This add-on may cause major glitches and errors.
hu: Ez a bővítmény nagyobb hibákat és leállást is okozhat.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Good
hu: Jó

en: This add-on works as advertised.
hu: Ez a bővítmény a leírásnak megfelelően működik.

[ctx: quality]
note: * TRANSLATORS: This is an add-on code quality rating
en: Excellent
hu: Kiváló

en: This add-on has been decorated for its remarkably high quality.
hu: Ez a bővítmény dicséretben részesült a kiemelkedően jó minőségéért.

en: Add-On Manager
hu: Bővítménykezelő

en: Verified only
hu: Csak ellenőrzöttek

en: Show only verified add-ons
hu: Csak az ellenőrzött bővítmények mutatása

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Minimum quality
hu: Szükséges minőség

en: Choose add-on to upload…
hu: Feltöltendő bővítmény kiválasztása…

en: Upload a screenshot…
hu: Képernyőkép feltöltése…

en: Understood and confirmed
hu: Megértettem és elfogadom

en: By ticking this checkbox, you confirm that you have read and agree to the above terms.
hu: Ennek a négyzetnek a bejelölésével igazolod, hogy elolvastad és elfogadod a fenti feltételeket.

en: Reset the filters
hu: Szűrők törlése

en: Refresh
hu: Lista frissítése

en: Refresh the list of add-ons available from the server
hu: A kiszolgálón található bővítmények listájának frissítése

en: Fix dependencies…
hu: Függőségek javítása…

en: Try to automatically fix the dependency errors
hu: Kísérlet a függőségi hibák automatikus javítására

en: Move selected add-on to top
hu: Kiválasztott bővítmény legfelső helyre mozgatása

en: Move selected add-on one step up
hu: Kiválasztott bővítmény eggyel feljebb mozgatása

en: Move selected add-on one step down
hu: Kiválasztott bővítmény eggyel lejjebb mozgatása

en: Move selected add-on to bottom
hu: Kiválasztott bővítmény legalsó helyre mozgatása

en: Launch the add-ons packager…
hu: Bővítménycsomagoló indítása

note: * TRANSLATORS: This button allows the user to send a message to the Widelands Development Team
en: Contact us…
hu: Kapcsolatfelvétel

en: Tools for Add-Ons Developers
hu: Eszközök bővítményfejlesztők számára

en: The interactive add-ons packager allows you to create, edit, and delete add-ons. You can bundle maps designed with the Widelands Map Editor as an add-on using the graphical interface and share them with other players, without having to write a single line of code.
hu: Az interaktív bővítménycsomagoló segít bővítményeket készíteni, szerkeszteni és törölni. Grafikus felhasználói felület segítségével csomagolhatsz össze a Widelands Térképszerkesztőben készített térképeket bővítményként, és megoszthatod a többi játékossal anélkül, hogy akár csak egy sor programot kellene írnod.

en: For more information regarding how to develop and package your own add-ons, please visit %s.
hu: További információkért a bővítmények fejlesztéséről és csomagolásáról kérjük keresd fel a következő oldalt: %s

en: Open Link
hu: Hivatkozás megnyitása

en: Copy Link
hu: Hivatkozás másolása a vágólapra

en: Here, you can upload your add-ons to the server to make them available to other players. By uploading, you agree to publish your creation under the terms of the GNU General Public License (GPL) version 2 (the same license under which Widelands itself is distributed). For more information on the GPL, please refer to ‘About Widelands’ → ‘License’ in the main menu.
hu: Itt tudod a saját bővítményeidet feltölteni a kiszolgálóra, hogy mások is használhassák. A feltöltéssel hozzájárulsz a munkád közzétételéhez a GNU GPL 2. verziójának a feltételei szerint (megegyezően magával a Widelands programmal). A GPL-ről további információkat a főmenüben „A Widelands névjegye” alatti „Licenc” fülön találsz.

en: It is forbidden to upload add-ons containing harmful or malicious content or spam. By uploading an add-on, you assert that the add-on is of your own creation or you have the add-on’s author(s) permission to submit it in their stead.
hu: Tilos ártalmas vagy rosszindulatú elemeket vagy spamet tartalmazó bővítmények feltöltése. A feltöltéssel egyben nyilatkozol, hogy a bővítmény a saját alkotásod, vagy rendelkezel az eredeti szerző(k) hozzájárulásával a nevükben történő feltöltéshez.

en: You are required to have read the add-ons documentation under the link given further above before submitting content. Since the documentation is subject to frequent changes, ensure that you have read it recently and that you followed all guidelines stated there.
hu: Mielőtt bővítményt töltenél fel, kötelezően el kell olvasnod a bővítmények fejlesztői dokumentációját a fent megadott hivatkozáson. A dokumentáció gyakran változik, ezért győződj meg róla, hogy megismerted-e a legfrissebb változatot, és betartottál-e minden útmutatást!

en: The Widelands Development Team will review your add-on soon after uploading. In case they have further inquiries, they will contact you via a PM on the Widelands website; therefore please check the inbox of your online user profile page frequently.
hu: A Widelands fejlesztőcsapat feltöltés után hamarosan ellenőrzi a bővítményedet. Ha észrevételeik vannak, a Widelands honlapján privát üzenetben veszik fel veled a kapcsolatot, ezért kérjük rendszeresen ellenőrizd a belépési oldaladat.

en: Technical problems? Unclear documentation? Advanced needs such as deletion of an add-on or collaborating with another add-on designer? Please visit our forums at %s, explain your needs, and the Widelands Development Team will be happy to help.
hu: Technikai problémák, nem egyértelmű dokumentáció, magasabb szintű igények (pl. bővítmény törlése vagy együttműködés más bővítményfejlesztőkkel) esetén keresd fel a fórumunkat: %s
    A Widelands fejlesztőcsapat örömmel segít.

en: Alternatively you can also send a message to the Widelands Development Team and we’ll try to help you with your enquiry as soon as we can. Only the server administrators can read messages sent in this way. Since other add-on designers can usually benefit from others’ questions and answers, please use this way of communication only if there is a reason why your concern is not for everyone’s ears. You’ll receive our reply via a PM on your Widelands website user profile page.
hu: Küldhetsz üzenetet a Widelands Fejlesztőcsapatnak is. Igyekszünk megválaszolni a kérdéseket, amilyen gyorsan tudjuk, de csak a bővítménykiszolgáló rendszergazdái látják az innen küldött üzeneteket. Mivel a legtöbb kérdés és válasz hasznos más bővítményfejlesztőknek is, azt kérjük, hogy ezt a lehetőséget csak indokolt esetben használd, ha a problémád nem nyilvános. A válaszunkat a Widelands honlapján lévő felhasználói fiókodra küldjük el privát üzenetként.

en: Development
hu: Fejlesztőknek

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name
en: Name
hu: Név

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons alphabetically by name (inverted)
en: Name (descending)
hu: Név (csökkenő)

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Most popular
hu: Legnépszerűbb

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by average rating
en: Least popular
hu: Legkevésbé népszerű

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Most often downloaded
hu: Legtöbbször letöltött

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by how often they were downloaded
en: Least often downloaded
hu: Legkevesebbszer letöltött

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Oldest
hu: Legrégebbi

note: * TRANSLATORS: Sort add-ons by upload date/time
en: Newest
hu: Legújabb

en: Filter add-ons by name
hu: Bővítmények szűrése név alapján

en: Toggle category ‘%s’
hu: %s kategória ki/bekapcsolása

en: Are you certain that you want to upgrade this %u add-on? | Are you certain that you want to upgrade these %u add-ons?
hu[0]: Biztosan frissíteni szeretnéd ezt az %u bővítményt?
hu[1]: Biztosan frissíteni szeretnéd ezt a %u bővítményt?

en: 
    · %1$s (%2$s) by %3$s
hu: 
    · %1$s (%2$s) szerző: %3$s

en: NOT VERIFIED
hu: NEM ELLENŐRZÖTT

en: verified
hu: ellenőrzött

en: Upgrade All
hu: Az összes frissítése

en: Not logged in
hu: Nem vagy bejelentkezve

en: Click to log in. You can then comment and vote on add-ons and upload your own add-ons.
hu: Kattints ide a bejelentkezéshez! Csak ezután tudsz megjegyzéseket küldeni, szavazni a bővítményekre és saját bővítményeket feltölteni.

en: Please log in to upload add-ons
hu: Kérjük jelentkezz be, ha bővítményt szeretnél feltölteni!

en: Please log in to upload content
hu: Kérjük jelentkezz be, ha képet szeretnél feltölteni!

en: Please log in to send an enquiry
hu: Kérjük jelentkezz be, ha üzenetet szeretnél küldeni!

en: Logged in as %s
hu: Bejelentkezve: %s

en: Logged in as %s (admin)
hu: Bejelentkezve: %s (rendszergazda)

en: Click to log out
hu: Kijelentkezés

en: Please tick the confirmation checkbox to upload add-ons
hu: Kérjük jelöld be a beleegyező négyzetet, ha bővítményt szeretnél feltölteni!

en: Please tick the confirmation checkbox to upload content
hu: Kérjük jelöld be a beleegyező négyzetet, ha képet szeretnél feltölteni!

en: Server Error
hu: Kiszolgálóhiba

en: Unable to connect to the server.
    Error message:
    %s
hu: Nem sikerült csatlakozni a kiszolgálóhoz.
    A hibaüzenet:
    %s

en: Wrong Password
hu: Hibás jelszó

en: The entered username or password is invalid:
    %s
hu: A megadott felhasználónév vagy jelszó hibás:
    %s

en: Fetching add-ons (%.1f%%)
hu: Bővítmények lekérdezése… (%.1f%%)

en: Connecting to the server…
hu: Csatlakozás a kiszolgálóhoz…

en: Server Connection Error
hu: Kiszolgáló kapcsolódási hiba

note: * TRANSLATORS: This will be inserted into the string "Server Connection Error <br> by %s"
en: a networking bug
hu: hálózati hiba

en: Unable to fetch the list of available add-ons from the server!<br>Error Message: %s
hu: Nem sikerült letölteni az elérhető bővítmények listáját a kiszolgálóról!<br>Hibaüzenet: %s

en: Installed (%u)
hu: Telepítve (%u)

en: Browse
hu: Böngésző

en: Browse (%u)
hu: Böngésző (%u)

en: Upgrade all (%u)
hu: Az összes frissítése (%u)

en: No upgrades are available for your installed add-ons
hu: Nincsenek elérhető frissítések a telepített bővítményekhez

en: Upgrade the following %u add-on: | Upgrade the following %u add-ons:
hu[0]: Frissítsd az alábbi %u bővítményt:
hu[1]: Frissítsd az alábbi %u bővítményt:

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which could not be found
hu: · a(z) ‘%1$s’ által igényelt ‘%2$s’ nem található

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is disabled
hu: · a(z) ‘%1$s’ által igényelt ‘%2$s’ le van tiltva

en: · ‘%1$s’ requires ‘%2$s’ which is listed below the requiring add-on
hu: · a(z) ‘%1$s’ által igényelt ‘%2$s’ az igénylő alá van sorolva

en: · ‘%1$s’ requires first ‘%2$s’ and then ‘%3$s’, but they are listed in the wrong order
hu: · a(z) ‘%1$s’ előbb a(z) ‘%2$s’-t utána a(z) ‘%3$s’-t igényli, de azok rossz sorrendben vannak felsorolva

en: An enabled add-on is defective. No games can be started with the current configuration.
    Error message:
    %s
hu: Az egyik aktív bővítmény hibás. Nem indítható játék a jelenlegi beállításokkal.
    A hibaüzenet:
    %s

en: %u Dependency Error | %u Dependency Errors
hu[0]: %u függőségi hiba
hu[1]: %u függőségi hiba

en: Add-Ons with dependency errors may work incorrectly or prevent games and maps from loading.
hu: A bővítmények függőségi hibái hibás működést okozhatnak, vagy meghiúsíthatják a mentett játékok vagy a térképek betöltését.

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its version (%2$s) is not newer than the version present on the server (%3$s).
hu: A(z) „%1$s” bővítményt nem lehet feltölteni, mert a verziója (%2$s) nem újabb, mint a kiszolgálón található (%3$s).

en: The add-on ‘%1$s’ can not be uploaded because its category (%2$s) does not match the category of the version present on the server (%3$s).
hu: A(z) „%1$s” bővítményt nem lehet feltölteni, mert más kategóriában van (%2$s), mint a kiszolgálón található (%3$s).

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Do you really want to upload the add-on ‘%s’ to the server?
hu: Biztosan fel szeretnéd tölteni a(z) „%s” bővítményt a kiszolgálóra?

en: Uploading ‘%s’…
hu: „%s” feltöltése…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %2$s
hu: A(z) „%1$s” bővítményt nem sikerült feltölteni a kiszolgálóra.
    
    A hibaüzenet:
    %2$s

en: Downloading ‘%s’…
hu: „%s” letöltése…

en: The add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading this add-on will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
hu: A(z) „%1$s” bővítményt nem sikerült letölteni. A bővítmény telepítése/frissítése kimarad.
    
    Hibaüzenet:
    %2$s

en: The translations for the add-on ‘%1$s’ could not be downloaded from the server. Installing/upgrading the translations will be skipped.
    
    Error Message:
    %2$s
hu: A(z) „%1$s” bővítmény fordításait nem sikerült letölteni. A bővítmény fordításainak telepítése/frissítése kimarad.
    
    A hibaüzenet:
    %2$s

en: The required add-on ‘%s’ could not be found on the server.
hu: Az igényelt %s bővítmény nem található a kiszolgálón.

en: Add-Ons Packager
hu: Bővítménycsomagoló

en: New add-on
hu: Új bővítmény

en: Delete this add-on
hu: A kiválasztott bővítmény törlése

en: Discard changes
hu: Változtatások elvetése

en: Save changes
hu: Változtatások mentése

en: Writing Add-Ons…
hu: Bővítmények mentése

en: Please be patient while your changes are written.
hu: Kérlek légy türelemmel, amíg a változásokat elmentjük.

en: Name:
hu: Név:

en: Author:
hu: Szerző:

en: Version:
hu: Verzió:

en: New Add-On
hu: Új bővítmény

en: Enter the name for the new add-on.
hu: Add meg az új bővítmény nevét

en: Category
hu: Kategória

en: Invalid Name
hu: Érvénytelen név

en: This name is invalid. Reason: %s
    
    Please choose a different name.
hu: Ez a név nem használható az alábbi okból: %s
    
    Kérlek válassz más nevet!

en: An add-on with this internal name already exists.
hu: Már létezik egy ilyen nevű bővítmény.

en: An add-on with this internal name was deleted recently. Please commit your changes before using this name again.
hu: Egy ilyen nevű bővítmény nemrég lett törölve. Kérjük véglegesítsd a változtatásaidat, mielőtt újra használod ezt a nevet.

en: Delete Add-on
hu: Bővítmény törlése

en: Do you really want to delete the add-on ‘%s’?
hu: Tényleg szeretnéd törölni a következő bővítményt: %s?

en: Do you really want to delete the local add-on ‘%s’?
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
hu: Tényleg törölni szeretnéd a következő helyi bővítményt: %s?
    
    Figyelem! Ez a bővítmény nem tölthető le újra a kiszolgálóról.

en: If you quit the packager now, all changes to the following %u add-on will be discarded. | If you quit the packager now, all changes to the following %u add-ons will be discarded.
hu[0]: Ha most kilépsz a csomagolóból, akkor az alábbi %u bővítmény minden változása elvész:
hu[1]: Ha most kilépsz a csomagolóból, akkor az alábbi %u bővítmény minden változása elvész:

en: Quit Packager
hu: Kilépés a csomagolóból

en: Do you really want to discard all changes to the add-on ‘%s’?
hu: Biztosan el akarod vetni a „%s” bővítmény módosításait?

en: Do you really want to discard all changes to the following %u add-on? | Do you really want to discard all changes to the following %u add-ons?
hu[0]: Biztosan el akarod vetni az alábbi %u bővítmény módosításait?
hu[1]: Biztosan el akarod vetni az alábbi %u bővítmény módosításait?

en: Discard Changes
hu: Változtatások elvetése

en: Do you really want to commit all changes to the add-on ‘%s’ to disk?
hu: Biztosan el akarod menteni a(z) „%s” bővítmény módosításait?

en: Do you really want to commit all changes to the following %u add-on to disk? | Do you really want to commit all changes to the following %u add-ons to disk?
hu[0]: Biztosan el akarod menteni az alábbi %u bővítmény módosításait?
hu[1]: Biztosan el akarod menteni az alábbi %u bővítmény módosításait?

en: Warning: If you manually edited any files in this add-on, your changes may be overwritten!
hu: Figyelem! Ha kézzel módosítottad a bővítményhez tartozó bármelyik fájlt, a módosításaid elveszhetnek!

en: Confirm Saving
hu: Mentés jóváhagyása

en: Invalid Version
hu: Érvénytelen verzió

en: ‘%1$s’ is not a valid version string. The add-on ‘%2$s’ will not be saved.
hu: A(z) „%1$s” nem érvényes verziószám. A(z) „%2$s” bővítmény nem menthető el.

en: Error Writing Addon
hu: Hiba a bővítmény mentésénél

en: The add-on ‘%1$s’ can not be saved to disk:
    %2$s
hu: A(z) „%1$s” bővítmény nem menthető el:
    %2$s

en: Invalid filename
hu: Érvénytelen fájlnév

en: Name too long
hu: A név túl hosszú

en: Invalid character ‘%c’
hu: Érvénytelen karakter: '%c'

en: Filename may not contain ‘%s’
hu: A fájlnév nem tartalmazhat '%s'-t

en: Add selected map
hu: Kiválasztott térkép hozzáadása

en: Create subdirectory
hu: Alkönyvtár létrehozása

en: Remove selected map or directory
hu: Kiválasztott térkép vagy könyvtár eltávolítása

en: The selected internal directory name is used multiple times. All directories with the same internal name will also share the same display name.
hu: A kiválasztott belső könyvtárnév máshol is használatban van. Az azonos belső nevű könyvtárak megjelenített neve is azonos lesz.

en: Directory Display Name
hu: Könyvtár megjelenített neve

en: Directory Tree
hu: Könyvtárszerkezet

en: Name: %s
hu: Név: %s

en: Size: %s
hu: Méret: %s

en: Players: %s
hu: Játékosok: %s

en: Top-level directory
hu: Kezdő könyvtár

en: New Directory
hu: Könyvtár létrehozása

en: Enter the name for the new directory.
hu: Add meg az új könyvtár nevét

en: Directories may not use the extension ‘%s’.
    
    Please choose a different name.
hu: A könyvtárak nem használhatják a(z) „%s” kiterjesztést.
    
    Kérjük adj meg más nevet!

en: A directory with this name already exists.
hu: Már létezik egy ilyen nevű könyvtár.

en: Do you really want to delete the directory ‘%s’ and all its contents?
hu: Biztosan törölni szeretnéd a(z) „%s” könyvtárat és a teljes tartalmát?

en: Do you really want to delete the map ‘%s’?
hu: Biztosan törölni szeretnéd a következő térképet: %s?

note: * TRANSLATORS: Header for campaign difficulty
en: Difficulty
hu: Nehézség

en: Difficulty:
hu: Nehézség:

en: The campaigns difficulty. One word.
hu: A hadjárat nehézsége egy szóban.

en: Short description, which will be appended to the difficulty.
hu: Rövid magyarázat, ami a nehézséghez lesz fűzve.

en: Edit…
hu: Szerkesztés…

en: Are you sure you want to delete this comment?
hu: Biztosan törölni szeretnéd ezt a hozzászólást?

en: The comment could not be deleted.
    
    Error Message:
    %s
hu: A hozzászólást nem sikerült törölni.
    
    A hibaüzenet:
    %s

en: Edit Comment
hu: Hozzászólás szerkesztése

en: Write Comment
hu: Hozzászólás írása

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Bold text markup
en: B
hu: F

en: Bold
hu: Félkövér

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Italic text markup
en: I
hu: D

en: Italic
hu: Dőlt

en: Underline
hu: Aláhúzott

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Shadow text markup
en: S
hu: Á

en: Shadow
hu: Árnyék

[ctx: markup]
note: * TRANSLATORS: Short for Color text markup
en: C
hu: Sz

en: Color…
hu: Szín…

en: Tiny
hu: Apró

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: Huge
hu: Hatalmas

en: The comment could not be submitted.
    
    Error Message:
    %s
hu: A hozzászólást nem sikerült elküldeni
    
    A hibaüzenet:
    %s

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: The comment contains invalid richtext markup:
hu: A hozzászólás hibás formázási jelöléseket tartalmaz:

[ctx: tx]
en: Priority:
hu: Fontosság:

[ctx: tx]
note: * TRANSLATORS: "Resource" here refers to the name of a translation unit
en: Resource Name:
hu: Fordítási egység neve:

[ctx: tx]
en: Categories (whitespace-separated; characters only):
hu: Kategóriák (szóközzel elválasztva, csak betűk):

en: This may take several minutes. Please be patient.
hu: Ez eltarthat egy kis ideig. Kérjük várj!

[ctx: priority]
en: Low
hu: Alacsony

[ctx: priority]
en: Normal
hu: Átlagos

[ctx: priority]
en: High
hu: Magas

en: Please explain why you are deleting this add-on.
hu: Kérjük írd meg, miért szeretnéd törölni a bővítményt!

note: * TRANSLATORS: This add-on has not yet been verified
en: Unchecked
hu: Nem ellenőrzött

note: * TRANSLATORS: This add-on has been verified
en: Verified
hu: Ellenőrzött

note: * TRANSLATORS: This add-on is known to cause desyncs
en: Desyncs
hu: Nem szink.

note: * TRANSLATORS: This add-on will not cause desyncs
en: Sync-safe
hu: Szink. bizt.

en: Your vote
hu: A te szavazatod

en: Next screenshot
hu: Következő képernyőkép

en: Previous screenshot
hu: Előző képernyőkép

en: Write a comment…
hu: Hozzászólás írása…

en: Administrator actions
hu: Rendszergazda parancsok

en: Not voted
hu: Nem szavaztál

en: The vote could not be submitted.
    Error code: %s
hu: A szavazatot nem sikerült leadni.
    Hibakód: %s

en: Screenshots (%u)
hu: Képernyőképek (%u)

en: Change verification status
hu: Ellenőrzés állapotának módosítása

en: Change quality rating
hu: Minőség módosítása

en: Change sync-safety status
hu: Szinkronbiztonság módosítása

en: Configure Transifex integration
hu: Transifex illesztés beállítása

en: Comments (%u)
hu: Megjegyzések (%u)

en: Votes (%u)
hu: Szavazatok (%u)

en: Average rating: %1$.3f (%2$u vote) | Average rating: %1$.3f (%2$u votes)
hu[0]: Átlagos értékelés: %1$.3f (%2$u szavazat)
hu[1]: Átlagos értékelés: %1$.3f (%2$u szavazat)

en: No votes yet
hu: Nincsenek még szavazatok

en: No comments yet.
hu: Nincsenek még megjegyzések

en: %u comment: | %u comments:
hu[0]: %u megjegyzés:
hu[1]: %u megjegyzés:

en: %1$s (edited on %2$s)
hu: %1$s (szerkesztve: %2$s)

en: %1$s (edited by ‘%2$s’ on %3$s)
hu: %1$s (szerkesztette „%2$s”, %3$s)

en: ‘%1$s’ commented on version %2$s:
hu: ‘%1$s’ megjegyzést fűzött a(z) %2$s verzióhoz:

en: This screenshot could not be fetched from the server due to an error.
hu: Hiba a képernyőkép letöltésekor

en: Please log in to comment
hu: Kérjük jelentkezz be, ha hozzá szeretnél szólni!

en: Please log in to vote
hu: Kérjük jelentkezz be, ha szavazni szeretnél!

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
    
    Note that this add-on can not be downloaded again from the server.
hu: Biztosan el szeretnéd távolítani ezt a bővítményt?
    
    %1$s
    szerző: %2$s
    Verzió: %3$s
    Kategória: %4$s
    %5$s
    
    Figyelem! Ez a bővítmény nem tölthető le újra a kiszolgálóról.

en: Are you certain that you want to uninstall this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    Version %3$s
    Category: %4$s
    %5$s
hu: Biztosan el szeretnéd távolítani ezt a bővítményt?
    
    %1$s
    szerző: %2$s
    Verzió: %3$s
    Kategória: %4$s
    %5$s

en: This add-on is known to cause desyncs in multiplayer games and replays.
hu: Ez a bővítmény szinkronizációs hibákat szokott okozni többjátékos játékokban és a visszajátszásokban.

en: Requires a Widelands version of at least %s.
hu: Legalább %s Widelands verziót igényel.

en: Requires a Widelands version of at most %s.
hu: Legfeljebb %s Widelands verziót igényel.

en: Requires a Widelands version of at least %1$s and at most %2$s.
hu: Legalább %1$s és legfeljebb %2$s Widelands verziót igényel.

en: Disable
hu: Letiltás

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: by %s
hu: szerző: %s

en: Category: %s
hu: Kategória: %s

note: * TRANSLATORS: (MajorVersion)+(MinorVersion)
en: Version: %1$s+%2$u
hu: Verzió: %1$s+%2$u

en: Install
hu: Telepítés

en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Comments and Votes
hu: Megjegyzések és szavazatok

en: by %1$s (uploaded by %2$s)
hu: szerző: %1$s (feltöltötte: %2$s)

en: Are you certain that you want to install this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Version %4$s
    Category: %5$s
    %6$s
hu: Biztosan telepíteni szeretnéd ezt a bővítményt?
    
    %1$s
    szerző: %2$s
    %3$s
    Verzió: %4$s
    Kategória: %5$s
    %6$s

en: Are you certain that you want to upgrade this add-on?
    
    %1$s
    by %2$s
    %3$s
    Installed version: %4$s
    Available version: %5$s
    Category: %6$s
    %7$s
hu: Biztosan frissíteni szeretnéd ezt a bővítményt?
    
    %1$s
    szerző: %2$s
    %3$s
    Telepített verzió: %4$s
    Elérhető verzió: %5$s
    Kategória: %6$s
    %7$s

en: Verified by the Widelands Development Team
hu: A Widelands fejlesztőcsapat által ellenőrizve

en: This add-on was not checked by the Widelands Development Team yet. We cannot guarantee that it does not contain harmful or offensive content.
hu: Ezt a bővítményt még nem ellenőrizte a Widelands fejlesztőcsapat. Nem tudjuk garantálni, hogy nem tartalmaz ártalmas vagy sértő elemeket.

en: Total size: %u byte | Total size: %u bytes
hu[0]: Teljes méret: %u bájt
hu[1]: Teljes méret: %u bájt

en: %u download | %u downloads
hu[0]: %u letöltés
hu[1]: %u letöltés

en: %u comment | %u comments
hu[0]: %u megjegyzés
hu[1]: %u megjegyzés

en: %u screenshot | %u screenshots
hu[0]: %u képernyőkép
hu[1]: %u képernyőkép

en: Upload Screenshot for ‘%s’
hu: Képernyőkép feltöltése „%s” bővítményhez

note: * TRANSLATORS: Header for campaign description
en: Description
hu: Leírás

en: Uploading…
hu: Feltöltés…

en: The screenshot ‘%1$s’ for the add-on ‘%2$s’ could not be uploaded to the server.
    
    Error Message:
    %3$s
hu: Nem sikerült feltölteni a kiszolgálóra a(z) „%1$s” képernyőképet a(z) „%2$s” bővítményhez.
    
    A hibaüzenet:
    %3$s

en: Choose Campaign
hu: Hadjárat kiválasztása

en: Return to the main menu
hu: Visszatérés a főmenübe

en: Play this campaign
hu: Hadjárat indítása

note: * TRANSLATORS: Campaign difficulty table header
en: Diff.
hu: Neh.

en: Tribe Name
hu: Törzs neve

en: Campaign Name
hu: Hadjárat neve

en: Help: %s
hu: Súgó: %s

en: Metaserver Lobby
hu: Metakiszolgáló előszoba

en: Clients online:
hu: Elérhető ügyfelek:

en: Open Games:
hu: Elérhető játékok:

en: Join this game
hu: Csatlakozás a játékhoz

en: Name of your server:
hu: A kiszolgáló neve:

en: Open a new game
hu: Új játék indítása

en: Leave Lobby
hu: Kilépés az előszobából

en: User Status
hu: Játékos állapota

en: Administrator
hu: Rendszergazda

en: Registered
hu: Regisztrált

en: Unregistered
hu: Nem regisztrált

[ctx: player]
note: * TRANSLATORS: Player Name
en: Name
hu: Név

note: * TRANSLATORS: Widelands version
en: Version
hu: Verzió

en: Game
hu: Játék

en: The game %s is already running. Please choose a different name.
hu: A %s nevű játék már folyamatban van. Kérjük válassz más nevet.

en: Widelands was unable to get the IP address of the server in time. There seems to be a network problem, either on your side or on the side of the server.
hu: A Widelands nem tudta időben lekérni a kiszolgáló IP-címét. Ez hálózati problémának tűnik, vagy a te oldaladon vagy a kiszolgáló oldalán.

en: Connection Timed Out
hu: A kapcsolat időtúllépés miatt megszakadt

en: Network Error
hu: Hálózati hiba

note: * TRANSLATORS: This is shown for multiplayer games when no host * TRANSLATORS: server to connect to has been specified yet.
en: unnamed %u
hu: névtelen %u

en: Reset to default
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: Press the new shortcut or close this window to cancel.
hu: Nyomd le a hozzárendelendő billentyűt, vagy zárd be ezt az ablakot az elvetéshez!

en: (unused)
hu: (nincs)

en: Edit Keyboard And Mouse Actions
hu: Billentyű- és egér-hozzárendelések szerkesztése

en: Reset all
hu: Mindegyik visszaállítása

en: Reset all to defaults
hu: Mindegyik visszaállítása az alapértelmezésre

en: Keyboard Shortcut Conflict
hu: Billentyűparancs ütközés

en: The shortcut you selected (‘%1$s’) is already in use for the following action: ‘%2$s’. Please select a different shortcut or change the conflicting shortcut first.
hu: A választott billentyűt (‘%1$s’) már használja a következő funkció: ‘%2$s’. Kérlek válassz másik billentyűt, vagy változtasd meg előbb a másik hozzárendelést.

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: General
hu: Általános

en: Editor
hu: Térképszerkesztő

en: Fastplace
hu: Építés gyorsbillentyűk

en: Mouse Scrolling
hu: Görgetés egérrel

en: Launch Game
hu: Játék indítása

en: Configure this game
hu: Játék beállításai

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. No replay will be written.
hu: Egy bekapcsolt bővítmény szinkronizációs hibákat szokott okozni. Nem készül visszajátszás.

en: Peaceful mode
hu: Békés mód

en: Custom starting positions
hu: Egyedi kezdőpontok

en: Change map…
hu: Térkép választása…

en: Change saved game…
hu: Mentett játék választása…

en: Start game
hu: Játék indítása

en: The relations between players are set by the scenario
hu: A békés mód beállítását a küldetés határozza meg.

en: The relations between players are set by the saved game
hu: A békés mód beállítását a mentett játék határozza meg.

en: The selected win condition does not allow peaceful matches
hu: A kiválasztott játékmód nem teszi lehetővé a békés mérkőzést.

en: Forbid fighting between players
hu: Ne harcolhassanak egymással a játékosok

en: All selected starting conditions ignore the map’s starting positions
hu: Minden kiválasztott kezdőállapot figyelmen kívül hagyja a térkép kezdőpozícióit.

en: The starting positions are set by the scenario
hu: A kezdőpozíciókat a küldetés határozza meg.

en: The starting positions are set by the saved game
hu: A kezdőpozíciókat a mentett játék határozza meg.

en: Allow the players to choose their own starting positions at the beginning of the game
hu: A játékosok maguk választhatják meg a kezdőpozíciójukat a játék elején.

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Scenario
hu: Küldetés

en: Win condition is set through the scenario
hu: A játék célját a küldetés határozza meg

en: Saved Game
hu: Mentett játék

en: The game is a saved game – the win condition was set before.
hu: Ez egy mentett játék - a játék célja hamarabb lett beállítva.

en: Unable to determine valid win conditions because the map ‘%s’ could not be loaded.
hu: Nem lehet meghatározni a használható játékmódokat, mert a „%s” térképet nem sikerült betölteni.

en: Show the help window
hu: Súgóablak megjelenítése

en: Please select a map or saved game.
hu: Kérjük válassz egy térképet vagy egy mentett játékot!

en: The host has not yet selected a map or saved game.
hu: A gazda még nem választott térképet vagy mentett játékot.

en: Saved Game is Directory
hu: A mentett játék egy könyvtár

en: WARNING:
    The saved game you selected is a directory. This happens if you set the option ‘nozip’ to true or manually unzipped the saved game.
    Widelands is not able to transfer directory structures to the clients, please select another saved game or zip the directories’ content.
hu: FIGYELMEZTETÉS:
    A mentett játék amit kiválasztottál egy könyvtár. Ez akkor történik ha igazra állítod a „nozip” beállítást vagy kézzel kicsomagolod a mentett játékot.
    A Widelands nem képes közvetlenül könyvtárakat átküldeni az ügyfeleknek, kérlek válassz egy másik mentett játékot vagy csomagold be a könyvtár tartalmát.

en: File not found
hu: A fájl nem található

en: Widelands tried to start a game with a file that could not be found at the given path.
    The file was: %s
    If this happens in a network game, the host might have selected a file that you do not own. Normally, such a file should be sent from the host to you, but perhaps the transfer was not yet finished!?!
hu: A Widelands megpróbált elindítani egy játékot egy olyan fájlból amely nem található a megadott útvonalon.
    A fájl ez volt: %s
    Ha ez történik egy hálózati játékban, akkor a gazda lehet hogy olyan fájlt választott amit nem birtokolsz. Alapesetben az ilyen fájlokat a gazdának kell elküldenie neked, de lehet hogy még nem végzett az átvitel!?!

en: The selected file can not be found. If it is not automatically transferred to you, please write to the host about this problem.
hu: A kiválasztott fájl nem található. Ha nem kerül automatikus átküldésre, akkor kérlek írj a gazdának erről a problémáról.

en: Unable to load the win condition script file ‘%s’.
hu: A(z) „%s” játékmód parancsfájl nem tölthető be.

note: * TRANSLATORS: This is a heading for a help window
en: Multiplayer Game Setup
hu: Többjátékos beállítások

en: Choose Game
hu: Válassz egy mentett játékot

en: Choose Replay
hu: Válassz egy visszajátszást

en: Show Filenames
hu: Fájlnevek megjelenítése

en: Load this replay
hu: A kiválasztott visszajátszás betöltése

en: Return to the multiplayer game setup
hu: Visszatérés a többjátékos játék beállításaiba

en: Return to the single player menu
hu: Visszatérés az egyjátékos-menübe

en: Load this game
hu: A kiválasztott játék betöltése

en: Version Mismatch
hu: Verzióütközés

en: This replay was created with a different Widelands version. It might be compatible, but will more likely desync or even fail to load.
    
    Please do not report any bugs that occur while watching this replay.
    
    Do you want to load the replay anyway?
hu: Ez a visszajátszás más Widelands verzióval készült. Elképzelhető, hogy használható, de valószínűbb, hogy kiesik a szinkronból, vagy, hogy be sem lehet tölteni.
    
    Kérjük ne jelents semmilyen hibát, amit a megtekintése közben tapasztalsz!
    
    Ennek ellenére is be szeretnéd tölteni a visszajátszást?

en: Online Game Settings
hu: Hálózati játék beállításai

en: Save
hu: Mentés

en: Log in to a registered account.
hu: Bejelentkezés regisztrált felhasználóként

en: Nickname:
hu: Becenév:

note: * TRANSLATORS: This string may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters * and must not be "team".
en: nobody
hu: névtelen

en: Please enter a nickname!
hu: Kérlek adj meg egy becenevet!

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters.
hu: Adj meg egy érvényes becenevet! A név csak ékezet nélküli betűket, számokat és a @ . + - _ jeleket tartalmazhatja.

en: Please enter your password!
hu: Kérlek add meg a jelszavad!

en: Unable to create a Game instance!
    Error message:
    %s
hu: Nem sikerült létrehozni a játékot!
    Hibaüzenet:
    %s

en: Begin a new game
hu: Új játék indítása

en: New Game
hu: Új játék

en: New Random Game
hu: Új véletlen játék

en: Create a new random match
hu: Egy véletlenszerű új küzdelem indítása

en: Campaigns
hu: Hadjáratok

en: Play a campaign
hu: Hadjárat indítása

en: Tutorials
hu: Oktatójátékok

en: Play one of our beginners’ tutorials
hu: A kezdőknek való oktatójátékok egyikének elindítása

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Load Game
hu: Játék betöltése

en: Continue a saved game
hu: Egy elmentett játék folytatása

en: Continue Playing
hu: Játék folytatása

en: Map: %s
hu: Térkép: %s

en: Win Condition: %s
hu: Játékmód: %s

en: Gametime: %s
hu: Játékidő: %s

note: * TRANSLATORS: Information about when a game was saved, e.g. 'Saved: Today, * 10:30'
en: Saved: %s
hu: Mentve: %s

en: Online Game
hu: Internetes játék

en: Join the Widelands lobby
hu: Belépés a Widelands internetes előszobába

en: Log in as a registered user
hu: Bejelentkezés regisztrált felhasználóként

en: LAN / Direct IP
hu: Helyi hálózat / IP-cím közvetlen megadása

en: Play a private online game
hu: Zártkörű hálózati játék indítása

en: Create a new empty map
hu: Új üres térkép létrehozása

en: Create a new random map
hu: Új véletlenszerű térkép létrehozása

en: Edit an existing map
hu: Meglévő térkép szerkesztése

en: Continue Editing
hu: Szerkesztés folytatása

en: Single Player…
hu: Egyjátékos…

en: Multiplayer…
hu: Többjátékos…

en: Editor…
hu: Térképszerkesztő…

en: Begin or load a single-player campaign or free game
hu: Egyszemélyes hadjárat vagy szabadon választott játék indítása vagy betöltése

en: Play with your friends over the internet
hu: Játék a barátaiddal hálózaton keresztül

en: Launch the map editor
hu: A térképszerkesztő megnyitása

en: Watch Replay
hu: Visszajátszás megtekintése

en: Watch the replay of an old game
hu: Egy korábbi játék visszajátszásának megtekintése

en: Add-Ons
hu: Bővítmények

en: Install and manage add-ons
hu: Bővítmények telepítése és kezelése

en: Options
hu: Beállítások

en: Technical and game-related settings
hu: A játék működésének és használatának beállításai

en: Readme, License, and Credits
hu: Útmutató, Licensz és Köszönetnyilvánítások

en: Exit Widelands
hu: Kilépés a Widelandsből

en: Quit the game
hu: Kilépés a játékból

note: * TRANSLATORS: %1$s = version string and build type  ("Debug" or "Release")
en: Version %1$s
hu: %1$s verzió

note: * TRANSLATORS: Placeholders are the copyright years
en: (C) %1%-%2% by the Widelands Development Team · Licensed under the GNU General Public License V2.0
hu: (C) %1%-%2%, Widelands fejlesztőcsapat · Licensz: GNU General Public License V2.0

en: Desyncing Add-On Found
hu: Szinkronizációs hibákat okozó bővítményt találtunk

en: An enabled add-on is known to cause desyncs. Proceed at your own risk.
hu: Egy bekapcsolt bővítmény szinkronizációs hibákat szokott okozni. Csak akkor folytasd, ha vállalod a kockázatokat!

en: No tribes found!
hu: A törzs nem található!

en: No tribes found in data/tribes/initialization/[tribename]/init.lua.
hu: Nem található törzs a data/tribes/initialization/[törzsnév]/init.lua parancsfájlban.

en: invalid tribe ‘%s’
hu: érvénytelen törzs: %s

en: Saved Players
hu: Elmentett játékosok

en: Player %u: –
hu: %u. játékos: –

note: * TRANSLATORS: "Player 1 (Barbarians): Playername"
en: Player %1$u (%2$s): %3$s
hu: %1$u. játékos (%2$s): %3$s

en: Map Details
hu: Térkép adatai

en: Scenario Details
hu: Küldetés adatai

en: Hint: %s
hu: Tipp: %s

en: No map selected
hu: Nincs térkép kiválasztva

en: (no map)
hu: (nincs térkép)

en: Choose Map
hu: Térkép kiválasztása

en: Show all maps
hu: Minden térkép megjelenítése

en: Show original map names
hu: Eredeti térképnevek megjelenítése

en: Official & Unofficial
hu: Hivatalos és nem hivatalos

note: * TRANSLATORS: Filter entry in map selection. Other entries are "Free for all"", "Teams of 2" * etc.
en: Any Teams
hu: Bármilyen csapatok

en: Balanced & Unbalanced
hu: Kiegyenlített és kiegyenlítetlen

[ctx: balancing]
en: Unspecified
hu: Nincs megadva

en: Back
hu: Vissza

en: Back to ‘%s’
hu: Vissza ide: „%s”

en: Close window
hu: Ablak bezárása

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Vertical scroll
en: Vertical scroll
hu: Függőleges görgetés

note: * TRANSLATORS: e.g. Ctrl+Horizontal scroll
en: Horizontal scroll
hu: Vízszintes görgetés

note: * TRANSLATORS: Used when a function works with either vertical or horizontal scrolling. It may be used in combination with modifier keys, e.g. "Ctrl+Any scroll"
en: Any scroll
hu: Bármilyen görgetés

note: * TRANSLATORS: Placeholder when no modifier key is used, e.g. "(plain) Horizontal scroll"
en: (plain)
hu: (sima)

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Neither"
en: Neither
hu: Egyik sem

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Vertical"
en: Vertical
hu: Függőleges

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Horizontal"
en: Horizontal
hu: Vízszintes

note: * TRANSLATORS: Used as: "Invert scroll direction: Both"
en: Both
hu: Mindkettő

en: Scroll Setting Conflict
hu: Görgetési hozzárendelés ütközés

note: * TRANSLATORS: %1 is a modifier key combination, e.g. "Ctrl+", or empty if none is used. %2 is scrolling direction. %3 is the name of the conflicting function.
en: ‘%1$s%2$s’ conflicts with ‘%3$s’. Please select a different combination or change the conflicting setting first.
hu: A választott görgetési beállítás („%1$s%2$s”) ütközik a következő funkcióval: ‘%3$s’. Kérlek válassz másik beállítást, vagy változtasd meg előbb a másik hozzárendelést.

en: Reset Scrolling
hu: Görgetés visszaállítása

en: Reset scroll settings to the defaults recommended for a standard single wheel mouse
hu: A görgetési beállítások visszaállítása a szabványos egy görgős egerekhez javasolt alapértelmezésre

en: Set for Touchpad
hu: Beállítás érintőpadhoz

en: Sets ‘Zoom Map’ and ‘Scroll Map’ to the recommended settings for a touchpad or other pointing device that can scroll horizontally as well as vertically.
hu: Az érintőpadokhoz vagy más, vízszintes és függőleges görgetésre is alkalmas eszközökhöz javasolt beállítások alkalmazása a „Térkép nagyítása” és a „Térkép mozgatása” funkciókhoz

en: Apply Scrolling
hu: Görgetés alkalmazása

en: Apply scroll settings
hu: A görgetési beállítások alkalmazása

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Zoom Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Zoom Map
hu: Térkép nagyítása

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Scroll Map: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Scroll Map
hu: Térkép mozgatása

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Game Speed: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Game Speed
hu: Játéksebesség

note: * TRANSLATORS: Name of a function for the scroll wheel. Used as e.g.: "Change Editor Toolsize: Ctrl+Any scroll" The ':' will be added by another format string.
en: Change Editor Toolsize
hu: Térképszerkesztő eszközméret

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for map zooming: Vertical"
en: Invert scroll direction for map zooming:
hu: Görgetés irányának megfordítása nagyításkor:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for tab switching: Vertical"
en: Invert scroll direction for tab switching:
hu: Görgetés irányának megfordítása lapfül választáskor:

note: * TRANSLATORS: Used as e.g. "Invert scroll direction for increase/decrease: Vertical"
en: Invert scroll direction for increase/decrease:
hu: Görgetés irányának megfordítása értékek változtatásakor:

en: Fix inverted horizontal scrolling
hu: Fordított vízszintes görgetés javítása

en: An SDL bug in some configurations causes horizontal scroll to be inverted. We try to detect them, but if we got it wrong, you can fix it here. Please report if you need to turn this on, so that we can improve the detection.
hu: Egy SDL hiba miatt egyes rendszereken a vízszintes görgetés fordított irányú. Igyekszünk ezeket felismerni, de ha tévedtünk, itt kijavíthatod. Kérjük jelentsd, ha használnod kell ezt a beállítást, hogy javítani tudjuk a felismerés pontosságát.

en: Send feedback
hu: Visszajelzés

en: Scroll Settings Conflict
hu: Görgetési hozzárendelés ütközés

en: ‘%1$s’ or ‘%2$s’ conflicts with the recommended settings. Change the conflicting setting(s) too?
hu: A „%1$s” vagy a „%2$s” beállítása ütközik a javasolt beállításokkal. Módosíthatjuk az ütközést okozó beállítás(oka)t is?

en: Send Feedback for Inverted Horizontal Scrolling
hu: Visszajelzés küldése fordított vízszintes görgetésről

note: * TRANSLATORS: %s is a URL
en: Please help us improve the detection of inverted horizontal scrolling. To do so, please report at %s that horizontal scroll direction is wrong with your configuration. Please include the below technical information.
hu: Kérjük segíts javítani a felismerés pontosságát! Ehhez kérjük jelentsd a „%s” helyen, hogy a te rendszereden rossz a vízszintes görgetés iránya. Kérjük add meg az alábbi műszaki információkat is!

en: Role
hu: Szerep

en: Divergent Player Name
hu: Eltérő játékosnév

en: The player name of the selected slot (%1%) does not match your own (%2%). Are you sure that you want to occupy this slot?
hu: A kiválasztott játékos neve (%1%) nem egyezik a tiéddel (%2%). Biztosan át akarod venni ennek a játékosnak a helyét?

en: Spectator
hu: Néző

en: Type
hu: Típus

en: Team
hu: Csapat

note: * TRANSLATORS: This is the name of an AI used in the game setup screens
en: Random AI
hu: Véletlenszerű MI

en: Shared in
hu: Megosztva

en: Closed
hu: Zárt

en: Open
hu: Szabad

en: Human
hu: Ember

note: * TRANSLATORS: This is an option in multiplayer setup for sharing another player's starting position.
en: Shared in Player %u
hu: %u. játékosként megosztva

en: Start type is set via the scenario
hu: A kezdés típusát a küldetés adja meg

en: No Team
hu: Nincs csapat

en: Team %d
hu: Csapat %d

en: Clients
hu: Ügyfelek

en: Begin LAN Game
hu: Helyi hálózati játék indítása

en: List of games in your local network:
hu: Játékok listája a helyi hálózaton:

en: Your nickname:
hu: Saját becenév:

en: Host to connect:
hu: Kapcsolat gépneve:

en: Load previous host
hu: Előző gazda betöltése

en: Host a new game
hu: Új játék készítése

en: Host
hu: Szerver

en: State
hu: Állapot

[ctx: game_state]
note: * TRANSLATORS: The state of a LAN game can be open, closed or unknown
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Enter a valid nickname. This value may contain only English letters, numbers, and @ . + - _ characters and must not be "team".
hu: Adj meg egy érvényes becenevet! A név csak ékezet nélküli betűket, számokat és a @ . + - _ jeleket tartalmazhatja, de nem lehet "team".

en: Invalid Address
hu: Érvénytelen cím

en: The entered hostname or address is invalid and can’t be connected to.
hu: A megadott gépnév vagy cím érvénytelen, és nem lehet hozzá kapcsolódni.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Language
hu: Nyelv

en: Window Size
hu: Ablakméret

en: Grab Input
hu: Bemenet kisajátítása

en: Use system mouse cursor
hu: Rendszer egérmutató használata

en: Maximum FPS:
hu: Maximum képfrissítés/s:

en: Accessibility mode for tooltips
hu: Kisegítő mód az eszköztippekhez

en: Snap windows only when overlapping
hu: Az ablakok csak átfedés esetén vonzzák egymást

en: Dock windows to edges
hu: Ablakok igazítása a sarkokhoz

en: Animate automatic map movements
hu: Automatikus térkép mozgások animálása.

en: Distance for windows to snap to other panels:
hu: Ablakok összeillesztése, ha ennél közelebb kerülnek egymáshoz:

en: Distance for windows to snap to borders:
hu: Ablak szélhez illesztése, ha ennél közelebb kerül hozzá:

en: Edit keyboard and mouse actions…
hu: Billentyű- és egér-hozzárendelések szerkesztése…

en: Save game automatically every:
hu: Automatikus mentés ennyi időnként:

en: Maximum number of autosave files:
hu: Automatikus mentés fájlok legnagyobb száma:

en: Compress Widelands data files (maps, replays, and savegames)
hu: A Widelands adatfájlok tömörítése (térképek, visszajátszások és mentett játékok)

en: Write syncstreams in network games to debug desyncs
hu: Szinkronizálási folyam írása a hálózati játékokban a szinkronizációs hibák hibakövetéséhez

en: Show Census
hu: Épületnevek megjelenítése

en: Show Status
hu: Állapotsorok megjelenítése

en: Show Soldier Levels
hu: Tapasztalati pontok megjelenítése

en: Show Buildings
hu: Épületek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Show Workarea Overlaps
hu: Munkaterület átfedések megjelenítése

en: Start building road after placing a flag
hu: Útépítés megkezdése zászló elhelyezése után

en: Show in-game chat with transparent background
hu: Játék közbeni csevegés átlátszó háttérrel mutatása

note: * TRANSLATORS: A watchwindow is a window where you keep watching an object or a map region, * TRANSLATORS: and it also lets you jump to it on the map.
en: Use single watchwindow mode
hu: Egy figyelőablakos mód

en: Display system time in the info panel
hu: Valós idő megjelenítése a tálcán

en: Allow diagonal scrolling with the numeric keypad
hu: Átlós térképmozgatás engedélyezése a numerikus billentyűzet használatával

en: Scroll when the mouse cursor is near the screen edge
hu: Térkép mozgatása amikor az egérmutató a kép szélén van

en: Invert click-and-drag map movement direction
hu: Jobb egérgombos térképmozgatás irányának megfordítása

en: Teach me how to play
hu: Játék betanítása

note: * TRANSLATORS: Button to bring up a window to edit teaching progress in the Options
en: Progress…
hu: Betanítás állása…

en: Interface
hu: Kezelés

en: Sound
hu: Hang

en: Saving
hu: Mentés

en: New Games
hu: Játék kezdésekor

en: In-Game
hu: Játék alatt

note: * TRANSLATORS: Options: Save game automatically every:
en: Off
hu: Kikapcsolva

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

note: * TRANSLATORS: Entry in the window size dropdown
en: Maximized
hu: Kinagyított

en: Try system language
hu: Az operációs rendszer nyelve

note: * TRANSLATORS: %s = language name
en: The translation into %s is complete.
hu: A %s fordítás teljes.

note: * TRANSLATORS: %1% = language name, %2% = percentage
en: The translation into %1% is %2%%% complete.
hu: A %1% fordítás %2%%%-os.

en: If you wish to help us translate, please visit %s
hu: Ha segítenél nekünk fordítani, akkor keresd fel ezt az oldalt: %s

en: The random map generator is still in beta stage. The maps it generates are usually – but not always – well playable. Seafaring and artifacts are not supported. Add-ons of the World, Tribes, and Script categories are disabled in random matches.
hu: A véletlenszerű térképgeneráló még fejlesztés alatt áll. A generált térképek általában – de nem mindig – jól használhatóak. A hajózás és az ereklyék nem működnek. A világ, a törzsek és a parancsfájl kategóriákba tartozó bővítmények nem engedélyezettek a véletlen játékokban.

en: Map Generation Error
hu: Hiba a térkép generálásakor

en: The random map generator was unable to generate a suitable map. This happens occasionally because the generator is still in beta stage. Please try again with slightly different settings.
hu: A véletlenszerű térképgeneráló nem tudott megfelelő térképet készíteni. Ez néha előfordul, mert a generáló még „béta” állapotban van. Kérjük próbálkozz újra kicsit más beállításokkal.

en: Choose Scenario
hu: Küldetés kiválasztása

en: Choose Tutorial
hu: Oktatójáték kiválasztása

en: Pick a tutorial from the list, then hit “OK”.
hu: Válaszd ki az oktatójátékot a listáról és kattints a „Rendben” gombra!

en: You can see a description of the currently selected tutorial on the right.
hu: A megjelölt oktatójátékról a jobb oldalon találsz leírást.

en: Return to campaign selection
hu: Vissza a hadjárat kiválasztásához

en: Play this scenario
hu: Küldetés indítása

en: Play this tutorial
hu: Oktatójáték indítása

en: The order in which the tutorials should be played
hu: Ebben a sorrendben érdemes végigjátszani az oktatójátékokat

en: Tutorial Name
hu: Oktatójáték neve

en: The number of this scenario in the campaign
hu: A küldetések száma ebben a hadjáratban

en: Scenario Name
hu: Küldetés neve

en: Invalid path to file in campaigns.lua of tutorials.lua: %s
hu: Érvénytelen fájlelérési út a campaigns.lua-ban vagy a tutorials.lua-ban: %s

en: Tutorial
hu: Oktatójáték

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is 1 author * TRANSLATORS: Label in map details if there is 1 author
en: Author
hu: Szerző

note: * TRANSLATORS: Label in campaign scenario details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know. * TRANSLATORS: Label in map details if there is more than 1 author. If you need plural forms here, please let us know.
en: Authors
hu: Szerzők

note: * TRANSLATORS: This is the "name" of the single player
en: You
hu: Te

en: Windows (64 bit)
hu: Windows (64 bites)

en: Windows (32 bit)
hu: Windows (32 bites)

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Operating System:
hu: Operációs rendszer:

en: Compiled with SDL version:
hu: Fordításkori SDL verzió:

en: Using SDL version:
hu: Használt SDL verzió:

en: SDL video driver:
hu: SDL képernyő meghajtó:

en: SDL horizontal scroll:
hu: SDL vízszintes görgetés:

en: assuming inverted
hu: fordítottnak észleltük

en: Locale:
hu: Nyelv:

en: Home Directory:
hu: Saját Widelands könyvtár:

en: Configuration File:
hu: Beállító fájl:

en: Data Directory:
hu: Adatfájlok helye:

en: Locale Directory:
hu: Fordítások helye:

en: Executable Directory:
hu: Program helye:

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy the technical report to the clipboard
hu: Műszaki információk másolása a vágólapra

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Window Title in Options
en: Edit Teaching Progress
hu: Betanítás állásának szerkesztése

[ctx: teaching_progress]
note: * TRANSLATORS: Title above a list
en: Teaching objectives
hu: Betanítási célok

note: * TRANSLATORS: Button label to mark or unmark all checkboxes in an options window
en: Mark All
hu: Összes kijelölése

en: Unmark All
hu: Kijelölések megszüntetése

note: * TRANSLATORS: This text is on a separate line with an error message below
en: Error message:
hu: Hibaüzenet:

en: Game data error
hu: Játékadat hiba

en: Widelands could not find the file "%s".
hu: A Widelands nem találja a(z) „%s” fájlt.

en: File system error
hu: Fájlrendszer hiba

en: Empty value of command line parameter: %s
hu: Hiányzik az érték a %s parancssori beállításhoz.

en: %s can not be combined with other actions
hu: A(z) %s nem használható más beállításokkal együtt.

en: Unknown command line parameter: %s
    Maybe a '=' is missing?
hu: Ismeretlen parancssori beállítás: %s
    Lehet, hogy az '=' hiányzik?

en: --xres/--yres, --maximized and --fullscreen can not be combined
hu: Az --xres/--yres, a --maximized és a --fullscreen beállítások nem használhatók együtt.

en: Unknown command line parameter: %s
hu: Ismeretlen parancssori beállítás: %s

en: Game ended unexpectedly
hu: A játék váratlanul ért véget

en: Unexpected error during the game
hu: Váratlan hiba játék közben

en: An error occured during the game. The error message is:
    
    %1$s
    
    Please report this problem to help us improve Widelands. You will find related messages in the standard output (stdout.txt on Windows). You are using version %2$s.
    
    Please add this information to your report.
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
hu: Hiba történt játék közben. A hibaüzenet:
    
    %1$s
    
    Kérjük segítsd a Widelands fejlesztését a hiba bejelentésével. A kapcsolódó üzeneteket a standard kimeneten (Windowson az stdout.txt fájlban) találod meg. A %2$s verziót használod
    Kérjük add meg ezeket az információkat a hibajelentésben.
    
    Szeretnéd, ha a Widelands megpróbálna egy vészhelyzeti játékmentést készíteni? Ennek betöltésével gyakran – de nem mindig – tovább folytatható a játék.

en: The game ended unexpectedly for the following reason:
    
    %s
    
    Would you like Widelands to attempt to create an emergency savegame? It is often – though not always – possible to load it and continue playing.
hu: A játék váratlanul ért véget az alábbi okból:
    
    %s
    
    Szeretnéd, ha a Widelands megpróbálna egy vészhelyzeti játékmentést készíteni? Ennek betöltésével gyakran – de nem mindig – tovább folytatható a játék.

en: Emergency save failed
hu: Vészhelyzeti mentés sikertelen

en: We are sorry, but Widelands was unable to create an emergency savegame for the following reason:
    
    %s
hu: Elnézést kérünk, a Widelands nem tudta elkészíteni a vészhelyzeti játékmentést az alábbi okból:
    
    %s

en: Warehouse
hu: Raktár

en: Port
hu: Kikötő

en: Minor Training Site
hu: Kisebb kiképzőhely

en: Major Training Site
hu: Nagyobb kiképzőhely

en: Primary Small Military Site
hu: Elsődleges kis katonai épület

en: Secondary Small Military Site
hu: Másodlagos kis katonai épület

en: Primary Medium Military Site
hu: Elsődleges közepes katonai épület

en: Secondary Medium Military Site
hu: Másodlagos közepes katonai épület

en: Tower
hu: Torony

en: Fortress
hu: Erőd

en: Woodcutter’s House
hu: Favágóház

en: Forester’s House
hu: Erdészház

en: Quarry
hu: Kőfejtő

en: Primary Building Materials Industry
hu: Elsődleges építőanyag termelés

en: Secondary Building Materials Industry
hu: Másodlagos építőanyag termelés

en: Tertiary Building Materials Industry
hu: Harmadlagos építőanyag termelés

en: Fishing
hu: Halász

en: Hunting
hu: Vadász

en: Fish/Meat Replenishing
hu: Hal/hús újratermelés

en: Well
hu: Kút

en: Primary Farm
hu: Elsődleges földbirtok

en: Secondary Farm
hu: Másodlagos földbirtok

en: Mill
hu: Malom

en: Bakery
hu: Pékség

en: Brewery
hu: Sörfőzde

en: Smokery
hu: Füstölő

en: Tavern
hu: Kocsma

en: Ore Smelting
hu: Kohó

en: Tool Smithy
hu: Szerszámkészítő

en: Weapon Smithy
hu: Fegyverkovács műhely

en: Armor Smithy
hu: Páncélkovács műhely

en: Weaving Mill
hu: Szövőmalom

en: Shipyard
hu: Hajóács műhely

en: Ferry Yard
hu: Csónakkészítő műhely

en: Scouting
hu: Felderítő

en: Barracks
hu: Laktanya

en: Second Carrier
hu: Teherhordó állat

en: Charcoal
hu: Faszénégető

en: Stone Mine
hu: Kőbánya

en: Coal Mine
hu: Szénbánya

en: Iron Mine
hu: Vasércbánya

en: Gold Mine
hu: Aranybánya

en: Agricultural Producer
hu: Mezőgazdasági termelő

en: Primary Agricultural Consumer
hu: Elsődleges mezőgazdasági fogyasztó

en: Secondary Agricultural Consumer
hu: Másodlagos mezőgazdasági fogyasztó

en: Alternative Industry
hu: Egyéb ipar

en: Industry Support
hu: Ipari alapanyag

en: Terraforming
hu: Tereprendezés

en: Singleplayer
hu: Egyjátékos

en: Multiplayer
hu: Többjátékos

en: Editor – Load Map
hu: Térképszerkesztő – Betöltés

en: Editor – New Map
hu: Térképszerkesztő – Új térkép

en: Editor – New Random Map
hu: Térképszerkesztő – Új véletlen térkép

en: About
hu: Névjegy

en: Internet Login
hu: Internetes bejelentkezés

en: Toggle Building Spaces
hu: Beépíthető helyek ki-/bekapcsolása

en: Toggle Minimap
hu: Kistérkép ki-/bekapcsolása

en: Encyclopedia
hu: Enciklopédia

en: Cut Text
hu: Szöveg kivágása

en: Copy Text
hu: Szöveg másolása

en: Paste Text
hu: Szöveg beillesztése

en: Select All
hu: Minden kiválasztása

en: Delete Item
hu: Törlés

en: Tooltip Accessibility Mode Key
hu: Eszköztipp kisegítő mód billentyű

en: Toggle Fullscreen
hu: Teljes képernyős mód ki/be

en: Take Screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Reset Zoom
hu: Nagyítás alaphelyzet

en: Jump to Next Location
hu: Következő helyre ugrás

en: Jump to Previous Location
hu: Előző helyre ugrás

en: Menu
hu: Menü

en: Info Tool
hu: Info eszköz

en: Players Menu
hu: Játékosok menü

en: Toggle Grid
hu: Rács ki/bekapcsolása

en: Toggle Immovables
hu: Mozdíthatatlan tárgyak ki/be

en: Toggle Animals
hu: Állatok ki/bekapcsolása

en: Toggle Resources
hu: Erőforrások ki/bekapcsolása

en: Toggle Maximum Build Spaces
hu: Lehetséges beépíthető helyek ki/bekapcsolása

en: Set Toolsize to %d
hu: Eszközméret %d

en: Toggle Census
hu: Épületnevek ki/bekapcsolása

en: Toggle Status Labels
hu: Állapotsorok ki/bekapcsolása

en: Toggle Soldier Levels
hu: Tapasztalati pontok ki/be

en: Toggle Buildings Visibility
hu: Épületek ki/bekapcsolása

en: Toggle Overlapping Workareas
hu: Munkaterület átfedések ki/be

en: General Statistics
hu: Általános statisztika

en: Ware Statistics
hu: Árustatisztika

en: Building Statistics
hu: Épületstatisztika

en: Stock Inventory
hu: Árukészlet

en: Soldier Statistics
hu: Katonai statisztika

en: Seafaring Statistics
hu: Hajózási statisztika

en: Decrease Game Speed by 1×
hu: Játéksebesség csökkentése 1-gyel

en: Decrease Game Speed by 0.25×
hu: Játéksebesség csökkentése 0,25-tel

en: Decrease Game Speed by 10×
hu: Játéksebesség csökkentése 10-zel

en: Increase Game Speed by 1×
hu: Játéksebesség növelése 1-gyel

en: Increase Game Speed by 0.25×
hu: Játéksebesség növelése 0,25-tel

en: Increase Game Speed by 10×
hu: Játéksebesség növelése 10-zel

en: Reset Game Speed
hu: Játéksebesség alaphelyzet

en: Pause
hu: Játék megállítása

en: Scroll to Starting Field
hu: Kezdőpontra ugrás

en: Chat
hu: Csevegés

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Save Game
hu: Játék mentése

en: Messages: Go to Location
hu: Üzenetek: Helyszínre ugrás

en: Messages: Show All
hu: Üzenetek: Mind mutatása

en: Messages: Show Geologists’ Messages
hu: Üzenetek: Csak geológus

en: Messages: Show Economy Messages
hu: Üzenetek: Csak gazdaság

en: Messages: Show Seafaring Messages
hu: Üzenetek: Csak hajózás

en: Messages: Show Military Messages
hu: Üzenetek: Csak katonai

en: Messages: Show Scenario Messages
hu: Üzenetek: Csak küldetés

en: Seafaring: Go to Ship
hu: Hajózás: Hajóhoz ugrás

en: Seafaring: Watch Ship
hu: Hajózás: Hajó figyelése

en: Seafaring: Open Ship Window
hu: Hajózás: Hajó ablak

en: Seafaring: Open Ship Window And Go to Ship
hu: Hajózás: Ablak és hajóhoz ugrás

en: Seafaring: Show All Ships
hu: Hajózás: Minden hajó

en: Seafaring: Show Idle Ships
hu: Hajózás: Üres hajók

en: Seafaring: Show Transport Ships
hu: Hajózás: Szállító hajók

en: Seafaring: Show Waiting Expeditions
hu: Hajózás: Várakozó expedíciók

en: Seafaring: Show Scouting Expeditions
hu: Hajózás: Felderítő expedíciók

en: Seafaring: Show Expeditions with Port Spaces
hu: Hajózás: Expedíciók kikötőhelynél

en: Set Landmark #%d
hu: #%d. helyszín rögzítése

en: Go To Landmark #%d
hu: #%d. helyszínre ugrás

[ctx: hotkey]
en: Space
hu: Szóköz

[ctx: hotkey]
en: Escape
hu: Esc

[ctx: hotkey]
en: Menu
hu: Menü

[ctx: hotkey]
en: Left Arrow Key
hu: Kurzor balra

[ctx: hotkey]
en: Right Arrow Key
hu: Kurzor jobbra

[ctx: hotkey]
en: Up Arrow Key
hu: Kurzor fel

[ctx: hotkey]
en: Down Arrow Key
hu: Kurzor le

[ctx: hotkey]
en: Caps Lock
hu: CapsLock

[ctx: hotkey]
en: Numpad Lock
hu: NumLock

[ctx: hotkey]
en: Keypad 1
hu: Numerikus 1

[ctx: hotkey]
en: Keypad 2
hu: Numerikus 2

[ctx: hotkey]
en: Keypad 3
hu: Numerikus 3

[ctx: hotkey]
en: Keypad 4
hu: Numerikus 4

[ctx: hotkey]
en: Keypad 5
hu: Numerikus 5

[ctx: hotkey]
en: Keypad 6
hu: Numerikus 6

[ctx: hotkey]
en: Keypad 7
hu: Numerikus 7

[ctx: hotkey]
en: Keypad 8
hu: Numerikus 8

[ctx: hotkey]
en: Keypad 9
hu: Numerikus 9

[ctx: hotkey]
en: Keypad 0
hu: Numerikus 0

[ctx: hotkey]
en: Keypad .
hu: Numerikus ,

[ctx: hotkey]
en: Keypad +
hu: Numerikus +

[ctx: hotkey]
en: Keypad -
hu: Numerikus -

[ctx: hotkey]
en: Keypad *
hu: Numerikus *

[ctx: hotkey]
en: Keypad /
hu: Numerikus /

[ctx: hotkey]
en: Keypad Enter
hu: Numerikus Enter

en: (disabled)
hu: (használaton kívül)

en: Fastplace #%i
hu: %i. építési gyorsbillentyű

en: Destroy building?
hu: Megsemmisíted az épületet?

en: Do you really want to destroy this building?
hu: Tényleg meg akarod semmisíteni ezt az épületet?

en: Dismantle building?
hu: Lebontod az épületet?

en: Do you really want to dismantle this building?
hu: Tényleg le akarod bontani ezt az épületet?

en: Preserve wares
hu: Áruk megőrzése

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the dismantling time
hu: Az épületben maradó árukat először kihordják a munkások, ezzel nő a bontási idő.

en: Enhance building?
hu: Fejleszted az épületet?

en: Do you really want to enhance this building?
hu: Tényleg fejleszteni akarod ezt az épületet?

note: * TRANSLATORS: Warning message when player wants to enhance a military building
en: Be careful if the enemy is near!
hu: Légy óvatos, ha az ellenség közel jár!

en: Any wares left in the building will be dropped out by the builder, increasing the enhancing time
hu: Az épületben maradó árukat először kihordják a munkások, ezzel nő a fejlesztés ideje.

en: Sink the ship?
hu: Elsüllyeszted a hajód?

note: * TRANSLATORS: %s is a ship name
en: Do you really want to sink %s?
hu: Tényleg el akarod süllyeszteni ezt: %s?

en: Cancel expedition?
hu: Lefújod az expedíciót?

en: Do you really want to cancel the active expedition?
hu: Tényleg le akarod fújni az aktív expedíciót?

en: Attack
hu: Támadás

note: * TRANSLATORS: Number of soldiers that should attack. Used in the attack window.
en: %u soldier | %u soldiers
hu[0]: %u katona
hu[1]: %u katona

en: Number of soldiers
hu: Katonák száma

en: Send less soldiers. Hold down Ctrl to send no soldiers
hu: Kevesebb katona küldése. A Ctrl billentyűt lenyomva egyet se.

en: Send more soldiers. Hold down Ctrl to send as many soldiers as possible
hu: Több katona küldése. A Ctrl billentyűt lenyomva a lehető legtöbbet.

en: Start attack
hu: Támadás indítása

en: Attackers:
hu: Támadók:

en: Click on a soldier to remove him from the list of attackers
hu: Az egyes katonákra kattintva eltávolíthatod őket a támadásra küldöttek közül

en: Hold down Ctrl to remove all soldiers from the list
hu: A Ctrl billentyűt lenyomva az összes katona eltávolítása

en: Hold down Shift to remove all soldiers up to the one you’re pointing at
hu: A Shift billentyűt lenyomva a katonák eltávolítása a kiválasztott katonáig

en: Not attacking:
hu: Nem támadnak:

en: Click on a soldier to add him to the list of attackers
hu: Az egyes katonákra kattintva hozzáadhatod őket a támadásra küldöttekhez

en: Hold down Ctrl to add all soldiers to the list
hu: A Ctrl billentyűt lenyomva az összes katona hozzáadása

en: Hold down Shift to add all soldiers up to the one you’re pointing at
hu: A Shift billentyűt lenyomva a katonák hozzáadása a kiválasztott katonáig

en: Destroy target
hu: A célpont megsemmisítése

en: Destroy the target building instead of conquering it
hu: Győzelem esetén a katonáid ne foglalják el a megtámadott épületet, hanem rombolják le

en: Show Debug Window
hu: Hibakereső ablak megjelenítése

en: Center view on this
hu: Látómező közepébe helyezés

note: * TRANSLATORS: Health, Attack, Defense, Evade
en: HP: %1$u/%2$u  AT: %3$u/%4$u  DE: %5$u/%6$u  EV: %7$u/%8$u
hu: ÉP: %1$u/%2$u  TÁ: %3$u/%4$u  VÉ: %5$u/%6$u  KI: %7$u/%8$u

en: (no building selected)
hu: (nincs kiválasztott épület)

en: Owned:
hu: Birtokolt:

en: Under construction:
hu: Építés alatt:

en: Low productivity threshold:
hu: Alacsony hatékonyság határa:

en: Show previous building
hu: Előző épület megjelenítése

en: Show next building
hu: Következő épület megjelenítése

en: Buildings will be considered unproductive if their productivity falls below this percentage
hu: Az ennél rosszabb hatékonysággal dolgozó épületeket tekintjük rossz hatékonyságúnak.

en: Small buildings
hu: Kis épületek

en: Medium buildings
hu: Közepes épületek

en: Big buildings
hu: Nagy épületek

en: Mines
hu: Bányák

en: Ports
hu: Kikötők

en: Low productivity:
hu: Alacsony hatékonyságú:

note: * TRANSLATORS: Label for number of buildings that are waiting for soldiers
en: Lacking soldiers:
hu: Katonahiánnyal:

en: Muted – click to unmute
hu: Elnémítva – kattintással üzenetek visszakapcsolása

en: Mute this building’s messages
hu: Ne jöjjenek üzenetek ettől az épülettől

en: All buildings of this type are muted – click to unmute
hu: Minden ilyen épület elnémítva – kattintással üzenetek visszakapcsolása

en: Mute all buildings of this type
hu: Ne jöjjenek üzenetek egyik ilyen épülettől se

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Continue
hu: Folytatás

note: * TRANSLATORS: Stop/Continue toggle button for production sites.
en: Stop
hu: Leállítás

en: Enhance to %s
hu: Továbbfejlesztés: %s

en: Construction costs:
hu: Az építés költsége:

en: Destroy
hu: Megsemmisítés

en: Dismantle
hu: Lebontás

en: Returns:
hu: Visszajár:

en: Watch the scout
hu: Felderítő figyelése

en: Hide work area
hu: Munkaterület elrejtése

en: Show work area
hu: Munkaterület megjelenítése

en: Start an expedition
hu: Expedíció indítása

en: Cancel the expedition
hu: Expedíció lefújása

en: Building materials
hu: Építőanyag

en: Stop this building’s work after completion
hu: Befejezés után ne kezdjen dolgozni az épület

en: Stopped
hu: Leállítás

en: Prefer heroes
hu: Hősök előnyben részesítése

en: Prefer rookies
hu: Újoncok előnyben részesítése

en: Normal policy
hu: Normál eljárás

en: Preferably store selected wares here
hu: A kiválasztott árukat lehetőleg itt tárolják

en: Do not store selected wares here
hu: A kiválasztott árukat ne itt tárolják

en: Remove selected wares from here
hu: A kijelölt áruk eltávolítása innen

en: Ware settings to apply after construction
hu: Az elkészült épületre alkalmazandó árubeállítások

en: Worker settings to apply after construction
hu: Az elkészült épületre alkalmazandó munkás beállítások

en: Start an expedition from this port after completion
hu: Expedíció indítása az elkészült kikötőből

en: Settings to apply after construction
hu: Az elkészült épületre alkalmazandó beállítások

en: Decrease capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the lowest value
hu: Férőhelyek csökkentése. Ctrl billentyűt lenyomva a legalacsonyabbra

en: Increase capacity. Hold down Ctrl to set the capacity to the highest value
hu: Férőhelyek növelése. Ctrl billentyűt lenyomva a legnagyobbra

en: Economy options
hu: Gazdaság beállításai

en: Decrease target by 10
hu: Cél csökkentése 10-zel

en: Decrease target
hu: Cél csökkentése

en: Toggle infinite target
hu: Végtelen cél beállítása/kikapcsolása

en: Increase target
hu: Cél növelése

en: Increase target by 10
hu: Cél növelése 10-zel

en: Profile to apply to the selected items
hu: A kiválasztott árukra/munkásokra alkalmazandó mentett célbeállítás

en: Save target settings
hu: Célbeállítások mentése

en: The profile name cannot be empty
hu: A célbeállításnak nevet kell adni

en: The default profile cannot be overwritten
hu: Az alapértelmezett célbeállítás nem módosítható

en: Save the profile under this name
hu: Célbeállítások mentése a megadott néven

en: The predefined profiles cannot be deleted
hu: Ez a célbeállítás nem törölhető

en: Delete the selected profiles
hu: A kiválasztott célbeállítások törlése

en: Overwrite?
hu: Felülírás?

en: A profile with this name already exists. Do you wish to replace it?
hu: Már létezik ilyen nevű célbeállítás. Szeretnéd felülírni?

en: Save Profile
hu: Célbeállítás mentése

en: Existing Profiles
hu: Mentett célbeállítások

en: Build small building
hu: Kis épület építése

en: Build big building
hu: Nagy épület építése

en: Build medium building
hu: Közepes épület építése

en: Build port building
hu: Kikötő építése

en: Action
hu: Műveletek

en: Marked for removal by a worker – click to unmark
hu: Eltávolításra való kijelölés törlése

en: Immovable Actions
hu: Mozdíthatatlan tereptárgy parancsok

en: Mark this immovable for timely removal by a suited worker
hu: Mozdíthatatlan tereptárgy kijelölése eltávolításra egy megfelelő dolgozó által

en: Build road
hu: Út építése

en: Build waterway
hu: Vízi út építése

en: Destroy this flag
hu: Zászló megsemmisítése

en: Configure this flag’s economy
hu: A zászlót tartalmazó gazdaság beállítása

en: Send geologist to explore site
hu: Geológus küldése a terület felderítésére

en: Send scout to explore surroundings
hu: Felderítő küldése a terület felderítésére

note: * TRANSLATORS: This string is used only when the name of the tribe’s scout house/hut is unknown.
en: You need to connect this flag to a scouting building before you can send a scout here.
hu: Felderítő küldéséhez a zászlót össze kell kötni egy felderítő épületével.

en: Place a flag
hu: Zászló elhelyezése

en: Destroy a road
hu: Út megsemmisítése

en: Destroy a waterway
hu: Vízi út megsemmisítése

en: Watch field in a separate window
hu: Terület figyelése külön ablakban

en: Watch
hu: Nézőke

en: Build mines
hu: Bánya építése

en: Build flag
hu: Szászló létrehozása

en: Cancel road
hu: Út elvetése

en: Cancel road and start building waterway
hu: Út elvetése, helyette vízi út építése

en: Build roads
hu: Út építése

en: Cancel waterway
hu: Vízi út elvetése

en: Cancel waterway and start building road
hu: Vízi út elvetése, helyette út építése

en: Build waterways
hu: Vízi utak építése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Script Console
hu: Parancsértelmező ablak

en: Recipient
hu: Címzett

en: Unknown Recipient
hu: Ismeretlen címzett

en: All
hu: mindenki

note: * TRANSLATORS: Window label
en: Client got disconnected
hu: Az ügyfél szétkapcsolódott

en: A player disconnected from the game. An automatic save game has been created. Do you want to continue playing?
hu: Egy játékos szétkapcsolódott a játéktól. Egy automatikus mentés lett létrehozva. Folytatod a játékot?

note: * TRANSLATORS: Button text
en: Continue game
hu: Játék folytatása

note: * TRANSLATORS: Button tooltip
en: Replace the disconnected player with the selected AI and continue playing
hu: A szétkapcsolódott játékos cseréje a kiválasztott MI-vel, és a játék folytatása

note: * TRANSLATORS: Dropdown tooltip to select the AI difficulty when a player has disconnected from a game
en: AI for the disconnected player
hu: MI a szétkapcsolódott játékos helyett

note: * TRANSLATORS: Button tooltip * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Exit Game
hu: Kilépés a játékból

note: * TRANSLATORS: Dropdown selection. Parameter is the name of the AI that will be used as replacement for a disconnected player
en: Replace player with %s
hu: A játékos cseréje %s MI-vel

note: * TRANSLATORS: Title for a window that shows debug information for a field on the map
en: Debug Field
hu: Hibakereső ablak

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Reject
hu: Visszautasítás

en: %s has invited you to join their team.
hu: %s meghívott a csapatába.

en: %s wants to join your team.
hu: %s szeretne csatlakozni a csapatodhoz.

en: Leave
hu: Csapat elhagyása

en: Leave your current team and become teamless
hu: Kilépés a jelenlegi csapatodból, és folytatás egyedül

en: Resign
hu: Játék feladása

en: Give up and become a spectator
hu: A játék feladása és tovább követés nézőként

en: Join
hu: Szövetség

en: Request to join this player’s team
hu: Csatlakozási kérelem küldése ennek a játékosnak a csapatához

en: Invite
hu: Meghívás

en: Invite this player to join your team
hu: Ennek a játékosnak a meghívása a csapatodba

en: No team
hu: Nincs csapat

en: Team %u
hu: %u. csapat

en: Won at %s
hu: Győzött %s-kor

en: Lost at %s
hu: Vesztett %s-kor

en: Resigned at %s
hu: Feladta %s-kor

en: Pending Diplomacy Actions
hu: Függő diplomáciai kérések

note: * TRANSLATORS: Window label when "Exit game" has been pressed
en: Exit Game Confirmation
hu: Kilépés megerősítése

en: Are you sure you wish to exit this game?
hu: Valóban szeretnél kilépni a játékból?

en: Error Saving Game!
hu: Hiba a játék mentésekor

en: Messages: Inbox
hu: Üzenetek: bejövő

en: Title
hu: Cím

[ctx: message]
en: Type
hu: Típus

[ctx: message]
note: * TRANSLATORS: We have very little space here. You can also translate this as "Time" or "Time * Sent" * TRANSLATORS: This is used in the game messages menu - please open an issue if you need more * space.
en: Sent
hu: Küldve

en: Show Archive
hu: Archívum

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Center main mapview on location
hu: A hely a fő térképnézet közepére igazítása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show all messages
hu: Minden üzenet megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show geologists’ messages only
hu: Csak a geológusok üzeneteinek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show economy messages only
hu: Csak a gazdasági üzenetek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show seafaring messages only
hu: Csak a hajózási üzenetek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show warfare messages only
hu: Csak a katonai üzenetek megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Show scenario messages only
hu: Csak a küldetés üzeneteinek megjelenítése

en: Messages: Archive
hu: Üzenetek: Archívum

en: Show Inbox
hu: Bejövők

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Restore the selected %d message | Restore the selected %d messages
hu[0]: A kijelölt %d üzenet visszaállítása
hu[1]: A kijelölt %d üzenet visszaállítása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Restore selected message
hu: Kijelölt üzenet visszaállítása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window. There is a separate string for 1 * message. * DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Archive the selected %d message | Archive the selected %d messages
hu[0]: A kijelölt %d üzenet archiválása
hu[1]: A kijelölt %d üzenet archiválása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the messages window
en: Archive selected message
hu: Kijelölt üzenet archiválása

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Sound Options
hu: Hangbeállítások

en: Game over
hu: Vége a játéknak

en: Player Info:
hu: Játékos infó:

en: Elapsed time:
hu: Eltelt idő:

en: Continue playing
hu: Játék folytatása

en: Time
hu: Idő

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have lost.
en: Lost
hu: Vesztett

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have won.
en: Won
hu: Nyert

note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary for the players who have resigned.
en: Resigned
hu: Feladta

[ctx: player_won]
note: * TRANSLATORS: This is shown in the game summary when we don't know * TRANSLATORS: if the player has lost or won.
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: You won!
hu: Nyertél!

en: You lost.
hu: Vesztettél.

en: %s won!
hu: %s nyert!

en: Team %u won!
hu: A(z) %u csapat nyert!

en: Score
hu: Pontszám

en: Team Score
hu: Csapat pontszám

note: * TRANSLATORS: This is the second part of "Selected %1% directory/directories and %2%"
en: %d file | %d files
hu[0]: %d fájl
hu[1]: %d fájl

note: * TRANSLATORS: %1% = number of selected directories, %2% = number of selected files
en: Selected %1% directory and %2%: | Selected %1% directories and %2%:
hu[0]: %1% könyvtár és %2% van kiválasztva:
hu[1]: %1% könyvtár és %2% van kiválasztva:

en: Directory Name:
hu: Könyvtár neve:

en: Error:
hu: Hiba:

en: Map Name:
hu: Térkép neve:

note: * TRANSLATORS: The time a replay starts. Shown in the replay loading screen
en: Start of Replay:
hu: Visszajátszás kezdete:

note: * TRANSLATORS: The current time of a savegame. Shown in the game saving and loading screens.
en: Game Time:
hu: Játékidő:

en: Widelands Version:
hu: Widelands verzió:

en: Win Condition:
hu: Játék célja:

en: Add-Ons:
hu: Bővítmények:

en: Game data error:
hu: Játékadat hiba:

en: Land
hu: Földterület

en: Productivity
hu: Termelékenység

en: Casualties
hu: Veszteségek

en: Kills
hu: Megölt ellenségek

en: Military buildings lost
hu: Elveszített katonai épületek

en: Military buildings defeated
hu: Bevett katonai épületek

en: Civilian buildings lost
hu: Elveszített civil épületek

en: Military
hu: Haderő

en: Info Panel Visibility
hu: Tálca megjelenítése

en: Follow mouse
hu: Csak ha az egérmutató rajta van

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Move panel to bottom
hu: Tálca alulra helyezése

en: Move panel to top
hu: Tálca felülre helyezése

en: Cheat mode enabled
hu: Csalások bekapcsolása

en: Priority: Very Low
hu: Fontosság: Nagyon alacsony

en: Priority: Low
hu: Fontosság: Alacsony

en: Priority: Normal
hu: Fontosság: Átlagos

en: Priority: High
hu: Fontosság: Magas

en: Priority: Very High
hu: Fontosság: Nagyon magas

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Increase the number of wares you want to be stored here
hu: Az itt tárolt árukészlet növelése

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue
en: Decrease the number of wares you want to be stored here
hu: Az itt tárolt árukészlet csökkentése

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to increase all ware types at the same time
hu: A Shift billentyűt lenyomva az összes árucikk együtt növekszik

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Shift to decrease all ware types at the same time
hu: A Shift billentyűt lenyomva az összes árucikk együtt csökken

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow all of this ware
hu: A Ctrl billentyűt lenyomva a teljes mennyiség engedélyezése

note: * TRANSLATORS: Button tooltip in in a building's wares input queue - option explanation
en: Hold down Ctrl to allow none of this ware
hu: A Ctrl billentyűt lenyomva az árucikk teljes tiltása

en: Remove ware
hu: Áru eltávolítása

en: Add ware
hu: Áru hozzáadása

en: Hide controls
hu: Vezérlők elrejtése

en: Show controls
hu: Vezérlők megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Title for the map view menu button in the game
en: Map View
hu: Térkép nézet

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Hide Minimap
hu: Kistérkép elrejtése

en: Show Minimap
hu: Kistérkép megjelenítése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom +
hu: Nagyítás

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Reset zoom
hu: Nagyítás alaphelyzet

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's map view menu
en: Zoom –
hu: Kicsinyítés

en: Road length: %u
hu: Út hossza: %u

en: Waterway length: %1$u/%2$u
hu: Vízi út hossza: %1$u/%2$u

en: Failed saving screenshot!
hu: Nem sikerült elmenteni a képernyőképet!

en: Screenshot saved
hu: Képernyőkép elmentve

en: PAUSE
hu: SZÜNET

note: * TRANSLATORS: Title for a menu button in the game. This menu will show options o increase/decrease the gamespeed, and to pause the game
en: Game Speed
hu: Játéksebesség

[ctx: hotkey]
note: * TRANSLATORS: Tooltip for Script Console in the game's main menu
en: Ctrl+Shift+Space
hu: Ctrl+Shift+Szóköz

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Sound Options in the game's main menu
en: Set sound effect and music options
hu: Hanghatások és zenebeállítások megadása

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's main menu
en: Restart Scenario
hu: Küldetés újraindítása

en: Are you sure you wish to restart this scenario?
hu: Valóban újra szeretnéd indítani ezt a küldetést?

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether building names are shown
en: Hide Census
hu: Épületnevek elrejtése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * building status labels are shown
en: Hide Status
hu: Állapotsorok elrejtése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * level information is shown above soldiers' heads
en: Hide Soldier Levels
hu: Tapasztalati pontok elrejtése

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether * buildings are greyed out
en: Hide Buildings
hu: Épületek elrejtése

en: Speed +
hu: Sebesség +

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed + in the game's game speed menu
en: Increase the game speed
hu: Játéksebesség növelése

en: Speed -
hu: Sebesség -

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Speed - in the game's game speed menu
en: Decrease the game speed
hu: Játéksebesség csökkentése

en: Resume
hu: Folytatás

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Resume the Game
hu: Játék folytatása

note: * TRANSLATORS: Tooltip for Pause in the game's game speed menu
en: Pause the Game
hu: Játék megállítása

note: * TRANSLATORS: Title for the statistics menu button in the game
en: Statistics
hu: Statisztika

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Seafaring
hu: Hajózás

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Soldiers
hu: Katonák

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's statistics menu
en: Stock
hu: Készletek

note: * TRANSLATORS: An entry in the game's show/hide menu to toggle whether workarea overlaps * are highlighted
en: Hide Workarea Overlaps
hu: Munkaterület átfedések elrejtése

en: Toggle whether overlapping workareas are indicated when placing a constructionsite
hu: Épület elhelyezésekor mutassa-e az átfedő munkaterületeket.

en: %u new message | %u new messages
hu[0]: %u új üzenet
hu[1]: %u új üzenet

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this replay
hu: A kiválasztott visszajátszás törlése

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected 1 file
en: Delete this game
hu: A kiválasztott játék törlése

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these replays
hu: Ezen visszajátszások törlése

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the delete button. The user has selected multiple files
en: Delete these games
hu: Ezen játékok törlése

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Official
hu: Hivatalos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unofficial
hu: Nem hivatalos

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Balanced
hu: Kiegyenlített

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Unbalanced
hu: Kiegyenlítetlen

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Ferries
hu: Kompok

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Artifacts
hu: Ereklyék

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Free for all
hu: Mindenki mindenki ellen

note: * TRANSLATORS: This is a map tag. One versus one.
en: 1v1
hu: Egy egy ellen

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 2
hu: 2 fős csapatok

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 3
hu: 3 fős csapatok

note: * TRANSLATORS: This is a map tag
en: Teams of 4
hu: 4 fős csapatok

en: No Author
hu: Nincs készítő

note: * TRANSLATORS: Parent directory/folder
en: parent
hu: szülő

note: * TRANSLATORS: This label is shown when a folder is empty
en: empty
hu: üres

en: Directory
hu: Könyvtár

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when translated map names are being displayed. * TRANSLATORS: %s is the English name of the map.
en: The original name of this map: %s
hu: A térkép eredeti neve: %s

note: * TRANSLATORS: Tooltip in map description when map names are being displayed in English. * TRANSLATORS: %s is the localized name of the map.
en: The name of this map in your language: %s
hu: A térkép neve a te nyelveden: %s

note: * TRANSLATORS: Map hint header when selecting a map.
en: Hint
hu: Tipp

note: * TRANSLATORS: Column title for number of players in map list
en: Pl.
hu: J.

en: Filename
hu: Fájlnév

en: The name of the map or scenario
hu: A térkép vagy küldetés neve

en: Size
hu: Méret

en: The size of the map (Width x Height)
hu: A térkép mérete (szélesség × magasság)

en: Map Name
hu: Térkép neve

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Roads
hu: Utak

en: Zoom
hu: Nagyítás

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: day(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%d | %1%d
hu[0]: %1% nap
hu[1]: %1% nap

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: hour(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%h | %1%h
hu[0]: %1% óra
hu[1]: %1% óra

[ctx: unit_narrow]
note: * TRANSLATORS: minute(s). Keep this as short as possible. Used in statistics.
en: %1%m | %1%m
hu[0]: %1% perc
hu[1]: %1% perc

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: days
hu: nap

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: hours
hu: óra

[ctx: unit_generic]
note: * TRANSLATORS: Generic unit label. Used in statistics.
en: minutes
hu: perc

en: game
hu: játék

en: Additional item
hu: További áru/munkás

en: (Empty)
hu: (nincs)

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is present in the building
en: Present
hu: Készen áll

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is neither present in the building nor being transported there
en: Missing
hu: Hiányzik

note: * TRANSLATORS: Tooltip for a ware that is not present in the building, but already being transported there
en: Coming
hu: Úton van

en: Exp
hu: TP

en: Next Level
hu: Következő szint

en: Decrease experience by 1
hu: Tapasztalati pontok csökkentése 1-gyel

en: Increase experience by 1
hu: Tapasztalati pontok növelése 1-gyel

en: Terminate the employment of the selected worker
hu: A kiválasztott munkás elbocsátása

en: (coming)
hu: (útban ide)

en: (vacant)
hu: (nincs munkás)

en: Confirm Deleting File
hu: Fájl törlésének megerősítése

en: Confirm Deleting Files
hu: Fájlok törlésének megerősítése

en: Do you really want to delete this game?
hu: Valóban szeretnéd törölni ezt a játékot?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d game? | Do you really want to delete these %d games?
hu[0]: Tényleg törlöd ezt a(z) %d játékot?
hu[1]: Tényleg törlöd ezt a(z) %d játékot?

en: Error Deleting File!
hu: Hiba a fájl törlésekor.

en: Error Deleting Files!
hu: Hiba a fájlok törlésekor.

en: The game could not be deleted.
hu: A játék nem törölhető.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple games, 1 game has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d game could not be deleted. | %d games could not be deleted.
hu[0]: %d játék nem törölhető.
hu[1]: %d játék nem törölhető.

en: Do you really want to delete this replay?
hu: Valóban szeretnéd törölni ezt a visszajátszást?

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the placeholder in your translation.
en: Do you really want to delete this %d replay? | Do you really want to delete these %d replays?
hu[0]: Tényleg törlöd ezt a(z) %d fájlt?
hu[1]: Tényleg törlöd ezt a(z) %d fájlt?

en: The replay could not be deleted.
hu: A visszajátszás nem törölhető.

note: * TRANSLATORS: Used with multiple replays, 1 replay has a separate string. DO NOT omit the * placeholder in your translation.
en: %d replay could not be deleted. | %d replays could not be deleted.
hu[0]: %d visszajátszás nem törölhető.
hu[1]: %d visszajátszás nem törölhető.

note: * TRANSLATORS: Error message introduction for when an old savegame can't be loaded
en: This file has the wrong format and can’t be loaded. Maybe it was created with an older version of Widelands.
hu: Nem megfelelő a fájl formátuma. Lehet, hogy a Widelands korábbi verziójával lett létrehozva.

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Today, %1%:%2%
hu: Ma %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved today at %1%:%2%
hu: mentve: ma, %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute
en: Yesterday, %1%:%2%
hu: Tegnap %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: hour:minute. This is part of a list.
en: saved yesterday at %1%:%2%
hu: mentve: tegnap %1%:%2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month day, year
en: %1% %2%, %3%
hu: %3%. %1%. %2%

note: * TRANSLATORS: Display date for choosing a savegame/replay. Placeholders are: month (short name) day (number), year (number). This is part of a list.
en: saved on %1$s %2$u, %3$u
hu: mentés dátuma: %3$u. %1$s. %2$u.

note: * TRANSLATORS: %1% is a map's name.
en: Autosave: %1%
hu: Automatikus mentés: %1%

note: * TRANSLATORS: %1% is a number, %2% a map's name.
en: Autosave %1%: %2%
hu: Automatikus mentés %1%: %2%

note: * TRANSLATORS: "Single Player" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 6 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip.
en: SP
hu: EJ

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer Host" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: H (%1%)
hu: G (%1%)

note: * TRANSLATORS: "Multiplayer" entry in the Game Mode table column. * TRANSLATORS: "Keep this to 2 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain the abbreviation. * TRANSLATORS: Make sure that this translation is consistent with the tooltip. * TRANSLATORS: %1% is the number of players
en: MP (%1%)
hu: TJ (%1%)

en: Incompatible: %s
hu: Nem kompatibilis: %s

en: Save Date
hu: Mentés ideje

en: The date this game was saved
hu: A játék elmentésének időpontja

en: The filename that the game was saved under followed by the map’s name, or the map’s name followed by the last objective achieved.
hu: A fájlnév amiként a játék mentve lett, követve a térkép nevével, vagy a térkép nevével és a legutóbbi elért céllal.

note: * TRANSLATORS: Tooltip header for the "Mode" column when choosing a game/replay to load.
en: Game Mode
hu: Játék fajtája

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: SP = Single Player
hu: EJ = Egyjátékos

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: MP = Multiplayer
hu: TJ = Többjátékos

note: * TRANSLATORS: Tooltip for the "Mode" column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Make sure that you keep consistency in your translation.
en: H = Multiplayer (Host)
hu: G = Többjátékos (gazda)

en: Numbers are the number of players.
hu: A számok a játékosok számát jelentik.

note: * TRANSLATORS: Game Mode table column when choosing a game/replay to load. * TRANSLATORS: Keep this to 5 letters maximum. * TRANSLATORS: A tooltip will explain if you need to use an abbreviation.
en: Mode
hu: Mód

en: Filename: Map name (start of replay)
hu: Fájlnév: Térkép neve (visszajátszás kezdete)

en: Map name (start of replay)
hu: Térkép neve (visszajátszás kezdete)

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Watch the selected ship
hu: A kiválasztott hajó figyelése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Open the selected ship’s window
hu: A kiválasztott hajó ablakának megnyitása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Go to the selected ship and open its window
hu: Ugrás a kiválasztott hajóhoz, és az ablakának megnyitása

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the seafaring statistics window
en: Center the map on the selected ship
hu: Ugrás a kiválasztott hajóhoz

[ctx: ship]
en: Name
hu: Név

[ctx: ship]
en: Status
hu: Állapot

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show all ships
hu: Összes hajó megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show empty ships
hu: Üres hajók megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show ships shipping wares and workers
hu: Árut és munkásokat szállító hajók megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show waiting expeditions
hu: Várakozó expedíciók megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show scouting expeditions
hu: Felderítő expedíciók megjelenítése

note: * TRANSLATORS: Tooltip in the ship statistics window
en: Show expeditions that have found a port space or are founding a colony
hu: Azon expedíciók megjelenítése, melyek találtak kikötőhelyet, vagy kolóniát alapítanak.

en: Scout towards the north west
hu: Felderítés északnyugat felé

en: Explore the island’s coast clockwise
hu: A sziget partjának felfedezése az óra járása szerint

en: Scout towards the north east
hu: Felderítés északkelet felé

en: Scout towards the west
hu: Felderítés nyugat felé

en: Construct a port at the current location
hu: Kikötő építése a jelenlegi helyen

en: Scout towards the east
hu: Felderítés kelet felé

en: Scout towards the south west
hu: Felderítés délnyugat felé

en: Explore the island’s coast counter clockwise
hu: A sziget partjának felfedezése az óramutató járásával szemben

en: Scout towards the south east
hu: Felderítés délkelet felé

en: Sink the ship
hu: A hajó elsüllyesztése

en: Cancel the Expedition
hu: Az expedíció lefújása

en: Go to destination
hu: Menj a célhoz

en: Go to ship
hu: Menj a hajóhoz

note: * TRANSLATORS: Window label when an expedition can't be canceled
en: Cancel Expedition
hu: Expedíció lefújása

en: This expedition can’t be canceled, because the ship has no port to return to.
hu: Ezt az expedíciót nem lehet lefújni, mert nincs kikötő ahová a hajó visszatérhetne.

en: Health: %u
hu: Életerő: %u

en: Attack: %u
hu: Támadás: %u

en: Defense: %u
hu: Védelem: %u

en: Evade: %u
hu: Kitérés: %u

en: Overview
hu: Áttekintés

en: By Attribute
hu: Képességenként

en: Capacity
hu: Férőhelyek száma

en: Click soldier to send away
hu: Kattints egy katonára az elküldéséhez

note: * TRANSLATORS: Tooltip for volume slider in sound options
en: Changes the volume. Click to hear a sample.
hu: Hangerő megváltoztatása. Kattints az ellenőrzéséhez.

en: Play your own music in-game
hu: Saját zene használata játék közben

en: You can play custom in-game music by placing your own music files in ‘<Widelands Home Directory>/music/custom_XX.*’ (where ‘XX’ are sequential two-digit numbers starting with 00). Supported file formats are ‘.mp3’ and ‘.ogg’.
hu: Lehetőséged van egyéni háttérzene használatára, ha a zenefájljaidat bemásolod a „<saját Widelands könyvtár>/music/” könyvtárba „custom_XX.*” néven. Az „XX”-eknek 00-val kezdődő folytonos sorszámoknak kell lenniük. A támogatott formátumok: „.mp3” és „.ogg”.

[ctx: sound_options]
en: Music
hu: Zene

[ctx: sound_options]
en: Chat Messages
hu: Csevegés üzenetek

[ctx: sound_options]
en: Game Messages
hu: Játék üzenetek

[ctx: sound_options]
en: User Interface
hu: Felhasználói felület

[ctx: sound_options]
en: Ambient Sounds
hu: Háttérzajok

en: Sound is disabled either due to a problem with the sound driver, or because it was switched off at the command line.
hu: A hang ki van kapcsolva vagy meghajtóprogram hiba miatt, vagy mert a parancssorban lett kikapcsolva.

note: * TRANSLATORS: If this checkbox is ticked, all icons in the stock menu are drawn with different background colors; each icon's color indicates whether the stock is higher or lower than the economy target setting. Very little space is available.
en: Evaluate
hu: Értékelés

en: Compare stocked amounts to economy target quantities
hu: Raktárkészlet összehasonlítása a gazdaság célértékeivel

en: Red:
hu: Piros:

en: Stock is lower than the target
hu: A készlet alacsonyabb a célnál

en: Yellow:
hu: Sárga:

en: Stock is equal to the target
hu: A készlet egyenlő a céllal

en: Green:
hu: Zöld:

en: Stock is higher than the target
hu: A készlet több a célnál.

en: Wares (total)
hu: Áruk (összesen)

en: Workers (total)
hu: Munkások (összesen)

en: Wares in warehouses
hu: Áruk raktáron

en: Workers in warehouses
hu: Munkások a raktárakban

en: Next Mission
hu: Következő küldetés

en: Start the next mission now
hu: A következő küldetés elindítása

en: Continue playing this mission
hu: Játék folytatása a jelenlegi küldetéssel

note: * TRANSLATORS: Label for the list of suggested teams when choosing a map
en: Suggested Teams
hu: Javasolt csapatok

en: Soldiers in training
hu: Katonák kiképzésen

en: Production
hu: Termelés

en: Consumption
hu: Fogyasztás

en: Economy health
hu: Gazdaság állapota

en: Remove 10 wares
hu: 10 áru eltávolítása

en: Remove a ware
hu: Egy áru eltávolítása

en: Add a ware
hu: Egy áru hozzáadása

en: Add 10 wares
hu: 10 áru hozzáadása

en: Configure this building’s economy
hu: Az épületet tartalmazó gazdaság beállítása

en: Wares waiting to be shipped
hu: Szállításra váró áruk

en: Workers waiting to embark
hu: Indulásra váró munkások

en: Expedition
hu: Expedíció

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 50k = 50,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%k
hu: %1%e

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5M = 5,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%M
hu: %1%m

note: * TRANSLATORS: This is a large number with a suffix (e.g. 5G = 5,000,000,000). * TRANSLATORS: Space is limited, use only 1 letter for the suffix and no whitespace.
en: %1%G
hu: %1%M

en: Follow
hu: Követés

en: Center the main view on this
hu: Látómező közepébe helyezés
